tonchy ned 19.4.2020 18:49

Dakle, već tjedan dana se patim sa najdražim nam ISP providerom da bi otklonili smetnje, pošto meni treba stabilan internet da bih mogao neke datoteke uploadati na net.
No kako se čini, manjim dijelom je i sa moje strane problem, jer sam testirao vezu pomoću sestrinog mobilnog interneta kojeg sam spojio preko USB-a na komp (inače je ethernet kabel također spojen na adapter pa USB-om u komp). U svakom slučaju, speedtest uredno pokazuje stabilan download, no čim dođe do uploada, počne štekati i jedva da dolazi do kraja. Na mobilnoj varijanti također disconnecta mrežu onog trenutka kad počne upload.

 

Dodatno još, ako je mobilni internet upaljen preko USB-a, na mobitelu (koji je spojen WiFijem) speedtest isto ne želi doći do kraja, a ako je spojen direktno u struju, WiFi radi uredno. Pa sam došao do zaključka da mi nekako USB ulaz koči ili blokira vezu. Ima li netko ideju što bi to moglo biti, i kako se riješi? Driveri su svi okej, a volio bih imati ethernet vezu, na stolnom računalu nemam WiFi adapter. Tenkju

CyberDemonVZ ned 19.4.2020 19:02
tonchy kaže...

Dakle, već tjedan dana se patim sa najdražim nam ISP providerom da bi otklonili smetnje, pošto meni treba stabilan internet da bih mogao neke datoteke uploadati na net.
No kako se čini, manjim dijelom je i sa moje strane problem, jer sam testirao vezu pomoću sestrinog mobilnog interneta kojeg sam spojio preko USB-a na komp (inače je ethernet kabel također spojen na adapter pa USB-om u komp). U svakom slučaju, speedtest uredno pokazuje stabilan download, no čim dođe do uploada, počne štekati i jedva da dolazi do kraja. Na mobilnoj varijanti također disconnecta mrežu onog trenutka kad počne upload.

 

Dodatno još, ako je mobilni internet upaljen preko USB-a, na mobitelu (koji je spojen WiFijem) speedtest isto ne želi doći do kraja, a ako je spojen direktno u struju, WiFi radi uredno. Pa sam došao do zaključka da mi nekako USB ulaz koči ili blokira vezu. Ima li netko ideju što bi to moglo biti, i kako se riješi? Driveri su svi okej, a volio bih imati ethernet vezu, na stolnom računalu nemam WiFi adapter. Tenkju

 Komp ti nema ethernet ulaz?

Definitivno bi trebao preskočiti USB - ethernet adapter ako ti je važna stabilnost veze.

Nabavi nešto ovakvo ako se radi o desktop računalu.

https://www.protis.hr/products/details/mrezni-adapter-pci-express-gigabit-ethernet-1xrj45-with-wol-low-profile/138872

tonchy ned 19.4.2020 20:02

Kompu je ethernet ulaz na matičnoj izgleda skurio, ima ga ali ne funkcionira, doduše do sada je ova USB solucija funkcionirala dobro

Hvala na prijedlogu, vjerojatno ću onda probati integrirat mrežni adapter

 

Ima li možda neki drugi način da testiram ovaj na matičnoj, ako radi ili ne, osim samog spajanja kabla?

CyberDemonVZ ned 19.4.2020 22:46

Nikakvo rješenje za testiranje "za po doma", jedino s kabelom.

Probaj nabaviti drugi kabel (obično ih imaš u kutijama od routera, ako nemaš neki viška doma), i uštekati u drugi port na routeru. Tako ćeš biti siguran da je baš ovaj na PCu s greškom, a ne kabel ili router.

 

P.S. možda je onda ipak problem u provideru. Ali svejedno, ja bi na tvom mjestu uzeo ovu karticu i bio miran, ako ovaj test gore pokaže da je konektor neispravan. Nema ništa što može biti stabilno ko žičana veza.

Btw, kartica ovisi o konektorima na matičnoj ploči, ali ako imaš komp iz zadnjih nekoliko godina, vjerojatno ova s linka ide unutra.

CyberDemonVZ ned 19.4.2020 22:57

Ploča ima jedan PCI-E slot:

 

Pogledaj dal ti je prazan:

 

 

Ovo s linka je kartica za taj utor.

 

P.S. link mi trenutno ne radi, pala im je stranica? Tebi?

https://www.protis.hr/products/details/mrezni-adapter-pci-express-gigabit-ethernet-1xrj45-with-wol-low-profile/138872

 

Uglavnom, tražiš pcie (pci-e, PCI express) ethernet (10/100/1000)

https://www.nabava.net/search.php?q=pcie+ethernet

Postoje i 10/100, ali zašto uzimati toliko sporiju karticu za razliku od nekoliko kuna.

R4zOR229 ned 19.4.2020 23:11
tonchy kaže...

Kompu je ethernet ulaz na matičnoj izgleda skurio, ima ga ali ne funkcionira, doduše do sada je ova USB solucija funkcionirala dobro

Hvala na prijedlogu, vjerojatno ću onda probati integrirat mrežni adapter

 

Ima li možda neki drugi način da testiram ovaj na matičnoj, ako radi ili ne, osim samog spajanja kabla?

 Jel ti oslo nakon nekog nevremena, meni je vec dva spalilo jel telefonska zica za razliku od struje nema nikakve zastite pa se oce dost cesto to desit.

tonchy ned 19.4.2020 23:13

To se dešavalo prije dok se koristilo modeme često, u novije vrijeme ne toliko.. zapravo nisam siguran kako je skurilo, samo eto ne radi, ni nakon reinstalacije windowsa ili drivera ili čega god sam se mogao sjetiti

tonchy pon 27.4.2020 17:20

Evo dobio sam karticu, ubacio u komp, no kad pokušam instalirati driver, izbacuje mi ovakvu poruku.

Probao sam u BIOS-u disableat Onboard LAN, izvaditi RAM, instalirati legacy driver, nema šta nisam, ali svjedno izbacuje istu tu poruku, kao da ne može naći ili skužiti novi komad hardvera. U device manageru jednostavno ne postoji taj uređaj, ni pod skrivenima.

Što da probam?

tonchy pon 27.4.2020 20:19

Riječ je o ovoj kartici, koju je kolega gore preporučio

https://www.protis.hr/products/details/mrezni-adapter-pci-express-gigabit-ethernet-1xrj45-with-wol-low-profile/138872

 

Provjerio sam i verziju biosa, updateano je na najnoviju

 

Sve opcije u BIOS-u sam prošao, ne mogu naći tu za PCIe slot, jedino blisko tome je taj onboard LAN kojeg sam isključio/uključio

 

Kartica je sama po sebi došla sa instrukcijama koje šalju na njihovu stranicu za skinuti .iso kao zamjenu za CD, gore su svi driveri

ihush pon 27.4.2020 20:26

-nije problem driver (jer ga win ima..) to znači da ili je neispravna mrežna kartica ili mbo-utror.. pa onda win-sys/malware/antivirus i sl.

-ako je mrežna na matičnoj crkla, ne znači da je samo to kvar, ...

-vjerojatno želiš najbrži-najlakši način 'da radi' .. ako može, ok, pribaviš nešto live (linux, minipe..) bootaš, vidiš. Ako radi tad je problem win-sys-malware tj nešto soft, ako ne radi tad je nešto hard-kvar ili postavke biosa.

-nije nemoguće da nešto novo nije ispravno .. pogotovo jeftinije komponente koje nitko ne provjerava a trgovac često utopi dalje idućem kupcu.. :)

tonchy uto 28.4.2020 11:46

Stvar je da mi se ethernet controller uopće ne pokazuje u device manageru, da bi se bar ukazao da imam s čime raditi... pokazuje ovaj USB to Fast Ethernet adapter kojeg koristim za prvu pomoć

Može li safe mode pomoći? Tj. ima li smisla uopće ići u to, ili da bootam neki drugi OS?
Ne vjerujem da je neispravna nova kartica, isto to je pokazivao i prije ali sam problem pripisao tome što eto nisam imao funkcionalnu komponentu.

ihush uto 28.4.2020 12:00

-uređaj kojeg nema u devicemanageru jednostavno nema, isključeno-crkntuo-ne postoji za računalo. (driver je tek idući korak, ovo je prvi-preduvijet za driver).

 

-imaš usb wlan adapter, radi? .. ako radi u čemu je problem, tj ako je integrirana mrežna crkla to je to.. neće oživjeti i sl.

 

-safemode ne oživljava kvarove, tj obrnuto u safemodu se presklače sve osim minimuma za os tj driveri-dodatni soft i tad ti skoro ništa ne radi, tj to služi za popravak (kvara-problema koji se može tako popraviti-otkloniti npr malware-bug-update.. tj soft probleme, ne hardware-kvarovi.. mada tad neka komponenta možda radi kao gpu-3d tj tad ne koristi sve funkcije pa možda radi.. za spašavanje).

+ .. više pomaže neki drugi boot-live/os tj funkcionalni os, ali je preduvjet ispravan hw, tj ni jedan os-soft ne može nadokvnaditi nepostojanje neke komponente ili kvar-hw-a. :) virtualci su ipak na fizičkom hostu koji je opet fizički hw ne samo soft. Liveom eliminiraš soft-probleme, ne hard. Da je npr problem driver ili malware to bi pomoglo tj možeš kao test, tj tako nejefikansije vidiš (potvdriš) kvar ili nije kvar nego samo zbrljavnljen sys-os.

 

-vjera? ili je ispravno ili nije.. to nije stvar vjerovanja nego činjenica :) ..

 

R4zOR229 uto 28.4.2020 13:09
tonchy kaže...

Stvar je da mi se ethernet controller uopće ne pokazuje u device manageru, da bi se bar ukazao da imam s čime raditi... pokazuje ovaj USB to Fast Ethernet adapter kojeg koristim za prvu pomoć

Može li safe mode pomoći? Tj. ima li smisla uopće ići u to, ili da bootam neki drugi OS?
Ne vjerujem da je neispravna nova kartica, isto to je pokazivao i prije ali sam problem pripisao tome što eto nisam imao funkcionalnu komponentu.

 pa reko si da si ethernet controller iskljucio u biosu, zato ga nemas u device manageru. Jesi probo live ubuntu ili nesto da vidis da nije do windowsa? I probaj ak ti se da restirati bios, ali ne u biosu bas nego izvadi bateriju na par minuta i onda probaj.

tonchy uto 28.4.2020 20:27

Izvadio bateriju, resetirao bios, i u biosu taj onboard LAN isključio i opet uključio, probao sam sve čega se mogu sjetit

 

imam adapter ali preko njega jedva da mi hoće uploadati stvari, stalno gubi pakete i nikako ne mogu jednu malo veću datoteku dignuti na internet, također na speedtestu kod uploada šteka

 

Hvala na informacijama, znači izgleda da je nešto sa matičnom? Nije mi jasno, ako sve druge komponente funkcioniraju na njoj, i PCIE nikad nije korišten, nego je samo taj onboard LAN crknuo, kako onda ta nova komponenta neće (uz uvjet da je ispravna, eto to bih mogao provjeriti)

tonchy sri 29.4.2020 12:38

Nisam probao ubuntu, mozes samo kratko objasnit sto tocno treba napravit s time? Jednom sam ga samo dizao ali paralelno s windowsima na kompu, jel treba tu nesto posebno?

Najprije bih to onda probao, a tek onda vadio grafu, imam integriranu pa je okej

R4zOR229 sri 29.4.2020 21:11

Vjerojatno je onda maticna ili sama kartica, nzn sta bi drugo bilo. Probaj stavit u PCIE od graficke buduci da znas da taj radi, ak ni tam nece radit onda je vrlo vjerojatno sama kartica neispravna, nzn sta bi jos moglo biti.

tonchy čet 30.4.2020 11:42

Evo, NIC radi ako je u x16 slotu, sve normalno, kartica je odmah zasvjetlila.. Je li realno da je onboard LAN pogreška sa sobom nekako uzela i mali PCIE slot? Nije mi jasno kako to funkcionira i kako je moguće ako se PCIE nikad nije koristio

ihush čet 30.4.2020 11:57

-jel moguće da te drmne struja ako gurneš prst u računalo-mbo.. i lupi npr grom?

-jer mbo je jedna cjelina-komponenta koja spaja sve, pri tome ne mora čak biti nešto uključeno da bi dio ispod haube crkao, tj pci-staze su diejljene tj to je sam chipset nort/shout bridge i pojedini dijelovi koji su crkli-udar.. slično kao da baciš veći kamen na mbo..  tj može pregoriti samo dio ili sve povezano ispod haube pa i čitava mbo, tj kad se nešto s matičnom desi tad kao s diskom, mijenjaš (zapravo i ostale komponente jednako, cpu-ram..).

-upravo zato su ti predložili probu u slotu za vga... jer pci ima nekoliko staza, neke dijele s jednima, neke s drugima, širina sabirnice i brzina-propustnost, pa je tako mrežna spojena na sporiju-užu, dok je vga na širu sabirnicu a tebi je crkla uža..

 

+ btw, da, kad nešto crkne nazovimo u lancu, npr printer na usb portu, tad možda ode taj port, možda čitav usb kontroler, možda čitava mbo.. i strujni udar će zbog strujnih potencijala u pravilu lupiti tamo gdje je nešto spojeno, tj neće na prazan port nego na onaj gdje postoji npr printer.. jer tako struja putuje ali nikad ne možeš znati-predvidjeti i uvjek može još nešto tj kao što vidiš udar groma, munja ne putuje nekim zadanim putem nego kako se u toj desetinki odluči dok su gromobrani sano predviđeno mjesto udara. Svi kvarovi sa stujnim udarima su takvi, naravno prvo i najčešće upravo najbliži prvi u lancu i veća šansa za onaj port koji se koristi nego prazan ali nije ovdje udar u port nego u chipset-dio tj kontroler je dobio po prstima a ovo je samo jedna krak-staza-port koji je posljedično neispravan.

 

-crknut chip, dio južnog mosta, možda ćeš imati problema s ostatkom periferije.. a možda će raditi godinama kao novo :)

R4zOR229 čet 30.4.2020 13:27
tonchy kaže...

Evo, NIC radi ako je u x16 slotu, sve normalno, kartica je odmah zasvjetlila.. Je li realno da je onboard LAN pogreška sa sobom nekako uzela i mali PCIE slot? Nije mi jasno kako to funkcionira i kako je moguće ako se PCIE nikad nije koristio

 Cist lako moguce buduci da mu je lan controlle dost blizu, vidi dole. Mozda ti je i jos nesto otislo. Imas inace PCIE splittere, al nzn kakve su cijene toga ili te je bolje kupit novu plocu. Graficka bi ti trebala radit normalno i na x8, jer pretpostavljam da s ovim ostatkom kompa nemas neko cudo od grafike, i imas kod kineza sata ethernet adaptera, to bi trebalo radit bolje od ovog usb cuda.

tonchy čet 30.4.2020 13:48

Ma mislim da ću se još neko vrijeme snaći sa ovime što imam, ne čini mi se da je išta drugo crknulo jer sve ostalo radi.

Komp je ionako star, još malo će preživjet dok ne odlučim sastavit novi. Jedino žalim da isprva nisam uzeo veću mbo sa nekim dodatnim PCI slotovima