Povezivanje na Internet

Optika-položaj routera kraj Tv ili računala

KaticaS sri 26.8.2020 08:48

Poštovani,

uvodim optiku u stan. Je li praktićnije router u koji dolazi optika dovesti do TV (HDR Smart UHD TV)  ili desktop računala?

Njihova udaljenost 11-12 m po zidovima, 4-5 m zrakom.

 

Kad bi optika išla do TV prolazila bi iznad računala pa iznad kuhinjskih elemena do dnevnog  i  TV. Onda bi kroz istu kanalicu mogla vratiti UTP kabel. 

Laički mi se čini bolje do TV, ako je, koji razlozi da to?

Ako bi  router bio  kraj TV-a,  u jednoj sobi wifi signal bi možda bio loš, no ostale bi bile dobro pokrivene.

Molila bi preporuku nekog besplatnog program za mobitel s kojim bi mogla utvrditi koji dobar položaj za router.

Hvala unaprijed

Lp

 

 

steve90 sri 26.8.2020 08:58

Po meni je možda bolje dovesti do TV-a čisto iz razloga ako bi danas sutra došao neki maxTV ili slično, koji bi morao biti uključen u router i onda preko HDMI-a ili kako već u TV. Uostalom, ako UTP može proći kroz istu kanalicu nazad do PC-a onda bi ja definitivno išao na tu opciju.
Što se programa za pokrivenost tiče, tu nemam iskustva. 

R36 sri 26.8.2020 08:59
KaticaS kaže...

Poštovani,

uvodim optiku u stan. Je li praktićnije router u koji dolazi optika dovesti do TV (HDR Smart UHD TV)  ili desktop računala?

Njihova udaljenost 11-12 m po zidovima, 4-5 m zrakom.

 

Kad bi optika išla do TV prolazila bi iznad računala pa iznad kuhinjskih elemena do dnevnog  i  TV. Onda bi kroz istu kanalicu mogla vratiti UTP kabel. 

Laički mi se čini bolje do TV, ako je, koji razlozi da to?

Ako bi  router bio  kraj TV-a,  u jednoj sobi wifi signal bi možda bio loš, no ostale bi bile dobro pokrivene.

Molila bi preporuku nekog besplatnog program za mobitel s kojim bi mogla utvrditi koji dobar položaj za router.

Hvala unaprijed

Lp

 

 

Nema smisla imat router pored TV-a ili pored bilo kojeg uređaja. Router ima WIFI, kao i svi uređaji. Osim ako ti TV nema Wifi. Ja router imam u potkrovlju (galerija) i lovi mi 1 kata ispod bez problema. 

 

Program za položaj routera? To ti ne postoji. Ne kužim šta bi ti taj program pokazao.

R36 sri 26.8.2020 09:00
steve90 kaže...

Po meni je možda bolje dovesti do TV-a čisto iz razloga ako bi danas sutra došao neki maxTV ili slično, koji bi morao biti uključen u router i onda preko HDMI-a ili kako već u TV. Uostalom, ako UTP može proći kroz istu kanalicu nazad do PC-a onda bi ja definitivno išao na tu opciju.
Što se programa za pokrivenost tiče, tu nemam iskustva. 

A da jedino zbog max tv-a ili sličnih...

 

Ali u današnje vrijeme imat max tv-a kad postoji IPTV liste koje imaju više programa nego svi HR operateri zajedno.

Marko :D sri 26.8.2020 09:09

Ja ruter držim kod računala na radnom stolu. Nije na sredini stana kao što se preporučuje, ali blizu sredine i Wi-Fi mreža uredno prolazi kroz 4 zida.

 

Aplikacija za utvrđivanje najbolje pozicije rutera ne postoji, ali preporučuje se da bude negdje na sredini stana kako bi pokrivenost bila manje više jednaka u cijelom stanu. 

display name ivo sri 26.8.2020 09:12

Osobno imam router kraj televizora iz više razloga: u blizini routera imam više uređaja koje spajam LAN kabelom (TV, NAS, IP TV Prijemnik), pozicija routera je u središtu stana tako da imam punu pokrivenost WiFi-jem svuda u stanu. TV ne spajam preko WiFi-ja iz razloga što neke aplikacije trpe (recimo Plex nije u full screen modu preko WiFi-ja), a i općenito preferiram kabel. Iz routera imam jedan kabel koji ide do računala koje je u drugoj sobi i to je to.

 

Što se tiče programa za položaj routera... postoje aplikacije za mobitele kojima se može izmjeriti jačina WiFi signala i, što je još korisnije, prikazati sve dostupne WiFi mreže i kanale koje koriste. Odabirom najmanje zakrčenog kanala može se dobiti "bolji" WiFi, bez smetnji drugih WiFi mreža u blizini. Odabir lokacije za router je pitanje kakvu pokrivenost WiFi-jem se želi postići? Gdje je WiFi potreban?

KaticaS sri 26.8.2020 16:56

Hvala svima na odgovoru.
Pronašla program Wifi analyzer za provjeru jačine wifi signala.

Shvatila da najpraktičnije da router kraj TV radi žičnog povezivanja TV i uređaja koji se mogu spajati na njega. Taj položaj bi lijepo pokrilo signal za dnevni i jednu sobu. No pretpostavljam da bi u drugoj manje važnoj sobi bio lošiji signal. Sad trebam odlučiti koliko mi ta soba manje važna.
Lp