Povezivanje na Internet

ONP za razvoj infrastrukture

froxie24 ned 17.11.2019 19:13

Eto mene nakon dugog vremena sa novim informacijama. Imam za neke dobre vijesti, a za ostale vjerojatno loše vijesti. 

Nakon prethodnog poziva na prijavu i odabira prijavitelja od strane Ministarstva regionalnog razvoja i EU fondova. Objavljena je lista prihvatljivih prijavitelja za Ograničeni poziv Izgradnja mreža sljedeće generacije (NGN). Popis onih JLS-ova koji su prošli odabir su na ovom linku: https://strukturnifondovi.hr/wp-content/uploads/natjecaji/javni-poziv-za-dostavu-prijava-za-izgradnju-pristupnih-mreza-38034/Lista-prihvatljivih-prijavitelja-za-Ograni%C4%8Deni-poziv.pdf

 

Znači imamo 21 odabranih nositelja kojima će biti dodijeljena sredstva. Sad nekad će biti objavljen poziv za dostavu projektnih prijedloga koje će ministarstvu dostaviti operateri koji su navedeni u listi. Nakon toga će ići dodjela sredstava izabranim nositeljima. 

 

To su bile dobre vijesti. A sad loše. 

 

Sveukupno na taj poziv bilo je prijavljeno 71 JLS-ova. Što znači da je jako malo njih prošlo odabir a to je zabrinjavajuće. 

Poslao sam upit HAKOM-u što to točno sad znači, hoće li biti izvršena još jedna provjera jer realno gledajući sa ovih 21 JLS-ova koji su prošli odabir ne mogu pokriti onih 100% priključaka da do kraja 2023. ima minimalno 40mbps. 

 

Ja se nadam da tu nije kraj dodjele sredstava i da će ostalih 50 prijavitelja biti odabrano kasnije za dodijelu ostatka sredstava. U protivnom Hrvatska neće biti u mogućnosti ostvariti ciljeve DAE (Digital Agenda For Europe), a to je da 100% stanovništva je pokriveno barem minimalno sa 40mbps download 5mbps upload, što će dovesti do plaćanja penala a to naravno ide iz džepova nas krajnjih korisnika i građana. 

Antropofob uto 19.11.2019 10:11

Pa to je dobra vijest. Znači da Hakom ima visoke kriterije za odabir. Ova ekipa koja nije prošla će se morat malo više potrudit oko dokumentacije, to je sve.

Zadnja stvar koja nam treba u toj cijeloj priči je skandal oko dodjele EU sredstava.

  

froxie24 uto 19.11.2019 11:59
Antropofob kaže...

Pa to je dobra vijest. Znači da Hakom ima visoke kriterije za odabir. Ova ekipa koja nije prošla će se morat malo više potrudit oko dokumentacije, to je sve.

Zadnja stvar koja nam treba u toj cijeloj priči je skandal oko dodjele EU sredstava.

  

 Nisam baš siguran da je to dobra vijest, moram to još malo istražiti jer čitao sam ovih dana malo o tome i nigdje se ne spominje ponavljanje tog javnog poziva da se ponovo prijave ovi koji nisu prošli. 

Sumnjam na to da je to to jer ispada da nemaju novaca za svih 71 PRŠI. Da će samo tih 21 PRŠI biti sufinancirani te da su ostali ispali eto jer nisu imali sreće, osim ako EU ne odluči dati još novca. 

 

Evo upravo dok sam pisao ovaj komentar dobio sam od HAKOM-a odgovor na postavljeno pitanje.  

 

Kažu: 

Mogućnost financiranja ostalih PRŠI-ja, ovisit će o iznosu viška dodjeljenih sredstava i mogućoj objavi novog poziva. No to ovisi o odluci Ministarstva regionalnog razvoja i fondova Europske unije.

 

Znači mi ostali ostavljeni smo na milost i nemilost ministarstva ako ostane što sredstava, a neće jer će vjerojatno sve podijeliti ovima.  

A mislim da su oni malo i pretjerali sa iznosom jer pazi ovo. Jer znos sveukupnog fonda iz EU je 1.100.000.000,00kn i ako to podijelimo na ovih odabranih 21 PRŠI ispadne da svaki PRŠI će dobiti 52.380.952,38kn po projektu. 

 

I sad kad sve gledamo 21 PRŠI će imati krajem 2023. minimalno zahtjevanih 40mbps što nije ni 50% a ostatak će ostati na jadnih 4-10mbps. Ne vidim gdje je tu napredak pogotovo po pitanju postavljanja ciljeva DAE a i samog NGN- plana da 100% stanovništva ima minimalno 40mbps. Plaćanje penala EU nam ne gine.  

 

Old Iggy uto 19.11.2019 12:04
froxie24 kaže...

Znači mi ostali ostavljeni smo na milost i nemilost ministarstva ako ostane što sredstava, a neće jer će vjerojatno sve podijeliti ovima.  

A mislim da su oni malo i pretjerali sa iznosom jer pazi ovo. Jer znos sveukupnog fonda iz EU je 1.100.000.000,00kn i ako to podijelimo na ovih odabranih 21 PRŠI ispadne da svaki PRŠI će dobiti 52.380.952,38kn po projektu.  

 

Na osnovu čega zaključuješ da će sve podijeliti ovima?

froxie24 uto 19.11.2019 12:23
Old Iggy kaže...
froxie24 kaže...

Znači mi ostali ostavljeni smo na milost i nemilost ministarstva ako ostane što sredstava, a neće jer će vjerojatno sve podijeliti ovima.  

A mislim da su oni malo i pretjerali sa iznosom jer pazi ovo. Jer znos sveukupnog fonda iz EU je 1.100.000.000,00kn i ako to podijelimo na ovih odabranih 21 PRŠI ispadne da svaki PRŠI će dobiti 52.380.952,38kn po projektu.  

 

Na osnovu čega zaključuješ da će sve podijeliti ovima?

 Zato jer sam prelistao većinu dokumentacije odabranih PRŠI-ja i u svima je naveden očekivani trošak izgradnje oko 48.000.000,00kn. A i ministarstvo je objavilo u indiktivnom godišnjem planu objave poziva na dostavu projektnih prijedloga da je najviši iznos po pojedinom projektu 76.000.000kn. 

 

Link: https://strukturnifondovi.hr/wp-content/uploads/2019/10/Indikativni-godi%C5%A1nji-plan-Poziva-na-dostavu-projektnih-prijedloga-PDP-1.xlsx

Old Iggy uto 19.11.2019 12:28
froxie24 kaže...
Old Iggy kaže...

Na osnovu čega zaključuješ da će sve podijeliti ovima?

 Zato jer sam prelistao većinu dokumentacije odabranih PRŠI-ja i u svima je naveden očekivani trošak izgradnje oko 48.000.000,00kn. A i ministarstvo je objavilo u indiktivnom godišnjem planu objave poziva na dostavu projektnih prijedloga da je najviši iznos po pojedinom projektu 76.000.000kn.

To niti ne znači da će dobiti prosjek, niti ne znači da će dobiti sve traženo niti ne znači da su imali sredstva za sve koji su se prijavili.

Antropofob uto 19.11.2019 13:03

Znači država bude morala iskeširati 250m kuna minimalno za realizaciju ovih 50 preostalih ili penali 2024?

No dobro, valjda se bude EU raspala do tada pa nebudemo ništa od svega toga morali platiti.

A i dotada se budu ionako svi iselili/poumirali u ruralnim krajevima.

Win-win :-)

maki040 sri 20.11.2019 10:35

Pozdrav,

zivim pokraj Dubrovnika pa me ovo sve jako zanima i naravno da me veseli da ce se nesto dogoditi.

Sjecam se da je bio link za cijeli projekt s svim fazama projekta. Ne mogu ga naci. Ima li ga tko?

Volio bi vidjeti kako dalje. Hvala.

froxie24 sri 20.11.2019 17:18
maki040 kaže...

Pozdrav,

zivim pokraj Dubrovnika pa me ovo sve jako zanima i naravno da me veseli da ce se nesto dogoditi.

Sjecam se da je bio link za cijeli projekt s svim fazama projekta. Ne mogu ga naci. Ima li ga tko?

Volio bi vidjeti kako dalje. Hvala.

 Dalje slijedi: Ministarstvo regionalnoga razvoja i fondova EU nakon što je definiralo listu investitora i nositelja PRŠI-ja s pravom podnošenja konkretnih projektnih prijedloga na Ograničeni poziv za dodjelu bespovratnih EU sredstava, objavit će javni poziv koji će biti otvoren do kraja prvog kvartala 2020. godine. nakon čega će ići isplata sredstava nositeljima PRŠI-ja i tada projekti službeno mogu krenuti sa fazom projektiranja, javnom nabavom, dobavom dozvola i sl. U gradnju bi se krenulo najranije sredinom 2021.g. 


JozoBozo121 sri 20.11.2019 17:58
froxie24 kaže...

I sad kad sve gledamo 21 PRŠI će imati krajem 2023. minimalno zahtjevanih 40mbps što nije ni 50% a ostatak će ostati na jadnih 4-10mbps. Ne vidim gdje je tu napredak pogotovo po pitanju postavljanja ciljeva DAE a i samog NGN- plana da 100% stanovništva ima minimalno 40mbps. Plaćanje penala EU nam ne gine.  

 Ciljevi su postavljeni nerealistično visoko i nerealistično brzo. Niti jedna zemlja EU, izuzev možda Luksemburga neće ispuniti te ciljeve do 2020. pa ni do tih +3 godine. Kraj idućeg desetljeća, već moguće.

froxie24 sri 20.11.2019 18:16
JozoBozo121 kaže...
froxie24 kaže...

I sad kad sve gledamo 21 PRŠI će imati krajem 2023. minimalno zahtjevanih 40mbps što nije ni 50% a ostatak će ostati na jadnih 4-10mbps. Ne vidim gdje je tu napredak pogotovo po pitanju postavljanja ciljeva DAE a i samog NGN- plana da 100% stanovništva ima minimalno 40mbps. Plaćanje penala EU nam ne gine.  

 Ciljevi su postavljeni nerealistično visoko i nerealistično brzo. Niti jedna zemlja EU, izuzev možda Luksemburga neće ispuniti te ciljeve do 2020. pa ni do tih +3 godine. Kraj idućeg desetljeća, već moguće.

Vjerojatno im je to i bio cilj, zato su dali tako nerealistične ciljeve upravo radi toga da mogu putem penala zgrnuti novac. Tko zna tko zapravo upravlja EU-om i kome ti svi novci idu.  

Kranjska sri 20.11.2019 18:20
froxie24 kaže...

Vjerojatno im je to i bio cilj, zato su dali tako nerealistične ciljeve upravo radi toga da mogu putem penala zgrnuti novac. Tko zna tko zapravo upravlja EU-om i kome ti svi novci idu.  

 

 

 Iluminati eto tko.

Antropofob čet 21.11.2019 13:23
Kranjska kaže...
froxie24 kaže...

Vjerojatno im je to i bio cilj, zato su dali tako nerealistične ciljeve upravo radi toga da mogu putem penala zgrnuti novac. Tko zna tko zapravo upravlja EU-om i kome ti svi novci idu.  

 

 

 Iluminati eto tko.

 Iluminati su vladali do prošlog stoljeća, sad su lizardi u tijelima iluminata u igri.

Bolje "do 4Mbps" internet nego rob!

froxie24 ned 2.2.2020 11:13

Antunovac, Erdut, Ernestinovo, Čepin, Šodolovci, Vladislavci i Vuka uskoro će dobiti brži i bolji inernet. Rezultat je to Sporazuma o partnerstvu koji je osječko baranjski župan Ivan Anušić potpisao danas s predstavnicima Hrvatskog telekoma.

Osječko-baranjska županija uspješno privodi kraju realizaciju projekta razvoja širokopojasne infrastrukture na svojem području. U općinama oko Osijeka koje nemaju odgovarajuću infrastrukturu to će se promijeniti. Riječ je o razvoju optike, nove moderne tehnologije koja će korisnicima omogućiti puno veće brzine za gotovo 10 000 adresa - privatnih kućanstava te 364 poslovna korisnika (tvrtke i OPG-ovi te obrtnici) koji će dobiti novu infrastrukturu i brži pristup internetu. U projekt su uključene i 24 javne zgrade", pojasnio je župan Ivan Anušić. "Ogroman je to napredak što se tiče internetske infrastrukture koja je u ovom trenutku spremna za novu generaciju i za nove kvalitetnije dosege. Važno je to kako za privatne, tako i za poslovne korisnike u tih sedam općina. Projekt za Baranju je propao jer je općina Čeminac odbila sudjelovati u njemu. Unatoč tomu što su sve druge baranjske općine pristale sudjelovati u projektu za širokopojasni internet i čiji je nositelj trebao biti Grad Beli Manastir, zbog općine Čeminac on se neće realizirati".

 

Ovo boldano je prilično zanimljiva izjava jer objašnjava vjerojatni razlog zašto večina JLS-ova nije prošla predodabir.

 

https://radio.hrt.hr/radio-osijek/clanak/potpisan-sporazum-za-sirokopojasni-internet-u-sedam-opcina-oko-osijeka/219722/

D1001 pon 3.2.2020 16:40
froxie24 kaže...
Projekt za Baranju je propao jer je općina Čeminac odbila sudjelovati u njemu. Unatoč tomu što su sve druge baranjske općine pristale sudjelovati u projektu za širokopojasni internet i čiji je nositelj trebao biti Grad Beli Manastir, zbog općine Čeminac on se neće realizirati".

 

Ovo boldano je prilično zanimljiva izjava jer objašnjava vjerojatni razlog zašto večina JLS-ova nije prošla predodabir.

 

https://radio.hrt.hr/radio-osijek/clanak/potpisan-sporazum-za-sirokopojasni-internet-u-sedam-opcina-oko-osijeka/219722/

 I da su svi prošli predobir, zapelo je na najvažnijem koraku. Skoro dvije trećine njih nije odabrano.

bobyg pet 1.5.2020 08:43

Nisam već dugo pratio ovu temu, ali me zanima što uopće ima novoga po ovom pitanju.
Koliko sam shvatio postoji taj neki EU fond na koji su se prijavljivali općine i gradovi gdje telekomi nemaju interesa za izgradnom optičke mreže.

 

Ali što je sa nama koji živimo u naseljima koji su primjerice u Gradu Zagrebu, ali telekomi također nemaju interesa za ta naselja jer nisu toliko gusto naseljena. Kakve opcije mi imamo da se do nas dovuče optika ? Imamo primjerice betonske stupove od rasvjete do svih kuća, a koliko vidim A1 baš na taj način gradi svoju optičku mrežu. Uglavnom, centrala nam je na 1.5 km ili dalje pa prema tome imamo šugavi VDSL2 sa prekidima i teško preko 20 Mbit. Bili bi sretni da se dođe i bliže nekakvom pristupnom točkom, ali ništa se nažalost ne radi po tom pitanju.

 

Hoće li možda država uložit u taj dio naselja ili kakav je plan ?

froxie24 pet 1.5.2020 14:20

Nece drzava ulozit. Budu vjerojatno operateri ali ne u skoro vrijeme. 

 

A novost u vezi fondova je da ce objavit jos jedan poziv na dostavu prijedloga u iznosu od 180.000.000kn. Tj. trebao je bit vec objavljen 24.4. no zbog covida 19 odgođena je objava izgleda. 

bobyg pon 4.5.2020 11:58
froxie24 kaže...

Nece drzava ulozit. Budu vjerojatno operateri ali ne u skoro vrijeme. 

 

A novost u vezi fondova je da ce objavit jos jedan poziv na dostavu prijedloga u iznosu od 180.000.000kn. Tj. trebao je bit vec objavljen 24.4. no zbog covida 19 odgođena je objava izgleda. 

 Jel se na taj natječaj mogu javiti ruralni dijelovi Zagreba ?

Noctifer uto 5.5.2020 08:40

Sveta Nedelja, Samobor i Stupinik su se javili na natjecaj i imaju plan za optiku. HAKOM ima obavijesti o planu izgradnje optike pa tamo mozes pratiti za obavijesti ili pogledati kartu plana izgradnje.

maki040 sri 15.7.2020 13:32
froxie24 kaže...
maki040 kaže...

Pozdrav,

zivim pokraj Dubrovnika pa me ovo sve jako zanima i naravno da me veseli da ce se nesto dogoditi.

Sjecam se da je bio link za cijeli projekt s svim fazama projekta. Ne mogu ga naci. Ima li ga tko?

Volio bi vidjeti kako dalje. Hvala.

 Dalje slijedi: Ministarstvo regionalnoga razvoja i fondova EU nakon što je definiralo listu investitora i nositelja PRŠI-ja s pravom podnošenja konkretnih projektnih prijedloga na Ograničeni poziv za dodjelu bespovratnih EU sredstava, objavit će javni poziv koji će biti otvoren do kraja prvog kvartala 2020. godine. nakon čega će ići isplata sredstava nositeljima PRŠI-ja i tada projekti službeno mogu krenuti sa fazom projektiranja, javnom nabavom, dobavom dozvola i sl. U gradnju bi se krenulo najranije sredinom 2021.g. 


 

Cini mi se da daleko najvise znas o ovome. Na stranicama HAKOM-a ne mogu nista naci (vjerovatno je do mene). Samo da provjerim, jel se vec kasni zbog pandemije? 

froxie24 pon 20.7.2020 15:30

Problem je što u zadnjih nekoliko mjeseci nema više novih informacija o tom projektu tako da ono što zadnje znam da su neke općine sklopile suradnju sa HT-om za izgradnju optike u naseljima. Jedan manji dio se plaća iz EU fondova a veći dio troškova izgradnje snosi HT. Sad gdje je stalo ne znam, pretpostavljam da se radi na projektnoj dokumentaciji i pripremi projekata za početak gradnje tj. riješava se papirologija. 

Antropofob sri 30.9.2020 05:45
maki040 kaže...

Hoće li se preko ovog linka moći pratiti i razvoj infrastrukture kroz EU novac?

 

Prepostavljam da da? 

http://mapiranje.hakom.hr/hr-HR/SvjetlovodnaMreza

 Kolko znam Velika Gorica, Jastrebarsko i S. Brod su u toj shemi EU fondova plus Tcom kao izvođać a vidljivi su na hakomovoj stranici, tak da vjerojatno da.

 

Kolega froxie je nepobojnim činjenicama demantirao moje baljezganje.

Očito imaju duboke đepove pa budu sami financirali gorenavedeno.

maki040 sub 19.12.2020 15:47

Jutros sam pročitao u lokalnim tisku da kreće izgradnja na DU području u ožujku i trajat će do ljeta 2023.
FTTH se spomenuo, te da će HT i EU financirati izgradnju. Nista posebno ali eto barem nešto. 

asablic ned 7.2.2021 20:14

Napokon će krenuti projektiranje i izgradnja mreže u Zaprešiću (i okolici) te će navodno 91% građana dobiti brzi internet po simetričnim brzinama, ali ja nažalost po novim informacijama ne spadam u obuhvaćene korisnike .

 

Na stranici grada Zaprešića gdje je objavljena javna rasprava nalazi se popis potencijalnih korisnika te je moja adresa navedena kao "bijelo područje", a na stranici strukturnih fondova gdje je objavljen natječaj nisam na popisu te više nisam siguran da li ću dobiti optiku makar vidim da je par obližnjih ulica na popisu.

froxie24 sub 13.3.2021 20:06

Vlada donijela odluku o donošenju Nacionalnog plana razvoja širokopojasnog pristupa 2021.2027.god

 

U odluci Vlade stoji da dosadašnji razvoj širokopojasnog pristupa u Republici Hrvatskoj nije bio dovoljno brz i nije rezultirao dostupnošću širokopojasnog pristupa s dovoljno velikim brzinama, što Hrvatsku prema Indeksu gospodarske i društvene digitalizacije (DESI 2020) svrstava na 25. mjesto od 27 država članica EU-a.

Citiraj:

Stoga se ovim Nacionalnim planom na odgovarajući način adresiraju sve prepreke zbog kojih očekivani ciljevi dostupnosti širokopojasnog pristupa do 2020. godine nisu ostvareni. Takvim se pristupom stvaraju preduvjeti za zaustavljanje daljnjeg zaostajanja Hrvatske po razvijenosti širokopojasnog pristupa unutar EU-a, odnosno stvaraju se preduvjeti za ostvarenje ciljeva gigabitne povezivosti do 2025. godine.

Citiraj:

Prvi posebni cilj odnosi se na uvođenje mreža vrlo velikog kapaciteta u kućanstva kako bi se omogućio širokopojasni pristup s brzinama od najmanje 100 Mbit/s u smjeru prema korisniku ("download"), uz mogućnost nadogradnje na brzine do 1 Gbit/s.

Antropofob ned 14.3.2021 06:54
froxie24 kaže...

Vlada donijela odluku o donošenju Nacionalnog plana razvoja širokopojasnog pristupa 2021.2027.god

 

U odluci Vlade stoji da dosadašnji razvoj širokopojasnog pristupa u Republici Hrvatskoj nije bio dovoljno brz i nije rezultirao dostupnošću širokopojasnog pristupa s dovoljno velikim brzinama, što Hrvatsku prema Indeksu gospodarske i društvene digitalizacije (DESI 2020) svrstava na 25. mjesto od 27 država članica EU-a.

Citiraj:

Stoga se ovim Nacionalnim planom na odgovarajući način adresiraju sve prepreke zbog kojih očekivani ciljevi dostupnosti širokopojasnog pristupa do 2020. godine nisu ostvareni. Takvim se pristupom stvaraju preduvjeti za zaustavljanje daljnjeg zaostajanja Hrvatske po razvijenosti širokopojasnog pristupa unutar EU-a, odnosno stvaraju se preduvjeti za ostvarenje ciljeva gigabitne povezivosti do 2025. godine.

Citiraj:

Prvi posebni cilj odnosi se na uvođenje mreža vrlo velikog kapaciteta u kućanstva kako bi se omogućio širokopojasni pristup s brzinama od najmanje 100 Mbit/s u smjeru prema korisniku ("download"), uz mogućnost nadogradnje na brzine do 1 Gbit/s.

 Oni pričaju o 100mbps za sve do 2027?

Jel znaš možda kad će im početi stizati penali iz Brisela jer nisu udovoljili 30mbps kriteriju za kraj 2020?

In 2015, EU Broadband ambitions were described in ‘EU Broadband Strategy & Policy’¹. All EU citizens were to have 30 Mbps by 2020 and 50% were to have in excess of 100 Mbps.

Entry Point ned 14.3.2021 07:56
Antropofob kaže...

 Oni pričaju o 100mbps za sve do 2027?

Jel znaš možda kad će im početi stizati penali iz Brisela jer nisu udovoljili 30mbps kriteriju za kraj 2020?

In 2015, EU Broadband ambitions were described in ‘EU Broadband Strategy & Policy’¹. All EU citizens were to have 30 Mbps by 2020 and 50% were to have in excess of 100 Mbps.

 Nitko neće dobiti penale jer i ostale EU zemlje ne mogu ni 30 mbps ostvariti. Birokrati su isti svugdje. Prodaju fantazije i lijepe želje narodu sve za koji glas više. Ne da neće biti 100 mbps neće biti ni 30 do 2027, ni do 2040. Ipak ovdje govorimo o EU, a ne o nekoj Azijskoj zemlji