erseticmatej ned 12.7.2020 11:34

Ekipa, trebao bih malu pomoć oko spajanja dva rutera preko lan kabla da bih na drugom katu kuće pojačao signal wifi-a.
Main ruter: tcom, 300GB po 4G brzini, ostalo preko parice(sa brzinama sam zadovoljan, samo problem je jedna crtica u mojoj sobi)
Second ruter: neki zyxel stari od tcoma, ali svakako jači signal nego na ovim novima.
Od dnevne sobe imam 25 metara lan kabla koji sam koristio prije za komp u sobi, ali budući da nemamo više kompove ostao mi višak lan kabel (išao je kroz dimnjak koji se ne koristi pa da ga ne moram vaditi).
Eh sad...na main ruteru mi je upaljen dhcp, a na ovom sam ugasio (IP adrese na mainu idu od 192.168.110 - ..-253, a njegova adresa je baš 192.168.1.1). Od ovog drugog rutera sam stavio IP adrsu na 192.168.1.2 da ne dolaze u konflikte. Također sam promijenio kanale, main je na 4, ovaj drugi je na 9.
Tada sam ih povezao lan kablom (utor lan 1 na mainu, utor lan 2 na drugom, nisam se zabunio pa stavio na WAN).
U wifi mrežama sada mi je dostupna druga mreža od rutera (nazvao sam je 5G, da zezam komsije :laugh: :laugh: ) i ima tri crtice.
Problem je sad što kad hoću da se povežem kaže da nema interneta, i onda odem u postavke iPhonea i vidim da je IP adresa na koju je otišao 269.250.1.150(nešto što nema veze sa rangeom adresa na main ruteru)
Tako mi se desi i na MAC-u i onda sam ručno napisao u postavkama mreže IP adresu iz nekog rangea i to radi.
Kako da napravim da svaki put taj automatski proradi i da mi normalnu IP adresu? Nezgodno je svaki put upisivat ručno kada dođem kući i tako...
Zaboravio sam još reći, da kada recimo resetiram main ruter onda mi čak nekad i automatski uspije proći IP adresa...stvarno više ne znam što pogledati budući da se ne kužim previše u konfiguriranje mreže.
Hvala Vam unaprijed na pomoći.. B)

Posmatrač ned 12.7.2020 11:38

Jesi zakomplikovao. 

 

Uglavnom na routeru imas ulazni WAN port i obicno 4 izlazna (lan 1 do 4 ili koliko vec)

U prvom routeru ostavi DHCP i stavi kabel u neki lan port. Na drugom routeru kabel stavi u WAN tj ulazni port.

 

dreadmoore pet 31.7.2020 15:10

Jedno pitanje vezano za WiFi ruter, jel moguce da nakon dugih niz godina korištenja oslabi antena ili je to do uređaja.Pošto kad sam tek dobio, radio je savršeno u citavoj kuci sam imao wifi sad ga vec nema.Evo jedan primjer, prije sam imao signal u dnevnom boravku sad je skroz slab ili ga nema nikako isto tako i u garazi.Trenutno sam prinuđen koristiti drugi mobitel kao pojacivac signala, odnosno wifi direct da bi imao signal u citavoj kuci.Model wifi rutera je tp link TL-WR 740N

dasan sri 7.10.2020 23:58

Ima li neka caka za ruter INNBOX V46

Stalno me nesto hebe wifi da udjem u postavke rutera nešto podesim?

Jučer sam zvao službu pa su mi kao smanjili kanal na niži i bilo je ok sad opet počelo hebavati 😫

Posmatrač čet 8.10.2020 07:27
dasan kaže...

Ima li neka caka za ruter INNBOX V46

Stalno me nesto hebe wifi da udjem u postavke rutera nešto podesim?

Jučer sam zvao službu pa su mi kao smanjili kanal na niži i bilo je ok sad opet počelo hebavati 😫

 Sta te hebe? Opis ti je takav da ti niko nista suvislo ne moze odgovoriti....

Posmatrač čet 8.10.2020 10:47
dasan kaže...

Haha da, nisam napisao glavnu stvar.

Znaci svako malo je  povezano na wifi al bez neta.Sa više uređaja ista stvar tablet,mob1,2

 Opet nista nije jasno. Ne mozes se povezati na wifi ili mozes ali nema neta. Sto vise detalja bolje. Reci da te nesto hebe sta da radim te nece dovesti nigdje;)

ihush čet 8.10.2020 12:57
dasan kaže...

Haha da, nisam napisao glavnu stvar.

Znaci svako malo je  povezano na wifi al bez neta.Sa više uređaja ista stvar tablet,mob1,2

 wlan nema veze s internetom-linijom.. tj ima :)

-internet-linija radi ili ne radi, npr ako odspojiš dsl-telefonsku paricu, optiku-coax (koja već žica) koja ti dolazi do uređaja od centrale. Ako dođe do bilo kojeg prekida, na bilo kojem mjestu od centrale (u samoj centrali) do tebe kao korsinika, rezultat je isit, nema interneta, dok je lan-wlan samo interna 'žica' tj intranet nije internet-extranet, ali da bi mogao na internet, on mora biti dostupan, tj sve karike u lancu spojene-ispravne.

 

-provjeriš uređaj, ugasiš-upališ, provjeriš žice.. i tad ako ne neđeš, prijaviš kvar operateru koji to popravi ako je linija-centrala uzrok.

ihush čet 8.10.2020 20:26

-a kako napisati.. to što si spojen na w-lan (žicom ili bežično) znači da si spojen na mrežu-interno-kućno tj na modem-router.. a da bi bio spojen na internet, taj modem mora imati liniju.. ako nema nemaš internet niti uređaji tad ne mogu preko modema na internet jer ga nema..

-možda jasnije, ako se spojiš na neku strujnu utičnicu, ta utičnica-žica mora biti negdje spojna na trafostanicu.. ako nije nema struje, jer struja nije u zidu-žici. Tako ni internet, nije žica-wlan nego od modema do operatera.

 

-svaki modem ima neke led-diodice (lampice) koje svjetle nekom bojom, npr crveno-žuto-zeleno..

-ugasi ga, upali.. i prva ledica koja se upali (s lijeva na desno.. kod većine isti raspored) je power tj znači da je upaljen.

-iduća će početi blinkati, dsl.. to je linija, traži spoj-centralu-sinkornizaciju.. dok blinka traži, kad stane i pozeleni znači da radi.. ako radi ide dalje, telefon, lan, wlan.. tj tek tad ostalo može imati internet, ne prije jer dsl je linija-internet.

-ako je tu problem, zoveš operatera i on popravi.

-ako ide dalje, tad bi trebao imati internet na računalu-mobitelu.. ali ostalo nije problem operatera nego tvoj, tj možeš pogrešno podesiti, možeš imati virus-malware ili neki torrentseeder koji ubije liniju.. možeš imati loše žice ili pogrešan password no to sve sam trebaš riješiti .. npr provjeriš žicu, odspojiš i spojiš pc.. itd.

 

-ako je proradilo to je to, ako nije vidjet ćemo za dalje.. :)

dasan čet 8.10.2020 22:43

Neznam više šta bi mislio uradio i kako je ovo moguce ruter radi uredno mobitel je spojen na iskonov wi fi računalo žicano spojeno a laptop se ne može spojiti tj piše povezan bez interneta i tako se svako malo dešava ali sa drugim uređajem ?

ihush pet 9.10.2020 08:57
dasan kaže...

Ima li neka caka za ruter INNBOX V46

Stalno me nesto hebe wifi da udjem u postavke rutera nešto podesim?

Jučer sam zvao službu pa su mi kao smanjili kanal na niži i bilo je ok sad opet počelo hebavati 😫

 

dasan kaže...

Haha da, nisam napisao glavnu stvar.

Znaci svako malo je  povezano na wifi al bez neta.Sa više uređaja ista stvar tablet,mob1,2

 

dasan kaže...

Neznam više kako da opišem mobitel, tablet itd je spojeno na Iskonovac mrežu i uredno očitava signal ali nije povezan na internet.Žicano pc je uredno spojen.

 

dasan kaže...

Neznam više šta bi mislio uradio i kako je ovo moguce ruter radi uredno mobitel je spojen na iskonov wi fi računalo žicano spojeno a laptop se ne može spojiti tj piše povezan bez interneta i tako se svako malo dešava ali sa drugim uređajem ?

-koliko poruka da počneš opisivati problem.. tek sad nešto ''korisno''.

-kako ti je podešena mreža? dodljeljivanje IP adresa preko DHCP-automatika (ruter) ili ručno.. ako je ručno tad uređaji imaju duplu adresu = problem.

-ako imaš torrent ili virus, može zagušiti promet, preopteretiti.

-za sve posotji neka granica, pa i smetnje bežičnog signala ili susjedni uređaj koji može biti na istom kanalu (prva promjena operatera..) tako da nije isto imaš li jednog ili sto susjeda u dometu wlana koji jednako imaju više uređaja-mobitela itd. pa do tog da ti netko ''krade'' internet.

 

-uđeš u postavke rutera (modem) i vidiš nešto, podesiš, ideš redom jedan po jedan uređaj i pratiš kad se problem desi, npr ako se netko spoji vidiš u ruteru..

-može biti i neispravan ili star uređaj, možda ne može održavati istovremeno taj broj konekcija pa 2-3 uređaja rade a idući napravi problem. Ako nekako dokažeš da je uzrok sam uređaj tad ti operater da novi itd.

npr. danas svi koriste wlan enkripciju wpa2-psk ali neki stariji uređaji nemaju, koristiš 2.4 ili 5ghz ili oba, koristiš 20 ili 40 hz širinu kanala, snagu signala do 100% itd. .. i to je sve u opcijama modema-rutera, tj ovisi što se nudi, koliko su ti neke stvari dostupne ali dobar dio možeš vidjeti i podesiti.

-kad nisi siguran kako, kreneš od resetiranja (na tvorničke postavke) .. ima mala rupica, držiš stisnuto nekoliko sekundi dok se modem ne ugasi i pustiš.. čekaj par minuta dok sve lampice odrade svoje i tad upali računala-mobitele.. možda će te tražiti password za mrežu i vidiš ima li i dalje problema ..

 

-to sve ti može reći SZK na telefonu, oni imaju upute za svaki uređaj-modem i mogu ti reći što da klikneš + vide s druge strane stanje linije i tad ako je neki kvar to vide i riješe, ali i ti moraš nešto znati, tražiti-probati, moraš prvo znati opisati problem, pa pročitaj prvi post i redom, to se tako ne radi i ako si tako objašnjavao na telefon tad opet telefon u ruke i zovi, .. ali reci-objasni sve, ne dio po dio.

AF139 pon 12.10.2020 22:16

Svi ti uređaji ne pojačavaju , nisu pojačala već re-emitiraju (repeater) signal rutera pa se trebaju postaviti negdje između rutera i tvoje sobe gdje podjednako čuje ruter i tvoj uređaj u sobi.

Problem je jedino ako imaš veću brzinu od internet provajdera na svom ruteru jer se tada dobro osjeti pad brzine pa čak upola.

Bolja opcija tada je dovuć od rutera UTP kabal u sobu i postaviti wifi Aces Point (AP) , nema gubitka brzine.

Čak i powerline kit sa wifi  može biti bolji od range extendera osim što je skuplji.

Ima wifi uređaja koji mogu raditi u više modova rada kao wifi ruter, AP , Client , Repeater , itd. a nađu se po cjeni i brzini kao i što imaju wifi range extender.

Najbolje je isprobati pa ako si zadovoljan ostaviš

hrčak uto 13.10.2020 08:47
AF139 kaže...

Svi ti uređaji ne pojačavaju , nisu pojačala već re-emitiraju (repeater) signal rutera pa se trebaju postaviti negdje između rutera i tvoje sobe gdje podjednako čuje ruter i tvoj uređaj u sobi.

Problem je jedino ako imaš veću brzinu od internet provajdera na svom ruteru jer se tada dobro osjeti pad brzine pa čak upola.

Bolja opcija tada je dovuć od rutera UTP kabal u sobu i postaviti wifi Aces Point (AP) , nema gubitka brzine.

Čak i powerline kit sa wifi  može biti bolji od range extendera osim što je skuplji.

Ima wifi uređaja koji mogu raditi u više modova rada kao wifi ruter, AP , Client , Repeater , itd. a nađu se po cjeni i brzini kao i što imaju wifi range extender.

Najbolje je isprobati pa ako si zadovoljan ostaviš

 Hvala Vam kolega na savjetu. Iskreno mi treba samo net da se sa laptopom mogu spojiti na Google Meet da mogu pratiti predavanja sa faksa, za ništa drugo mi ne treba, tako da mi brzina interneta ne igra ulogu. Imate možda preporuku koji repeater kupiti samo da imam signala u mojoj sobi? Ili možda bolje da kupim neki bežični ruter? Hvala