Matej22 pon 23.11.2020 21:18

Pozdrav svima. Danas sam narucio a1 kabelski internet u stanu u kojem sam podstanar te nemam provoden koaksijalni kabel do stana od kutije ali nemam ni koaksijalni utor u stanu premda su mi iz a1 rekli da nema problema sto se tice toga,bitno da je usluga dostupna na mojoj adresi.

Moje pitanje je,jeste li imali slicnih iskustva i koliko su te koliko dugo ste cekali tehnicara od narudbe interneta? LP i zahvaljujem na bilo kakvoj pomoci.

16OR pon 23.11.2020 22:50

pa logicno je da nemas do stana, kako i tko zastrazi oni uvedu u stan, izbuse koji zid, postave one lajsne vodilice i cao surfaj

 

danas su mi u a1 rekli da ce tehnicar doc kroz par dana (s tim da kod mene nema sta uvoditi, jer sam vec prije imao b net, pa je sve spremno, samo usteka ruter i ajd bok)

 

markymark099 uto 24.11.2020 20:15

@matej, kao što je kolega rekao, oni će ti provući kabel i ostalo što već bude trebalo.
Što se čekanja tiče, ja sam u petak bio u A1 centru potpisati ugovor, cca sat vremena kasnije su me nazvali iz službe za korisnike i ponudili mi dostupne termine za dolazak tehničara i prvi dostupan je bio u slijedeći petak od 8 ujutro pa nadalje.
Dogovorio sam u petak u 10 i tako mi je i došao, 10ak minuta gore-dolje.

Kerion sri 25.11.2020 14:09

Moj update, bio tehničar. Navodno su stanovi u mojoj zgradi spojeni paralelno pa su moji kablovi spojeni sa stanom ispod i ne smije ih iskoristiti jer ovi dolje mogu ostat bez signala/čega već. Jedina solucija je na kraju bušit zid kroz hodnik i vuć kabel do rutera u dnevnom. 

 

Zasad odustao dok ne shvatim kako provući kabel, a da ne ide preko pola stana.

alexspalato sri 25.11.2020 14:32

Presao sa tcom-a na A1-potpisao ugovor na 2 godine i prvu godinu placam za telefon,internet i televiziju 159kn a drugu placam259kn.Internet brzina sa 2MB(t-com) mi se povecala na 13-15 MB danju a veceri maksimalno 20MB-zasad zadovoljan

zelenapaprika čet 3.12.2020 14:25
16OR kaže...

bio tehnicar prekjucer, spojio sve kroz par min

 

brzine na kablu 190Mbps

wifi u pocetku na 5GHz od 60-90Mbps, nakon postavki bandwidth na 80MHz i igranja s kanalima evo i njega na 190

 

 

 

 Grad? Ako je Zagreb, koji kvart? Meni nude 200/20 ali sam malo skeptičan u kvalitetu usluge.

16OR čet 3.12.2020 15:00
zelenapaprika kaže...
16OR kaže...

bio tehnicar prekjucer, spojio sve kroz par min

 

brzine na kablu 190Mbps

wifi u pocetku na 5GHz od 60-90Mbps, nakon postavki bandwidth na 80MHz i igranja s kanalima evo i njega na 190

 

 

 

 Grad? Ako je Zagreb, koji kvart? Meni nude 200/20 ali sam malo skeptičan u kvalitetu usluge.

Sb

Brat na tresnjevci ima 150 od 150 na 5Ghz

zelenapaprika čet 3.12.2020 15:12
16OR kaže...
zelenapaprika kaže...
16OR kaže...

bio tehnicar prekjucer, spojio sve kroz par min

 

brzine na kablu 190Mbps

wifi u pocetku na 5GHz od 60-90Mbps, nakon postavki bandwidth na 80MHz i igranja s kanalima evo i njega na 190

 

 

 

 Grad? Ako je Zagreb, koji kvart? Meni nude 200/20 ali sam malo skeptičan u kvalitetu usluge.

Sb

Brat na tresnjevci ima 150 od 150 na 5Ghz

 To je WiFi (meni piše da mi je veza 866 Mbps jer za kućni WiFi imam dodatni AP uz router providera). Kolika mu je brzina žičane veze? I da sam sebe ispravim - do 200/20. Znači, može i manje od toga, ovisno u uvjetima infrastrukture.

16OR čet 3.12.2020 15:28
zelenapaprika kaže...
16OR kaže...
zelenapaprika kaže...
16OR kaže...

bio tehnicar prekjucer, spojio sve kroz par min

 

brzine na kablu 190Mbps

wifi u pocetku na 5GHz od 60-90Mbps, nakon postavki bandwidth na 80MHz i igranja s kanalima evo i njega na 190

 

 

 

 Grad? Ako je Zagreb, koji kvart? Meni nude 200/20 ali sam malo skeptičan u kvalitetu usluge.

Sb

Brat na tresnjevci ima 150 od 150 na 5Ghz

 To je WiFi (meni piše da mi je veza 866 Mbps jer za kućni WiFi imam dodatni AP uz router providera). Kolika mu je brzina žičane veze? I da sam sebe ispravim - do 200/20. Znači, može i manje od toga, ovisno u uvjetima infrastrukture.

Pa velim ti ima 150 od 150, da li je 145 il 147 ne bitno

 

Kad sam sebi sad uzimao 200/20 receno je minimalno na 140 od 200

 

Danchas sub 5.12.2020 22:15

Evo jedno negativno iskustvo, čisto da se zna, a možda se netko javi sa sličnim problemom. Mi u jednoj zgradi u Zagrebu (Gajnice),kako stvari stoje, unazad par mjeseci svi imamo problema s kabelskim A1 internetom.

 

Što se događa? Nasumično pada upload brzina i puca internet. Upload, ako veze uopće ima, padne na 0.05mbps! Download još kako-tako i funkcionira kad krene, ali bilo kakvo pretraživanje na Googleu vraća me u dane prvih dial-up modema. Nakon natezanja sa službom za korisnike bio je tehničar, sve provjerio, zamijenio modem, ali naknadno i potvrdio da je problem s njihove strane i da 'rade na otklanjanju problema' i da 'budem strpljiv'. Da je problem s njihove strane potvrđeno mi je i nakon službenog prigovora službi za korisnike (na koji sam čekao dva tjedna), od koje mi je rečeno da je problem detektiran i uklonjen. Naravno, to nije istina. Susjedi i dalje imaju problema, ja također.

 

Nakon svega, ozbiljno razmišljam o drugostupanjskoj žalbi i eventualnom pokretanju postupka za prijevremeni raskid ugovora. U zadnjih pola godine A1 mreža se, kako izgleda, a kako čujem i od mnogih, znatno destabilizirala i imaju gadnih problema koje ne mogu/ne žele riješiti. 

ihush sub 5.12.2020 22:56
Danchas kaže...

Evo jedno negativno iskustvo, čisto da se zna, a možda se netko javi sa sličnim problemom. Mi u jednoj zgradi u Zagrebu (Gajnice),kako stvari stoje, unazad par mjeseci svi imamo problema s kabelskim A1 internetom.

 

Što se događa? Nasumično pada upload brzina i puca internet. Upload, ako veze uopće ima, padne na 0.05mbps! Download još kako-tako i funkcionira kad krene, ali bilo kakvo pretraživanje na Googleu vraća me u dane prvih dial-up modema. Nakon natezanja sa službom za korisnike bio je tehničar, sve provjerio, zamijenio modem, ali naknadno i potvrdio da je problem s njihove strane i da 'rade na otklanjanju problema' i da 'budem strpljiv'. Da je problem s njihove strane potvrđeno mi je i nakon službenog prigovora službi za korisnike (na koji sam čekao dva tjedna), od koje mi je rečeno da je problem detektiran i uklonjen. Naravno, to nije istina. Susjedi i dalje imaju problema, ja također.

 

Nakon svega, ozbiljno razmišljam o drugostupanjskoj žalbi i eventualnom pokretanju postupka za prijevremeni raskid ugovora. U zadnjih pola godine A1 mreža se, kako izgleda, a kako čujem i od mnogih, znatno destabilizirala i imaju gadnih problema koje ne mogu/ne žele riješiti. 

 -raskid je pogrešno.. tj treba iskoristiti zakon, penali za neisporuku (15 dana kvar..) 10kn sat.. isplati se. Lako uzmeš drugog operatera no ovo treba iskoristiti tj trebao si se držati pravila, tražiti, papirnato-mail s datumima prijave problema i žalbe-rješenja.. i tad to poslati na mingo-hakom. Tad nekim čudom ili poprave ili dobiješ naknadu.

mata94 sub 12.12.2020 18:25

Bok ekipa, trebam savjet oko postavki routera. Prije par dana su nam tehničari iz A1 došli zamijeniti stari router (Tehnicolor) i stavili novi (Ubee). Povećanje brzine sa starog Bnet paketa od 20 Mbits na 200 Mbits kabelski A1.

Trenutno na kablu oko 185 Mbits, a Wifi bude oko 45-50 Mbits na 2.4 i 5 GHz sa defaultnim postavkama routera. Prvi dan je u jednom periodu Wifi bio oko 110 Mbits. Udaljenost od routera je nekih 7-8 metara sa zidom kao preprekom.


Može mi netko reći mogu li izmjene custom postavki (npr. control channel, bandwidth, ...) za 2.4 i 5 GHz mrežu povećati brzinu bežične veze?

mata94 sub 12.12.2020 19:15
16OR kaže...

Procitaj sta sam pisao, jednostavno...

Hvala. Vidio sam tvoju poruku, no nisam bio siguran koji točno kanal staviti. Isprobavati ih po redu pa vidjeti kod kojeg najbolje radi ili? Nisam previše upoznat s mrežama pa zato dodatno pitam za savjet.

Bandwidth mreže od 5 Ghz na 80 MHz, a 2.4 Ghz na 40 Mhz ili nju ostaviti na 20?

Postaviti neki određeni kanal ili ostaviti "auto"?

ihush sub 12.12.2020 21:38

-s wlanom nikad ne moraš dobiti max-moguću brzinu, tj ovisi o svemu, ne samo o modemu-routeru-wlanu, tj i uređaj-wlan + smetnje, postavke kao kanal itd. npr možda si u zgradi s desetak uređaja u dometu i jednostavno nemaš dovoljno 'prostora' za čist signal tj smetnje-pad. Istom opremom s jednakom postavkom na drugoj lokaciji možda dobiješ bolji-drugačiji rezultat. To je s wlnanom tako + sam uređaj nije nešto pretjerano jak u wlanu, pa ako ti je to baš važno, kupiš svoj router odgovarajućih performansi i ubaciš u mrežu za wlan. (ne sjećam se da sam na opremi operatera vidio bolje od recimo 40-50..toliko imaš, a može 70-150..) npr banalno problem je sama lokacija gdje stoji uređaj, obično u ćošku .. 'da ne smeta' dok zbog kablova nije praktično premještati ga po stanu i tražiti bolje mjesto.

Matej22 sri 16.12.2020 12:05

Evo da javim,dosao i meni kabelski internet doma. Bilo je posla posto su vlasnici stana iskljucivo trazili provodenje kabla kroz stare kanalice pa je trebalo 50m kabla i 2 sata posla za 2 tehnicara,ali sve je ispalo uredu. Trenutno jos nisam spojio komp preko kabla ali ovo su brzine koje postiuem na starom cat4 mobitelu. 

Jedino mi nije jasno zasto mi brzima na usb wifi adapteru ne prelazi 30 Mb/s iako pise da podrzava 150/150,ali bit ce do toga sto sam ga platio samo 110 kn :P

 

 

Hole čet 17.12.2020 13:31

Ako zelis dobiti sto vecu brzinu na wlanu, mozes se igrati s nizom opcija (i dobiti nesto vece brzine), ali samo ove stvari su ti kljucne.

1) brzinu koji si ugovorio - tu si ogranicen onime sto nudi operater :)

2) modem router koji koristis - tu si ogranicen s onim sto dobijes od operatera :)

  - osim ako se ne uspustis u kupovinu i spajanje svog routera

 

Tako da ti ostaju samo 2-3 stvarne opcije.

1) lokacija routera. To je jedna od najpodcijenjenih stvari, no vrlo je jednostavno. Ne stavljaj ga iza gomile zidova i ormara, jer propagacija signala drasticno opada, pogotovo na 5 GHz. No vecinom si tu ogranicen instalacijama, tako nema puno pomoci osim da pazis na visinu na koju ga stavljas - ne stavljaj ga visoko na ormar niti na pod. 

2) kanal i 3) širina kanala

Bandovi su 2,4 i 5 GHz. Na 2,4 mozes postaviti sirinu kanala 20 ili 40 MHz dok na 5 (koji bi trebao nuditi vece brzine sam po sebi) mozes postaviti sirinu kanala 20, 40, 80 i 160 (ako se ne varam). U TEORIJI, sto veca sirina kanala, veca brzina.

Da ne idem u sve detalje samo par napomena glede 2,4 (buduci da ne podrzavaju svi uredjaji rad na 5, tako da ce ti uvijek trebati i 2,4 band):

Preporuke da koristis kanale 1-6-11 su bez veze i netocne. Preporuka da koristis kanal 13 nije losa, ali moguce da ga ne mozes odabrati na routeru (ako nije pravino odabrana regija) ili na uredjaju (ako nije pravilno odabrana regija; a cak sam vidio da moras i updateati drivere da bi vidio kanal 13). Koji onda kanal odabrati? Da vidis koliki je to problem instaliraj jedan od "wifi analyser" na mobitelu. Imas ih gomilu. Ne mogu ti preporuciti koji, jer onaj koji je bio najbolji se neko vrijeme vec ne updatetira tako da ne radi na vecini mobitela...

Uglavnom, osim ako nisi u šumi, imas šumu mreza na svojoj lokaciji :))))) Tako da najbolja preporuka je testirati i vidjeti gdje imas najbolje performanse. Ono sto ti izbaci "wifi analyser" ti moze biti preporuka od kojih kanala krenuti testirati, ali ne uzimaj to zdravo za gotovo.

Iako zvuci najbolje postaviti 40 MHz širinu kanala, to takodjer testiraj. Najvjerojatnije ti se ne isplati stavljati 40, buduci da ces biti u interferenciji samo s jos vecim brojem mreza.

 

I kratko oko 5GHz. Buduci da je puno slabija propagacija signala, povecanjem sirine kanala (a jedino tako mozes dobiti vece brzine) vjerojatno neces uci u preklapanje s drugim mrezama, no ne podrzavaju svi uredjaji 80 i 160 MHz sirinu kanala, tako da ces to opet morati testirati.

Koji kanal odabrati? Kreni od najnizeg (36) i onda provjeri "wifi analyser" da se ne preklapas s drugom mrezom.

Sto znaci da si morao mijenjati kanale dok nisi "vidio" mrezu?

 

Uvijek ti ostaje i opcija da fine-tuniras ostale postavke, ali neces puno dobiti. Npr ugasiti podrsku za 802.11b/g/a (sto bih uvijek preporucio) ili timerima vezani na baecon, GI, ... i slicno...

 

Memphis pet 1.1.2021 20:44
Matej22 kaže...

Evo da javim,dosao i meni kabelski internet doma. Bilo je posla posto su vlasnici stana iskljucivo trazili provodenje kabla kroz stare kanalice pa je trebalo 50m kabla i 2 sata posla za 2 tehnicara,ali sve je ispalo uredu. Trenutno jos nisam spojio komp preko kabla ali ovo su brzine koje postiuem na starom cat4 mobitelu. 

Jedino mi nije jasno zasto mi brzima na usb wifi adapteru ne prelazi 30 Mb/s iako pise da podrzava 150/150,ali bit ce do toga sto sam ga platio samo 110 kn :P

 

 

 Zato kaj preko Wifia ne možeš postić 150mbita jedino ako imaš 5GHz.  USB wifi je sranje ...

linpus sri 31.3.2021 14:55

Zna li netko kako je provedena kabelska infrastruktura u zgradama ako više operatera ima svoje ormare? Dakle, trenutno sam u situacija da imam dvije aktivne pretplate za kabelski internet, do stana dokazi jedan koaksijalni kabel i jedna utičnica. A1 mi je trenutno spojen, no želio bih neke stvari odraditi na drugom operatoru s obzirom da imam aktivan ugovor. Iz SZK A1 me uvjeravaju da tehničar ništa nije odspojio izvan stana i da ako zamjenim rutere da će sve raditi, no nažalost internet od prethodnog operatora ne radi.

 

Ima tko kakvu ideju kako da se vratim na prethodnog operatera?

zelenapaprika sri 7.4.2021 17:56

Pitanje za one koji imaju kabelski internet još od DCM-a, kasnije Bneta, VIPneta i sada A1.

 

Dijeli li se kapacitet vaše veze s drugim sustanarima u zgradi ili ulici? Trenutno sam na VDSL-u kod HT-a i imam brzinu koju plaćam i ne dijelim ju ni s kim. A1 nudi veće brzine, međutim, ne bih prešao njima ako brzina (do 200 megabita u downloadu) jako varira, ujutro je jedna, navečer druga itd. To ne dolazi u obzir. 

darkborg sri 7.4.2021 21:09

Kad sam si jesenas uzimao kabelski od a1, bratić (tehničar u ht-u) me upozorio da budem oprezan jer se brzina dijeli među stanarima u zgradi.
Svejedno sam uzeo jer nisam imao bolju opciju.

Moje iskustvo je slijedeće: u ovih 6 mjeseci nisam primijetio pad brzine niti u jednom trenutku, od prvog dana do sada mi je brzina 194/20 kad god mjerim. A po wifi mrežama vidim da su u zgradi još barem dva A1 korisnika i jedan bnet.

Druga bitna stvar je to da ti u ugovoru piše da je zajamčena brzina downloada od 140 minimalno do 200 max. Znači ispod 140 ne smije ići a to ti je i dalje skoro tri puta brže nego vdsl.

Znači ako se brzina i dijeli, nije sigurno 200mbps sveukupno za zgradu nego je kapacitet ipak veći kako bi se svima moglo osigurati tih minimalnih 140mbps.

mrud sri 7.4.2021 22:16

Ja sam jos od vremena DCMa, sad sam na A1 kabelskom internetu. Živim u zgradi (ulaz) sa 25 stanova. Brzina je stabilna (200 -180 Mbit) router je onaj ubee na kojeg su povezana 3 računala.

Nadimak_forumaša sri 5.5.2021 23:45

Ekipa imam jedno pitanje. Uzeo od A1 kabel 200/20. E sad imam 2 routera ubee. Jedan mi je na hodniku za internet a drugi je u sobi za tv. U stan ulazi jedan coax i onda spliter u router za internet jedan coax i drugi coax do drugog routera u sobi za tv. U taj router u sobi je spojen onaj njihov box za tv. E sad mislio sam spojit tv lan na taj router u sobi za youtube ali mi internet ne radi na tom routeru. Pokušao se spojit sa laptop prema njegovoj adresi sta piše sa zadnje strane sa lan kabelom ali nista. Taj ruter kao da nema interner. Wifi isto ne prikazuje. Sad me zanima dali je to tako isključeno u centrali ili imam pokvaren router. Da naglasim kad spojim lan u taj router od A1 box onda box radi ali bez njega ne radi

Pozdrav