Periferija

Savjetnik za odabir odgovarajuće tipkovnice

monsieur ned 24.4.2022 03:49

Mislim da sam pronasao apsolutno bestbuy do 400,500 kn - link (trenutno na akciji uz kod).

 

- US i HRV verzija tipkovnice

- osvjetljeni hrvatski znakovi

- TKL i 100% verzija tipkovnice, takoder ima i bijela verzija sa PBT tipkama

- ''braided'' kabal

 

Stvarno ne znam sta vise za ovu cijenu se moze naci osim sa Aliexpressa.

191x7 ned 24.4.2022 04:19
monsieur kaže...

Mislim da sam pronasao apsolutno bestbuy do 100€ - link (trenutno na akciji uz kod).

 

- US i HRV verzija tipkovnice

- osvjetljeni hrvatski znakovi

- TKL i 100% verzija tipkovnice, takoder ima i bijela verzija sa PBT tipkama

- ''braided'' kabal

 

Stvarno ne znam sta vise za ovu cijenu se moze naci osim sa Aliexpressa.

 Whiteshark Spartan X je jeftiniji. :p

Alfredo nr.2 ned 24.4.2022 15:08
Grancigula kaže...
191x7 kaže...

Koristim Legionnaire X na poslu, sam sam si ju kupio da ne moram lupati po membranskim šrotovima a-la-došlo-uz-komp. OK je.

Je li koliko bučna??

Da ne bi ženu probudija kad ode leć.

 Ja imam Spartan X s red switchevima i bučna je. Vjerujem da je i Legionnaire. Ako tražiš tihu tipkovnicu pogledaj neku Logitech s Romer G switchevima. Daleko je tiše od red switcheva na White Sharku.

191x7 ned 24.4.2022 17:26
monsieur kaže...

Ali i ''kineskijeg'' izgleda.

 Izgledaju isto. :p

 

Alfredo nr.2 kaže...

 Ja imam Spartan X s red switchevima i bučna je. Vjerujem da je i Legionnaire. Ako tražiš tihu tipkovnicu pogledaj neku Logitech s Romer G switchevima. Daleko je tiše od red switcheva na White Sharku.

 Pa svi MX Red i njihovi klonovi su podjednako "bučni", samo se zvuk mrvicu razlikuje zbog odstupanja u materijalima, dizajnu, kvaliteti izrade itd.

Ono što tipkovnicu utišava je podmazivanje switcheva, u startu tiši switchevi (! to se onda ne bira MX Switcheve i njihove klonove !), popunjen prostor ispod ploče tipkovnice (pjenom, gumom, spužvom, ...), podloga koja se koristi ispod tipkovnice (puno je tiše na platnenoj podlozi nego direkt na stolu), o-ringovi, gumene podloške ispod switcheva (ublaživači), materijal ploče, materijal i težina keycapa i sve ostalo.

 

Jesi dodao deblje o-ringove na keycape svog Spartan X?

monsieur sri 27.4.2022 21:44

Evo nakon 10 godina update tipkovnice. MOUNTAIN Everest Core TKL blue switch. Sama prezentacija tipkovnice standard vise od drugih.Takoder izrada i sam okvir aluminijski takoder izgleda top. Malo sam razocaran ''defektima'' na tipkama, ali svejedno cu naruciti od njih bijele puding PBT tipke (20 eura) tako da mi to ne smeta previse. Takoder meni osobno je kabal malo predebel, ali to se isto lako promjeni jer se kabel moze skinuti. Sve u svemu za 900 kn odlicna tipkovnica, no po punoj cijeni od 1500 kn ne znam bas ... 

davakrava pon 16.5.2022 20:41

Pozdrav ljudi u potrazi sam za wireless tipkovnicom, nov sam u ovom svemu no koliko sam skužio idealna bi bila neka mehanička tkl ili 65% (ako je to dvoje uopće različito), ugl da ima strelice, numpad je nebitan, i mora imati ISO layout zbog <> tipke. 

Koristila bi se za programiranje i povremeni gaming. 

Koliko sam skužio po netu se spominje najčešće keychron k8, pa rekoh da vidim jel vi znate ima li šta bolje/jeftinije.

Hvala. 

Grancigula uto 24.5.2022 13:08
Grancigula kaže...
191x7 kaže...

Koristim Legionnaire X na poslu, sam sam si ju kupio da ne moram lupati po membranskim šrotovima a-la-došlo-uz-komp. OK je.

Je li koliko bučna??

Da ne bi ženu probudija kad ode leć.

Čisto da nešto napišem.

 

 

Tipkovnica na prvu izgleda dobro, moram se naviknit jerbo na staroj membranskoj (Cooler master, Octane) tipke su bili malo veće kao i veći razmak izmedju tipki, a visina je bila niža.

Prema staroj rašuškanoj tipkovnici, na novoj, zvuk tipki nije toliko ni izražen, možda nekih 10% bučnija, zavisi kako koja tipka, nekako mi se najviše space čuje.

RGB je solidan, kombinacija boja i efekata je dobra, naročito u usporedbi sa starom tipkovnicom.

Po meni jedini minus je šta svjetlo ne izbija iz cijele tipke, nego samo iz gornjeg dijela, navika sam da svitlo probija kroz cijelu tipku, vidit ću večeras kakav je efekat u mraku.

Za sad sam zadovoljan, vidit čemo koliko će trajat, stara je izdurala jedno 7-8 godina i još sve radi na njoj ali se več ofucala i rašuškala. 

st.srki pon 30.5.2022 21:14

Bok, trenutno doma imam tipkovnicu Das Keyboard 4 Professional sa HR tipkama i Brown prekidačima. Želio bih istu za ured ali čini se da je nema više u prodaji. Zna li netko alternativu? Znači, mora biti HR layout, po mogučnosti bez osvjetljenja i da su brown ili slični prekidači. Ali HR layout mi je najbitnija stavka.

paradox_37 sri 13.7.2022 11:50

Pozdrav svima. Danas sam kupio White Shark LEGIONNAIRE-X RGB. Primjetio sam da double shift recimo ne radi. Koristim WebStorm za kodiranje i sa ovom tastaturom jednostavno neće. Čini mi se kao da se dese neka dva prebrza klika kad koristim CTRL, SHIFT, ALT. To sam testirao na stranici keyboard-test.space.

Zamolio bih ako neko ima ovu tastaturu da proba na ovom sajtu da pritisne SHIFT recimo i da vidi koliko pritisaka će registrovati. Meni kad jednom pritisnem registruje dva puta. Probao sam staru tastaturu, i registruje samo jednom. Pa da znam je li konkretno problem sa mojom tastaturom pa da mogu odmah reklamirati. Hvala.

paradox_37 sri 13.7.2022 15:00

Nismo se razumili dobro. Okej je što aktivira oba shifta, nego se ponaša kao da si dva puta pritisnuo shift na pomenutoj stranici, dva unosa se pojave gore na onoj traci. (pogledaj attachment, jednom sam pritisnuo shift, dva unosa)

Prethodna je bila Logitech G413, morao sam je zamjeniti, otišli više switchevi. Ali sa njom kad spojim, na ovoj stranici, isto se aktiviraju oba shifta, ali jedan je unos.

paradox_37 sri 13.7.2022 21:49

Joj, pa to je baš loše, zašto to radi. To dođe kao chatter, iako ga anti-chatter aplikacije ne detektuju tako, ali mi baš pravi problem pri kodiranju. Obećali su ovi u servisu gdje sam kupio da provjere na istom modelu da li se isto dešava. Ne znam šta bih ako je to generalno tako na njima. Baš mi se sviđa tastatura, ima HR layout, veliki enter, sve što mi odgovara, ne znam koju bih drugu.

paradox_37 čet 14.7.2022 11:03

Da, ali to nije ispravno ponašanje tastature. Računaru jedan pritisak na shift šalje dva pritiska nazad nakon puštanja. I nije samo shift, nego i CTRL i ALT. Logitech tako ne radi, niti bilo koja druga koju sam probao, a probao sam ih više baš zbog ovoga. Izgleda da ću morati vratiti nazad ovu, to nije prihvatljivo. Evo slika kako se ponaša svaka druga tastatura koju sam probao.

 

A čak su mi poslali screen shot ovi što prave UVI tastature, isto pravi samo jedan unos SHIFTA. Probaću tu nabaviti. WhiteShark definitivno ima ozbiljan problem, nemaju preporuku od mene zbog ovoga.

hahhaajaads čet 14.7.2022 15:19

Koju bi mehanicku preporucili do nekih 450ak kn, bez numpeda (TKL, 60%. 65%), izbor je stvarno sarolik i ne znam sto gledat... Ako ima neka dobra sa slicnim speckama i crvenim switchevima, bilo bi top 

I da ne razvlacim u drugu temu, koja je dobra podloga a da je dosta velika (znaci da stane ta manja tipkovnica + da imam hrpa prostora za mis, jer koristim mali sensitivity).

 

Btw enter moze bit mali (a kod nekih i mora zbog velicine), samo da je lijevi shift duzi a ne onaj kratak

mind_challenge čet 14.7.2022 16:11
hahhaajaads kaže...

Koju bi mehanicku preporucili do nekih 450ak kn, bez numpeda (TKL, 60%. 65%), izbor je stvarno sarolik i ne znam sto gledat... Ako ima neka dobra sa slicnim speckama i crvenim switchevima, bilo bi top 

I da ne razvlacim u drugu temu, koja je dobra podloga a da je dosta velika (znaci da stane ta manja tipkovnica + da imam hrpa prostora za mis, jer koristim mali sensitivity).

 

Btw enter moze bit mali (a kod nekih i mora zbog velicine), samo da je lijevi shift duzi a ne onaj kratak

 Keychron K2 ili K6 ili K8 sto je bas TKL varijanta

hahhaajaads čet 14.7.2022 16:43
mind_challenge kaže...
hahhaajaads kaže...

Koju bi mehanicku preporucili do nekih 450ak kn, bez numpeda (TKL, 60%. 65%), izbor je stvarno sarolik i ne znam sto gledat... Ako ima neka dobra sa slicnim speckama i crvenim switchevima, bilo bi top 

I da ne razvlacim u drugu temu, koja je dobra podloga a da je dosta velika (znaci da stane ta manja tipkovnica + da imam hrpa prostora za mis, jer koristim mali sensitivity).

 

Btw enter moze bit mali (a kod nekih i mora zbog velicine), samo da je lijevi shift duzi a ne onaj kratak

 Keychron K2 ili K6 ili K8 sto je bas TKL varijanta

 Kolko vidim dosta je skuplja od 450kn, na official stranici je cca 530kn bez dostave (a onda treba vjerovatno placas carinu na to jer su dolari istaknuti...), na geihalzu su vecinom oko 100€ (+-20€), kod nas ih ima jedino u iponu i to 700+kn

191x7 čet 14.7.2022 18:21
hahhaajaads kaže...

 Kolko vidim dosta je skuplja od 450kn, na official stranici je cca 530kn bez dostave (a onda treba vjerovatno placas carinu na to jer su dolari istaknuti...), na geihalzu su vecinom oko 100€ (+-20€), kod nas ih ima jedino u iponu i to 700+kn

 Ako ti ne smeta problematika o kojoj smo se jučer i danas ovdje dopisivali, onda preporučam White Shark Spartan X.

191x7 pet 15.7.2022 11:28
hahhaajaads kaže...

Cini se nelosa, imas koju preporuku za 60-65%? Jer iskreno ne koristim ove tu gumbice iznad (F1, F2 itd...) Ne mora cak biti ni iz HRV, amazon je isto dobrodosao... 

White shark shinobi black?

Ili možda neka Redragon?

hahhaajaads pet 15.7.2022 15:27
191x7 kaže...
hahhaajaads kaže...

Cini se nelosa, imas koju preporuku za 60-65%? Jer iskreno ne koristim ove tu gumbice iznad (F1, F2 itd...) Ne mora cak biti ni iz HRV, amazon je isto dobrodosao... 

White shark shinobi black?

Ili možda neka Redragon?

 Cini se ok, jos ima red switcheve... Kod redragona sam gledao K530 Draconic, ali kolko vidim nasi samo prodaju sa brown switchevima.

 

 Kaj sa podlogom ? HyperX Fury S PRO, STEELSERIES QcK XXL

191x7 pet 15.7.2022 23:14
hahhaajaads kaže...

 Cini se ok, jos ima red switcheve... Kod redragona sam gledao K530 Draconic, ali kolko vidim nasi samo prodaju sa brown switchevima.

 

 Kaj sa podlogom ? HyperX Fury S PRO, STEELSERIES QcK XXL

Trenutno najbolja podloga koju kod nas možeš nabaviti bez da naručuješ izvana je EndGame Gear MPC 450 i njena XXL verzija MPC 890. Postoji plava i crna.

Što ti mogu reći iz iskustva je da je izdržljiva, nije najglađa ali baš i nije udobna. Srodan materijal Cooler Master MP 510 i MP 511 (Cordura), samo mrvicu bolji tracking.

Koji je miš?

MasterYX sub 16.7.2022 12:21

Pozdrav ekipa, zanima me ako imate neku preporuku za tipkovnicu. Trebam neku tišu mehaničku, budući da ću biti na Savi pa da me netko s njom ne ubije u snu xD. Numped mi nije potreban. Hvala unaprijed na prijedlozima. 

hahhaajaads sub 16.7.2022 12:23
191x7 kaže...
hahhaajaads kaže...

 Cini se ok, jos ima red switcheve... Kod redragona sam gledao K530 Draconic, ali kolko vidim nasi samo prodaju sa brown switchevima.

 

 Kaj sa podlogom ? HyperX Fury S PRO, STEELSERIES QcK XXL

Trenutno najbolja podloga koju kod nas možeš nabaviti bez da naručuješ izvana je EndGame Gear MPC 450 i njena XXL verzija MPC 890. Postoji plava i crna.

Što ti mogu reći iz iskustva je da je izdržljiva, nije najglađa ali baš i nije udobna. Srodan materijal Cooler Master MP 510 i MP 511 (Cordura), samo mrvicu bolji tracking.

Koji je miš?

 Razer Viper Mini, s obzirom da je mis lagan, vjerovatno bi trebao control podlogu...

 

Edit: Odlucio.. Idem po tvojoj i ostalim preporukama na MPC890 Cordura (po svima, top tier podloga za comp gaming, neki mix speed/controla sto mi je jos bolje.. jedino jos trebam nabavit Tiger Ice nozice za Vipera i onda sam na konju)... za tipkovnicu sam najvise trazio i skoro sam otisao na brown switcheve (i K530 Draconic) jer nisam uspio nac sa red dok nisam otisao na njihovu stranicu... uglavnom, uzet cu Redragon K616 (Wireless/wired opcija, samo wired je ispod 300kn, K617) za malo manje od 400kn... dosta je hvaljena i jedna od prodavanijih po redragonu, red switchevi, usb type c

 

Naruceno, posaljem slike nekad sljedeci tjedan 

Gemmy sub 16.7.2022 13:34

moze prepuruke za plitke tipkovnice kao na laptopu?

 

imam laptop za vecinu stvari i kad idem igrat na stolni PC s visokom mehanickom, me pocinju bolit zglobovi, dok na laptopu mi je dobro

 

ili da gledam neku za vecim i boljim naslonom za donji dio

 

trenutno gledam

 

ornata v2 koja je oko 500kn

 

keychron k1 se koja mi se svida vise izgledom, i dimenzije su mi iste kao i tipkovnica na laptopu, i  mogu je korititi na laptopu i PC-u, ali neznam za dobavljivosti i di kupiti kod nas