Periferija

Savjetnik za odabir odgovarajuće tipkovnice

rocko9 uto 12.10.2021 22:01
LogicusMPS kaže...

Pozdrav momci,

Preporuka mehaničke tipkovnice s HR layoutom (veliki enter i to). Rang cijene 600-100000 kn

 Trenutno jedino sto sam nasao sa velikim enterom je ovo, HR layout je jako tesko pronaci - HR ali nema veliki enter. Netko je spominjao negdje ovdje na forumu da ima netko tko se bavi izradom tog HR layout pa ne znam moze li se to i za ove tipkovnice ili je samo za laptope.

 Pronasao sam jos i ovo - link .  Ovdje imas blackwidow v3 sa velikim enterom - link - iako bi ja to jos provjerio pozivom ili emailom jer oni znaju stavit ove krive fotografije. 

AdR03 pon 18.10.2021 11:33
LogicusMPS kaže...

Pozdrav momci,

Preporuka mehaničke tipkovnice s HR layoutom (veliki enter i to). Rang cijene 600-100000 kn

 Dao si si veliki budžet, za 100k se može svašta složiti 

 

ajmo reć da ideš na top topova all in budžet svih budžeta za ono što je dobavljivo običnom smrtniku

 

Commision Keycult no.2 rev.1

4000$

 

Vintage Nixie switch + Lube + springswap

10$ per switch x 90 = 900$

 

G81-3000 SAY - keyset

400$

 

za 5300$ = ~35000kn imaš vrh vrhova sa HR layoutom.

 

ok sad se više neću praviti da tvoj budžet nije bio lapsus

 

Najbolje što možeš kupiti za "budget" novce je

https://mykeyboard.eu/catalogue/gmmk-pro-black-slate-75-tkl-barebone-iso-layout-black-slate_3620/

 

199e i još ti treba cca 30ak eura za dobre switcheve (gateron yellow) i 30ak eura za neki aliexpress keyset

 

za 260e možeš imati stvarno premium feel tipkovnicu koja je beskonačno koplja iznad bilo kakve "retail" gaming tipkovnice.

Zaporožac pet 22.10.2021 08:11
rocko9 kaže...

 Trenutno jedino sto sam nasao sa velikim enterom je ovo, HR layout je jako tesko pronaci - HR ali nema veliki enter. Netko je spominjao negdje ovdje na forumu da ima netko tko se bavi izradom tog HR layout pa ne znam moze li se to i za ove tipkovnice ili je samo za laptope.

 Pronasao sam jos i ovo - link .  Ovdje imas blackwidow v3 sa velikim enterom - link - iako bi ja to jos provjerio pozivom ili emailom jer oni znaju stavit ove krive fotografije. 

Ovaj lik stalno prodaje https://www.njuskalo.hr/tipkovnica-mis/naljepnice-tipkovnice-hrvatskim-slovima-2017-mat-verzija-oglas-21717831

vlatko sri 3.11.2021 15:11

Tražim tipkovnicu za mac mini M1, sviđaju mi se Satechi modeli koji izgledaju kvalitetno a pristupačni su i kompatibilni s Macom.

Zanima me kakva su iskustva i kako riješiti znakove čćžšđ, dali se može podesiti da budu na drugim znakovima na poziciji gdje su inače ti zankovi na HR tipkovnici?

Modeli koji su mi interesantni:    https://www.mall.hr/tipkovnice/satechi-slim-w3-tipkovnica-usb-c-space-gray-us

                                                   https://www.mall.hr/tipkovnice/satechi-tipkovnica-usb-space-gray-us

Proz0r ned 7.11.2021 22:14

Može preporuka neke full size (s numpadom) "dosadne" tipkovnice ugodne za tipkanje? Mislim da bi mi Brown prekidači (ili ekvivalentni drugih proizvođača) najviše pasali - taktilni feedback zbog koljena, a opet da ne klopoću kao plavi da ne nerviram kolege. Našao sam Cherry MX Board za oko 700 kn, ali bih rado nešto malo jeftinije ako ima.

0v3rl0rd pet 12.11.2021 00:17

Pozdrav ekipa.

 

Planiram uzeti novu tipkovnicu. Ovo će mi biti prva mehanička. Znam da NE želim clicky. Tactile može, ali između tactile i silent, biram silent.

 

Pa sam ovako nekako krenuo redom:
1) Cherry MX Board 1.0
2) HyperX Alloy Origins
3) Ducky One 3
4) GMMK TKL

 

Krenuo sam od Cherry MX Board 1.0 - izgleda mi jednostavna, bez nekih komplikacija, uštekaj i radi. Ima red silent switcheve. Kod nje mi smeta šta nema software za eventualno podešavanje tipki - bilo remap ili za osvjetljenje per-key.
Pa sam onda naletio na HyperX Alloy Origins, na kojoj se softverski mogu namještati tipke i RGB.

 

Te prve dvije nemaju hot-swap switcheve.

 

Pa sam onda malo čitao i nekako naletio na kvalitetnije, Ducky One 3 i GMMK, tipkovnice koje imaju hot-swappable switcheve. A to mi se čini kao primamljiva opcija za slučaj da odlučim kombinirati/mijenjati switcheve.

Mislim da mi se ne bi teško bilo priviknuti na (za mene) novi layout - US, mali enter.


Ali onda me zanima da li je, i kako, moguće nabaviti HR tipke za navedene tipkovnice?

 

Obzirom da sam do sada koristio samo klasične tipkovnice sa ISO layoutom i sa HR znakovima, dobro bi mi došao koji savjet.

Ako postoji neka prihvatljiva opcija da se riješe hrvatski znakovi na GMMK tipkovnici, vrlo rado bih si nju uzeo.

 

Unaprijed hvala :)

softwaremaniac pon 29.11.2021 05:50

Wrist rest mi se ofucao na Razeru Huntsman Elite i dosta često gubi signal, pa ga moram reconnectati ručno. Ima problema s nekoliko tipki koje teže reagiraju od ostalih. Mijenjam PC, pa bih i keyboard promijenio nakon tri godine.

 

Crolander mi se sviđa, ali ne znam koliko je ugodno tipkati na tome.

 

Alternative su mi Logitech G915 clicky i Das Keyboard 5Q.

 

Ključno je da su clicky i da imaju naš layout.

 

Ne zanimaju me TKL tipkovnice.

 

Što glasnije, to bolje. Razer Huntsman Elite mi je zakon što se toga tiče.

 

 

Miš je G900 Chaos Spectrum. Imam ga 5 godina i želim i njega promijeniti, ali značajno boljeg nema, pa se čini da ću čekati još neko vrijeme (već nekoliko puta otvaran zbog double-click issuea).

Fanu pon 29.11.2021 11:13

Narucio sam keychron K4 V2 (RGB Backlight Aluminum Frame, hot-swappable verziju)

 

Rijec je o bluetooth 5.1 tipkovnici sa 4000mAh baterijom i pozadinskim osvjetljenjem:
https://www.keychron.com/products/keychron-k4-wireless-mechanical-keyboard-german-iso-de-layout-version-2

 

uz nju sam narucio Gateron CAP Milky Yellow Switch V2 switcheve (usporediv sa cherry mx red, tj linearan switch samo umjesto 45g je 50g i dolazi factory prelubed):

https://kprepublic.com/products/gateron-cap-milky-yellow-switch-extras-5pin-rgb-linear-63g-mx-stem-switch-for-mechanical-keyboard-50m-with-acrylic-base-case

 


pa ako nekog zanima mogu nabaciti neki osvrt na tu tipkovnicu (iako ima po youtubeu dosta recenzija)

 
i rjesavam se svoje coolermaster masterkeys pro s (cherry mx brown, RGB osvjetljenje, TKL) - za 350kn (kostala 1000) :

https://www.coolermaster.com/catalog/peripheral/keyboards/masterkeys-pro-s/

 

 

 

 

btw bio neki dan u linksu (family mall zagreb) i iznenadio sam se koliko je dobra ponuda mehanickih tipkovnica

prije par godina kad sam gledao kupiti mehanicku tipkovnicu imao si samo par modela na izbor (standardno: logitech, corsair, razer) - a vidim sad imaju i razvikane brendove (poput duckya)

191x7 pon 29.11.2021 16:21
LogicusMPS kaže...

Za sve koji imaju problema s double-clickom, chatteringom, imate ovaj program, ja sam ga koristia 2-3 godine radit tipkovnice (G413...) - Kcfix

Bar je tipkovnicu u večini slučajeva lako riješiti - skineš keycap, stisneš switch, ukapaš nekoliko kapi 70-80-90% alkohola, pustiš switch, vratiš keycap, izstišćeš tipku kao da ti je to jedino preostalo u životu, kada se osuši isprobaš, ako i dalje dvoklika ponoviš proceduru, nakon jednog ili dva ukapavanja mehanizam se očisti i tipka više ne dvoklika.

Na mišu je drugačija priča, tu se mora rastaviti switch i izravnati limić tj oprugu. I onda opet dura koju godinu.

LogicusMPS pon 29.11.2021 19:44
191x7 kaže...
LogicusMPS kaže...

Za sve koji imaju problema s double-clickom, chatteringom, imate ovaj program, ja sam ga koristia 2-3 godine radit tipkovnice (G413...) - Kcfix

Bar je tipkovnicu u večini slučajeva lako riješiti - skineš keycap, stisneš switch, ukapaš nekoliko kapi 70-80-90% alkohola, pustiš switch, vratiš keycap, izstišćeš tipku kao da ti je to jedino preostalo u životu, kada se osuši isprobaš, ako i dalje dvoklika ponoviš proceduru, nakon jednog ili dva ukapavanja mehanizam se očisti i tipka više ne dvoklika.

Na mišu je drugačija priča, tu se mora rastaviti switch i izravnati limić tj oprugu. I onda opet dura koju godinu.

 Proba sam ja i alkohol i kontakt cleaner, neko vrime je pomagalo, na kraju sam naručiva switcheve, lemija nove, pa u nedostatku istih, prebaciva 'zdrave' sa tipki koje manje koristim, tipa HOME, PGUP, PGDN itd... Da bi na kraju uzea novu. Al Space mi je radia probleme stalno, i tom problemu sam sta na kraj tim programom s kojim je sve funkcioniralo zadnje 2-3 godine.

191x7 uto 30.11.2021 00:31
LogicusMPS kaže...

 Proba sam ja i alkohol i kontakt cleaner, neko vrime je pomagalo, na kraju sam naručiva switcheve, lemija nove, pa u nedostatku istih, prebaciva 'zdrave' sa tipki koje manje koristim, tipa HOME, PGUP, PGDN itd... Da bi na kraju uzea novu. Al Space mi je radia probleme stalno, i tom problemu sam sta na kraj tim programom s kojim je sve funkcioniralo zadnje 2-3 godine.

 To kada krene na puno tipki i alkohol više ne pomaže, onda je vrijeme za zamijeniti tipkovnicu. Problem takvih programa je što itekako može smetati u gamingu, jer ponekad baš namjerno možeš htjeti brze pritiske tipke zaredom a onda to program ograniči...

LogicusMPS uto 30.11.2021 14:24
191x7 kaže...
LogicusMPS kaže...

 Proba sam ja i alkohol i kontakt cleaner, neko vrime je pomagalo, na kraju sam naručiva switcheve, lemija nove, pa u nedostatku istih, prebaciva 'zdrave' sa tipki koje manje koristim, tipa HOME, PGUP, PGDN itd... Da bi na kraju uzea novu. Al Space mi je radia probleme stalno, i tom problemu sam sta na kraj tim programom s kojim je sve funkcioniralo zadnje 2-3 godine.

 To kada krene na puno tipki i alkohol više ne pomaže, onda je vrijeme za zamijeniti tipkovnicu. Problem takvih programa je što itekako može smetati u gamingu, jer ponekad baš namjerno možeš htjeti brze pritiske tipke zaredom a onda to program ograniči...

 Istina, al triba namistit 'latenciju' koja se može postavit, ja nisam primjetia probleme u igrama, prvenstveno igram CS:GO na uber-high skill levelu, nikad muke ni ničeg. Dok nije dotrajala do kraja i nije mi se dalo razvidavat je

jonka pet 3.12.2021 23:54

Najbolje mehaničke tipkovnice do 2.000 kuna. Kupujem ju inače za poklon, a ni najmanje se ne razumijem u njih. Pa evo da čujem koji savijet jer ipak nije malo novca a ne znam šta ima da kupim gejmeru a da to nisam kupila😂

metallic sub 4.12.2021 08:39
jonka kaže...
Najbolje mehaničke tipkovnice do 2.000 kuna. Kupujem ju inače za poklon, a ni najmanje se ne razumijem u njih. Pa evo da čujem koji savijet jer ipak nije malo novca a ne znam šta ima da kupim gejmeru a da to nisam kupila😂

Helou! Aj slikaj nam periferiju kompa za koji se kupuje da lakse procjenimo. Neki ljudi vole samo jednog proizvodjaca HW imat na stolu u jedno vrime.

Fanu sub 4.12.2021 16:08
jonka kaže...
Najbolje mehaničke tipkovnice do 2.000 kuna. Kupujem ju inače za poklon, a ni najmanje se ne razumijem u njih. Pa evo da čujem koji savijet jer ipak nije malo novca a ne znam šta ima da kupim gejmeru a da to nisam kupila😂

 

ovo je najkvalitetnije sto ima kod nas u ducanima:

https://www.links.hr/hr/tipkovnica-ducky-one-2-tkl-rgb-mx-red-mehanicka-us-layout-bijela-usb-101200719

 

tipkovnica ima gejmerski layout (maknut numpad dio tako da imas vise prostora za micat miš), pozadinsko osvjetljenje tipaka u boji

switchevi (ovo na cem sjede tipke) su MX Red - za gejming najbolji (tipka ide linearno prema dolje kad ju se pritisne)

 

 

same tipke se mogu mjenjati, pa umjesto ove bijele mozes staviti bila sta od ovoga:

https://www.aliexpress.com/wholesale?catId=0&initiative_id=SB_20211204070734&SearchText=pbt+keycap+set

mariolla79 sub 4.12.2021 18:52

Kad smo vec kod keycapova ima negdje kakav japan stajl keycaps za corsair tipkovnice,trazio sam ali nepase za space fn i win gumb,ostalo sve pase,space je 6.25 a na corsu je 6.50,nasao bijelo ljubicaste ali nepasu 3 ili 4 keycapova,i od corsaira orgi al u 5 boja,ak nenadjem nista pametno uzet cu ove pink od corsa i kombinirat s postojecim bijelima koji su na tipkovnici