Dragonbane sub 8.5.2021 22:26

A ja želim samo da izrazim zadovoljstvo zbog toga što konačno jedan RTX 2060 vrti igru kako bi i trebalo, tj fps je fenomenalan sa RT-om uključenim jer je ovo ipak RTX grafička karta. Nije sve na maksimumu ali sam video da je i to moguće, dok uz par korekcija igra ima 60-80 fps-a ili čak više što je fantastično. A tu je i DLSS.

 

Ova priča oko ray tracinga (na početku kada je Metro trebao izaći) počinje da bude beznačajna i ovo je dokaz, jer su ovu tehnologiju prodavali kao neoptimizovanu i sa RT-om uključenim 2060 bi se mučio na oko 40 ili manje fps-a u Exodusu, a sad sa daleko boljom implementacijom istog grafička kida i nije bacanje para.

MEGATAMA ned 9.5.2021 11:25

Stvar je da su developeri morali naucit kako implementirat real time raytrace u igre i sad smo od onog pocetka gdje rtx2080ti nije mogla vrtit samo refleksije u BF5 kako treba dosli do ovog Metroa gdje je kompletno osvijetljenje igre raytraceano i radi bolje od tih prvotnih implementacija.

Ali apsolutno se mora naglasit DLSS 2.1 koji u slucaju 4k rezolucije u ovoj igri dize performanse i do 58% ako sam dobro zapamtio...

Uskoro stize i AMDov SR i kakva god implementacija bila sigurno ce bit bolje nego sada na amd grafama,na konzolama su vec najavili da ce se Metro vrtit u 4k rock solid 60fps i full raytrace izuzevsi refleksije koje su samo u pc verziji.

Rekao sam vise puta u raspravam da je raytrace buducnost a sada mogu rec da je sadasnjost jer bez raytrace hardvera ovu se igru ne moze niti pokrenut.

forumaš ned 9.5.2021 11:31
MEGATAMA kaže...

 jer bez raytrace hardvera ovu se igru ne moze niti pokrenut.

 Ne može se pokrenuti ova verzija, prethodna verzija radi na svemu. Igra je ista uz različite grafičke detalje. Ni jedan developer ako mu je stalo do preživljavanja neće napraviti samo RT igru, jednostavno ne nema dovoljno kupaca sa takvih hardverom.

 

 

MEGATAMA ned 9.5.2021 11:47
forumaš kaže...
MEGATAMA kaže...

 jer bez raytrace hardvera ovu se igru ne moze niti pokrenut.

 Ne može se pokrenuti ova verzija, prethodna verzija radi na svemu. Igra je ista uz različite grafičke detalje. Ni jedan developer ako mu je stalo do preživljavanja neće napraviti samo RT igru, jednostavno ne nema dovoljno kupaca sa takvih hardverom.

 

 

Upravo to sam i napisao,na moze se pokrenut ova igra ako nemas raytrace hardver.

I ovdje je u pitanju standalone igra a ne patch na prethodnu verziju jer su promjenili hrpu toga...pogledaj DF video da bi dobio jasniju sliku o cemu se radi.

Ovo se moze klasificirat kao remake.

forumaš ned 9.5.2021 11:55
MEGATAMA kaže...
forumaš kaže...
MEGATAMA kaže...

 jer bez raytrace hardvera ovu se igru ne moze niti pokrenut.

 Ne može se pokrenuti ova verzija, prethodna verzija radi na svemu. Igra je ista uz različite grafičke detalje. Ni jedan developer ako mu je stalo do preživljavanja neće napraviti samo RT igru, jednostavno ne nema dovoljno kupaca sa takvih hardverom.

 

 

Upravo to sam i napisao,na moze se pokrenut ova igra ako nemas raytrace hardver.

I ovdje je u pitanju standalone igra a ne patch na prethodnu verziju jer su promjenili hrpu toga...pogledaj DF video da bi dobio jasniju sliku o cemu se radi.

Ovo se moze klasificirat kao remake.

 Ne moram gledati video jer ju igram :D

 

 

Dragonbane ned 9.5.2021 17:14
forumaš kaže...

Ni jedan developer ako mu je stalo do preživljavanja neće napraviti samo RT igru, jednostavno ne nema dovoljno kupaca sa takvih hardverom.

 

 

 Ovo je istina ali samo na prvi pogled, jer svi moramo da shvatimo da prave next-gen igre uskoro dolaze a zahtevi će samo rasti, pogotovo ako su u pitanju AAA igre, i svaka će da bude napravljena sa hardverom na umu SSD+RT.

Dakle, developeri neće više praviti veštačka i statička osvetljenja jer za tim nema potrebe budući da sada imaju RT, potrebno je samo da isto prilagode kroz engine kako bi izgledalo što bolje i uverljivije jer neće svaka igra imati iste refleksije i osvetljenje.

Navedeno svakako podrazumeva da ćemo morati imati RTX kartu ili AMD ekvivalent i to vrlo brzo ako želimo da igramo najnovije naslove koje čeka sudbina Metroa.

forumaš ned 9.5.2021 17:33

Koliko znam još nije najvaljana RT minimum igra, kad bude najavljena prva možemo početi pričati o tome.

Metro to također nije, nego verzija sa RT-om i RT min verzija. Normalno da će u budućnosti sve igre biti RT igre, samo pitanje je kada. Pretpostavljam kad 50% grafa na tržištu bude RT grafa. 

Trenutno je po stemu Steam Hardware & Software Survey (steampowered.com) gtx 1060 još uvijek najzastupljenija grafa.

 

Što se novih igara meni su ovaj Metro i Cyberpunk poslastica za oči, RT je tu sigurno donio dosta. 

user2206 pon 10.5.2021 08:27

Svi samo o grafici a nitko ne priča da je ovo najslabiji dio serijala. Jesu li popravili očajnu glasovnu glumu i napisane dijaloge? To je bio puno veći problem od grafike, koja je i prije bila odlična.

Brki1994 pon 10.5.2021 08:45

Stavi sinkronizaciju na ruski pa ćeš imati 100% genuine iskustvo 

 

Igre ionako danas gube na igrivosti jer se svi resursi pumpaju u audio-vizualni dojam, naravno da ima iznimki koje uzmu najbolje od dva svijeta. Mislim da smo već dosegli nivo fotorealističnosti mnogim igrama, a još malo ćemo i plafon, barem za ovakvo poimanje gaminga i hardvera koje imamo. Možda u budućnosti bude kao u Total Recall-u. Odeš u firmu, ponude ti pkaet za "odmor", izabereš Artyum-a i ideš po post apokaliptičnoj Rusiji iz prve ruke!

 

Samo neka padne cijena grafičkih, za ostalo nema problema 

MEGATAMA pon 10.5.2021 10:31

Igra je fenomenalna,ogromna je a prosao sam ju na Xbox X kada je izasla,krenuo ispocetka pc gamepass verziju koja nazalost ima gamebreaking bug pa mi je zastekala misija u pustinji i evo opet igram od starta verziju koju sam kupio na Epic storu i apsolutno uzivam.

O samoj igri se pisalo puno davnih dana.

MEGATAMA pon 10.5.2021 10:35
forumaš kaže...

Koliko znam još nije najvaljana RT minimum igra, kad bude najavljena prva možemo početi pričati o tome.

Metro to također nije, nego verzija sa RT-om i RT min verzija. Normalno da će u budućnosti sve igre biti RT igre, samo pitanje je kada. Pretpostavljam kad 50% grafa na tržištu bude RT grafa. 

Trenutno je po stemu Steam Hardware & Software Survey (steampowered.com) gtx 1060 još uvijek najzastupljenija grafa.

 

Što se novih igara meni su ovaj Metro i Cyberpunk poslastica za oči, RT je tu sigurno donio dosta. 

 Before you go rushing off to check your library, however, we should note that this updated version does come with a pretty hefty caveat. Namely, that if your graphics card does not support ray tracing, then, unfortunately, you’re not going to be able to try this out!

 

https://www.eteknix.com/metro-exodus-pc-enhanced-edition-requirements/

 

forumaš pon 10.5.2021 12:24
MEGATAMA kaže...
forumaš kaže...

Koliko znam još nije najvaljana RT minimum igra, kad bude najavljena prva možemo početi pričati o tome.

Metro to također nije, nego verzija sa RT-om i RT min verzija. Normalno da će u budućnosti sve igre biti RT igre, samo pitanje je kada. Pretpostavljam kad 50% grafa na tržištu bude RT grafa. 

Trenutno je po stemu Steam Hardware & Software Survey (steampowered.com) gtx 1060 još uvijek najzastupljenija grafa.

 

Što se novih igara meni su ovaj Metro i Cyberpunk poslastica za oči, RT je tu sigurno donio dosta. 

 Before you go rushing off to check your library, however, we should note that this updated version does come with a pretty hefty caveat. Namely, that if your graphics card does not support ray tracing, then, unfortunately, you’re not going to be able to try this out!

 

https://www.eteknix.com/metro-exodus-pc-enhanced-edition-requirements/

 

 Metro Exodus system requirements | Can I Run Metro Exodus (systemrequirementslab.com)

  • VIDEO CARD: GeForce GTX 670 / GeForce GTX 1050 / AMD Radeon HD 7870

 

forumaš pon 10.5.2021 12:51
user2206 kaže...

To je za "staru" verziju iz 2018, koja nije imala Ray Tracing.

 Pa to i pišem cijelo vrijem, to nije RT min igra, sobzirom da je i dalje dostupna za download, nisu je maknuli. Ne postoji RT minimum igra, samo RT minimum verzija te igre.

 

user2206 pon 10.5.2021 12:56
forumaš kaže...
user2206 kaže...

To je za "staru" verziju iz 2018, koja nije imala Ray Tracing.

 Pa to i pišem cijelo vrijem, to nije RT min igra, sobzirom da je i dalje dostupna za download, nisu je maknuli. Ne postoji RT minimum igra, samo RT minimum verzija te igre.

 

 Ne, ti si citirao MEGATAMU koji je citirao web portal koji jasno piše "this updated version" pritom misleći na RT verziju. Da su napisali "every version" onda bi tvoj post bio ispravan.

forumaš pon 10.5.2021 12:59
user2206 kaže...
forumaš kaže...
user2206 kaže...

To je za "staru" verziju iz 2018, koja nije imala Ray Tracing.

 Pa to i pišem cijelo vrijem, to nije RT min igra, sobzirom da je i dalje dostupna za download, nisu je maknuli. Ne postoji RT minimum igra, samo RT minimum verzija te igre.

 

 Ne, ti si citirao MEGATAMU koji je citirao web portal koji jasno piše "this updated version" pritom misleći na RT verziju. Da su napisali "every version" onda bi tvoj post bio ispravan.

 A zbog čega je on citirao meni i postao mi taj link?

forumaš pon 10.5.2021 13:01
MEGATAMA kaže...

Imas Dark Souls za Ps3 i Dark Souls za Ps5...ista igra?

Mislim kuzim da trolas temu ali eto zabavno je gledat do kuda ces ic.

 Nemam pojma, reci ti meni. Ima drugačiju ranju, gameplay, likove, nivoe?

MEGATAMA pon 10.5.2021 13:35

Prosao dio koji mi se na gamepass verziji zbugirao,nije mi bilo bas svejedno kad sam dosao do tog djela jer se radi o par sati igranja i da se opet zbugiralo ne bih vise igrao igru.

Gamepass je bas smece i rijetko vise sta i pokrenem na njemu.

user2206 pon 10.5.2021 13:51
MEGATAMA kaže...

Prosao dio koji mi se na gamepass verziji zbugirao,nije mi bilo bas svejedno kad sam dosao do tog djela jer se radi o par sati igranja i da se opet zbugiralo ne bih vise igrao igru.

Gamepass je bas smece i rijetko vise sta i pokrenem na njemu.

 Pa dobro ne može Gamepass biti kriv za taj bug??

Dragonbane sri 12.5.2021 10:30
forumaš kaže...

Koliko znam još nije najvaljana RT minimum igra, kad bude najavljena prva možemo početi pričati o tome.

Metro to također nije, nego verzija sa RT-om i RT min verzija. Normalno da će u budućnosti sve igre biti RT igre, samo pitanje je kada. Pretpostavljam kad 50% grafa na tržištu bude RT grafa. 

Trenutno je po stemu Steam Hardware & Software Survey (steampowered.com) gtx 1060 još uvijek najzastupljenija grafa.

 

Što se novih igara meni su ovaj Metro i Cyberpunk poslastica za oči, RT je tu sigurno donio dosta. 

Kako Exodus nije minimum RT igra? Ovaj sad ne može ni da se pokrene bez RT karte, na stranu što postoji i ona stara verzija, ovo je tek početak. Ray Tracing se u obe Metro igre razlikuje, tj dodali su refleksije i debelo poradili na optimizaciji.

Evo odmah da ti kažem da će ti za buduće igre minimum trebati RTX 2060.

 

Što se tiče te statistike da je GTX 1060 još uvek karta koju dosta igrača ima, to može da pukne svakog časa i da se promeni preko noći i to čim gospoda izbaci RTX 3050 (Ti) koje bi trebalo da budu mega-povoljne koje će da budu egal ili bolje od RTX 2060 i naravno da kopači odlože ašove

Premda je GTX 1060 dobra karta, stara je skoro pet godina i uskoro to više neće biti, pogotovo ne onom delu igrača koji gađa nove AAA naslove.

 

Evo ona igra "Godfall", na forumu ne postoji tema čini mi se, ekskluziva je za PS5/PC (moguće da će doći i na PS4) ima teksture koje poseduju dinamične Screen Space refleksije te davi GTX 1060 i obara fps na jednocifrenu vrednost.

 

MEGATAMA sri 12.5.2021 10:35

Dosao pred kraj igre i kolicina nevjerovatnih scena koje sam vidio kroz odigravanjue je nevjerovatna i u globalu za skoro sve te scene je zasluzno raytrace osvijetljenje koje toliko dinamicno mjenja izgled lokacija od jutra pa kroz noc da jednostavno ne postoji niti jedna druga metoda koja bi ovo mogla odradit.

Moram rec da ima kroz igru par lokacija gdje nisam imao lockanih 60fps ali sam "prezivio" povremena trzakanja :)

Vjerujem kada se svi naviknemo na ratrace osvijetljenje da ce bit jako tesko vratit se na klasivno kroz rasterizaciju i fejkanje jer kada se oci naviknu na pravu stvar vise se kuzi fejk....

forumaš sri 12.5.2021 10:47
Dragonbane kaže...
forumaš kaže...

Koliko znam još nije najvaljana RT minimum igra, kad bude najavljena prva možemo početi pričati o tome.

Metro to također nije, nego verzija sa RT-om i RT min verzija. Normalno da će u budućnosti sve igre biti RT igre, samo pitanje je kada. Pretpostavljam kad 50% grafa na tržištu bude RT grafa. 

Trenutno je po stemu Steam Hardware & Software Survey (steampowered.com) gtx 1060 još uvijek najzastupljenija grafa.

 

Što se novih igara meni su ovaj Metro i Cyberpunk poslastica za oči, RT je tu sigurno donio dosta. 

Kako Exodus nije minimum RT igra? Ovaj sad ne može ni da se pokrene bez RT karte, na stranu što postoji i ona stara verzija, ovo je tek početak. Ray Tracing se u obe Metro igre razlikuje, tj dodali su refleksije i debelo poradili na optimizaciji.

Evo odmah da ti kažem da će ti za buduće igre minimum trebati RTX 2060.

 

Što se tiče te statistike da je GTX 1060 još uvek karta koju dosta igrača ima, to može da pukne svakog časa i da se promeni preko noći i to čim gospoda izbaci RTX 3050 (Ti) koje bi trebalo da budu mega-povoljne koje će da budu egal ili bolje od RTX 2060 i naravno da kopači odlože ašove

Premda je GTX 1060 dobra karta, stara je skoro pet godina i uskoro to više neće biti, pogotovo ne onom delu igrača koji gađa nove AAA naslove.

 

Evo ona igra "Godfall", na forumu ne postoji tema čini mi se, ekskluziva je za PS5/PC (moguće da će doći i na PS4) ima teksture koje poseduju dinamične Screen Space refleksije te davi GTX 1060 i obara fps na jednocifrenu vrednost.

 

 Kako misliš na stranu? Da li postoji aktualna verzija koja ne traži RT hardver ili ne postoji? Vrlo jednostavno. Postoji. Ovo nije RT minimum igra niti takva postoji.ž

Koja je to buduća igra najavljena sa RTX 2060 kao minimum grafom? Daj konkretan primjer, link. Kada će nastupiti ta budućnost. Daj konkretan datum.

Godgfall je relavantan kao igra jednako kao prišt na mojoj guzici. Pa naravno da je 1060 grafa prahistorija, ali za dobar dio PC gamera koji igraju esports naslove i dalje je OK, po nekim statistikama 75% PC gamera je orijenirano an online esport igre.

Ja nisam jedan od tih, mene u 95% zanima samo singleplayer i volim dobru grafiku, pa zato i imam RTX 3060 Ti.

Dragonbane sri 12.5.2021 13:06
forumaš kaže...

 

 Kako misliš na stranu? Da li postoji aktualna verzija koja ne traži RT hardver ili ne postoji? Vrlo jednostavno. Postoji. Ovo nije RT minimum igra niti takva postoji.ž

Koja je to buduća igra najavljena sa RTX 2060 kao minimum grafom? Daj konkretan primjer, link. Kada će nastupiti ta budućnost. Daj konkretan datum.

Godgfall je relavantan kao igra jednako kao prišt na mojoj guzici. Pa naravno da je 1060 grafa prahistorija, ali za dobar dio PC gamera koji igraju esports naslove i dalje je OK, po nekim statistikama 75% PC gamera je orijenirano an online esport igre.

Ja nisam jedan od tih, mene u 95% zanima samo singleplayer i volim dobru grafiku, pa zato i imam RTX 3060 Ti.

 Ne razumeš me. Verovatno posmatramo stvari drugačije.

EE edicija Metroa zahteva RT hardver i kao takva je trenutni benchmark. Ne ulazim u to što postoji i ova prethodna kojoj to ne treba jer to nije poenta moje priče.

Uskoro će izaći next-gen verzija Witchera 3 koji je star šest godina, i verovatno će biti po istom šablonu kao Exodus, tj da će nam trebati RT karta. Ako bude tako ti treba da dođeš ovde i da govoriš kako to nema smisla jer postoji Witcher i bez RT. Shvataš sad poentu?

 

Koja je buduća igra najavljena? Link? Datum? Vreme?...  Da li ti neko može dati precizan odgovor na ovo? Polako, biće ih, tek smo na pragu next-gena zar ne? Godina-dve sigurno. Sad smo u poslednjem talasu cross-gena.

 

2060 će nam sigurno trebati za neko normalno igranje igara koje će tražiti RT ako se ne pojavi neka slabija od nje ali koja će imati RT, svakako ja ispod nje ne bih išao, a tvoja 3060 Ti je vrhunski izbor.

forumaš sri 12.5.2021 13:15
Dragonbane kaže...
forumaš kaže...

 

 Kako misliš na stranu? Da li postoji aktualna verzija koja ne traži RT hardver ili ne postoji? Vrlo jednostavno. Postoji. Ovo nije RT minimum igra niti takva postoji.ž

Koja je to buduća igra najavljena sa RTX 2060 kao minimum grafom? Daj konkretan primjer, link. Kada će nastupiti ta budućnost. Daj konkretan datum.

Godgfall je relavantan kao igra jednako kao prišt na mojoj guzici. Pa naravno da je 1060 grafa prahistorija, ali za dobar dio PC gamera koji igraju esports naslove i dalje je OK, po nekim statistikama 75% PC gamera je orijenirano an online esport igre.

Ja nisam jedan od tih, mene u 95% zanima samo singleplayer i volim dobru grafiku, pa zato i imam RTX 3060 Ti.

 Ne razumeš me. Verovatno posmatramo stvari drugačije.

EE edicija Metroa zahteva RT hardver i kao takva je trenutni benchmark. Ne ulazim u to što postoji i ova prethodna kojoj to ne treba jer to nije poenta moje priče.

Uskoro će izaći next-gen verzija Witchera 3 koji je star šest godina, i verovatno će biti po istom šablonu kao Exodus, tj da će nam trebati RT karta. Ako bude tako ti treba da dođeš ovde i da govoriš kako to nema smisla jer postoji Witcher i bez RT. Shvataš sad poentu?

 

Koja je buduća igra najavljena? Link? Datum? Vreme?...  Da li ti neko može dati precizan odgovor na ovo? Polako, biće ih, tek smo na pragu next-gena zar ne? Godina-dve sigurno. Sad smo u poslednjem talasu cross-gena.

 

2060 će nam sigurno trebati za neko normalno igranje igara koje će tražiti RT ako se ne pojavi neka slabija od nje ali koja će imati RT, svakako ja ispod nje ne bih išao, a tvoja 3060 Ti je vrhunski izbor.

 Izgleda ti ne razumiješ mene.

 

1. Ovo je tema Metro Exodus i to nije RT min igra. Metro Exsdus EE je RT min igra. Ali to je jedna te ista igra, razlikuju se samo po grafičkim detaljima, ista igra, nema ček ni dodatni DLC koji bi bio RT mion da možemo pisati o nekoj bitnoj razlici,l ili nečemu što se ne može odigrati ber RT hardvera.

2. Isto će biti i sa Witcheroim 3 ako ne ubace barem neki DLC RT min koji se ne može odigrati bez min RTX 2060 ili nove Radeonke.

 

Povela se rasprava da je ovo vrijeme RT igara jer kao ovo je prva RT igra za koju trena RT hardver i to se dogodili prije očekivanja.

Nije, jer ista takva igra se može odigrati bez RT hardvera, nema razlike u gameplayu, radnji, sadržaju...samo u grafičkim detaljima. Nije ovo ništa novo u odnsu na sve dosadašnje igre koje su dobile DLSS/RT podršku!

Ni u tim igrama ne može koristiti te benefite bez RT hardvera, isti _urac. Jedno što je ovo igra izašla u dva izdanja i skida se odvojeno.

MEGATAMA sub 15.5.2021 11:42

Zavrsio glavnu igru i sad krenuo Sam story,uzevsi u obzir da sam nedugo prije izlaska raytrace verzije igre krenuo obicnu verziju sve mi je svijeze za usporedbu....

Ova nova raytrace verzija doslovno izgleda kao nova igra ovisno o lokaciji i doba dana,lokacije u prostorima gdje ima vise izvora svijetla razlicite boje donose najvecu razliku naspram raster verzije.

I moram rec da je zahvaljujuci ovakvom osvijetljenju igra "strasnija" tojest vise na horor stranu u odredjenim scenama...barem meni.

Tko god ima potrebiti raytrace hardver neka si pokloni ovo iskustvo jer je jasan pokazatelj kakve igre mozemo ocekivat od ovog trenutka.

Naravno dobra je varijanta odigrat i Ps5 i XsX verzije kada se pojave u mislim 6 mjesecu,win win za sve.

 

alscaul čet 23.12.2021 22:54
zabranjeniples kaže...

Napokon uhvatio vremena za završit prva dva nastavka ove fantastične igre i usput kupim Exodus.

Javlja mi nekakav fatal crash by BugTrap, pa pretpostavljam da je razlog GTX1660Ti i da jednostavno instaliram regular verziju igre ?

 

 Pa naravno... ova druga verzija je s obaveznim raytracingom što tvoja grafa ne podržava