IvanDado čet 3.3.2022 13:18

Super, bitno da nisu otisli korak unazad. Malo me cude recenzije onda iskreno, mislim da su tu negdje kao i kod jedinice. Malo me i to odbilo jercsam ocekivao da ce biti zericu prihvacenija igra u odnosu na prvi. Inace, vidim da se ljudi najvise zale na performanse i kameru, tj. FOV.

Dragonbane ned 6.3.2022 13:40

Evo kako igra izgleda na Xbox Series S konzoli:

https://www.youtube.com/watch?v=LHNMWwGoyfU

Ono što igrači govore jeste da je igra napredovala u svakom smislu u odnosu na prethodnika. No, neke stvari ipak bodu oči poput uklanjanja opcije za podešavanje FOV-a Dalje, performanse nisu baš najbolje ali 1.02 day one peč je vani pa ćemo videti koliko će popraviti situaciju. Sigurno da igri treba još "krpljenja" za koje se nadam da će biti brzo kako bi se za mesec-dva ovo moglo kršteno odigrati.

Ono što može odbiti igrače jesu neke clunky boljke, premda je igra je lepša i "punija" od prethodne. Ipak za razliku od današnje AAA "kolotečine" ova igra ima zavidne RPG elemente u vidu questova koji se rešavaju na razne načine, frakcijske reputacije, činjenicu da ništa nećete i ne možete dobiti tek tako, ne vuče vas striktno za ruku u nekom smeru već ga vi birate sami. Zbog današnjeg "pojednostavljenja" stiče se utisak da je igra zapela u nekom drugom vremenu. Ja sam srećan što je tako i što PB ostaje verna svojim korenima te zbog toga cilja samo na odabranu publiku.

Ono što je strašno, zaimeBoga, jeste činjenica za koju je neka budala dozvolila da se izbaci jedna AA igra koja ionako nema neku popularnost u danima kada svet čeka na igru kao što je Elden Ring...

IvanDado ned 6.3.2022 13:55

Da, ni ER ne stignem zagrabit, a kamoli jos i Elex 2. Bas je onaj nas domaci youtuber koji je radio recenziju za Elexa 2 pricao o tome. Elex 2 je zaigralo u isto vrijeme najvise 6500 ljudi, dok je Elex 1 bio na 22 soma na releasu. Katastrofalna odluka izbacit igru u isto vrijeme...

Lovac ned 6.3.2022 22:18

Baš fail od release datea... Forbidden West sam riješio, ali sad Gran Turismo 7 i Elden Ring bude par stotina sati sigurno. Svaka čast Elexu, ali neće prije ljeta izgleda na red doći... Nadam se da to neće utjecati na Elex 3 (trilogija je planirana ako se ne varam). S druge strane do onda se nadam fov slideru i opciji da se onemogući onaj užasan zoom-in/out kad staneš/kreneš. Igrat će se sigurno, ima onaj tashy feeling i svoj šarm kao i jedinica ^^

Srce Isusovo pon 7.3.2022 09:03

A nisam baš siguran da će baš puno datum izlaska naštetit igri. Zbog ovih elden ringa i Horizon pati dayone prodaja ali polako s vremenom će to sve doći na svoje jer ko voli voli bez obzira na sve. Evo, vas 2-3 je reklo da će je tek odigrati na ljeto, ja kad opet završim cyberpunk i ko zna koliko nas još takvih ima..

IvanDado pon 7.3.2022 13:45

Kaj nije da igre uglavnom budu na najvisem peaku oko releasa? Ako je, onda im je rezultat dosta los nazalost. Ja cu je definitivno zaigrat nesto kasnije, ali generalno ne znam koliko im je ovo bilo pametno.

Srce Isusovo pon 7.3.2022 14:20
IvanDado kaže...
Kaj nije da igre uglavnom budu na najvisem peaku oko releasa? Ako je, onda im je rezultat dosta los nazalost. Ja cu je definitivno zaigrat nesto kasnije, ali generalno ne znam koliko im je ovo bilo pametno.

 ali taj peak ti ne govori na duge staze koliko je ljudi kupilo igru... Može se ovakav peak protezat mjesecima a igra da zaradi više love nego npr prethodnik jer npt: 5 ljudi je odigralo igru i izbrisalo pa krenulo na nešto drugo dok je npr 5 novih došlo koji su uzavršili sa npr Elden Ringom.. broj igrača isti a prodaja duplo veća - super pojednostavljeno. Peak govori samo o popularnosti a PB igre nisu nešto popularne, osim užem krugu gejmera. 

IvanDado pon 7.3.2022 14:57

Ima istine u tome kaj velis. Iskreno, volio bi da PB napokon malo vise uspije, da se vrati bar priblizno u dobre stare Gothic dane, al vjv je to wishful thinking. Nisam jos ni gledao kako se igra izvodi na PS5 jer tamo planiram zaigrati.

Nego, cujem da svi govore kao da se vidi da je igra tehnicki naprednija od prvog, da se vidi da je THQ kupnja imala utjecaja. No mene nekako cak prvi dio izgleda bolje? Kao da je sve ovdje od plastelina napravljeno, zelena vegetacija mi nema neku lijepu zelenu boju kao u prvom, nekako mi sve vise vuce na sivkasto. Mozda sam to samo ja.

Lovac sub 12.3.2022 20:32

Kupio zahvaljujući ovom patchu i mislim si, dobra post-apokalipsa uvijek dobro dođe, pogotovo nešto laganije od Elden Ringa (nije da mi je težak, al čovjek se mora i opustit ako me razumijete). Ukućane "poslao" u kino na 10, a ja udri ^^

IvanDado sub 12.3.2022 22:02

Dobro je da su popravili tu kameru tako brzo, dosta je lose izgledalo to na prvu onako.

Bas sam pogledao kako to sad izgleda. Puno puno bolje, nevjerojatno kako tako mala stavka, ali krucijalna mijenja dojam o igri.

Dragonbane ned 13.3.2022 15:31

Igra je zarazna do bola. Pravi RPG za razliku od mnogih drugih. Ono što bih ja voleo videti jeste da se igra još malo sredi, premda je i sada u veoma dobrom stanju. Takođe, ne bi bilo loše da se izbace 30/60 fps modovi za next-gen konzole budući da ću verovatno kupiti XSS pa ću tako igrati.

 

Šta mi takođe prolazi kroz glavu ovih par dana...

Ja sam teški middle-age epic fantasy fanatik i pitam se kako bi bilo da je ova igra zapravo novi Risen ili Gothic a ne Elex (može da se zove i drugačije). Da imamo samo magiju i mačeve, par većih gradova, sela, zamkove, tamnice, pećine... Nedostaje mi to Ne hejtujem igru samo bih više voleo da je pure fantasy. Iz pirana su se oglasili tokom razvoja prvog Elexa objavom da su krenuli da rade novi Gothic verovatno bi se osećali da su u klozetu... Nadam se da će se jednog dana vratiti tom korenu.

IvanDado ned 13.3.2022 16:53

Dobro receno, 60fps mod je itekako izvediv sa ovom igrom. Posto su kameru promijenili, valjda ce i to probat patchirat uskoro.

Isto tako ne mogu prezalit da vec godinama nema nesto slicno Gothic igrama, PB se realno ne usudi napraviti tako nesto, to sam i ja vidio u nekim prijasnjim intervjuima. Iako daleko od toga da Gothic nije jos uvijek aktualan, recimo novi mod Chronicles of Myrtana je najbolji mod koji sam vidio ikad, dolazi i Gothic Remake iako sam skeptican, bar ce dodatno podici interes svih zajedno.

Inace, jel igras Elex 2 vec na PC-u ili ne?

Dragonbane ned 13.3.2022 20:32
IvanDado kaže...
Dobro receno, 60fps mod je itekako izvediv sa ovom igrom. Posto su kameru promijenili, valjda ce i to probat patchirat uskoro.

Isto tako ne mogu prezalit da vec godinama nema nesto slicno Gothic igrama, PB se realno ne usudi napraviti tako nesto, to sam i ja vidio u nekim prijasnjim intervjuima. Iako daleko od toga da Gothic nije jos uvijek aktualan, recimo novi mod Chronicles of Myrtana je najbolji mod koji sam vidio ikad, dolazi i Gothic Remake iako sam skeptican, bar ce dodatno podici interes svih zajedno.

Inace, jel igras Elex 2 vec na PC-u ili ne?

Kako da ne... Eto Dying Light 2 je dobio 60 fps-a, verovatno će i Cyberpunk brzo a vala kad mogu one imati 60 fps-a može i Elex 2.

 

Nisam pristalica modova koji, kako da kažem, nisu oficijalni, a ako jesam to je onda strašno retka situacija kao na primer da želim igrati Skyblivion (Oblivion prepakovan u novijoj iteraciji engine-a koja se koristila za Skyrim) a koji radi prilično ozbiljna ekipa.

 

Taj Gothic remake, ko radi to? Mislim da nije PB.

Da li oni zapravo još uvek drže prava na to ime?

 

Elex će valjda biti trilogija kao i sve njihove igre tako da nas od nekog novog Gothica deli verovatno blizu 10-tak godina ako ga PB može raditi...

Inače, ne igram Elex 2 još uvek, igrao sam keca nedavno ali na ovoj mojoj kanturini više ništa ne može, tako da čekam da kupim Series S pa da igram k'o čovek!

 

 

D3lBoy ned 13.3.2022 22:26

Pošto sam imao dosta losih iskustava sa kupovinom igara u zadnjih 2 godine, odlucio sam probat jogurt verziju... (ne brinite imam sve Gothice i Risene na steamu), ovo je klasik PB naslov, ali nekako je više "rough", vidim da su ubacili puno više cutsceneova nego u prijašnjim igrama... i to je loša stvar, jednostavno nisu dobri, i ono koncert billy idola, priđem praznoj pozornici u pola dana, odjednom je noc i 100 ljudi, prođe cutscene opet dan i samo 2 lika stoje i "wow kako je bio dobar koncert". Ubija malo imerziju, kao i onaj pocetak sto mi je zapeo za oko još na E3, ideš kroz šumsku dolinu, najednom cutscene trcis po pustinjskim planinama...

Jako sve to stvara cheap dojam, tako da cu pricekat neki veci sale, no sve u svemu vidim kako bi mi moglo bit zabavno iz one stare rpg perspektive, volim to lutaranje okolo jer jednostavno znam da ce bit nesto skriveno negdje.
Također puno bi se više veselio novom Gothicu ili Risenu, taj setting mi je više odgovarao. Još da je vratit staru PB ekipu to bi bilo vrhunski, ovo sad kao da je neki pocetnicki tim u pitanju.

Uvijek ima ono "dobro to je mali studio u njemackoj", ali i Warhorse studios je mali studio u Ceskoj pa su napravili Kingdom Come.

IvanDado ned 13.3.2022 23:44

Ni ja nisam preveliki zagovornik modova, ali ovo mi je sasvim druga prica. Evo, pa si pogledaj:

https://store.steampowered.com/app/1467450/The_Chronicles_Of_Myrtana_Archolos/

Kaj se Gothic Remake i prava tice, remake radi THQ Barcelona, studio koji je doslovno izmisljen samo radi Gothic Remakea, a prava spadaju pod THQ koji je i ovako sada vlasnik PB-a. Ako to solidno prodje vjv ce nastaviti i sa ostalim Gothic igrama kao remake. Ocekivanja su mala, ali zanima me.

Ne znam kako zavrsava Elex 2, ali iskreno se nadam da nece biti Elexa 3, kao kaj vecina ovdje, slazem se da mi ovaj setting uopce nije previse zanimljiv. Volio sam svijet u Elexu 1 za istrazivat, ali ponajvise onaj sumski predio koji najvise podsjeca na Gothic igre. Risen nakon prve igre, mi je postao meh, ali puno mi je vise bio zabavan i setting mi je odgovarao za razliku od Elexa. Igrat ce se Elex 2 i veselim se svemu, ali nadam se drugom smjeru u buducnosti kao i svaki put kod njih xD.

D3lBoy sub 19.3.2022 01:50

Evo igrao Elex 2 dana, ma igra je super zabavna i zarazna, da puna je neobicnih stvari ali je full zabavna i opuštajuća, ne mogu rec da sam se za neku igru ovako zakacio još od red deada. Treba pregrmit početak, PB ne zna zapoceti igru, da nema onih sisa u Risenu 3 nitko nebi vidio 2. chapter