Ostalo

Slanje paketa u inozemstvo (elektronicka roba)

Devil224 sri 24.6.2020 08:53

Pozdrav,
Ja bih htio slati paket u inozemstvo (tocnije u Srbiji) koji sadrzava racunalne komponente te neznam da li ima carine na to (tocnije procesor, maticna i ram).
Koliko sam gledao postarina je oko 120kn sto nije dobro ali je ok
E sad postupak carine me zanima, ja nikako nemogu naci odgovor da li je povise 160kn ili od 45€ (160kn za hr? 45€ za srbiju?) da se ne carinuje paketi.
Jer mi prijatelj jedan sto s ebay naruciva one sitne pakete nekada carinuje nekada ne pa nemam konkretan odgovor.
Naravno ja to saljem bez otkupnine ali s nekom vrijednoscu od cca 300kn u slucaju gubitka paketa.

Čitatelj čet 25.6.2020 08:13

Carine unutar zemalja EU-a nema. Srbija nije u EU. Ako zbrojis dva i dva, dobijes da carina iz HR u SRB postoji.

Kolika ce carina biti i carinski troskovi, plus troskovi pakiranja, ovisi o cjeniku carine SRB, plus vrijednosti robe.

Mozes staviti iPhone XS u paket i napisati da kosta 10€, no to ne prolazi - carina provjerava trzisnu vrijednost robe i po njoj

obavlja carinu.

Damir22 čet 25.6.2020 20:47

Ako si ti osoba koja salje, u hr...onda bi se osoba koja prima trebala  u svojoj zemlji raspitati o eventualnim dodatnim troskovima, proceduri i slicno...

 

Jer, ne placa nista od navedenog posiljatelj, koliko znam ne postoji nikakav nas zakon koji bi branio slanje elektronickih komponenti, tako da je sav tvoj posao to zapakovati, odnijeti u postu, ispuniti deklaraciju i papire... i dalje je sve na primatelju....