Stanovanje

Pročistač zraka - pomoć

Posmatrač uto 12.10.2021 08:30
WasapBro kaže...
Planiram uzeti neki pročistač zraka za kuću, možda kad bude black friday. Da li je već netko to uzimao za doma, kakva su iskustva? Koliko se to uopće isplati?

 Sta ce ti to? Jel ti kuca takva da zrak ulazi samo na jedan otvor na koji ces staviti procistac? Ako ulazi na vise otvora (a nema sanse da nije tako) kako mislis prociscavati takav zrak)....

fer-de-lance uto 12.10.2021 08:37

Vjerovatno kolega misli na ionizator/generator ozona.

Nazivaju ih (krivo) pročistačima zraka.

Super stvar, samo kaj ih u Hrvatskoj može kupiti jedino u nedicinskim dućanima za previše love.

Najbolje na aliexpress i uzeti odmah par komada za cijelu kuću.

Ovisno o rasporedu prostorija i kvadraturi kuće obično je jedan sasvim dovoljan.

I jedan obavezno za frižider.

 

zelenbic uto 12.10.2021 09:01

pretpostavljam da mislis na nesto tipa xiaomi 3c. Ja sam ga taman kupio prije par dana.

htio bih ga testirati jos koji dan pa ti napisem dojmove, za sada sam tako tako zadovoljan.

protest431 uto 12.10.2021 15:23
fer-de-lance kaže...

Vjerovatno kolega misli na ionizator/generator ozona.

Nazivaju ih (krivo) pročistačima zraka.

Super stvar, samo kaj ih u Hrvatskoj može kupiti jedino u nedicinskim dućanima za previše love.

Najbolje na aliexpress i uzeti odmah par komada za cijelu kuću.

Ovisno o rasporedu prostorija i kvadraturi kuće obično je jedan sasvim dovoljan.

I jedan obavezno za frižider.

 

 Sigurno ne vjerujem da misli za to. I zašto bi uzimao više komada kad radi po principu da upališ u prostoriji i izađeš van jer  ozon je vrlo štetan za udisanje? Nakon ide i prozračivanje prostorije.

fer-de-lance uto 12.10.2021 18:48

Ozon je štetan u velikim koncentracijama.

Kad padne kiša, poslije se osjećaš super zbog mirisa ozona u zraku, a tad ga ima par milijuna puta više nego kaj ti kućni ionizator generira, pa se svejedno ne otruješ.

Ozon je super u malim količinama, pogotovo u frižideru jer se namirnice puno sporije kvare.

 

mzopg pet 15.10.2021 21:56
WasapBro kaže...
Planiram uzeti neki pročistač zraka za kuću, možda kad bude black friday. Da li je već netko to uzimao za doma, kakva su iskustva? Koliko se to uopće isplati?

Imam već duže Xiaomi Mi Air Purifier 3H.

 

Iskustva su dobra, ali je upitna potreba za tako nećim s obzirom da je tu kod mene zrak jako čist. U velikim gradovima će to sigurno biti drugačije.

Znači dobar je u situacijama nekakvog onečišćenja, tipa kuhanje, loženje peći, vrijeme peludi i slično. Ako netko ima problema sa alergijama sigurno će mu pomoći.

Ili novogradnja, novi namještaj i slično, pa ga je dobro imati dok se otpuštaju razni formaldehidi i što li već.

 

Sam uređaj je fora, lijepo je dizajniran, ima tri jačine, na najmanjoj se uopće ne čuje. Ima i automatski mod tako da sam regulira jačinu ventilatora. U sebi ima ugrađen laserski senzor koji stvarno detektira svakakvu sitnicu, npr. upalim mirisni štapić i on odmah to detektira.

Na sebi ima fora digitalni okrugli display sa touch gumbom za mijenjanje modova i brzina.

Super je što preko Mi Home aplikacije možeš povezati sve te uređaje i upravljati s njima od bilo kuda.

 

Filter traje 4-6 mjeseci, ovisi o onečišćenju u prostoriji. Ima više vrsta filtera, meni je trenutno unutra HEPA, mislim da dođe oko 200-250kn, što mi je ok za promijeniti 2-3 godišnje.

 

Uređaj je poželjno držati pri sredini prostorije jer ima 360 stupnjeva prikupljanje zraka koji usisava bočno, a gore izbacuje filtrirani zrak.

 

Pitaj ako te još nešto zanima.

 

EDIT: imaš kupiti za stotinjak kuna uređaj koji testira kvalitetu zraka, pa možda da prvo to uzmeš.

mzopg sub 16.10.2021 16:27
zdgrunf kaže...
Jel' manje prašine u stanu od kako ga imaš?

Ne baš. 

To sam se i ja nadao, ali moram priznati da nisam primijetio nekakvu drastičnu razliku po pitanju prašine, možda je ima nešto manje, ali je i dalje ima.