Ostalo

Porez, pdv, carina - P&O

60nine sri 15.12.2021 15:23
SimeKZ kaže...
gocc01 kaže...

Stigla mi je jutros poruka od DHLa eavizor da dostavim podatke o kupnji. Poslao sam im screenshot iz ebay aplikacije, valjda je to dovoljno. E Zaba nema opciju potvrde za trošak po deviznom računu a i ne dozvoljava SS. 

 

Kaj to znači da DHL obavlja svu proceduru oko carinjenja i da mi paket nede kod "naših" na carinjenje? Piše dostava 21.12. do kraja dana. Paket je danas napustio skladište u Birminghamu. 

 

 

Ako je tako, DHL ce ti to masno naplatit.

 

ovisi...

imao sam sličnu situaciju taman na prelasku 2020/2021 jer sam naručivao nešto sa britanskog SportsDirecta - iza nove godine (u 2021.) mi je došao mail od DHL-a da im dostavim račune zbog izračuna eventualnih davanja (pošto je UK jelte taman izašla iz EU, a ja zaboravio na tu "malu" činjenicu kod naručivanja)

 

ja im poslao screenshotove sa SportsDirecta te bankovni izvod - da se vidi točno koliko je plaćeno i da mi jave ako još nešto treba

 

za par dana mi je došao paket - nisam ništa platio ekstra... (možda zbog nekog prijelaznog razdoblja, ne znam)

gocc01 sri 15.12.2021 15:42
SimeKZ kaže...
gocc01 kaže...

Stigla mi je jutros poruka od DHLa eavizor da dostavim podatke o kupnji. Poslao sam im screenshot iz ebay aplikacije, valjda je to dovoljno. E Zaba nema opciju potvrde za trošak po deviznom računu a i ne dozvoljava SS. 

 

Kaj to znači da DHL obavlja svu proceduru oko carinjenja i da mi paket nede kod "naših" na carinjenje? Piše dostava 21.12. do kraja dana. Paket je danas napustio skladište u Birminghamu. 

 

 

Ako je tako, DHL ce ti to masno naplatit.

 

U vidu čega? PDV 25% moram svakako platiti. To je oko 700kn. Pa valjda me neće ostali troškovi ispast više od 300kn? Mislim, i da me 1500kn sve ispadne opet sam prošao super al valjda neće. Neće? 

Et_Tu_Brute? uto 22.2.2022 13:12

Kakva je situacija ako si kupim mobitel u Njemackoji i prenesem ga neotvorenog u HR.

Letim avionom, mob i elektroniku cu morat izvadit na pregledu, no sto se tice carine nema nikakvih problema? Nosim ga kao dar pa bi htio da je kutija i sve tu.

To nije nikakav problem, niti moram nista prijavljat posto je to sve unutar EU?

 

MrRoboto uto 15.3.2022 12:51

Naručio robu do 150 eura iz UK-a, sa poštarinom je preko 150 eura, ali koliko sam shvatio to je OK za IOSS. Samo šalju FedEx-om, In-Time dostavljam do nas.

Pošiljka je došla u RH za 3 dana, ali sada me In-Time žica 150 kuna da bi oni uvezli taj paket, evo citata iz pojašnjenja:

 

Kada kupujete robu preko interneta i kada je navedeno da Vam je plaćen shipping i PDV (u Vašem slučaju dobavljač preuzima i troškove uvoznog PDV-a) to ne znači da neće biti i troškova koji

nastaju pri uvoznom postupku.

 

Jesam li ja jedini kojemu to zvuči kao bullshit? Ima li tko iskustva s time?

b00 ned 24.4.2022 17:50
ihush kaže...

pdv uvjek plaćaš na konačni iznos, ne cijenu same robe nego + svi troškovi, dostava-carinski itd.. tj osnovica ti je tad 441, ne 300..

 

- tj kraće kao 'pravilo' ništa za 'zapada' (usa-uk) se ne isplati kupovati ako nije freeshiping, tj paket neovisno o cijeni robe je tad cca 50-više eura.. i tad jednostavno jeftinije kupiš u lokalnoj trgovini ili iz eu.

- kina, ostalo.. često freeshiping + često mala-sitna roba zanemarive cijene + prepakiravanje ili 'objedinjavanje pošiljke' koja u eu skladištu čarobnim štapićem dobije eu etiketu i 'postane' eu roba.. a tad samo o dostavnom kanalu ovisi plaćanje naknada-poreza tj ako ide korz poštu plaćaš, ostale dostave kao dhl ne.. tj pošiljka-paket je paket, plaćeno, dok eu roba unutar eu tržišta ima eu etiketu.. to radi kina, ne radi zapad tj trgovniski ratovi koji traju već nešto godina gdje usa vuče za uši eu..

-neovisno o tome jel trgovac u iossu, važnije je kanal dostave kao dhl ili pošta kao i to eu skladište s etiketom na paketu... sve ovisi o toj etiketi, ostalo je automatika kao carinsko-poštanski skener-traka koja to pročita i naplati ili ne naplati.. a pošta u hr je to napravila na način da je pdv ekšli ne zanima tj to je državno, dok si uzme naknadu 18-37kn za obavljen carisnki posao tj izdavanje usmene carinske deklaracije (ništa)... i taj dio svakako naplate čim je ioss ili izvan eu tj ovisi o etiketi koja će sa zapada (usa-uk) biti upravo takva da to naplati dok s istoka ista roba može proći.. tj to je stvar odnosa usa+uk i eu, kao i brexit-nato itd..

 

ovisi o proizvodu, o trgovini, uopce nemora bit da je jeftinije kod nas

 

evo ti primjer ovoga sto ja trenutno kupujem

 

poslao sam upit za proizvod hrvatskoj trgovini te dobio odgovor "Cijena po komadu je 920,00 kn+pdv, a drugi proizvod 1.710,00 kn + pdv."

 

cijena u UK trgovini je £54.95 a cijena drugog proizvoda £157.95

dakle u hrvatskoj bi me sa pdv koštalo 2x 1.150 + 2.137,5 = 4.437,5kn
u uk je cijena 2x 494,37 + 1.421,02 = 2.409,76 + shipping £26.93 , total £316.35 iliti 2.846kn


da ga jebes, da mi nezna sta naplate na carini, da neznam kakvih troskova nabiju, nevjerujem da ce bit skuplje nego ovo kod nas

npr na paket iz amerike od 2100 kn sam platio SVE total moguce ukupno poreze carine sta li 784kn, dakle nekih 38% dodatno na osnovnu cifru. https://i.imgur.com/IkigBNo.png
da mi i na ovo iz UK lupe 38% to bi bilo ukupno 3.927 sto je 500 kn jeftinije nego kod nas. s time da cu ja jos nazicat ovu uk trgovinu nekakav kupon
meni je ovo postalo i stvar principa. ne zelim vise sponzorirat ove nase trgovce. ako meni maloprodajno ducan iz uk da cijenu od 500 kn pa koliko onda ovi nasi dobe veleprodajno? brate mili pa ovo bi se i meni isplatilo kupit i obrnut 500 kn a kamoli ducanima koji dobe veleprodajne cijene. jednostavno nisu normalni sa svojim marzama. 

b00 uto 3.5.2022 13:22
R3nchi kaže...

Ekipa uzimo bi grafu iz Uk

 

Zna li itko koliko se jos posto placa na tu cifru.. 22%pdv i koliko carine jos? 

meni je danas doslo ono o cemu sam prije pisao i nisam platio nista dodatno. uopce ne kuzim kako

https://i.imgur.com/Mb2DgsW.png znaci ovo sam uplatio preko interneta i samo je stiglo

 

uzeo sam jos jedan dodatan proizvod van prvog plana, ukupno me ispalo 2.038kn jeftinije nego da sam kupio kod nas

kostolomac uto 3.5.2022 15:03
b00 kaže...
R3nchi kaže...

Ekipa uzimo bi grafu iz Uk

 

Zna li itko koliko se jos posto placa na tu cifru.. 22%pdv i koliko carine jos? 

meni je danas doslo ono o cemu sam prije pisao i nisam platio nista dodatno. uopce ne kuzim kako

https://i.imgur.com/Mb2DgsW.png znaci ovo sam uplatio preko interneta i samo je stiglo

 

uzeo sam jos jedan dodatan proizvod van prvog plana, ukupno me ispalo 2.038kn jeftinije nego da sam kupio kod nas

 Platio si naš PDV u UK.

mzopg uto 3.5.2022 18:55
R3nchi kaže...

Ekipa uzimo bi grafu iz Uk

 

Zna li itko koliko se jos posto placa na tu cifru.. 22%pdv i koliko carine jos? 

 25% je naš PDV i toliko ćeš platiti. Sad je jedino pitanje je li ti već obračunat, pisati će VAT included i biti prikazan, vidi ovu sliku koju je kolega stavio gdje se vidi da mu je obračunat PDV 25%, u tom slučaju nemaš više nikakvih troškova. Ukoliko PDV nije obračunat, što je rijetkost onda će ti naši to cariniti i platiti ćeš 25% PDVa + troškove carinjenja stotinjak kuna, ne sjećam se sad koliko je ono točno, ali oko 100kn.

 

b00 kaže...
R3nchi kaže...

Ekipa uzimo bi grafu iz Uk

 

Zna li itko koliko se jos posto placa na tu cifru.. 22%pdv i koliko carine jos? 

meni je danas doslo ono o cemu sam prije pisao i nisam platio nista dodatno. uopce ne kuzim kako

https://i.imgur.com/Mb2DgsW.png znaci ovo sam uplatio preko interneta i samo je stiglo

 

uzeo sam jos jedan dodatan proizvod van prvog plana, ukupno me ispalo 2.038kn jeftinije nego da sam kupio kod nas

Što misliš da si trebao još platiti? PDV si platio i prikazan je u obračunu, poštarinu si platio, nema drugih troškova.

b00 uto 3.5.2022 19:04
mzopg kaže...
R3nchi kaže...

Ekipa uzimo bi grafu iz Uk

 

Zna li itko koliko se jos posto placa na tu cifru.. 22%pdv i koliko carine jos? 

 25% je naš PDV i toliko ćeš platiti. Sad je jedino pitanje je li ti već obračunat, pisati će VAT included i biti prikazan, vidi ovu sliku koju je kolega stavio gdje se vidi da mu je obračunat PDV 25%, u tom slučaju nemaš više nikakvih troškova. Ukoliko PDV nije obračunat, što je rijetkost onda će ti naši to cariniti i platiti ćeš 25% PDVa + troškove carinjenja stotinjak kuna, ne sjećam se sad koliko je ono točno, ali oko 100kn.

 

b00 kaže...
R3nchi kaže...

Ekipa uzimo bi grafu iz Uk

 

Zna li itko koliko se jos posto placa na tu cifru.. 22%pdv i koliko carine jos? 

meni je danas doslo ono o cemu sam prije pisao i nisam platio nista dodatno. uopce ne kuzim kako

https://i.imgur.com/Mb2DgsW.png znaci ovo sam uplatio preko interneta i samo je stiglo

 

uzeo sam jos jedan dodatan proizvod van prvog plana, ukupno me ispalo 2.038kn jeftinije nego da sam kupio kod nas

Što misliš da si trebao još platiti? PDV si platio i prikazan je u obračunu, poštarinu si platio, nema drugih troškova.

 platio sam UK ducanu. di je tu pdv i carina od hrv? za paket iz murice su me kontaktirali i trazili punomoc da me zastupaju, morao sam im slat slike racuna i pisat kakva je roba. placao sam njihovu uslugu posrednika te pdv i carinu. a sada ništa

gocc01 ned 12.6.2022 20:01

Ohaj, bilo mi je dosadno pa sam sa neke njemačke stranice naručio Amazon mystery box za cca 60€ sa dostavom. E sad, pisalo je da imaju skladišta EU i US. Dođe mi tracking number i vidim da je paket poslan iz faking Kine. Platio putem PayPala. Sad kad to stigne, može bit svašta a ne mora bit ništa. Kako se to carini? Mogu li ovi na carini vidjet kaj se nalazi unutra pošto to moraju ocariniti? Onda mogu i vidjet isplati li mi se uopće preuzimat ili nek šalju nazad. 

 

Očekujem 3xPS5, gaming stolac, 2xRTX3080ti i Galaxy S22 Ultra 

mzopg ned 12.6.2022 20:38
gocc01 kaže...

Ohaj, bilo mi je dosadno pa sam sa neke njemačke stranice naručio Amazon mystery box za cca 60€ sa dostavom. E sad, pisalo je da imaju skladišta EU i US. Dođe mi tracking number i vidim da je paket poslan iz faking Kine. Platio putem PayPala. Sad kad to stigne, može bit svašta a ne mora bit ništa. Kako se to carini? Mogu li ovi na carini vidjet kaj se nalazi unutra pošto to moraju ocariniti? Onda mogu i vidjet isplati li mi se uopće preuzimat ili nek šalju nazad. 

 

Očekujem 3xPS5, gaming stolac, 2xRTX3080ti i Galaxy S22 Ultra 

 To što je poslan iz Kine ne mora previše značiti jer opet može završiti negdje u EU na prepakiranju...

 

Na carini će otvoriti paket ukoliko im je sumnjivo ili im ne dostaviš na njihov upit što je u paketu i cijenu koju si platio.

Ukoliko misliš da se možeš s njima dogovoriti da pogledaju što je pa ti jave ne bi se previše nadao jer im je ljubaznost i uslužnost nepoznat pojam.

 

Moje mišljenje je da će ti to stići iz EU i da neće zapeti na carini.

David87 sri 9.11.2022 18:02

Kupio ovaj magnetni držač, platio ga cca 15 Kuna i oni meni ovo carinili i naplatili nekih 30 Kn carinu.

Dakle ovo sam naručio bar 3 puta u nekih 3 godine i sad odjenom ovo carine.

Zna netko možda koji je razlog jer ovo je po meni pljačka?!

ihush sri 9.11.2022 18:09
David87 kaže...

Kupio ovaj magnetni držač, platio ga cca 15 Kuna i oni meni ovo carinili i naplatili nekih 30 Kn carinu.

Dakle ovo sam naručio bar 3 puta u nekih 3 godine i sad odjenom ovo carine.

Zna netko možda koji je razlog jer ovo je po meni pljačka?!

 -nisu ti naplatili carinu, nego trošak carinjenja, izdavanje papira, carinska deklaracija koju mora imati svaka roba koja ulazi u eu.. to je ono što inače radi uvoznik ili u njegovo ime špediter, komad papira, dok je carina ako se naplaćuje kao porez neki postotak cijene npr 10%.. trošak je fixni, recimo reizdavanje nekog dokumenta ili računa se često zaračuna 15kn.. dok ti hp ovisno o iznosu naplati 18,5kn ili 38kn.. za tzv usmenu deklaraciju (jer papirnatu ne izdaju..). :)

 

-smiješno-tužno, jer za kranjeg kupca, za jednostavan uvoz, za robe male-zanemarive vrijednosti postoji izuzetak, jednostavno carinjenje i ne treba carinska deklaracija.. time i taj trošak, tj kad te traže tad trebaš taj papir ali može i bez njega.. divlji zapad ili stvar sreće ili povremeno naplate kao za prostituciju-štibrom.. pa neko vrijeme prolazi bez dok opet ne naplate ponekom kupcu...

Leon93 sub 26.11.2022 22:14

Kupio bih preko ebaya nešto iz japana, vidim da se unaprijed plaća pdv, a mislim da je dostava preko dhl. 

 

Ima li netko iskustva da li će mi naši pokušati još nešto naplatiti ili je ovo finalno?

Srednji čet 8.12.2022 15:40

Jel netko kupio robu, i dobio obavijest od carine da dostavi račun?

Koliko ste dugo čekali od tog trenutka do trenutka kada ste dobili robu?

Ja sam poslao papir sa vrijednosti 2.12 i od tada nema pomaka, roba još uvijek čeka.

 

 

thx za info

Pc44 čet 23.3.2023 16:28

Pozdrav,

zamolio bih za pomoć. Kupio sam proizvode (cijena 100 funti) s jedne UK stranice, a kako oni ne šalju u HR, putem forwarding servisa sam odlučio poslati u HR. Dostavljač je FedEx (cijena oko 30 funti).

Danas sam dobio mail s potvrdom o prispijeću pošiljke i punomoć koju treba popuniti. Traže paypal račun s podacima o primatelju/platitelju, podatke o vrsti robe, cijeni robe, cijeni prijevoza koji je plaćen i ukupnom iznosu pošiljke.

Međutim, na računu trgovine mi je 0 funti jer sam unio kupone. Što prijaviti u punomoći i da li u tom slučaju plaćam porez i carinu (i koliko)?

Puno hvala!

gocc01 čet 11.5.2023 21:19

Pozzz, moram dva veća paketa sa ebay.de preusmjeriti na forward2me ili shipgerman. Mailbox.de više ne manipulira sa zvučnicima. 

 

Problem je kod forward2me, za jedan paket 111x35x47 i 24kg mase dobijem 51€ za DPD i 65€ za UPS bi plus VAT. Kad dodam drugi paket tj drugi zvučnik, cijena ode na preko 300€ pa i više. Poslao sam im upit al al nisu u stanju odgovorit na takvo pitanje cijeli dan onda razmišljam o shipgerman. Za njih je kao problem jer traže sliku osobne i moju sliku da bi mogao koristit njihove usluge pa ih je par ljudi posralo zbog toga. 

 

Radije bi sa forward2me. Zna netko razlog zbog kojeg ta cijena ode toliko gore?

djigibao čet 14.9.2023 10:08

Pitanje vezano za kupnju iz Srbije (vrijednost oko 80€).

Pretpostavljam da na to ide carina+PDV?

Radi se o privatnoj prodaji, recimo 2 paketa velicine 50x50cm ili 1 paketa velicine 1mx50cm.

 

Ako netko moze okvirno napisat koliko bi bila naknada carine+PDV?

 

Hvala

 

tintin čet 21.9.2023 09:45

Kupio bi jedan Odroid M1 sa napajanjem i kučištem preko odroid.co.uk stranice.

Zanima me kak sad sa UK stojimo sa naplatom carine i ili pdva?

Vrijednost sa dostavom  i nekakvim Tax / Handling (zone4) je 165 eura.