Ostalo

Porez, pdv, carina - P&O

Harwey pet 1.10.2021 16:57

Wow.Ne znam,nisam nikada imao ovakvih problema,a imam 150+ narudžbi sa Aliexpressa samo,elektronike većinom.Baš jučer i danas pitao neke frendove koji su slali smartphone/tablete u Kinu na popravak,u jamstvenog roku.Imali su sitne probleme u pregovorima s Kinezima ali nikad nisu platili više od 100-150 kuna za sve troškove oko povratka robe u HR(EU).Mislim da je tu dosta bitan AliExpress,imaš punu zaštitu kao kupac,i svoja prava,gotovo isto kao eBay.Kupovina od nekih manje poznatih kineskih dućana,to je sigurno puno riskantnije.

Old Iggy pet 1.10.2021 18:31
Harwey kaže...
Hvala na odgovoru.Ne radi se o "privremenom izvozu" nego povratku robe s popravka.Nema stavke u Zakonu o Carini RH po kojem je itko obvezan ponovno platiti carinu i PDV na proizvod na kojeg su isti već plaćeni.Rabljena roba vraćena s popravka.300kn za usluge DHLa?Koje usluge? Kontaktirao neke svoje Kineze od kojih sam naručivao elektroniku raznu,umiru od smijeha na činjenicu što nama žele uzeti novac bez ikakve zakonske osnove.Kažu mi i da izbjegavam DHL,da neke zemlje u EU,Portugal najviše,imaju velike probleme da DHLom.Kinezi imaju svoj "shipping method", i oni snose trošak povratnog slanja u RH(EU).Imam kontakt i u Frankfurtu od njemačke Carine,kažu da bi tamo ovo bilo kriminalno djelo,da ti netko ponovno želi naplatiti već plaćeno.Plaćaju se neke taxe,admin. troškovi u ukupnom iznosu od 10-15 eura.EU uvozni zakoni bi morali biti isti u svim članicama.

Sva roba koja ulazi u RH podliježe carini. Uključujući kupljenu, poklonjenu, popravljenu, zamijenjenu i svu ostalu.

Da bi uvoz bio oslobođen davanja, mora ili podlijegati nekom oslobođenju ili ima, kao u ovom slučaju, papire kojim se vidi izvoz u potrebu servisa. E, te papire netko mora napraviti, a to košta.

Samo poslati robu i očekivati da će carina reći "OK, evo onda bez nameta" neće samo tako ići. Može pomoći prikaz komunikacije, slanja itd., ali nije sigurno.

Harwey pet 1.10.2021 20:28

Sve5,sporan je taj spominjani potencijalni iznos od "do 1000kuna".Na prvotni uvoz slušalica plaćena je carina i PDV u iznosu od oko €100,s uračunatom "ležarinom".To je sve ok.
Naravno, uvijek se moraju platiti razne stavke,takse,naknade,rješenja...ali 100kuna i 1000 kuna je ogromna razlika.Pogotovo ukoliko konačna cifra (gotovo) isključivo ovisi o osobnoj "procjeni" nekog činovnika,i koliko je dotični/a (ne)raspoložen/a taj dan...

Harwey pon 4.10.2021 20:49

Još nisu poslane,nećak mi je u dilemi što da radi.Ali,ako će slati,ići će vjerojatno preko HP Expressa,Hrvatska pošta,Za takav mali paket od,cca.,100g,vjerujem nekih 50-60kuna je poštarina.Nedavno je susjed slao smartphone u Kinu,tim načinom,i poštarina je bila oko 100kuna,za paket od oko 300grama.

sosta uto 5.10.2021 09:12
Harwey kaže...
Hvala na odgovoru.Ne radi se o "privremenom izvozu" nego povratku robe s popravka.Nema stavke u Zakonu o Carini RH po kojem je itko obvezan ponovno platiti carinu i PDV na proizvod na kojeg su isti već plaćeni.Rabljena roba vraćena s popravka.300kn za usluge DHLa?Koje usluge? Kontaktirao neke svoje Kineze od kojih sam naručivao elektroniku raznu,umiru od smijeha na činjenicu što nama žele uzeti novac bez ikakve zakonske osnove.Kažu mi i da izbjegavam DHL,da neke zemlje u EU,Portugal najviše,imaju velike probleme da DHLom.Kinezi imaju svoj "shipping method", i oni snose trošak povratnog slanja u RH(EU).Imam kontakt i u Frankfurtu od njemačke Carine,kažu da bi tamo ovo bilo kriminalno djelo,da ti netko ponovno želi naplatiti već plaćeno.Plaćaju se neke taxe,admin. troškovi u ukupnom iznosu od 10-15 eura.EU uvozni zakoni bi morali biti isti u svim članicama.

 

Harwey kaže...
Još nisu poslane,nećak mi je u dilemi što da radi.Ali,ako će slati,ići će vjerojatno preko HP Expressa,Hrvatska pošta,Za takav mali paket od,cca.,100g,vjerujem nekih 50-60kuna je poštarina.Nedavno je susjed slao smartphone u Kinu,tim načinom,i poštarina je bila oko 100kuna,za paket od oko 300grama.

Ok, mislio sam da je već poslano, jer si gore napisao da se radi o povratku robe s popravka. A kad se roba šalje na popravak, onda se radi privremeni izvoz radi popravka, baš zato da ponovno ne plaćaš carinu i pdv. Ukoliko ne, kako onda misliš dokazati da se vraća s popravka? Onda ponovno plaćaš carinu i PDV, ali možda ti se to više isplati nego procedura privrmenog izvoza, ako prolazi ovakvo slanje kako si predvidio.

 

Old Iggy uto 5.10.2021 09:36
Harwey kaže...
Još nisu poslane,nećak mi je u dilemi što da radi.Ali,ako će slati,ići će vjerojatno preko HP Expressa,Hrvatska pošta,Za takav mali paket od,cca.,100g,vjerujem nekih 50-60kuna je poštarina.Nedavno je susjed slao smartphone u Kinu,tim načinom,i poštarina je bila oko 100kuna,za paket od oko 300grama.

Provjeri u HP-u, koliko me pamćenje služi imaju nekakvu uslugu preko EMS-a baš za to.

Harwey sri 6.10.2021 16:44

Ne treba ništa dokazivati,postoji carinski obrazac/formular koji se ispuni i koji se odnosi na predmet koji se šalje van EU u svrhu popravka.Taj papir,kolko mi odokativno kažu u HP,košta 70-ak kuna,i po njima,je to sve...Kad se predmet vrati s popravka,taj papir dokazuje da je na isti plaćena carina i PDV prilikom uvoza novog,sad je u stanju rabljenog i ne podliježe plaćanju pristojbi kao kod uvoza novog.Ali,krucijalan je taj papir kojeg obavezno treba ispuniti prije slanja na popravak,u Kinu...

encoding pon 25.10.2021 10:03
mcf kaže...
Pozdrav, nisam bas u toku :)
Ako narucim nesto za 10E iz kine, placam cca 50kn troskova+pdv ?

Ovisi

 

Je li 10E s PDV-om ili bez? PDV ti moze naplatiti trgovac ako je dio IOSS sustava, ili (ako ne), platit ces ga (25%) pri uvozu

 

Ako dostavlja HP, naplatit ce ti 18.5kn za njihovo "hendlanje" posiljke, bez obzira jesi li platio porez. Ako dostavlja neka druga dostavna sluzba, oni ne zaracunavaju dodatne naknade itd.

Sickness pon 25.10.2021 11:35

Ne znam u čemu je fora, ali već sam naručio 10-tak paketića s Alia, vrijednosti cca 5-6$ svaki i još nijednom nisam morao platiti 18.5kn našoj pošti. PDV na Aliu platim, ali nikakvu dodatnu naknadu još nisam našima platio.

encoding uto 9.11.2021 15:53
ivanposao kaže...

Pozdrav, kolko carine/pdv-a treba platiti za narudzbu od 79$ iz SAD-a (+dostava 26$, ukupno 105$)? 

 Koliko znam, 25% cijene ako shop to vec ne obracuna. 

 

Ako ti salju postom, 18.5kn, nekim drugim kurirom nema dodatne naknade

mbaksa sub 27.11.2021 05:15
SPAWNK4MPER ti mama kaže...

pozz narucio bi neke module za modularni sintic iz SAD, sve skupa kosta 1200$

kolko mogu ocekivati da ce biti carina?

Htio sam napisati da ćeš platiti PDV i 37 kuna za kontrolni pregled paketa H7, no kako je to više od 1.000 eura, mislim da to mora ići na špediciju, odnosno da se mora raditi puna carinska deklaracija pa pretpostavljam da ćeš moratti platiti PDV i troškove špedicije (ne znam koliko je to - nekad su ljudi plaćali tipa 150, 200 kuna ako se dobro sjećam, no ovisi o špediteru).

gocc01 čet 9.12.2021 23:00

Pozdrav, naručio bih zvučnike iz UK, cijena je 300£ plus poštarina u slučaju da mi odgovore da mi mogu poslati pošto nije definirano (ebay). Ako ne, onda preko neke FW tvrtke. Koliki me porez očekuje? Plaćam li PDV na cijenu u UK, kod nas ili na plaćeni iznos, u ovom slučaju 300£? Hvala.

mbaksa pet 10.12.2021 00:27
gocc01 kaže...

Pozdrav, naručio bih zvučnike iz UK, cijena je 300£ plus poštarina u slučaju da mi odgovore da mi mogu poslati pošto nije definirano (ebay). Ako ne, onda preko neke FW tvrtke. Koliki me porez očekuje? Plaćam li PDV na cijenu u UK, kod nas ili na plaćeni iznos, u ovom slučaju 300£? Hvala.

Na tu cijenu od 300 funti već prilikom uplate eBayu platit ćeš naš PDV (znači, 25%), jer je eBay u IOSS-u. Dakle, eBayu ćeš platiti 375 funti.

 

Nakon toga gotovo sigurno je da će ti paket završiti na našoj carini, gdje će te tražiti da platiš PDV na ono što si platio eBayu (znači, PDV na iznos s PDV-om, što će te koštati 94 funte) i 37 kuna za kontrolni pregled. Ako to ne platiš, ne možeš preuzeti paket.

 

Kad to platiš i preuzmeš paket, onda odeš na https://obrasci.posta.hr/kontakt, iz padajuće liste odabereš "Zahtjev za povrat neosnovano naplaćenog carinskog duga / Kontrolni pregled" i slijediš upute. Napomena: za to si moraš sačuvati račun(e) od pošte, jer ćeš to morati fotkati i nazad slati pošti, a morat ćeš im poslati i tax inovice s eBaya i ispis transakcije od svoje banke ili ispis transakcije s PayPala ili kako ćeš se već odlučiti za uplatu.

 

Nakon nekog vremena, dobit ćeš taj duplo plaćen PDV (znači, samo ovaj drugi, 94 funte, koji ćeš platiti poštaru ili u poštanskom uredu) na svoj IBAN, a onih 37 kuna ostat će pošti.

gocc01 pet 10.12.2021 09:34
mbaksa kaže...
gocc01 kaže...

Pozdrav, naručio bih zvučnike iz UK, cijena je 300£ plus poštarina u slučaju da mi odgovore da mi mogu poslati pošto nije definirano (ebay). Ako ne, onda preko neke FW tvrtke. Koliki me porez očekuje? Plaćam li PDV na cijenu u UK, kod nas ili na plaćeni iznos, u ovom slučaju 300£? Hvala.

Na tu cijenu od 300 funti već prilikom uplate eBayu platit ćeš naš PDV (znači, 25%), jer je eBay u IOSS-u. Dakle, eBayu ćeš platiti 375 funti.

 

Nakon toga gotovo sigurno je da će ti paket završiti na našoj carini, gdje će te tražiti da platiš PDV na ono što si platio eBayu (znači, PDV na iznos s PDV-om, što će te koštati 94 funte) i 37 kuna za kontrolni pregled. Ako to ne platiš, ne možeš preuzeti paket.

 

Kad to platiš i preuzmeš paket, onda odeš na https://obrasci.posta.hr/kontakt, iz padajuće liste odabereš "Zahtjev za povrat neosnovano naplaćenog carinskog duga / Kontrolni pregled" i slijediš upute. Napomena: za to si moraš sačuvati račun(e) od pošte, jer ćeš to morati fotkati i nazad slati pošti, a morat ćeš im poslati i tax inovice s eBaya i ispis transakcije od svoje banke ili ispis transakcije s PayPala ili kako ćeš se već odlučiti za uplatu.

 

Nakon nekog vremena, dobit ćeš taj duplo plaćen PDV (znači, samo ovaj drugi, 94 funte, koji ćeš platiti poštaru ili u poštanskom uredu) na svoj IBAN, a onih 37 kuna ostat će pošti.

 

Hvala. Sad mi je odgovorio, 66£ poštarina do nas. Znači ebayu plaćam 441£. Valjda ne plaćam PDV na taj iznos? 

 

Odnosi li se ova računica na sve kupnje iz UK? Ako naručim nešto iz nekog shopa direktno i ne zaračunaju mi PDV prilikom plaćanja, onda kad naši ocarine nemam šta tražiti nazad ne? 

ihush pet 10.12.2021 10:09

pdv uvjek plaćaš na konačni iznos, ne cijenu same robe nego + svi troškovi, dostava-carinski itd.. tj osnovica ti je tad 441, ne 300..

 

- tj kraće kao 'pravilo' ništa za 'zapada' (usa-uk) se ne isplati kupovati ako nije freeshiping, tj paket neovisno o cijeni robe je tad cca 50-više eura.. i tad jednostavno jeftinije kupiš u lokalnoj trgovini ili iz eu.

- kina, ostalo.. često freeshiping + često mala-sitna roba zanemarive cijene + prepakiravanje ili 'objedinjavanje pošiljke' koja u eu skladištu čarobnim štapićem dobije eu etiketu i 'postane' eu roba.. a tad samo o dostavnom kanalu ovisi plaćanje naknada-poreza tj ako ide korz poštu plaćaš, ostale dostave kao dhl ne.. tj pošiljka-paket je paket, plaćeno, dok eu roba unutar eu tržišta ima eu etiketu.. to radi kina, ne radi zapad tj trgovniski ratovi koji traju već nešto godina gdje usa vuče za uši eu..

-neovisno o tome jel trgovac u iossu, važnije je kanal dostave kao dhl ili pošta kao i to eu skladište s etiketom na paketu... sve ovisi o toj etiketi, ostalo je automatika kao carinsko-poštanski skener-traka koja to pročita i naplati ili ne naplati.. a pošta u hr je to napravila na način da je pdv ekšli ne zanima tj to je državno, dok si uzme naknadu 18-37kn za obavljen carisnki posao tj izdavanje usmene carinske deklaracije (ništa)... i taj dio svakako naplate čim je ioss ili izvan eu tj ovisi o etiketi koja će sa zapada (usa-uk) biti upravo takva da to naplati dok s istoka ista roba može proći.. tj to je stvar odnosa usa+uk i eu, kao i brexit-nato itd..

gocc01 pet 10.12.2021 10:38

S obzirom da im je u Njemačkoj cijena 600€ za crne/bijele a 800€ za wallnut koji želim te kod nas 5000/6000kn isplati se. Sad sam kreirao UK adresu na forward2me stranici pa čekam da mi odgovore kolika je njihova usluga proslijeđivanja pošto je od ovog ebay shopa dostava besplatna za UK. 

 

Jedini problem je što ebay money back guarantee ne vrijedi ako se koriste usluge dostave van ebaya. 

gocc01 pet 10.12.2021 11:06

Evo novi info, kreirao sam UK adresu, free shipping, dodao u košaricu i završio na plaćanju na PayPalu. Konačna cijena 2700kn. Nisu mi zaračunali PDV. Znači kad paket stigne, našima platim 25% i to je to. Milina 

mbaksa pet 10.12.2021 13:37
gocc01 kaže...

Evo novi info, kreirao sam UK adresu, free shipping, dodao u košaricu i završio na plaćanju na PayPalu. Konačna cijena 2700kn. Nisu mi zaračunali PDV. Znači kad paket stigne, našima platim 25% i to je to. Milina 

I 37 kuna, nemoj to zaboraviti. 

ihush pet 10.12.2021 18:43

-ovisi o iossu.. tj može ti se napalatiti pdv, tj da su u iossu bio bi naplaćen prilikom kupnje, ovako će možda kod preuzimanja i to je ok + naknada 18-37kn.. ali može i bez, tj ovisi o etiketi tj što piše na paketu, tj ako nije u iossu tad ni pošta ne zna ekšli ništa tj prije da će naplatiti dovstuko ili ništa tj ako nije trgovac postoji 50% šansa da neće ni pošta tj ovisi o etiketi.. koja nekim čudom ponekad kaže da je roba iz eu.. a ako nije kroz poštu, neka druga dostavna služba tad 99% ništa, bez pdv-a.. tako da ovisi koji kanal + što piše na etiketi-paketu, kroz koje eu skladište prolazi (jer je to sve uhodan šveerc-biz kojeg svi koriste koliko mogu, tj ni jednu državu koja nije uzvoznik ne zanima porez za drugu državu pa se svi prave 'englezi'..

-ali ta priča ugl ide s istočne strane, sa zapadne se u pravilu plaća sve.. rekao bi da je šansa i dalje 50% da ćeš dobiti bez poreza.. (jednako kao što ti je mogao biti naplaćen dva puta pa povrat..). Jer sustav uopće nije funkcionalan-sustavan.. sve je na pola.

gocc01 pet 10.12.2021 19:23

Platio 305£ sa dostavom, išao sam platiti preko kartice jer sam se nadao da ću izbjeći proviziju od PayPala ali mi je skinuto isto 2800kn ko da sam preko PP išao. Znači nije mi obračunat PDV ni u kojem slučaju, probao sam do zadnjeg koraka sa PayPalom i ista cijena. Sad čekam dostavu i bilo bi krasno da ne završi na carini. Uglavnom ovo mi je ulov godine, sa i bez PDV jer te zvučnike pikiram već jako dugo i još sam ih ulovio u boji koju preferiram, nove i zapakirane. 

 

Mage uto 14.12.2021 18:26

Pozdrav,

zanima me da li treba skenirati i poziv koji se dobije od carine, tj. treba li ispuniti izjavu ili je dovoljno poslati na email samo racun navodeci i PCP ili tracking broj u predmet emaila

 

 

encoding uto 14.12.2021 20:36
Mage kaže...

Pozdrav,

zanima me da li treba skenirati i poziv koji se dobije od carine, tj. treba li ispuniti izjavu ili je dovoljno poslati na email samo racun navodeci i PCP ili tracking broj u predmet emaila

 

 

Ja sma poslao samo racun s PCP brojem

gocc01 sri 15.12.2021 12:12

Stigla mi je jutros poruka od DHLa eavizor da dostavim podatke o kupnji. Poslao sam im screenshot iz ebay aplikacije, valjda je to dovoljno. E Zaba nema opciju potvrde za trošak po deviznom računu a i ne dozvoljava SS. 

 

Kaj to znači da DHL obavlja svu proceduru oko carinjenja i da mi paket nede kod "naših" na carinjenje? Piše dostava 21.12. do kraja dana. Paket je danas napustio skladište u Birminghamu. 

 

 

SimeKZ sri 15.12.2021 12:15
gocc01 kaže...

Stigla mi je jutros poruka od DHLa eavizor da dostavim podatke o kupnji. Poslao sam im screenshot iz ebay aplikacije, valjda je to dovoljno. E Zaba nema opciju potvrde za trošak po deviznom računu a i ne dozvoljava SS. 

 

Kaj to znači da DHL obavlja svu proceduru oko carinjenja i da mi paket nede kod "naših" na carinjenje? Piše dostava 21.12. do kraja dana. Paket je danas napustio skladište u Birminghamu. 

 

 

Ako je tako, DHL ce ti to masno naplatit.