Ostalo

Porez, pdv, carina - P&O

bruno11 sub 3.7.2021 15:55

Ima li itko iskustva sa konsolidiranjem paketa na AliExpressu? Jeste li uspjeli postići da u jednoj kupovini kod više sellera dobijete sve u jednom paketu? Bi li se tako moglo izbjeći 18 kn naknade po svakoj pošiljci?

RuskeGTT sri 28.7.2021 19:37

Ako sam dobro skuzio sad, kad se kupuje npr na aliju, izracuna mi vat, platim znaci pdv (nas?) uz cijenu predmeta + shipping i to je to? 35 dolara total. Ne bi trebalo biti nikakvih drugih troskova ili?

Ico_Zg sri 28.7.2021 22:18
RuskeGTT kaže...

Ako sam dobro skuzio sad, kad se kupuje npr na aliju, izracuna mi vat, platim znaci pdv (nas?) uz cijenu predmeta + shipping i to je to? 35 dolara total. Ne bi trebalo biti nikakvih drugih troskova ili?

 
Ovisi sa koji shipping kompanijom ti seller otpremi paket.
Ako će ti dostaviti HP jer se seller poslao sa PostNL ili China Posta onda ćeš platiti 18,50kn kontrolni pregled.
Ako dostavi recimo Overseas Express koji u posljednje vrijeme dostavlja pakete koji idu Aliexpress Standard Shippingom onda nema dodatnih troškova.

razvan_rat čet 29.7.2021 09:14

Pozdrav svima!

 

Prije nekoliko dana sam naručio jedan uređaj za skeniranje, kunske vrijednosti oko 4500 kn. Firma je u Hong Kongu, imaju skladišta po Europi, no ovaj proizvod shippaju iz Hong Konga, te pošiljka putuje Fedex-om.

 

Jučer je stigla u Zagreb i na statusu narudžbe mi stoji napomena: Clearance delay - Import, A Power of Attorney (POA) or form letter, authorizing FedEx/Broker to clear the shipment on behalf of the importer, is required for clearance

 

Koliko sam skužio, u Zagrebu je jedna firma (koja nema baš dobre ocijene na Googleu :) ) koja je Fedex-ov zastupnik za HRV, te će oni sada od mene tražiti dozvolu da umjesto mene riješe carinu i sve. No, po recenzijama vidim da uz tu carinu, oni nabiju i svoje troškove za te svoje usluge.

 

E sad, zanima me, da li se ta carina i to sve može kako izbjeći ili ti troškovi barem svesti na neki minimum? Jer na ovu cifru cijene proizvoda, carina bi mogla biti dosta skupa. Uzeći u obzir da imaju skladišta u Europi, mogu li zatražiti od proizvođača neki dokument ili nešto? Ima li netko neka iskustva sa tom "trećom firmom" koja bi se naplatila?

kostolomac čet 29.7.2021 09:52
razvan_rat kaže...

Pozdrav svima!

 

Prije nekoliko dana sam naručio jedan uređaj za skeniranje, kunske vrijednosti oko 4500 kn. Firma je u Hong Kongu, imaju skladišta po Europi, no ovaj proizvod shippaju iz Hong Konga, te pošiljka putuje Fedex-om.

 

Jučer je stigla u Zagreb i na statusu narudžbe mi stoji napomena: Clearance delay - Import, A Power of Attorney (POA) or form letter, authorizing FedEx/Broker to clear the shipment on behalf of the importer, is required for clearance

 

Koliko sam skužio, u Zagrebu je jedna firma (koja nema baš dobre ocijene na Googleu :) ) koja je Fedex-ov zastupnik za HRV, te će oni sada od mene tražiti dozvolu da umjesto mene riješe carinu i sve. No, po recenzijama vidim da uz tu carinu, oni nabiju i svoje troškove za te svoje usluge.

 

E sad, zanima me, da li se ta carina i to sve može kako izbjeći ili ti troškovi barem svesti na neki minimum? Jer na ovu cifru cijene proizvoda, carina bi mogla biti dosta skupa. Uzeći u obzir da imaju skladišta u Europi, mogu li zatražiti od proizvođača neki dokument ili nešto? Ima li netko neka iskustva sa tom "trećom firmom" koja bi se naplatila?

 Jedno je sigurno pdv nećeš izbjeći, a za carinu dal ćeš platiti što treba vidjeti pod koji tarfini broj podliježe naručeni proizvod. Da bi izbjegao partnera od Fedexa, postoji opcija prenapucenja na carinu koji ti kazeš( ali onda tamo moraš imati svojeg špediter koji će ti odradit carinski postupak ), s time da će te onda oderat kod izrade prenapućenja. Ako nemaš nekog svojeg špeditera, neka ti ovi riješe, jer nećeš na kraju ništa jeftinije proći.

Ako si već htio izbjeći dodatne troškove osim prijevoza, onda si trebao prije narudžbe provjeriti točno odakle šalju. Platit ćeš njihovu uslugu i to je to.

RuskeGTT čet 29.7.2021 12:48
Ico_Zg kaže...
RuskeGTT kaže...

Ako sam dobro skuzio sad, kad se kupuje npr na aliju, izracuna mi vat, platim znaci pdv (nas?) uz cijenu predmeta + shipping i to je to? 35 dolara total. Ne bi trebalo biti nikakvih drugih troskova ili?

 
Ovisi sa koji shipping kompanijom ti seller otpremi paket.
Ako će ti dostaviti HP jer se seller poslao sa PostNL ili China Posta onda ćeš platiti 18,50kn kontrolni pregled.
Ako dostavi recimo Overseas Express koji u posljednje vrijeme dostavlja pakete koji idu Aliexpress Standard Shippingom onda nema dodatnih troškova.

 Nek i jesu tih 18kn, bitno da nema drugih troskova...

encoding pet 30.7.2021 09:41

Narucio sam stvar vrijednosti 2500+ kn. Ocekujem poziv sa carine, sjecam se prije da je bilo zajebancije sa EORI brojem, nekim obrascima i sl. 

 

Sto mogu napraviti unaprijed (tipa nabaviti taj EORI broj?) da mi taj proces bude sto glađi i bezbolniji? 

 

Kakve su ovo price o firmama za speditiranje? Sto je to uopce i ide li to automatski ili ih ja moram trazit i javljat im se?

kostolomac pet 30.7.2021 09:55
encoding kaže...

Narucio sam stvar vrijednosti 2500+ kn. Ocekujem poziv sa carine, sjecam se prije da je bilo zajebancije sa EORI brojem, nekim obrascima i sl. 

 

Sto mogu napraviti unaprijed (tipa nabaviti taj EORI broj?) da mi taj proces bude sto glađi i bezbolniji? 

 

Kakve su ovo price o firmama za speditiranje? Sto je to uopce i ide li to automatski ili ih ja moram trazit i javljat im se?

 Što se tiče EORI broja, ukinuto je u međuvremenu da si ga privatna osoba mora obavezno vadit, tako da ide i bez njega uvoz.

 Čekaj poziv od strane carinske pošte, za dostavu račun/uplate itd. sami će ti obračunat davanja bez posredstva špeditera ( ako ide dostava putem pošte ), ako ide preko DHL, GLS, Fedexa i slično  očekuj njihov poziv, pa ćeš sve saznati što i kako.....

The_Fichek sub 7.8.2021 11:11
bruno11 kaže...
Ima li itko iskustva sa konsolidiranjem paketa na AliExpressu? Jeste li uspjeli postići da u jednoj kupovini kod više sellera dobijete sve u jednom paketu? Bi li se tako moglo izbjeći 18 kn naknade po svakoj pošiljci?
KASA kaže...

Koliko znam ta mogućnost ne postoji. Ali ako uvedu bilo bi odlično da se ne plaća 18.5kn za svaki paket a sitnice u pitanju.

Baš gledam tko je tu lud. Neki dan mi stigao paket od 100kn i veli poštar 18,5kn da platim. Ja pitam za razlog, on nema pojma, samo mi da dokaz di pošta napismeno kaže da moram platit. Ja gledam kak je moguće da je to PDV, ako sam PDV već platio i sad čitam komentare i ove Bug vijesti koje je vjerojatno već netko zakeljio:

https://www.bug.hr/propisi/naplata-pdv-a-na-male-pakete-evo-sto-kaze-hrvatska-posta-kako-ce-to-izgledati-21345

https://www.bug.hr/trgovina/aliexpress-poceo-naplacivati-pdv-za-isporuke-paketa-u-hrvatsku-22180

Pišem ustvari više za ljude koji nis upućeni i da se ispušem, iako mi neće ništa pomoć :(

Slično kaže i Ebay:

RoadToNowhere pet 13.8.2021 19:05

Pitanje u vezi uvoza robe iz Kine

Ne znam jesam li na pravom mjestu, ali svejedno ću pitati.
Dakle, u kontaktu sam s nekoliko dobavljača iz Kine i planiram uvoz robe (male kućanske stvarčice, pametne lampe, usisivači, odjeća, obuća itd. - sve skupa do nekih 3k dolara - različite stvari od različitih dobavljača). Naravno, ako sve prođe kako treba, u budućnosti bi naručila veće količine. E sad, pokušavam napraviti neku okvirnu računicu koliko bi me ukupno koštao taj uvoz, ali zapela sam na dijelu carine.

Zanima me sljedeće (ako netko ima iskustva i htio bi ga podijeliti):

carina (proces i kako izračunati okvirnu carinu)
postoje li neki posebni certifikati koje bi trebala imati ili nabaviti?


Old Iggy sub 14.8.2021 11:55
RoadToNowhere kaže...

postoje li neki posebni certifikati koje bi trebala imati ili nabaviti?

Ono što moraš nabaviti je špediter koji će to raditi za tebe.

Obzirom da se radi o poslovnim potrebama, olakšice za fizičke osobe ne vrijede, sva roba se carini, sama to nećeš moći raditi.

ihush sub 14.8.2021 12:21
Old Iggy kaže...
RoadToNowhere kaže...

postoje li neki posebni certifikati koje bi trebala imati ili nabaviti?

Ono što moraš nabaviti je špediter koji će to raditi za tebe.

Obzirom da se radi o poslovnim potrebama, olakšice za fizičke osobe ne vrijede, sva roba se carini, sama to nećeš moći raditi.

 -sve se može, no svaki posao traži iskustvo-znanje pa i rutinu.. kao što u ostalim poslovima uzmemo 'majstora', tako je i za špediciju (uvozni papiri..) kao što dobar knjigovođa zna kako se što knjiži, tako zna i špediter .. + ni špediteri nisu 'isti' tj za svaki tip robe-trgovine je drugi, recimo prijevoz šleperom ili rasuti teret-vlak itd.. nije isto dječje igračke, bijela tehnika (jamstvo-sevis) itd. tj svaka grana-branša trgovine ima svoje dodatne uvijete, mada pravila-zakoni pokrivaju svje-jednako. Moguće da se jedan špediter neće željeti primiti tog posla (po malo, svaštarenje..) ili da će u nečemu pogriješiti dok se priuči.. no svakako je bolje angažirati osobu koja se time bavi, ali teoretski može i sama osoba ako ima odgovarajuće znanje-stručnost kao što teoretski doktor može sam sebe liječiti :)

RoadToNowhere sub 14.8.2021 13:02

Hvala vam na informacijama i savjetima.
Problem je u tome što ja trenutno pokušavam napraviti okvirnu računicu i zato me zanima zna li netko kako da izračunam okvirnu carinu.

Sam proces mi nije toliko nepoznat, samo jednostavno ne znam i ne mogu pronaći konkretnu stopu po kojoj bi računala (pogotovo što ne znam ni što je relevantno, a što ne od posljednjih promjena carinskih odredbi).

Old Iggy sub 14.8.2021 13:24
RoadToNowhere kaže...
Hvala vam na informacijama i savjetima.
Problem je u tome što ja trenutno pokušavam napraviti okvirnu računicu i zato me zanima zna li netko kako da izračunam okvirnu carinu.

Sam proces mi nije toliko nepoznat, samo jednostavno ne znam i ne mogu pronaći konkretnu stopu po kojoj bi računala (pogotovo što ne znam ni što je relevantno, a što ne od posljednjih promjena carinskih odredbi).

Imaš na carinskom webu tarife (bar su bile kad sam zadnji put gledao), no proces i sam trošak je bitno kompliciraniji i veći.

Tu su i nekad potrebna ispitivanja, moraš sve deklarirati što ide u prodaju, odgovornost za nedostatke i neispravnosti, naknade za otpad itd.

Najbolje ti je nazvati špeditere i neka ti okvirno daju kalkulacije za sve to.

MrBlc sub 14.8.2021 13:33

Trošak ti nije linearan, pa ga je teško i procijeniti - najpovoljniji je uvoz istovrsne robe na kontejnere, a najnepovoljniji je na manju količinu raznovrsne robe. Kako povećavaš volumen, trošak po jedinici će ti biti manji.

RoadToNowhere sub 14.8.2021 13:44

Konkretno imam cijenu artikla + pdv i pokušavam pronaći tarifu za okvirnu carinu.(5% do 10% odstupanja mi je okej). Riječ je o istovrsnim artiklima, tehnološka roba (trenutno) s EU certifikatom kojeg nudi prodavatelj. Narudžbe bi bile ispod tisuću dolara.

Old Iggy sub 14.8.2021 14:03
RoadToNowhere kaže...
Konkretno imam cijenu artikla + pdv i pokušavam pronaći tarifu za okvirnu carinu.(5% do 10% odstupanja mi je okej). Riječ je o istovrsnim artiklima, tehnološka roba (trenutno) s EU certifikatom kojeg nudi prodavatelj. Narudžbe bi bile ispod tisuću dolara.

Ako uvoziš kao firma, vidi opet gore.

Tehnološka roba dobrim dijelom nema carine, no ima gore navedene "dodatke".

ihush sub 14.8.2021 15:05
RoadToNowhere kaže...
.. kako da izračunam okvirnu carinu.
..

 -carina je najmanji problem ili izračunati 0%, 10% .. tj to je samo dio carinskog postupka-papirologije, veći-važniji dio je sve ostalo, sama deklaracija-sukladnost, jamstva itd. kad to jednom riješiš dalje je rutina, ispunjavanje formulara itd no prvi put je pribavljanje svih dozvola-potvrda-atesta problem + svaka roba je specifična i špediteri ne rade sve robe. Carisnki postupak, ne samo carina.. koja može biti nula-bez, papirologija.

MrBlc sub 14.8.2021 15:08

Provjeri sa špediterima koliki bi bio trošak.

 

Također, ti si taj koji robu stavljaš na tržište, pa imaš obveze, bilo prema krajnjem kupcu, bilo prema ugovornim partnerima koji robu dalje distriburaju. Trgovac ima odgovornost za tehnički nedostatak, imaš obvezu za dobavljivost rezervnih dijelova za uređaje koji se mogu servisirati, jamstvo. To je nešto što ili moraš ispregovarati s dobavljačima ili ti predstavlja trošak...

T700 sri 29.9.2021 19:51

može pomoć ljudi

 

kupio sam nesto od trgovca kojeg sam nasao na ebayu ali kupovina je bila dogovor privatno preko maila. 

Napravio je nalog u paypalu i platio sam. Nije naveden isti trgovac, ali svi ostali podaci su oke.platio sam nekome unutar EU a trgovac je bio u Indiji. 

 

 

Pitanje hoće li carina provjeravati da je to baš ta osoba ???? 

 

Trgovac je u opisu stavio da košta manje kad je upisivao podatke za paket I sad mi se javio Fedex jer hoće račun zasebno za robu i odvojeno poštarinu. i punomoć za raspolaganje sa tim paketom kad se bude obrađivalo. 

 

Pomoč. mogu li ja zamoliti trgovca za račun da mi napiše manji iznos kakav je upisao prilikom slanja paketa ? Koliko će daleko Carina ići da bi utvrdila točnost podataka ? Dali oni moraju doista vidjeti dokaz uplate ??? 

 

Harwey sri 29.9.2021 22:03

Poštovanje.
Molio bih pomoć,za nećaka.
Prije nekog vremena kupio je slušalice za svoj digit.audio player(DAP),kupio u Kini,platio uredno carinu i PDV.Nedavno ih je oštetio i obavijestio prodavača u Kini koji mu je rekao da će mu povoljno popraviti kvar,neka mu ih pošalje u Kinu.Nećak mi je u drami jer je kontaktirao neku svoju frendicu iz DHL-a koja ga uvjerava da ako to učini,morat će platiti carinu i PDV na njih,ponovno(!),pri povratku sa popravka iz Kine,u iznosu do 1000kuna,potencijalno(!?!?!)Slušalice su "in ear",I koštale su $250.
Znam,nevjerojatna mi je ideja o duplom plaćanju carine i PDVa,ali ako netko ima iskustva ovakvih cijenio bih pomoć.Uvjeravam ga da je priča nemoguća,ali živimo u RH,tako da....zahvaljujem.

encoding pet 1.10.2021 15:00

U mom iskustvu to funkcionira jako lose: slao sam proizvod za povrat u Kinu, ispunio valjda 3 obrasca za carinu, napomenuo svrhu slanja, pravu vrijednost, sto se tocno nalazi u kutiji i sl... da bi kineska carina odbila paket

 

koji je onda vracen u HR

 

ponovno ocarinjen

 

dolazi mi postar "imate paket s otkupninom" LOL

ihush pet 1.10.2021 15:13
encoding kaže...

U mom iskustvu to funkcionira jako lose: slao sam proizvod za povrat u Kinu, ispunio valjda 3 obrasca za carinu, napomenuo svrhu slanja, pravu vrijednost, sto se tocno nalazi u kutiji i sl... da bi kineska carina odbila paket

 

koji je onda vracen u HR

 

ponovno ocarinjen

 

dolazi mi postar "imate paket s otkupninom" LOL

- zato se time bave pravi uvoznici, (veletrgovina-distributer..) jer jamstvo i carinski poslovi nisu tako jednostavna papirologija, primarno zbog interesa države-poreza i jurisdikcije, tj svaka država kao kina-eu gleda svoje dupe-interes ostalo je ne zanima, roba je roba.. želiš proći-plati..

- tko želi mirnije jamstvo kupi u domaćoj trgovini i tad se netko drugi bavi time (uvoznik, eu, zakon).. ako netko želi proći jeftinije ili nešto što drugačije nije dobavljivo.. tad to u startu zna, računa s tim.. i skrati si muke da ne traži jamstvo-povrat nego kupi novo-drugo što opet može biti povoljnije od nekoliko plaćana poreza-carina-povrata i poštarina.. tj ovisi o cijeni-vrijednosti te robe i dodatnim troškovima koji ovako mogu nastati.

- zašto je nešto jeftinje-skuplje? i nekoj trgovini.. pa eto, zato a kupac između ostalog bira pa tako i taj rizik, prihvaća mada neki nisu svjesni.. nauče na ovaj način ili čitaju temu.. :)

Harwey pet 1.10.2021 16:48

Hvala na odgovoru.Ne radi se o "privremenom izvozu" nego povratku robe s popravka.Nema stavke u Zakonu o Carini RH po kojem je itko obvezan ponovno platiti carinu i PDV na proizvod na kojeg su isti već plaćeni.Rabljena roba vraćena s popravka.300kn za usluge DHLa?Koje usluge? Kontaktirao neke svoje Kineze od kojih sam naručivao elektroniku raznu,umiru od smijeha na činjenicu što nama žele uzeti novac bez ikakve zakonske osnove.Kažu mi i da izbjegavam DHL,da neke zemlje u EU,Portugal najviše,imaju velike probleme da DHLom.Kinezi imaju svoj "shipping method", i oni snose trošak povratnog slanja u RH(EU).Imam kontakt i u Frankfurtu od njemačke Carine,kažu da bi tamo ovo bilo kriminalno djelo,da ti netko ponovno želi naplatiti već plaćeno.Plaćaju se neke taxe,admin. troškovi u ukupnom iznosu od 10-15 eura.EU uvozni zakoni bi morali biti isti u svim članicama.

Harwey pet 1.10.2021 16:48

Hvala na odgovoru.Ne radi se o "privremenom izvozu" nego povratku robe s popravka.Nema stavke u Zakonu o Carini RH po kojem je itko obvezan ponovno platiti carinu i PDV na proizvod na kojeg su isti već plaćeni.Rabljena roba vraćena s popravka.300kn za usluge DHLa?Koje usluge? Kontaktirao neke svoje Kineze od kojih sam naručivao elektroniku raznu,umiru od smijeha na činjenicu što nama žele uzeti novac bez ikakve zakonske osnove.Kažu mi i da izbjegavam DHL,da neke zemlje u EU,Portugal najviše,imaju velike probleme da DHLom.Kinezi imaju svoj "shipping method", i oni snose trošak povratnog slanja u RH(EU).Imam kontakt i u Frankfurtu od njemačke Carine,kažu da bi tamo ovo bilo kriminalno djelo,da ti netko ponovno želi naplatiti već plaćeno.Plaćaju se neke taxe,admin. troškovi u ukupnom iznosu od 10-15 eura.EU uvozni zakoni bi morali biti isti u svim članicama.