Ostalo

Pokušaj telefonske prevare ili ne ?

dpanijan pet 4.11.2022 14:52

Zove me supruga, kaže zvali je sa 021 579 106, nije se javila jer nezna nikoga u Splitu :)

Već joj skoro kažem da se slobodno javlja na pozive, pogotovo hrvatske brojeve, ali ipak provjerim i sve puno objava da je dovoljno javiti se na taj poziv i da skida pare s računa ! (https://www.google.com/search?q=021579105&rlz=1C1BNSD_enHR974HR974&oq=021579105&aqs=chrome..69i57.206j0j7&sourceid=chrome&ie=UTF-8)

 

E, to mi nije jasno, kako ti može skinuti pare ako nisi zvao, samo se javiš ?! ... i nisi u roamingu, na svom operateru si.

Znači li to da više nije sigurno javiti se na poziv koji ti nije u imeniku ? Pa, može se spoofati i broj iz imenika, zar ne ? Ne javljati se uopće ?!

 

Dakle, kako, kako ?

Zaporožac pet 4.11.2022 14:59

Piše ; Moguće je da tijekom poziva prevaranti s računa skinu određeni iznos novaca, zato je potreban oprez

 

S kojega računa skinu novce ?

 

Jedino ako si na neku fake stranicu dao broj kartice itd, pa su smislili način da te telefonski opelješe, no nije mi baš jasno..

 

Kako, ako radim sve po Yus-u ? 

 

Idem ih sad nazvati s firminog broja ...

 

Javila se telefonska tajnica,, Dobar dan..dobili ste (nešto kao Port 3 korisnički servis, nisam dobro razumio )pa dalje....pritisnite taster 1, ako imate nekakav drugi nalog, pritisnite taster 2, sve ekavica... a Split 

dpanijan pet 4.11.2022 18:38

Mah, nije (samo) Split, ženin mob. sam napiše odakle je broj, valjda preko pozivnog nekako, a ona kaže "Split" :D

 

Nego, i ja sam nazvao broj, potvrđujem ekavicu, čudno do bola... Rekoh joj da se ipak ne javlja, šta znaš, možda žele prodati nešto ?!

Za "normalni" phishing mislim da sam je pripremio, ali ovo je full čudno, pogotovo nakon onih objava.

Zaporožac pet 4.11.2022 22:57

Što se tiče kartičnog poslovanja, sve obavljam preko PC-a, koji vražji mobitel.

Nego 021 je pozivni za Split-Dalmacija, a kako su se komšije ubacili na taj broj, nije mi jasno, a niti me zanima..

Samo kažem..

 

Nazvali su me bar dvadestak puta s raznih brojeva govoreći kako sam se prijavio na cripto, pa na nekakve pretplate, svašta, što nisam.

Nikad mi nije nikakav novac otet..

 

Vjerojatno novinari prave paniku.

Ako si idiot koji će nekome dati na takve pozive broj kartice, tko te j***.

Zaporožac ned 6.11.2022 09:31
Spiridon kaže...

I oni imaju 021 u Vojvodini, koliko znam... Ako je poziv iz Hr, treba pisati +385 021 ...

Da, nisam ja nazvao +381 pa 21**** već direktno 021 bez međunarodnog prefiksa pozivnog, pa sam dobio komšije.