Ostalo

Pirotehnika P&O

Cobra33 pet 16.12.2022 19:47
ramzocro-HCR kaže...

I, jel tko imao muda naručit s ekopiro? Meni košarica stoji otvorena, premišljam se. Imam neke zalihe u kolibi kod bratića, ali sve je to slabo

 Samo ću ti ovo reći. Ekopiro ima jednu dobru stvar, a to je kupovina pouzećem. I ovo ću ti reći. U svemu je najbitnije telefon. Sve drugo nije toliko bitno. Ali dobro ti se kaže. Nema više tamo ništa dobrog. Mahom su se preko njih kupovale petarde, jer sve ostalo si mogao i još možeš kupiti kod nas. Ni cijene im više nisu pristupačne kakve su bile prije. Ne znam tko više uopće kupuje preko njih nešto.

PzKpfw pon 19.12.2022 21:43

@avantgard

 

Hm, pa, petarde su nažalost u velikom padu. Tko nema zaliha, sada je ono, u velikome problemu. Prinuđen je naručivati izvana ili ispod žita.

Za planinarenje rađe nabavi plinsko oružje. Neki nose i pravo, tj. vatreno.

Planina ne prašta. Tamo vrijede neka druga pravila.

bArut pLahor sri 21.12.2022 15:11
avantgard kaže...
Treba mi za planinarenje pri susretu sa zivotinjama, nesto slabo a da puca. Jel ima iceg slicnog za kupiti?

možda elektrošoker?

 

kad se aktivira u zraku iskra zna biti prilično glasna

 

a može poslužiti i ovako

PzKpfw sri 21.12.2022 15:20

 

Kada dođe medo do tebe, ti ga zdrmaš elektrošokerom.

Medo kada se digne na stražnje noge ima tri metra, te teži 500 kg, ti se izmakneš, te ga zrokaš elektrošokerom.

 

Nemojte nositi nositi .357 Magnum ili pak 10mm Auto, nego si kupite suzavac  ili/i elektrošoker.

A, možete biti i potpuno mirni, te se pravite mrtvim. Medo najčešće ne voli leševe. A, nekada vas zna i odvesti u

brlog kod svojih mado.

obokan sri 21.12.2022 16:10
bArut pLahor kaže...

koja je zamjena? pitao u jednom njihovom shopu jučer rekli su da nemaju ništa takvog

 Big Bang 5g od Enigme. Nemaju toga u svim shopovima tak da ces se morati malo dalje protegnuti.

Cobra33 pet 23.12.2022 19:46
bArut pLahor kaže...

Bio u jednom shopu, knall patrone 12kn komad, di je to otišlo...

 

Kupio prskalice

 Da, kupio si prskalice. Mogao si Knall patrone naručiti iz Slovenije. 6,5€ 20 komada u kutiji. Preko 50€ je dostava besplatna. Iste takve su sada u Jorge 75kn. I reći ću ti samo ovo. Te su najbolje koje možeš kupit kod nas. Druge, kutija 50 komada, 13€. isto dobre, ali ne u boji.

Cobra33 ned 25.12.2022 18:11

Comet Blow, da to su te. Znači pala im malo cijena od ljeta. Niti jedna nije ništa jača, a ove imaju i svjetlosni trag prije pucnja. Crvena, žuta, zelena i srebrna. Šteta da još nema plave i zlatne. 2g za pucanj imaju baš sve, a još možeš stavit oko 1g jako lako. Tih 3g pukne već ozbiljno dobro. Jače od svih zračnih bombi na našem tržištu, od Dum Bum SS30D, Topovskog udara pa do Zenge i Flashing Thundera, a jeftinije 3-4 puta ako imaš start pištolj. Proizvodnja."Pirotechnica Manna" Italy. Skoro sve takve Knall Patrone su porijeklom iz Italije. Ono što mi nije jasno gdje to kod nas. Jedino ih Jorge ima. Imao sam prilike probat dosta takvih Knall patrona i doslovce su sve iste. Samo na jednima piše Zink, na drugima Funke, na trećima Comet Blow itd. Megatrask ista stvar, ali nemaju svjetlosni trag i puknu na malo većoj visini, pa je dojam da su slabije, ali nisu. I one imaju 2g.

Miki9 pet 30.12.2022 00:16
Cobra33 kaže...

 Jedino priznam Piratice do početka devedesetih prošlog stoljeća. Sve kasnije smeće. ...

Piratice 1,2g, a Zeus-Mega 2,6-2,8g. E to su bile petarde.

 Potpis, piratice su bile tad čudo, no dok nisam prvi put nabavio "Zeusice", točnije iz dućana Uno-Grand u Ciboninom tornju, e kak je to fino rokalo u drugoj polovici 90ih. Jako mi je drago čuti da ih se netko sjeća, mislim da su iz Italije bile.

Nisu se velike piratice dakako mogle kupit u dućanu, na kvartu su bile samo kod neke stare ciganke na štandu koja ih je prodavala po kuna za komad (!). Jedan Božić sam kupio 80komada cca (za više love nisam imao), i pucao sa susjedom cijeli dan, bilo je vrijeme točno ko ovih dana - sunčano i nimalo snijega, najveći štos nam je bilo stavit u flašu ili limenku. Svakom eksplozijom bi nam se srce napunilo srećom, veseljem i radošću.

 

Sjećam se i dočeka nove sa 94. na 95. išli smo kod rođaka u Goricu s jednom jedinom kutijom piratica i par malih raketica i super se zabavili. To je bilo (magično) vrijeme kad su se pod normalno sa svih strana čuli rafali iz ozbiljnog oružja.

Ako se netko sjeća - prikazivan je tu večer prvi put na htvu Jurassic Park, kao novogodišnji hit film.

 

5,6 godina kasnije smo na dočeku znali ispucati na desetke kutija, radili bi rafale s šakom piratica frenetično pobacanom po podu (u ponoć), znači iz godine u godinu se samo dizala ljestvica u količini, što je malo bedasto bilo iz današnje perspektive, i vrlo wasteful.

Na kraju oko 2003,04, se više nije uopće ni isplatilo kupovat piratice jer su u odnosu na magnumke, mege i tnt-dinamit bile smiješne, a nekak je i snaga osjetno pala - nisu te od mirnovca bile na nivou onih austrijskih.

Jedne zime se prijatelj na kvartu pojavio s nekom nađenom malo starijom kutijom piratica, koje su pucale maltene ko slabije mege - mi začuđeni smo konfabulirali i lamentirali da je to možda jer se barut "osušio" pa kao zato jače gruva, al ko zna realno koji je bio razlog.

 

Apropo cijena, kutija mini pirat iliti ćićolinka je bila tad 3,4 kune, to se po svakom tobaccu prodavalo.

Prije par godina sam se iznenadio kako je cijena za takvo malo sranje skočila 10x, a sad evo više ni nema.

 

U Konjščinskoj su kod većih količina kutije piratica 100komada znale bit 5-10 kuna, magnumke 50 komada 20 kuna, a 20kom. tnt-dinamit 25 kuna.

Magnumke (Ghost Thunder, sa onim nekim monstrumom na kutiji) su bile realno best buy, al se čulo da tnt-din. jače roka. No rafal magnumki iz blizine je bio strašno uzbudljivo iskustvo.

 

Oko 2010. -11. je već murja ozbiljno naskočila na Konjščinsku i ponuda je jako pala, priča "prodajemo nasred ulice" nestala, a cijene narasle, zadnji put tada sam morao s nekim likom ić u susjednu ulicu iz gepeka kupiti.

PzKpfw pet 30.12.2022 10:09

 

@Miki9

 

Hvala Miki na lijepom postu.

 

Bila su to vremena. Kada petarda roka, kako to lijepo bude. Sreća, prasak, osjećaj onog "baruta", ah, bilo je to lijepo vrijeme.

Danas su ipak neka druga vremena. Ljudi su postali nekako fini, mekani, nježni, prsakalice su postale opasna stvar.

bArut pLahor pet 30.12.2022 12:03

da to su bila vremena

 

sjecam se weco corsaira 1309, austrocrachera, pirat 1174 i jos nekih legendarnih piratica

 

neko vrijeme sam cak pokusao nabaviti kad bi se pojavio kakav oglas sa raritetima ali bez uspjeha pa sam i odustao

 

jedino sto sam uspio za uspomenu su par komada zeusa special od dbe i viper 1 također dbe, to su one male žute

 

a evo koliko vidim nema vise ni purple magusa, ma evo video

 

https://www.youtube.com/watch?v=fxPvvycu8Tc

Cobra33 sub 31.12.2022 20:33

Kada je ono počelo sa Konjščinskom, sredinom osamdesetih. Tada su još postojalli Romi koji su prodavali Piratice i naglo nestali. Par god. još kupovao petarde u Italiji i Austriji i mislim da sam prvi put bio u Dubravi 1988. I kao za peh izabrao 06.12. (Sv. Nikola). Nisam znao da na taj dan ne rade, pa došao drugi dan. E tamo sam kupio Mege i Zeusice, talijanske, original kakve sam kupovao u Italiji i nisu bile puno skuplje nego u Trstu. Uzeo 9 kutija i dobio jednu gratis. Ali nikako se ne mogu sjetiti cijene. Pravih Piratica nisu imali već Kineske. Opet bio tamo 1990. i jedva našao Magnumke, ali svega 6 kutija. Nudili su mi i Kineske Mege, ali to je bilo čisto smeće. Mekane, nije ni bio gips dole, nego nešto više nalik na cement. Kasnije bio dva tri puta, ali nisu imali više nešto kvalitatno, sve Kineska smeća. Došlo je do štednje pa se pucalo manje i onda dolazi famozna 2009 kada nas je spasio Orion sa svojim Topovskim udarom, Cobrom11, Super Top i TNT Dinamit. Kasnije je došla i Zolja. i sve je to trajalo do sezone 2011/12. Tada se sve kvari i onda situaciju spašava Mirnovec sa Metal Shipom, M-80, Widow Maker i najboljim Megattronom. Kasnije dolazi Shock 2014, pa Vražja 2015 (isti Shock 2014). Kasnije sve oslabljuje, ali ipak se provlače sa jačinom Tenkovska 2017-19. Ali pojavljuje se i Jorge sa legendarnom FP3, ali i manjom JC05. Bliža povijest se više manje zna.

rambox sub 31.12.2022 21:10
Cobra33 kaže...

Kada je ono počelo sa Konjščinskom, sredinom osamdesetih. Tada su još postojalli Romi koji su prodavali Piratice i naglo nestali. Par god. još kupovao petarde u Italiji i Austriji i mislim da sam prvi put bio u Dubravi 1988. I kao za peh izabrao 06.12. (Sv. Nikola). Nisam znao da na taj dan ne rade, pa došao drugi dan. E tamo sam kupio Mege i Zeusice, talijanske, original kakve sam kupovao u Italiji i nisu bile puno skuplje nego u Trstu. Uzeo 9 kutija i dobio jednu gratis. Ali nikako se ne mogu sjetiti cijene. Pravih Piratica nisu imali već Kineske. Opet bio tamo 1990. i jedva našao Magnumke, ali svega 6 kutija. Nudili su mi i Kineske Mege, ali to je bilo čisto smeće. Mekane, nije ni bio gips dole, nego nešto više nalik na cement. Kasnije bio dva tri puta, ali nisu imali više nešto kvalitatno, sve Kineska smeća. Došlo je do štednje pa se pucalo manje i onda dolazi famozna 2009 kada nas je spasio Orion sa svojim Topovskim udarom, Cobrom11, Super Top i TNT Dinamit. Kasnije je došla i Zolja. i sve je to trajalo do sezone 2011/12. Tada se sve kvari i onda situaciju spašava Mirnovec sa Metal Shipom, M-80, Widow Maker i najboljim Megattronom. Kasnije dolazi Shock 2014, pa Vražja 2015 (isti Shock 2014). Kasnije sve oslabljuje, ali ipak se provlače sa jačinom Tenkovska 2017-19. Ali pojavljuje se i Jorge sa legendarnom FP3, ali i manjom JC05. Bliža povijest se više manje zna.

Okvirno da, ali kolko se sječam ti si prije koju godinu obečal da više ne buš bacal petarde.

 

Čvrsto si obečal povratak "narodnom karabitu", ali vidim da si sva obečanja gadno mučki pogazil.

 

https://youtu.be/xzosO0zqJ1s

 

Niskozemci ne zabušavaju, njihova današnja friška narodna akcija.

PzKpfw sub 31.12.2022 21:10

 

 

Aha, kako petarde i vatrometi vraćaju čovjeka u divna vremena mladosti

 

Kada nešt grune, pukne, raznese, leti na sve strane, u zrak,...svi oni zvuci od pucanja, sve one boje koje svjetle u mraku, ah to je baš lijepo...

 

Cobra33 sub 31.12.2022 21:34

rambox,

E vidiš baš nabavio ovakve dvije kante za mlijeko ove godine u selu gdje nema više krava. Karabit imam i lako se ga nabavlja, a probao sam na gruntu malo pucat iz kantice i nisam baš zadovoljan. Puca previše limeno i srednje jako. A petardi dok mi se ne upali lampica za štednju ima. Čisto dovoljno za narednih 10-tak god. pucat pomalo i sa drugom pirotehnikom.

Ovom prilikom čestitam Splićanima što će imat vatromet za razliku od ovih naših govnara u Zagrebu.

Cobra33 čet 9.2.2023 22:34

Na žalost, to je točno, ali imaju ga neki koji imaju i C8. Imaju i Dum Bum 5g onaj pravi prvi, ali kutija 20€, da se smrzneš. Ima i Vražje 2015 opet one prve najbolje, najjače, ali kutija 15€. Mislim da se nešto sprema, jer je transport iz Kine postao skuplji od same pirotehnike. Nešto se priča da će se opet sve proizvodit u EU. Albanski ARPI nije još u EU, ali je u vlasništvu Španjolaca. Sada već rade pristojne petarde, a oni su radili i ovaj Dum Bum kojeg sam spomenuo. I navodno da će petarde biti ograničene na max 5g punjanja. Posve dovoljno. Vidjet ćemo da li su to naklapanja ili istina.