Ostalo

Oružje - općenito

rambox ned 19.7.2020 15:47
DrNasty kaže...
FuzzyBrain kaže...

Edit: tipicna show off puska. Karabin sa nogicama a nema optike gore. 

 Nije, to je vojni arsenal na izložbi (optički nišani su maknuti), MACS M2A.

https://hr.wikipedia.org/wiki/Teška_snajperska_puška_MACS_M2-A

 

Ajmo ne zvati ovu pušku karabinom, nismo lovci :D

 U Americi 50cal spada pod normalno oružje, koje moš legalno kupit i pucat po dvorištu ili imanju.Prekrasna Amerika nema kaj, pa eto ko ima viška love navali narode.

 

https://www.gunbroker.com/item/874596029

 

https://www.youtube.com/watch?v=zz6eIHrZnas

 

 

Kad smo več tu, čik pogodi kakva je ovo grdosija na dolnjoj fotki.

 

 

 

https://youtu.be/38mE6ba3qj8

 

 

 

 

mar123 ned 19.7.2020 17:23

kaj se amerike tice to dosta ovisi i o stateu, ima stateova sa strogim kontrolama oruzja, a ima i onih di mos kupit pistolj ko kilu jabuka. na svoje oci sam vidio. 

uso sam u jedan walmart i bio je dio s oruzjem usred ducana, izlozeno sve, kazem kupis ko kilu jabuka oruzje. 

i naravno ako si kupio oruzje npr u texasu(jer tamo naravno mozes bez problema) to ne znaci da mozes taj pistolj stavit za opasac i nosat po SAD-u. 

u new yorku je recimo jako stroga kontrola oruzja, ako ti nadu ilegalno pistolj ide ti zatvor po tome kolko metaka imas u pistolju, to mi je prico kolega s posla koji se krece s druge strane zakona, nisam siguran kolko je tocno sve sto je pricao ali ny nije zajebancija. 

PzKpfw ned 19.7.2020 17:46

 

@mar123

 

Da, to je istina šta pišeš. Tamo je 50 saveznih država, okruga i gradova koliko ti srce oće. Te, toliko i pogleda na nosanje oružja okolo.

Počesto, neupućeni ljudi na USA gledaju jednoznačno. Al, to nije tako.

 

Mislim, daj zamisli da moraš braniti svoju imovinu i život sa oružjem. Hm, mislim da nije baš ugodno.

 

 

Cz75 sri 12.8.2020 01:07

Navedi razlog zbog kojeg bi baš ti trebao imati vatreno oružje? Siguran san da nećeš navesti valjan razlog. Ako ti se puca, učlani se u klub i pucaj. Kad bi svak mogao posjedovati vatreno oružje, vjeruj mi da to nije dobro.

Stric_Jura sri 12.8.2020 08:15

Kad bi svaki građanin (to je osoba koja plaća porez i pridržava se zakona, a ne imalac OIBa i putovnice!) mogao lako zakonski (pregled, psiho-test, registracija, ispaljivanje zrna za pohranu u policijskoj arhivi) nabaviti oružje, to bi bilo dobro...

MGloc sri 12.8.2020 12:00

Nije za svakoga oruzje, uostalom ne vidim potrebu da ga itko ima osim osoba koje imaju neke koristi od njega kao lovci ili kao policija/vojska.Sve u svemu u RH vise ljudi izgubi zivot na cesti nego od vatrenog oruzja.Za moje potrebe zlu ne trebalo da se nabavit i na crno.Stari ima XDM 9mm i kombinaciju za lov.

Filox sri 12.8.2020 12:01
Stric_Jura kaže...

za lov ne...

 

odtrel štetočina da...

 Ne smije se koristit za lov ili misliš da se ne može koristit za lov? Vidim u komentarima ljudi pišu kako love i ubijaju jelene bez problema. Kalibar .45, 200 bara pritiska...

 

Prvi put vidim ovo čudo, ali po opisu djeluje impresivno.

Filox sri 12.8.2020 12:06
MGloc kaže...

Nije za svakoga oruzje, uostalom ne vidim potrebu da ga itko ima osim osoba koje imaju neke koristi od njega kao lovci ili kao policija/vojska.Sve u svemu u RH vise ljudi izgubi zivot na cesti nego od vatrenog oruzja.Za moje potrebe zlu ne trebalo da se nabavit i na crno.Stari ima XDM 9mm i kombinaciju za lov.

 

 

Oružje je samo za osobe kojima treba, ali ga ti svjedeno nabavljaš na crno. Znači, svak tko ga želi iz ovog ili onog razloga razmišlja tako, pa onda budi pošten i reci da bi bilo najbolje da svi mogu kupit i registrirat oružje, a ne da se nabavlja na crno. Oružje nabavljeno na crno je najopasnije i ljudi koji to rade nisu baš cvijeće.

 

Ja sam za to da ga svi možemo nabavit i registrirat, a moje potrebe za to su zid i okvir, da mi stoji za ukras, čisto da ga mogu gledat i igrat se. Za moj gušt. Ne vidim ništa loše u tome. Ali neću ić kupovat tko zna šta od tko zna koga na crno, neprijavljeno i s tko zna kakvom prošlošću, možda je korišteno za neko ubojstvo i ranjavanje.

 

Osim kalašnjikova za zombi-apokalipsu, ali to je nešto drugo.   

dreadmoore sri 12.8.2020 12:26
Filox kaže...
Stric_Jura kaže...

za lov ne...

 

odtrel štetočina da...

 Ne smije se koristit za lov ili misliš da se ne može koristit za lov? Vidim u komentarima ljudi pišu kako love i ubijaju jelene bez problema. Kalibar .45, 200 bara pritiska...

 

Prvi put vidim ovo čudo, ali po opisu djeluje impresivno.

 I ja nedavno vidio cak malo pregledao na yutube, jbt ima dobar domet 1250 yardi pogadja a to je nekih 1000m a mozda i vise.Uglavnom jako ubojito a zracno oruzje.

Stric_Jura sri 12.8.2020 12:54

za lov kod nas ne, jer mora imati 2000 J energije ...

 

navedena puška ima u kalibru .45 početnu brzinu 935 f/s ili 285 m/s

 

ali nije navedena za koje zrno !

 

a na istoj stranici imate pelete u kalibru .45 od 137 do 411 graina - od 8.9 do 26,6 g

 

samo ako bi imalo tu brzinu za najteže zrno premašivalo bi 2000 J tj. 2160 J

 

kako je odnos težine zran 1:3, za najlakše bi bilo samo 720 J, tj. ako igramo na srednje, da je težina zrna 17,8 g - 1440 J

 

tako da sumnjam, uostalom mislim da je definirano u zakonu kod nas za lov, da mora oružje biti na barut...

DrNasty sri 12.8.2020 20:50
Stric_Jura kaže...

 

 

navedena puška ima u kalibru .45 početnu brzinu 935 f/s ili 285 m/s

 

ali nije navedena za koje zrno !

 

a na istoj stranici imate pelete u kalibru .45 od 137 do 411 graina - od 8.9 do 26,6 g

 

 

Obično kad ovi zračni deklariraju brzinu, urade to za "lead-free" pelete, odnosno za najlakša zrna.

Širok i kratak metak znači jako loš balistički koeficijent pa će nakon 50 metara izgubiti i to malo brzine i energije što je imao na ustima cijevi i pretvoriti se u kamen.

dv14 sri 19.8.2020 15:13

Pozdrav svima.
U zadnje vrijeme sam zainteresiran za kupnju plinskog pištolja, pa me zanima koji je postupak? Kupim u dućanu i odnesem ga u MUP na prijavu? Što je s naručivanjem online, iz EU shopova, prolazi li to i može li se prijaviti kao i da se kupi u HR?

PzKpfw sri 19.8.2020 15:57

 

 

Plinsko oružje kupiš u dučkasu, oni zapišu tvoje podatke, te ima zakonski 8 dana da ga prijaviš u svoj MUP. Ako si u ZGB, onda Petrinjska. Moraš imati biljege, ispuniti obrazac, te nekada znaju tražiti slike od tog modela i brenda oružja. 

Zato prije poslikaj oružje da se vidi serijiski broj, te možeš sa obje strane, isprintaj u boji, te donesi to njima. Najbolje da ih prije nazoveš. Nakon mjesec-dva zovu te iz postaje da malo popričaju sa tobom o tome kaj ti treba C kategorija oružja.

Veliš za zabavu tokom Nove godine. Ništa posebno.

 

Nisam naručivao oružje iz vana, al' pretpostavljam da te zovu sa pošte, te kontaktiraju policiju., Ako ti i dođe mado, moraš ga prijaviti.

PzKpfw sri 19.8.2020 20:40

 

@dv14

 

 

Citat sa Interneta u svezi sa tvojim pitanjem:

"da se oružje i streljivo kategorije “C” to jest zračne puške i pištolji moraju čuvati u stambenom ili drugom prostoru koji se nalaze u mjestu prebivališta ili boravišta vlasnika ili korisnika oružja i streljiva, zaključani u ormaru od čvrstog materijala, sefu ili sličnom spremištu koje neovlaštene osobe ne mogu otvoriti alatom uobičajene uporabe."

 

A, plinsko oružje je C katergorija. Neče tebe nitko provjeravati, nego se ti kada prijavljuješ oružje pod materijalnom i kazenom odgovornošću obavezuješ da imaš uvjete za držanje takvoga oružja.

U slučaju nekakvih provjera bilo bi dobro da imaš to oružje negdje pod ključem.

 

footballer sri 19.8.2020 22:06

Fora tema :)

Ima li itko iskustva s dobivanjem oružnog lista zbog reakreativne svrhe (za otići u streljanu, ispaliti kutiju metaka i fajrunt)? Znam da je u Zagrebu ono strelačko društvo Las koje na temelju članstva može članovima iznajmiti oružje dok su u streljani, ali nisam iskreno dobio neke konkretne informacije s kojima mogu dalje ići, makar za tu opciju članstva, jer koliko god sam pro-gun, bolje išta nego ništa. 

 

EDIT: Nisam iz Zagreba, niti mi je nadohvat ruke, zato pitam, inače bih otišao u Las

Stric_Jura čet 20.8.2020 09:26

mislim da ti kod naših feudalnih struktura ništa takvo ne prolazi...

 

uglavnom, ili lovac ili sportsko streljaštvo, pa se dobije dozvola...

 

ne prolazi građansko pravo na samoobranu jer je to onda kritika rada policije...

footballer čet 20.8.2020 09:49
Stric_Jura kaže...

 

uglavnom, ili lovac ili sportsko streljaštvo, pa se dobije dozvola...

 

 Lov me ne interesira, niti njihova druženja i priče  Dakle na temelju članstva u streljačkom klubu mogu kupiti oružje ili koristiti u streljani ako oni nude najam oružja? 

Filox čet 20.8.2020 11:03
PzKpfw kaže...

 

@dv14

 

 

Citat sa Interneta u svezi sa tvojim pitanjem:

"da se oružje i streljivo kategorije “C” to jest zračne puške i pištolji moraju čuvati u stambenom ili drugom prostoru koji se nalaze u mjestu prebivališta ili boravišta vlasnika ili korisnika oružja i streljiva, zaključani u ormaru od čvrstog materijala, sefu ili sličnom spremištu koje neovlaštene osobe ne mogu otvoriti alatom uobičajene uporabe."

 

A, plinsko oružje je C katergorija. Neče tebe nitko provjeravati, nego se ti kada prijavljuješ oružje pod materijalnom i kazenom odgovornošću obavezuješ da imaš uvjete za držanje takvoga oružja.

U slučaju nekakvih provjera bilo bi dobro da imaš to oružje negdje pod ključem.

 

 

Za perkusijske revolvere (isto C kategorija) prije par godina nisu pitali za nikakvi ormar, niti su zvali doma provjeravat što će nekome to oružje. Revolver (Colt NAvy 1851., na crni barut) je naručen iz Francuske, došao je na kućnu adresu najnormalnije, jer EU, nema carine, ne provjeravaju baš... Legalno ga je za naručit, normalan online dućan, ništa posebno. Oružje je nošeno u policijsku stanicu, oni su tamo zapisali što treba i nakon deset dana je jedan policajac išao po zgradi i pitao susjede o vlasniku oružja. Kako čujem, ta provjera po susjedstvu se više ne radi. Došla je potvrda da je oružje prijavljeno (serijski broj) i priča je završena.

 

Normalno se cijela oprema za pucanje može naručit s interneta, kugle, kapisle, primeri, mjerice, jedino je crni barut kupljen (uz predočenje potvrde) u Dobre Kobi, dućan lovačke opreme.

PzKpfw čet 20.8.2020 16:01

 

@Filox

 

Išao je prije dvije godine novi zakon, odnosno nadopuna postojećeg sa obaveza oko oružja. Pisao po ovome što je sada aktualno. Mislim ovo za sef (ormar,...)

 

 

@footballer

 

 

Kreni sa streljanom, učlani se u klub, te će sve doći na svoje. Nije legalno oružje za svakoga.

 

rambox čet 20.8.2020 16:12
PzKpfw kaže...

 

@rambox

 

Za Eastwooda...

Colt Python. .44 kalibar.

Kalibar za medvjeda i Jetije.

 

A, većina ovih Amera sa oružjem, više-manje glumata.

Pozeri.

 

 

 S obzirom da nitko nije odgovoril,eto kaj se skriva iza močne velike pljuce koju sam zamaskiral u dolnjem postu.Dakle to je zračna pljuca, ili vrlo prilagodljiv model s obzirom da moš dozirat snagu ili brzinu zrna.

 

https://forum.bug.hr/forum/topic/ostalo/oruzje-opcenito/259245.aspx?page=6&jumpto=6166188&sort=asc&view=flat

 

http://www.hunter-kz.hr/zracno-oruzje/product/1552-ux-strike-point-zracni-pistolj

 

https://youtu.be/XYVpgyqiJhg

 

 

PzKpfw sub 19.9.2020 00:09

 

Oružjoljupci, jel netko od Vas ikada pucao iz mitraljeza, npr. iz šarca, MG42 ili nečega sličnoga? Filing, kakav je?

Bilo iz znatiželje ili pak ako ste pak negdje nekada bili nišanđija?