Ostalo

Naknada za vođenje iznajmljivanja nekretnine

love2ml86 pet 8.10.2021 21:41

Pozdrav,

 

pitanje, iznajmio bi svoju nekretninu s time da bi mi to radio netko tko se time bavi (s obzirom da smo draga i ja zauzeti s poslovima koji nemaju određeni raspored).

Zanima me kako se računa postotak, je li postotak od zarade ili postotak od prihoda?

u2Noobish4Me pet 8.10.2021 23:41

Ukoliko je sve prepušteno i na trošak onog tko ti to vodi(ukoliko je to kuća za odmor s okućnicom) ide to do 50/50.

Bar par ljudi koji to rade na otoku kod mene i koje osobno znam di su vlasnici stranci koji ne žele nikakvu obavezu, pristali su na takav deal.

 

Znači održavanje okućnice sve od živice, trave, rasvjete, rezervacija, naplate, smještaja, organizacije usluge čišćenja, rješavanja problema itd itd.

 

Naravno, isti je manji ukoliko je vaš angažman veći, a ne da je sve na nekom drugom a vama lova, jasno.

 

 

love2ml86 sub 9.10.2021 01:05
u2Noobish4Me kaže...

Ukoliko je sve prepušteno i na trošak onog tko ti to vodi(ukoliko je to kuća za odmor s okućnicom) ide to do 50/50.

Bar par ljudi koji to rade na otoku kod mene i koje osobno znam di su vlasnici stranci koji ne žele nikakvu obavezu, pristali su na takav deal.

 

Znači održavanje okućnice sve od živice, trave, rasvjete, rezervacija, naplate, smještaja, organizacije usluge čišćenja, rješavanja problema itd itd.

 

Naravno, isti je manji ukoliko je vaš angažman veći, a ne da je sve na nekom drugom a vama lova, jasno.

 

 

50/50 od bruto ili neto?

ivan dragi sub 9.10.2021 14:49
love2ml86 kaže...
ivan dragi kaže...
Mislis na ciscenje ili?

 Čišćenje i iznajmljivanje.

 Ako misliš na turistički najam, imaš agencije koje sve to rade i to bi trebalo biti najelegantnije rješenje.

 

Ovo 50-50 nigdje nisam čuo jer to nema nikakvog smisla. Možeš kuću iznajmiti za 50€ mjesečno i podijeliti s nekim što? 25€ za čišćenje?

 

S druge strane, imaš apartmane i vile koji idu preko 800€/noć, bome ne mislim nekom davati 12.000€ za čišćenje 3-4 smjene gostiju. No da, može se dogoditi da nekome omjer slučajno bude 50-50 ali to nije nikakvo pravilo.

 

Za turistički najam, cijene bookinga i ostalih agencija za najam kreću se od 15 do 40%. No, moraš prije toga kategorizirati i platiti paušal po ležaju.

 

Većina servisa i agencija za čišćenje cijenu dogovaraju po smjeni gostiju, a ne mjesečno. Ali danas svašta možeš naći, neke agencije plaćaju unaprijed (praktički iznajme od tebe za cijelu godinu ili sezonu) pa sami rentaju i održavaju.

love2ml86 sub 9.10.2021 18:21
ivan dragi kaže...
love2ml86 kaže...
ivan dragi kaže...
Mislis na ciscenje ili?

 Čišćenje i iznajmljivanje.

 Ako misliš na turistički najam, imaš agencije koje sve to rade i to bi trebalo biti najelegantnije rješenje.

 

Ovo 50-50 nigdje nisam čuo jer to nema nikakvog smisla. Možeš kuću iznajmiti za 50€ mjesečno i podijeliti s nekim što? 25€ za čišćenje?

 

S druge strane, imaš apartmane i vile koji idu preko 800€/noć, bome ne mislim nekom davati 12.000€ za čišćenje 3-4 smjene gostiju. No da, može se dogoditi da nekome omjer slučajno bude 50-50 ali to nije nikakvo pravilo.

 

Za turistički najam, cijene bookinga i ostalih agencija za najam kreću se od 15 do 40%. No, moraš prije toga kategorizirati i platiti paušal po ležaju.

 

Većina servisa i agencija za čišćenje cijenu dogovaraju po smjeni gostiju, a ne mjesečno. Ali danas svašta možeš naći, neke agencije plaćaju unaprijed (praktički iznajme od tebe za cijelu godinu ili sezonu) pa sami rentaju i održavaju.

Ma znam da, ali i dalje mi nije jasno je li uobičajen postotak na bruto ili neto iznos? Vikend je valjda pa mi nisu još odgovorile agencije.

picajzla0707 sub 9.10.2021 19:56

A koliko ispadne postotak ovo da agencije rentaju, pa same iznajmljuju i čiste, jer je to najbliže originalnom pitanju.
Jer nije to samo čišćenje, treba održavat objekte i okućnicu, dočekivat goste, vodit upise itd. Znam da susjed tu na viru vodi to sve jednom mađaru za šest apartmana i tu posla ima pun kufer, jedino ne znam kakav je njihov dogovor oko plaćanja

ivan dragi sub 9.10.2021 22:11
picajzla0707 kaže...
A koliko ispadne postotak ovo da agencije rentaju, pa same iznajmljuju i čiste, jer je to najbliže originalnom pitanju.
Jer nije to samo čišćenje, treba održavat objekte i okućnicu, dočekivat goste, vodit upise itd. Znam da susjed tu na viru vodi to sve jednom mađaru za šest apartmana i tu posla ima pun kufer, jedino ne znam kakav je njihov dogovor oko plaćanja

 Teško je reć u postotku. Napisao je "nekretnina" što može biti i kuća s bazenom i saunama, jacuzijima, za 10 osoba u prvom redu do mora, a može biti i studio od 15m2 u podrumu.

 

Neki idu na manje smjena gostiju pa stave minimum 6 noći, nekima odgovara više smjena jer skuplje naplate po danu pa ako se samo time baviš bude isplativo. 

 

Uglavnom, ako ima jeftiniji apartman, dat će više u postotku jer je mali iznos najma. Ako ima skuplji apartman, dat će manje ukupno u postotku. Provizije agencijama za najam (booking.kom airbnb i ostali) su u izražene postotku jer samo posreduju između turista i iznajmljivača, a što se tiče održavanja i čišćenja, dočeka gostiju, taksiranja, doručaka itd, to se uvijek računa "po dogovoru", odnosno od nekretnine do nekretnine i obimu posla na nekretnini.

 

Znam desetine nekretnina koje se tako održavaju preko više firmi i zaista ne mogu reći koji bi bio postotak. Neke nekretnine imaju 30% neke 45% neke 20%, neke 50% jer za neke trebaš kosilice, za neke samo krpu, negdje ti treba 6 sati za čišćenje, negdje 2. Neke ti čak izgrade bazen ili jacuzzi (npr novasol).

Ako planira iznajmljivat po 800€/noć, za 50% će mu i iz Njemačke doći radit. Ako planira 30€/noć, vjerojatno neće nitko

u2Noobish4Me ned 10.10.2021 13:21

Ovako, da se ne lupeta bzvz i piše u dugo i široko.

 

1. Treba znat o kakvom je objektu riječ i koje su potrebe tog istog iznajmljivača.(što sam naveo u prvom postu)

2. Ako je kako neki pišu što je istina riječ o stanu a ne cijeloj kući koja se renta, onda bolje dat agenciji i nek oni preuzmu sve.

3. Ukoliko se renta cijela kuća di ima okućnice itd, te je skuplji objekt(300+ eura nocenje), iz osobnog iskustva znam da je bolje dat privatnoj osobi koja radi samo to, par razloga u nastavku...

3.1. Privatna osoba sve dogovara i sama provjerava, radi/odrađuje dio posla da joj ostane što više love, više se posveti objektu jer joj je u cilju da se posao odradi na najvišem nivou da svi budu zadovoljni te da se suradnja nastavi i iduće godine.

Kod skupljih objekata isto tako čišćenje ide na dnevnoj bazi, te nije samo lupetanje kad gosti odu i dođu pa će netko uzet desetke tisuća eura a da ne mrdne onom stvari.

Ovako nešto tur. agencije ne prihvate jer nemaju toliku bazu ljudi da to odrade, ili prihvate pa usluga nije na nivou, da ne napominjem da tur.agencije onda dogovore sa agencijom za čišćenje tih istih apartmana bez da to netko puno kontrolira, te pouzdano znam da gosti ne budu oduševljeni čistoćom.

Isto ide i za održavanje okućnice itd itd. Kad agencija koja uzme to pod sobom sve to isto proslijedi nekom drugom, jasno je da se više love troši i da će to na kraju samo smanjit ukupnu zaradu primarno vlasniku koji sve to i radi iz zarade, logično.

 

4. Ima tu još puno detalja, al mislim da se razumije poanta.

5. Čisto matematički za kraj: Agencija tipa booking.com uzima minimum 15% provizije, na to ide plus 10% bruto od strane neke agencije(minimum), što je neto 15ak% neto. Za čišćenje ozbiljnijeg smještaja na dnevnoj bazi, održavanje itd itd ode minimum još 15%. Mislim da je vrlo jednostavna matematika i da 50% neto nije tako strašno, i da, to je ustaljena praksa kod mene.

Sam sam u tom poslu već 8 godina, izričito najam i renta objekata sa 5*.

 

6.Naravno, ukoliko je lokacija i opremljenost u rangu 3*/4*, čišćenje je samo prije dolaska novog gosta, te dnevna renta apartmana u špici 100/150Eura, zanemari gore napisano te se dogovori sa lokalnom agencijom koja to i inače radi, te se riješi obaveze i zaradi pristojnu lovu bez razbijanja glave.

 

Ima tu još puno stvari koje se ne mogu ovako reći/napisati te kolege koje su pisale ranije imaju pravo donekle, ali nije sve crno bijelo te matematika na kraju kad se podvuče crta je takva da ukoliko ne želiš imat obavezu, a želiš rentat, logično je da ćeš 15-20% manje zaradit nego da sam radiš.

 

Nadam se da ti je ovo bar malo pomoglo vidjet kako stvari funkcioniraju iz ove perspektive.

 

Sretno.