Ostalo

Jeste li tražili posao u inozemstvu?

filipvk1000 pet 24.7.2020 00:03

Pozdrav,kao što i samo pitanje kaže,zanima me dali je netko tražio poslove u inozemstvu,i ako je,kojim 'redom' je išao.

 

Da pojasnim,konkretno tražim poslove na Novom Zelandu,Australiji i Kanadi,i za sve njih treba viza,ali znam da vas mogu 'gazde' sponzorirati ako smatraju da biste im bili dobar radnik.

 

Poslao sam životopis na više desetaka oglasa,najviše odgovora i zainteresiranosti sam imao sa NZ,iz Kanade se rijetko tko udostojio i odgovoriti uopće,u Au sam najmanje i slao pa se iskreno ni ne sjećam dali je bilo odgovora.

Što se tiče 'reda' na vrhu posta,mislim dali ste tražili poslodavce prvo i nadali se da su zainteresirani,ili ste se prvo prijavljivali za vizu,pošto nigdje nemogu skupit dovoljan broj bodova koji su mi potrebni (nemam nikog tamo,nemam faks i nisam u zanimanju koje baš nitko ne radi i da su baš u 'shortage' što se tiče toga).

Također nemam IELTS ispit položen ali nije problem polagati ga,ako se ukaže potreba da mi netko ponudi,problem mi je baš dati cca 2000KN na ispit koji vrijedi samo 2 godine.

 

Pa eto,ako netko ima iskustva,ili zna nekoga ko je išao tako daleko,neka podijeli.

PzKpfw čet 30.7.2020 09:19

 

 @filipvk1000

 

 

Ovako frendač.... ako imaš manje od 36 godina, onda apliciraj za CA preko Work Holiday. Vredi 1 kuku, vidiš kako ti tamo jest.

 

Za ove prekooceanske destiancije, eh nije ti baš tako jednostavno otići, jer moraš imati radnog iskustva (tipa CA), znanje engleskog jezika i nadsve novaca. Moraš imati imigracijsku vizu ili work permit za strane poslodavca.

Ako bi si uspio pronaći poslodavca, recimo u CA, onda ne bi bio problem otići tamo. Samo, eto u pitanju koja branša.

IT može svugdje raditi samo treba iskomunicirati svoj transfer iz HR ka toj željenoj destinaciji. Ako hoćeš voziti kamion onda eto postaje agencije koje vrše regrutaciju. Naravno, takve agencije rade isto to i za druge branše.

 

Well, probaj preko agencija, direktno se javljaj željenim kompanijama preko Bare, gledaj kakve programe imaju te zemlje u koje želiš ući....Npr. CA ima provinciju Manitobu koja ima svoje programe za emigraciju.

Za USA ako želiš svake godine u oktobru apliciraj za Green Card, pa ti se možda posreći (jer su male šanse da te izvuku).

 

Osobno, konkretno nisam aplicirao za ove zemlje što si naveo, ali sam slao probne balone prema Zapadnoj Evropi, te je bili nekih upita. Al' to još ono negdje prije dvije godine.

Cijeli taj proces oko odlaska u te zemlje što si naveo je podosta velika rabota. Ali, tko na kraju izdrži, taj i uspije.

ZA EU stvari su puno lakše.

 

Podržavam tvoje nastojanje da odeš sa Balkana. Bilo kada i bilo gdje.

Suerte!

 

 

 

MEGATAMA čet 30.7.2020 12:49
luka94 kaže...

Nez jel ovo tema za moje pitanje ali pitat ne košta ništa 

 

Jel zna netko kakve su šanse zapošljavanja u Švicarskoj kao HR državljanin? 

Koja profesija? 

luka94 čet 30.7.2020 12:52
MEGATAMA kaže...
luka94 kaže...

Nez jel ovo tema za moje pitanje ali pitat ne košta ništa 

 

Jel zna netko kakve su šanse zapošljavanja u Švicarskoj kao HR državljanin? 

Koja profesija? 

 IT, s tim da ne mislim sad otić jer se ne osjećam spreman sa svojim trenutnim iskustvom i znanjem, samo me zanima dali uopće postoji šansa tamo dobit posao, znam da su jako striktni sa zapošljavanjem stranih državljana, pogotovo ako si iz Hrvatske, Rumunjske ili Bugarske.

MEGATAMA čet 30.7.2020 12:53
luka94 kaže...
MEGATAMA kaže...
luka94 kaže...

Nez jel ovo tema za moje pitanje ali pitat ne košta ništa 

 

Jel zna netko kakve su šanse zapošljavanja u Švicarskoj kao HR državljanin? 

Koja profesija? 

 IT, s tim da ne mislim sad otić jer se ne osjećam spreman sa svojim trenutnim iskustvom i znanjem, samo me zanima dali uopće postoji šansa tamo dobit posao, znam da su jako striktni sa zapošljavanjem stranih državljana, pogotovo ako si iz Hrvatske, Rumunjske ili Bugarske.

Jezik znas jako dobro? 

luka94 čet 30.7.2020 12:55
MEGATAMA kaže...
luka94 kaže...
MEGATAMA kaže...
luka94 kaže...

Nez jel ovo tema za moje pitanje ali pitat ne košta ništa 

 

Jel zna netko kakve su šanse zapošljavanja u Švicarskoj kao HR državljanin? 

Koja profesija? 

 IT, s tim da ne mislim sad otić jer se ne osjećam spreman sa svojim trenutnim iskustvom i znanjem, samo me zanima dali uopće postoji šansa tamo dobit posao, znam da su jako striktni sa zapošljavanjem stranih državljana, pogotovo ako si iz Hrvatske, Rumunjske ili Bugarske.

Jezik znas jako dobro? 

 Hochdeutsch bez naglaska i gramatika jako jako dobra (naučih njemački prek TV-a kao klinac sa par godina), onaj njihov dijalekt je odvratan al mogu se sporazumjeti 

MEGATAMA čet 30.7.2020 12:59

Vjerujem da ce te trazit da polozis one razine jezika i vrlo vjerovatno ce trazit neku visu razinu, ne znam koliko ih ima. 

Ja sam u Berlinu 5 godina i ne pricam skoro pa nista Njemacki kad ovdje svi pricaju Engleski..... 

luka94 čet 30.7.2020 13:03

Pa u Berlinu su Arapski i Turski daleko korisniji nego Njemački tako da se o tome ne moraš brinuti, pogotovo ako si u Kreuzbergu ili Neuköllnu 

 

Ali da, da sam htjeo posao u DE mogao sam ga davnih dana naći, samo što me ta država ne privlači po skoro ničemu, AT bi mi bio neki middle ground.

MEGATAMA čet 30.7.2020 13:07
luka94 kaže...

Pa u Berlinu su Arapski i Turski daleko korisniji nego Njemački tako da se o tome ne moraš brinuti, pogotovo ako si u Kreuzbergu ili Neuköllnu 

 

Ali da, da sam htjeo posao u DE mogao sam ga davnih dana naći, samo što me ta država ne privlači po skoro ničemu, AT bi mi bio neki middle ground.

Dodjes ovdje, dobijes anmeldung i sa te adrese trazis posao u Svicarskoj 😁

Jer bi se moglo desit ako saljes prijave iz Hr da te gledaju kao Rumunja 😁😁😁😁

 

MEGATAMA čet 30.7.2020 13:11
filipvk1000 kaže...

Pozdrav,kao što i samo pitanje kaže,zanima me dali je netko tražio poslove u inozemstvu,i ako je,kojim 'redom' je išao.

 

Da pojasnim,konkretno tražim poslove na Novom Zelandu,Australiji i Kanadi,i za sve njih treba viza,ali znam da vas mogu 'gazde' sponzorirati ako smatraju da biste im bili dobar radnik.

 

Poslao sam životopis na više desetaka oglasa,najviše odgovora i zainteresiranosti sam imao sa NZ,iz Kanade se rijetko tko udostojio i odgovoriti uopće,u Au sam najmanje i slao pa se iskreno ni ne sjećam dali je bilo odgovora.

Što se tiče 'reda' na vrhu posta,mislim dali ste tražili poslodavce prvo i nadali se da su zainteresirani,ili ste se prvo prijavljivali za vizu,pošto nigdje nemogu skupit dovoljan broj bodova koji su mi potrebni (nemam nikog tamo,nemam faks i nisam u zanimanju koje baš nitko ne radi i da su baš u 'shortage' što se tiče toga).

Također nemam IELTS ispit položen ali nije problem polagati ga,ako se ukaže potreba da mi netko ponudi,problem mi je baš dati cca 2000KN na ispit koji vrijedi samo 2 godine.

 

Pa eto,ako netko ima iskustva,ili zna nekoga ko je išao tako daleko,neka podijeli.

Radio sam sa ekipom iz Australije, Zelanda, .... to je sve bas jako daleko....Australija je na glasu kao zemlja sa jako dobrim primanjima, Zeland je isto zanimljiv ali ta ekipa dolazi radit i zivjet u Njemacku i kopaju bilo kakav nacin da produze vize da se ne moraju vratit doma jer kazu da je uzasno dosadno za mlade ljude. 

luka94 čet 30.7.2020 13:12

Mislim da je njima manje bitno gdje si prijavljen nego koje papire imaš, al ima još 2-3 godine dok se budem osjećao spreman za tako šta, dovoljno vremena za razbijat glavu 

smajlee čet 30.7.2020 13:56

Mozes bez problema dobit posao u Švicarskoj. Ja dobio posao prosle godine ali sam zbog korone jos uvijek tu, work from home.

Fora je u tome da ako je poslodavac zainteresiran za tvoje vjestine mora traziti radnu dozvolu od kantona u koji mislis selit.

O njemackom, mislim da su sve velike firme multinacionalne i nije da ih bas previse zanima kak ces se ti sporazumijet u kvartu,ducanu,drustvenom zivotu i suzivotu sa domacim ljudima. Definitivno nije na odmet znati njemacki (ako ciljas na kantone gdi se govori njemacki, mozes ti i talijanski i francuski ). Moj njemacki je na nekoj B razini i nisu me previse ispitivali oko toga. Razgovor je bil na engleskom a kak stvari stoje vec sam trebal pocet ucit ruski.

Tak da, komotno odes na linkedin i probaj naci koji oglas u struci pa vidi zahtjeve i uvjete.

 

Al smo sad covjeku uspamali temu.

 

Za Australiju, mislim da je tesko doci do posla na ovaj nacin. Pokusala sestricna prek familije da useli u australiju pa su joj odbili papire iz nekog razloga. To je bilo prije kojih 5godina,mozda koja godina vise.

Kanada, kao sto je neko napisal, trazi working holiday vizu,traje godinu dana al je zeznuto jer ides tam bez iceg pametnog osim ako ne nadjes posel ili neke kombinacije i tada moras naci poslodavca koji ti je spreman sredjivat papire za radnu dozvolu. Znam da ekipa koja radi u skladistu i fura viljuskare ima dobru prolaznost...bilo to prije kojih 5-7god. Kak je sad zbog korona cirkusa to je sad vec drugi par cipela.

Novi Zeland - nemam pojma

 

Uglavnom, sad u ovo vrijeme selit tak daleko...hrabro je to. Sretno

 

filipvk1000 čet 30.7.2020 17:04

Na mobu sam pa nemogu citirszt autore pa ću ovako.

-Kao prvo hvala svima na odgovorima

Inače bavim se plastifikacijom tj. Powder coatingom iliti pulverbescihtungom (valjda sam dobro napisao).
U "slobodno" vrijeme pjeskarim,špricam epoxy primer inešto malo bojam limariju (tek se učim),te več dosts vremena bojam i lakiram drvo (sve špricom).
U biti najviše me zanima plastifikacijs pošto tu imam najviše iskustva i to baš volim radit.
I u Kanadi i u Au i NZ je to sasvim solidno plaćen posao.
Najveća plaća za tsj posao je u Švicarskoj ali njihovo gledanje Hr je kao zemlja 5. A ne 3. Svijeta,i neznanje njemačkog predstavlja veliki problem.

Mlad sam i stvarno vrijedan, volim radit a najviše učiti nove stvari radit.

Znam da je teško za sve te zemlje ali engleski kao primarni jezik mi je "must".

Kao što rekoh najviše interesa od strane poslodavaca ssm dobio sa NZ-a.

I slobodno pišite iskustva,nije spam :)