Ostalo

Hitna uplata milijardu kuna ili slijedi nestašica

HCMAA čet 22.10.2020 15:59

sigurnost neba je važnija od tamo nekog zdravlja...Umrijeti za hrvatsku državu – to je ono zbog čega vrijedi živjeti. (Dr FranjoTuđman)

ljudi dolaze...prolaze i odlaze ali domovina je vječna...u ovom trenutku F16 su važniji od tamo nekog zdravlja

U ovom ratu izgubila je muža i dom, ali je dobila Hrvatsku i slobodu. (Dr Franjo Tuđman)

ako treba bolje je i umrijeti (nema lijekova) nego trošiti kune ostavljene za F16...oni koji prežive imat će sigurno nebo.

ministar čet 22.10.2020 16:10
Pero Dinamit kaže...

A jebiga, procijenili su valjda da je sada dobra situacija, vlada će morati naći love za barem dio plaćanja.

Neka odgode kupnju aviona recimo, neka crkvi udare porez, neka smanje administraciju (županije i sva ta nepotrebna sranja). Može se naći love da se hoće (ali se neće).

 

Ne bi oni nikad ostavili teže bolesnike bez lijekova, ne brini.

Mi imamo relativno dobro zdravstvo koje svaki zaposlen čovjek plaća, ali to što su svi nesposobni i gledaju svoje interese dok ne dođe govno do grla, to je drugi par karata.

ja mislim da je to došlo jer je prošao moratorij na ovrhe.. lijepo je uvaženi gospodin Plenković rekao da se obaveze moraju poštivati i da se dugovi moraju vraćati.. samo nije precizirao da misli na male ljude, a ne i na Državu.. pa su ovi odmah iskoristili priliku

Volos čet 22.10.2020 17:02

Htio bih iznijeti svoje misljenje i iskustvo s našim zdravstvom iznutra. Liječnik sam specijalist, u kasnim tridesetim godinama, trenutno u privatnom sektoru, iz javnog zdravstva sam pobjegao prije dvije godine, zbog očajne truleži, spremam se za put u inozemstvo. Studirao, živio i radio u Zagrebu, tako da je iskustvo iz Zagrebačkih bolnica a vjerujem da se može preslikati na cijeli sustav.
- Kad kažete da iz HZZOa cure novci, mislim da imate krivu perspektivu. Naime, vjerojatno iz HZZOa izravno nešto novca i iscuri, no glavni problem je periferno. Iz svakog i najmanjeg odjela/zavoda curi ogroman novac, onda kad to pomnožite dobijete trenutno stanje. Evo vam Zagreb, ima dva KBCa, dva KBa i OB, svaka od tih bolnica ima svoje zavode/klinike/odjele, a svaki od njih ima šefa koji u dogovoru s ravnateljem odlučuje o raspodjeli novca.
- Na čelu svih tih silnih zavoda/odjela/klinika su politički postavljeni ljudi, koji su dogurali na pozicije negativnom selekcijom, pri čemu je gotovo pa pravilo da najveći kreten i neznalica dolazi na čelnu poziciju, inteligentniji kadar u startu bježi od truleži, ako netko slučajno i zaluta brzo ga prođe volja.
- Čelni ljudi zavoda/odjela/klinika su članovi stranaka i/ili članovi nekih od društava poput Rotary, Lions (nisu teorije zavjere), gdje se skupljaju i međusobno dogovaraju i održavaju pozicije, čuvaju leđa.
- Glavna svrha njihovog postavljanja je što veća potrošnja sredstava, jer veća potrošnja omogućuje i bolju "pinku": tako npr. šefovi zavoda za kardiologiju u pravilu omogućavaju što veću potrošnju potrošnog materijala u kardio-salama, hematolozi/onkolozi kemoterapeutika, radiolozi radiološke opreme, stentova itd. Pri tome su u izravnom dosluhu sa dobavljačima, točno se zna od koga i koliko. Farmaceuti im plaćaju predavanja, što je paravan za usluge u nabavci. Tako, kad jedan šef dobije 5000 dolara za predavanje, ne plaćaju mu oni predavanje nego usluge odabira njihovog materijala/lijekova/opreme.
- Ravnatelji su izravno postavljeni iz stranaka da se proces omogući, da sve klizi, da nema štucanja.
- Šefovi klinika/zavoda/odjela su u pravilu postavljeni doživotno na funkcije, te se odjeli/klinike/zavodi tretiraju kao njihove privatne prčije. Kad nekome od njihovih treba učiniti uslugu, isti se prima preko hitne te se sve pretrage obavljaju istoga dana, ako treba neku pretragu (za koju ostali ljudi čekaju više od godinu dana) istu dobije odmah, ne danas, ne kasnije nego odmah. Tako se najčešće uvezani/bogatiji sloj našeg društva uopće ne liječi u privatnom sektoru nego sve usluge dobivaju preko "prijatelja" odmah u bolnici.
- Samo primjer jednog zavoda u KBCSM odakle je u proteklih 5godina otišlo preko 20specijalista, svi znaju zbog koga, ali se apsolutno ništa ne poduzima. Ista osoba je često gost naših novinara koji mu/joj redovito objavljuju intervjue, i veličaju lik i djelo.

Kad samo pogledam koliko je love potrošeno sa mog malog matičnog odjela odakle sam otišao, znam da ovome nema spasa.
Naše zdravstvo je toliko trulo, s godinama i desetljećima negativne selekcije, da mislim da se tu nema šta niti spašavati, bolje da klekne, da padne u ponor pa da se izgradi nov sustav, jer šta god da se napravi gore od ovoga ne može biti.
Samo, problem je što nije samo zdravstvo u tom stanju, isti je problem i u sudstvu, školstvu (pogotovo visokom, govorim iz iskustva s medicinskim fakultetom), i svim drugim drzavnim službama. Kojekakve državne agencije neću ni spominjati.

Sjetim se samo one Milanovićeve rečenice o slučajnoj državi.

P. S. Čast iznimkama.

Old Iggy čet 22.10.2020 17:02
bloodborne kaže...

jer nazalost u sustini tko bi se koga zapravo trebao bojati ti ( ja, mi, narod ) njih ? ili oni nas ?

ti mislis da se onakva skupina ljudi koja je dosla pozdraviti hrv repku nakon rusije skupi da se njima nebi
gace malo napunile pa pregazili bi markov trg u tom broju.

 

Tu bi se bojali mi nas.

Jer bi, za razliku od repke, jedni bili na jednoj strani, a drugi na drugoj.

Volos čet 22.10.2020 17:56

Inače jedan hint. Nije HZZO dužan veledrogerijama, dužne su bolnice. I što je najgore što se može dogoditi? Vlasnici bolnica država kad je KBC u pitanju ili županije/gradovi kad su u pitanju KB, samo će ih ugasiti i oformiti nove, pravit će se strašna drama oko svega, ali budući da su vjerovnici svjesni da do love neće doći, a ako misle nastaviti prodavati po višim cijenama i novim ustanovama ušutit će se i prihvatiti novu situaciju, i samo će se nastaviti po starom. Inače, već dugo se priča o Blatu, možda baš ovo bude okidač. Samo će nastat jedan veeeliki problem, tko će sve te nesposobne šefovske kadrove ugnjezditi, kad njih 10pretendira na jednu poziciju, neke sinekure će im gazde morati pronaći...

MrBlc čet 22.10.2020 19:05

Jesi siguran da država nije izdavala jamstva? Također, pitanje je tko je vlasnik zemljišta i nekretnina. U Splitu je već pokušana inicijativa da se bolnica preseli van grada. Obe bolnice su na atraktivnim lokacijama, pogotovo Firule (uz elitni kvar, južna strana Splita, direktna veza s jednim od dva glavna ulaza u grad).

Volos čet 22.10.2020 19:14

Zemljišta su valjda u vlasništvu osnivača, a to od bolnice do bolnice može biti ili država ili jedinica regionalne samouprave (grad/županija).

Iskreno nisam upoznat tako detaljno, ali koliko je meni poznato država nikad nije izdavala jamstva za dug u zdravstvu, možda griješim.

wyks čet 22.10.2020 19:53

Ako cemo gledati linerano (akumulirajuce) ispada da je 4 milijuna ljudi u 30 godina napravilo 5 miijardi duga za lijekove - a to ukljucuje sve zahvate i sva lijecenja u to vrijeme.

 

Tako ispada da je svaki stanovnik godisnje napravio 42 kune duga, sto je cijena MaxFlua ili Neofena.

 

Istovremeno je po FINI 250 000 blokiranih ljudi na slobodnom trzistu napravilo 16.4 milijarde kuna duga sto je 65 000 kuna po osobi.

 

Iako je ovakva racunica glupa jer dugovi nisu isti, nemamo sve podatke o tijeku akumulacije dugova, kao ni sve odluke i dogadjaje koji su dug prouzrokovali - sigurno je samo to da duga ne bi bilo da se odvojio taj novac na vrijeme - a odvajanje za zdravstvo je prijeka potreba drustva - ili da su se losa i kriminalna poslovanja rjesila na vrijeme.

 

U kontekstu prijeke potrebe - Maksimir je iste porezne obveznike u istom vremenskom roku kostao skoro milijardu kuna, dok svake godine po procjeni imamo 3.5 milijarde kuna nenaplacenih poreznih obaveza.

 

Na podrucju EU nenaplaceni porez iznosi skoro bilijun eura, a po principu proporcionalnog ulaganja - to bi znacilo da bi se mogli mitigirati bar dio faktora koji u nekim slucajevima uzrokuju pojavu duga - npr. ako je dio financija iskoristen za odrzavanje bolnice pa nema za placanje lijekova, ako se EU fondom plati obnova bolnice, taj trosak je mitigiran i nece predstavljati teret.

 

Naravno, ova racunica ne iskljucuje da je dug nabijen kriminalom - ali opet treba poceti od pretpostavke da je zdravstvo ipak namjenjeno svima i da, cak i kriminalu usprkos, ima neke rezutate. Ako se izbaci i kriminal dug ce opet biti manji - sto govori u korist argumenta da je sustav dobar - samo treba maknuti anomalije iz sistema.

 

Ako je sa svom slilinom nepravilnosti dug toliki - onda bi rjesavanjem nepravilnosti dug bio manji. A ako se odvoji vise novaca za zdravstvo - onda se stvaraju uvijeti u kojima ce biti manja pojavnost dugova koji nastaju nemogucnoscu servisiranja pogona.

Stric_Jura čet 22.10.2020 20:16

pa naravno da je kriminalni dug... imaš moj post na 1. stranici s uzrocima...

 

no put za ozdravljenje - ne smije biti upravitelj bolnice doktor, osobito ne po političkoj liniji (kako jesu), nego isključivo dobar ekonomist, a doktor može biti kao tehnički direktor... pa oni barataju  novcima iz proračuna koji svi uplaćujemo...

bunker čet 22.10.2020 20:40


Stric , voditi državu i bolnicu nije usporedivo sa vođenjem tvrtke, iako se ta teza pokušava često nametnuti.

Niti država niti bolnica se nemogu voditi isključivo kroz ekonomsku prizmu kroz koju se vodi i posjeduje tvrtka. I država i bolnica mora imati onu socijalnu nit i osjetljivost, makar to nekad bilo protivno ekonomskoj logici.

Naravno da to ne opravdava lopovluk koji vlada na Balkanu, nego samo kažem da se država i bolnica nemogu voditi isključivo ekonomskom računicom jer bi tada često morao vući poteze koji bi te brzo maknuli sa te pozicije.

bunker čet 22.10.2020 21:25


Volos, da si ti upravitelj te bolnice, i da ti tamo negdje pred kraj mjeseca ostane love za platiti npr još samo vodu ili za tu cifru kupiti lijekova bez kojih će umrijeti par pacijenata među kojima je i npr tvoja mama, kaj bi odlučio ? E pa vidiš, i ostali pacijenti koji bi umrli su nečiji roditelji, djeca, braća, sestre....

Ponoviću, nije mi nakraj pameti opravdavati lopovluk ukorijenjen u sve pore našeg društva nego samo kažem da se bolnica i država nemogu voditi isključivo ekonomski gledajući kaj će donijeti najveći profit... Da bacamo sa stijene sve koji više nemogu raditi nego su na trošak društva ??

Old Iggy čet 22.10.2020 21:43

Kad ne vodiš ekonomski, dobiješ ovo što dobiješ.
A kako ima i pozitivnih primjera, dalo bi se svašta reći.
Na stranu što doktori misle da znaju apsolutno sve, od vođenja bolnice do slaganja i kabliranja servera u racku.

Volos čet 22.10.2020 22:31
bunker kaže...

Volos, da si ti upravitelj te bolnice, i da ti tamo negdje pred kraj mjeseca ostane love za platiti npr još samo vodu ili za tu cifru kupiti lijekova bez kojih će umrijeti par pacijenata među kojima je i npr tvoja mama, kaj bi odlučio ? E pa vidiš, i ostali pacijenti koji bi umrli su nečiji roditelji, djeca, braća, sestre....

Ponoviću, nije mi nakraj pameti opravdavati lopovluk ukorijenjen u sve pore našeg društva nego samo kažem da se bolnica i država nemogu voditi isključivo ekonomski gledajući kaj će donijeti najveći profit... Da bacamo sa stijene sve koji više nemogu raditi nego su na trošak društva ??

 Postavljaš hipotetsku situaciju koja nije realna, jer imaš krivu predodžbu o funkcioniranju sustava. Nitko ne umire zbog nedostatka lijekova, bar ne onih u široj upotrebi (ovdje ne govorimo o eksperimentalnim lijekovima koji su na posebnim listama). Pojedinačno lijek ne košta puno i takve situacije su nepostojeće, u bilo kojem modelu.

 

Na kraju svega se vraćamo na sudstvo. Kad bi pravosuđe radilo kako treba možda bi i ostali segmenti društva dobili priliku da funkcioniraju. Možda bi se mlađi sposobni ljudi okuražili da prijavljuju nepravilnosti i da se iste adekvatno sankcioniraju. Ovako, riskiraš karijeru, i na kraju krajeva i život (ne biste vjerovali kakvih sve sociopata/psihopata ima na čelnim pozicijama) da bi na kraju isti nazvao prijatelje iz Rotaryja/stranke, da mu/joj se problem riješi.

Uopće neću niti spominjat nerad kao problem, jer bez obzira na sve, u zdravstvu jedan veći segment zaposlenih doista i radi, i vuče sustav na svojim leđima, nerad i uhljebizam su puno veći u državnim tvrtkama (HEP, Janaf, agencije i ostalo...).

Horatio_Hornblower pet 23.10.2020 08:00

I jos samo da nadodam sto mi je kolega rekao nije problem zdravstva nego problem sto nemamo svi istu skrb a svi jednako uplacujemo u to... 

Nije isto jesi bolestan pa si isao u gospic nasice split Zagreb... 

U splitu to je tamo mesnica na vecini odjela di je korupcija na dobar dan i zagreb je nazalost 2 svijetlosne godine ispred svih kakav god bio...  A da ne govorim tipa bolnica u Dubrovniku ili slicno jer to su klaonice.... 

Old Iggy pet 23.10.2020 08:08
Horatio_Hornblower kaže...

I jos samo da nadodam sto mi je kolega rekao nije problem zdravstva nego problem sto nemamo svi istu skrb a svi jednako uplacujemo u to... 

Ni ne uplaćujemo svi jednako. O tome što pojedini vlasnici bolnica čine, potrebno je obratiti se njima.

Batista pet 23.10.2020 08:34

Zbog korupcije=pohlepe je nastao svaki problem u ovoj drzavi...

Ljude bi se moralo probudit i to 2 skupine ljudi - studente i policiju, nakon njih - svi ostali bi se pridruzili...

 

 

Cansee pet 23.10.2020 08:47

i brat i mama su mi liječnici, tako da sam ove stvari koje Volos priča nažalost već čuo. Za šefove odjela i njihovu potpunu nebrigu o svemu. Doslovno sam čuo da su neki doktori skužili sistem kako uopće ne dolaziti na posao ako nisu na rasporedu za neke ambulante i hitnije stvari. A da ne pričam o odlascima ranije kad se kome prdne. A da ne pričamo o ogromnoj administraciji koja ne služi apsolutno ničemu. Ma živi užas