Ostalo

Alat - opcenito, sto i gdje kupiti ?

Batista čet 27.1.2022 13:38

Vidim da nema slicne teme, mozda mi promakla...

Da otvorim diskusiju, vjerujem da mnogi od nas koriste kojekakvu vrstu alatu pa imaju iskustva da mogu nesto preporucit/pokudit itd.

 

Imate li koga ili netko od vas na primjer radi adaptere za baterije koje naponom odgovaraju nekom drugom proizvodacu ?

Na primjer Parkside - Einhell.

 

Generalno za moje potrebe je Parkside odlican alat za hobiste a s druge strane garancija je odlicna.

fer-de-lance čet 27.1.2022 14:32

Kaj se alata tiče, samo jedna preporuka: bilo kaj osim onog jeftinog kineskog smeća iz raznoraznih shopova kod nas (iz iskustva) jer ne vrijedi ni toliko koliko košta.

A kaj se tiče adaptera za baterije, misliš na fizički adapter za spajanje baterije u drugi aku alat, npr. prebaciti onu plastiku s kontaktima kaj idu u alat na drugu bateriju?

 

Batista čet 27.1.2022 14:56
fer-de-lance kaže...

Kaj se alata tiče, samo jedna preporuka: bilo kaj osim onog jeftinog kineskog smeća iz raznoraznih shopova kod nas (iz iskustva) jer ne vrijedi ni toliko koliko košta.

A kaj se tiče adaptera za baterije, misliš na fizički adapter za spajanje baterije u drugi aku alat, npr. prebaciti onu plastiku s kontaktima kaj idu u alat na drugu bateriju?

 

 Upravo to

wyks kaže...

Kad vidim koliko košta Milwaukee, shvaćam kako se ženama može uvaliti torbica od 1000eura.

 Hah, rijetko tko ima Milwaukee da se kurci s njim ko zene sa Yves Saint Laurent i sl...

bunker čet 27.1.2022 15:23


Fer de lance, i jeftini i skupi alat imaju svoju namjenu i shodno tome svoju cijenu.

Imam kompu koji radi vodu i pločice, najčešće uzima u rad renovaciju kupaonica, i za svaki novi posel kupi najjeftiniji aku alat kojeg najčešće baci sa šutom iz te kupoanice koji renovira. Aku brusilica einhelova je 400 kn , bušilica isto tu negdje, šajbe i borere uzime one za po par kn u pevexu, a po kupoanici zaradi ugrubo 10-tak tisuća kn.

Aku alate koristim jer mi je odavno dojadilo traženje utičnice, nosanje motalice, petljanje i gaženje po kablovima.... I za te hobi radove po kući i susjedstvu mi je daleko isplativije svakih par godina kupiti jednu movu brusilicu za 400 kn nego dati 3000 kn i očekivati da nebu i ta kad tad stala. A stala bu vikendom ili praznikom ili noću kad nemaš di kupiti drugu, ili si na vrhu nele zgrade u kojoj trenutno lift ne dela i sl....

Imao sam ja i skupe alate, no takav alat je desetak puta skuplji od spominjanih parkside i einhela no ne traje desetak puta dulje...

Bauhaus ima 5 god garancije na el alate, Einhell trenutno uz registraciju daje 3 god na alat i 2 god na bateriju....

MusicWoman čet 27.1.2022 15:28
Batista kaže...
MusicWoman kaže...

Vjerojatno sam jedna od rijetkih, ali radije bih imala nešto od Milwaukee-a nego Yves Saint Laurent i slično torbicu...

 Vrijeme, mjesto ? :D

 

 Usporedba Parkside vs Milwaukee:

 

 https://www.youtube.com/watch?v=TzvSgn02ZfU&t=527s

 

 Cijena je neusporediva, Parkside da traje 5 god kolko ima garanciju - isplatila se taman da mijesa meso za cufte.

 

Imam par profi Bosch alata - ručna kružna pila, bušilica, ekscantarsku brusilicu, kutnu brusilicu, Dremel, Stihl motornu pilu od bitnijih, a ostalo više - manje Einhell i Parkside alati...

wyks čet 27.1.2022 15:40
Batista kaže...

Hah, rijetko tko ima Milwaukee da se kurci s njim ko zene sa Yves Saint Laurent i sl...

 Istina, ali mislim da je za vrijeme pandemije bio kratak trend tog kurčenja, kad su i domaći portali pisali "dobri tata je djeci napravio DIY igralište - možete i vi" - kad ono tata ima Milwaukee kabinet/radnu postaju i kompletnu drvodjelsku radionu.

 

Ja obožavam gledati restauracije na Tubeu, pa kad vidim da ekipa ima pristup praktički svemu od pljeskarenja, preko komora za lakiranje do doslovne željezare - onda shvatiš da to nije baš za DIY entuzijaste. :D

fer-de-lance čet 27.1.2022 16:08
bunker kaže...

Fer de lance, i jeftini i skupi alat imaju svoju namjenu i shodno tome svoju cijenu.

Imam kompu koji radi vodu i pločice, najčešće uzima u rad renovaciju kupaonica, i za svaki novi posel kupi najjeftiniji aku alat kojeg najčešće baci sa šutom iz te kupoanice koji renovira. Aku brusilica einhelova je 400 kn , bušilica isto tu negdje, šajbe i borere uzime one za po par kn u pevexu, a po kupoanici zaradi ugrubo 10-tak tisuća kn.

Aku alate koristim jer mi je odavno dojadilo traženje utičnice, nosanje motalice, petljanje i gaženje po kablovima.... I za te hobi radove po kući i susjedstvu mi je daleko isplativije svakih par godina kupiti jednu movu brusilicu za 400 kn nego dati 3000 kn i očekivati da nebu i ta kad tad stala. A stala bu vikendom ili praznikom ili noću kad nemaš di kupiti drugu, ili si na vrhu nele zgrade u kojoj trenutno lift ne dela i sl....

Imao sam ja i skupe alate, no takav alat je desetak puta skuplji od spominjanih parkside i einhela no ne traje desetak puta dulje...

Bauhaus ima 5 god garancije na el alate, Einhell trenutno uz registraciju daje 3 god na alat i 2 god na bateriju....

 Slažem se u potpunosti, samo kažem za baš onaj no name šrot kaj se prodaje u zadnje vrijeme na hrpi "shopova".

Em ne valja izrada, em ne radi uopće kak spada i raspadne se nakon prvog korištenja, em je opasan za korištenje.

Einhell i Parkside su premium brandovi za to.

I slažem se, ja isto preferiram takve brendove (tipa Parkside i Einhell), za kućnog korisnika idealno, a profićima, kao što si i rekao, isto odrađuje posao, osim baš u nekim slučajevima gdje samo najskuplji brendovi imaju adekvatan alat, ali tu je cijena najmanja stavka.

 

MusicWoman čet 27.1.2022 16:13
wyks kaže...
Batista kaže...

Hah, rijetko tko ima Milwaukee da se kurci s njim ko zene sa Yves Saint Laurent i sl...

 Istina, ali mislim da je za vrijeme pandemije bio kratak trend tog kurčenja, kad su i domaći portali pisali "dobri tata je djeci napravio DIY igralište - možete i vi" - kad ono tata ima Milwaukee kabinet/radnu postaju i kompletnu drvodjelsku radionu.

 

Ja obožavam gledati restauracije na Tubeu, pa kad vidim da ekipa ima pristup praktički svemu od pljeskarenja, preko komora za lakiranje do doslovne željezare - onda shvatiš da to nije baš za DIY entuzijaste. :D

Isto tako obožavam na YouTubeu gledati restauracije i woodworking projekte, s tim da je dosta njih već profesionalno u tome pa zato imaju takvu opremu... Neke i sponzoriraju... Npr. Odd Tinkering, Restore It, LADB Restoration i TysyTube Restoration, nitko od njih nije imao nekakvu ogromnu i skupu opremu, ali su ju s vremenom mogli kupiti ili su ih sponzorirali...

Osobno idem prema nečem takvom, prije svega jer to volim i jer mi se sviđa, s tim da ne bih nikada kupovala opremu koja košta brdo novaca, a da nisam apsolutno sigurna da će mi se to nekako vratiti...

bunker čet 27.1.2022 16:36


MusicWoman, nekakva je opća zabluda da profesionalci kupuju najbolje i najskuplje alate. Skupe alate kupuju oni kojima firma plaća pa ih boli briga, no ogromna većina obrtnika kupuje jeftine alate po bačeliću, pevexu, bauhausu...

Svako jutro sam u birtiji na kafenisanju, a u tu krčmu zalaze i maleri, električari, vodoinstalateri, krovopokrivači, bravari, i manje više uvjek kupuju čim jeftinije, od auta kojima prevoze alat i radnike do vaservagi, bušilica, farbi, kablova, borera... Jedino skuplje kaj kupuju su radne cipele jer ih bole noge cjeli dan biti u nekim lošim radnim cipelama....

Pevex npr ima zaštitne naočale koje koštaju 15 kn , u potpunosti zaštite oči i okolni prostor, u njih stanu i dioptrijske naočale, i nije ih probio niti odlomljeni komad rezne ploče... Po čemu bi bile bolje neke od 80 kn u nekom specijaliziranom makita/metabo shopu i sl ??

dv14 čet 27.1.2022 16:49

Imam nešto Parkside alata. Kao hobi alat i alat koji nećeš koristiti svaki dan, ne može se fulati. Pogotovo s obzirom na cijenu i garanciju. Međutim, mislim da su se u zadnje vrijeme i oni srozali sa kvalitetom i nije im baš svaki alat nešto posebno dobar. Einhell je nešto skuplja ali IMO i bolji, još kad se uzme u obzir da je uvijek dostupan i ne treba čekati kad će se pojaviti u dućanu.

Kažem za nekoga tko ne koristi alat svaki dan, isplati se. Što se tiče profesionalaca i ljudi koji rade svaki dan s alatom, meni je osobno čudno vidjeti kada netko štedi na alati i dođe nešto raditi s alatom iz Lidla, kliještima od 20kn, a to sve nosi u kesi iz Konzuma. Osobno, da ozbiljno radim bilo kakav posao u građevini i svaki dan sam u tome, na alatu nebi štedio. Na kraju krajeva, na boljem alatu se ipak uštedi vremena, a i manje će se leđa trošiti.

 

Milwaukee sam koristio na bivšem poslu (industrija, pogoni i sl.) i to je skupo, ali traje i traje, a nije baš da se štedi. Bar što se tiče aku bušilica i udarnih odvijača.

 

Nego, baš sam se nedavno počastio sa setom Wera odvijača i par Knipex kliješta. Kliješta po 20-30 eura, ali bar po iskustvima i recenzija, mogu trajati za života.

fer-de-lance čet 27.1.2022 16:52

Restauracije ne baš, ali woodworking i općenito bilo kakvo "majstoriranje" (drvo, metal, elektronika itd.) je praktički jedino kaj se gleda na YT 

Neke preporuke

Matthias Wandel (pravi majstor + kreativac a ne copycat postojećih projekata drugih ljudi).

 

JSK koubou - never nuke the country twice...

Ono kad ti u životu preostane samo izbor: biti serijski ubojica ili se perfekcionistički baviti nečime pa biraš ovo drugo, bolesno pedantan ali zato baš fora.

 

A većina drugih su copycatovi teži.

Ostali, nevezani uz drvo: This old Tony, CEE Australia, Pask makes, i još dok se sjetim.

 

wyks čet 27.1.2022 17:05
MusicWoman kaže...
Isto tako obožavam na YouTubeu gledati restauracije i woodworking projekte, s tim da je dosta njih već profesionalno u tome pa zato imaju takvu opremu... Neke i sponzoriraju... Npr. Odd Tinkering, Restore It, LADB Restoration i TysyTube Restoration, nitko od njih nije imao nekakvu ogromnu i skupu opremu, ali su ju s vremenom mogli kupiti ili su ih sponzorirali...

Osobno idem prema nečem takvom, prije svega jer to volim i jer mi se sviđa, s tim da ne bih nikada kupovala opremu koja košta brdo novaca, a da nisam apsolutno sigurna da će mi se to nekako vratiti...

 Okej su LADB, Tysy mi nije legao, al budem pogledao.

 

Meni su favoriti my mechanics fora je i Chip Channel iako se on specijaliirao samo za Tonka igračke, ali kako su mi pjeskarenje i powder coating fetiši, meni je super kanal :D.

Fora je i Meine Mechaniker, ali on je baš profi HC - lik je restaurirao sef, ima stroj za laserko izrezivanje čelika , ono baš za po doma :D

 

Al nitko nije HC ko azijski resturatori, kakve rukavice, naočale i zaštite, sve se u japankama il bosi.

Kad ih vidim kako skidaju boju, sjetim se Jokera i Batmana iz 90ih.

rambox čet 27.1.2022 17:11
Batista kaže...

Vidim da nema slicne teme, mozda mi promakla...

Da otvorim diskusiju, vjerujem da mnogi od nas koriste kojekakvu vrstu alatu pa imaju iskustva da mogu nesto preporucit/pokudit itd.

 

Imate li koga ili netko od vas na primjer radi adaptere za baterije koje naponom odgovaraju nekom drugom proizvodacu ?

Na primjer Parkside - Einhell.

 

Generalno za moje potrebe je Parkside odlican alat za hobiste a s druge strane garancija je odlicna.

Dosta toga pokriva naš domači vrlo dobar Jubitu kanal Ključ Trinaest.

 

https://www.youtube.com/c/TheKljuc13/videos

MusicWoman čet 27.1.2022 18:10
bunker kaže...

MusicWoman, nekakva je opća zabluda da profesionalci kupuju najbolje i najskuplje alate. Skupe alate kupuju oni kojima firma plaća pa ih boli briga, no ogromna većina obrtnika kupuje jeftine alate po bačeliću, pevexu, bauhausu...

Svako jutro sam u birtiji na kafenisanju, a u tu krčmu zalaze i maleri, električari, vodoinstalateri, krovopokrivači, bravari, i manje više uvjek kupuju čim jeftinije, od auta kojima prevoze alat i radnike do vaservagi, bušilica, farbi, kablova, borera... Jedino skuplje kaj kupuju su radne cipele jer ih bole noge cjeli dan biti u nekim lošim radnim cipelama....

Pevex npr ima zaštitne naočale koje koštaju 15 kn , u potpunosti zaštite oči i okolni prostor, u njih stanu i dioptrijske naočale, i nije ih probio niti odlomljeni komad rezne ploče... Po čemu bi bile bolje neke od 80 kn u nekom specijaliziranom makita/metabo shopu i sl ??

 Slažem se, ali je isto tako sve relativno... Ja ovo zadnje što sam kupila, kupila sam u Bauhausu u kojem isto tako možeš naći Bosch, Metabo, Makitu, Einhell, Iskru, DeWalt... Bosch sam kupila u jednoj privatnoj trgovini na popustu... Mislim da mjesto / trgovina u kojoj se kupuje ne igra toliku ulogu... Bitnija je namjena, namjera i razlog...

Slijedeća investicija u nekoj bližoj budućnosti bi mi bila debljača blanja - nude li tako nešto Einhell ili Parkside oid jeftinijih, a da se može kupiti u Hrvatskoj?

Tračnu pilu sam kupila u Lidlu od Parksidea...

Onaj tko si može priuštiti kupovinu alata svako toliko vjerojatno će kupovati jeftinije, ja to ne mogu, ne bavim se time profesionalno nego kupim da mi potraje, iako niti brand danas nije garancija apsolutne kvalitete...

Ono na čemu ne bih nikada štedila je zaštitna oprema jer sam se i sama na samoj sebi uvjerila koliko je to bitno...

MusicWoman čet 27.1.2022 18:27
fer-de-lance kaže...

Restauracije ne baš, ali woodworking i općenito bilo kakvo "majstoriranje" (drvo, metal, elektronika itd.) je praktički jedino kaj se gleda na YT 

Neke preporuke

Matthias Wandel (pravi majstor + kreativac a ne copycat postojećih projekata drugih ljudi).

 

JSK koubou - never nuke the country twice...

Ono kad ti u životu preostane samo izbor: biti serijski ubojica ili se perfekcionistički baviti nečime pa biraš ovo drugo, bolesno pedantan ali zato baš fora.

 

A većina drugih su copycatovi teži.

Ostali, nevezani uz drvo: This old Tony, CEE Australia, Pask makes, i još dok se sjetim.

 

 Da, Pask makes je lud...

Meni je odličan i Manor Wood, od alata koristi većinom, ako ne i sve, od Festoola...

wyks kaže...
MusicWoman kaže...
Isto tako obožavam na YouTubeu gledati restauracije i woodworking projekte, s tim da je dosta njih već profesionalno u tome pa zato imaju takvu opremu... Neke i sponzoriraju... Npr. Odd Tinkering, Restore It, LADB Restoration i TysyTube Restoration, nitko od njih nije imao nekakvu ogromnu i skupu opremu, ali su ju s vremenom mogli kupiti ili su ih sponzorirali...

Osobno idem prema nečem takvom, prije svega jer to volim i jer mi se sviđa, s tim da ne bih nikada kupovala opremu koja košta brdo novaca, a da nisam apsolutno sigurna da će mi se to nekako vratiti...

 Okej su LADB, Tysy mi nije legao, al budem pogledao.

 

Meni su favoriti my mechanics fora je i Chip Channel iako se on specijaliirao samo za Tonka igračke, ali kako su mi pjeskarenje i powder coating fetiši, meni je super kanal :D.

Fora je i Meine Mechaniker, ali on je baš profi HC - lik je restaurirao sef, ima stroj za laserko izrezivanje čelika , ono baš za po doma :D

 

Al nitko nije HC ko azijski resturatori, kakve rukavice, naočale i zaštite, sve se u japankama il bosi.

Kad ih vidim kako skidaju boju, sjetim se Jokera i Batmana iz 90ih.

 Tysy mi je bio ok u početku, nakon nekog vremena mislim da ga je ''popularnost udarila u glavu'', da se tako izrazim, pa sam ga prestala gledati...

Reći ćeš da sam luda, ali ne volim to pjeskarenje... Ne znam, brže u svakom slučaju jest, ali s druge strane mi nekako izgubi onu neku čar koju daje restauracija kao takva, imam osjećaj kao da kreator ''ulaže'' manje truda... Ali kažem, to je čisto subjektivno...

My Mechanics, nedostaje vijak - I'll make a new one...

Odd Tinkering jako puno restaurira igraće konzole, pa ako nekoga zanima neka slobodno pogleda... Za skidanje hrđe koristi laser...

Od azijskih restauratora mi se diže kosa na glavi upravo zbog japanki...

wyks čet 27.1.2022 20:51
MusicWoman kaže...
My Mechanics, nedostaje vijak - I'll make a new one...
Reći ćeš da sam luda, ali ne volim to pjeskarenje..

 Jep, to je to :D.

On je fora i jer puno turpija iako postoje alati kojima bi to vjerojatno brže uradio.

 

Pjeskarenje (meni) daje sličan efekt kao čišćenje, ne znam jesi li vidjela koliko su popularni kanali za power-washing i za detailing/čišćenje automobila.

 

 

Batista čet 27.1.2022 21:16

Parkside je izdao baterije od 8 Ah i po reviewima su fakat odlicne i isplative.

Kolko se sjecam, stavljaju Samsungove celije u njih.

 

Mislim da cu nabavit motornu pilu sa 2 takve baterije i ic susjedima drva krast u sumu :D Zezam se :))

MusicWoman čet 27.1.2022 21:25
wyks kaže...
MusicWoman kaže...
My Mechanics, nedostaje vijak - I'll make a new one...
Reći ćeš da sam luda, ali ne volim to pjeskarenje..

 Jep, to je to :D.

On je fora i jer puno turpija iako postoje alati kojima bi to vjerojatno brže uradio.

 

Pjeskarenje (meni) daje sličan efekt kao čišćenje, ne znam jesi li vidjela koliko su popularni kanali za power-washing i za detailing/čišćenje automobila.

 

 

 Mislim da bit i jest u tome da puno turpija unatoč tome što ima alata kojima bi to riješio dok kažeš 'keks'...

 

Razumijem te, to je kao nekakav ASMR efekt, smiruje... Mene uspavljuje jako...

 

Nešto od mog ''alata'' koji koristim kad treba na brzinu podesiti nešto na nekom od instrumenata...

ivanzu čet 27.1.2022 21:54

Debljaču od Einhela ne kupovati, imaju grešku gdje im ploče ne stoje paralelno što uzrokuje da daska ne bude dobro izravnana, popravak za to ne postoji. Izbjegavati stranicu eAlati, probao naručiti par puta i nakon potvrde narudžbe nikada ništa ne stigne, a ti čekaš kao budala.

wyks čet 27.1.2022 22:18

U potrazi za "vintage" tool boxom:

Nešto ovoga tipa, ali ne u crvenoj boji pronašao sam poljski Brend Yato.

Pa kako nisu skupi, kupio sam dva tool boxa

https://yato.com/products/5/YT-0882

https://yato.com/products/5/YT-0885

 

Iako su drastično jeftiniji od drugih brendova, ipak postoji mali kompromis - jesu obojani powder-coatom, ali ima dosta grešaka pogotovo po rubovima i unutrašnjim pregibima.

Sam metal nije najdeblji, što je okej za cijenu, ali zato otvaranje i zatvaranje nije najrigidnije, već se pomični dijelovi i previše savijaju, ne sjedaju savršeno.

Najveća kritika je da su pločicu sa logom brenda zalijepili, pa su mi se na obje kutije vrlo brzo odljepile.

 

Svakako su, bar meni, ljepši od klasičnih metalnih kutija za alat.

Ovu manju sam već prelakirao :D, pa je sad savim zgodna i bez grešaka.

 

Imaju i kabinete/kolica - nisu cijenom ko Milwakuee :D

https://dobrestvari.hr/index.php?id_product=4806&controller=product&id_lang=7&utm_source=nabava.net&utm_campaign=nabava.net&utm_medium=click

 

Imaju i kovčege sa ladicom, sad mi je drago da nisam naslijepo kupio, jer nisam siguran koliko im je kvalitetan taj mehanizam

https://yato.com/products/5/YT-08874

 

Sve sam ovo pretražio na netu, da bi na kraju u lokalnom dućanu vidio da nude Yato alate :D, ali ne nude kovčege, tako da nisam detaljno pogledao kakav im je ručni alat.

 

Inače, naišao sam i na ovo:

https://www.vidaxl.hr/e/vidaxl-kolica-za-alat-s-1125-alata-celik-crvena-boja/8718475518808.html

 

Baš me zanima kakva je kvaliteta, jer ovo je super jeftino!

E i cijene ovih kutija/kovčega su oko Božića bile oko 190 kuna za manju i oko 250kuna za veći kovčeg, sad su skuplji skoro 50-100kn.

https://bazzar.hr/p/9JR9KK-yato-tyt-0885-celicna-kutija-za-alat-460-x-200-x-225-mm

Ovo sam kupio oko Božića, cijena je bila 250kuna

vrinho čet 27.1.2022 22:57

Dobra tema, faljelo je nešto takvo na Bugu.

Malu aku bušilicu 12V od Parksidea imam oko godinu i pol dana, buši ko luda, nabavio nedavno dodatnu 4 ah bateriju, onu veću koja košta ko i sama bušilica. Da ju nemam sad bih uzeo onu brushless koju su nedavno imali u Lidlu. Imam i jednu Iskrinu koju kupio još prije 4 godine,18v, trebala bi biti jača od ove parksideove po speckama ali ipak nije, al kažem dobra za backup, obavi posao.

Prije godinu dana sam uzeo Einhell aku fleksericu s punjačem i dvije 4 ah baterije, rezao i kamen s njom, baterija se brže potroši al napravi svoje. Uzeo sam nedavno da ih povežem u Einhell familiju, aku sabljastu pilu i udarnu bušilicu, nisam ih još koristio toliko da bi mogao dati punu ocjenu ali prema isprobanom dosad, nemam zamjerke. Na proljeće i ljeto će se naraditi :) Da, i ja izbjegavam žice koliko mogu, na jetra mi idu i motalice, kablovi... Nisam profić pa ne trebam takav alat ali za osobne potrebe ili nekom pomoći na brzinu našao sam sve kaj mi treba. E da, baterije po zimi stavljam u sobu u ladici, neću ih u alatnici po zimi ostavljati. Baterije i zima se nikad nisu voljele, ne?

 

Isprobao sam svašta dosad, Osim Parksidea i Einhell sam radio i s DeWaltom, Makitom, Boschom, samo dobra iskustva ali najgore što sam imao u ruci je Matrix, ono smeće koje se zna naći po Konzumu. Bježite od toga u širokom luku.

tnakir pet 28.1.2022 08:35

Radio sam sa Parkside bušilicama (i aku i onim stupnim), to jednostavno nije to. Na 2 od 3 bušilice sama glava nije u centru pa "pleše" malo što je smiješno.

 

Doduše, sve rade već nekoliko godina bez greške, al to "plesanje" ide na živce.

 

Ja sam si za po doma uzeo Bosch plavu udarnu bušilicu GSB-50 sa 3 baterije i kutijom na akciji za 1500kn (brushless motor). Parkside udarna sa 1 baterijom je cca 700-800 kn.

ivan dragi pet 28.1.2022 09:29

Od rucnog alata, unior (plavi) mi se pokazao kao dobar omjer cijene i kvaliete. I za klijesta (kombinirke, cvikcange, spicange,papagajke itd) i za odvijace.

 

Od aku, makita rucna udarna busilica za mini rupice u zidu i ostale stvari vrhunska. Do fi 8 ide bez problema u skoro svaki zid.

 

Imam i makitinu aku kosilicu (pasu baterije, bacelic ih zna imat ispod cijene pa sam 5ah dobio na akciji po redovnoj cijeni 3ah).

 

Sve bitove imam od parkside lidl (uzeo 3 seta na akciji za nekih 60-70kn po setu). Nakon evo 3-4 godine dosta redovitog koristenja i dalje su top. 

 

Tiple iskljucivo fischer. Sve ostalo sta sam probao je shit.

 

Vecinu stvari kupujem kod lokalne zeljezarije, za neke specijalne "projekte" odem ili u Građu ili preko ikome. Bauhaus je skup ali zna imat specijalizirane sitnice (tamo sam nasao npr neke cudne vodilice za ladicu itd) i onaj njihov neki deterđent za skidanje fleka od ulja/goriva sa tlakovaca.

 

Na yt pratim https://youtube.com/c/stevinmarin za drvo, lik je super i vecinu toga svatko ima na dohvat ruke ili se jeftino nabavi slicna alternativa.

 

Mozda bi bilo fora ovu temu iskoristit i za slike nasih home made diy sitnica i  projekata, ako se ekipa slaze?

 

Batista pet 28.1.2022 12:56
MusicWoman kaže...

 

Nešto od mog ''alata'' koji koristim kad treba na brzinu podesiti nešto na nekom od instrumenata...

 Jednom sam naletio na slican set u obliku skolske "pernice" od Makite, jako dobar alat a kostao je cca 70-ak kn.

vrinho kaže...

Dobra tema, faljelo je nešto takvo na Bugu.

Malu aku bušilicu 12V od Parksidea imam oko godinu i pol dana, buši ko luda, nabavio nedavno dodatnu 4 ah bateriju, onu veću koja košta ko i sama bušilica. Da ju nemam sad bih uzeo onu brushless koju su nedavno imali u Lidlu. Imam i jednu Iskrinu koju kupio još prije 4 godine,18v, trebala bi biti jača od ove parksideove po speckama ali ipak nije, al kažem dobra za backup, obavi posao.

Prije godinu dana sam uzeo Einhell aku fleksericu s punjačem i dvije 4 ah baterije, rezao i kamen s njom, baterija se brže potroši al napravi svoje. Uzeo sam nedavno da ih povežem u Einhell familiju, aku sabljastu pilu i udarnu bušilicu, nisam ih još koristio toliko da bi mogao dati punu ocjenu ali prema isprobanom dosad, nemam zamjerke. Na proljeće i ljeto će se naraditi :) Da, i ja izbjegavam žice koliko mogu, na jetra mi idu i motalice, kablovi... Nisam profić pa ne trebam takav alat ali za osobne potrebe ili nekom pomoći na brzinu našao sam sve kaj mi treba. E da, baterije po zimi stavljam u sobu u ladici, neću ih u alatnici po zimi ostavljati. Baterije i zima se nikad nisu voljele, ne?

 

Isprobao sam svašta dosad, Osim Parksidea i Einhell sam radio i s DeWaltom, Makitom, Boschom, samo dobra iskustva ali najgore što sam imao u ruci je Matrix, ono smeće koje se zna naći po Konzumu. Bježite od toga u širokom luku.

 Uzeo sam od lokalnih preprodavaca "supergoldy" crvenu Boxer sa 2x4Ah baterijama od 45Nm za 400kn, baterije su fakat odlicne, napune se za 1h, a busilica je fakat jaka. Doduse ima 2 mane - teska je i kako je ispod Tnakir napisao, malo joj glava plese :D

tnakir kaže...

Radio sam sa Parkside bušilicama (i aku i onim stupnim), to jednostavno nije to. Na 2 od 3 bušilice sama glava nije u centru pa "pleše" malo što je smiješno.

 

Doduše, sve rade već nekoliko godina bez greške, al to "plesanje" ide na živce.

 

Ja sam si za po doma uzeo Bosch plavu udarnu bušilicu GSB-50 sa 3 baterije i kutijom na akciji za 1500kn (brushless motor). Parkside udarna sa 1 baterijom je cca 700-800 kn.

 Taj brushless od parksidea mi cini fakat okey, prilicno je jaka i kompaktnih dimenzija.

 Molim se da moja Boxxer krepa pa da imam razloga kupit takvu bez cetkica :D