maya06300 pet 30.6.2017 13:23

Potrebna mi je vasa pomoc i savet.

Preselila sam komp Mac iz jedne sobe u drugu. Radio je normalno pre toga.

Kada sam ga ukljucila nije hteo da pokrene sistem.

Ukljuci, iskljuci ide ona linija kao puni se i ne dodje do kraja i iskljuci se sam komp.

Posle iscitavanja raznih foruma sa cmd+R usla sam u meni da reinstaliram ceo sistem jer u kompu

nemam nista znacajno i polje gde treba da kliknem na hard disk je prazno. Ne prepoznaje ga.

Imam originalne cd-e za popravku i reinstalaciju ali izbacuje mi diskove.

Uspela sam na kraju nekakav test da uradim i pokazalo je gresku:

Apple Hardware error

 4MOT/4/40000003.HDD-1248

 

Imate li predstavu sta bi mogao biti kvar? Ako je hard disk mogu naci na netu za 60 eura, ali ne mogu na servis 

da ga nosim jer je skupo. 

 

Hvala unapred svima na pomoci

 

P.s Nasla sam nekoga na netu koji ima isti problem, ali odgovor nisam razumela. 

 

AHT Error message - 4MOT/4/40000003: HDD - 1248
Hi folks........ i'm looking for some help on a AHT error message?
The error message is 4MOT /4/40000003: HDD - 1248
Has anyone any ideas what this is?
Thanks
Paul
You're looking at a drive issue, possibly heat and or fan related. Google is pretty good at pulling up posts for the error message.
If the system is still working and the drive is accessible make sure you do a backup right way and then make an appointment with Apple.
good luck
regards

energyman pet 30.6.2017 14:02

Klikni na ovaj svoj disk 500..... i napravi kao i na slici, klikni tab erase, format ti mora biti Mac OS Extended journaled, ime stavi kakvo zelis, i klikni erase. Nakon toga probaj kliknuti opet reinstall pa vidi dali ti se pojavljuje disk. 

 

 

maya06300 pet 30.6.2017 14:14

a ovo gde pise kod mene s leve strane Mac Os x base system ne daje mogucnost za erase

 

iskljucim komp, ukljucim drzim na C ubacim cd za reinstalaciju i on malo vrti, muci se i izbaci cd i pojavi se ovo (fotka)

Jehonan pet 30.6.2017 14:31

Na Vašu žalost, HD je "otišao".

 

Ako imate nešto na njemu, a što je potrebno "spasiti", odmah isključite stroj, jer svako dodatno zapisivanje na njega exponencionalno spušta mogućnost spađavanja podataka!!!

maya06300 pet 30.6.2017 15:07

ja nemam pojma

sada i da hocu ne mogu da vidim :)

kupila sam polovni preko apple sajta pre 6 godina

ekran je mislim 21

 

ma super mi je radio, sta bi nemam pojma prilikom prenosenja i kada sam ga ukljucila eto... problem

volim da igram simse pa mi sada to najvise nedostaje a i shvatila sam koliko sam zavisna od kompa

 

bobosmradj pon 3.7.2017 20:34

Pozdrav,

 

 

HDD je neispravan, Reallocated sector count je prevelik te se disk ne montira više.

 

S obzirom da podaci nisu bitni, potrebna samo zamjena diska, očekivani kvar s obzirom na starost.

 

Preporuka je staviti Mountain Lion 10.8 ili Maverick 10.9   , najnovija verzija sustava Mac OS X će dokrajčiti iMac te nije preporuka.

 

Kod otvaranja uređaja obvezno ispuhati prašinu, te biti nježan sa display connectorima....

 

iMac iz 2011 godine zahtjeva originalni Apple disk, te će javiti grešku ukoliko se ugradi non-Apple.

Greška se manifestira glasnijim puhanjem HDD ventilatora, što većini ne predstavlja problem.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Chico12 pet 29.6.2018 16:14

Ljudi moze pomoc? Mac mini 2009, neki cudan i glupav problem koji je izgleda boljka Apple hardwarea. Nije mi primarni komp ali volio bih znat sta je krenulo po zlu...
Neki dan sam cistio oko stola, iskopcao mac iz struje, iskopcao ustvari sve iz njega(tipkovnica, mis, eksterni hdd) i nakon ponovnog paljenja glupan ne daje sliku. Cuje se startup chime normalno ali nema slike. Posto koristim 3 in 1 display port adapter pokusao sam sve i vga i dvi i hdmi i nista ne ide.