Ostale hardverske teme

Prebacivanje sa VHS na DVD (???)

lovator1973 ned 2.2.2020 22:36

Pozdrav forumaši.

 

Evo, ovako stoje stvari.

Dobio od žene zadatak da prebacim neke VHS kazete na DVD.

Imam i VHS playera i linijski DVD snimač (bez HDD).

Nije problem oko prebacivanja, već mi nije jasno zašto COMP ne "može" pročitati sadržaj na snimljenom DVD mediju??

Na linijskom DVD-u bez problema gledam (pre)snimljeni video, ali na COMPU nikako. COMP jednostavno pokaže da je medij prazan.

Probao sam i sa DVD-R i DVD+R medijima, ali ništa.

 

Zna možda u čemu je fora??

 

P.S. čovjek mi mislo da je obrnuto: da COMP čita "sve i svašta", a ostali uređaji imaju problema.....

Posmatrač ned 2.2.2020 22:44
lovator1973 kaže...

Pozdrav forumaši.

 

Evo, ovako stoje stvari.

Dobio od žene zadatak da prebacim neke VHS kazete na DVD.

Imam i VHS playera i linijski DVD snimač (bez HDD).

Nije problem oko prebacivanja, već mi nije jasno zašto COMP ne "može" pročitati sadržaj na snimljenom DVD mediju??

Na linijskom DVD-u bez problema gledam (pre)snimljeni video, ali na COMPU nikako. COMP jednostavno pokaže da je medij prazan.

Probao sam i sa DVD-R i DVD+R medijima, ali ništa.

 

Zna možda u čemu je fora??

 

P.S. čovjek mi mislo da je obrnuto: da COMP čita "sve i svašta", a ostali uređaji imaju problema.....

 Moras vidjeti sadrzaj dvda....

Snimi na istu vrstu dvda nesto drugo pa vidi onda....

Mladen ned 2.2.2020 22:52

Moguće da taj linijski DVD snima u nekom svom formatu ili DVD-VR (čini mi se da je to imao Samsung), u svakom slučaju loše rješenje za arhiviranje (ograničena mogućnost reprodukcije i obrade). Za takve stvari mi se čini bolje digitalizirati video (neka video-capture ili tuner kartica sa video ulazima) i snimiti u neki od popularnih formata (DVD je nativno MPEG-2, struktura foldera AUDIO_TS i VIDEO_TS).

Nekad je za tako nešto trebao snažniji PC ili kartica sa hardverskim encoderom (da ne bude prekida ili izgubljenih frameova u digitaliziranju videa) a danas bi, pretpostavljam, bio dovoljan i prosječan PC. Ako se radi softverski (bez hw-encodera) onda je najbolje digitalizirati u neki raw (nekompresirani) format pa onda imaš i mogućnost nekakve obrade (provući kroz neki filter, smanjiti šum itd.) a na kraju onda kodirati u nešto što ti se čini najpraktičnije (MPEG-2, 4, H.264 ...)

 

hummer0 ned 2.2.2020 23:00
lovator1973 kaže...

Pozdrav forumaši.

 

Evo, ovako stoje stvari.

Dobio od žene zadatak da prebacim neke VHS kazete na DVD.

Imam i VHS playera i linijski DVD snimač (bez HDD).

Nije problem oko prebacivanja, već mi nije jasno zašto COMP ne "može" pročitati sadržaj na snimljenom DVD mediju??

Na linijskom DVD-u bez problema gledam (pre)snimljeni video, ali na COMPU nikako. COMP jednostavno pokaže da je medij prazan.

Probao sam i sa DVD-R i DVD+R medijima, ali ništa.

 

Zna možda u čemu je fora??

 

P.S. čovjek mi mislo da je obrnuto: da COMP čita "sve i svašta", a ostali uređaji imaju problema.....

 

Ja imam HDD DVD snimač koji je mogao snimati programe na HDD i DVD više ga ne koristim ali još radi.

Ako sam snimao na DVD bila je opcija finaliziranja diska tek tada su ga drugi DVD uređaji mogli očitati.

lovator1973 ned 2.2.2020 23:01
Mladen kaže...

Moguće da taj linijski DVD snima u nekom svom formatu ili DVD-VR (čini mi se da je to imao Samsung), u svakom slučaju loše rješenje za arhiviranje (ograničena mogućnost reprodukcije i obrade).

Za takve stvari mi se čini bolje digitalizirati video (neka video-capture ili tuner kartica sa video ulazima) i snimiti u neki od popularnih formata (DVD je nativno MPEG-2, struktura folder AUDIO_TS i VIDEO_TS).

Nekad je za tako nešto trebao snažniji PC ili kartica sa hardverskim encoderom (da ne bude prekida ili izgubljenih frameova u digitaliziranju videa) a danas bi, pretpostavljam, bio dovoljan i prosječan PC. Ako se radi softverski (bez hw-encodera) onda je najbolje digitalizirati u neki raw (nekompresirani) format pa onda imaš i mogućnost nekakve obrade (provući kroz neki filter, smanjiti šum itd.) a na kraju onda kodirati u nešto što ti se čini najpraktičnije (MPEG-2, 4, H.264 ...)

 

 Nekad (prije 15-tak godina) sam tako radio: prebacio na COMP, pa sa Pinacle Studiom, pa na DVD.

Ali, danas mi se to neda raditi...

Mislim, ako nema pomoći, nema. Budemo gledali na linijskom DVD playeru.

Ali, nekad želiš i nekome pokazati na COMPU (npr. na poslu,...)

 

Mislio sam da je možda do softvera na COMPU. Instalirao i DVDPlayera i DVD Fab playera. I oni ništa "ne vide"..

lovator1973 ned 2.2.2020 23:04
hummer0 kaže...

 

Ja imam HDD DVD snimač koji je mogao snimati programe na HDD i DVD više ga ne koristim ali još radi.

Ako sam snimao na DVD bila je opcija finaliziranja diska tek tada su ga drugi DVD uređaji mogli očitati.

 

Pa, kažem da ga "drugi" DVD uređaji vide (probao na 2 linijska DVD playera).

Ne vidi jedino COMP.

Naravno, nakon, po završetku snimanja na DVD, medij se finalizira....

Mladen ned 2.2.2020 23:13
lovator1973 kaže...

 Nekad (prije 15-tak godina) sam tako radio: prebacio na COMP, pa sa Pinacle Studiom, pa na DVD.

Ali, danas mi se to neda raditi...

Mislim, ako nema pomoći, nema. Budemo gledali na linijskom DVD playeru.

Ali, nekad želiš i nekome pokazati na COMPU (npr. na poslu,...)

 

Mislio sam da je možda do softvera na COMPU. Instalirao i DVDPlayera i DVD Fab playera. I oni ništa "ne vide"..

Da, nije neki zanimljiv posao jer capturing mora ići u real-timeu (koliko imaš kazeta) ali kad to već radiš onda bolje prebaciti u nekakve fileove koji imaju svjetliju budućnost :)

DVD mediji će vjerojatno prije nestati a i nisu baš praktični dok danas većina TV-a ima neki player pa, još ako imaš neki kućni NAS, sve imaš na dohvat miša ili daljinca.

 

ihush ned 2.2.2020 23:17

ovisi i o tipu medija, R ili RW.. tj trebaš koristiti RW (mada je + kao standard noviji pa preporučljiv, minus - je stariji i često poželjniji format .. pa i to može biti razlika) .. pribavi po koji rw medij +/minus

-u opcijama finaliziranje mora postojati, tj možda upravo na rw može, dok se možda r mora snimiti iz prve..

-odnosno, prekopiraj snimljen medij i tad će novi-snimljen na računalu biti čitljiv neovisno što ovaj vjerojatno nije finaliziran.

-soft za snimanje pristupa mediju na drugi način, 'direktno', dok ostatak appsa-osa pristupa sadržaju TOCa, koji dok ne postoji ili nije finaliziran prikazuje prazan medij.. 

+ ovisno o starosti-generaciji uređaja, kasniji/noviji imaju mogućnost nastavljanja snimanja, stariji ne i u to vrijeme realno sama industrija nije željela olakšati 'pirateriju' tj snimku si gledao na tom uređaju.. danas je ista stvar PVR na smart-tvu.

 

pošto recorder pristupa direktno podacima na mediju i može izabrati session kojem želi pristupiti, on uvjek može do sadržaja .. pa i kad kreneš kopirati, potraži izbor sessiona ako postoji (jer to su stvari koje su danas već zaboravljene).

-svaki session se snima kao novi toc-sadržaj, računalo automatski koristi posljednji koji je možda prazan tj dok ne finaliziraš.. dok su neki mediji koristili hybrid kao oblik zaštite od kopiranja (igre i sl.) npr mixan medij s audio cd dijelom i data-podacima dok računalo može u jendom trenu vidjeti jedno ili drugo, ne oboje.

 

hummer0 ned 2.2.2020 23:20
lovator1973 kaže...
hummer0 kaže...

 

Ja imam HDD DVD snimač koji je mogao snimati programe na HDD i DVD više ga ne koristim ali još radi.

Ako sam snimao na DVD bila je opcija finaliziranja diska tek tada su ga drugi DVD uređaji mogli očitati.

 

Pa, kažem da ga "drugi" DVD uređaji vide (probao na 2 linijska DVD playera).

Ne vidi jedino COMP.

Naravno, nakon, po završetku snimanja na DVD, medij se finalizira....

 lovator1973

Ok meni je bila još dodatna opcija Finaliziranja stvarno čudno jesi probao na više kompova ili samo na jednom možda je problem na tom DVD čitaču od kompa?

Mladen ned 2.2.2020 23:27
lovator1973 kaže...
fer-de-lance kaže...

A čekaj, kad ideš na my computer i desni klik i explore na taj dvd, jel ima uopće čega gore?

 

 Ništa. Prazno.

Probaj sa nekim programom za snimanje (tipa Nero, ImageBurn ... ili što već imaš).

On bi trebao prikazati i sesije što je već ihush spomenuo.

 

lovator1973 ned 2.2.2020 23:27
Mladen kaže...

Da, nije neki zanimljiv posao jer capturing mora ići u real-timeu (koliko imaš kazeta) ali kad to već radiš onda bolje prebaciti u nekakve fileove koji imaju svjetliju budućnost :)

DVD mediji će vjerojatno prije nestati a i nisu baš praktični dok danas većina TV-a ima neki player pa, još ako imaš neki kućni NAS, sve imaš na dohvat miša ili daljinca.

 

Imam nekih 10-tak kazeta.

Nemam NAS.

 

lovator1973 ned 2.2.2020 23:30
ihush kaže...

ovisi i o tipu medija, R ili RW.. tj trebaš koristiti RW (mada je + kao standard noviji pa preporučljiv, minus - je stariji i često poželjniji format .. pa i to može biti razlika) .. pribavi po koji rw medij +/minus

-u opcijama finaliziranje mora postojati, tj možda upravo na rw može, dok se možda r mora snimiti iz prve..

-odnosno, prekopiraj snimljen medij i tad će novi-snimljen na računalu biti čitljiv neovisno što ovaj vjerojatno nije finaliziran.

-soft za snimanje pristupa mediju na drugi način, 'direktno', dok ostatak appsa-osa pristupa sadržaju TOCa, koji dok ne postoji ili nije finaliziran prikazuje prazan medij.. 

+ ovisno o starosti-generaciji uređaja, kasniji/noviji imaju mogućnost nastavljanja snimanja, stariji ne i u to vrijeme realno sama industrija nije željela olakšati 'pirateriju' tj snimku si gledao na tom uređaju.. danas je ista stvar PVR na smart-tvu.

 

pošto recorder pristupa direktno podacima na mediju i može izabrati session kojem želi pristupiti, on uvjek može do sadržaja .. pa i kad kreneš kopirati, potraži izbor sessiona ako postoji (jer to su stvari koje su danas već zaboravljene).

-svaki session se snima kao novi toc-sadržaj, računalo automatski koristi posljednji koji je možda prazan tj dok ne finaliziraš.. dok su neki mediji koristili hybrid kao oblik zaštite od kopiranja (igre i sl.) npr mixan medij s audio cd dijelom i data-podacima dok računalo može u jendom trenu vidjeti jedno ili drugo, ne oboje.

 

 Budem probal prebaciti.

Mislim da imam 1-2 DVDRW medije.

 

ihush ned 2.2.2020 23:30
lovator1973 kaže...
fer-de-lance kaže...

A čekaj, kad ideš na my computer i desni klik i explore na taj dvd, jel ima uopće čega gore?

 

 Ništa. Prazno.

 -ne može ni vidjeti ništa drugo iz win-appsa. .. isključivo cd-dvd soft na rekorderu, osim problema da danas soft možda ne nudi izbor koji session i sl. win-filemanager-automatika će čitati samo aktivan koji je prazan do finalizacije.

-ovisno o rekorderu, možda mora biti RW medij da bi mogao finalizirati tj ako ne nalazi takvu opciju tad je to vjerojatno preduvjet (tek kasnije je dodana mogćnost nastavka snimanja, burnproof i sl..)

 

-problem što se nakon par desetljeća teško sjetiti detalja ili kako to napamet riješiti, npr nero ver 6 na xp... noviji soft jednostavno ne mora nuditi mogućnost i tad je 'ćorav'.

ihush ned 2.2.2020 23:32
lovator1973 kaže...
hummer0 kaže...

 lovator1973

Ok meni je bila još dodatna opcija Finaliziranja stvarno čudno jesi probao na više kompova ili samo na jednom možda je problem na tom DVD čitaču od kompa?

 Probao na 3 različita COMPA.

I ništa.

 finaliziranje imaš na uređaju-rekorderu.. tamo tražiš, ne na računalu :)

ihush ned 2.2.2020 23:44

za test, probaj npr CDburnerXP.. ubaci snimljen dvd i izaberi da želiš snimiti novi data ili dvd-video, trebala bi se ponuditi opcija nastavka sessiona/izbor i kapacitet..

scrollaj malo pa vidi continue.. ignore i sl.

-tj to bi trebalo obaviti na sony-rekorderu, jer nije sigurno da će neki pc-soft moći zbog izbora-načina rada, tj trebao bi kreirati video-dvd i tad imati izbor sessiona kojeg nastavljaš-finiširaš ili ostavljaš medij otvorenim za dodavanje.. ali to se ne mora nuditi i ovisi o verziji-zaštiti..

 

edit: našao, ima import session. :) ali i vjerojatno novi problem, tj to je meni za pc-data disk, ne mora biti moguć za video i sl. tj tad možeš kreirati kao data, iskopirati na pc-disk, kreirati novu kompilaciju kao video-dvd.. i tad će raditi.

 

lovator1973 pon 3.2.2020 00:01
ihush kaže...

za test, probaj npr CDburnerXP.. ubaci snimljen dvd i izaberi da želiš snimiti novi data ili dvd-video, trebala bi se ponuditi opcija nastavka sessiona/izbor i kapacitet..

scrollaj malo pa vidi continue.. ignore i sl.

-tj to bi trebalo obaviti na sony-rekorderu, jer nije sigurno da će neki pc-soft moći zbog izbora-načina rada, tj trebao bi kreirati video-dvd i tad imati izbor sessiona kojeg nastavljaš-finiširaš ili ostavljaš medij otvorenim za dodavanje.. ali to se ne mora nuditi i ovisi o verziji-zaštiti..

 

edit: našao, ima import session. :) ali i vjerojatno novi problem, tj to je meni za pc-data disk, ne mora biti moguć za video i sl. tj tad možeš kreirati kao data, iskopirati na pc-disk, kreirati novu kompilaciju kao video-dvd.. i tad će raditi.

 

 Budem probao.

Tnx

ihush pon 3.2.2020 13:52
Ajar kaže...

snimaj kao "data" a ne "video" ili takvo što, na što manjoj brzini (4x) i ne čudi se ako je medij (dvd) neispravan. hoće to. 

 -taj fix pomaže ali samo na računalu (i novijim playerima jer imaju mogućnost playanja s ostalih medija, npr usb.. pa ako dvd-player ima i usb tad 90% da može jednako čitati medij ..).

-tj za običan kompatibilan uređaj, koji poštuje dvd-video standard, mora snimiti upravo tako, kao dvd-video, a to je zapravo = data+udf.. i još par sitnica kao sektor i zatvaranje sadržaja-medija.

-jedan paradox, jači brandovi kao sony se drže pravila-standarda (jer oni u pravilu i zarađuju time, npr sony je vlasnik filmova..), dok neki 'nonameovi' često dozvoljavaju sve mimo standarda, ne zato jer su 'bolji' nego ih to prodaje + proizvođače ne zanima zaštita (copyprotection i sl.) kao što su to sony-philips i svi klonovi po njihovim licencama.

 

-problem dvd rekordera je ograničenost menijima-opcijama, jer to nije PC kao i ovisnost o originalnom daljisnkom, tj dovoljno je da nedostaje neka specifična tipka na univerzalnom i ne možeš ono što s originalnim možeš (iz tog vremena je poznat sony, 'pravi' daljinski koji može sve, dvostrani, tj jednostavna strana s osnovnim funkcijama i druga koja se okretanjem uređaja u futroli tek vidi.. s bezbrojnim tipkama..). Philip suniverzalci su vrlo upotrebljivi za takve stvari dok sonyja ugl nema.. pa tko ga ima treba sačuvati, šteta baciti jer radi sa svim sony uređajima.. outofbox.

 

-ugl, ponavljanje 'pravila':

- često za snimanje mora biti RW medij, ne R, jer je burnproof tek kasnije dodan, a tad pitanje što se može dodatno snimiti, tj ako ne može snimiti 'sadržaj' (TOC) tad je medij za ostale uređaje-playere = prazan, mada je sadržaj na mediju (samo nema adresara-tablice gdje se što nalazi..).

- kao standard, plus + je noviji, time mrvicu bolji, brži.. ali često se desi da je stariji minus (-) 'kompatibilniji', pa se medij može birati, ili minus, ili plus, oba.. a neki uređaji samo s plusom nude te rw mogućnosti. (divlji zapad) :)

- kad je snimanje gotovo, treba finalizirati medij, tj tad rekorder uz malo čarobnog praha snimi sadržaj-toc i zatvori disk od izmjena. (ne mješati rw mogućnost i jednokratno snimanje neizbrisivog sa sadržajem.. tj izbrisiv medij je samo to, izbrisiv, može se ponovo snimiti, kao novi, ali oba imaju isto pravilo koje je možda početniku zbunjujuće.. tj nema brisanja na način kako to radimo na HDDu, tj kao da možemo samo formatirati particiju, tj to je jedino brisanje, dok je izmjena sadržaja slična, tj tad se samo iz popisa izbaci dio i to je tad jednako kao da ne postoji na mediju ali se i dalje fizički nalazi tu i zauzima mjesto. To su dva različita 'brisanja', formatiranje-prazno-sve ili ažuriranje popisa sadržaja TOCa.. kojeg koriste playeri za pristup i njima je to sadržaj, bez tog = prazno (kao što je problem u ovom slučaju).

-ponekad se prije početka snimanja treba izabrati odgovarajući način, s dodavanjem-otvoreno, ili jednokratno pa da automatika odmah po završetku snimanja s VHSa napravi sve potrebno.. možda za ovaj rekorder upravo tako treba.

 

-kad to iz nekog razloga ne možemo, tad ostalo kemijanje obavimo na računalu, authoring-burning softom kao 'nero' tj app-naziv koji vjerojatno svi znaju. Gore u primjeru je izbor sessiona, cdburnerxp je free (izbjegavajte nero, mastadont-komercijala, ali je ipak the-soft koji radi..). Pošto danas i sam win nudi osnovne stvari za snimanje medija, često nemate nikakav dodatni soft, a problem može biti tako banalan, da jednostavno ako nema izbora sessiona tad nema ni mogućnosti iskoristiti ga za popravak.. jer danas snimanje CD-DVDa više nije zanimljivo kao prije par desetljeća.

 

+ kad vas nešto zeza a trebalo bi raditi.. tad može biti i banalno npr star player-loša čitljivost medija.. a može biti i zaštita, macrovizija, copyprotection i sl. ponekad samo treba ponovo snimiti medij jer su i prazni možda škart.

+ naravno, na nekoj nižoj brzini, tj ovino o računalu-snimaču .. generaciji. Tj do burnproofa je pravilo bilo koristiti CAV/CLV onu max brzinu koja je konstantna, do x4, prvi DVD su bili do x2 (R/RW+ do 2.4), promjenu brzine su omogućili kansije i ako gledate pod svjetlom-špigliranje medija.. vidjet ćete koncentrične kružnice raznih nijansi ili jednu-jednoličnu, to je upravo zbog promjene brzine snimanja.

+ problem, kad nema burnproofa, ne smije doči do zastoja-prekida podataka u snimanju, tj tad je medij bio za smeće..

+ burnproof je to riješio, ali ne znači da neki player može čitati snimljen medij, jednostavno ne mora biti optički dovoljno čitak .. tj originalni 'srebreni' medij je najčitljiviji, tj on je uštancan-otisnut matricom i ima max refleksiju materijala, dok je snimljen medij daleko lošiji jer materijal moda imati mogućnost snimanja kao primarni kriterij (koji štancan nema kao problem, izrada kao vinil-ploče..). Zato svaki ispravan player čita 'original' ako išta čita, dok snimljeni možda čita, možda ne.. + starenje, preciznost, prašina...

 

+ jedan mali btw, audio cd standard i sessioni, predviđaju do 99 sessiona-trackova, tj toliko standard dozvoljava traka, odvojenih snimaka.

.. pošto je svaki TOC cca 20MB, medij 650MB (700MB pogotovo veći ne moraju biti podržani-čitljvi u playerima) matematika nam kaže da je realno max cca 30 trackova-pjesama nakon čega više nema mjesta na mediju za sadržaj tj sav kapacitet je postao popis sadržaja-toc.. :) kod dvda je to malo relaxano, ali nikad zaživjelo kao dvd-audio, isključivo kao data ili video, no svi imaju iste zajedničke standarde koji su često spetljani više zbog zaštite-otežavanja piraterije nego neke koristi za korisnika.

 

- ako nešto pripremamo na računalu, najsigurnije ili najflexibilnije je pripremiti sadržaj kao ISO image, kojeg tad svaki soft može snimiti.. a možemo testirati, vidjeti ponašanje medija mountanjem i sl. npr jesmo li dobro napravili menije i sl. lakše-brže nego to sve snimati na fizički medij, tj danas može i bilo koji storage kao flash-usb stikić ali tad je logičnije prilagoditi videomaterijal upravo današnjim formatima, tj ne raditi DVD-video po video standardu (625-pal..) nego može kao npr avi s npr mpeg2-mpeg4.. i to danas radi na svim uređajima kao smarttv ili dvbt koji imaju npr usb (ili lan)..

 

-to u ovom slučaju korisnik može tek kad nekako prebaci dvd s rekordera na pc tj kad pročita sadržaj.. a to mora fixanjem-finaliziranjem, tad može to jednostanvo rekodirati u željeni format, npr jednotavan free soft je fremaker, mediacoder itd.. za par minuta na prosječnom računalu i radi na svemu :) tj bolja opcija kad se već nešto želi sačuvati od zaborava, jer dvd kao medij nije pretjerano pouzdan, pitanje kako će biti čitljiv za koju godinu ako danas i radi.. na HDDu to može barem desetljeće trajati.

lovator1973 pon 3.2.2020 20:25
ihush kaže...
 

.... tj bolja opcija kad se već nešto želi sačuvati od zaborava, jer dvd kao medij nije pretjerano pouzdan, pitanje kako će biti čitljiv za koju godinu ako danas i radi.. na HDDu to može barem desetljeće trajati.

 

I HDD ti može "prdnuti" pa si na istome.

Evo, baš na svojem laptopu imam probleme s HDD-om i moram pod hitno tražiti novi HDD.

OD kćerke na laptopu HDD otišo za 1 godinu...

Tak da "desetljećima trajati" baš nisam previše siguran u to.

Što se tiče DVD medija, sjećam se da sam (od početka) kupovao striktno DVD medije koji su imali Taiyo Yuden sloj.

To je bilo prije (cca) 20 godina.

Čak sam i od početka mogao nabaviti i prazni medij na kojem je pisalo proizvođač Taiyo Yuden (bilo je rijetko, ali se moglo naći).

Evo, nakon 20-tak godina, svi DVD-i su mi "čitljivi"....

 

 

Mladen pon 3.2.2020 21:19
lovator1973 kaže...
ihush kaže...
 

.... tj bolja opcija kad se već nešto želi sačuvati od zaborava, jer dvd kao medij nije pretjerano pouzdan, pitanje kako će biti čitljiv za koju godinu ako danas i radi.. na HDDu to može barem desetljeće trajati.

 

I HDD ti može "prdnuti" pa si na istome.

Evo, baš na svojem laptopu imam probleme s HDD-om i moram pod hitno tražiti novi HDD.

OD kćerke na laptopu HDD otišo za 1 godinu...

Tak da "desetljećima trajati" baš nisam previše siguran u to.

Što se tiče DVD medija, sjećam se da sam (od početka) kupovao striktno DVD medije koji su imali Taiyo Yuden sloj.

To je bilo prije (cca) 20 godina.

Čak sam i od početka mogao nabaviti i prazni medij na kojem je pisalo proizvođač Taiyo Yuden (bilo je rijetko, ali se moglo naći).

Evo, nakon 20-tak godina, svi DVD-i su mi "čitljivi"....

 

 

Pa ne oslanjaš se valjda samo na jedan, pod HDD se obično podrazumijeva 2 ili 3, od kojih je bar jedan offline i/ili na drugoj lokaciji.

Što se tiče optičkih medija, M-Disc su ok za dugotrajne arhive (rade se kao DVD i BR diskovi).

 

Milka30 pon 3.2.2020 21:46

Davno sam imao problem sa DVD playerom (na kompu-Win 10) koji je za svaki DVD pokazivao da je prazan,iako on to nije bio.

U device manageru sam izbrisao driver od DVD pržilice,onda na "scan for hardware changes" i to je to!

Mozda i tebe to zeza?

 

Inace,daaaaavno kada sam se "bavio" prebacivanjem VHS na digitalni zapis uz pomoc firewirea,znao sam naletiti na pojedine camcordere(mislim Canon?),koji su imali tako nekakav blesavi video format,kojega nisi mogao nicime gledati(kasnije sam otkrio da VLC player moze),jedino je Pinnacle studio svojim capturingom mogao digitalizirati taj video format.....no to je zaista jako davno bilo!