silvio3105 čet 16.6.2022 16:48

Poz,

Imam TR 1950X na MSI X399 ploči, sve je po defaultu no imam mali problem - nekad prilikom opterečenja čujem zujanje iz PC-a(coil whine vjerojatno).

Npr. kad koristim Fusion 360 te kad u design workspaceu prelazim mišem preko 3D modela - čuje se lagano kuckanje iz PCa

Dok kad renderiram 3D model(Fusion koristi CPU) tada CPU bude na 100%(sve jezgre) no nema nikakvih zvukova

S druge strane, kad se Windows boota(dok se vrte one točkice) tada čujem taj coil whine.

 

Kada sam čuo zveckanje dok koristim Fusion, tada sam otvorio HW monitor i gledao kako skače CPU usage i napon. Napon ima skokove do 1.45V sve zbog CPU usagea koji isto skače(jer prelazim mišem preko 3D modela).

Ti zvukovi vjerojatno dolaze zbog skoka u naponu jezgri pa me sad zanima kako najbolje limitirat napon jezri, a da ne izgubim performanse.

CPU u leru ima napon na 1.3-1.35 i skokove na 1.45V.

Nije li to previše?

dabar_solta_V2 čet 16.6.2022 17:01

sta se napona tice u biosu nac load line calibration i smanjit isti.

a za ovo zujanje ako ima podešavanje vrm frekvencije probat manualno namještat dok ne nađeš neku na kojoj se manje cuje. trebalo bi se tiše ćut na višoj frekvenciji al ne mora bit .

silvio3105 čet 16.6.2022 17:53

Idem ovako probat,
Našao sam nešto CPU Switching Freq koji ide od 300kHz do 1000kHz no Bios tip mi kaže da što je veća frek da se FETovi više griju. Za sad je na auto. Je l to to o čemu pričaš za coil whine?

ansha čet 16.6.2022 19:49
silvio3105 kaže...
Stavio PWM na 500kHz i opet isto. LLC na modu osam i nije nešto pomogao, OVP na 150mV isto.
Kao da BIOS namjerno nabija napon kad ne treba.

To ti je normalno, napon je  isok na niskim opterecenjima jer onda boosta na vise taktove, kad renderas ti sigurno nije preko 1.2V....

 

Ja sam imao istu plocu i procesor, drzao sam na 3.9ghz i cca. 1.2V, bez loada bi to padalo jos puno nize, pogledaj u power planu da ti je min. cpu state nisko (stavi 5% ili kolimo je vec minimum) kako bi smanjivao takt...

ansha čet 16.6.2022 22:28
fer-de-lance kaže...

Pa to i jesu tvoji bivši ploča i proc, samo je kolegi novi account (više ni ne brojimo koji) 

 

Hm, mislio sam da nije jer ja nisam primjetio coil whine, moze bit i do napajanja...