Općenito o mobitelima

Kamere u smartfonima- Rasprava

zvonac čet 22.10.2020 15:11
ocean77 kaže...
zvonac kaže...

 

Pitanje je, što je jedan Mi Note 10 bez gcama, inače ovo nejde samo Mi Note 10 neg i ostale smartfone koji imaju podršku za gcam.

 

 

I ovo mi nije jasno, cemu uopce opterecivanje sto je neki mob bez Gcama...sto je tvoj Sony bez Vibera...nista, mob je bez Vibera koji instaliras pa postane mob sa Viberom.

Gcam je samo app u nizu koju stavis kada kupis mob, ne trazi root da je sda to neki posao, Gcam je doslovno na mobu za cca 20 sec, kao i svaka druga app koju onda koristis kao i default kameru.

 

 Nije ista usporedba.. Jel bi kupio mob koji nema podrsku za gcam?

Zakaj koristis gcam a ne stock app? Sam ces si odgovorit na pitanje.

Nemam nis protiv gcama, zato sto ga koristim na U11.

 

Zasto ljudi koriste uopce gcam? Da, zato jer je potonji napredniji, a ujedno zato sto si proizvodjaci ne daju truda da uglancaju app za fotic, jer ispada da covjek nema izbora ovdje, znaci ili koristit gcam ili se patit s stock app koja je nikakva..

Gcam nije bez mana, al je bolje rjesenje nego sto nude proizvodjaci sa svojim camera app.

 

Inace, postoji gcam za 5 II, ne koristim ga, jos ima tu posla da se dovede u red a i stock je solidna, s tim da posto je novi mob, mogu ocekivat updejtove kroz neko vrijeme.

 

A da ti odgovorim na pitanje iz prijasnjeg posta u vezi MI Note 10, sve ono sto ima 5 II to nema Mi Note10.. 

Tak da, Mi Note 10 je solidan mob, gledam ga u cijelini a ne samo kameru.

 

@3dfx, u vezi burst moda, koristio ga malo, moram malo proucit jos to:D

 

Bas vidio primjere fotki na 1 II i izgleda odlicno.

 

R36 čet 22.10.2020 15:31
ansha kaže...
R36 kaže...

 

 Ako se AF mući s fokusiranjem. Kakva će ti slika ispasti?? Nebitno sad za objekte u pokretu.

Lolchina, upao si u raspravu upravo o ovome boldanom. 

Mi smo bili u rundi ima 2mj...ti su upao zadnji. 

R36 čet 22.10.2020 15:37
zvonac kaže...

 

 Nije ista usporedba.. Jel bi kupio mob koji nema podrsku za gcam?

Zakaj koristis gcam a ne stock app? Sam ces si odgovorit na pitanje.

Nemam nis protiv gcama, zato sto ga koristim na U11.

 

Zasto ljudi koriste uopce gcam? Da, zato jer je potonji napredniji, a ujedno zato sto si proizvodjaci ne daju truda da uglancaju app za fotic, jer ispada da covjek nema izbora ovdje, znaci ili koristit gcam ili se patit s stock app koja je nikakva..

Gcam nije bez mana, al je bolje rjesenje nego sto nude proizvodjaci sa svojim camera app.

 

Inace, postoji gcam za 5 II, ne koristim ga, jos ima tu posla da se dovede u red a i stock je solidna, s tim da posto je novi mob, mogu ocekivat updejtove kroz neko vrijeme.

 

A da ti odgovorim na pitanje iz prijasnjeg posta u vezi MI Note 10, sve ono sto ima 5 II to nema Mi Note10.. 

Tak da, Mi Note 10 je solidan mob, gledam ga u cijelini a ne samo kameru.

 

@3dfx, u vezi burst moda, koristio ga malo, moram malo proucit jos to:D

 

Bas vidio primjere fotki na 1 II i izgleda odlicno.

 

Sad ćeš dobit porciju...

 

Uvezi tog tvog proučavanja. Skidam kapu što ti se da to sve proučavat. Ali takvih je malo. Ti imaš volje i sve 5. 

 

 

R36 čet 22.10.2020 16:14
thebatman kaže...
R36 kaže...

Kad vidim onakav setup kamera na Mate 40 Pro +, zaboravim na Gms i ostalo. 

 

Opet je Huawei sj... konkurenciju. 

 Kad mu vidim cijenu, sjetim se gms-a odma 😂

Slažem se i ja.

 

Sorry ali 1399 eura bez GMS-a ne bi dao.

 

 

ocean77 čet 22.10.2020 16:20

Ovo je posljednji bljesak Huaweia, ako ce ostati u tom biznisu slijede prosjecni mobiteli usporedivi sa nekim drugorazrednim proizvodjacima, bit ce zanimljivo pratiti kakve ce odluke Huawei donjeti na proljeće..ako se nekim čudom nešto ne promjeni.

HCMAA čet 22.10.2020 17:26

i nju je vrijeme zgazilo...eto da netko to uzme i stavi...senzor nove generacije...stavi ois...bolji fokus(PDAF)... jerbo fokus je bio stvarno nikakav...manual postavke...fotografirano prije pola sata s s7edge

ocean77 čet 22.10.2020 17:35
HCMAA kaže...
i nju je vrijeme zgazilo...eto da netko to uzme i stavi...senzor nove generacije...stavi ois...bolji fokus(PDAF)... jerbo fokus je bio stvarno nikakav...manual postavke...fotografirano prije pola sata s s7edge

 

 

Uvijek je lijepo vidjeti N808. 

HCMAA čet 22.10.2020 17:47

hebiga... zaboravio password:(... prednost mobitela je što su stalno u djepu...za fotografiju...međutim i oni sa svojom veličinom počinju ići na živce...idealno bi bilo 130*60*10 mm...jedan kvalitetni senzor

cijena više tih kamera na mobitelu je što sve osim glavne imaju pixele manjih dimenzija...pa i ta glavna 1um i manje

recimo dva senzora kao što su na s7edge po svemu ista osim po žarišnoj... jedan da je 20mm a drugi 75mm...to bi bilo idealno

A oni koji to žele dignuti na višu razinu... obvezatno apsc ili ff i raw

ocean77 čet 22.10.2020 23:45

Mene uopce ne zulja, doslovno me nije briga.😄

Dozivljavam ih kao svojevremeno Vivo ili Oppo i jos neke kineze koji nisu bili prisutni...ima toliko dobrih modela koji su i dostupni i imaju sve sto se od njih ocekuje da uopce ne razmisljam o tamo nekom kinezu Mate 40 PRO.😎

zvonac pet 23.10.2020 09:35

Kako ne postoji, pa sad ih bar na bacanje, možda ne direktna konkurencija, al svaki ima nešto drugo.. Prvo i osnovno, svi bi trebali na softveru poradit, pa onda možemo dalje..
Gledam fotke od Note 20 Ultra, kamere super na papiru, a u praksi fotke solidne, ima potencijala al softver koči sam potencijal hardvera.

R36 pet 23.10.2020 12:05
digitall kaže...

šteta što ne postoji konkurencija huaweiu u razvoju kamera zadnjih par godina.. volio bi da se netko od drugih proizvođača malo trgne.. 

 Uzeo si mi rijeć. Baš se pripremam to napisat.

 

Pa da nije bilo Huawei dana danas bi se divili 2x zoom-u.

zvonac kaže...
Kako ne postoji, pa sad ih bar na bacanje, možda ne direktna konkurencija, al svaki ima nešto drugo.. Prvo i osnovno, svi bi trebali na softveru poradit, pa onda možemo dalje..
Gledam fotke od Note 20 Ultra, kamere super na papiru, a u praksi fotke solidne, ima potencijala al softver koči sam potencijal hardvera.

Tko, gdje, šta sam ja slijep.

Tko je prvi izbacio optički zoom - 3x Mate 20, 5x P30 PRO, 10x P40+ i sad Mate 40 Pro +.

Slike u noćnim uvjetima - opet Huawei...

Pa prvi veći senzor P20 s 40mpix.

Brzo punjenje od 40W - opet Huawei.

 

Pa Huawei je toliko toga napravio da bi pogurao mobilnu industriju...., jer se Samsung uspavao.

 

Samsung od S7 do S10 je isti senzor kamere ugrađivao..., tek su sad u suradnji s Xiaomijem izbacili ovaj od 108mpix. 

 

Xiaomi - sve što rade oko kamere rade u suradnji s Samsungom.

 

Ovaj Mi 10 Ultra je napravio neki korak - eto 120x zoom da ne bude 100x kao ostali., i ovo brzo punjenje od 120W. Realno isti mob kao MI 10 Pro govorim za kameru.

 

Evo Oppo Find x2 Pro ti se potrudio složit u suradnji s Sony novi senzor po nekim svojim zamislima. Imao video o tome na you tube-u.

 

Realno napredak oko kamere zadnje 3 godine gura Huawei.

 

Ako ode Huawei u k... znam da ćemo stagnirat oko kamere. Samo mi je zato žao Huawei. Za sve ostalo mi se j...

 

Sony tu ne brojim jer se tek sad probudio...i to u manual modu.

 

zvonac pet 23.10.2020 13:08
R36 kaže...

Tko, gdje, šta sam ja slijep.

Tko je prvi izbacio optički zoom - 3x Mate 20, 5x P30 PRO, 10x P40+ i sad Mate 40 Pro +.

Slike u noćnim uvjetima - opet Huawei...

Pa prvi veći senzor P20 s 40mpix.

Brzo punjenje od 40W - opet Huawei.

 

Pa Huawei je toliko toga napravio da bi pogurao mobilnu industriju...., jer se Samsung uspavao.

 

Samsung od S7 do S10 je isti senzor kamere ugrađivao..., tek su sad u suradnji s Xiaomijem izbacili ovaj od 108mpix. 

 

Xiaomi - sve što rade oko kamere rade u suradnji s Samsungom.

 

Ovaj Mi 10 Ultra je napravio neki korak - eto 120x zoom da ne bude 100x kao ostali., i ovo brzo punjenje od 120W. Realno isti mob kao MI 10 Pro govorim za kameru.

 

Evo Oppo Find x2 Pro ti se potrudio složit u suradnji s Sony novi senzor po nekim svojim zamislima. Imao video o tome na you tube-u.

 

Realno napredak oko kamere zadnje 3 godine gura Huawei.

 

Ako ode Huawei u k... znam da ćemo stagnirat oko kamere. Samo mi je zato žao Huawei. Za sve ostalo mi se j...

 

Sony tu ne brojim jer se tek sad probudio...i to u manual modu.

 

Kaj nije Google prvi izbacio taj feature night sight?

Khm, prvi veći senzor? Ak se vratimo u ne tako daleku prošlost, mislim da je prva Nokia N8, pa PV808 i zadnji model sa winsima L1020.

 

Mada se slažem da Huawei napreduje na području hardvera, e da su i softverski tak uštimani, pa di bi im bio kraj.

Nećemo stagnirat niš, pa napredak ide dalje, sad je još izraženije, pošto je konkurencija velika i svaki nešto novog ponudi.

Sony je old school filozofija na kojem su počivali svi prethodni smartfoni i bilo je sve super dok ostali nisu počeli agresivno zadirat u sam softver kamere i nabrijavat fotke do ibera. Sony po tom pitanju nije IN jer mu fotke nisu "pop up" i "eye candy" furaju su na što realniji prikaz uz minimalnu korekciju softvera i naravno da današnjoj publici to nije po volji, još nedavno je bio IN onaj famozni beatuy mode. Doduše kolko god se Sony drži po strani i kod njega se vide nek stvari koje ponekad voli da je slika "oku lijepša".

 

Samsung inače prednjači u tim "inovacijama" još donedavno je bilo u modi, nek je trava malo zelenija, oblaci nek su jače plavkasti, malo pooštrit sliku, izgladit detalje tj reducirat noise reduction, al dobro, to je sad kolko tolko dovedeno u red, al zato je tu hdr/+ koji nekad fotku fakat "uredi" opet, to je krivica proizvođača.

Dok se sjetim S7, pa to je bilo koma fotkanje s njim, navodno je to kasnije ispravljeno, jpg nikakav bio a čak ni raw nije bio bez mana..

R36 pet 23.10.2020 13:13
zvonac kaže...
R36 kaže...

Tko, gdje, šta sam ja slijep.

Tko je prvi izbacio optički zoom - 3x Mate 20, 5x P30 PRO, 10x P40+ i sad Mate 40 Pro +.

Slike u noćnim uvjetima - opet Huawei...

Pa prvi veći senzor P20 s 40mpix.

Brzo punjenje od 40W - opet Huawei.

 

Pa Huawei je toliko toga napravio da bi pogurao mobilnu industriju...., jer se Samsung uspavao.

 

Samsung od S7 do S10 je isti senzor kamere ugrađivao..., tek su sad u suradnji s Xiaomijem izbacili ovaj od 108mpix. 

 

Xiaomi - sve što rade oko kamere rade u suradnji s Samsungom.

 

Ovaj Mi 10 Ultra je napravio neki korak - eto 120x zoom da ne bude 100x kao ostali., i ovo brzo punjenje od 120W. Realno isti mob kao MI 10 Pro govorim za kameru.

 

Evo Oppo Find x2 Pro ti se potrudio složit u suradnji s Sony novi senzor po nekim svojim zamislima. Imao video o tome na you tube-u.

 

Realno napredak oko kamere zadnje 3 godine gura Huawei.

 

Ako ode Huawei u k... znam da ćemo stagnirat oko kamere. Samo mi je zato žao Huawei. Za sve ostalo mi se j...

 

Sony tu ne brojim jer se tek sad probudio...i to u manual modu.

 

Kaj nije Google prvi izbacio taj feature night sight?

Khm, prvi veći senzor? Ak se vratimo u ne tako daleku prošlost, mislim da je prva Nokia N8, pa PV808 i zadnji model sa winsima L1020.

 

Mada se slažem da Huawei napreduje na području hardvera, e da su i softverski tak uštimani, pa di bi im bio kraj.

Nećemo stagnirat niš, pa napredak ide dalje, sad je još izraženije, pošto je konkurencija velika i svaki nešto novog ponudi.

Sony je old school filozofija na kojem su počivali svi prethodni smartfoni i bilo je sve super dok ostali nisu počeli agresivno zadirat u sam softver kamere i nabrijavat fotke do ibera. Sony po tom pitanju nije IN jer mu fotke nisu "pop up" i "eye candy" furaju su na što realniji prikaz uz minimalnu korekciju softvera i naravno da današnjoj publici to nije po volji, još nedavno je bio IN onaj famozni beatuy mode. Doduše kolko god se Sony drži po strani i kod njega se vide nek stvari koje ponekad voli da je slika "oku lijepša".

 

Samsung inače prednjači u tim "inovacijama" još donedavno je bilo u modi, nek je trava malo zelenija, oblaci nek su jače plavkasti, malo pooštrit sliku, izgladit detalje tj reducirat noise reduction, al dobro, to je sad kolko tolko dovedeno u red, al zato je tu hdr/+ koji nekad fotku fakat "uredi" opet, to je krivica proizvođača.

Dok se sjetim S7, pa to je bilo koma fotkanje s njim, navodno je to kasnije ispravljeno, jpg nikakav bio a čak ni raw nije bio bez mana..

Ne pričam o night sight-u, jer kod Huawei ne trebaš ništa posebno palit - oni iz prve opali sliku u "noćnim uvjetima"

 

Prvi veći senzor pametnih telefona - Nokiu ne brojim po pametnim...to je prošlo svršeno vrijeme., aj još L1020 s WP.

 

Slažem se za Samsung - inovacije - trava zelenija i sl..., ali su stagnirali, i tu je iskočio Huawei od P20 pa na dalje.

ocean77 pet 23.10.2020 15:45

Pazi njega, on Nokiu ne broji po pametnim telefonima.🤣

 

Naravno da se i Nokia racuna i ona je zapravo pionir svega sto imamo danas, znaci i veci senzori i nekakav oblik zooma...Nokia je koristila crop na konto velikog senzora i velike rezolucije sto neki i danas koriste, npr. Samsung na S20+.

Huawei nije radio na zoomu kako neki ovdje nazivaju tele kamere vecih fokala, to je zasebna kamera i zaseban senzor sa pripadajucom optikom koja opet moze biti klasican sustav leca ili periskop, odnosno prizma.

 

 

mzopg pet 23.10.2020 15:50
R36 kaže...

Tko, gdje, šta sam ja slijep.

Tko je prvi izbacio optički zoom - 3x Mate 20, 5x P30 PRO, 10x P40+ i sad Mate 40 Pro +.

Slike u noćnim uvjetima - opet Huawei...

Pa prvi veći senzor P20 s 40mpix.

Brzo punjenje od 40W - opet Huawei.

 

Pa Huawei je toliko toga napravio da bi pogurao mobilnu industriju...., jer se Samsung uspavao.

 

Samsung od S7 do S10 je isti senzor kamere ugrađivao..., tek su sad u suradnji s Xiaomijem izbacili ovaj od 108mpix. 

 

Xiaomi - sve što rade oko kamere rade u suradnji s Samsungom.

 

Ovaj Mi 10 Ultra je napravio neki korak - eto 120x zoom da ne bude 100x kao ostali., i ovo brzo punjenje od 120W. Realno isti mob kao MI 10 Pro govorim za kameru.

 

Evo Oppo Find x2 Pro ti se potrudio složit u suradnji s Sony novi senzor po nekim svojim zamislima. Imao video o tome na you tube-u.

 

Realno napredak oko kamere zadnje 3 godine gura Huawei.

 

Ako ode Huawei u k... znam da ćemo stagnirat oko kamere. Samo mi je zato žao Huawei. Za sve ostalo mi se j...

 

Sony tu ne brojim jer se tek sad probudio...i to u manual modu.

 

Huawei je bez google servisa nekompletan uređaj za globalno tržište, Kinezima je to ok. Jednako kao što je Mi 10 Ultra za entuzijaste i ljude koji imaju volje podešavati uređaj kako bi radio prema njihovim željama. 1400 eura za flagship koji nije za globalno tržište je previše. Mi 10 Ultra isto tu ima problema, ali se može nabaviti za 650-700 eura, što je i ipak vrijedno nekakvog rizika. Mislim da će Huawei seriji 40 cijena padati jako brzo.

 

iPhone i Pixel spadaju u drugu kategoriju, uređaji koji iz prve kvalitetno rade kako se od njih očekuje i nemaju previše opcija/mogućnosti u usporedbi sa drugim Android uređajima.

 

Svašta si ti sad tu napisao, nešto točno, nešto ne.

 

Huawei se prvenstveno fokusirao na kamere i tu su bili predvodnici. Xiaomi je fokusiran na kompletan uređaj i pokušavaju prezentirati i postaviti nove standarde.

 

Mi 10 Pro set kamera i Mi 10 Ultra nemaju veze jedne s drugima. Ne znam odakle ti da je to isti set kamera? To su dva jako različita uređaja kad se gledaju osnovne komponente poput baterije, displaya, kamera. Od 4 kamere samo jedna je ista, telefoto 2x, ostale su potpuno drugačije. Glavni senzor Omnivision, 5x periskopska kamera gdje su "rezali" Sony senzor IMX586 kako bi dobili custom senzor i ultrawide 12mm koji pokriva najšire područje od svih trenutnih ultrawide kamera. Pa ako ovo nije napredak onda ne znam što je.

 

Zatim imaš bateriju i cijeli sistem punjenja koji je poduhvat sam za sebe. Baterija se sastoji od dvije jedinice, sistem punjenja gdje se struja dijeli preko posebnih konvertera. Grafen za bolju provodljivost, poseban sistem hlađenja kako bi se izbjeglo pregrijavanje i skraćivanje trajanja baterije. 34 zaštitne mjere koje vode računa o tome. Napredni algoritmi koji paze i optimiziraju napone u čelijama. Rezultat, gubitak od svega 10% kapaciteta na 800 punjenja! Kod trenutnih uređaja gubitak je do 60% na 400 punjenja. 120W punjenje, oko 25min. od 0 do 100%.

 

Detaljnije: https://en.gizchina.it/2020/08/xiaomi-mi-10-ultra-120w-55w-explained/

 

10 bitni 120Hz TCL display, sa 240Hz sampling rateom, sa podrškom za HDR 10+ i 1120 max. nitsa.

 

Sve to zapakirano u verziju sa transparentnim kućištem i dizajnom kamera koje ne djeluje poput igračke kao na Poco ili Mate 40 već kao ozbiljan kamera uređaj.

 

Od svega toga ti istakneš 120x zoom koji je čista marketinška brojka i nema nikakvu realnu i korisnu vrijednost. Fascinantno je da je na 10x jako dobar, a upotrebljiv i do 30x, ali sve preko toga je samo brojka.

 

 

 

3dfx pet 23.10.2020 17:01

meni se cini da su svi ti napredci, premali, prespori i nis koristi

 

uzimo Xioami Ultra, najbolji foto smartphone danasnjice, manje vise

 

u u sporedbi sa S7 napredak je smijesan

 

ovo su low light fotke

 

istina ovo je team za entuzijaste, ali svi nesto drobite te ovaj ima ovo, ovaj ima ovaka senzor, ovaj ima ovakve fokale pa ovaj nema dobre ovo ono, a na kraju najnovihi krik tehnologije protiv stare krame

 

manje visi isti vrag 

mzopg pet 23.10.2020 21:49
3dfx kaže...

meni se cini da su svi ti napredci, premali, prespori i nis koristi

 

uzimo Xioami Ultra, najbolji foto smartphone danasnjice, manje vise

 

u u sporedbi sa S7 napredak je smijesan

 

ovo su low light fotke

 

istina ovo je team za entuzijaste, ali svi nesto drobite te ovaj ima ovo, ovaj ima ovaka senzor, ovaj ima ovakve fokale pa ovaj nema dobre ovo ono, a na kraju najnovihi krik tehnologije protiv stare krame

 

manje visi isti vrag 

Ta dva uređaja nisu niti približno isti po pitanju kamera. Pod broj jedan kod tih primjera Ultra ima podešen ISO na 1700 dok je S7 na 250, a opet je šum kod Ultre daleko manji. Znači 7 puta manji ISO, a bolji rezultati. E sad pitanje je zašto je uopće ISO toliko visok i shutter speed 5 puta sporiji nego kod S7. Koliko se sjećam ti testovi se rade pri dobrom osvjetljenju.

 

No zanemarimo sad to. Frend je imao S7 i Mi 10 Ultra je miljama daleko od njega. S7 ima solidnu glavnu kameru, ali nema telefoto, nema ultrawide, 4k@60, 8k... Ultra je mob čije se fotke mogu koristiti i u profi svrhe.

 

kbenzema kaže...
Da li je neko koristio iphone 11 i 11 pro? Znam da pro ima trecu telefoto kameru pa me zanima ima li to kakve velike razlike

Na amazonu obični ide za 580€ pa se sad dvoumim da li da uzmem

Kako misliš da li to ima velike razlike? Pro ima 2x optički zoom, a obična verzija 11 nema. Uz to Pro ima odličan OLED display, dok ovaj drugi ima solidan IPS sa graničnih 326 PPI.

kbenzema pet 23.10.2020 21:56

Ma ne zanima me ekran i to, već ima li razlike u kvaliteti fotki. Isto tak, taj 2x optički zoom mi znači isto kao i 3x na mate 20 pro, skoro pa nebitan. U biti onda sam sebi mogu odgovorit da nema neke bitne razlike jel?

ocean77 pet 23.10.2020 22:19
kbenzema kaže...
Ma ne zanima me ekran i to, već ima li razlike u kvaliteti fotki. Isto tak, taj 2x optički zoom mi znači isto kao i 3x na mate 20 pro, skoro pa nebitan. U biti onda sam sebi mogu odgovorit da nema neke bitne razlike jel?

 

 

80mm skoro pa nebitno...ajd dobro.

Sada imam cijeli spektar fokala od macro preko 13mm, zatim 25mm pa 50mm pa do 92mm i moram priznati da je ova 92mm vise u funkciji od ostalih, a slicno je bilo i sa M20 PRO.

S druge strane kada sam imao P30 PRO 125mm odnosno 5X sam daleko manje koristio jer je overkill za svakodnevicu.

 

Sto se tice pitanja za iPhone, kamere su iste na glavnoj i na UW, znaci dobit ces isti IQ, a sa PRO imas jedino jos tu 2X kameru koja tebi ocito ne treba pa ako ti IPS ekran nize rezolucije nije deal breaker nemas razloga gledati daleko skuplji PRO model.

Same kamere su solidne, automatika kao i na Pixelu pouzdana i video vjerojatno najbolji od svega ostalog i uz to jos imas kompaktan mob.

Jedino bih ti savjetovao zastitu ekrana obavezno, iPhone koristi neke ocito losije zastitne slojeve pa se jako brzo grebe, cak i kod uobicajene upotrebe.