Općenito o mobitelima

Kamere u smartfonima- Rasprava

Strm ned 9.8.2020 20:49

Bavim se fotografijom već 6 godina, tako da imam malo znanja...

 

Kupio sam Pocophone F1 u nadi da ću za male novce dobiti odlične fotke, i moram priznati, apsolutno sam odušveljen...

 

Dolje vam pružam galeriju od malo više od 20 fotki, fotkane na njemu.

 

Zbog custom androida piše da su Oneplus, ali taj mobitel nema ni približno ovako dobru kameru

 

Naravno, korištena je google camera

 

LINK ZA FOTKE

 

Molim vas za konstruktivne kritike!

ocean77 ned 9.8.2020 22:21

Ja sam prodao Mate 20 PRO i dok ne smislim sto dalje uzeo sam povoljno novog Poca F1, to je drugi puta da se vracam na taj mob.

Kamera mu svakako nije razina Matine (osim videa koji je nesto bolji), ali za mob koji se da naci za cca 1200 Kn kamera je vrhunska.

Rezultat je slican Pixelovom, ali iskustvo koristenja nije kao na Pixelu jer on ima dodatan procesor za fotke pa se sve odvija brze i ukupan dojam je kod Pixela svakako pozitivniji.

Tko ne trazi neku ultimativnu brzinu za sitne novce ce dobiti jako sposobnu kameru...pogotovo sa Gcam.

Posmatrač ned 9.8.2020 22:30
Strm kaže...

Bavim se fotografijom već 6 godina, tako da imam malo znanja...

 

Kupio sam Pocophone F1 u nadi da ću za male novce dobiti odlične fotke, i moram priznati, apsolutno sam odušveljen...

 

Dolje vam pružam galeriju od malo više od 20 fotki, fotkane na njemu.

 

Zbog custom androida piše da su Oneplus, ali taj mobitel nema ni približno ovako dobru kameru

 

Naravno, korištena je google camera

 

LINK ZA FOTKE

 

Molim vas za konstruktivne kritike!

 Nemoj se uvrijediti ali sve slike izgledaju kao HDR na steroidima.... Ako ih nisi ti dirao ovo je prelose... Na oko izgledaju atraktivno ali ovo je prelose......

Sve izgledaju kao kompjuterski generisane i neprirodne....Mozda si to htio.....

Strm ned 9.8.2020 22:46
Posmatrač kaže...
Strm kaže...

Bavim se fotografijom već 6 godina, tako da imam malo znanja...

 

Kupio sam Pocophone F1 u nadi da ću za male novce dobiti odlične fotke, i moram priznati, apsolutno sam odušveljen...

 

Dolje vam pružam galeriju od malo više od 20 fotki, fotkane na njemu.

 

Zbog custom androida piše da su Oneplus, ali taj mobitel nema ni približno ovako dobru kameru

 

Naravno, korištena je google camera

 

LINK ZA FOTKE

 

Molim vas za konstruktivne kritike!

 Nemoj se uvrijediti ali sve slike izgledaju kao HDR na steroidima.... Ako ih nisi ti dirao ovo je prelose... Na oko izgledaju atraktivno ali ovo je prelose......

Sve izgledaju kao kompjuterski generisane i neprirodne....Mozda si to htio.....

 Nisam ništa uređivao, takve su kakve jesu, za mobitel od 1000kn i više nego dobre, pogledaj fotke od pixela, iste su više manje

Posmatrač ned 9.8.2020 23:06
Strm kaže...
Posmatrač kaže...
Strm kaže...

Bavim se fotografijom već 6 godina, tako da imam malo znanja...

 

Kupio sam Pocophone F1 u nadi da ću za male novce dobiti odlične fotke, i moram priznati, apsolutno sam odušveljen...

 

Dolje vam pružam galeriju od malo više od 20 fotki, fotkane na njemu.

 

Zbog custom androida piše da su Oneplus, ali taj mobitel nema ni približno ovako dobru kameru

 

Naravno, korištena je google camera

 

LINK ZA FOTKE

 

Molim vas za konstruktivne kritike!

 Nemoj se uvrijediti ali sve slike izgledaju kao HDR na steroidima.... Ako ih nisi ti dirao ovo je prelose... Na oko izgledaju atraktivno ali ovo je prelose......

Sve izgledaju kao kompjuterski generisane i neprirodne....Mozda si to htio.....

 Nisam ništa uređivao, takve su kakve jesu, za mobitel od 1000kn i više nego dobre, pogledaj fotke od pixela, iste su više manje

 Zato ja ne volim fotke sa bilo kojeg moba. juce kupio Note 10 i ista stvar.....Doduse ove tvoje su bas pretjerano obradjene.....

mzopg pon 10.8.2020 00:08
Strm kaže...

 Nemoj se uvrijediti ali sve slike izgledaju kao HDR na steroidima.... Ako ih nisi ti dirao ovo je prelose... Na oko izgledaju atraktivno ali ovo je prelose......

Sve izgledaju kao kompjuterski generisane i neprirodne....Mozda si to htio.....

 Nisam ništa uređivao, takve su kakve jesu, za mobitel od 1000kn i više nego dobre, pogledaj fotke od pixela, iste su više manje

To su GCam (Pixel) fotke, raspravljali smo se o njima zadnjih par stranica. Većina ljudi ih voli. Ne može se reći da izgledaju loše, ima tu jako lijepih fotografija, ali meni osobno je isto draža realnija fotka bez toliko saturacije, kontrasta i oštrine. U svakom slučaju taj mali jeftini mob može izvući jako dobru fotku.

 

Posmatrač kaže...

 Zato ja ne volim fotke sa bilo kojeg moba. juce kupio Note 10 i ista stvar.....Doduse ove tvoje su bas pretjerano obradjene.....

Može se sa moba danas dobiti jako dobra fotka, slična dSLR fotki, samo treba znati. Ako je Mi Note 10 u pitanju on ima opciju RAW fotke pa se dobije čista fotka i obradi kako kome odgovara. Ta fotka može izgledati kao ova sa GCam, a može i potpuno drugačije.

big smoke pon 10.8.2020 08:57
Strm kaže...

Bavim se fotografijom već 6 godina, tako da imam malo znanja...

 

Kupio sam Pocophone F1 u nadi da ću za male novce dobiti odlične fotke, i moram priznati, apsolutno sam odušveljen...

 

Dolje vam pružam galeriju od malo više od 20 fotki, fotkane na njemu.

 

Zbog custom androida piše da su Oneplus, ali taj mobitel nema ni približno ovako dobru kameru

 

Naravno, korištena je google camera

 

LINK ZA FOTKE

 

Molim vas za konstruktivne kritike!

 

Koji gcam (+xml) je u pitanju ?

Trenutno stari koristi 9.5 od san1ty na Pocou i radi dobre fotke. Je li netko probao možda v7 verzije ?

Dan1234567890 pon 10.8.2020 09:01

Prije kojih godinu dana sam kolegu uputio na GCam za njegov Poco, jer se zalio na slike...kad je instalirao, napravili smo brzinski test i usporedili fotke sa Pixela i njegovog Poca...na ekranu mobitela se vidjelo da su Poco slike losije (vjv bi razlike bilo još očitije ne većem ekranu) i često mu nisu ispadale dovoljno čiste (bile su malo zamućene, na pixelu se to nikad ne događa). Bilo je i fotki koe su izgledale isto kao na pixelu, ali to to je bilo u manje od 50% slučajeva u tom brzinskom testu na 15-tak fotki u 15-tak minuta... Nakon par tjedana sam ga pitao jel koristi gCam ili stock app i rekao je da gCam koristi po danu/mraku (ne sjećam se točno), a stock u obrnutom slučaju, jer mu tako ispadaju bolje fotke...milsim da jos ima taj Poco, pa ako koga zanima uporedba, mogao bi je napraviti i staviti tu slike....

 

Strm pon 10.8.2020 09:14

Gcam portovi su jako puno napredovali i sad više nema razlike između pixela i poca, jedino šta sam primjetio da fotke izgledaju čišće na mom laptopu nego na mobitelu.

 

Originalna aplikacija uopće nije usporediva sa gcamom više, što ubog hdr-a, što zbog night visiona..

Strm pon 10.8.2020 09:16
mzopg kaže...
Strm kaže...

 Nemoj se uvrijediti ali sve slike izgledaju kao HDR na steroidima.... Ako ih nisi ti dirao ovo je prelose... Na oko izgledaju atraktivno ali ovo je prelose......

Sve izgledaju kao kompjuterski generisane i neprirodne....Mozda si to htio.....

 Nisam ništa uređivao, takve su kakve jesu, za mobitel od 1000kn i više nego dobre, pogledaj fotke od pixela, iste su više manje

To su GCam (Pixel) fotke, raspravljali smo se o njima zadnjih par stranica. Većina ljudi ih voli. Ne može se reći da izgledaju loše, ima tu jako lijepih fotografija, ali meni osobno je isto draža realnija fotka bez toliko saturacije, kontrasta i oštrine. U svakom slučaju taj mali jeftini mob može izvući jako dobru fotku.

 

Posmatrač kaže...

 Zato ja ne volim fotke sa bilo kojeg moba. juce kupio Note 10 i ista stvar.....Doduse ove tvoje su bas pretjerano obradjene.....

Može se sa moba danas dobiti jako dobra fotka, slična dSLR fotki, samo treba znati. Ako je Mi Note 10 u pitanju on ima opciju RAW fotke pa se dobije čista fotka i obradi kako kome odgovara. Ta fotka može izgledati kao ova sa GCam, a može i potpuno drugačije.

 Ako vas zanima, napravit ću nekoliko usporednih fotki pocophonea i canona 6D, fotkat ću u rawu i obraditi fotke na jednak način pa ćemo vidjeti razliku

Dan1234567890 pon 10.8.2020 10:45
Strm kaže...

Bavim se fotografijom već 6 godina, tako da imam malo znanja...

 

Kupio sam Pocophone F1 u nadi da ću za male novce dobiti odlične fotke, i moram priznati, apsolutno sam odušveljen...

 

Dolje vam pružam galeriju od malo više od 20 fotki, fotkane na njemu.

 

Zbog custom androida piše da su Oneplus, ali taj mobitel nema ni približno ovako dobru kameru

 

Naravno, korištena je google camera

 

LINK ZA FOTKE

 

Molim vas za konstruktivne kritike!

 

 

Strm  Ovo boje ne izgledaju kao na pixelu, imaju previse boje, kao da je neki vivid mode upaljen...?

 

inače, vidim na njusci su se poceli pojavljivati p40p+...idu novi za 6.000kn  https://www.njuskalo.hr/huawei-p40/huawei-p40-pro-plus-ceramic-white-garancija-oglas-32127117

 

 

ja cekam da vidim sto ce pixel5 donjeti i trenutno su mi ta 2 modela na nišanu za slijedeći mob 😬

Ivan(4) pon 10.8.2020 11:08

Da, fotke nisu loše osim što je saturacija ludačka. Ako je to bio cilj, onda ok, ima to svoju primenu, no kako je to bilo na "default" podešavanju, možda bi bilo bolje probati neki drugi profil - opet, ako sam dobro povezao, izabran je profil za OnePlus.

ocean77 pon 10.8.2020 18:26
big smoke kaže...
ocean77 kaže...

Obzirom da je Pocophone F1 moj privremeni mob, usput sam fotkao malo s njim.

Fotke su cisti "point & forget" bez ikakvih umjetnickih aspiracija...vecernja setnja u sitne sate i par usputnih...

 

https://www.flickr.com/photos/62335771@N03/shares/3481WB

 

Vecina ih je sa Gcam, ali mi se cine manje saturirane od tvojih iako koristimo isti hardware i SW.

Ove fotke su direktno iz moba bez ikakve obrade.

 Koji gcam je u igri ?

 

 

Gcam 7.3...ima i novija, ali je ova stabilnija.

Strm pon 10.8.2020 19:42
ocean77 kaže...

Obzirom da je Pocophone F1 moj privremeni mob, usput sam fotkao malo s njim.

Fotke su cisti "point & forget" bez ikakvih umjetnickih aspiracija...vecernja setnja u sitne sate i par usputnih...

 

https://www.flickr.com/photos/62335771@N03/shares/3481WB

 

Vecina ih je sa Gcam, ali mi se cine manje saturirane od tvojih iako koristimo isti hardware i SW.

Ove fotke su direktno iz moba bez ikakve obrade.

 Ima puno postavki u samome gcamu, i čiji je port gcama, i naposljetku, koja je verzija gcama, to sve utječe na fotke

 

Vjerujem da kod mene hdr jače radi i da su boje više saturirane, a to se sve može u postavkama urediti, samo bi se trebao poigrati malo

 

Nekako mi tvoje fotke djeluluji manje oštro, i kao da im ipak fali malo saturacije, ali jako malo

 

Ja koristim v7 gcama od parrota, a postavke sam preuzeo negdje sa xda foruma

digitall pon 10.8.2020 19:56
Strm kaže...

 Ima puno postavki u samome gcamu, i čiji je port gcama, i naposljetku, koja je verzija gcama, to sve utječe na fotke

 

 upravo zbog ovog sam odustao od tih kemijanja i više ne kupujem mob koji po defaultu nema dobru cam

hoću reći namjerno plaćam više da ne razmišljam o glupostima

mzopg pon 10.8.2020 20:09
Strm kaže...

 Ako vas zanima, napravit ću nekoliko usporednih fotki pocophonea i canona 6D, fotkat ću u rawu i obraditi fotke na jednak način pa ćemo vidjeti razliku

 To bi bilo super.

 

digitall kaže...

 upravo zbog ovog sam odustao od tih kemijanja i više ne kupujem mob koji po defaultu nema dobru cam

hoću reći namjerno plaćam više da ne razmišljam o glupostima

Pa nije on morao kemijati mogao je koristiti stock kameru i imati solidne rezultate. Ima ljudi koji vole testirati i eksperimentirati.

Danas svi poznatiji proizvođaći (Apple, Xiaomi, Huawei, Samsung, OnePlus...) imaju po defaultu dobru kameru.

Strm pon 10.8.2020 20:18

To je život stari, imaš ljude koji uvijek nešta kemijaju jer nemaju novca, ljude koji gledaju best bang for the buck jer ne vole bez veze trošiti novac i ljude koji uvijek nešta kemijaju jer vole kemijati, a imaju novca..

 

Ja sam oduvijek volio kemijati i igrati se sa mobitelom, imam huawei p30 pro ali sam ga dao curi, jer više volim pocophone i koliko dobijem za novac, a i community mi se više sviđa...

 

Osobno imam iPhone 8 kao službeni mobitel uz Pocohpone, jer na iPhone uvijek mogu računati da će odraditi posao, a po pocu kemijam koliko hoću i ne mislim hoće sutra stati

Chico12 pon 10.8.2020 21:05
mzopg pon 10.8.2020 21:27
Strm kaže...

To je život stari, imaš ljude koji uvijek nešta kemijaju jer nemaju novca, ljude koji gledaju best bang for the buck jer ne vole bez veze trošiti novac i ljude koji uvijek nešta kemijaju jer vole kemijati, a imaju novca..

 

Ja sam oduvijek volio kemijati i igrati se sa mobitelom, imam huawei p30 pro ali sam ga dao curi, jer više volim pocophone i koliko dobijem za novac, a i community mi se više sviđa...

 

Osobno imam iPhone 8 kao službeni mobitel uz Pocohpone, jer na iPhone uvijek mogu računati da će odraditi posao, a po pocu kemijam koliko hoću i ne mislim hoće sutra stati

 Naravno, potpuno te kužim. Mene najviše oduševi kad iz jeftinog uređaja izvućem maksimum. Kemijanje na maksimum. 

 

Odavno ja pišem tamo po temi za preporuku da je Mi A3 odličan uređaj za svoju cijenu, ali ekipa samo gleda specke pa im je glavni problem što nema zilijun pixela po inchu, nema veze što ih nebi ni vidjeli prostim okom. Glavna kamera ima Sony IMX586 senzor koji u kombinaciji sa dobrim softwareom može izbaciti odlične fotke. GCam će ti puno pomoći kod slabijeg osvjetljenja.

 

Nažalost Mi A4 neće više biti dio Android One programa. 

Dan1234567890 uto 11.8.2020 08:48
Strm kaže...

To je život stari, imaš ljude koji uvijek nešta kemijaju jer nemaju novca, ljude koji gledaju best bang for the buck jer ne vole bez veze trošiti novac i ljude koji uvijek nešta kemijaju jer vole kemijati, a imaju novca..

 

Ja sam oduvijek volio kemijati i igrati se sa mobitelom, imam huawei p30 pro ali sam ga dao curi, jer više volim pocophone i koliko dobijem za novac, a i community mi se više sviđa...

 

Osobno imam iPhone 8 kao službeni mobitel uz Pocohpone, jer na iPhone uvijek mogu računati da će odraditi posao, a po pocu kemijam koliko hoću i ne mislim hoće sutra stati

meni je pitanje vremena presudan faktor, jer jednostavno nemam više vremena kao prije da bi po forumima pratio teme za razne app, testirao ih i instalirao...prije sam imao više vremena i flashao romove, recoveryje, bootloadere, tweekao kernele i romove, sideloadao appove i trošio puno vremena na to, a sad više ne mogu (djeca i  zena uzeli danak "kemijanju") :) - jedva popratim što ima novog da bi mogao obaviti neke informirane kupnje kad dođe vrijeme za neku kupnju tehnike/elektronike/software-a...

digitall uto 11.8.2020 11:04
Dan1234567890 kaže...
Strm kaže...

To je život stari, imaš ljude koji uvijek nešta kemijaju jer nemaju novca, ljude koji gledaju best bang for the buck jer ne vole bez veze trošiti novac i ljude koji uvijek nešta kemijaju jer vole kemijati, a imaju novca..

 

Ja sam oduvijek volio kemijati i igrati se sa mobitelom, imam huawei p30 pro ali sam ga dao curi, jer više volim pocophone i koliko dobijem za novac, a i community mi se više sviđa...

 

Osobno imam iPhone 8 kao službeni mobitel uz Pocohpone, jer na iPhone uvijek mogu računati da će odraditi posao, a po pocu kemijam koliko hoću i ne mislim hoće sutra stati

meni je pitanje vremena presudan faktor, jer jednostavno nemam više vremena kao prije da bi po forumima pratio teme za razne app, testirao ih i instalirao...prije sam imao više vremena i flashao romove, recoveryje, bootloadere, tweekao kernele i romove, sideloadao appove i trošio puno vremena na to, a sad više ne mogu (djeca i  zena uzeli danak "kemijanju") :) - jedva popratim što ima novog da bi mogao obaviti neke informirane kupnje kad dođe vrijeme za neku kupnju tehnike/elektronike/software-a...

 upravo to, ja sam po pitanju mobitela kemijao od windows mobile pa do prije par godina.. romovi, rootanje, kerneli, na novijima i gcam.. jednostavno mi se neda više, nisu ni pare toliko u pitanju, više je bila fora izvući maksimum iz uređaja.. al sad kad pogledam jedino možeš nešto još izvlačiti iz tih jeftinijih uređaja, od ovih novijih skupljih možeš 0.1%

 

što se tiče gcam najviše me nerviralo kad sve uštimam da daje dobre rezultate i da se ne ruši, izađe novija ver. pa opet ispočetka.. ili nova verzija androida.. pa se ruši, pa malo je super, pa malo lošija od stock ovisno o uvjetima, postavkama, verziji.. pa video lošiji nego stock, pa onda u nekoj situaciji moram nepotrebno razmišljati koju app da pokrenem, pa se sruši u najgorem mogućem trenutku i propustim priliku za fotku.. bilo je tu svašta.. jednostavno mi se neda više. da mi netko ponudi mob za 1000kn i gcam koji daje iste rezultate kao neki od 10000kn, biram ovaj od 10000kn bez trunke razmišljanja.

kbenzema uto 11.8.2020 14:30

Malo gledam stare snimke sa konc snimane sa G4. Divota naspram Mate 20 Pro, osim zvuka, to je prosječno na oba modela. Šteta da je LG propao nakon tog modela iako se ni s njim nisu usrećili zbog problema sa matičnom i očajnom baterijom, ali kamera je bila top