Općenito o ICT biznisu

Da li trebam plaćati porez?

Check sub 3.3.2018 21:25

Moj frend je vodio web store svojevremeno u hrvatskoj, i nakon hrpe istraživanja lik je otvorio tvrku i račune u Nizozemskoj, sve je napravio u ambasadi i imao je legalnu tvrku prije nego što bi u hrvatskoj izašao iz trgovačkog suda. Plaču si je isplačivao na nizozemski račun, čak je i prijavio boravište tam u nekom selu, platio liku "stanarinu" i kao bio tamo... Sad neznam kak to ide sada sa ovom razlikom u porezu na placu, najvjerjatnije hr uzme sebi razliku, ali ako imaš nešto tipa obrt tamo i sa tom karticom plačaš sve onda nemaš nikakvih problema

Čitatelj uto 25.2.2020 09:11

Legalno je, ali kako ces naplatiti odredjeni rad i popravkan? 2/3 RAM-a?

I bez obzira kako naplatio, 20% tog RAM-a mora drzavi (makar je vec placen porez pri kupnji).

 

U principu, ako radis "dzabe", izbjegavas placanje poreza, samo pitanje do kata.

Razmisli o pausalnom obrtu, s obzirom da takvim sitnim popravcima neces

zaraditi enormne sume, a drzavi ces tromjesecno placati odredjeni porez koji ce biti prihvatljiv i tebi i drzavi.

bunker uto 25.2.2020 10:09


@fly598

Za obavljanje bilo kakve djelatnosti, prvo moraš imati registriranu djelatnost za obavljanje toga, a onda to vuče niz drugih pitanja ( pravna osoba, obrt, sjedište, knjigovođu, zaposlenike, poreze, skladište, fiskalizacija ....

Fly598 uto 25.2.2020 12:05

Ma ovo je cisto privatno, ne radim sa firmama, ne izdajem racune. 

 

U principu za sad funkcioniram na nacin da stavim oglas sa puno komponenti koje prodajem pa mi se osobe jave mogu li im popraviti bez obzira sto u oglasu pise da ne popravljam.

 

Znam da za svaku uslugu treba imati registrirano, medjutim zanima me dali je sa moje strane legalno staviti da mjenjam za razne dijelove, a ne za NOVCE. 

Jakovp uto 25.2.2020 13:30
Fly598 kaže...

Ma ovo je cisto privatno, ne radim sa firmama, ne izdajem racune. 

 

U principu za sad funkcioniram na nacin da stavim oglas sa puno komponenti koje prodajem pa mi se osobe jave mogu li im popraviti bez obzira sto u oglasu pise da ne popravljam.

 

Znam da za svaku uslugu treba imati registrirano, medjutim zanima me dali je sa moje strane legalno staviti da mjenjam za razne dijelove, a ne za NOVCE. 

 Trampa je ilegalna u HR koliko ja znam.

bunker uto 25.2.2020 18:08


@fly598

Nitko ti neće ništa ako dvaput godišnje zamjeniš auto i pritom nešto malo i zaradiš. No prodaj ih 3 i više i porezna će te oplesti jer će smatrati da time ostvaruješ dobit, a pritom nemaš registriranu tvrtku ili obrt za kupoprodaju vozila i još neplaćaš porez na ostvarenu dobit.

Prilikom tih izračuna institucije će se rukovoditi kataloškim vrijednostima tih predmeta po nekakvim njihovim tablicama a ne po brojkama koje im ti prezentiraš.

A kazne za takve gospodarske aktivnosti su pozamašne...

Oglas kojim ćeš se reklamirati će im biti dokaz da ti je to kontinuirana djelatnost, pa će oni lupiti kaznu i porez na dobit temeljem njihove prosudbe o tvojoj zaradi u nekom periodu.

https://www.zakon.hr/z/85/Zakon-o-porezu-na-dohodak

MrBlc uto 25.2.2020 18:15

Po tome što za automobil porez plaća kupac direktno kad kupi od privatne osobe. Međutim, ne znam da li je definirano za automobile, vjerojatno ne postoji hard limit, ali postoji odredba, dok za nekretnine postoji i hard limit definiran, gdje nakon određene količine kupovina i prodaja u određenom roku država to smatra djelatnošću.

bunker uto 25.2.2020 18:20


Ima limit, neboj se... Pol kvarta moga se bavi švercom auti, i kad su prva dvojica popila kazne brzo su i ostali pohvatli pravila igre. Dva auta godišnje prolaze, a ostale uvoze na žene, djecu, susjede...

Nije tu u pitanju onaj krajnji porez, nego neprijavljivanje djelatnosti kupoprodaje vozila ( nepostojanje tvrtke ili obrta registrirane i za tu djelatnost ), i izbjegavanje oporezivanja dobiti stečene tom djelatnošću.