Općenito o ICT biznisu

Da li trebam plaćati porez?

filicrop čet 24.10.2013 17:16

Pozdrav, da li netko zna koje su porezne obveze ako se osobni dohodak ostvaruje isključivo preko interneta(pisanje članaka, izrada stranica, programa, itd.itd.) a svo plaćanje dolazi iz inozemstva preko Paypal-a na devizni žiro račun(pretpostavljam da porezna uprava automatski registrira takve uplate). Naravno tu nema nikakvih ugovora.

Inače još nikad nisam imao posla s poreznom upravom, što sve moram napraviti da izbjegnem bilo kakve probleme i kazne s državom?

Hvala

ihush čet 24.10.2013 17:32

-na svaki prihod, tj moraš prijaviti pa ako je iznad minimalnih godišnjih oporezivih, tad plaćaš (godišnje) odnosno dobiješ povrat preplaćenog, jer je to obaveza kod uplate na račun, odmah državi njen dio. Pitaj knjigovođu. Honorarac, j.doo, obrt il firma, neki porezni broj moraš imati.

 

-btw, naslov. Ako si koji put pročitao (the) Bibliju, znaš odgovor. 'Caru carevo' = i Isus plaća, dok je sLinić ne moraš ni pitati, samo 'koliko'..

filicrop čet 24.10.2013 17:40
iNo_bhf kaže...

Zašto na devizni? Nema opcija da ti isplata ide na Neteller ili Skrill? Oni imaju svoje kartice, nemaš ništa sa ovom korumpiranom državom.

 

Pa sve je ionako na Paypal-u, ali moraš skinuti s Paypal-a u banku da plaćaš režije i ostalo.

ihush čet 24.10.2013 17:44
filicrop kaže...

A koje sve uplate banke automatski šalju poreznoj upravi? Da li bi ovo bilo moguće rješenje?

-osobni račun građana nije poslovni račun. Zabranjeno je firmama isplaćivati na takav račun građana.

-tansakcije iznad nekog iznosa se provjeravaju automatski (ispod te neće kontrolirati).

-građanin je dužan prijaviti svaki prihod (po raznim osnovama).

btw, honorarac dobije cca 50% onog što poslodavac uplaćuje, ostatak ide državi.

T-55 čet 24.10.2013 18:20

Mani se corava posla i placanja poreza drzavi.Stavi sebi u dep inace ce drzava staviti sebi u dep i kupiti novi auto ili smartfon.A ta ista drzava ti nije nista pomogla u tome tvom poslu ili te pogurala.Znaci sve sam,e onda i sam sve zadrzavas.

Otkud oni znaju jel to tebi neko uplacuje zbog odradenog posla ili ti salje rodbina.Ili u najgorem slucaju otvoris racun u nekoj od poreznih oaza i tamo prebacis lovu,pa nek se puse.Tako i oni rade.Nemoj biti glup i financirati lopove na vlasti.

filicrop čet 24.10.2013 18:33
T-55 kaže...

A ta ista drzava ti nije nista pomogla u tome tvom poslu ili te pogurala.Znaci sve sam,e onda i sam sve zadrzavas.

 

To me i najviše zapravo smeta kad Hrvatska nema blage veze s ničim što radim, osjećaš se onda kao da te netko pljačka.

T-55 čet 24.10.2013 21:03

Porez ti je legalna krada od strane drzave.Zato ti fino jezik za zube nemoj se okolo faliti i lovu sebi u dep i onako ne mogu dokazati nista.Ako se mozes sa svojim znanjem  ispaliti iz ove drzave bice ti bolje jer ce te vise cijeniti nego ovdje.Ovdje te gledaju kao jednu bananu koju treba oguliti.

Opti sub 26.10.2013 22:49

Sjebo si se već korištenjem paypala za slanje novca na devizni.... Čitao sam negdi da porezna ima dil sa paypalom tako da kad ti budu malo šnjufali po računima pitat će paypal odakle ta lova, ovi im pošalju i onda gg.

 

Možeš napravit pioneer karticu kojom skidaš lovu na našem bankomatu (uz proviziju naravno) i nema traga da je lova ušla u HR. Alternativa ti je otvaranje deviznog računa u bosni i slanje love tamo, ali onda moraš fizički po novce.

mario.L_hr sub 26.10.2013 23:47

E jesi našao mjesto i vrijeme za pitanje. Ovako naglas si se deklarirao da ne želiš plaćati porez. Samo se možeš nadati da netko od poreznika nije korisnik na BOL Forumu. Zar misliš da su oni svi moroni koji nemaju pojma o novim tehnologijama i načinima ostvarivanja zarade? Sve se može pratiti i otkriti, pitanje je samo motivacije i želje nekoga da to napravi. Budući da ovoj državi nedostaje novaca, ne sumnjam da će motivacija da otkriju novi izvor prihoda biti itekako velika.

 

Ako mogu, kao netko tko je zagazio u najbolje godine, udijeliti besplatni savjet. S porezima se ne zahebavaj, prijavi prihod i plati porez na isti. Možda ti se sada to čini kao tlaka i nepravda, ali svi smo u tome, svi plaćamo porez i to je fakat. Jednog dana kada te ulove (uloviti će te sigurno, samo je pitanje vremena) opaliti će ti takvu monstruoznu kaznu i zakeljiti etiketu poreznog neplatiše (za koje u budućnosti očekujem da će nakon prekršaja biti onemogućeni u otvaranju firmi). Ne želiš si to u životu, vjeruj mi.

 

Postoji i moralna strana zbog koje bi trebao plaćati porez, ako živiš u HR. Ne mislim moralizirati ali razmisli i o njoj.

iNo_bhf sub 26.10.2013 23:56
mario.L_hr kaže...

E jesi našao mjesto i vrijeme za pitanje. Ovako naglas si se deklarirao da ne želiš plaćati porez. Samo se možeš nadati da netko od poreznika nije korisnik na BOL Forumu. Zar misliš da su oni svi moroni koji nemaju pojma o novim tehnologijama i načinima ostvarivanja zarade? Sve se može pratiti i otkriti, pitanje je samo motivacije i želje nekoga da to napravi. Budući da ovoj državi nedostaje novaca, ne sumnjam da će motivacija da otkriju novi izvor prihoda biti itekako velika.

 

Ako mogu, kao netko tko je zagazio u najbolje godine, udijeliti besplatni savjet. S porezima se ne zahebavaj, prijavi prihod i plati porez na isti. Možda ti se sada to čini kao tlaka i nepravda, ali svi smo u tome, svi plaćamo porez i to je fakat. Jednog dana kada te ulove (uloviti će te sigurno, samo je pitanje vremena) opaliti će ti takvu monstruoznu kaznu i zakeljiti etiketu poreznog neplatiše (za koje u budućnosti očekujem da će nakon prekršaja biti onemogućeni u otvaranju firmi). Ne želiš si to u životu, vjeruj mi.

 

Postoji i moralna strana zbog koje bi trebao plaćati porez, ako živiš u HR. Ne mislim moralizirati ali razmisli i o njoj.

Pročitaj još jednom prvi post. Ja tu ne vidim kako bi on moga platit porez. Vrlo vjerovatno to nisu ni Hrvatske firme. Porez 0 bodova.

mario.L_hr ned 27.10.2013 00:05

Jesi li 100% siguran u to što tvrdiš? Hoćeš li preuzeti eventualnu kaznu na svoja pleća, ako do nje dođe? Evo malo štiva za one koji vole znati više (nije moje već kopirano od onih kojima o temi znaju puno više):

 

 

OPOREZIVANJE INOZEMNOG DOHOTKA

Dohodak može biti ostvaren temeljem: nesamostalnog rada(plaće), mirovine, autorskih naknada, kamata, isplate dobiti ili dividende, samostalnog rada, imovine itd. Kako će se i gdje oporezivati dohodak ovisi o tome da li i na koji način Republika Hrvatska ima potpisan ugovor o izbjegavanju dvostrukog oporezivanja sa državom u kojoj je dohodak ostvaren. Zato ne možemo generalizirati ali možemo skicirati osnovni princip oporezivanja inozemnog dohotka kada takav ugovor postoji.

Što znači izbjegavanje dvostrukog oporezivanja? To znači da će dohodak, ostvaren u državi potpisnici takvog ugovora, biti oporezovan ukupno do iznosa poreza koji bi platili da smo taj dohodak ostvarili u Hrvatskoj. Pritom mjesto oporezivanja može biti ili država u kojoj je dohodak ostvaren, ili Hrvatska, ili oboje.

Podnošenje godišnje porezne prijave poreza na dohodak obvezno je ukoliko je osoba tijekom godine ostvarila(primila) dohodak iz inozemstva, osim u slučaju inozemne mirovine.

Plaće

Dohodak od nesamostalnog rada hrvatskog državljana ostvaren u inozemstvu u pravilu se oporezuje u zemlji i prema propisima zemlje u kojoj se rad obavlja. To znači da će dohodak ostvaren npr. u Sloveniji prvo biti oporezovan prema slovenskim propisima. Na temelju potvrde o plaćenom porezu, u Hrvatskoj će se izvršiti oporezivanje do iznosa koji bi platili da smo taj dohodak ostvarili u Hrvatskoj.

Međutim, dohodak ostvaren u inozemstvu može biti oporezovan isključivo u Hrvatskoj ukoliko su kumulativno ispunjeni slijedeći uvjeti: 1) ako primatelj dohotka tijekom godine boravi u drugoj državi kraće od 183 dana i 2) ako poslodavac nije rezident te druge države i 3) ako poslodavac nema stalnu poslovnu jedinicu ili sjedište u toj drugoj državi. Primjer: hrvatski poslodavac uputi svog djelatnika, hrvatskog rezidenta, na rad u Sloveniju na vrijeme od 120 dana i nastavi mu za to vrijeme isplaćivati plaću. Poslodavac nema stalnu poslovnu jedinicu ili sjedište u Sloveniji. Budući da su kumulativno ispunjeni gore navedeni uvjeti, dohodak iz primjera oporezuje se u Hrvatskoj. Ukoliko nije ispunjen jedan od tri uvjeta, dohodak će biti oporeziv u Sloveniji.

Iznimno od navedenog, dohodak ostvaren iz radnog odnosa na brodu, zrakoplovu ili cestovnom transportu u međunarodnom prometu oporeziv je u državi gdje se nalazi sjedište poslodavca.

Mirovine

Mirovine i slične naknade oporezuju se u pravilu u zemlji u kojoj je primatelj mirovine rezident. Tako se mirovina hrvatskog rezidenta, koji je istu ostvario temeljem rada u npr. Njemačkoj, oporezuje po hrvatskim propisima. Kako je Zakonom o porezu na dohodak propisano da se mirovine rezidenata ostvarene u inozemstvu ne smatraju dohotkom, takva mirovina se niti neće oporezivati.

Autorske naknade

Autorske naknade u pravilu se oporezuju u državi u kojoj je primatelj dohotka rezident. Pritom, država u kojoj je dohodak ostvaren ima pravo propisati oporezivanje autorske naknade nerezidenata, ali se ugovorom utvrđuje gornja granica stope poreza. Npr. sa Slovenijom je ugovoreno da porezna stopa na autorsku naknadu smije biti najviše 5%, a sa Njemačkom 10% brutto iznosa naknade. Na temelju potvrde o plaćenom porezu u inozemstvu u Hrvatskoj se oporezuje samo razlika do iznosa poreza koji bi platili na tuzemni dohodak. Pritom, autorskim naknadama smatraju se naknade za književno, umjetničko ili znanstveno djelo, uključujući filmska djela, pravo na korištenje patenta, zaštitnog znaka itd. Da bi primatelj dohotka ostvario pravo na izbjegavanje dvostrukog oporezivanja u zemlji isplatitelja dohotka, potrebno je tamošnjim vlastima podnijeti dokaz o rezidentnosti. Primjer: hrvatski glumac ostvari bruto-honorar od 100 EUR u slovenskom kazalištu. Na temelju dokaza o hrvatskom državljanstvu, na isplaćeni honorar u Sloveniji će platiti porez od najviše 5%, dakle 5 EUR, a u Hrvatskoj na temelju potvrde o već plaćenom porezu, obračunati će mu se porez po tuzemnim propisima umanjen za plaćenih 5 EUR.

 

OPOREZIVANJE DRUGOG DOHOTKA IZ INOZEMSTVA

Ugovori o izbjegavanju dvostrukog oporezivanja između dviju država igraju bitnu ulogu kod oporezivanja primitaka koje rezidenti ostvaruju iz inozemstva (osim Ugovora, bitno je pridržavati se Zakona o porezu na dohodak te Pravilnika o porezu na dohodak). Temeljem tih ugovora određuje se mjesto oporezivanja drugog dohotka, tj. oporezuje li se dohodak u državi isplatitelja (inozemstvu) ili u državi primatelja dohotka (tuzemstvu). Ukoliko pravo na oporezivanje drugog dohotka imaju obje države, država primatelja (tuzemstvo) obvezna je uračunati ili izuzeti od oporezivanja dohodak ostvaren u državi isplatitelja (inozemstvu). * Primatelj dohotka mora voditi računa  o tome spada li njegov dohodak u kategoriji neoporezivih, bez obzira da li je ostvaren u inozemstvu ili tuzemstvu.

Postoje dvije kategorije dohotka kod koji se osnovica za obračun poreza na dohodak umanjuje za 30% paušalnih izdataka od ostvarenog primitka, a to su:
• autorske naknade isplaćene prema posebnom Zakonu kojim se uređuju autorska i srodna prava uključujući i naknade za isporučeno umjetničko djelo osobama koje obavljaju umjetničku i kulturnu djelatnost
• profesionalno obavljanje djelatnosti novinara, sportaša i umjetnika koji su osigurani s te osnove te doprinose za obvezna osiguranja plaćaju prema rješenju porezne uprave.

Osobama koje ostvaruju autorske naknade za umjetničko djelo priznaje se dodatnih 25% paušalnih izdataka (ukupno 55%), ali samo na temelju potvrde od strane nadležne strukovne umjetničke udruge da se zaista radi o umjetničkom djelu.

Porez na dohodak iznosi 25% te mu se dodaje prirez (ukoliko postoji). Inozemni dohodak preračunava se u domaću valutu prema srednjem tečaju Hrvatske narodne banke na dan kada je dohodak ostvaren. Porezni obveznik dužan je porez platiti (ukoliko isti već nije plaćen u inozemstvu) u roku od 8 dana od primitka dohotka. Ukoliko se na drugi dohodak plaćaju doprinosi, porezni obveznik dužan je mjesečno podnositi R-Sm obrazac u Regos. Porezna uprava pak od obveznika zahtijeva obrazac IDD, te obrazac ID-1 na kraju godine.

Ostvarili ste drugi dohodak iz inozemstva i isplaćen vam je u neto svoti? – Obvezni ste podnijeti godišnju poreznu prijavu. Zakonom nije propisana obveza podnošenja godišnje porezne prijave za drugi duhodak iz inozemstva ukoliko je on primljen u bruto svoti. Iz navedenog proizlazi da u tom slučaju obvezu obračuna i uplate poreza ima sam primatelj prema tuzemnim propisima. Ukoliko je pak dohotak ostvaren iz inozemstava, a porez na dohodak nije plaćen u tuzemstvu ili je svota obračunatog i plaćenog poreza manja nego što ju propisuju tuzemni propisi, postoji obveza podnošenja godišnje porezne prijave. Rok za podnošenje godišnje porezne prijave je 29. veljače tekuće godine za dohodak ostvaren u prethodnoj godini.

mario.L_hr ned 27.10.2013 00:15

Pogledaj dio koji se tiče Autorske naknade. Zatim pogledaj dio koji se tiče dohotka ostvarenog u inozemstvu a da živi u HR tj. ne živi u državi u kojoj ostvaruje dohodak dulje od 183 dana.

 

I sad ti nama elaboriraj kako je moguće isključiti ove dvije stvari na način da autor nije obavezan platiti porez?

iNo_bhf ned 27.10.2013 00:36
mario.L_hr kaže...

Pogledaj dio koji se tiče Autorske naknade. Zatim pogledaj dio koji se tiče dohotka ostvarenog u inozemstvu a da živi u HR tj. ne živi u državi u kojoj ostvaruje dohodak dulje od 183 dana.

 

I sad ti nama elaboriraj kako je moguće isključiti ove dvije stvari na način da autor nije obavezan platiti porez?

Dobro, drži vodu. Reci mi žašto bi ga plaćao ako može isplatit na neki od internet novcanika ne paypal.

 

Evo jedna za Linića. http://www.4dportal.com/hr/politika/3622-u-hrvatskoj-otkriven-qporez-na-budaleq

mario.L_hr ned 27.10.2013 00:44
iNo_bhf kaže...

Dobro, drži vodu. Reci mi žašto bi ga plaćao ako može isplatit na neki od internet novcanika ne paypal.

 

Evo jedna za Linića. http://www.4dportal.com/hr/politika/3622-u-hrvatskoj-otkriven-qporez-na-budaleq

Zato što riskira kaznu i krši zakon. Trenutno se, neplaćanje poreza, čini kao dobra opcija za zdržavanje ukupne sume. Tko će to provjeravati i nema šanse da se novcu uđe u trag. Ima šanse i ući će se u trag. Kad se uđe u trag onda slijede problemi. Prečešljati će sve što mogu i vrlo lako doći do nesrazmjera u prihodima i rashodima. I što onda? Onda moraš sam dokazati da nisi kriminalac a kazna slijedi odmah. 

iNo_bhf ned 27.10.2013 00:47
mario.L_hr kaže...
iNo_bhf kaže...

Dobro, drži vodu. Reci mi žašto bi ga plaćao ako može isplatit na neki od internet novcanika ne paypal.

 

Evo jedna za Linića. http://www.4dportal.com/hr/politika/3622-u-hrvatskoj-otkriven-qporez-na-budaleq

Zato što riskira kaznu i krši zakon. Trenutno se, neplaćanje poreza, čini kao dobra opcija za zdržavanje ukupne sume. Tko će to provjeravati i nema šanse da se novcu uđe u trag. Ima šanse i ući će se u trag. Kad se uđe u trag onda slijede problemi. Prečešljati će sve što mogu i vrlo lako doći do nesrazmjera u prihodima i rashodima. I što onda? Onda moraš sam dokazati da nisi kriminalac a kazna slijedi odmah. 

Treba dokazati nešto što realno nikad nije ni ušlo u HR. Preko Skrill kartice mu nemogu ništa.

mario.L_hr ned 27.10.2013 00:54

Ne bi bio toliko rezolutan i tvrdio ovo ili ono.

 

Pokušat ću malo pojednostaviti ono što pričam (nema direktne veze s autorom). Recimo da kupiš i voziš novog Ferarija a formalno si nezaposlen i bez prihoda. Usput imaš kuću za odmor (cca 3.000 m2) na moru i jahtu da se nađe. Ne treba biti prof dr. matematike da utvrdiš da računica ne štima. Prikrivanje od kuda je novac došao postaje manje bitno. Tada postaje bitnije to da ti moraš dokazati od kuda je novac došao (porijeklo novca) inače ti se može prišiti široka lepeza kriminalnih radnji.

 

Nadam se da si shvatio.

 

Čovjek je postavio pitanje što napraviti da nema problema s porezom i kaznom. Ti mu savjetuješ da zahebe sve i napravi porezni prekršaj (najblaže rečeno). Ja bi na njegovom mjestu prvo otišao kod dobrog knjigovođe i potražio savjet (za koji bi platio) te vrlo vjerojatno prepustio njemu vođenje knjiga.

iNo_bhf ned 27.10.2013 00:58
mario.L_hr kaže...

Ne bi bio toliko rezolutan i tvrdio ovo ili ono.

 

Pokušat ću malo pojednostaviti ono što pričam (nema direktne veze s autorom). Recimo da kupiš i voziš novog Ferarija a formalno si nezaposlen i bez prihoda. Usput imaš kuću za odmor (cca 3.000 m2) na moru i jahtu da se nađe. Ne treba biti prof dr. matematike da utvrdiš da računica ne štima. Prikrivanje od kuda je novac došao postaje manje bitno. Tada postaje bitnije to da ti moraš dokazati od kuda je novac došao (porijeklo novca) inače ti se može prišiti široka lepeza kriminalnih radnji.

 

Nadam se da si shvatio.

 

Čovjek je postavio pitanje što napraviti da nema problema s porezom i kaznom. Ti mu savjetuješ da zahebe sve i napravi porezni prekršaj (najblaže rečeno). Ja bi na njegovom mjestu prvo otišao kod dobrog knjigovođe i potražio savjet (za koji bi platio) te vrlo vjerojatno prepustio njemu vođenje knjiga.

Odg na prvo. On tu ne zaradi toliko love da bi bio baš uočljiv i neće nikad nikom morat ništa dokazivat.

 

Drugo, nemaju svi lovu za knjigovođe.

 

Razumijem tebe, ti bi sve po zakonu. Al kada taj zakon tebe ne je.be ni dva posto žašto bi ti njega? 

 

Zato buraz sve što možeš sebi u džep.

mario.L_hr ned 27.10.2013 01:02

O kojem je iznosu riječ nemam pojma, ni autor se nije deklarirao po tom pitanju. Kad već spominješ da je u pitanju mali iznos da li si svjestan činjenice da male ribe najčešće nahebu dok se veliki uvijek nekako izvuku u zadnji tren?

iNo_bhf ned 27.10.2013 01:06
mario.L_hr kaže...

O kojem je iznosu riječ nemam pojma, ni autor se nije deklarirao po tom pitanju. Kad već spominješ da je u pitanju mali iznos da li si svjestan činjenice da male ribe najčešće nahebu dok se veliki uvijek nekako izvuku u zadnji tren?

To što je on nabrojao, nema tu puno love. Istina da uvijek prvi naj. Otišli smo sa teme. 

T-55 ned 27.10.2013 14:57
mario.L_hr kaže...
...Recimo da kupiš i voziš novog Ferarija a formalno si nezaposlen i bez prihoda. Usput imaš kuću za odmor (cca 3.000 m2) na moru i jahtu da se nađe. Ne treba biti prof dr. matematike da utvrdiš da računica ne štima. Prikrivanje od kuda je novac došao postaje manje bitno. Tada postaje bitnije to da ti moraš dokazati od kuda je novac došao (porijeklo novca) inače ti se može prišiti široka lepeza kriminalnih radnji.

 

 

Sve je to lijepo i fino ali sve to treba dokazati,znaci ako neko ne radi i ima novaca on je odma po defaultu krminalac.Vidi samo Dikana zivi ko kralj,a zvanicno dobija mirovinu od 2000 kuna.Kad je bio na sudu pitali ga otkud mu lova on reko dala rodbina.I nikom nista.U ostalom ne mora nista ici preko racuna,preko granice mozes prenjeti ja mislim 4000 eura po osobi bez prijave.Lovu prebacis u susjednu drzavu i samo skoknes po nju i nema dokaza da  je lova usla,a drzava mora dokazati da si ti tu lovu stekao na nezakonit nacin sto ide vec malo teze.

Uvjek mozes rec dao mi prijatelj/rodbina iz susjedne drzave,i nemogu ti nista.Nisam nigdje cuo da se na poklon naplacuje porez.

 

  

Opti ned 27.10.2013 15:33

Preko granice možeš prebacit 10000 EUR bez da te iko išta pita... Tu je ključ ne slat lovu u neku državu koja je dio EU da naša lijepa država ne bi tražila da se dostave podaci o svim državljanima HR koji imaju račune vani. Zato sine bosna i gg.

mario.L_hr ned 27.10.2013 18:30

Ja ću ovim zaključiti sudjelovanje u ovoj temi, jer mi se čini da sam u manjini.

 

Usporedbu koju su neki povukli s Dikanom (ili bilo kojim drugim iz takvog milijea) ne smatram relevantnom. On i slični nisu oni s kojima bih htio uspoređivati bilo koga a sebe najmanje. Ima ljudi koji krše zakone i ne osvrću se na to ja osobno smatram da se zakoni ne trebaju i ne smiju kršiti. Polako dolazi vrijeme kad i velike ribe završavaju u Remetincu i to je dobro.

 

Zašto smatram da treba biti legalista. Zato jer je to jedini način da se ova država pomakne prema naprijed. I također smatram da to počinje od mene ili bilo kojeg drugog pojedinca. Kad svaki od nas na osobnoj razini drži do poštivanja zakona i propisa doprinosimo krupnijoj slici i poštivanju propisa u cijeloj državi. Znam da je pomalo idealistički ali što da radim, takav sam.

 

Trenutno autor teme zarađuje sa strane, ako sam dobro shvatio, višea kao neki hobi i za popunu kućnog budžeta. Nitko ne može tvrditi da cijela priča ne može prerasti u nešto ozbiljnije u doglednom vremenu. Zašto riskirati da se nešto što je uspješno kompromitira neplaćanjem poreza. Čemu riskirati kazne (novčane i ine) ili eventualno zatvaranje uspješnog posla. Niti jedan poslovni prtner ne gleda lijepo na etiketu poreznog neplatiše. S druge strane poslovni partner iz inozemstva može zatražiti papire o legalnosti poslovanja (ne mora ali može, nas svi poslovni partneri iz inozemstva traže, osim osnovnih podataka o tvrtci i podatke o licenciranom softveru kojeg koristimo). I što onda? Nije mali broj onih koji su nadrapali zbog neplaćanja poreza.

 

Možda je to samo bug kojeg imam u razmišljanju ili nekakav virus koji me zarazio ali osobno smatram da uvijek treba biti legalist.

Opti ned 27.10.2013 20:06

Miješaš 2 stvari ovde... Jedna je mali fuš sa strane preko kojeg popunjavaš nedostatak novca u kućnom buđetu (pretpostavljam da navedena osoba radi), a druga stvar je ostvarivanje cjelokupnog dohotka preko interneta i status nezaposlenog na burzi rada.

Ako je u pitanju ovo prvo stava sam da si strpa to u đep i to je to... Još najbolje da daje državi 50% te zarade (ako sam dobro upoznat sa zakonom).