Općenito o ICT biznisu

Da li se isplati misliti o otvaranju PC igraonice?

FiCoO ned 11.9.2011 22:35

Bilo bi dobro da napravis neku organizaciju lan turnira di se placaju upadi a bogme se nakupi fina svotica, malo se reklamiras, nadjes sponzora koji pokriva nagrade i tako bubnes recimo svaki drugi mjesec treci

ukay1000 pon 12.9.2011 18:49

To sto svi imaju doma PC nema apsolutno nikakve veze. Igraona ne funkcionira na nacin da ti dolazi par ljudi cijelo vrijeme i trosi novce, jer s tim novcima ne mozes ni guzicu obrisati. Igraona zaradjuje na ljudima kojima se dolaze organizirano igrati, tipa - pucat CoD, Left for dead, cs, ili dolaze neki kaj se igraju rpg s mreznom komponentom, strategije itd. Nocno igranje da i ne spominjem, dok ostavis cijelu noc 10 likova - 400 kuna. Mozes prodavati neke proizvode tipa igre, obleke za mobitele, uvedes cipse i sokice ili automat za kavu. Mozes cak slozit i render farmu (samo ne znam kak to funkcionira) koja bi mogla, eto za neke ljude kojima bi bila potrebna snaga 10 i vise racunala itd. Evo, ja cu kad otvorim igraonu i probat predlozit ostalima da se umrezimo s nekim naslovima, uvest zajednicki Ventrilo, hamachi i peri Mile :) Cak je bila vizija ako bi Tcom sponzorirao nekom dobro vezom da se uvede u svaku igraonu 2-3 velika LCD televizora preko kojih bi mogao vidjeti koga ima u drugim igraonama i pitati dal je ko za partiju necega. :)) Samo se treba potruditi.

woodgamesfx pon 12.9.2011 19:04
ukay1000 kaže...

To sto svi imaju doma PC nema apsolutno nikakve veze. Igraona ne funkcionira na nacin da ti dolazi par ljudi cijelo vrijeme i trosi novce, jer s tim novcima ne mozes ni guzicu obrisati. Igraona zaradjuje na ljudima kojima se dolaze organizirano igrati, tipa - pucat CoD, Left for dead, cs, ili dolaze neki kaj se igraju rpg s mreznom komponentom, strategije itd. Nocno igranje da i ne spominjem, dok ostavis cijelu noc 10 likova - 400 kuna. Mozes prodavati neke proizvode tipa igre, obleke za mobitele, uvedes cipse i sokice ili automat za kavu. Mozes cak slozit i render farmu (samo ne znam kak to funkcionira) koja bi mogla, eto za neke ljude kojima bi bila potrebna snaga 10 i vise racunala itd. Evo, ja cu kad otvorim igraonu i probat predlozit ostalima da se umrezimo s nekim naslovima, uvest zajednicki Ventrilo, hamachi i peri Mile :) Cak je bila vizija ako bi Tcom sponzorirao nekom dobro vezom da se uvede u svaku igraonu 2-3 velika LCD televizora preko kojih bi mogao vidjeti koga ima u drugim igraonama i pitati dal je ko za partiju necega. :)) Samo se treba potruditi.

 

Okvirno se slažem, samo ipak ja bih u jednadžbu uvrstio još neke stvari :

 

Pitanje je koliko bi te koštala :

- infrastruktura , znaći ako imaš hardcore gamere , moraš imat i mašine u cjenovnom rangu 5> tisuća kuna

- prostor, ako je najam to zna varirat od mjesta do mjesta i o količini metara kvadratnih, sanitarni čvor nemoj zaboravit

- struja , znaći ako jedan PC na sat troši oko 700-900 watta puta 10 mašina je oko 8-9 KW struje bez ukalkulirane potrošnje rasvjete i ostale opreme.

- programska podrška , znaći svaka next-gen igra dođe od 200-300 Kn na dalje puta recimo 10 računala je oko 2-3 tisuće kuna samo za jedan naslov koji će se vrtjet na svim strojevima

- ljudstvo, tj zaposleni, pretpostavljam da ćete ovdje sami šljakat pa je to manje više zanemariva stavka , ali bez obzira opet si morate uplačivat doprinose MIO i HZZO

- razni porezni nameti, kao extra troškovi ovise od sredine do sredine, za to se najbolje raspitat u lokalnoj samoupravi, u prijevodu u općini.

 

Znači za opemanje jedne igraone sa 10 računala bila bi cifra od 50-60 tisuća kuna samo u startu, s time ako to otvorite kao obrt onda su troškovi obrta tj. otvaranja obrta oko 1000-1500 kuna ako se dobro sječam.

 

Moraš si dobro izračunat koliko dnevni promet misliš imat te nakon koliko vremena će ti se investicija isplatit na način da počneš zarađivat za sljedeće ulaganje , tj. dok ti ne prođe amortizacijski rok opreme , što u ovom slučaju je 2-3 godine maksimalno.

 

Inaće ovo je zgodna ideja za posao, sve u svem srenot i javi kak ide.

 

EDIT:

 

zaboravio sam navest uređenje prostora pa je to plus 5-6 k kuna.

 

 

rustweaver pon 12.9.2011 19:11
ukay1000 kaže...

Mozes cak slozit i render farmu (samo ne znam kak to funkcionira) koja bi mogla, eto za neke ljude kojima bi bila potrebna snaga 10 i vise racunala itd.

Nije neka velika znanost. Problem je sto ces apsolutno morati koristiti free alate za takvo nesto, jer bi te mrezne licence za komercijalne alate otjerale u bankrot svojim cijenama.

 

Drugi je problem realna potreba za time, pogotovo ako je manja sredina. Ali recimo ako bi racunala renderirala preko noci kada je igraonica zatvorena, i jos da sredis neki web interface da ljudi diljem hrvatske mogu slati radove na rendering, tako da povecas broj takvih musterija. Mislim da bi bio prva domaca render farma. :D

 

No imaj na umu da je renderiranje veoma stresan posao za racunalo pa bolje provjeri dvaput zelis li silovati svoje gaming PC-e s time.

grmgrm1 čet 8.3.2012 00:24
woodgamesfx kaže...
ukay1000 kaže...

To sto svi imaju doma PC nema apsolutno nikakve veze. Igraona ne funkcionira na nacin da ti dolazi par ljudi cijelo vrijeme i trosi novce, jer s tim novcima ne mozes ni guzicu obrisati. Igraona zaradjuje na ljudima kojima se dolaze organizirano igrati, tipa - pucat CoD, Left for dead, cs, ili dolaze neki kaj se igraju rpg s mreznom komponentom, strategije itd. Nocno igranje da i ne spominjem, dok ostavis cijelu noc 10 likova - 400 kuna. Mozes prodavati neke proizvode tipa igre, obleke za mobitele, uvedes cipse i sokice ili automat za kavu. Mozes cak slozit i render farmu (samo ne znam kak to funkcionira) koja bi mogla, eto za neke ljude kojima bi bila potrebna snaga 10 i vise racunala itd. Evo, ja cu kad otvorim igraonu i probat predlozit ostalima da se umrezimo s nekim naslovima, uvest zajednicki Ventrilo, hamachi i peri Mile :) Cak je bila vizija ako bi Tcom sponzorirao nekom dobro vezom da se uvede u svaku igraonu 2-3 velika LCD televizora preko kojih bi mogao vidjeti koga ima u drugim igraonama i pitati dal je ko za partiju necega. :)) Samo se treba potruditi.

 

Okvirno se slažem, samo ipak ja bih u jednadžbu uvrstio još neke stvari :

 

Pitanje je koliko bi te koštala :

- infrastruktura , znaći ako imaš hardcore gamere , moraš imat i mašine u cjenovnom rangu 5> tisuća kuna

- prostor, ako je najam to zna varirat od mjesta do mjesta i o količini metara kvadratnih, sanitarni čvor nemoj zaboravit

- struja , znaći ako jedan PC na sat troši oko 700-900 watta puta 10 mašina je oko 8-9 KW struje bez ukalkulirane potrošnje rasvjete i ostale opreme.

- programska podrška , znaći svaka next-gen igra dođe od 200-300 Kn na dalje puta recimo 10 računala je oko 2-3 tisuće kuna samo za jedan naslov koji će se vrtjet na svim strojevima

- ljudstvo, tj zaposleni, pretpostavljam da ćete ovdje sami šljakat pa je to manje više zanemariva stavka , ali bez obzira opet si morate uplačivat doprinose MIO i HZZO

- razni porezni nameti, kao extra troškovi ovise od sredine do sredine, za to se najbolje raspitat u lokalnoj samoupravi, u prijevodu u općini.

 

Znači za opemanje jedne igraone sa 10 računala bila bi cifra od 50-60 tisuća kuna samo u startu, s time ako to otvorite kao obrt onda su troškovi obrta tj. otvaranja obrta oko 1000-1500 kuna ako se dobro sječam.

 

Moraš si dobro izračunat koliko dnevni promet misliš imat te nakon koliko vremena će ti se investicija isplatit na način da počneš zarađivat za sljedeće ulaganje , tj. dok ti ne prođe amortizacijski rok opreme , što u ovom slučaju je 2-3 godine maksimalno.

 

Inaće ovo je zgodna ideja za posao, sve u svem srenot i javi kak ide.

 

EDIT:

 

zaboravio sam navest uređenje prostora pa je to plus 5-6 k kuna.

 

 

Ja sam racunao da sa 11 kompova mozes ostvarit mjesecni promet od min.30.000kn s tim da naplacujes 6kn/h.

Uz dobru poziciju (moja bi/ce/se nalazi-t-la ublizini nekoliko fakulteta , koje srednje skole i osnovne skole a s tim da je jos u relativno strogom centru grada sa mogucnoscu parkinga...

Naravno nebi to bila striktno samo igraona , Internet kafe , igraona i fotokopirnica... Uz sve to bi se nudilo osim fotokopitanja sve ostale usluge od skeniranja do uvezivanja i pisanja seminarskih i displomskih radova itd...

Vidjela bi se mogucnost suradnje sa indexom pa da pice bude koju kunu jeftinije..

Sto se tice kompjutera nebi bile neke uber masine ali bi vrtile sve novije igrice (nemora na full details ali da bude igrivo) ofc organiziranje lan turnira je pod must a ako se vec nalazis u gejmerskim vodama onda to nije problem...

Najveca prednost koju igraonica mora imati je veliku koncentraciju mladih u tom podrucju. (fakulteti,srednje i osnovne skole) To garantira promet.

 

Naravno pocetna ulaganja su velika i da vratis ulozeno prema mojem izracunu nista prije 12mjeseci poslovanja...

Sto se tice pocetna ulaganj moj izracun se krece od 120.000 do 140.000 kn.

Tu spada kupnja potrebne masinerije od cca 40.000kn , uredjenje prostora min 30.000kn (razno razne dozvole atesti i sl), rata za iznajmljenje prostora od 150m2 10.000kn , kupnja printera i skenera 2.000kn , kupnja kopirke 15.000kn , placa za 2 djelatnika (1student ,a jedan ja osobno) 3500kn bruto + nekih 2000kn student , marketing 2500.00kn ... Ako sam jos sta zaboravio navest slobodno nadodajte :) (nisam uracunao troskove otvaranja i registriranja firme posto firmu vec imam otvorenu a knjige si sam znam vodit)

 

Sad da se malo baziramo na mjesecne troskove: 10.000kn rata , place djelatnicima 5.500kn , potrosni matrijal 2.000kn (papiri toneri i sl.) , rezije cca 2500.00kn , razno razne takse sume , vode i picke materine sitno svega par sto kuna recimo 1.000kn , osiguranje koje je zapravo jako povoljno 500kn... to je 21.500kn a neki cilj je napravit  si min. 30.000kn prometa , s tim da smo vec uracunali troskove papira i tonera. Znaci ostaje 8500.00kn. Dodat cemo tu jos nabavka pica 2000.00kn to je 6500.00kn mjesecno ostaje. Od toga dajte 5000kn za ratu ostaje 1500.00 za ulozit u daljnje poslovanje (marketing , nabavku novih igrica , odrzavanje itd...) a to je neki minimum s tim da imate svoju placicu za pocetak od 3500kn bruto.

 

Jednostavno bazirat se samo na igraonu je promasaj , primarni dio bi trebala biti usluga "prerade papira" + polu kafic pa tek nakraju igraona... Samo racunajte da sa prodajom jedne kave od 5kn imate 350% zarade , da prodajom jedne cedevite imate jos vecu zaradu. Sve ovo je naravno uzajamno ovisno o onim parametrima sto sam ranije naglasio , VISOKA KONCENTRACIJA MLADIH.

 

Isto tako da ne spominjem povrat i pravdanje PDV-a kada kupujute opremu , mogucnost primanja nepovratnih sredstava za poticaj malog i srednjeg poduzetnistva , za primanje jedne godisnje bruto place za djelatnika ako se odlucite za stalno zaposelnu osobu...

 

barcode pet 30.3.2012 19:52

mislim da igraonica nije tako isplativa kao prije...nekad davno smo znali satima lupati u igraonici, dok danas manje vise svako kucanstvo ima komp, skida igrice, te su se mnoge igraonice ugasile..slicno je i s videotekama.danas svi imaju net i skinu film i gledaju kad hoce i gdje hoce - free. Tako da je dostupnost neta ugasila te neke djelatnosti.

Igraonica bi jedino po meni funkcionirala da je u sklopu nekog birca...svejedno, sretno.

Soniccro pet 21.2.2014 00:49

ja u splitu uskoro planiram otvoriti retro igraonicu i kafić sve u retro stilu nintenda, tako će biti uređen i kafić, planiram raditi dječije rođendane za djecu uz igre uz koje su im odrasli roditelji od nintendo snes -a do n64 , sega mega drive itd''' koji su zakonski problem sa radom sa polovnim igrama i kako vam se cini ideja , ima i odlican prostor od 150 kvadrata na atraktivnom mjestu, kafic ce sigurno raditi sto mislite kakav bi bio interes za igranje starih igara, naravno web caffe par kompova za surfanje

njuskac pon 3.3.2014 13:26

Koliko ja znam i sječam krajem 80-tih i pocetak 90-tih je definitivno obilježila amiga 500, ako bi stavio nešto retro to bi bila amiga ,a onda sve ostalo.Sensible soccer jos i dan danas igram kao i moji prijatelji.A šta se tiče te ideje ne znam baš ... siguran sam da če ti više ljudi igrat recimo fifu 2014 uz pivu na plejki nego stari nintendo.Prioritet bi mi bio ps3, ps4 , par računala i mozda jedna retro konzola ako netko baš želi.Inace spoj kafiča i igraone se meni pokazala kao loša ideja iz razloga sta dođu ljudi na kavu i zele u miru razgovarat,a ne da im se klinci deru na sav glas, dakle ili bi napravio igraonu uz aparat sa napitcima ili čisti kafič.

WalterWolfy ned 22.4.2018 11:12

Igraonice su bile popularne davno kada djeca nisu imala kompa ili interneta, sada svako dijete ima net i sto ce on trosit vrijeme da ide tamo, potrosi sat vremena, da lovu za sto? Isto tako imas igraonica koje su tako jadne i organiziraju turnire tipa od svakog tima uzmu 50kn, a pobjednik dobiva 5 igara i to krekanih, a ta lova je cisto da se plati vlasniku za taj dan i vlasnik bi zelio da su mu turniri svaki dan.

Luka123 ned 22.4.2018 12:13
WalterWolfy kaže...

Igraonice su bile popularne davno kada djeca nisu imala kompa ili interneta, sada svako dijete ima net i sto ce on trosit vrijeme da ide tamo, potrosi sat vremena, da lovu za sto? Isto tako imas igraonica koje su tako jadne i organiziraju turnire tipa od svakog tima uzmu 50kn, a pobjednik dobiva 5 igara i to krekanih, a ta lova je cisto da se plati vlasniku za taj dan i vlasnik bi zelio da su mu turniri svaki dan.

 Totalno vezano uz pitanje gore.

JozoBozo121 ned 22.4.2018 12:43
CoKsA kaže...

Postoji li u Zagrebu neka igraona gdje se može doći i igrati tipa league of legends? Poželjno da radi i po noći

 Imaš u Avenue Mallu. Tamo prekoputa kina gdje je prije bila ona neka dječja igraonica, ali svaki put kad idem u kino je skroz puno to. Ima barem jedno 30-40 računala i sva su puna. Rade ti do 1 ujutro ja mislim, a čini mi se da je ime neko Arena ili nešto slično. Čini se da dobro ide taj biznis na takvoj lokaciji.