Općenito o ICT biznisu

Da li se isplati misliti o otvaranju PC igraonice?

Pero Dinamit pon 22.8.2011 19:56

Kod mene (Nova Gradiška - stanovnika isto kao i kod tebe negdje) je bila jedna preko puta škole i nije se dugo održala...

Ne znam koliko je to isplativno, mislim da bi imao dosta troškova (sve oriđiđi + struja + klima...).

Neka netko pukne još svojih iskustava.

U3PM pon 22.8.2011 20:01

kod nas je bila igraonica i imao sam uvid u sve troškove,poslovala je dobro,propala je zbog aljkavosti gazde,često nije bilo sokova,periferije,kad netko naruči PC ili nešto preko 1000,2000 kn odužilo se po 3 tjedna.

CroMaky96 pon 22.8.2011 20:05
Pero Dinamit kaže...

Kod mene (Nova Gradiška - stanovnika isto kao i kod tebe negdje) je bila jedna preko puta škole i nije se dugo održala...

Ne znam koliko je to isplativno, mislim da bi imao dosta troškova (sve oriđiđi + struja + klima...).

Neka netko pukne još svojih iskustava.

e da te pitam kako to da ne zatvore onu videoteku Nec? prodaju crackane igre... kod njih sam prije uvijek kupovao igre za pc kada bi dolazio kod bake..

U3PM pon 22.8.2011 20:29

Ma ima po cijeloj Hrvatskoj što prodaju piratske igre,filmove,programe... i rade bez problema.Lako je tako raditi.Znam da od ovog nema baš neke zarade,ali mislim da bi se moglo nešto zaraditi.

FlyBoy pon 22.8.2011 20:42

Hmmm, ako je širokopojasni pristup internetu rasprostranjen u mjestu, ja bih rekao da ne.

Jer danas svi imaju više/manje flat i skidaju igre s neta.

Eventulano u čemu ja vidim prednost su LAN okupljanja i turniri s nagradama. Tu bi se dalo i sponzorstvo nekakvo naći...

Naravno i rentanje PS3 igara, koje su još uvijek bezobrazno skupe, a jailbreak rijetko tko ima.

MilkMan pon 22.8.2011 21:16

bila je igraonica u senju di idem u srednju odmah pokraj autobusne udaljene od skole 100 metara i uvjek su kompovi bili zauzeti igrao se cod 4 na 5 pca kao i left for dead 2 i 2 ps3 i biljara 2 i jedan stol za poker klima bar sve to u konobi onako lagana atsmofera hladno ali je to sve na kraju propalo i lik je prodavao kompove sa 22 monitorima za 2500kn a kompovi bili amd phenom x2 250 i gts250 4 gb ram...sve je bilo hebeno i puno al valjda nije islo :/

Hacker-ri pon 22.8.2011 21:18

nije islo jer je cijena premala (vecu ni ne mozes stavit)

hardware je skup, prostor je skup s obzirom na zaradu

danas svi imaju flat i igru mogu i tamo igrat, a da bi radio legalno treba ti original win, igre i sve ostalo sta je preskupo ...

2000. mozda sada vise ne :D

Profesor33 ned 11.9.2011 11:22

Moje mišljenje je da se isplati , ali moraš ubacit mašte u projekt . Ja trenutno analiziram jednu ideju oko igraonice koja bi se razlikovala do svih dosadašnjih i nema je nitko u HR pa usudio bih se reći ni u Europi.

A o zaradi da i ne pričam, mislim da bih vratio uloženo za nekih 6mj + pokrivanje svih troškova + zaradu od minimalno 1000€, a nakon tog perioda samo je nebo granica. {#}

QFlash ned 11.9.2011 11:39

Bivši vlasnik igraonice ovdje.

 

NE.Ne otvaraj igraonicu.

Evo i zašto:kao prvo trebaš za svaki PC imati orginal windows i zasebno svaku orginal igricu,sam izračunaj koliko je to para samo u softwer u samom početku.Dođe li neka nova igra - moraš je imati jer češ gubit interes od klijantele,svaki put to je bar 2000kn za jednu igru,za deset PC-a.Možeš se ići kockati pa misliti da ti inspekcija neće pokucati na vrata svaki misec,ali hoće.

 

Računaj na nekih 500kn struje,300kn neta,voda i još par sitnijih troškova i eto ti 1000kn troškova mjesečnih a nisi platio ni obavezno mirovinsk i zdrastveno što je još 1500kn,plus knjigovođa to je još parsto kuna,plus najam što je minimalno 1000kn...ima tu još troškova,nekakve pristojbe ovo ono,zna država kako će ti svaku kunu uzeti,ne brini.

 

Održavanje računala i sam hardware nisu toliki problem ako u poetku ne štediš i uložiš u pristojne konfe sa boljom periferijom koja se neće raspast nakon miseca dana,no slobodno računaj na povremeno padanje mreže,mušice switheva,otkazivanje coolera,napajanja,ali sve skupa to ti je najmanji problem.

 

Sam prostor trebaš koliko toliko osigurati,dakle dobar cilindar,eventualno rešetke na prozore.Namještaj kvalitetan trebaš,inače eš svako malo kupovati nove škart stolice\fotelje.

 

Dakle NE,veliko NE,ne radi to,zaradit nečeš ti nego država.

 

prle_zg ned 11.9.2011 11:39
U3PM kaže...

Znači mjesto ima oko 10 000 stanovnika

10 PC+ 1 glavni  (orginal windows)

2 PS3

prodaja sitnica (periferija...)

sokovi

 

Igraonica bi se nalazila blizu škole

 

PUCAJTE!

..isplati se misliti...ali samo to..( ja ponekad mislim na Michelle Pfeiffer {#})

jesi išta od toga stavio na papir?

 

npr. 10 kompova po 5 k                                               

prozori na svaki    

program za glavni komp sa kojim upravljaš ostatkom     

prostor

struja

voda

internet/tel račun

interijer

obrt

ziher ima još ali..

...evo za pocetak, pa misli..{#}

U3PM ned 11.9.2011 16:16
Profesor33 kaže...

Moje mišljenje je da se isplati , ali moraš ubacit mašte u projekt . Ja trenutno analiziram jednu ideju oko igraonice koja bi se razlikovala do svih dosadašnjih i nema je nitko u HR pa usudio bih se reći ni u Europi.

A o zaradi da i ne pričam, mislim da bih vratio uloženo za nekih 6mj + pokrivanje svih troškova + zaradu od minimalno 1000€, a nakon tog perioda samo je nebo granica. {#}

Pa to mislim,ubaciti mašte u to sve.Ne mislim ni ja na klasičnu igraonicu,nego na nešto novo.Ja sam imao uvid u poslovanje igraonice,ali ta igraonica je bila sva piratska,pa lako je bilo skiniti s neta igre.U velikim gradovima ne uspijevaju igraonice,možda je to zato što imaju puno raznog sadržaja,a u malim mjestima toga nema pa je možda malo mjesto predmost,a ne mana.Znam i ja kako stvari stoje,ali ipak tražim malo pozitive,jer ovim bi se volio baviti,jer volim to i naravno da zaradim koju kunu.

ukay1000 ned 11.9.2011 16:33

Eo da i ja kazem nesto, posto planiram isto. Cijeli zivot sam prisutan u PC igraonama (nisam nesto star) i znam kako funkcioniraju takve stvari (u jednoj sam i radio). Isplati se samo pod nekoliko uvijeta.

 

1. Da se zbilja potrudis oko potonje. Vecina vlasnika razmislja na nacin da ce otvorit, sjedit i ljudi ce trosit pare, oni ce minimalnim trudom zaradjivat nekakve sume. Naravno, kao i kod svakog posla (osim ak si Justin Bieber, cak i on se muci ko konj) treba se trudit i ne odustajat.

2. Prostor. Prostor ce te pojest ako nemas svoj. Takodjer, moras ulozit svoje pare a ne krediti i slicno jer ce te i to pojest. Propast ces brzo. Znam da vecina nema svoj prostor i zato im slabo ide (osim u velikim sredinama gdje ces imati musterija non-stop).

3. Igre. E tu moras biti oprezan sto ces kupovat i instalirat. Samo najpopularnije igre i f2p. Steam, Xfire, Hamachi i ostali alati obavezni.

4. Uvesti clanarine i neke pogodnosti za ljude koji se igraju klanski.

 

Da se zaradit, samo kazem, treba se trudit. U takvim sredinama sa 10k ljudi neces nista zaradit, ali u malo vecim moguce je. Mozes i trazit potporu grada jer takvi obrti imaju veliki plus kod gradskih vlasti. Trebas razmislit i o samom prostoru da bude prostran, udobni stolci, brza veze (npr. meni je Tcom davao optiku besplatno u zamjenu da neke usluge tipa prodaja simpa paketa i bonova u prostoru, reklame itd.)

E sad ima jos nekih vizija koje ja imam kada cu jednoga lijepoga suncanoga dana otvorit nekaj slicno a to je da se igraone umreze. Pitat, vidjet sto misle ostali i ako se sloze, umrezit se s nekim od alata. Sve se moze kad se hoce samo treba pomno razmislit i potrudit se. Mozda se skuzili zakaj govorim da se treba trudit jer i sve igraone koje sam do sada posjetio nisu bile ni priblizno ono sto bi ja imao u svojoj i kako bi se odnosio prema njoj. Eo, ukratko od mene.

U3PM ned 11.9.2011 22:22

Pa to mislim se potruditi,imam svoj prostor,ali to i nije baš centar,ali može biti centar jer je na kraju jednog sela,ali zato je blizu druga dva-tri sela.Kraj tog mog prostora ima veliki plac koji je također u mom vlasništvu pa se kasnije može i tu nešto isplanirati.O ovom razmišljam,jer se u to razumijem,a i volio bi se time baviti,posla nema pa nešto bi pokušao.Mala je sredina,a sadržaja nema,jedino što ima to su kafići,pa računam da bi neki ljudi "ubili" vrijeme kod mene.

Znam da je to sve najvjerovatnije osuđeno na propast,ali tako je sve u ovoj državi,nažalost.

 

Sad me zanima ako je radno vrijeme oko 14 sati - da li moraju biti zaposlene dvije osobe ili može biti jedna s tim da može jedan ukućan pripomoći koji sat?

 

 

 

U3PM ned 11.9.2011 22:28
Monopol kaže...

Danas dok svi imaju PC teško je uspjeti sa igraonicom.

Svi imaju i kavu kod kuće pa kafići rade! Ja u kafiće idem zbog druženja,rijetko gdje bude vrhunska kava,ali svejedno idem.