Općenito o ICT biznisu

Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena...

sosta čet 4.3.2021 15:28
encoding kaže...
sosta kaže...
encoding kaže...

Dosta arogantan odgovor za nekoga tko ne cita pazljivo... nisam spomenuo da je kupljeno u Kini. Kupljeno je u EU i vracam prodavacu kod kojeg sam kupio na podrucju EU. Medjutim, skladista iz kojih salju su samo izlazna, ne mogu tamo zaprimiti robu pa im zato saljem nazad u Kinu, a na to imam pravo jer su trgovac u EU koji prodaje EU potrosacima. 

 

Sve u svemu skupa prica, shipping je oko 600kn, ali je s brojem za pracenje i ide avionom. Azurirat cu ovdje kad bude novosti

 A privremeni izvoz ili neka druga carinska procedura?

 Nisam te bas shvatio: kako sam ja deklarirao robu? Kao povrat, ima posebna kategorija na obrascu za to

 Da, to je bilo pitanje, kako si ti deklarirao robu, znači ako je povrat onda ide samo poštarina?

jozef sub 6.3.2021 11:49

što je s lažnim oglašavanjem? Kupio neki dan aku bušilicu-odvijač iz jedne od onih naših čunga-lunga online trgovina. Mislim si 24V to je OK, sigurno nije oglašenih 5Ah po bateriji ali ako je 2Ah dobro je... Valjda je s razlogom dvostruko skuplja i kućišta baterija su znatno veća od 18V u istoj i sličnim trgovinama. Kad je bušilica stigla u jednoj bateriji nešto zvecka, ja otvorim bateriju a kad unutra 3 komada 18350 baterije na kojima piše 4V, 2000mAh... što je najgore čak i to je laž jer takve baterije su 3,6-3,7V i <1,3Ah. Dakle oglašavana je 24V bušilica s 5Ah baterijama, a stigla 10,8V sa cca 1Ah baterijama. Naravno, Kinez je na bateriju stavio "24V li-ion" naljepnicu, a na punjaču piše da je 35W što sigurno nije po masi i veličini i još na njemu piše "Li-ion 24V 2.0Ah"  

Uputstva su na mađarskom, nema HR uputstava. 

Nije da sam iz takve trgovine očekivao Makitu ili DeWalt, ali mislim da je ovo stvarno previše. Ako tražim povrat na gubitku sam za poštarinu i još sam ostao prevaren, ali možda je to najmanja šteta.
Da samo tražim povrat ili mislite da ih trebam i prijaviti nekome (neistinite specifikacije, nedostatak uputstava na hrvatskom jeziku)? 

love2ml86 sub 6.3.2021 14:00
jozef kaže...

što je s lažnim oglašavanjem? Kupio neki dan aku bušilicu-odvijač iz jedne od onih naših čunga-lunga online trgovina. Mislim si 24V to je OK, sigurno nije oglašenih 5Ah po bateriji ali ako je 2Ah dobro je... Valjda je s razlogom dvostruko skuplja i kućišta baterija su znatno veća od 18V u istoj i sličnim trgovinama. Kad je bušilica stigla u jednoj bateriji nešto zvecka, ja otvorim bateriju a kad unutra 3 komada 18350 baterije na kojima piše 4V, 2000mAh... što je najgore čak i to je laž jer takve baterije su 3,6-3,7V i <1,3Ah. Dakle oglašavana je 24V bušilica s 5Ah baterijama, a stigla 10,8V sa cca 1Ah baterijama. Naravno, Kinez je na bateriju stavio "24V li-ion" naljepnicu, a na punjaču piše da je 35W što sigurno nije po masi i veličini i još na njemu piše "Li-ion 24V 2.0Ah"  

Uputstva su na mađarskom, nema HR uputstava. 

Nije da sam iz takve trgovine očekivao Makitu ili DeWalt, ali mislim da je ovo stvarno previše. Ako tražim povrat na gubitku sam za poštarinu i još sam ostao prevaren, ali možda je to najmanja šteta.
Da samo tražim povrat ili mislite da ih trebam i prijaviti nekome (neistinite specifikacije, nedostatak uputstava na hrvatskom jeziku)? 

Ako je naša trgovina ili registrirana u HR onda naravno, prijavi na ministarstvo, previše je to s lažnim specifikacijama.

uniball sub 6.3.2021 14:16
jozef kaže...

što je s lažnim oglašavanjem? Kupio neki dan aku bušilicu-odvijač iz jedne od onih naših čunga-lunga online trgovina.

 Kakve su to naše čunga-lunga trgovine? Objasni taj pojam.

I zašto ti kupuješ iz takvih trgovina?

 

jozef kaže...
Nije da sam iz takve trgovine očekivao Makitu ili DeWalt

 Kakva je ovo konstatacija?

Pa ne prave trgovine bušilice, valjda znaš šta klikaš i kupuješ, nemaš ti šta očekivat makitu ako makitu nisi kupio.

Šta si ti uopće kupio?

 

Cijeli post ti je smiješan, nikakve veze s vezom.

 

 

 

jozef sub 6.3.2021 14:45
uniball kaže...
jozef kaže...

što je s lažnim oglašavanjem? Kupio neki dan aku bušilicu-odvijač iz jedne od onih naših čunga-lunga online trgovina.

 Kakve su to naše čunga-lunga trgovine? Objasni taj pojam.

I zašto ti kupuješ iz takvih trgovina?

 

jozef kaže...
Nije da sam iz takve trgovine očekivao Makitu ili DeWalt

 Kakva je ovo konstatacija?

Pa ne prave trgovine bušilice, valjda znaš šta klikaš i kupuješ, nemaš ti šta očekivat makitu ako makitu nisi kupio.

Šta si ti uopće kupio?

 

Cijeli post ti je smiješan, nikakve veze s vezom.

 

 

 

1. čunga-lunga je izraz koji masovno koriste Slovenci kad se referiraju na no name brandove (potencijalno sumnjive kvalitete), kod nas su to trgovine koje prodaju no name (a nekad čak i lažne brandove) robu uglavnom iz Kine ili Poljske. Mnoštvo takvih se oglašava na njuškalu i drupštvenim mrežama. Radi se o gospodarskim subjektima registriranima u RH, sa fizičkim trgovinama u RH. Nisu dropshipperi već robu imaju u svojim skladištima. 
2. kupujem iz takve trgovine jer mi ne treba ozbiljna aku bušilica od 2000kn već neka priručna za 400kn. Kao i mnogi kupujem tu robu od takvog prodavača zbog niže cijene, zašto je to uopće bitno?
3. konstatacija jest da nisam očekivao premium kvalitetu kakvu bih platio 2-3kkn već očekujem samo da će roba odgovarati navedenim specifikacijama.
4. kupio sam bušilicu na 24V sa 5Ah baterijama, dobio sam bušilicu na 11V sa  ~1Ah baterijama. 

Jel sad manje smiješno i ima li veze s vezom?!?

Uopće nije bitno što sam kupio, bit je u tome da:
a) isporučena roba niti približno ne odgovara specifikacijama koje prodavač navodi u webshopu i na ispostavljenom računu
b) roba je isporučena bez uputstava na hrvatskom jeziku što je kršenje 7. točke Zakona o tehničkim zahtjevima za proizvode (NN32/19)

Ja pitam o preporuci za postupanje, a u skladu s dosadašnjim iskustvima potrošača. 

sandokan111 sub 6.3.2021 15:20

Povrat ces trazit, to je valjda jasno ako si dobio nesto sto ne odgovara specifikacijama.

 

Prijavom takodjer mozda nesto postignes, da takve trgovine prestanu prodavat kineski shrot. Ono sto je upitno je dal je ta trgovina uopce tu kod nas registrirana ili si samo naisao na nekakvu facebook prodaju, ili random stranicu i onda ti salju iz vani dostavom proizvod, kao da si nesto narucio na amazonu recimo, te samim time, trzna takvima ne moze nista jer oni nisu u njihovoj nadleznosti. Nista ne gubis, ali je pitanje dal ti se da na to trosit vrijeme.

ihush ned 7.3.2021 11:52
jozef kaže...
..

b) roba je isporučena bez uputstava na hrvatskom jeziku što je kršenje 7. točke Zakona o tehničkim zahtjevima za proizvode (NN32/19)

Ja pitam o preporuci za postupanje, a u skladu s dosadašnjim iskustvima potrošača. 

 -ne. Zakon regulira robu na svom (hr/eu) tržištu, jurisdikciji, ne ostatku svijeta. Roba na domaćem tržištu, mora imati proizvođaća-uvoznika/distributera, registriranu firmu i odgovornost, koji je nadležan npr za support kao servis, dijelovi, jamstvo, prijevod.. npr banalna deklaracija na paketu wc papira.

-ako putuješ svijetom, npr do kine, osobno, kupiš tamo .. online shop je ista stvar, tj ako nije registriran u eu-hr tad nije domaća firma-trgovina i tad ne podlježe tom zakonu jer tad ni nije npr distributer koji bi to morao napraviti, nego si ti kao kupac došao .. i dobiješ npr upute na kineskom. Nema kršenja zakona, tj ako želiš zaštitu zakona tad kupuješ na tržištu koje je tim zakonom regulirano, ne izvan tog tržišta.

 

-možeš prijaviti, problem je koga-što ćeš prijaviti..

-kupac bira, kupiš na jakuševcu ili u trgovini jasno ti je u čemu je razlika, ne samo u cijeni.. a ako ti to nije jasno tad nisi za shoping nego to trebaš prepustiti netkom svjesnom rizika i mogućih posjedica, tj nije dovoljno samo pročitati neko slovo zakona, jer nećeš vjerovati, naši zakoni ili prijevod uputa-deklaracija se ne primjenjuje u svemiru ili kini, nego samo na području države hr-eu dok online možeš kupiti iz pakistana i tad čitaj pakistanski zakon uz upute na pakistanskom..

jozef ned 7.3.2021 17:46
uniball kaže...

 

ihush kaže...

Vidim da je stalno nejasno: uređaj sam kupio od hrvatske firme (doo), koja po podacima FINA ima višemilijunski godišnji promet i postoji od 2014. Čak je i payment processor na njihovom webshopu hrvatski (Corvus). Ne znam otkud svima ideja da sam kupio nešto s Aliexpressa ili od cige na Hreliću. Roba je kupljena u domaćem webshopu i paket je poslan HP dostavom iz Hrvatske.

darkborg ned 7.3.2021 18:31

Pa kao prvo napiši o kojem se webshopu radi, kad napišeš ovako "čunga lunga" trgovina, meni to odmah baca na one shopove koji se masovno reklamiraju po Facebooku, tipa superishka, pikaboo i šta već ne. Ja stvarno ne znam koliko naivan netko mora biti da naruči bilo što s nekog takvog shopa. A vidim da masa ljudi to radi. 

 

Drugo, ako je nešto jeftino onda je najčešće jeftino s razlogom. Neće ti nitko napraviti kvalitetan proizvod i onda ga prodavati ispod svake cijene jer mu eto zarada nije bitna.

 

Treće, za 400-500kn ima se nađe einhell, iskra, black&decker koji možda nisu top kvaliteta ali nisu ni no-name. I možeš ih kupiti u ne-čunga lunga trgovinama.

 

U svakom slučaju ako je registrirana trgovina onda imaš materijala za natezanje i tjeranje pravde ako imaš vremena i volje za to. 

uniball ned 7.3.2021 18:49
jozef kaže...

Ne znam otkud svima ideja da sam kupio nešto s Aliexpressa ili od cige na Hreliću.

 Pa možda iz tvojih totalno zbunjujućih postova u kojima ništa ne govoriš i samo nešto mutiš.

Prvo spominješ čunga lunga trgovine, pa onda spominješ da je trgovina koja se reklamira na njuškalu i fejsbuku i onda na kraju kažeš to je d.o.o. webshop sa milijunskim prometom... wtf? Šta je na kraju?

Kao da je problem spomenuti trgovinu i proizvod koji je kupljen.

 

Sve što si trebao napraviti ako nisi bio zadovoljan je vratiti nazad, to bi te koštalo 30 kn poštarine.

Čemu daljenje komplikacije s nekakvim prijavama oko škart robe koju si svjesno kupio to mi nije jasno... izgleda da ti je predosadno u životu.

ihush ned 7.3.2021 22:57
jozef kaže...
uniball kaže...

 

ihush kaže...

Vidim da je stalno nejasno: uređaj sam kupio od hrvatske firme (doo), koja po podacima FINA ima višemilijunski godišnji promet i postoji od 2014. Čak je i payment processor na njihovom webshopu hrvatski (Corvus). Ne znam otkud svima ideja da sam kupio nešto s Aliexpressa ili od cige na Hreliću. Roba je kupljena u domaćem webshopu i paket je poslan HP dostavom iz Hrvatske.

 -gle .. da ne pišem isto.. :)

uniball kaže...
jozef kaže...

Ne znam otkud svima ideja da sam kupio nešto s Aliexpressa ili od cige na Hreliću.

 Pa možda iz tvojih totalno zbunjujućih postova u kojima ništa ne govoriš i samo nešto mutiš.

Prvo spominješ čunga lunga trgovine, pa onda spominješ da je trgovina koja se reklamira na njuškalu i fejsbuku i onda na kraju kažeš to je d.o.o. webshop sa milijunskim prometom... wtf? Šta je na kraju?

Kao da je problem spomenuti trgovinu i proizvod koji je kupljen.

 

Sve što si trebao napraviti ako nisi bio zadovoljan je vratiti nazad, to bi te koštalo 30 kn poštarine.

Čemu daljenje komplikacije s nekakvim prijavama oko škart robe koju si svjesno kupio to mi nije jasno... izgleda da ti je predosadno u životu.

 -tj nešto napišeš i tad pišemo o tome što si naveo, čungalunga.. što god bilo.

 

-prijavi.

encoding sri 7.4.2021 13:30

Koliko znam, racun bi ti trebao biti dovoljan da unutar 24mj ostvaris pravo na popravak kod trgovca gdje si kupio. Za jamstva dulja od toga isto trgovac treba biti tvoj entry point, ali ako nemas jamstvo na kojem pise koliko traje (kako npr Protis na svim svojim racunima pise 24mj jamstvo, iako na jamstvu pise drugacije), onda bi morao dokazati da je jamstvo dulje od 24mj i da su i dalje duzni ispuniti svoju obvezu, mada nisam siguran za taj dio

sandokan111 sri 7.4.2021 18:52
dv14 kaže...

Brzinsko pitanje.

 

Što ako za kupljeni proizvod imam račun, ali ne i jamstveni list. Prolazi li onda garancija ili ne? 

 Brzinsko pitanje rjetko bude jednoznacno postavljeno pa samim time, tesko da ce i odgovor biti jednoznacan :).

 

Znaci, ako je unutar 2g, jamstvo ti ni ne treba jer imas zakonski okvir materijalnog nedostatka koji te stiti. Tako da je jamstvo unutar 2g nebitno imao ili nemao.

Ako se radi van 2g jamstvo, tada da, treba ti jamstvo, odnosno dokaz da jamstvo i dalje vrijedi. Ja sam bas nedavno s mall-om imao takav slucaj. Iako ce te svi oni uvjeravati "racun je dovoljan" na pocetku, kasnije, kom obojci kom opanci, svi se prave glupi. Da nisam imao dokaz da jamstvo vrijdi van 2g spusio bih bio. Zato, ako se radi van 2g jamstvo ces morati imati potvrdu "od nekog". Znaci, ili ce ti pisati na racunu, ili ces imati posebno jamstvo (sto bi trebao), ili ces po serijskom ili necem od proizvodjaca dobiti potvrdu da je uredjaj jos uvijek u jamstvu. Samim time ces jamstvo moci ostvariti.

 

 

Cryogenic čet 8.4.2021 13:40

Pozdrav, dao sam na servis amd rx 580 8gb, i sad mi lik is Mikronisa veli da mogu dobit novu/zamjensku ili povrat novaca, e sad ako dobim povrat novaca nova 580 košta 5200 kn a ovu koju sam dao na servis platio sam 2600 krajem 2018, i sad ako mi Asbis ne da novu karticu (jer navjerojatnije nemaju zbog majninga) i naprave odobrenje za povrat novaca ja bi trebao kupit novu tu istu rx 580 8g ali sad za 5200 kn, znači još nadoplatit na vec potrošenih 2600 kn, dali se ikako može izbjeći povrat novaca kod Asbisa i da kako god umiju i znaju ili daju 580 8g ili sljedeču jaču karticu. Neeevjerojatno. Znači kome rikne grafička baj baj gejmanje, odnosno plati duplo ili više za gejmanje. Great. Hvala.

user2206 čet 8.4.2021 14:14

Znači ti bi da ti hrvatska firmica nadoknadi štetu zbog situacije za koju nije kriva i na koju ne mogu utjecati? Ako nemaju grafičku na stanju dobit ćeš novce koje si platio, i to je sasvim fer. Usmjeri svoj gnjev negdje drugdje.

Cryogenic čet 8.4.2021 14:17
user2206 kaže...

Znači ti bi da ti hrvatska firmica nadoknadi štetu zbog situacije za koju nije kriva i na koju ne mogu utjecati? Ako nemaju grafičku na stanju dobit ćeš novce koje si platio, i to je sasvim fer. Usmjeri svoj gnjev negdje drugdje.

 A da li sam ja kriv? Lako je tako kad tebi radi grafička frende, da ti ne radi vidio bi te onda kad bi morao duplo nadoplatit. Ne kakaj.

user2206 čet 8.4.2021 14:21

Nisi kriv ni ti ni Mikronis već netko/nešto treće (mineri, korona...). Ne znam na temelju čega smatraš da bi bilo normalno da ti Mikronis isplati recimo 5000 kn. Grafu na stanju nemaju, bacio sam oko na web shop, tako da pomiri se s tim da ćeš dobiti novce koje si i dao. Bez kmečanja.

sandokan111 čet 8.4.2021 16:07
Cryogenic kaže...

Pozdrav, dao sam na servis amd rx 580 8gb, i sad mi lik is Mikronisa veli da mogu dobit novu/zamjensku ili povrat novaca, e sad ako dobim povrat novaca nova 580 košta 5200 kn a ovu koju sam dao na servis platio sam 2600 krajem 2018, i sad ako mi Asbis ne da novu karticu (jer navjerojatnije nemaju zbog majninga) i naprave odobrenje za povrat novaca ja bi trebao kupit novu tu istu rx 580 8g ali sad za 5200 kn, znači još nadoplatit na vec potrošenih 2600 kn, dali se ikako može izbjeći povrat novaca kod Asbisa i da kako god umiju i znaju ili daju 580 8g ili sljedeču jaču karticu. Neeevjerojatno. Znači kome rikne grafička baj baj gejmanje, odnosno plati duplo ili više za gejmanje. Great. Hvala.

 Svako malo netko se nadje u ovom dijelu spektra. Sad korisnici placu jer povrat novca im ne igra obzirom da vise za te novce ne mogu kupiti isto sto i prije. A prije par godina su trgovci plakali jer si mogao dobiti povrat, pa je kartica koju si platio prije x godina 3000kn sada kostala 1500, i onda se nudila "zamjenska", "adekvatna zamjena" i slicne stvari. Trgovci su se snasli i samim time doskocili tome. Korisnici se nemogu snaci i u ovom slucaju ce is*usit. Ovo sto pisem ti nije nikakva utjeha, samo da se nekako dokumentiram za sve ono vrijeme kad tu trolovi trolaju i trgovci placu da su na gubitku. Tako je kako je, mislim da se ova situacija do sada dogodila 2 ili 3 puta, da kupcu ne odgovara povrat novca. Tako je kako je. Ti mozes trazit zamjensku, ali na kraju krajeva, raskid ugovora i povrat novca je "zadnja tocka".

Cryogenic čet 8.4.2021 17:04
user2206 kaže...

Nisi kriv ni ti ni Mikronis već netko/nešto treće (mineri, korona...). Ne znam na temelju čega smatraš da bi bilo normalno da ti Mikronis isplati recimo 5000 kn. Grafu na stanju nemaju, bacio sam oko na web shop, tako da pomiri se s tim da ćeš dobiti novce koje si i dao. Bez kmečanja.

 Pitam se na kojem dijelu mozga imaš oštečenje, di sam ja napisao da ja smatram da mi Mikronis isplati 5000 kn, kolko je Mikronis rekao ASBIS odlučuje šta će bit, nova/zamjenska il povrat novaca, ako nema Asbis a nema ni Mikronis jebiga ide povrat para, samo sam se osvrnuo na situaciju da nedo bog da nekom kartica prdne. I ja sam u zadnjih 20 godina uvijek  dobivao novu ili jaču karticu jer su ih imali, jako je bilo teško doć do povrata novca, vidjet ćemo.

ihush pet 9.4.2021 10:07
Cryogenic kaže...
user2206 kaže...

Nisi kriv ni ti ni Mikronis već netko/nešto treće (mineri, korona...). Ne znam na temelju čega smatraš da bi bilo normalno da ti Mikronis isplati recimo 5000 kn. Grafu na stanju nemaju, bacio sam oko na web shop, tako da pomiri se s tim da ćeš dobiti novce koje si i dao. Bez kmečanja.

 Pitam se na kojem dijelu mozga imaš oštečenje, di sam ja napisao da ja smatram da mi Mikronis isplati 5000 kn, kolko je Mikronis rekao ASBIS odlučuje šta će bit, nova/zamjenska il povrat novaca, ako nema Asbis a nema ni Mikronis jebiga ide povrat para, samo sam se osvrnuo na situaciju da nedo bog da nekom kartica prdne. I ja sam u zadnjih 20 godina uvijek  dobivao novu ili jaču karticu jer su ih imali, jako je bilo teško doć do povrata novca, vidjet ćemo.

 -razlog ti je objašnjen u postu iznad.. tj većinom cijene padaju i tad trgovci nude zamjene umjesto povrata, tj ono što njima odgovara, dok je sad obrnuto. Takva situacija...

-na kraju ti si taj koji bira ako se nešto ponudi, dok na kraju ako nema drugačijeg riješenja dobiješ novac koji si platio. Zakon-pravila ni ne može nešto 'bolje' .. tj stvar je tržišta kako će se kretati cijene.

 

-po osnovi jamstva možeš dobiti isključivo istu-identičnu komponentu, brand-serija, jer je to povezano s tim uvozom-zamijenom-carina-porezi i stvar je čistog vođenja poslovanja-knjigovodstva. Bilo što drugo je kemijanje, moguće ali kemijanje i da bi to trgovac radio treba imati 'dobar razlog' kojeg sad nema.. tj ako nema popravka-zamijene, tad ide povrat, nema trećeg izbora po osnovi jamstva. Jamstvo proizvođača daje proizvođač, uvoznik-distributer za tržište, ne maloprdaja .. (mada svatko ako želi može dati neko svoje jamstvo). Tad je trgovac (maloprodaja) samo posrednik u lancu i ne odlučuje (osim kemijanja).

+ zamijenom za novu robu, imaš i novo jamstvo, jer je svaki artikal za sebe, serijski broj itd. i situacija je identična kao da dobiješ novac i kupiš istu robu, novo.

 

-po osnovi materijalnog nedostatka je stvar dogovora tebe i trgovca, ne uvoznika, jamstva nego kako se dogovorite ili ako dogovora nema iznos s računa. Za materijalni nedostatak nije odgovoran proizvođač, uvoznik, nego maloprodaja-trgovina gdje si kupio robu. Tad nije npr isključivo zamijena identičnim nego što god se dogovoriš-pristaneš i sasvim je druga osnova, no mada ti kao kupac biraš, možeš birati samo od onog što druga strana ponudi tj ako trgovac ne nudi zamijenu za 'slično' (što sad želiš) tad nemaš taj izbor, tj ostaje jedino novac kad već popravka ili zamijene nema. Ne produžuje se pravo-osnova (mat.nedostatak) osim što se može tražiti za produljenje vrijeme riješavanja u servisu.. tj tad je bolje dobiti novac i kupiti drugu novu robu jedino što je sad izuzetak od uobičajenog skok cijena i problem ponude-tržište i trenutno su želje obje strane suprotne tj uvijek su suprotne .. :) dogovor ili pravila/zakon, ili-ili.

MasterOdisasteR pet 9.4.2021 10:40
Cryogenic kaže...
user2206 kaže...

Nisi kriv ni ti ni Mikronis već netko/nešto treće (mineri, korona...). Ne znam na temelju čega smatraš da bi bilo normalno da ti Mikronis isplati recimo 5000 kn. Grafu na stanju nemaju, bacio sam oko na web shop, tako da pomiri se s tim da ćeš dobiti novce koje si i dao. Bez kmečanja.

 Pitam se na kojem dijelu mozga imaš oštečenje, di sam ja napisao da ja smatram da mi Mikronis isplati 5000 kn, kolko je Mikronis rekao ASBIS odlučuje šta će bit, nova/zamjenska il povrat novaca, ako nema Asbis a nema ni Mikronis jebiga ide povrat para, samo sam se osvrnuo na situaciju da nedo bog da nekom kartica prdne. I ja sam u zadnjih 20 godina uvijek  dobivao novu ili jaču karticu jer su ih imali, jako je bilo teško doć do povrata novca, vidjet ćemo.

"Zakon o obveznim odnosima". Pročitaj ga cijelog ako imaš vremena. Ovo je jedan od izvadaka.

Ukratko, možeš birat kako hoćeš i nemoj da te natežu. Mene su natezali sa matičnom koju su mi htjeli popravit i navlačit me par mjeseci još prošle godine u doba korone, a meni je ona trebala hitno radi obaveza. Kad sam vidio da normalan razgovor ne vodi nigdje e onda sam kontaktirao odvjetnika i zaprijetio im tužbom i prijavama. Čak sam kontaktirao i vlasnika firme. Odjednom je nova ploča stigla u roku od 2 dana. Još su odjednom postali toliko ljubazni pa su me i pitali dali je okej da ploča dođe u tom roku. LOL.

Znači ti ne moraš pristat na bilo kakav popravak, to je tvoja dobra volja. Možeš odmah zahtijevat novu karticu. Ovi što ti govore suprotno nemaju blage veze i ne slušaj ih.

Svima je u interesu proći "lišo" od cijele situacije. Čak će ti i članak i stavak koji im ti pošalješ namjerno krivo tumačiti i govoriti da si u krivu, ne popuštaj nikako!

 

Sretno!

 

sandokan111 pet 9.4.2021 12:08
MasterOdisasteR kaže...
Znači ti ne moraš pristat na bilo kakav popravak, to je tvoja dobra volja. Možeš odmah zahtijevat novu karticu. Ovi što ti govore suprotno nemaju blage veze i ne slušaj ih.

 Postoji rok za ovako nesto koji si izostavio.

 

I svakako on bira sto hoce, samo na kraju krajeva, ako oni kazu da nema druge ti bi morao dokazati da ima. Zanima me kako ces to dokazat. A ako nema, na kraju krajeva ostaje jedino raskid ugovora koji povlaci povrat novca.

Ako si ti pak siguran da oni imaju istu takvu a lazu da ti je ne daju jer sada ista takva kosta duplo vise, svakako, tuzi i dobit ces.

bunker čet 22.4.2021 19:28


Postoji mogućnost da će značajno biti izmijenjen članak 410. postojećeg Zakona o obveznim odnosima, potrošači u slučajevima prijave nedostatka na kupljenoj robi neće više moći birati između popravka i zamjene artikla, kao što je to trenutačno moguće, već će trgovac automatizmom pokvareni uređaj slati na servis, a zamjena će biti moguća tek u slučaju ako uređaj nije moguće popraviti.


https://www.jutarnji.hr/vijesti/hrvatska/lose-vijesti-za-potrosace-nema-vise-zamjene-ili-povrata-novca-roba-s-greskom-prvo-na-servis-15067201

sandokan111 čet 22.4.2021 22:32

Bas vidio danas na vijestima to. Ovo s servisom me manje zabrinjava koliko mi je nejasna ova formulacija s "zamjenskim uredjajem". Servis mi je osobno i normalan, samo sto su proizvodjaci sami od*ebali servise i jeftinije im je bilo zamjena proizvoda nego odrzavanje servisne mreze. To je ujedno otvorilo mogucnosti manipulacije da ti se nakon 2g jamstva cim istekne jamstvo magicno nesto pokvari. Tako da servis ko servis, moze, odobravam. Ovo s zamjenskim uredjajem mi nije jasno dal to znaci "slicne karakteristike" jer ce to otvorit gomilu muljaza korisnicima.

JackIsBack pet 23.4.2021 06:14
bunker kaže...

Postoji mogućnost da će značajno biti izmijenjen članak 410. postojećeg Zakona o obveznim odnosima, potrošači u slučajevima prijave nedostatka na kupljenoj robi neće više moći birati između popravka i zamjene artikla, kao što je to trenutačno moguće, već će trgovac automatizmom pokvareni uređaj slati na servis, a zamjena će biti moguća tek u slučaju ako uređaj nije moguće popraviti.


https://www.jutarnji.hr/vijesti/hrvatska/lose-vijesti-za-potrosace-nema-vise-zamjene-ili-povrata-novca-roba-s-greskom-prvo-na-servis-15067201

 Ovako na prvu ovo mi se cini kriminalno loše za kupce. U konacnici žele smanjiti otpad pa bi se roba umjesto zamjene i povrata novca trebala više servisirati ali je sva odgovornost prebačena na kupca koji nema nikakav utjecaj na to umjesto na proizvođaca.

Ne vidim zašto bi proizvođace ovo natjeralo da prave bolje uređaje. Ako kupiš defektan uređaj više neceš moci dobiti povrat ili zamjenski uređaj nego ceš morati cekati servis i natjeravati se oko rokova.

 

uniball pet 23.4.2021 07:25

Zato ćeš ga fino kupiti online pa ako je defektan vratiš ga nazad i imaju rok 14 dana za povrat para.

Držati se kupovine preko webshopova jer tu je zaštita i dalje najbolja i ništa se ne mijenja.

sandokan111 pet 23.4.2021 13:32
uniball kaže...

Zato ćeš ga fino kupiti online pa ako je defektan vratiš ga nazad i imaju rok 14 dana za povrat para.

Držati se kupovine preko webshopova jer tu je zaštita i dalje najbolja i ništa se ne mijenja.

 Ne prica se tu o 14 dana. Nedostatkom si bio zasticen 2godine od kupovine.

Nuclear_Phoenix sub 24.4.2021 10:35

Ovo nema smisla... Servisi ne rade board level repair i jedino što mogu je zamijeniti neispravan dio a za to im treba ili zaliha ili brz i voljan proizvođač koji će odmah bez rasprave poslati zamjensku ploču.

 

Znači, krepa ti TV, čekaj 2-3 tjedna da se ukaže matična iz kine, zamjene, ne radi, opet čekaj... Zakon. Kupi na webshopu i nadaj se da će crknuti u prva dva tjedna ili nikad/nakon isteka garancije.

tomo100brt sub 1.5.2021 17:18

Imam problem sa Sony WH-1000XM4 slušalicama. Već su dva puta bile na servisu, EXTREME digital ih je dva puta slao, prvi put su škripanje trake za glavu popravili zamijenom trake preko glave što je jedan problem riješen, ali nisu popravili tuckanje u desnoj stranu slušalica. Drugi put su opet zamijenili traku preko glave, nije mi jasno zašto pošto prvi put nije pomoglo i naravno problem opet nisu riješili. Što je gore, problem se ponekad počeo pojavljivati i na lijevoj slušalici. Glavno pitanje je kad ja mogu tražiti zamijenu za isti proizvod jer ovako mogu igrati mačke i miša sa njima godinama pošto je sad prošlo 10 mjeseci od kupnje? Imam li pravo na novi isti proizvod? Ako slučajno netko zna trbam pomoć jer je ovo više nedopustivo.