Općenito o ICT biznisu

Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena...

ihush pet 6.12.2019 13:08

-očogledno je muljanje trgovca s računima-sn-brojevima.. tj prodaja na sivo i to treba prijaviti, tj možda time nećeš ništa dobiti ali s normalnom robom pod pravim jamstvom ne bi tako odbijali jamstvo (što ipak u ovakvom slučaju mogu, fizičko oštećenje..) jer to sve uredno prihvate kad nije muljaža tj kad imaju distributera iza sebe (ovako je to njima trošak-rizik i zato sva priča oko serijskog broja, koji je ispravan.. nije to greška-tipfeler ili pogrešno pročitana znamenka.. nego muljaža).

-kad se to kazni, tad će trgovci prestati muljati i dilati na sivo, tj upravo to je razlika kad kupuješ polovno ili u oglasniku i ako kao kupac kupiš i platiš, tad želiš normalna prava a to uključuje i jamstvo. Da je bilo koji drugi kvar, ne fizički-ventilator, opet bi oni nalazili neki razlog jer realno im je to trošak tj da je pod jamstvom tad bi to pokrio distributer-proizvođač.

 

-ovako, možeš sam kupiti ventilator i montirati, stotinjak kuna.. čak će možda oni to napraviti (formalno kao znak dobre volje realno zato da ne prijaviš...). pitaj-traži... i prijavi, jer tad će svima biti boljetj tako možda eliminiramo ovakve slučajeve.

poyas pet 6.12.2019 13:25

Hvala ti na savjetu... U međuvremenu sam na moje inzistiranje doznao od njih da je distributer-uvoznik M San pa sam poslao njima upit sa svim ovim podacima... Čekam odgovor pa ću vidjeti što i kako dalje... Nije problem u tome da kupim vent i dam ga nekome montirati već u tome što sam u razgovoru s drugim ljudima ispred servisa, vidio da svima na prvu govore kako kartice nisu kupljene kod njih... Naravno većina to prihvati i ne bori se ali kod onih koji se potrude stvar se najednom promjeni... Time su probudili u meni inat jer mi je već dosta takvog ponašanja u lijepoj našoj i ide mi na živce kad te na svakom koraku žele napraviti majmunom...

ihush pet 6.12.2019 13:33

-gle... to je tako kad se u trgovanju mulja-vara.. kad se prodaje roba s ebaya i sl.

-imaš obrnut primjer od prije 1-2god. kad je kupac polovne u oglasniku bez računa kroz sn obavio sve, dobio distributera-trgovinu, pronađen račun i važeće jamstvo + tad povrat po računu jer nije bilo popravka-zamjene.. i zaradio kupac polovne, samo kad je sve čisto, tj tad to nije trošak trgovca i uredni papiri-dokumentacija-jamstvo..

-drugi primjer kad kupac skuplje vga prijavljuje vinecoil--cviljenje ventilatora.. i nema zamjene-popravka hladnjaka od cca 100kn nego mu daju novu, jer je to jeftinije proizvođaču, bez problema, bez izmišljanja sn -- jer kad je poslovanje uredno tad to nije trošak-rizik trgovca i tad nema razloga ne ostavriti po osnovi jamstva nešto u koristi kupca + reklama trgovca i branda koji stoji iza.

-zato je važno i ovo prijaviti.. jer svi smo kupci + kupujemo u trgovini, da želimo kupili bi u oglasniku ili ebayu.. i zato je to prevara koju treba kazniti. Tad će nam biti bolje i znat ćemo da ako smo platili imamo jamstvo.

R36 pet 6.12.2019 13:36

Evo jedan zanimljiv slučaj.

 

Kupio Philips usisavač prije godinu dana - bez vrećice, hepa filter i te kerefeke.

 

I sad hoću promjenit taj set "filter" i jebeno nigdje u HR ne mogu naći taj zamjenski set koji dođe oko 109kn. Zovem njihovog ovlaštenog servisera i kažu mi da ima ali sve pojedinačno. Hepa filter 150kn , ta neka spuživa 60kn, i još taj neki dio 30kn. Znaći cirka 250kn me ispadne to sve., a usisavač me koštao 1000kn.

 

Na kraju saznam od jedne trgovine da su to do prije pola godine uredno uvozili "taj set od 109kn" i da je zadnje vrijeme uopće nenabavljivo. Znaći prodaš mi usisavač i nakon godinu dan nema rezervnih djelova.

 

Popizdim i zovem Philips., i lik u njihovom kontakt centru mi kaže da ga nema u HR kao ni u Češkoj, Slovačkoj itd... Ispada da je Philips to valjda prestao proizvodit. Također sam mu rekao da želim povratan odgovor na e-mail, kad ispita situaciju zašto potrošnih rezervnih djelova nema.

 

Tko je tu lud.

 

Sva sreća preko amazona.de sam naručio 3 seta filtera, taman za 3 godine i onda ću sve te filter i usisavač zapalit nakon 3 godine., i kupit neki za 300kn i boli me ona stvar.

 

A popizdio sam zato jer djetetu od 10mj preko usisavača ispuhujem nos., i taj hepa filter toliko smrdi da to nisu istine. Oprao sam ga ali nije to to. I sad umjesto da odem u bilo koji dućan tipa Elipso i sl...i kupim taj set., ja se moram j... i naručivat preko amazona.

 

Moja savjet....bježite od Philipsa.

 

ps. i ajde rekoh idem kupit taj pojedinačni set od 250-300kn i šta...imaju 2 djela a 3 dio hepa filter nemaju. Pa dođe mi da ih...

Oni to moraju naručiti. Pa jebem ti sve živo i neživo.

 

Gledam 300kn to sve dođe pa onda rađe dodam 300 i kupim novi elektrolux usisavać. 

 

Na kraju je amazon.de proradio...pa sad ćekam filter., i traži po ljekarnama aspirator za nos na struju neovisno o jebenom usisavaču.

ihush pet 6.12.2019 13:42
R36 kaže...

..

 

Kupio Philips usisavač prije godinu dana - bez vrećice, hepa filter i te kerefeke.

..

 

Moja savjet....bježite od Philipsa.

- gdje si kupio-trgovina.. tamo traži, tamo po za konu mora biti pod jamstvenim rokom, sav potrošni materijal.. zakon.

- brand s tim nema veze, to je stvar trgovine, pravila igre + informiranosti kupca koji ipak bira što-gdje-zašto kupuje.. pa i potrošni materijal i sl. tj jednako je sa svim brandovima-uređajima, printer, auto.. sve. + obveza distributera za tržište da to osigura. Traži trgovca, prijavi na mingo.hr .. tad će biti potrošnog materijala ili će se tad barem prevenirati ista stvar u budućnosti. Ako samo šutiš, tad prođe... i tad će ponavljati istu stvar. Kupac mora tražiti svoja prava, tek tad će i druga strana poštivati pravila..

 

primjer iz medija..

Djelomično razrješenje situacije dolazi u odgovoru Ministarstva gospodarstva koje me upućuje na Zakon o trgovini, točnije njegov članak 16a. Upravo je u njemu, stavkom jedan, propisano da je svaki trgovac koji na tržište stavlja tehničke proizvode za njih dužan izdati i jamstvo, a drugim stavkom dalje je pak propisano da je za trajanja jamstva, koliko god ono bilo, trgovac kupcima dužan osigurati servis, ali i sve rezervne dijelove potrebne za rad proizvoda. Ne osigurali li to, nastavljaju u Ministarstvu gospodarstva, trgovcima prijete novčane kazne između četiri tisuće i 250 tisuća kuna, što je vjerojatno dovoljan motiv da vam nabave sve dijelove koje trebate.

.. ovisno o državi, negdjdje je to +3-5-7 godina po isteku jamstva (koje se računa od posljednje prodaje te robe..). To je u pravilu obveza distributera za tržište tj distributer osigurava servis, dijelove, upute-privod itd.. dok je sama trgovina sporedna, ali ako je trgovac istovremeno distributer tad je on direktno za to odgovoran. Svaki trgovac koji prodaje npr printer mora prodavati i tintu-papir, nešto na baterije tad baterije itd.. i mora posredovati u reklamaciji pod jamstvom a to znači da svaki kvar-nedostatak u jamstvenom roku mora zaprimiti-otkloniti pa tako i filter vrećicu, tj to treba tad po osnovi jamstva izgurati, jer uređaj da bi radio mora imati potrošni materijal a to je obveza distributera-trgovca regulirana zakonim.

sandokan111 pet 6.12.2019 13:43
poyas kaže...

Na prvo i drugom radnom nalogu serijski broj je isti i istovjetan je onom na kartici... Dakle evidentno je da ga nisu krivo upisali... Malo me to čudi od trgovine koja je jako poznata i vjerojatno je prodala najviše grafičkih kartica u zlatno doba rudarenja... Dakle ako sam te dobro shvatio, savjetuješ mi da trgovini pošaljem prijavu s materijalnim nedostatkom..  Sad sam tek vidio da ništa od prijave materijalnog nedostatka jer je prošlo dvije godine... Drugim riječima da se pomirim s time i pokušam sam nekako sanirati ventilatore...

 Pa nemas se sto mirit s icim. Ostaje jos garancija za proizvod koji je ocito nesto smuljano s njime. Svakako posalji prijavu i vidi sto je s tim. Odbili su to pod fizicko ostecenje, ako nisi fizicki ostetio posalji prijavu. Usput navedes i ovo za serijske brojeve jer ako je to kupljeno drugim kanalima onda je pitanje koliko je sto originalno.

R36 pet 6.12.2019 13:51
ihush kaže...
R36 kaže...

..

 

Kupio Philips usisavač prije godinu dana - bez vrećice, hepa filter i te kerefeke.

..

 

Moja savjet....bježite od Philipsa.

- gdje si kupio-trgovina.. tamo traži, tamo po za konu mora biti pod jamstvenim rokom, sav potrošni materijal.. zakon.

- brand s tim nema veze, to je stvar trgovine, pravila igre + informiranosti kupca koji ipak bira što-gdje-zašto kupuje.. pa i potrošni materijal i sl. tj jednako je sa svim brandovima-uređajima, printer, auto.. sve. + obveza distributera za tržište da to osigura. Traži trgovca, prijavi na mingo.hr .. tad će biti potrošnog materijala ili će se tad barem prevenirati ista stvar u budućnosti. Ako samo šutiš, tad prođe... i tad će ponavljati istu stvar. Kupac mora tražiti svoja prava, tek tad će i druga strana poštivati pravila..

 E to me zanimalo. Ma obratit ću im se 100%.

sandokan111 pet 6.12.2019 13:52
R36 kaže...

Evo jedan zanimljiv slučaj.

 Zanimljivo te zajebo proizvodjac :) Oni su pokriveni jer rezervni djelovi su tu, samo vise nisu u kompletu za 109 kn :)

 

Pogledaj da ti filter mozda nije ostao vlazan pa zato smrdi. Pokusaj ga oprat i onda dobro osusit prije vracanja. Nije da sam koristio te stvari ali eto :P

ihush kaže...

- gdje si kupio-trgovina.. tamo traži, tamo po za konu mora biti pod jamstvenim rokom, sav potrošni materijal.. zakon.

 Potrosni materijal postoji, samo vise nije za 109kn komplet vec su razdvojili stvari i sad je 250kn :) Zakonski sve cisto.

poyas pet 6.12.2019 13:56

Sačekaću prvo odgovor od M San grupe da vidim što će mi oni reći kao uvoznici-distributeri navedene kartice pa ću sukladno odgovorenom poduzeti nove korake... Siguran sam da neću samo tako odustati jer ne vidim svoju krivnju u tome niti najamanje... Kartica je pošteno kupljena i plaćena u ADM trgovini s pripadajućim jamstvom od 3 godine u kojem podrazumijevam da će mi se kartica popraviti ukoliko se nedostatak ili kvar nije dogodio mojom krivnjom... 

R36 pet 6.12.2019 14:12

Evo odgovora Philips.hr 

 

Poštovani gospodine xxxxxx
 
 
 
Pišemo Vam nastavno na naš telefonski razgovor.
 
Uslijed konzultacije s našim kolegama, specijalistima za Philips proizvode, utvrdili smo da se komplet filtera s oznakom FC8010 ne prodaje. 
Na žalost, nemamo informaciju hoće li i kada biti dostupan našim potrošačima.
 
S obzirom na Vašoj obavijesti da ste gore navedeni komplet pronašli na internetu, predlažemo Vam da kontaktirate prodavaonicu i kupite ga. 
Također, možete ponovno kontaktirati naš servis.
 
 
Ukoliko će Vam biti potrebna bilo kakva dodatna informacija vezana uz Vaš usisavač slobodno nas kontaktirajte.
Nazovite nas na broj: (01) 777 66 02.
Radimo od ponedjeljka do petka od 09:00 do 17:00 sati. 
 
 
Želimo Vam ugodan dan!
 
 
 
Srdačan pozdrav,
xxxx
Philips korisnička podrška
Čisto da vidite koji je to k... https://www.philips.hr/c-p/FC8010_01/zamjenski-komplet - šta ja tražim.
Možda se nismo dobro razumijeli kad kaže kolega sandokan111 da je sve pravno čisto.
1. Taj komplet su imali svi trgovci koji su prodavali ili prodaju i dalje Philips usisavače. Znaći oni ne mogu pojedinačno naručit filtere, nego baš ide taj komplet.
2. Uvoznik tj ovlašteni servise prodaje sve odvojeno.
Po tome ispada da moj trgovac Svijet Medija meni ne može omogučit rezervne djelove, jer ni on ne može naručit taj dio pojedinačno nego samo u kompletu.
Ispada da za pola usisavača Philips imaju taj set filtera a za pola nemaju.
Ako tko ima kakav članak zakona ili nešto slično pa da odgovrim Philips.hr-u
Ovo e-mailu da sam pronašao na internetu....da brate ali amazon.de a ne amazon.hr (normalno ne postoji) niti bilo koja HR trgovina. Šta trebam tražit po svijetu filtere i to je ok prema korisnicima. Mislim katastrofa. Tko tu koga j...
ihush pet 6.12.2019 14:24
R36 kaže...

..

1. Taj komplet su imali svi trgovci koji su prodavali ili prodaju i dalje Philips usisavače. Znaći oni ne mogu pojedinačno naručit filtere, nego baš ide taj komplet.
2. Uvoznik tj ovlašteni servise prodaje sve odvojeno.
Po tome ispada da moj trgovac Svijet Medija meni ne može omogučit rezervne djelove, jer ni on ne može naručit taj dio pojedinačno nego samo u kompletu.
Ispada da za pola usisavača Philips imaju taj set filtera a za pola nemaju.
Ako tko ima kakav članak zakona ili nešto slično pa da odgovrim Philips.hr-u
Ovo e-mailu da sam pronašao na internetu....da brate ali amazon.de a ne amazon.hr (normalno ne postoji) niti bilo koja HR trgovina. Šta trebam tražit po svijetu filtere i to je ok prema korisnicima. Mislim katastrofa. Tko tu koga j...

-ne, trgovac ne može prodavati nešto što ne postoji u proizvodnji tj maloprodajno-artikl.. to je ok.

-servis i bilo tko treći ne može prodavati pojedinačno ako to nije takav artikal, zabranjeno, tj svaki maloprdajni artikal je zaseban, ambalaža, natpis-deklaracija na jeziku zemlje itd. pa i cijena. Nešto sasvim drugo je servisrianje kad oni ugrade dio ali ti ga ne prodaju nego naplate posao-servis, kao servisiranje auta.. ali to tad nije stavka kao roba, nego samo specifikacija troška.

-roba je proizvod za tržište, maloprodaja.. velerodajno ne smije na policu kao maloprodajno niti se smije drugačije prodavati, npr boca cocacole 0,33 ne smije trgovac pretakati iz litre.. kao i proizvodi koji su upakirani nrp 3+1(gratis) ne može odvojiti taj četvrti, ni prva tri, nego je to jedan proizvod. Serviser ne prodaje čavle-ulje.. znanje, nego to samo obračuna u radni sat i sl.

-potrošni materijal mora biti dostupan u maloprodaji.. tu treba pritisnuti proizvođača.. ali problem što se ovo ne mora deklarirati kao potrošni nego npr kao rezervni-zamjenski dio kao jamstvo.. no tad ako je pod jamstvom, tad je za tebe besplatno.. a ako je potrošni tad mora biti dostupno u trgovini, ne u servisu itd.. ili-ili.. i time pristinuti trgovca-distributera, mada oni žele ovo zbog troška i zarade.

sandokan111 pet 6.12.2019 15:00
poyas kaže...

Sačekaću prvo odgovor od M San grupe da vidim što će mi oni reći kao uvoznici-distributeri navedene kartice pa ću sukladno odgovorenom poduzeti nove korake... Siguran sam da neću samo tako odustati jer ne vidim svoju krivnju u tome niti najamanje... Kartica je pošteno kupljena i plaćena u ADM trgovini s pripadajućim jamstvom od 3 godine u kojem podrazumijevam da će mi se kartica popraviti ukoliko se nedostatak ili kvar nije dogodio mojom krivnjom... 

 Divni adm :))))

Ne znam sto si tocno slao msanu, da ti oni priznaju garanciju? Uglavnom, trebo si spicit prijavu na taj prvi odgovor da takav s/n nije uvezen i da se gara odbija radi fizickog ostecenja, a onda prepustit ostatak ministarstvu i trgovini i servisu da se dogovore da li s/n ipak odgovara i da li je to pokriveno jamstvom ili ne. Ovak samo svoje vrijeme trosis. Radi kako hoces.

R36 kaže...
Možda se nismo dobro razumijeli kad kaže kolega sandokan111 da je sve pravno čisto.
1. Taj komplet su imali svi trgovci koji su prodavali ili prodaju i dalje Philips usisavače. Znaći oni ne mogu pojedinačno naručit filtere, nego baš ide taj komplet.
2. Uvoznik tj ovlašteni servise prodaje sve odvojeno.
Po tome ispada da moj trgovac Svijet Medija meni ne može omogučit rezervne djelove, jer ni on ne može naručit taj dio pojedinačno nego samo u kompletu.
Ispada da za pola usisavača Philips imaju taj set filtera a za pola nemaju.
Ako tko ima kakav članak zakona ili nešto slično pa da odgovrim Philips.hr-u
Ovo e-mailu da sam pronašao na internetu....da brate ali amazon.de a ne amazon.hr (normalno ne postoji) niti bilo koja HR trgovina. Šta trebam tražit po svijetu filtere i to je ok prema korisnicima. Mislim katastrofa. Tko tu koga j...

 Aha, da, ja sam mislio da ti to mozes narucit sada samo kao posebne djelove kompleta za xx kuna. A to se znaci uopce nemoze narucit vise, ali postoji kao zamjenski dio u servisu. Da, to sad moze bit loptanje malo vamo tamo. Ako mozes, naruci taj dio s drugog mjesta i nemoj trosit zivce. Ili naravno, uvijek ti ostaje da posaljes uredjaj "na popravak" gdje ce servis zamjeniti "pokvareni" dio (filter koji smrdi) i prikladno to naplatiti (sati+djelovi).Mozes se i natezati i slati prijavu za ovako nesto, samo nisam niti siguran u ishod, niti trajanje ovako neceg.

Jasno je zasto je proizvodjac napravio ovakav manevar, sam si ga gore naveo, ne treba dalje oko tog diskutirat.

poyas pet 6.12.2019 15:14
sandokan111 kaže...
poyas kaže...

Sačekaću prvo odgovor od M San grupe da vidim što će mi oni reći kao uvoznici-distributeri navedene kartice pa ću sukladno odgovorenom poduzeti nove korake... Siguran sam da neću samo tako odustati jer ne vidim svoju krivnju u tome niti najamanje... Kartica je pošteno kupljena i plaćena u ADM trgovini s pripadajućim jamstvom od 3 godine u kojem podrazumijevam da će mi se kartica popraviti ukoliko se nedostatak ili kvar nije dogodio mojom krivnjom... 

 Divni adm :))))

Ne znam sto si tocno slao msanu, da ti oni priznaju garanciju? Uglavnom, trebo si spicit prijavu na taj prvi odgovor da takav s/n nije uvezen i da se gara odbija radi fizickog ostecenja, a onda prepustit ostatak ministarstvu i trgovini i servisu da se dogovore da li s/n ipak odgovara i da li je to pokriveno jamstvom ili ne. Ovak samo svoje vrijeme trosis. Radi kako hoces.

R36 kaže...
Možda se nismo dobro razumijeli kad kaže kolega sandokan111 da je sve pravno čisto.
1. Taj komplet su imali svi trgovci koji su prodavali ili prodaju i dalje Philips usisavače. Znaći oni ne mogu pojedinačno naručit filtere, nego baš ide taj komplet.
2. Uvoznik tj ovlašteni servise prodaje sve odvojeno.
Po tome ispada da moj trgovac Svijet Medija meni ne može omogučit rezervne djelove, jer ni on ne može naručit taj dio pojedinačno nego samo u kompletu.
Ispada da za pola usisavača Philips imaju taj set filtera a za pola nemaju.
Ako tko ima kakav članak zakona ili nešto slično pa da odgovrim Philips.hr-u
Ovo e-mailu da sam pronašao na internetu....da brate ali amazon.de a ne amazon.hr (normalno ne postoji) niti bilo koja HR trgovina. Šta trebam tražit po svijetu filtere i to je ok prema korisnicima. Mislim katastrofa. Tko tu koga j...

 Aha, da, ja sam mislio da ti to mozes narucit sada samo kao posebne djelove kompleta za xx kuna. A to se znaci uopce nemoze narucit vise, ali postoji kao zamjenski dio u servisu. Da, to sad moze bit loptanje malo vamo tamo. Ako mozes, naruci taj dio s drugog mjesta i nemoj trosit zivce. Ili naravno, uvijek ti ostaje da posaljes uredjaj "na popravak" gdje ce servis zamjeniti "pokvareni" dio (filter koji smrdi) i prikladno to naplatiti (sati+djelovi).Mozes se i natezati i slati prijavu za ovako nesto, samo nisam niti siguran u ishod, niti trajanje ovako neceg.

Jasno je zasto je proizvodjac napravio ovakav manevar, sam si ga gore naveo, ne treba dalje oko tog diskutirat.

 Kome da pošaljem prijavu s ovim problemom... 

R36 pet 6.12.2019 21:32

Proizvođač je očito napravio manevar i prestao proizvoditi kit filter za trgovce, nego se prebacio na pojedinačni prodaju preko uvoznik...i to po duploj cijeni. Sva sreća pa sam s Amazon naručio 3 kompleta za cijenu jednog pojedinačnog kompleta u HR. 

Vidiš ti dobrog i poštenog Philipsa.

 

Ps. Popizdio i otišao na računu autopraonu i oprao sve filtere dok ne dođu novi. Napokon nema smrada više. 

sandokan111 pet 13.12.2019 22:49
DirectC kaže...

Prije 37 dana izvršio uplatu i još čekam. Ne vjerujem u neku zaštitu potrošača pa zasigurno nikad više neću ugledati svojih 4.250,00 Kn, ali ću definitivno reći webshopu "ne zauvijek".

 

 Sto cekas tocno?

Kakve su ovo nihilisticke izjave "necu ugledati 4.250kn" itd ? :) Pa nismo u takvom drustvu da ti nesto platis, nemas proizvod i nemas pare :) Nece bas tako bit. Prije je da

 

Jesi poslao prijavu na mingo ikako? Zadnje sto citam je da su ti se javili, ti nisi mogao pricati, i tu staje komunikacjija? Jesi poslao prijavu na mingo?

darkborg pet 13.12.2019 22:59

Evo imam jednu situaciju, pa da prvo pitam ovdje za savjet. Nije IT shop nego antikvarijat ali nije ni bitno.
Uglavnom, naručio prije tri dana dvije knjige, cijena 465kn sa dostavom.
Platio odmah karticom, ws pay, sve štima. U roku par minuta mi stigao mail da je narudžba zaprimljena i da će poslati knjige nakon obrade.
E sad, prošla dva dana, nikakva obavijest na mail ne dolazi, idem se logirati na njihov webshop da pogledam status narudžbe, piše mi kriva lozinka (iako nije jer je bila spremljena na chrome) , idem na obrazac za zaboravljenu zaporku, piše mi da taj moj mail nije registriran. Dakle ispada da mi je korisnički račun izbrisan.
Poslao sam mail danas s upitom o narudžbi i zašto se ne mogu prijaviti na svoj račun, odgovara danas cijeli dan nema. Sutra ću probati zvati pa ću vidjeti hoće se javiti i što će reći.

E sad, ukoliko me nastave ignorirati, koje su mi opcije? Da im prijetim prijavom ili da ih idem direktno prijaviti na mingo? Ili da se strpim još malo jer možda preuranjeno paničarim? :D


Jasno mi je da su sada najveće gužve i nije mi problem čekati par dana ali kopka me baš zbog toga što mi je korisnički račun odjednom nestao a na mail ne odgovaraju.

Damir22 pet 13.12.2019 23:04

Ok, evo jedna situacija, real life, bas me zanimaju vasa misljenja i pogledi....

Dakle, uzimam grijalicu vode, elektricnu, bojler sto bi se reklo....

Donosim ga kuci, montiram, punim vodom, dakle sve onako kako treba. Ukljucujem u struju, on ne grije vodu. Provjeravam sve sto mogu provjeriti, no i dalje ne radi.

Vracam se u trgovinu, objasnim sve, da vidimo opcije....

Dobivam odgovor da oni nemaju nista s time, da oni kao trgovina ne daju garanciju, vec da se obratim ovlastenom servisu.

Govorim im da to nije kvar per se, vec da smatram ukoliko sam nesto kupio novo, i za pola sata se ispostavi da to ne radi, da mislim da imam pravo na automatsku zamjenu, dakle, pozivam se na cuveni DOA.

Nista, ponavljanje mantre kako oni ne daju garanciju, ne mogu izvrsiti povrat,zamjenu, niti ista, vec da sve dalje moram.obaviti s ovlastenim servisom.....

Ja smatram da sa servisom nemam nista u toj fazi, vec da imam pravo na zamjenu proizvoda, ili barem povrat novca...a ako ne nista od navedenog, onda da su duzni barem zaprimiti uredjaj pod reklamaciju, pa oni dalje rjesavati sa ovlastenim serviserom, a ne da ga ja moram ganjati danima, jer radi pola sata dnevno, a tad je na pauzi....

Tko je u pravu?

sandokan111 pet 13.12.2019 23:40
darkborg kaže...
E sad, ukoliko me nastave ignorirati, koje su mi opcije? Da im prijetim prijavom ili da ih idem direktno prijaviti na mingo? Ili da se strpim još malo jer možda preuranjeno paničarim? :D

 Pa gdje si kupio? Moras prvo doc u kontakt s njima da vidis sto se dogadja. Uplata se valjda vidi tko i kako je kome platio, dalje od toga ne treba. Taj korisnicki racun je prakticki nebitan. Nisi poslao donaciju vec si nesto platio, oni imaju o tome traga u svom webu i knjigovodstvo mora tu uplatu nekako zavest, nemoze ona samo "nestat". Zovi i vidi sto se dogodilo.

Damir22 kaže...
Ja smatram da sa servisom nemam nista u toj fazi, vec da imam pravo na zamjenu proizvoda, ili barem povrat novca...a ako ne nista od navedenog, onda da su duzni barem zaprimiti uredjaj pod reklamaciju, pa oni dalje rjesavati sa ovlastenim serviserom, a ne da ga ja moram ganjati danima, jer radi pola sata dnevno, a tad je na pauzi....
Tko je u pravu?

 Nikakvi servis, kakvi bakraci. Oni nek salju u servis, ti ako si tamo odnio nek ti ona da napismeno da reklamaciju nece zaprimit. Znaci ako si donio proizvod, nek ti napismeno napise da odbijaju primit proizvod na reklamaciju (i zamjena je reklamacija). Procedura je da ti to tamo doneses i napises da se "ne servisira". Oni dalje nose u servis, provjere dal sve stima, ako ne stima, ti dobijas novi. Ako si nesto krivo spojio, vracaju ti taj stari. Al u svakom slucaju oni to zaprimit moraju.

Znaci ako nece, nek ti da napismeno i pecatirano da oni to nece primit i da saljes na servis. S tim fino saljes prijavu odmah na mingo.

ihush sub 14.12.2019 13:10
Damir22 kaže...
..

Dobivam odgovor da oni nemaju nista s time, da oni kao trgovina ne daju garanciju, vec da se obratim ovlastenom servisu.
..

 -reci im da su oni trgovina, mjesto gdje je kupljena roba i napravljen kupoprodajni ugovor, time zakonom obvezni i ako to ne znaju tad se time ne trebaju baviti.

+ pošto su trgovina, moraju biti upoznati sa zakonima zemlje+eu gdje posluju i time su već u prekršaju ako ne znaju.. moraju znati, pa i djelatnik koji misli da s tim nema ništa.

 

-kupac može birati, trgovina ili servis za reklamaciju, ako želi, no trgovac ne može birati nego mora. Trgovac je jedini obvezan riješiti problem, neovisno postoji li jamstvo (nema za sve robe) smao je pitanje po osnovi jamstva ili materijalnog nedostatka (tad sve dogovaraš s trgovcem, po jamstvu je jasno, novo-ispravno ili povrat.. popravak za novo ne moraš prihvatiti + polovica stvari se ne popravlja jer je servis-lager skuplji od novog i jednostavno dobiješ zamjenu).

 

edit: jedini izuzetak kad se reklamacija obavlja isključivo u ovlaštenom servisu (ne u trgovini) je npr automobil i sl. tad stvarno trgovac nema uvjete bilo što a to nije stvar koja se može poslati u paketu ili donjeti u džepu. Auto je izuzetak, sve ostalo je po zakonu o trgovini, zaštiti potrošača itd.

ihush ned 15.12.2019 17:11

-kao odvojeno mjesto reklamacije, ovlašteni servis.. tj nitko ne reklamira kvar auta u trgovini (autosalonu) nego to rješava u servisu.. (štoviše, auto možda stoji negdje na cesti-parkingu i mora ga se šlepati i sl.) dok zakon pokriva sve robe pa po toj osnovi možeš i auto reklamirati kod trgovca, no on ne može otkloniti kvar jer nije za to osposobljen uz problem zaprimanja i sl. čisto fizičke prirode tj realnost (umjesto suhoparnog-besmislenog ''dražanja slova zakona'' samo zato jer možeš...).

-tj auto je izuzetak, dok za sve ostalo, primarno PC-komponente jer je ovo IT forum, govorimo kao pravilo da sve rješava s trgovcem, reklamaciju-zamjenu-povrat i da se ne daju ''otjerati'' u servis, pogotovo s posljednjim primjerom kuhala za vodu, .. što trgovac radi često. Auti se popravljaju, fizičke dimenzije i ni PC pravila nisu identična ostatku bijele tehnike pa ni rutina trgovina-servisa ili doslovno čitanje zakona. Malo flexibilnosti za lakši život.. tj ono što je u interesu kupca, što prije i kvalitetnije riješiti problem (ne stvarati ga kad nema potrebe).

 

-dakle, ne nije auto izuzetak, po zakonu.. nego po rutini ako nešto želiš obaviti. Ili trebam proinaći neki zakon, na koji misliš da se pozivam? -ne, točno, zakon je za sve robe i usluge jednak.

 

+ eto, editiran gornji post. Da netko ne pomisli da to navodim ako neki zakonski izuzetak... svi su sad happy? :)

Damir22 ned 15.12.2019 17:26

Ako govorimo o autu...novom, onda je najcesce onaj tko ga je i prodao ujedno i ovlasteni servis...

 

No kupac moze, ali i ne mora odvesti auto kod bas tog dilera/servisera, moze kod bilo kojeg ovlastenog trgovca/servisera te marke, bilo gdje u svijetu, i svi ce mu zaprimiti auto....

 

naravno, najjednostavnije je tamo gdje je i kupljen....

sandokan111 ned 15.12.2019 19:37
ihush kaže...

dok zakon pokriva sve robe pa po toj osnovi možeš i auto reklamirati kod trgovca, no on ne može otkloniti kvar jer nije za to osposobljen uz problem zaprimanja i sl. čisto fizičke prirode tj realnost (umjesto suhoparnog-besmislenog ''dražanja slova zakona'' samo zato jer možeš...).

Pa nije nijedna trgovina osposobljena za otklanjanje kvara na icem drugom, vec se to salje u servis. Opce ne vidim poantu o cem pricas uvodjenjem iznimki gdje ih nema...

ihush kaže...
-dakle, ne nije auto izuzetak, po zakonu.. nego po rutini ako nešto želiš obaviti. Ili trebam proinaći neki zakon, na koji misliš da se pozivam? -ne, točno, zakon je za sve robe i usluge jednak.

+ eto, editiran gornji post. Da netko ne pomisli da to navodim ako neki zakonski izuzetak... svi su sad happy? :)

 Pa nije auto izuzetak ni po zakonu ni rutini. Ako cemo bas "o rutini" onda je ujedno i prodavac i ovlasteni servis, barem valjda u 90% slucajeva (pisem 90% cisto ako nesto neznam, al nisam dosad bio u salonu koji nije bio i ovlasteni servis, prakticki ista zgrada), upravo valjda radi zakona su na to primorani (a i to im je dodatna zarada jer tu se vuce najvise zarade na automobilima). Tako da i dalje, pojma nemam zasto uvodis neke "izuzetke" koji ne postoje. Niti u zakonu, a niti u rutini (odnosno praksi, ali eto, valjda da ne napises praksa pises rutina).

A cak i da prodavac nije ovlasteni servis, sigurno ima ugovor s nekim ovlastenim servisom koji obavlja servise za njega (kao i sve ostale trgovine za sve ostale proizvode), te ce uredno tvoje auto zaprimiti i odnijeti ga u servis ako je tome potrebno

 

Manje ludih gljiva jest i bit ce sve ok.

Nema izuzetka, automobil nije nikakav izuzetak, zakon nije predvidio nikakav izuzetak.

sosta pon 16.12.2019 15:11
Damir22 kaže...
Ok, evo jedna situacija, real life, bas me zanimaju vasa misljenja i pogledi....

Dakle, uzimam grijalicu vode, elektricnu, bojler sto bi se reklo....

Donosim ga kuci, montiram, punim vodom, dakle sve onako kako treba. Ukljucujem u struju, on ne grije vodu. Provjeravam sve sto mogu provjeriti, no i dalje ne radi.

Vracam se u trgovinu, objasnim sve, da vidimo opcije....

Dobivam odgovor da oni nemaju nista s time, da oni kao trgovina ne daju garanciju, vec da se obratim ovlastenom servisu.

Govorim im da to nije kvar per se, vec da smatram ukoliko sam nesto kupio novo, i za pola sata se ispostavi da to ne radi, da mislim da imam pravo na automatsku zamjenu, dakle, pozivam se na cuveni DOA.

 Ali obično u jamstvenom listu ti piše da priključenje mora obaviti netko ovlašteni. A trgovina onda pošalje servisu, a servis kaže da je pregorio osigurač i da je to zbog nestručne montaže (nije se napunio vodom) i onda ti trgovina ne prizna DOA. I kaj sad?

Čitatelj pon 16.12.2019 15:16

Obicno na takvim uredjajima malim slovima negdje pise "ukoliko nije ugradjeno od strucne osobe, jamstvena prava su onda takva i takva",

u vecini slucajeva drugacija nego napisana velikim slovima.

 

Al kad ti netko montira i kaze "ne radi", ima mi sutra dovesti novi i montirati, da radi.

 

Jedino ako si vodoinstalater, strucna osoba za montazu bojlera, u tom slucaju bi ti trebali odmah zamjeniti bojler, bez ikakve diskusije.

ihush pon 16.12.2019 16:40

-ne u običnim kućansikm aparatima ne postoji takva kaluzula, tj ako postoji, ništetna je.. jer ni pri kupnji i sl. nije tražena stručnost niti je to neka posebna kvalifikacija nužna za rad-uporabu (npr vozački, kao i atest da znaš točiti gorivo.. čak ne moraš imati vozački za kupnju auta itd.)

-svi aparati koji imaju nrp potrošni materijal i sl za održavanje (filteri i sl.) su tako prjektirani da korisnik može to obaviti, ako je poseban ključ tad se u pravilu dobije s uređajem.. osim kad je to upravo tako da korisnik ne može, tad je to naznačeno. Ako je proizvođač nešto predvidio za korisnika tad je to dozvoljeno i tad je to pokriveno jamstvom (kao naljepnjice koje su nekad lijepili domaći trgovci na laptop, zabranjeno, tj ne smije ništa osim onog što je napravio proizvođač..).

 

reklamacija -može biti odbijena, može biti prihvaćena.. no ako je odbjena mora biti obrazložena i to može samo ovlaštena-osposobljena osoba (ne trgovac), odnosno, ovisi po kojoj osnovi, jamstvo proizvođača, ili materijalni nedostatak, tj jamstvo ne mora postojati i može dodatno jamstvo dati bilo tko za bilo što.. uvjete određuje davatelj jamstva. Što piše, to vrijedi. Ako piše da vodu mora natočiti japanka u kimonu tad to mora biti tako, ako ne piše, tad ne mora i ne može biti razlog idbijanja jamstva.

-fizičko oštećenje .. samo po sebi ne može biti razlog odbijanja, tj tu se mješaju PC-komponente-pravila i ostale robe, npr poklopac (nije elektronika-chip..) ako otpadne, kao i ako se odljepi džon cipele.. to je fizičko oštećenje ali normalnom upotrebom pogotovo za novo se to ne smije desiti. Nova žarulja kupljena danas mora raditi određeni broj sati.. ako crkne tad je to materijalni nedostatak i može se po toj osnovi reklamirati. .. odnosno, osoba koja procjenjuje reklamaciju može odbiti ali mora tad obrazložiti, dokazati npr da je korisnik čekićem nešto razbio.. ne samo odbiti, sumnjati, nego imati konkretne činjenice.

ako neki poklopac otpadne, na nečem novom, tad se to smatra nekvalitetnim, škart, greška u proizvodnji, materijalni nedostatak.. tj postotak može biti škart ali ne većina robe i pošto se ništa ne vadi iz kutije (nema potrebe ni za jamstvo i sl.) npr TV.. .. pa i šećer, nitko ne otvara kilu šećera da bi provjerio sadržaj ili masu.. a može biti bilo što, cigla-kvar-lom.. i tad se vjeruje kupcu, jer kupac nema ni jedan razlog izmilšljati-lagati, tj dok se suprotno ne dokaže, vrijedi kao izjava kupca ono što kaže-reklamira i ide na teret trgovca sve suprotno dokazivanje (a do 6mj i vještačenje i sl ako je potrebno).

 

-ne dati se ''otjerati''.. i ne stati s usmenim razgovorom/telefon i sl. nego tražiti papir-potpis, mail. Tad s tim prijava na mingo.hr i već idući dan je moguće rješenje, poziv trgovca koji nudi nešto..

 

-po osonovi jamstva, trgovac ništa ne odlučuje, samo je posrednik koji mora zaprimiti reklamaciju dok ovlašteni servis može dati stručnu procjenu tj prihvatiti-odbiti a sve to organizira distributer za proizvođača na nekom tržištu. To što su često iste firme ne mijenja ništa, tj moraju se ponašati kao odvojene, pravno i moraju tako biti registrirane, pa je uvjek servis odvojen od trgovine npr vrata do..

-zakon, kupac bira, trgovac rješava-posreduje. Ako je po osnovi mat.nedostatka tad se pregovara s trgovcem i ovisi o postignutom dogovoru (ili povrat). Jamstvo je kvalitetnije za kupca + trgovac tad u urednom poslovanju nema trošak tj već je plaćen i nije na njegov trošak nego trošak distribucije-poslovanja tj ugovor koji ima s veleprodajom (a to je njegova stvar, ako mu nije isplativo tad nek se time ne bavi, no odgovoran je za robu na tržištu .. i tad kupca nije briga jel trgovac zaradi kunu ili gubitak, kao što ni trgovca ne zanima nešto o kupcu..).

 

-bojler, dimnjak.. to su stvari koje mora obaviti osposobljena osoba s odgovarajućim atestima-certifikatima, kao liječnik-pravnik i sl. pa tako i električar ili inženjer graditeljstva itd itd..

-kuhalo nije bojler, ne treba tad izmišljati-pozivati se na pravilo koje se tad ne odnosi, .. kao da sad kažemo da je za vožnju aviona potrebna pilotska dozvola kao i dozvola kontrole leta za poljetanje.. i da to želimo primijeniti na bicikl ili stolac.. zakon je isti, ali se ne primjenjuje sve na sve, za sve grane-slučajeve postoje pravila, članci-objašnjenja.. i primjer iz medicine nema veze s brodogradnjom ili copyrightom i vrećicom čipsa.. mada su to sve robe/usluge pod istim zakonom kao i pod ustavom. Da je sve isto, tad bi zakon imao biblijskih 10tak članaka.. no svaki zakon se sastoji od tomova knjiga za svaku granu-branšu.. i ne treba sve pomiješati u tumačenju jer dobijemo 'sarmu'.

ihush pon 16.12.2019 18:07

-ne. Postoji jedan zakon, postoje zakoni o npr obveznim odnosima, trgovini, zakon o zaštiti potrošača, zakon o sigurnosti prometa vozilima itd. postoji stotine zakona i sve ih nazivamo zbirnom imenicom zakon.

-no ne odonose se sve na sve, zakon o prometu vozila se ne odnosi na zakon o zaštiti potrošača, nit se tad primjenjuje, dok je za svaku robu u prometu-trgovini isti zakon, zajednički dio, ali se različito odnose dijelovi zakona, izuzetci i sl. ili članci koji su specifični za neku robu, dok uopće ne postoji za drugu, npr soft-licence, autorska prava, paradajz-čips-avion, zlato-nafta-oružje itd itd.

 

bojler? jesi li kad gradio kuću-stan? jesi li npr ugrađivao plin u auto.. tko to može-smije? Atest, što radi električar kad želiš priključak za kuću.. atetstira, što radi pravnik, doktor, inženjer.. svojim potpisom-strukom to potvrđuje itd. To može samo konkretna osoba s odgovarajućim certifikatima, npr liječnik smije prepisati lijek, ja i ti ne.. električar potpiše ispravnost el.instalacija, neovisno što možda i sam znaš sve, no ako nisi ovlašten ne možeš a on to može i ima ''pečat'' .. pa sad što si želio, pitanje? Nešto?

 

odnosno, što je cilj pitnaja o bojleru ili tomovima zakona? možda izjednačiti el.kuhalo iz posljednjeg primjera? -nije isto, zato ne treba ni tumačiti isto. Ili je to netočno? Priomjenjuje se neki zakon npr o strateškom resursu na npr prodaju soka kao na nrp prodaju nafte? Bojler i kuhalo su iste stvari? -nisu, mada im je el. shema teoretski ista, griju vodu. Pa vidiš, za pustiti u prodaju oboje, mora postojati dokumentacija, norme i neki el.inženjer koji to potpiše.. bez tog ne može. Ugradnja, upotreba, .. imaš problem s jamstvom-reklamacijom ili imaš želju oponirati. O čemu? :)

-za plinsku bocu u autu moraš obaviti atest, + tehnički svake godine.. za šporet na istu plinsku bocu ne moraš. Razlika je u tome koji zakon se kad primjenjuje, promet-kućno.. itd. KAo neki izumitelj, napraviš auto s tom bocom, tad opet moraš atest, jer je to tad auto, da je šporet ne bi morao. OK?

 

-imaš li pitanje, ispravak, dodatak? .. imaš li pomoć forumašu koji pita u temi za el.kuhalo i rekamaciju? ili samo trgovinski loby-troll? :)