Opće teme i ostali operateri

Povezivanje na internet 3g/4g/5g

Rhodin uto 16.6.2020 18:08

Pozdrav,

 

kao i svake godine, idem na more i ponovo imam problem: kako se jeftino, a praktično, povezati na internet.

 

Imam dual-sim 4g mobitel (oneplus) koji bi mi teoretski mogao riješiti problem, dok sa JA na moru, ili supruga (sa klincima), ali budući idu i sa djedama i bakama, to je malo teže.

drugi problem su ograničenja kod prepaid opcija, (a i pretplate)

treći cijena i pretplata / bez pretplate

 

Trebam najpovoljnije i najbolje rješenje za "nekoliko puta po 1-3 tjedna" na moru, na nekoliko lokacija - Istra između Pule i umaga, te okolica zadra.

 

Kod Zadra mislim da nam je najbolja t-com mreža (pokrivenost), u Istri gdje se nalaze, bolje A1 ? nisam 100%.

 

Tele 2 recimo koristi... jedno od njih, mislim T-Com tamo gdje nema svoje, Simpa isto, Iskon nisam siguran, A1 i tomato je isto...

 

Ugl... da li je tko proučavao? Klinci mi gledaju ili youtube ili netflix, volio bih neku opciju gdje bi to bilo moguće za 200-300kn mjesečno, recimo, a da nije da potroše podatkovni paket u roku jednog dana ili brže.

 

Postoji li uopće takva opcija bez pretplate na 12/24 mjeseca?

CrossDeath uto 16.6.2020 18:50
Rhodin kaže...

Pozdrav,

 

kao i svake godine, idem na more i ponovo imam problem: kako se jeftino, a praktično, povezati na internet.

 

Imam dual-sim 4g mobitel (oneplus) koji bi mi teoretski mogao riješiti problem, dok sa JA na moru, ili supruga (sa klincima), ali budući idu i sa djedama i bakama, to je malo teže.

drugi problem su ograničenja kod prepaid opcija, (a i pretplate)

treći cijena i pretplata / bez pretplate

 

Trebam najpovoljnije i najbolje rješenje za "nekoliko puta po 1-3 tjedna" na moru, na nekoliko lokacija - Istra između Pule i umaga, te okolica zadra.

 

Kod Zadra mislim da nam je najbolja t-com mreža (pokrivenost), u Istri gdje se nalaze, bolje A1 ? nisam 100%.

 

Tele 2 recimo koristi... jedno od njih, mislim T-Com tamo gdje nema svoje, Simpa isto, Iskon nisam siguran, A1 i tomato je isto...

 

Ugl... da li je tko proučavao? Klinci mi gledaju ili youtube ili netflix, volio bih neku opciju gdje bi to bilo moguće za 200-300kn mjesečno, recimo, a da nije da potroše podatkovni paket u roku jednog dana ili brže.

 

Postoji li uopće takva opcija bez pretplate na 12/24 mjeseca?

Imaš opcije "Internet dan" po 10 kn. 

Marko :D sri 17.6.2020 00:54
Rhodin kaže...

Na kojoj mreži?

Na Tele2 mi nude 19kn 24h neograničeno, a zadržavaju pravo smanjit brzinu do 1Mbps kad je velika navala.

Internet dan nudi HT.

 

Ono što bih ti preporučio je Bonbon tjedni flat. To uvijek uzimam kada idem na more ili negdje na put, a želim neograničen internet. Košta 70 kn, ali nekada zna biti akcija i daju opciju za 35 kn (prošle godine su dali baš na dan kada sam kretao na more 😆).

 

Inače, što se mobilnog interneta tiče, brzina nije garantirana; tako da nemoj očekivati čuda.

Recimo, pretprošle godine u Istri sam imao brzinu 45 Mb/s. A prošle godine u okolici Zadra jedva 5 Mb/s s time da bi brzina često bila i manja tako da sam jedino mogao surfati rano ujutro ili kasno navečer. Druga opcija mi je bila ograničeni Tele2 internet s nešto boljom brzinom od 20 Mb/s koji sam tek povremeno koristio.

Sve ovisi koliko je turista, odnosno, koliko ljudi koristi mobilni internet i kako ga koriste. Sada bi mogle biti nešto bolje brzine jer sigurno neće biti ni približno turista koliko je bilo prošlih godina, ali nikad ne reci nikad...

Rhodin sri 17.6.2020 12:22

Ne mogu računati da će brzine biti očajne jer klinci idu sad na more, dole "nema psa" na ulici, na plaži, ni u kafiću, a kamo li skoro kilometar od obale kraj bazne stanice - ako bude niska brzina, to je prevara. Drugo što i vrhunac sezone ne bi trebalo biti ni približno turista ko inače.

 

Vidio sam neke opcije "neograničeno youtube, netflix" da li netkoima išta slično, te radi li to stvarno tako? Volio bih znat netko ako je to iskušavao, da li se dobije barem 720p da klinci mogu gledat crtiće kad nisu na plaži? Uz to mislim da je 20-40GB onda sasvim dovoljno pa i za cijelo ljeto.

 

CrossDeath sri 17.6.2020 12:35
Rhodin kaže...

Ne mogu računati da će brzine biti očajne jer klinci idu sad na more, dole "nema psa" na ulici, na plaži, ni u kafiću, a kamo li skoro kilometar od obale kraj bazne stanice - ako bude niska brzina, to je prevara. Drugo što i vrhunac sezone ne bi trebalo biti ni približno turista ko inače.

 

Vidio sam neke opcije "neograničeno youtube, netflix" da li netkoima išta slično, te radi li to stvarno tako? Volio bih znat netko ako je to iskušavao, da li se dobije barem 720p da klinci mogu gledat crtiće kad nisu na plaži? Uz to mislim da je 20-40GB onda sasvim dovoljno pa i za cijelo ljeto.

 

Te opcije su za tarife koje idu na ugovor, sve ti je objasnjeno na njihovim stranicama. A sto se tice brzine, daj boze da ne bude zagusenja kao i svako drugo ljeto.

Marko :D sri 17.6.2020 15:32
Rhodin kaže...

Ne mogu računati da će brzine biti očajne jer klinci idu sad na more, dole "nema psa" na ulici, na plaži, ni u kafiću, a kamo li skoro kilometar od obale kraj bazne stanice - ako bude niska brzina, to je prevara. Drugo što i vrhunac sezone ne bi trebalo biti ni približno turista ko inače.

 

Vidio sam neke opcije "neograničeno youtube, netflix" da li netkoima išta slično, te radi li to stvarno tako? Volio bih znat netko ako je to iskušavao, da li se dobije barem 720p da klinci mogu gledat crtiće kad nisu na plaži? Uz to mislim da je 20-40GB onda sasvim dovoljno pa i za cijelo ljeto.

To što ne vidiš puno ljudi na ulicama ne znači da nema nikoga. Bazne stanice opskrbljuju veće područje signalom, pa ako tvoji susjedi ne koriste mobilni internet, koristi ga netko dalje od tebe.

 

Imaj na umu da ima ljudi koji te flat opcije stalno koriste za pristup internetu.

Rhodin sri 17.6.2020 16:02

E, vidi... nije to Zagreb pa da možeš računat na relativno ujednačenu fluktuaciju ljudi tokom cijele godine. Projektiranje pokrivenosti Zagreba i pripbalnih turističkih naselja je nebo i zemlja.

Priobalno mjesto koje zimi ima 5000 stanovnika, ljeti, ovisno o smještajnim kapacitetima ima 40-50k ljudi. Vjerujem da je komercijalno neisplativo planirat kapacitete 4g mreže kao da ih je zaista 50k, budući ih je tako oko mjesec dana, onda oko mjesec i pol do dva oko 35k i u prosjeku projektiraš da ih je oko 15-20k što je preko ljeta "na knap", a zimi više nego dovoljno.

 

Trenutno dole nema nikoga, doslovce znači nema turista. Nije da pale i gase bandwith ovisno kako turisti dolaze.

 

Pretpostavljam da će ovog ljeta biti "taman turista" onako kako je mreža i pokrivenost projektirana i izvedena, odnosno neće biti uobičajenih ljetnih zagušenja, budući neće ni turista bit, odnosno trenutno ih definitivno nema.

Rhodin sri 24.6.2020 13:50

Ekipa, na kraju sam uzeo Tele2 raspali+beskonačno GB. To je "akcija" 169kn mjesečno bez ograničenja. Ne znam jesam li se zahebo ili ne, ali za sada moj utisak:

 

Overseas dostava paketa - ne možeš sam pokupit niti išta, baš mora biti sklopljen ugovor telefonski ili web shopom i baš mora biti overseas. Obečala žena u srijedu da će doć do petka, u petak ujutro u 9:30 zvoni mobitel - dostava, stiglo uredno kako je bilo dogovoreno. Unutar Zg, dok unutar RH stavljaju do 5 radnih dana, navodno radi otoka.

 

Kartica je bila aktivna tek predvečer kad im Overseas dostavi potpisan nalog o preuzimanju, time se kartica aktivira - zaista je tako bilo

 

Na moru (okolica Zadra), brzine nisu idealne, oko 10ms ping, 16Mbps download 17Mbps upload - za klince OK, ja sam u Zg na koaksijalcu naviknut na 4ms 135Mbps i 15Mbps , ali upotrebljivo.

 

Nakon 2 dana staje sav promet, MORAŠ poslati poruku "NASTAVI" na neki broj. Iskreno, shvaćam ovo kao oblik zaštite, ali ostavio sam klince na moru sa bakom, objasnio im i pokazao sve, ali ako će svakih 2-3 dana biti potrebe za slanjem poruke, pogotovo ako se sami neće snalaziti, ovo im je veliki minus od mene.

 

Pretplata je, nema ugovorne obaveze, stavio sam u Oneplus 3t mobitel koji glumi hotspot i za sada im radi mobitel i laptop sa tim. Na laptopu uredno gledaju youtube filmiće i Netflix bez ograničenja u 1080p i to radi!

Dodatno imaju neograničeno poziva bez uspostave poruka i neograničeno SMS, po potrebi, ako nekog zanima.

Marko :D sri 24.6.2020 15:42
Rhodin kaže...

Na moru (okolica Zadra), brzine nisu idealne, oko 10ms ping, 16Mbps download 17Mbps upload - za klince OK, ja sam u Zg na koaksijalcu naviknut na 4ms 135Mbps i 15Mbps , ali upotrebljivo.

Postoji razlog zašto smo ti preporučili HT i Bonbon — brzina. Tele2 ima najmanju brzinu interneta od svih operatera zbog manjeg kapaciteta mreže, a velikog broja korisnika neograničenog interneta. HT i Bonbon nude veće brzine, a i zbog većeg kapaciteta mreže, manje su šanse da ćeš imati malu brzinu interneta. Ali, kada navale turisti, svejedno ti je koju mrežu koristio. Sve tri mreže će raditi vrlo, vrlo sporo.

Rhodin kaže...

Nakon 2 dana staje sav promet, MORAŠ poslati poruku "NASTAVI" na neki broj. Iskreno, shvaćam ovo kao oblik zaštite, ali ostavio sam klince na moru sa bakom, objasnio im i pokazao sve, ali ako će svakih 2-3 dana biti potrebe za slanjem poruke, pogotovo ako se sami neće snalaziti, ovo im je veliki minus od mene.

Ovo ti je škola da prije potpisivanja ugovora pročitaš uvjete korištenja usluge. Kod Tele2 je sve transparentno; štoviše, čak se ni ne moraš trgati da pronađeš uvjete korištenja kao kod HT-a i A1. Sve je napisano na stranici tarifa, doslovno.

 

 

 

Što se tiče slanja SMS-a, to možeš automatizirati aplikacijama kao što su Tasker i slične. U tom slučaju djeca ne moraju slati poruke i zamarati se time.

Rhodin kaže...

Pretplata je, nema ugovorne obaveze, stavio sam u Oneplus 3t mobitel koji glumi hotspot i za sada im radi mobitel i laptop sa tim. Na laptopu uredno gledaju youtube filmiće i Netflix bez ograničenja u 1080p i to radi!

Dodatno imaju neograničeno poziva bez uspostave poruka i neograničeno SMS, po potrebi, ako nekog zanima.

Veliki plus Tele2 je što ne forsiraju ugovornu obvezu. Za razliku od HT-a i A1, cijena kod Tele2 je ista uzeo ti ugovornu obvezu ili ne. Ali, ono što bi možda bila bolja solucija za tvoju djecu je pokućni internet. Dakle, košta isto, ali radi se o data SIM kartici, pa su pozivi onemogućeni, a SMS se može slati no naplaćuje se dodatno. Kod pokućnog interneta nema slanja SMS poruke za nastavak surfanja; surfaš bez ograničenja dok ne stigneš do 1 TB. Tada se internetska brzina smanjuje u roku od 18-23, dok je izvan tog termina internet ponovno neograničen i po maksimalnoj dostupnoj brzini.

 

I da, može se uzeti samo SIM kartica i dijeliti internet preko mobitela (kao što to radiš sada); cijena je 169 kn/mj. i bez ugovorne obveze. Uzmeš kad ti treba, odjaviš kada više ne želiš koristiti uslugu.

 

Jedini minus pokućnog interneta je što ne uključuje pozive i SMS poruke (besplatne), ali uvijek možeš koristiti Messenger, WhatsApp, Viber i Skype.