Općenito o mobitelima

Punjač mobitela 1A ili 2A ?

joyjoy sub 17.5.2014 15:53

Da li ima neke razlike (štete !) ako koristim punjač za smartphone sa 1A (output) ili 2A ? Ovaj što je došao uz mob 1A puni ga cicra 2h dok punjač od tableta(Nexus 7) 2A to uradi tri puta brže ? Naime zbog brzine počeo sam koristiti ovaj od tableta (2A output) ali u zadnja dva punjenja mob se sam shutdown , kada sam ga pokrenuo bio je napunjen 100% ! Da li može neko (stručno) objasniti može li ovaj punjač od tableta ...bati mobitel ? btw u uputama piše da se ne koriste punjači drugih brandova ,ovaj od tableta je Asus a drugi noname Model 7000?

 

tnx

joyjoy sub 17.5.2014 17:13
191x7 kaže...

Više ampera = brže punjenje & lošija napunjenost + ako baterija/uređaj nije namijenjen za toliku jačinu struje može i naškoditi.

 

 

 

Hvala na odgovoru , logično više ampera brže punjenje a to sam i sam vidio sa dva različita punjača , znači moguće je da je shutdown mobitela(tijekom punjenja ,bio je uštekan) uzrokovalo baš to !

 

edit:  Too much current, like using a 2 Amp charger on a phone which is designed for 0.8 Amp or 1 Amp charging may heat up the battery, may hurt the circuitry or may make it misbehave because of static charge build up.

 

http://www.gizmodo.in/indiamodo/Is-charging-my-phone/tablet-with-any-USB-charger-safe-for-myphone/articleshow/25431642.cms

joyjoy sub 17.5.2014 22:36

Više sam foruma posjetio (i još par nekih članaka pročitao) o ovoj temi i nisam još siguran: može li punjač 2A naškoditi uređaju koji je predviđen za punjač od 1A ? Kod mene je dva puta uzrokovalo gašenje moba tijekom samog punjenja ! Mnogi "znalci" tvrde 2A punjač nemože štetiti uređaju (baterija,funcionalnost) koji je predviđen za 1A , bitno je samo da je output 5V !

 

Kada bi neko sa ETFa mogao pojasniti !

 

{#}

Lisac1606 ned 18.5.2014 22:54

Ukratko: ne može naštetiti. Čipset u mobitelu ima ograničenje koju maksimalnu struju može povući sa punjača, drugim riječima, nešto ti nije u redu s mobitelom, pošto Asus izrađuje kvalitetne punjače tako da možeš otkloniti tu mogućnost. Imam isti punjač doma i punim na njega Huawei Y300 koji može povući najviše 700mA prema mojoj odokativnoj procijeni, odnosno, čipset (točnje kernel, ali sad su to već komplikacije) ne podržava tzv. "brzo punjenje" (fast charge), dok LG 4XHD, podržava te se napuni brže nego s njegovim originalnim punjačem koji ima "samo" 1,2 A. Također nisam primjetio da mi baterija traje išta kraće na oba mobitela, a punim ih na taj način već mjesecima. 

Bateriji se nemože ništa desiti ako ju puniš sa "brzim" punjačem, jer ima ugrađeni (tj. čipset ima) thermal throttlin, drugim riječima ima ugrađenu zaštitu od pregrijavanja.

joyjoy pon 19.5.2014 22:00

Nije do punjača jer ista stvar se desi i sa orginalnim punjačem (i to dva puta sinoć) , znači nebitno koji charger spojim sa mobom on se ugasi u sekundi i nastavi punjenje , ništa mi nije palo na pamet osim da probam hard reset (power i + volume) i iz menia uraditi factory reset ,brisanje svega i vraćanje postavki. To sam uradio sinoć kasno , i odmah probao sa punjenjem i sve je prošlo kako treba ,normalno bez shutdown , danas više puta probao i ponovno sve OK. :) Koji mu je vrag bio neznam ali izgleda sve je u redu sa mobom. yeaaaaaaaaah

 

{#}

XXX-Man pon 19.5.2014 22:43
joyjoy kaže...

Da li ima neke razlike (štete !) ako koristim punjač za smartphone sa 1A (output) ili 2A ?

Struju punjenja baterije kontrolira mobitel, ne punjač. Na punjaču je samo navedeno koliko može max struje dati.

 

Dakle, mobitel se može puniti punjačem koji ima navedenu istu maksimalnu struju ili veću. Koristiti punjač sa navedenom manjom strujom nije preporučljivo jer se preopterećuje punjač.

cickova sri 21.5.2014 21:38

nema razlike, nema stete. punjenje li-ion baterija nije linearno i postoje dvije faze. ako adapter ima manju nazivnu struju, sporije će punit. baterija je glupi komad litija i jos nekih gluposti i nece se "prepuniti" ili "podpuniti" jer nema veze s time, postoji regulacijski krug unutar mobitela koji se brine za to.

Matej22 ned 26.11.2017 17:29

Pozz utjece li ako mob sa baterijom od 2300mAh punim punjacem od 850 mA ili prirodnim od 2A. Ostao sam bez 2A punjaca pa me zanima dal moja baterija na Z1c traje krace(tako mi izgleda)

nego inace kad sam punio sa 2A,tj treba li mi pod hitno normalan punjac od 2A?. Ps zna netko kako izmjerit ucinkovitost baterije na mobu,tj koliko je ostalo od ucinkovitih 2300,jer znam da sam izgubio minimalno nekih 20% od tih 2300 mAh? Tnx

Matej22 ned 26.11.2017 17:43

Da li utjece na bateriju(njezinu trajanje do sljedecg punje 2300 mah(sony Z1c) ako ju punim punjacem od 850mA posto mi je crko prirodni 2A punjac,jer  izgleda da baterija traje krace kad je pumim sa 850 mA? Ps kako provjeriti koliko mi je ostalo od pocetnih 2300mA ,tj jel mogutce provjerit koliko je njen trenutni maksimalni i efektivni kapacitet? Pss: ima netko viska bAteriju od z1c za prodat u slucaju,ali jeftino :) ?

gorkix sub 30.6.2018 13:35
Lisac1606 kaže...

Ukratko: ne može naštetiti. Čipset u mobitelu ima ograničenje koju maksimalnu struju može povući sa punjača,

Bateriji se nemože ništa desiti ako ju puniš sa "brzim" punjačem, jer ima ugrađeni (tj. čipset ima) thermal throttlin, drugim riječima ima ugrađenu zaštitu od pregrijavanja

 

cickova kaže...

nema razlike, nema stete. punjenje li-ion baterija nije linearno i postoje dvije faze. ako adapter ima manju nazivnu struju, sporije će punit. baterija je glupi komad litija i jos nekih gluposti i nece se "prepuniti" ili "podpuniti" jer nema veze s time, postoji regulacijski krug unutar mobitela koji se brine za to.

 

 

 

 

da li ovo vrijedi i za kamere----imam ele cam explorer x kameru gdje u uputama piše 5V 1A....a punjać huawei 5v 2A.....da li smeta punjenje jačim punjaćem

 

 

 

 

 

 

fer-de-lance ned 1.7.2018 22:17

Ne smeta.

To je samo maksimalna snaga koju adapter može dati, i nije nikakav problem ako je veća od one koju je davao tvornički adapter, a nema veze ni ako je manja, samo kaj je u tom slučaju sporije punjenje.

 

 

Posmatrač pet 6.5.2022 07:42
Gale92 kaže...
Pozdrav
Ispričavam se ako nije usko vezano uz temu.
Zanima me koji tip punjača (utor) paše na ovaj priključak a inače je riječ o bateriji svjetla za biciklu.

 Nije tebi problem u konketoru vec u karakteristikama baterije. Na osnovu toga trazis punjac a konektor kupis i promijenis....

AF139 pet 6.5.2022 09:05

Osim toga "punjač" za mobitele zapravo je samo adapter za napajanje a regulacija ( ograničenje struje punjenja) je u mobitelu.

Treba naći "charger" koji ima regulaciju struje punjenja prema podatku o bateriji.

Gale92 sub 7.5.2022 10:22
Posmatrač kaže...
Gale92 kaže...
Pozdrav
Ispričavam se ako nije usko vezano uz temu.
Zanima me koji tip punjača (utor) paše na ovaj priključak a inače je riječ o bateriji svjetla za biciklu.

 Nije tebi problem u konketoru vec u karakteristikama baterije. Na osnovu toga trazis punjac a konektor kupis i promijenis....

 

AF139 kaže...

Osim toga "punjač" za mobitele zapravo je samo adapter za napajanje a regulacija ( ograničenje struje punjenja) je u mobitelu.

Treba naći "charger" koji ima regulaciju struje punjenja prema podatku o bateriji.

 Nije problem u karakteristika nego je frend izgubio punjač, tj strujni priključak koji se utakne u punjač (i puni bateriju).
Samo me zanima koji je to utor tj dal ga se zasebno može kupiti (odnosno kupiti strujni adapter).

AF139 čet 12.5.2022 21:31

Ima na puno mjesta uzeti odgovarajući konektor npr. https://www.hikvision-hrvatska.com/muski-plug-jack-2-1mm-x-5-5mm-dc-power-male.html

Problem je na koji charger ćeš ga spojiti ( dakle ne "power adapter") jer za nabavku chargera trebaš vidjeti na bateriji kolika je max. struja punjenja pa prema tom podatku kupiti punjač nebitno koji je konektor jer ćeš ga promjeniti sa ovakvim kao što je u linku.

Ukoliko bi ga spojio na "power adapter" koji daje veću struju baterija bi povukla  (jer nema regulacije/ograničenja struje) puno više i izgorila bi baterija ili punjač.

Gale92 pet 13.5.2022 21:20
AF139 kaže...

Ima na puno mjesta uzeti odgovarajući konektor npr. https://www.hikvision-hrvatska.com/muski-plug-jack-2-1mm-x-5-5mm-dc-power-male.html

Problem je na koji charger ćeš ga spojiti ( dakle ne "power adapter") jer za nabavku chargera trebaš vidjeti na bateriji kolika je max. struja punjenja pa prema tom podatku kupiti punjač nebitno koji je konektor jer ćeš ga promjeniti sa ovakvim kao što je u linku.

Ukoliko bi ga spojio na "power adapter" koji daje veću struju baterija bi povukla  (jer nema regulacije/ograničenja struje) puno više i izgorila bi baterija ili punjač.

 Hvala svakako na pomoći, pronašao sam Strujni adapter NEDIS sad je samo na frendu dali će uzeti ili ne 
Al hvala svakako na pomoći.

Posmatrač sub 14.5.2022 08:53
Gale92 kaže...
AF139 kaže...

Ima na puno mjesta uzeti odgovarajući konektor npr. https://www.hikvision-hrvatska.com/muski-plug-jack-2-1mm-x-5-5mm-dc-power-male.html

Problem je na koji charger ćeš ga spojiti ( dakle ne "power adapter") jer za nabavku chargera trebaš vidjeti na bateriji kolika je max. struja punjenja pa prema tom podatku kupiti punjač nebitno koji je konektor jer ćeš ga promjeniti sa ovakvim kao što je u linku.

Ukoliko bi ga spojio na "power adapter" koji daje veću struju baterija bi povukla  (jer nema regulacije/ograničenja struje) puno više i izgorila bi baterija ili punjač.

 Hvala svakako na pomoći, pronašao sam Strujni adapter NEDIS sad je samo na frendu dali će uzeti ili ne 
Al hvala svakako na pomoći.

 Ovo nije punjac...