tomislav10 čet 30.6.2022 14:11
Paladin17 kaže...
tomislav10 kaže...
Btw gledam cijene dostave sa njemačkog amazona u zemlje EU gornjeg moba. Austrija, Belgija besplatno, Mađarska, Rumunjska cca 7 Eura, Slovenija 12 Eura, Hrvatska - 32 Eura!! Fakat smo šupak Europe.

 Dostava (gotovo) svih mobitela s amazon.de u Hrvatsku je 10 eura.

Zanemari tih 32 eura što piše, stavi mobitel u košaru i kreni na naplatu pa ćeš vidjeti poštarinu.

 U pravu si, 10 Eura je dostava. Nego, mene muči da je dostava u roku mjesec do dva?!? Odakle su ti mobiteli?

badboycro sub 2.7.2022 13:37

Pozdrav, imam pitanje

citajuci temu a52-a52s bi bio best buy trenutno

medutim ako se kupuje karticom on je van opcije (osim ako se ne nade u nekoj zalagaonici ili slicnom shopu)

Koji bi mobitel bio najblizi specifikacijama njemu, prvenstveno misleci na kameru? Pogubio sam se totalno s ovim xiaomi modelima pro, lite, s... 

 

Nocio sub 2.7.2022 20:50

Pozdrav ekipa,
žena produžuje pretplatu u A1 i ima priliku odabrati neki mobitel. Razmišlja se između ovih, a ja fakat ne znam što da joj preporučim jer joj je bitna kamera, funkcionalnost i baterija.
Svaki ima svojih prednosti i mana, trenutno ima Nova 5T i mobitel je na izdisaju pa gleda s čim da ga zamjeni, a prezadovoljna je s njim iako ga ima 3godine.
Volio bih da se da određeno objasnjenje za mobitel koji odaberete ako je moguće da joj ogu argumentirano reći zašto baš taj uređaj.
Hvala vam :)

toma20 ned 3.7.2022 14:16

pozdrav,sta pametno uzeti do 1500kn,uzeo sam mami prije kojih dvije godine realme 6 i znaci ekran je potamnio u sredini dosta i po rubovima jaki burn in...tako da joj vise ne bih uzimao realme

 

dobra baterija,neka ok kamera i to je to uglavnom koristi za whatsapp,youtube i tu i tamo koja slika i video

GuardianOTB uto 5.7.2022 10:29

Mala recenzija nakon 7 dana korištenja Motorole ege 20 u usporedbi s Poco F1 kojega sam koristio 3ipo god... 

Mobitel je velik, stvarno je velik i drago mi je da sam izabrao njega nego Xiaomi redmi note 11 pro+ kojega sam držao u rukama i baš mi je bio nekako težak.

 

Kako koristim 2 kartice, mobitel mi je relativno često u rukama i ta težina se osjeti, puno lakše baratati jednom rukom.

Ekran je jako dobar, držim na 144hz ekran i na dnevnom svjetlu kada ljeti vani sunce udara direktno u njega -  vidim sve.. odlično.

 

Kamere su dosta versatilne iako ih nisam uspio nesto previše testirati, glavna daje dosta prirodne boje bez pretjerane saturacije dok Telefoto u predvecer, noci pokusava kompenzirati s jacim kontrastom.. kada se prebaci na PRO mode mogu se u tim uvjetima dosta bolje slike odraditi (PDAF i OIS na Telefoto kameri dosta pomaže :)). Naravno ima i macro mode koji date iznenađujuće dobre rezultate. Ultrawide ima dosta širok kut (119 kako kaže gsmarena) i ona je čisto ok. Čuo sam da gcam daje i bolje rezultate, ali to još nisam skinuo... pomalo. 

 

Kod multitaskinga apsolutno nikakvih problema, prebacivanje iz jedne u drugu aplikaciju je brzo i fluidno. animacije nisu napadne (spustio sam na 0,5 u developer optionsima obzirom da mi je standardno bilo malo "sporo").

AOD je dobar, zapravo se ugasi ali s jednim "tapom" se probudi i vidis sve notifikacije koje mozes odmah odbaciti, quick reply itd.. dosta opcija.

 

Moto settings i dodaci su dobri, omogućuje (meni) dovoljno customizacije - ne na razini jednog Xiaomia koji ima stvarno veliku dubinu, ali sasvim dovoljno.

 

SOT mi je negdje oko 6h, ne razmisljam o bateriji vise.

igrice ne igram osim nekog sudokua, tetrisa ili Trials frontiera tako da tu nemam informacija.

 

Minusi - fingerprint kada nosis maskicu nije 100% precizan pa zna iritirati, nedostaje mi na poleđini kao kod poca... logicnije mi je rjesenje. Također previsoko je postavljeno pa moras micati ruku, a kako je mobitel velik malo je zamorno.

baterija je za 4000mah dobra, ali mogla bi biti i bolja, uzeo jesam ovaj model zbog SD778 pa možda i dođe koji update što će poboljšati  optimizaciju ali koliko znam Lenovo/Motorola nisu tu nešto ažurni. (Vrtim android 12).

Face unlock je jako spor.. na Pocu je bio instantan (poco je imao i IR tako da je okidao u potpunom mraku)

Shutter na kameri je spor kada moras nekoliko slika uzastopce udariti.

 

Uglavnom s mobitelom sam jako zadovoljan, punjač je 30W (u kutiji, hebo te A53 bez punjača) i postavim ga po noci puniti uz uključenu Optimizaciju punjenja. 

 

Eto, moja preporuka za sada.. kakav će biti za 6mj ćemo vidjeti.. 

GuardianOTB uto 5.7.2022 11:44

huawei nema google.. moglo bi stvarati nervozu..

Kamera - samsung ima najbolje (iako zna klasično sa saturacijom i kontrastom pretjerati)

Baterija Honor zbog Snapdragona bi trebao imati najoptimizrijaniju i 67w punjac.. Xiaomi imam 120W punjač što može kompenzirati "lošiju" optimizaciju chipseta. Samsung NE dolazi s punjačem (25w) u paketu.. samo Mob. Nađi A52s ako možeš, a ne A53.

Honor najmanji, Xiaomi najveći i najteži

Samsung IP67, Xiaomi Ip53, Honor nema uopće IP rating (ako ti je to bitno)

Samsung dolazi početno s 4gb rama, a u danasnje uvjete ja ne bih uzimao ispod 6GB pa tako i gledaj cijene kada uspoređuješ.

Leon4rdo uto 5.7.2022 17:19

Xiaomi 11 Lite 5G NE, Motorola Edge 20 ili Samsung A52s

Xiaomi se ne ističe po ničemu, ali sve više-manje solidno odrađeno, kod cast-a ima Widevine L1 i ima DV koji dolazi tek u Pro verziji Mi 11T, kamere su za neko čudo bolje nego kod Redmi Note 10 Pro https://y2u.be/YIokMvtvy5w / https://y2u.be/bNVo27aexdE / https://www.notebookcheck.net/Xiaomi-11-Lite-5G-NE-smartphone-review-The-top-seller-gets-fine-tuned.587960.0.html

Motorola pretpostavljam da ima prednost radi OIS na sekundarnim kamerama, baterija je manjeg kapaciteta, po dizajnu mi je nešto ispred Xiaomi i Motorole. https://www.notebookcheck.net/Motorola-Edge-20-smartphone-review-Lightweight-smartphone-with-fast-display.578491.0.html

Samsung ima prednost glavne kamere (ali samo na 1080p30, budući iznad toga OIS ne radi), ne dolazi sa punjačem i po notebookchecku je u dosta stvari lošiji u odnosu na testirano u Xiaomi recenziji. No, ima IP67 certifikat što je daleko ozbiljnije od IP53 kod Xiaomija ili Water-repellent dizajna kod Motorole

 

U usporedbi mobitela na devicespecifications opet je dosta stvari na strani Xiaomija (podržane mreže i još neke funkcije) https://www.devicespecifications.com/en/comparison/8dfd1e5c46

GuardianOTB uto 5.7.2022 21:34

Leon4rdo evo imaš gore koji review Motorole.. možda pomogne. Kolega ima a52s i ok mu je, nisam nešto primijetio prebitno bolje kamere, ali jesam kod videa... OIS na glavnoj s kojom ćeš pucati većinu slika čini svoje .. SD je bolji od exynosa.. i ima punjač. Hebo ih a53 i "briga za okoliš" 

GuardianOTB sri 6.7.2022 21:44

Teško, A53 mu je sadašnji nasljednik, novi mobiteli izlaze sve skuplji, a za te novce dobiti kameru s ois-om, ip67 i super amoled baš i nema. Mobitel je solidan, dugo će te služiti, imati ćeš nadogradnju do androida 13 mislim.. poco f4 možda.. ali ne znam mu izlaznu cijenu, vjerojatno ne ispod 3500kn.

hardcoree sri 6.7.2022 23:29
Iscodisco22 kaže...

Je li se jos uvijek isplati kupiti samsung a52s za taj cjenovni rang i postoji li neki novi ili koji uskoro izlazi koji ce biti bolji izbor vrijedan cekanja?

Apsolutno se isplati. Bolji je od npr. A53 po svemu. Slobodno uzmi. Ne znam ni nešto što bi bilo vrijedno čekanja, a da je u tom sub 2500kn rangu. 

thebatman čet 7.7.2022 06:53
Leon4rdo kaže...

Xiaomi 11 Lite 5G NE, Motorola Edge 20 ili Samsung A52s

Xiaomi se ne ističe po ničemu, ali sve više-manje solidno odrađeno, kod cast-a ima Widevine L1 i ima DV koji dolazi tek u Pro verziji Mi 11T, kamere su za neko čudo bolje nego kod Redmi Note 10 Pro https://y2u.be/YIokMvtvy5w / https://y2u.be/bNVo27aexdE / https://www.notebookcheck.net/Xiaomi-11-Lite-5G-NE-smartphone-review-The-top-seller-gets-fine-tuned.587960.0.html

Motorola pretpostavljam da ima prednost radi OIS na sekundarnim kamerama, baterija je manjeg kapaciteta, po dizajnu mi je nešto ispred Xiaomi i Motorole. https://www.notebookcheck.net/Motorola-Edge-20-smartphone-review-Lightweight-smartphone-with-fast-display.578491.0.html

Samsung ima prednost glavne kamere (ali samo na 1080p30, budući iznad toga OIS ne radi), ne dolazi sa punjačem i po notebookchecku je u dosta stvari lošiji u odnosu na testirano u Xiaomi recenziji. No, ima IP67 certifikat što je daleko ozbiljnije od IP53 kod Xiaomija ili Water-repellent dizajna kod Motorole

 

U usporedbi mobitela na devicespecifications opet je dosta stvari na strani Xiaomija (podržane mreže i još neke funkcije) https://www.devicespecifications.com/en/comparison/8dfd1e5c46

 Od svih nabrojenih meni je motorola najbolja. Prednosti nad samsungom su telefoto kamera, 26g je laksi,  a po meni i sw koji je blizak cistom androidu (samsungov one ui trza i na najjacim modelima).

Takodjer koliko vidim ima i 2gb rama u startu vise.

 

Leon4rdo pet 8.7.2022 09:17
Leon4rdo kaže...

Xiaomi 11 Lite 5G NE, Motorola Edge 20 ili Samsung A52s

Xiaomi se ne ističe po ničemu, ali sve više-manje solidno odrađeno, kod cast-a ima Widevine L1 i ima DV koji dolazi tek u Pro verziji Mi 11T, kamere su za neko čudo bolje nego kod Redmi Note 10 Pro https://y2u.be/YIokMvtvy5w / https://y2u.be/bNVo27aexdE / https://www.notebookcheck.net/Xiaomi-11-Lite-5G-NE-smartphone-review-The-top-seller-gets-fine-tuned.587960.0.html

Motorola pretpostavljam da ima prednost radi OIS na sekundarnim kamerama, baterija je manjeg kapaciteta, po dizajnu mi je nešto ispred Xiaomi i Samsunga. https://www.notebookcheck.net/Motorola-Edge-20-smartphone-review-Lightweight-smartphone-with-fast-display.578491.0.html

Samsung ima prednost glavne kamere (ali samo na 1080p30, budući iznad toga OIS ne radi), ne dolazi sa punjačem i po notebookchecku je u dosta stvari lošiji u odnosu na testirano u Xiaomi recenziji. No, ima IP67 certifikat što je daleko ozbiljnije od IP53 kod Xiaomija ili Water-repellent dizajna kod Motorole

 

U usporedbi mobitela na devicespecifications opet je dosta stvari na strani Xiaomija (podržane mreže i još neke funkcije) https://www.devicespecifications.com/en/comparison/8dfd1e5c46

 

Oprostite, ali imam osjećaj da su neki koji su glasali u anketi prestali čitati moj prethodni post nakon prve linije.

 

Sva tri mobitela koriste SD 778G | Adreno 642L kombinaciju. Zašto sam se uhvatio SD7? O SD6 rangu telefona nisam ni razmišljao zato jer im kod fotografije jednostavno nedostaje snage za pratiti mogućnosti senzora, o videu da ni ne govorim. Dimensity 810 je isto tu negdje. Sa SD8 ili Dimensity 1100+ bi dobio bolji framerate, 4k60, veću bateriju sa vjerojatno nešto duljim SoT trajanjem, ali i više zagrijavanje i mobitel ne bi bio 160g već 200+. Kako se mobitel neće baš nešto koristiti za igre, a za video u pravilu koristim 1080p60, dajem ponešto na važnosti kraju prethodne rečenice tako da je SD 778 ili eventualno Dimensity 900+ bio logičan izbor. U slučaju kada bi mobiteli tehnički bili u egalu presudilo bi "po dizajnu mi je nešto ispred Xiaomi i Samsunga".

 

Što se tiče kamere, bilo koji mobitel će u dobrim uvjetima snimanja dati upotrebljiv video ili fotografiju. 3 godine star Huawei P30 Pro kojeg većinu vremena koristim će u nesavršenim uvjetima napraviti bolju sliku od sva tri predložena mobitela tako da mi kamera nije bila najvažnija stavka, ali opet ne želim ni neki krš. Mobitel trebam zato jer želim promijeniti privatni koji me što zbog ograničene memorije, što zbog trajanja baterije samo sve više nervira.

 

Od ova tri mobitela Samung će bez sumnje radi OIS imati najbolji 1080p30 video, dok su 1080p60 i 4k30 videa toliko lošija u stabilizaciji od Xiaomia da je za ne povjerovati - što se sve dobro vidi u linkanom videu. Samsung sa selfie kamerom može snimati 4k30, Xiaomi 1080p60, a Motorola samo 1080p30. Motorolina glavna kamera nema OIS, ali ima ga na 8 MP kameri sa 3x optičkim zumom. Koliko će se ona često koristiti i koliko ima smisla napucana širokokutna kamera meni osobno je malo dvojbeno, ali pretpostavimo da sam ovdje u krivu. Motorola od sva tri mobitela jedina ima pravi proximity senzor, međutim ukoliko se ide staviti zaštitno staklo bez rupice za kameru ili folija ne sjedne 100% precizno imaš problem. Kod Motorole na više YouTube kanala primjetio sam kod videa preskakanje frejmova što mi je još uvijek neobjašnjivo. Na dxomark sajtu našao sam samo Motorola Edge 20 Pro koja ima nešto bolje kamere, LFDDR5 i UFS 3.1 u odnosu na obični Edge 20, ali opet ovako nabrijana Motorola zaostaje za Xiaomijem i tek je nešto ispred Samsunga. U testiranjima na notebookcheck i dxomark Xiaomi ima bolju prosječnu ocjenu i od Samsunga i od Motorole. notebookcheck i dxomark su mi zanimljivi zato jer se testiraju boje, zamućenost, AF sposobnost i još stošta kako u uvjetima dobrog tako i nešto lošijeg osvjetljenja što je ipak objektivnije od 'ovo mi izgleda dobro, a ako sam se i zeznuo bit će mi lakše kada ne budem sam'.

 

Redom: Redmi Note 10 Pro /0/ - Xiaomi 11 Lite 5G NE /1/ - Motorola Edge 20 /2/ - Samsung Galaxy A52S /3/ - Huawei P30 Pro /4/
(Note 10 Pro da se vidi razlika u odnosu na SD732, Huawei samo za usporedbu za one koji žele nešto bolju kameru i/ili možda razmišljaju da na njuškalu za 1.500-1.900 kn nađu nekakav rabljeni mobitel a ne smeta im da je zakucan na Android 10 - kada sam ga već spomenuo ranije).

 

test0 (83.5%); test1 (86.3%); test2 (84.0%); test3 (84.9%); test4 (~88%) <<< više je bolje
test0 (95); test1 (80); test2 (98); test3 (111); test4 (~45) <<< manje je bolje - info0; info1; info2; info3info4

 

usporedba: devicespecifications /0-3/, gsmarena /1-3/, notebookcheck /1-3/

 

Da ukratko sumiram što sam uspio uhvatiti od razlika:

  • Što se tiče ekrana. Xiaomi ima 90 Hz osvježavanje i 240 Hz sampling, Samsung 120 Hz (240 Hz sampling), Motorola 144 Hz (576 Hz sampling koji ne želim komentirati). Po svjetlini Samsung zaostaje 5-8% a Motorola 40% za Xiaomijem koji ujedno ima najbolju distribuciju. ΔE Color|Grayscale (manje je bolje) su 0.9|1.1 Xiaomi, 2.06|3.5 Motorola i 2.18|2.1 Samsung.
  • Xiaomi je što se tiče zvuka 4,8 dB ispred Motorole i 5,7 dB ispred Samsunga i podržava najviše Bluetooth codeca. Motoroli nedostaju aptX TWS+ i LHDC V1-V4, dok Samsung ne podržava čak niti aptX HD i kako ima samo 5.0 Bluetooth nije moguće koristiti dva audio izlaza istovremeno.
  • Xiaomi dolazi sa 33W, Motorola 30, Samsung 15W punjačem (hvala hardcoree na ispravci).
  • Generički testovi brzine su na istom čipsetu u razini statističke greške ali Motorola i Samsung u prosjeku su 2-5% sporiji osim Jetstream2 gdje je Samsung 17% sporiji ili OpenCL gdje je Samsung 7% brži u odnosu na ostale. Xiaomi AnTuTu v8 je 465k, Samsung 430k, Motorola 425k, a GeekBench v5.1 rezultati su 2910-2800-2550. U loadu Xiaomi ide na 33,4°C (31,2 prosjek), Motorola 42,2°C (38,4 prosjek), Samsung 45,4°C (42,0 prosjek) što dosta objašnjava prethodno.
  • Po brzini WiFi konekcije Samsung je u downloadu|uploadu 45% sporiji, dok Motorola u downloadu briljira (???) a u uploadu je 20% sporija u odnosu na Xiaomi.
  • GPS je nezahvalna kategorija za ocijeniti radi sigurnosno generirane greške ali po testiranjima Xiaomi je unutar 0.3% (moguć mali poklon božice Fortune), Samsung 1.2%, dok je Motorola posljednja sa 3.1%.
  • Xiaomi ima najbolju UMTS podršku, ima dvostruko LTE kanala više od Motorole i četiri puta više od Samsunga, na 5G su najmanje razlike i rekao bih da su sva tri mobitela na 5G izjednačena.
  • unikatno: Xiaomi jedini podržava Dolby Vision, ima iR blaster, te Barometer i Gravity senzore, te ima UFS 2.2 čime ima malu prednost u sekvencijalnim operacijama. Motorola ima lošiji CG3, nema Widevine L1 certifikat, nema stereo zvučnik, ne može koristiti memorijske kartice, ima loš i ujedno godinu kraći support (samo 2 Android verzije i 3 godine security). Samsung je 30g teži, nema Dual LED, ima samo 24-bitnu boju na ekranu čime DV ispada iz igre, ali jedini ima depth-of-field kameru, 3.5 mm audio i podržava Dolby Atmos.

 

Zahvaljujem svima, ali unatoč anketi i '20 puta prožvakanom' na njušci uzeo nov zapakiran 8/128GB Xiaomi 11 5G NE za 2.000 kuna. Zasad it lookZ promissing...

doky01akablava pet 8.7.2022 10:31

Imao sam oba uređaja duze vrijeme i da mi 11 lite 5g ima ois uvijek bi isao njega.

Laksi i kompaktniji mobitel,brze punjenje ,bolja ultrawide kamera, bolji os od a52s, bolji zvučnici,nemas problema sa korodiranjem charging porta,bolji ekran,u globalu a52s spavasa ois,ip67 ( i to je razlog zašto je na servisu vec 4 tjedna,a nikada u kontaktu sa vodom ) i 3.5mm jack.

I duze traje baterija na mi 11 lite 5g u slicnim uvjetima korištenja

Zaporožac pet 8.7.2022 12:09
Leon4rdo kaže...

 sve si ti to sebe zadivio, no vidjet ćeš kad te počne zaj.. MIUI , brzo ćeš na Njuškalo s njim...

pitaj Baksu, ako ne vjeruješ..

 

no, puno sreće ti želim...

 

svi su oni tu po speckama,  kažeš ovaj/onaj ima 5,7 db jači zvuk i slične nebuloze... nebitna razlika, snaga vs kvalitet se gleda, ili ne, samo kvalitet, e onda mora biti i snage..

 

ako hoćeš zvuk, kupiš iphone 11, i da čuješ što je stereo, kvalitet, jačina, basovi, nebitna izobličenje na max, ma ukakio bi se od sreće..

 

ova sva tri mobitela, od kojih jednoga imam i ja (Samsung) su igračke koje pokušavaju dostići veliku braću, ali im ide samo na papiru.

isprobao sam sva tri..

 

ako ćeš iskreno, ne valja ni jedan..

 

btw;

 

neće ti tu pomoći tzv. "tehničko znanje"

Leon4rdo pet 8.7.2022 12:15

Imam ponešto tehničkog znanja, tako da mi softver ne bi trebao biti problem.

 

Edit, da ne otvaram novi post. Neznam kako da ti kažem, ali postoji popriličan broj mobitela sa boljom kamerom i svim ostalim što uključuje i zvuk od Iphona 11. Napisao sam i dobre i sve loše stvari koje sam našao za sva tri mobitela. Svi podaci unutar posta nisu dobiveni bacanjem graha već su izmjreni profesionalnom opremom. 5.7dB nije samo par već gotovo 300% ali ti si očigledno preskočio neke satove u školi.

vepar pet 8.7.2022 14:46

Što se tiče tih mjerenja, neka imaju smisla, a neka ne.
Bitna je max svjetlina ekrana i oštrina. Touch sampling rate je bitan ko igra zahtjevne igre. 90 Hz refresh je dovoljan i manje troši bateriju.
Podržavam što brže punjenje jer štedi vrijeme i živce.
Benchmark testovi ne dokazuju ništa. Bitna je optimiziranost softwarea, što manje bloatwarea koji zatrpava memoriju, usporava rad i troši bateriju.
Softver support je bitan, ali često nadogradnje znaju popraviti jedan bug, a donijeti tri.
Kamere na današnjim mobitelima sasvim su dovoljne za 90% zahtjeva. Ako želiš sitničariti, ima tema na forumu, tamo su picajzle za kamere 😁

Pogledat kvalitetne recenzije na YouTubeu, recimo TechTablets, prošvrljat po forumima i onda odabrati...

hardcoree pet 8.7.2022 16:40
Leon4rdo kaže...

Imam ponešto tehničkog znanja, tako da mi softver ne bi trebao biti problem.

 

Edit, da ne otvaram novi post. Neznam kako da ti kažem, ali postoji popriličan broj mobitela sa boljom kamerom i svim ostalim što uključuje i zvuk od Iphona 11. Napisao sam i dobre i sve loše stvari koje sam našao za sva tri mobitela. Svi podaci unutar posta nisu dobiveni bacanjem graha već su izmjreni profesionalnom opremom. 5.7dB nije samo par već gotovo 300% ali ti si očigledno preskočio neke satove u školi.

 Po napisanim postovima, a bogami si napisao toga, mislim da si već odlučio koji ćeš mobitel kupiti pa ti ne trebaju nikakvi glasovi niti ankete na forumu. 

Btw. pričamo o mobitelima srednje/niže klase. Ono 2000kn. cca. Šta bi se desilo da kupuješ flagship? 😅 Ukratko. Odluči sam, dovoljno si istražio materiju, a forum je ionako rekao svoje kroz anketu.