Općenito o mobitelima

Kamere u smartfonima- Rasprava

thebatman sri 16.11.2022 22:27
1337Raptor kaže...

https://www.youtube.com/watch?v=N-soziYOa0g

 

Fenomenalno odrađena usporedba, detaljna i objektivna. Pogledao sam svakakvih usporedbi na Youtube-u, ali ovo je koplje iznad ostalih.

Za one van ove teme sve je to isto, za nas, kokice, TV i uživajte kad nađete vremena.

 Naletio sam bas na ovo prije par sati, ujutro cu fino kavu i gustat.

 

BTW nova igracka u mene, s20fe snapdragon. Evo natakario i nekakav gcam koji rusi preporucuju pa cemo vidit.

thebatman sub 19.11.2022 07:45

 Mene ti to nista ne cudi.

Ja svako malo dodem do spoznaje da je huawei bio u podrucju kamere godinama ispred svih.

 

Evo ti banalna pizdarija, u kameri opcija da video automaski prebacuje na 30/60fps - huawei od 2018 - samsung 2022

Automatski nocni nacin ili ti ga ono kad pise na huaweiu "sharpening please steady your device" pa slika bude bolja nego cisti night mode - huawei 2018 - xiaomi 2021

 

ocean77 sub 19.11.2022 11:26

Dobar je Huawei, ne treba njima ni Leica da naprave dobru kameru.

Cijenim kod njih inovativnost i algoritam pa unatoc skromnom hardveru (znatno manji senzori od nekih) imaju IQ koji je konkurentan i u samom vrhu.

Na zalost, gubitak Google servisa ucinio ih je nezanimljivim i vidim da ulazu puno u marketing i svi ga sada guraju.

ocean77 sub 19.11.2022 11:38

 

Xiaomi 12S Ultra i Mi11 Ultra zamjene RX100 bez problema, kako video tako i fotke...video cak jos i vise jer U11 ima stabilizirani 8K dok RX100 V npr. nema stabiliziran cak ni 4K.

 

To su kamere sa 1 inch, ali m4/3 koji sam zadnjih desetak godina puno koristio...tu niti jedan mob nije ni blizu pa cak ni 12S Ultra.

Npr, Lumix GF1 ili Pen Mini 1 za cca 50£ i npr Lumix 20mm f/1.7 za cca 70£ potuku bilo koji mob pa tako i ove od 1500£...

 

Ipak, sviđa mi se sto se Xiaomi udruzio sa Leicom i sto gura fizicki velike senzore a Leica im pomaze oko optike i to je dobar smjer, idu na prirodno dobar IQ dok Samsung i Apple trikovima pokusavaju nadomjestiti neke slabosti.

Huawei ovdje ne spominjem jer dok ne dobiju nativni GMS nisu relevantan faktor.

digitall ned 20.11.2022 17:24
thebatman kaže...

 Mene ti to nista ne cudi.

Ja svako malo dodem do spoznaje da je huawei bio u podrucju kamere godinama ispred svih.

 

Evo ti banalna pizdarija, u kameri opcija da video automaski prebacuje na 30/60fps - huawei od 2018 - samsung 2022

Automatski nocni nacin ili ti ga ono kad pise na huaweiu "sharpening please steady your device" pa slika bude bolja nego cisti night mode - huawei 2018 - xiaomi 2021

 

 točno, to sam govorio prije 4 godine, koliko su bili ispred svih, a tu se neki polomiše objašnjavajući kako to nije tako...

još p20p je imao foru s ekspozicijom oko 4-5 sekundi iz ruke za što sam mislio da je neki glupi ništ koristi gimick, dok nisam probao...

rekao bi da ni danas nemaju konkurencije po tom pitanju, kod samsunga se vide razmuljani ljudi i što god se kretalo u vrijeme snimanja, dok kod njih sve zamrznuto...

i koliko godina je trebalo ostaloj ekipi da stave auto fokus na širokokutnu da dobiješ makro fotke i to automatski kada se previše približiš, optički zoom 5x itd...

šteta što su politički ubijeni, tako da ću morati prednaručiti s23ultra

ocean77 ned 20.11.2022 18:42
Cromaki kaže...
ocean77 kaže...

Da nije ovako dobrog Gcam mozda nebi zadrzao U11.

Ovako imam top hardware i software.

 Pozdrav,

 

Ti se da isprobati točno ovu verziju BSG Gcam 8.4.600  i učitati moj custom lib za bolji processing pa nabacit par fotki po danu?

Taj lib je zamjena za .xml config pa ga samo treba učitati iz Settings > Libraries > Load custom lib

 

Custom lib gcam

 

 

Danas sam instalirao taj Gcam i ucitao tvoj custom lib pa cu ga isprobati narednih dana.

Ovo sto sam malo isprobao sada izgleda jako dobro na sve tri cam.

Steta sto taj Gcam nema 8K video pa moram imati drugi za to...ovaj tvoj mi se cini bolji za fotke sa tim tvojim lib.

zvonac ned 20.11.2022 20:26
ocean77 kaže...
zvonac kaže...

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Xiaomi 12S Ultra i Mi11 Ultra zamjene RX100 bez problema, kako video tako i fotke...video cak jos i vise jer U11 ima stabilizirani 8K dok RX100 V npr. nema stabiliziran cak ni 4K.

 

To su kamere sa 1 inch, ali m4/3 koji sam zadnjih desetak godina puno koristio...tu niti jedan mob nije ni blizu pa cak ni 12S Ultra.

Npr, Lumix GF1 ili Pen Mini 1 za cca 50£ i npr Lumix 20mm f/1.7 za cca 70£ potuku bilo koji mob pa tako i ove od 1500£...

 

Ipak, sviđa mi se sto se Xiaomi udruzio sa Leicom i sto gura fizicki velike senzore a Leica im pomaze oko optike i to je dobar smjer, idu na prirodno dobar IQ dok Samsung i Apple trikovima pokusavaju nadomjestiti neke slabosti.

Huawei ovdje ne spominjem jer dok ne dobiju nativni GMS nisu relevantan faktor.

 Naravno da je m4/3 bolji, ali, i dalje moraš nosit dva uređaja sa sobom, pa taman i da neki m43 fotić košta 200tinjak eura, badava sve, ak moraš i fotić nosit sa sobom uz smartfon kojeg imaš..

 

Ovak iz džepa izvadiš pilu i fotkaš a istovremeno uploadaš gdje hoćeš..

 

Što se tiče huawei i nepostojanje gms-a, gle, za tebe je možda prepreka, za nekog drugog nije, a alternativa tomu postoji, pitanje je samo, kolko se, zapravo čovjek želi prilagodit tomu..

Osobno, i meni bi ipak bilo draže da huawei ima gms.

 

Kamere u smarftonima napreduju iz godine u godinu, a taj napredak isto tako ide i u smjeru povećanja senzora, naravno kvaliteta fotke ne izostaje, ukoliko je i softver dobro uštiman, a konačni rezultat može biti impresivan. Došlo je vrijeme da nerijetko gledamo neke fotke na netu i onda automatski pomislimo-velimo, "pa dobre fotk radi ovaj fotić", a kad ono, pa to je slikano s smartfonom; naravno, nemojmo zaboravit i da je ipak bitan i onaj koji se nalazi iza objektiva.. 

 

 

 

 

blackened_bm ned 20.11.2022 22:29

Evo jednog zanimljivog fakta, bavim se fotografijom profi, ali dalje mi je landscape i wildife ono što bi se reklo - ja. Uglavnom pošaljem 6 fotki na jednu foto izložbu i koja dobije pohvalu - ona ufotkana sa Xiaomi Mi Note 10, a ostale su bile sa Nikonom D750 i Z6 II.

 

Uglavnom za takvu vrstu fotografije (landscape) smartphone može itekako parirati dslrovima i mirorrlessu uz uvjet dobrog svijetla. 

ocean77 pet 25.11.2022 09:24
zvonac kaže...
ocean77 kaže...
zvonac kaže...

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Xiaomi 12S Ultra i Mi11 Ultra zamjene RX100 bez problema, kako video tako i fotke...video cak jos i vise jer U11 ima stabilizirani 8K dok RX100 V npr. nema stabiliziran cak ni 4K.

 

To su kamere sa 1 inch, ali m4/3 koji sam zadnjih desetak godina puno koristio...tu niti jedan mob nije ni blizu pa cak ni 12S Ultra.

Npr, Lumix GF1 ili Pen Mini 1 za cca 50£ i npr Lumix 20mm f/1.7 za cca 70£ potuku bilo koji mob pa tako i ove od 1500£...

 

Ipak, sviđa mi se sto se Xiaomi udruzio sa Leicom i sto gura fizicki velike senzore a Leica im pomaze oko optike i to je dobar smjer, idu na prirodno dobar IQ dok Samsung i Apple trikovima pokusavaju nadomjestiti neke slabosti.

Huawei ovdje ne spominjem jer dok ne dobiju nativni GMS nisu relevantan faktor.

 Naravno da je m4/3 bolji, ali, i dalje moraš nosit dva uređaja sa sobom, pa taman i da neki m43 fotić košta 200tinjak eura, badava sve, ak moraš i fotić nosit sa sobom uz smartfon kojeg imaš..

 

Ovak iz džepa izvadiš pilu i fotkaš a istovremeno uploadaš gdje hoćeš..

 

Što se tiče huawei i nepostojanje gms-a, gle, za tebe je možda prepreka, za nekog drugog nije, a alternativa tomu postoji, pitanje je samo, kolko se, zapravo čovjek želi prilagodit tomu..

Osobno, i meni bi ipak bilo draže da huawei ima gms.

 

Kamere u smarftonima napreduju iz godine u godinu, a taj napredak isto tako ide i u smjeru povećanja senzora, naravno kvaliteta fotke ne izostaje, ukoliko je i softver dobro uštiman, a konačni rezultat može biti impresivan. Došlo je vrijeme da nerijetko gledamo neke fotke na netu i onda automatski pomislimo-velimo, "pa dobre fotk radi ovaj fotić", a kad ono, pa to je slikano s smartfonom; naravno, nemojmo zaboravit i da je ipak bitan i onaj koji se nalazi iza objektiva.. 

 

 

 

 

 

 

Ne mislim da treba nositi sa sobom uvijek, ipak je za 99% situacija dobar i dovoljan mobitel.

Na fotice vise gledam kao na povremenu zabavu, imaju veci fun factor ako znas iskoristiti razne potencijale i ako te to zanima.

Neki dan sam uzeo ponovo mali Lumix GM1 (m4/3), kostao me prakticki koliko ljudi traze samo za njegov kit objektiv koji ako prodam aparat ispadne doslovno nista.

Mozda cu opet malo adaptirati manualne objektive na njemu...sada i kinezi rade zanimljive...npr 35mm f/1.2 za cca 100£... bokeh monster.😎

 

Mobiteli su nesto posustali, ide se na 1 inch i to je jedini napredak a tele kamere su stale.

Rijetko koji nudi zanimljiv set kamera opcenito a ono sto je imao npr Mi10 PRO ne nudi i dalje nitko.

Od UW do 3.7...izmedu se naslo mjesta cak i za 2X...sada svi idu na jeftiniju varijantu cropanja glavne sto nije lose ali ipak je pravih 50 mm nesto drugo.

U11 to odradi dobro kao i 3X ali ipak nije isto kao i nativnih 2X ili 3.7X...sto se tiče tog fun factora tu mi niti jedan jos nije nadmasio Mi10 PRO.

 

U11 je odlican overall mob, kamere su isto fantasticne pogotovo sa Gcam...hvala Cromaki-u za savrseno pouzdanu verziju Gcam koja radi kao i bilo koja stock camera app, bez ikakvih bugova i gresaka...instalirao sam i njegov camera lib koji ima odlican IQ pa kada skupim dovoljno fotki dici cu na Flickr pa stavim ovdje link.

zvonac sub 26.11.2022 11:47
ocean77 kaže...
zvonac kaže...
ocean77 kaže...
zvonac kaže...

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Xiaomi 12S Ultra i Mi11 Ultra zamjene RX100 bez problema, kako video tako i fotke...video cak jos i vise jer U11 ima stabilizirani 8K dok RX100 V npr. nema stabiliziran cak ni 4K.

 

To su kamere sa 1 inch, ali m4/3 koji sam zadnjih desetak godina puno koristio...tu niti jedan mob nije ni blizu pa cak ni 12S Ultra.

Npr, Lumix GF1 ili Pen Mini 1 za cca 50£ i npr Lumix 20mm f/1.7 za cca 70£ potuku bilo koji mob pa tako i ove od 1500£...

 

Ipak, sviđa mi se sto se Xiaomi udruzio sa Leicom i sto gura fizicki velike senzore a Leica im pomaze oko optike i to je dobar smjer, idu na prirodno dobar IQ dok Samsung i Apple trikovima pokusavaju nadomjestiti neke slabosti.

Huawei ovdje ne spominjem jer dok ne dobiju nativni GMS nisu relevantan faktor.

 Naravno da je m4/3 bolji, ali, i dalje moraš nosit dva uređaja sa sobom, pa taman i da neki m43 fotić košta 200tinjak eura, badava sve, ak moraš i fotić nosit sa sobom uz smartfon kojeg imaš..

 

Ovak iz džepa izvadiš pilu i fotkaš a istovremeno uploadaš gdje hoćeš..

 

Što se tiče huawei i nepostojanje gms-a, gle, za tebe je možda prepreka, za nekog drugog nije, a alternativa tomu postoji, pitanje je samo, kolko se, zapravo čovjek želi prilagodit tomu..

Osobno, i meni bi ipak bilo draže da huawei ima gms.

 

Kamere u smarftonima napreduju iz godine u godinu, a taj napredak isto tako ide i u smjeru povećanja senzora, naravno kvaliteta fotke ne izostaje, ukoliko je i softver dobro uštiman, a konačni rezultat može biti impresivan. Došlo je vrijeme da nerijetko gledamo neke fotke na netu i onda automatski pomislimo-velimo, "pa dobre fotk radi ovaj fotić", a kad ono, pa to je slikano s smartfonom; naravno, nemojmo zaboravit i da je ipak bitan i onaj koji se nalazi iza objektiva.. 

 

 

 

 

 

 

Ne mislim da treba nositi sa sobom uvijek, ipak je za 99% situacija dobar i dovoljan mobitel.

Na fotice vise gledam kao na povremenu zabavu, imaju veci fun factor ako znas iskoristiti razne potencijale i ako te to zanima.

Neki dan sam uzeo ponovo mali Lumix GM1 (m4/3), kostao me prakticki koliko ljudi traze samo za njegov kit objektiv koji ako prodam aparat ispadne doslovno nista.

Mozda cu opet malo adaptirati manualne objektive na njemu...sada i kinezi rade zanimljive...npr 35mm f/1.2 za cca 100£... bokeh monster.😎

 

Mobiteli su nesto posustali, ide se na 1 inch i to je jedini napredak a tele kamere su stale.

Rijetko koji nudi zanimljiv set kamera opcenito a ono sto je imao npr Mi10 PRO ne nudi i dalje nitko.

Od UW do 3.7...izmedu se naslo mjesta cak i za 2X...sada svi idu na jeftiniju varijantu cropanja glavne sto nije lose ali ipak je pravih 50 mm nesto drugo.

U11 to odradi dobro kao i 3X ali ipak nije isto kao i nativnih 2X ili 3.7X...sto se tiče tog fun factora tu mi niti jedan jos nije nadmasio Mi10 PRO.

 

U11 je odlican overall mob, kamere su isto fantasticne pogotovo sa Gcam...hvala Cromaki-u za savrseno pouzdanu verziju Gcam koja radi kao i bilo koja stock camera app, bez ikakvih bugova i gresaka...instalirao sam i njegov camera lib koji ima odlican IQ pa kada skupim dovoljno fotki dici cu na Flickr pa stavim ovdje link.

 Ne bih bas tako nazvao da su smartfoni posustali, ipak, nije u pitanju "samo" 1" senzor, veliki je to korak naprijed.

A cuj, za telekameru ili widekameru a usput ako bi i ocekivali bolje fotke, tu bi isto trebali povecat senzore, a to pak onda trazi i daljnje povecanje dimenzije samih smartfona pa i baterija. 

 

Osobno, nek sloze prime objektiv kak spada, al izgleda da je danas glavni problem kamera, ne hardver, vec softver.

Sjecate se svi starih lumia smartfona, fotke su bile odlicne, a onda nije bilo govora o nekakvom softveru koji kamera zahtjeva da bude bolja, nego je out of box bila fantasticna, tak da je tu trebalo jako malo ili nista da bi se softverski popravilo, danas to nije tako. Danas izbace smartfon, a poslije ima pun kufer popravaka, a koje zahtjevaju da bi kamera bila dobra. 

 

Nokia 808 PV dok se samo sjetim, to su bila vremena...

A bome i nexus smartfoni su bili odlicni tj kamere kao i pixeli, i pixeli 2... 

ocean77 sub 26.11.2022 23:05
zvonac kaže...
ocean77 kaže...
zvonac kaže...
ocean77 kaže...
zvonac kaže...

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Xiaomi 12S Ultra i Mi11 Ultra zamjene RX100 bez problema, kako video tako i fotke...video cak jos i vise jer U11 ima stabilizirani 8K dok RX100 V npr. nema stabiliziran cak ni 4K.

 

To su kamere sa 1 inch, ali m4/3 koji sam zadnjih desetak godina puno koristio...tu niti jedan mob nije ni blizu pa cak ni 12S Ultra.

Npr, Lumix GF1 ili Pen Mini 1 za cca 50£ i npr Lumix 20mm f/1.7 za cca 70£ potuku bilo koji mob pa tako i ove od 1500£...

 

Ipak, sviđa mi se sto se Xiaomi udruzio sa Leicom i sto gura fizicki velike senzore a Leica im pomaze oko optike i to je dobar smjer, idu na prirodno dobar IQ dok Samsung i Apple trikovima pokusavaju nadomjestiti neke slabosti.

Huawei ovdje ne spominjem jer dok ne dobiju nativni GMS nisu relevantan faktor.

 Naravno da je m4/3 bolji, ali, i dalje moraš nosit dva uređaja sa sobom, pa taman i da neki m43 fotić košta 200tinjak eura, badava sve, ak moraš i fotić nosit sa sobom uz smartfon kojeg imaš..

 

Ovak iz džepa izvadiš pilu i fotkaš a istovremeno uploadaš gdje hoćeš..

 

Što se tiče huawei i nepostojanje gms-a, gle, za tebe je možda prepreka, za nekog drugog nije, a alternativa tomu postoji, pitanje je samo, kolko se, zapravo čovjek želi prilagodit tomu..

Osobno, i meni bi ipak bilo draže da huawei ima gms.

 

Kamere u smarftonima napreduju iz godine u godinu, a taj napredak isto tako ide i u smjeru povećanja senzora, naravno kvaliteta fotke ne izostaje, ukoliko je i softver dobro uštiman, a konačni rezultat može biti impresivan. Došlo je vrijeme da nerijetko gledamo neke fotke na netu i onda automatski pomislimo-velimo, "pa dobre fotk radi ovaj fotić", a kad ono, pa to je slikano s smartfonom; naravno, nemojmo zaboravit i da je ipak bitan i onaj koji se nalazi iza objektiva.. 

 

 

 

 

 

 

Ne mislim da treba nositi sa sobom uvijek, ipak je za 99% situacija dobar i dovoljan mobitel.

Na fotice vise gledam kao na povremenu zabavu, imaju veci fun factor ako znas iskoristiti razne potencijale i ako te to zanima.

Neki dan sam uzeo ponovo mali Lumix GM1 (m4/3), kostao me prakticki koliko ljudi traze samo za njegov kit objektiv koji ako prodam aparat ispadne doslovno nista.

Mozda cu opet malo adaptirati manualne objektive na njemu...sada i kinezi rade zanimljive...npr 35mm f/1.2 za cca 100£... bokeh monster.😎

 

Mobiteli su nesto posustali, ide se na 1 inch i to je jedini napredak a tele kamere su stale.

Rijetko koji nudi zanimljiv set kamera opcenito a ono sto je imao npr Mi10 PRO ne nudi i dalje nitko.

Od UW do 3.7...izmedu se naslo mjesta cak i za 2X...sada svi idu na jeftiniju varijantu cropanja glavne sto nije lose ali ipak je pravih 50 mm nesto drugo.

U11 to odradi dobro kao i 3X ali ipak nije isto kao i nativnih 2X ili 3.7X...sto se tiče tog fun factora tu mi niti jedan jos nije nadmasio Mi10 PRO.

 

U11 je odlican overall mob, kamere su isto fantasticne pogotovo sa Gcam...hvala Cromaki-u za savrseno pouzdanu verziju Gcam koja radi kao i bilo koja stock camera app, bez ikakvih bugova i gresaka...instalirao sam i njegov camera lib koji ima odlican IQ pa kada skupim dovoljno fotki dici cu na Flickr pa stavim ovdje link.

 Ne bih bas tako nazvao da su smartfoni posustali, ipak, nije u pitanju "samo" 1" senzor, veliki je to korak naprijed.

A cuj, za telekameru ili widekameru a usput ako bi i ocekivali bolje fotke, tu bi isto trebali povecat senzore, a to pak onda trazi i daljnje povecanje dimenzije samih smartfona pa i baterija. 

 

Osobno, nek sloze prime objektiv kak spada, al izgleda da je danas glavni problem kamera, ne hardver, vec softver.

Sjecate se svi starih lumia smartfona, fotke su bile odlicne, a onda nije bilo govora o nekakvom softveru koji kamera zahtjeva da bude bolja, nego je out of box bila fantasticna, tak da je tu trebalo jako malo ili nista da bi se softverski popravilo, danas to nije tako. Danas izbace smartfon, a poslije ima pun kufer popravaka, a koje zahtjevaju da bi kamera bila dobra. 

 

Nokia 808 PV dok se samo sjetim, to su bila vremena...

A bome i nexus smartfoni su bili odlicni tj kamere kao i pixeli, i pixeli 2... 

 

 

Ultra 11 ima vece senzore na UW i tele tako da nije da i tu nema napretka.

 

thebatman pon 5.12.2022 15:59

Evo malo s20+ snapdragon varijanta

 

+ kamera dobra u svim uvjetima

+ mozda najbolji 4k60fps video koji sam testirao

+ automatski nocni nacin izvrstan

+ snimanje sa prednjom i straznjom kamerom u isto vrime

 

 

- 8k video losiji nego na recimo mi10t pro

- nema pravu 3x kameru nego nekakav 64mp hibrid

- uw kamera nema af

 

 

ocean77 uto 13.12.2022 14:43

Mene zanima kako funkcionira taj sustav plivajucih leca, ima li mogucnost za fokale između 23 i 75mm ili kada kliknes na uvecanje samo skoci na 75mm.

Mislim, nije ni to lose pogotovo sto je 75mm lijepa i funkcionalna fokala naspram ovih gluposti prijasnjih godina tipa 5X odnosno 125mm sto je uglavnom neupotrebljivo.

Najveći benefit je zapravo sto imamo i wide i tele kameru sa velikim senzorom.

mzopg sri 14.12.2022 00:29
ocean77 kaže...

Mene zanima kako funkcionira taj sustav plivajucih leca, ima li mogucnost za fokale između 23 i 75mm ili kada kliknes na uvecanje samo skoci na 75mm.

Mislim, nije ni to lose pogotovo sto je 75mm lijepa i funkcionalna fokala naspram ovih gluposti prijasnjih godina tipa 5X odnosno 125mm sto je uglavnom neupotrebljivo.

Najveći benefit je zapravo sto imamo i wide i tele kameru sa velikim senzorom.

 https://www.gsmarena.com/xiaomi_13_pro_camera_detailed_with_a_1inch_main_sensor_floating_telephoto_lens_-news-56702.php

ocean77 sri 14.12.2022 08:23
mzopg kaže...
ocean77 kaže...

Mene zanima kako funkcionira taj sustav plivajucih leca, ima li mogucnost za fokale između 23 i 75mm ili kada kliknes na uvecanje samo skoci na 75mm.

Mislim, nije ni to lose pogotovo sto je 75mm lijepa i funkcionalna fokala naspram ovih gluposti prijasnjih godina tipa 5X odnosno 125mm sto je uglavnom neupotrebljivo.

Najveći benefit je zapravo sto imamo i wide i tele kameru sa velikim senzorom.

 https://www.gsmarena.com/xiaomi_13_pro_camera_detailed_with_a_1inch_main_sensor_floating_telephoto_lens_-news-56702.php

 

To sam vidio ali ni tu baš nije detaljno objašnjeno ovo što pitam.

Nebitno, vjerojatno je zamišljeno da sa wide ode direktno na 75mm.

Uopće ne sumnjam da kamera neće biti odlična a ono što im još nedostaje je znatno poboljšanje SW.

Evo ja ću dobro razmisliti hoću ići na taj 13 PRO nakon iskustva sa U11 koji ima vrhunske kamere ali i ne baš dobar SW.

Jedan primjer...snimiš jedan video u 8K izađes iz kamere, ponovo udjes, odeš na video i bez da znaš, SW je prebacio na 1080p FHD video...za nevjerovati. 

U postavkama odabrana funkcija da zadrži odabrane parametre kamere ali djaba...kad se toga sjetim i pomislim kakav hardware kamere ima 13 PRO i ako će i dalje imati ovakve gluposti onda je sve to uzalud.