Općenito o mobitelima

Kamere u smartfonima- Rasprava

thebatman sri 18.8.2021 11:40
Smretko kaže...

Molim za malo pomoci.

Kupujem rabljeni/novi mobitel do cca 500 eura.

Kamera mi je najbitnija od svega, brzina okidanja da je u granicama normale da nemoram cekati po par sekundi, prebacivanje izmedu kamera itd, vise manje point and shoot da izbacuje dobre slike.

Prethodni mobiteli su mi bili Mate 20 pro i do jucer Note 20 Ultra sa kojima sam bio pre pre zadovoljan ali eto nakon Nota igrom slucaja moram na nesto jeftinije ici.

Po oglasima gledam neke favorite u tom iznosu P40 Pro, MI 11 ili nešto treće.

Huawei znam da ima tu manu oko googla ali koristim i drugi poslovni mob tako da mi to za sada i nije toliki problem.

Hvala

 onda uzmi p40 pro i miran si, ima ih na njuski od 2700-3200 sa hrpu jamstva.

ocean77 ned 22.8.2021 11:31

 

 

Mate 20 PRO i dalje super zanimljiv mob.

Ide nam 2022 a taj mob izasao 2018.

Mob po nicemu posebno ne zaostaje za najnovijim modelima...

7-8 sati SOT (kome baterija ne valja, ovlasteni servis stavi novu za 140 Kn), bezicno i reverzibilno punjenje, IP68, 2K ekran, AOD, brzi procesor, fluidan, vrhunske kamere, najsuvremenija biometrija, i dalje lijep i moderan dizajn...

 

Dr. Vicko pon 23.8.2021 18:32

Ajde da isprobam da fotkam i ja mjesec kad je pun.
Okinuto sinoc sa S21 ultra, sve auto, prva je 30x zoom, a druga sa 100x zoom.

 

EDIT: pisao sa moba i ne znam sta je poslo po zlu i zasto je dupli post, moguce da je do konekcije jer sam bio u sumskom predjelu. Slike sada saljem sa kompa. 

unchosen one pon 23.8.2021 20:51

Evo da i ja podijelim par slika sa svog, mjesec i pol dana starog, S21 Ultra :)

Moram priznati da najviše koristim 10x zoom kameru, najbolja stvar od ultra wide kamera. Šteta što je za noćne fotke često katastrofa.

Anyway, slike:

 

 

ocean77 sub 4.9.2021 20:38
zvonac kaže...

Gcam ima problem s fokusiranjem, al vjerujem da će to ispraviti, ISO puca (10000) dost visoko, bespotrebno..

https://www.flickr.com/photos/95305779@N06/?

Prvih pet fotki je sa Nord 2 smartfonom..

 

Ovaj je fakat mračna fotka, čak je dobro i ispala.

https://www.flickr.com/photos/95305779@N06/51421334292/in/dateposted-public/

 

 

Ja sam iznenadjen koliko je IQ dobar na tako suludo visokom ISO.

Stavi neke fotke iz svakodnevice, dnevne...mrdni malo iz svoje ulice i opali neku fotku. 

 

Nord mi se svidja prema svemu vidjenom.

zvonac sub 4.9.2021 22:02
ocean77 kaže...

 

Ja sam iznenadjen koliko je IQ dobar na tako suludo visokom ISO.

Stavi neke fotke iz svakodnevice, dnevne...mrdni malo iz svoje ulice i opali neku fotku. 

 

Nord mi se svidja prema svemu vidjenom.

 Ajd budem . Od dnevnih ne očekujem niš posebno u tim uvjetima zato jer većina smartfona radi jako dobre do odlične fotke, tak da nisam fotkal u dnevnim uvjetima.. Gcam treba još sredit, ne mogu fokusirat, neg on to sam radi, a opcija tracking focus radi..

Zanimljivo, Nord 2 radi bolje fotke od Xperije 5 II, doduše Nord 2 ima i veći senzor, a opet, Xperia 5 ll ima malo manji senzor al ima veće piksele. S obzirom da N2 ima MTK čip, a gcam je više naklonjen SD procesorima, puno obećava ta kamera, a i naveliko se radi gcam za njega, updejti navodno popravljaju kameru a navodno i postoji razlika, nisam updejtal mob i rijetko koristim stock cam

Čekam novu verziju gcam-a ko napeta puška, do tad se zabavljam s ovim na momente štekavim gcam-om.

 

Kolko sam već puta spomenuo gcam

 

 

Nego, ono što me najviše zanima su novi pixeli 6.. Uff, to bi trebala bit bomba od kamere.. A tu je i još P50, kolko sam vidio, video je značajno popravljen na P50, tak da, ova jesen će bit vruća..

R36 uto 7.9.2021 14:25

Samo ću reći da je Iphone najdosadniji mobitel za fotografiranje . Nakon 9mj Iphone 12 Pro shvačam koliko malo fotografiram, naspram kad sam imao P30 Pro i P40 Pro.

 

Video snimanje bolesno dobro i fotografije ispadnu fenomenalno - ali nema puno opcija za igranje - nema x5 zoom i sl.

 

I dalje mi je P40 Pro bio best buy.

 

 

milanji čet 9.9.2021 18:08

Vivo x70 Pro Plus

MAIN CAMERA
Quad 50 MP, f/1.6, (wide), 1/1.31", 1.2µm, PDAF, Laser AF, OIS
8 MP, f/3.4, 125mm (periscope telephoto), 1.0µm, PDAF, OIS, 5x optical zoom
12 MP, f/1.6, 50mm (telephoto), 1/2.93", 1.22µm, PDAF, OIS, 2x optical zoom
48 MP, f/2.2, 14mm, 114˚ (ultrawide), 1/2.0", 0.8µm, gimbal stabilization
Features Zeiss optics, Zeiss T* lens coating, Pixel Shift, dual-LED dual-tone flash, HDR, panorama
Video 8K@30fps, 4K@30/60fps, 1080p@30/60fps, gyro-EIS, HDR10+

SELFIE CAMERA
Single 32 MP, f/2.5, 26mm (wide), 1/2.8", 0.8µm
Features HDR
Video 4K@30fps, 1080p@30fps


Prema prvih dostupnim videima od Kineza skida P50, 11 Ultra i 12 Pro Max

Zanimljivo 😁😁

ocean77 pon 27.9.2021 11:00
djhuby kaže...

Da li bi u rangu novih mobitela do 2.500 kn za dobre fotke bio bolji izbor Samsung A52 ili Google Pixel 4a ili neki treci? Da li je netko mozda isprobao oba

 

 

Ja bi tu isao na A52....ili jos bolje ovaj noviji A52S.

Vjerojatno nema neke prevelike razlike u kameri i Samsung bi gledao vise zbog svega ostalog...a dobit ce i tri velike nadogradnje.

mzopg pon 27.9.2021 13:52
djhuby kaže...

Da li bi u rangu novih mobitela do 2.500 kn za dobre fotke bio bolji izbor Samsung A52 ili Google Pixel 4a ili neki treci? Da li je netko mozda isprobao oba

Mi Note 10 ako gledamo foto mogućnosti. Ova dva mu nisu niti do koljena.

Može se naći na njuškalu novi sa garancijom za oko 2000-2500kn.

ocean77 pon 25.10.2021 19:57

Koji bombastican naslov...ne, nije zamjena za DSLR i nece nikada biti , nije cak zamjena ni za m4/3 aparate koji od bilo cega sa 1 inch senzorom imaju opet 2X veci senzor.

Jedino sto bi moglo "ubiti" su postojeci digitalci sa 1 inch senzorima poput Sony RX100 ili Canon G serije.

 

M4/3 sustav, aparati poput Ricoha GR, Fuji X100 serije...mogu i dalje mirno spavati.

 

Ovo ce biti jos jedan Sony kojega ce kupiti par tisuca entuzijasta i na tome ce ostati.

Sony ocito jako dobro zaradjuje na svim drugim poljima da si mogu priustiti da budu prisutni sa smartphonima iako ta divizija donosi gubitke.

Vecu zaradu imaju od prodaje senzora svima ostalima nego sto zarade od prodaje mobitela.

 

Nadopunio sam flickr galeriju sa nekoliko novih fotki sa Mate 20 PRO koji vjerojatno jos jedino zanima mene i kolegu Batmana. 

 

 

 

https://www.flickr.com/photos/62335771@N03/shares/8DVfZQ

zvonac pon 25.10.2021 20:32

Vrijeme je da se krene na 1" senzor..

 

Samo me zanima Pixel 6 i njegova kamera, mada je sad stvar drugačija, konkurencija je opaka, imaju konje za utrku, tak da bi moglo biti gusto, tko će biti na tronu, obično je Pixel bio u vrhu..

ocean77 pon 25.10.2021 21:07
zvonac kaže...

Vrijeme je da se krene na 1" senzor..

 

Samo me zanima Pixel 6 i njegova kamera, mada je sad stvar drugačija, konkurencija je opaka, imaju konje za utrku, tak da bi moglo biti gusto, tko će biti na tronu, obično je Pixel bio u vrhu..

 

 

1 inch nije sveta krava.

Kao sto sam vec ranije spomenuo, nikakav benefit nemas od 1 inch u odnosu na npr. 1/1.28 u Huaweiu P40...to je zanemariva razlika (cca 25% razlike u povrsini), oba su puno manji od m4/3 senzora (2X veci od 1 inch) ili APS-C koji se ugradjuju u neke djepne fotice tipa Ricoh GR.

 

 

Ja imam ovaj mali Lumix koji stane u dlan i on ima senzor toliko velik da niti jedan smartphone sto se tice IQ nema nikakve sanse pored njega.

Recimo od Mate 20 PRO ima 5X!!! veci senzor...od P40 PRO ima gotovo 3X veci senzor.

 

Ako usporedimo sa Ricoh-om GR npr. P40 PRO, Huawei ima gotovo 5X manji senzor.

 

Mislim da nije kraj foticima, oni obicni digitalci su gotovi, cak se nebi kladio dugorono ni na 1 inch aparate tipa Sony RX100. ali m4/3 ima smisla, APS-C ima smisla i pogotovo full frame koji se ugradjuje u sve vise aparata.

Pratim dosta kanala na YT i sve to gledam na 4K TV od 65 inca i bas se vidi razlika kada odredjeni YT-uberi snimaju sa smartphone ili Gopro kamerama (slika je flat) u odnosu na one koji snimaju sa m4/3 (npr Lumix GH5) ili Sony full frame mirrorlessima.

 

iPhone je u svojoj 13 seriji pokusao SW stvoriti u videu taj umjetni DOF, ali to je vise za igranje, to se nikako ne moze koristiti za neko ozbiljno video snimanje...uglavnom, kamere na mobitelima su dobre za 95% obicnih prosjecnih ljudi, ali tko zeli ipak malo vise sigurno nece gledati nekakve mobitele.