Jim Carrey pet 27.4.2018 00:49

ne i ne

 

mogla si pitati u temi mobitela kojeg koristiš 

 

1. moguće su opasnosti zbog strujnog udara pogotovo ako se koriste slušalice isto tako mogućnost pregrijavanja pa oštećenja baterije ako se koriste aplikacije tipa igre ali za obične aplikacije ne vidim problem

 

2. samo ja ne bi punio mobitel cijelu noć zbog sigurnosti nikada se ne zna što se može desiti barem danas se mobiteli pune ispod 2 sata recimo prije spavanja dok se otuširaš, večera itd. sigurno prođe taj vremenski razmak punjenja mobitela a i bolje ne koristi mobitel zbog emitiranja plavog svjetla 

 

isto tako preporuča se puniti mobitel između 20-80% 10-90% zbog stresa baterije ali ne vjerujem da ima neku ulogu pogotovo jer se danas mobiteli mijenjanju unutar 1-2 godine isto tako svaki mobitel danas ima zaštitu to vidiš po brzom punjenju da nakon nekog postotka zavisi od mobitela 40-60% da se smanjuje brzina punjenja zbog sigurnosti kao i zbog zaštite baterije 

Cobra33 sri 26.10.2022 10:14

Da ne otvaram novu temu, pitat ću ovdje.

Dakle ovako. imam jedan stariji uređaj koji u sebi ima 6 NiMH baterija LR14 3300mAh (spojene i zaljepljene kao Accu). E sada pošto su već oslabile, zanima me što bi se desilo da umjesto njih stavim dvije Li Ion 18650 3300mAh. Naime uređaj u sebi ima punjač i mislim da bi bio dobar i za ove dvije 18650 kada su čak i naponi punjenja isti. Vršni napon napunjenosti NiMH je oko 1,45V i onda bi to bilo 1,45=8,7V. Za Li-Ion je to 4,35 pa bi to bilo 4,35*2=8,7V. Dakle posve isti napon. Struja punjenja je 0,8A. Dakle i to bi bilo OK. Zato pitam da li je netko imao takav ili sličan slučaj. Taj dio za baterije ima svoj poklopac i stanu bez problema u tu rupu. Čak štoviše, stale bi i one još jače 21700. Jedino što bi se onda punile 7-8h. 

fer-de-lance sri 26.10.2022 10:40

Možeš, ali moraš obavezno staviti zaštitnu pločicu - 2S battery protection board ili BMS (kak se već zove).

Zato kaj bi se baterije punile na preveliki napon, adapter kojim se puni ima puno veći napon od njihovog nazivnog, samo dok se nimh baterije pune one se mogu beskonačno "trickle" puniti bez ikakve štete.

Kod litijskih bi došlo do maksimalnog dozvoljenog napona i onda bi i dalje punilo i zapalile bi se baterije.

Zato trebaš zaštitnu pločicu.

 

Cobra33 sri 26.10.2022 15:37

Ne, uređaj nikad nije spojen na 220V, samo kada treba napuniti beterije, a to je 5-6 sati. Radi se o jednoj lovačkoj kameri i baterije su prije držale mjesec dana. Bedasto mi je sada kupovat LR14 NiMH, kada imam Li-ionske 18650. Čak sam razmišljao da ih ustvari punim na pravom punjaču i onda svaki put skidat maskirnu futrolu i otvarat poklopac. To je zadnje rješenje. Ovako bi mi ipak bilo jednostavnije. Čak mislim da ove Panasonicove u sebi imaju taj BMS. NCR18650B. To nisam 100% siguran, jer neki kažu da ima, a neki da nema.

fer-de-lance sri 26.10.2022 19:06

Nema sigurno.

Čim vidiš da ima tak veliki kapacitet (3350 mAh) 100% si siguran da nema.

Uglavnom, ili uzmi BMS ili kupi npr. dva komada TP4056 pa na svaku bateriju staviš po jedan a ulaze im spojiš zajedno i adapter zamijeniš za neki 5V.

 

Cobra33 sri 26.10.2022 20:47

Nema adaptera za punjenje. Sve je u njoj. Ona ima priključak za 220V, onaj klasični od prije 15 god. Takav se koristio za skoro sve male uređaje, DVD player, kazić, dosta ih današnjih televizora ima. Ništa, probat ću, pa što bude da bude. ili ću ih najprije napunit na punjaču i onda stavit u kameru. Tako i onako ne koristim tu kameru stalno. Ta baterija je spojena žicom sa konektorima kojih imam. Imam i kučište za dvije 18650 baterije, tako da doista trebam samo skinut maskirnu futrolu i poklopac i samo spojit bateriju.