Općenito o ICT biznisu

Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena...

sandokan111 sri 21.9.2022 16:31
robisierra92 kaže...
Jesu li ovi slučajevi za prijavu inspektoratu ili su trgovci u pravu?

 Nemas ih radi cega prijaviti. Nisu ti napisali da odbijaju vec su te uputili servisu. Ti mozes reklamirati i kod jednog i kod drugog. Ako inzistiras kod njih onda ako te odbiju pismeno tada ih mozes prijaviti, ali te nece odbiti. Jedino, kako je navedeno, za neke uredjaje koji su nezgrapni (perilica) imas servise koji dodju kuci, ili neki rade prikup kuci, pa ti je to jednostavnije. Samo tada moras obavijestiti prije trgovca svejedno o svojoj reklamaciji da oni organiziraju isto, te da budu upuceni u reklamacijski proces, te takodjer, da ne moras komunicirat s servisom koji s tobom nema ugovorni odnos te su jako cesto osorni i umanjuju ti prava usmeno jer im se tako cefne. Ako znas svoja prava kako spada i kako se postaviti, mozes se s njima raspravljati.

Damir22 sri 21.9.2022 16:33

Skuzaj, no auto servisiras tocno tamo gdje si ga kupio (ako pricamo o novom autu, a u ovom kontekstu je ionako besmisleno pricati o rabljenom), jer je svaki trgovac ujedno i ovlasteni servis.

Ne zato sto mora biti, vec zato sto je tu zarada, slabo bi se najeli od "zarade" po prodanom autu.

Klasicna prica nasih trgovina je "servis". Kupca se servis ne tice, ne mora znati ni da postoji, robu reklamiras tamo gdje si kupio, i ne postoji "prica" koja opravdava trgovca da ne zaprimi i dalje rjesava reklamaciju.

Da, zgodno je kad majstor dodje kuci pogledati kvar, no, to je na trgovini da organizira..... Karikirano, no, jasna je poanta.

Servis mimo trgovine gdje je kupljeno, samo ako kupcu to iz xz razloga tako bolje odgovara, inace - tamo gdje je kupljeno, bez brinjenja tudje brige znaju li oni, imaju li oni, kad rade oni...

Tako da, fino kazes da se neces natezati sa servisom, ako odbiju primiti - prijava.

ihush sri 21.9.2022 18:05
Damir22 kaže...
Skuzaj, no auto servisiras tocno tamo gdje si ga kupio (ako pricamo o novom autu, a u ovom kontekstu je ionako besmisleno pricati o rabljenom), jer je svaki trgovac ujedno i ovlasteni servis.
..

 -ne, miješaš fizičku lokaciju, trgovina-salon i servis mogu biti zajedno, ne moraju.. + imaš mrežu ovlaštenih servisa po gradovima kao i trgovina.

-trgovac nije servis, nije ni ovlašteni servis, nema ateste, nema radnu dozvolu, tehničke uvjete itd..

-možda te muči termin-riječ-značenje trgovac.. u jednom trenutku je to riječ za bilo koji oblik trgovanja, uvoz-distribucija, svaki posrednik između proizvođača i kupca. .. u drugom je to maloprodjana trgovina, pravi trgovac, ne uvoznik, skladištar, portir, knjigovođa, nego osoba-djelatnik koji radi na recimo pultu-kasi, koja ti proda robu. Taj trgovac nema veze sa servisom, ne zna ni šarafciger prepoznati ili nema nikakvu stručnost za popravak i sl. a to ovlašteni servis mora imati + proizvođačev direktan support pa i potrebne specijalizacije ovisno o djelatnosit-robi.

 

-ili kakve veze ima i rabljeni auto, kupljen na jakuševcu ili oglasniku?.. i dalje ga servisiraš u servisu, dok po jamstvu moraš u ovlaštenom i to samo zbog tog tko plaća, snosi trošak popravka ili možeš i sam promijeniti dihtung glave motora.. tj ako nije jamstvo-trošak tad ne mora biti ovlašteni servis, mada i dalje ima stučnost, ateste, dozvolu za rad pa i posebne propise recimo zbrinjavanje optada i otpadnog ulja iz motora.. dok trgovina-prostor naprosto nema te tehničke uvjete pa tako ni dozvolu za takav rad.

-kraće, ne, ne servisiraš auto u trgovini nego u servisu, pri čemu mogu i ne moraju biti na istoj lokaciji-adresi.

Damir22 sri 21.9.2022 19:22

Ne kompliciraj, nego molim te uputi me na bilo kojeg zastupnika bilo koje marke automobila koji servis ima na lokaciji razlicitoj od prodajnog salona?

Kompliciras i zapricavas temu s lokacijama, radnim vremenom, lijevim i desnim, kupca to nista ne zanima.

Ako sam proizvod s kojim imam problema kupio kod "jozo,stipe i komsije d.o.o.", onda se iskljucivo obracam "jozi, stipi i komsijama d.o.o.", i nista me dalje ne zanima.

Naravno, u dogovoru s njima, mogu pristati ako je nesto meni povoljnije - odnjeti u ovlasteni servis 20 metara dalje od mene naspram voziti 100km do "jozo, stipo i komsije d.o.o." trgovine, ali NE MORAM.

S druge strane "jozo, stipo i komsije d.o.o." MORAJU zaprimiti moju reklamaciju.

Uostalom, na konkretno pitanje je odgovoreno - ako covjeku ne pase nositi to sam u servis, nek to glasno i jasno kaze. U trgovini. Ako i dalje ne zele primiti reklamaciju - prijava.

Nema potrebe za raspredanje o lokacijama i sto drugih totalno irelevantnih stvari.

Logicno, to ne znaci da mi ne mozemo raspravljati o njima, samo da nema potrebe da to radimo ;)

ministar sri 21.9.2022 19:49
Damir22 kaže...
Ne kompliciraj, nego molim te uputi me na bilo kojeg zastupnika bilo koje marke automobila koji servis ima na lokaciji razlicitoj od prodajnog salona?

Kompliciras i zapricavas temu s lokacijama, radnim vremenom, lijevim i desnim, kupca to nista ne zanima.

Ako sam proizvod s kojim imam problema kupio kod "jozo,stipe i komsije d.o.o.", onda se iskljucivo obracam "jozi, stipi i komsijama d.o.o.", i nista me dalje ne zanima.

Naravno, u dogovoru s njima, mogu pristati ako je nesto meni povoljnije - odnjeti u ovlasteni servis 20 metara dalje od mene naspram voziti 100km do "jozo, stipo i komsije d.o.o." trgovine, ali NE MORAM.

S druge strane "jozo, stipo i komsije d.o.o." MORAJU zaprimiti moju reklamaciju.

Uostalom, na konkretno pitanje je odgovoreno - ako covjeku ne pase nositi to sam u servis, nek to glasno i jasno kaze. U trgovini. Ako i dalje ne zele primiti reklamaciju - prijava.

Nema potrebe za raspredanje o lokacijama i sto drugih totalno irelevantnih stvari.

Logicno, to ne znaci da mi ne mozemo raspravljati o njima, samo da nema potrebe da to radimo ;)

manje-više svi, 10-50m dalje, na drugoj strani zgrade uglavnom.. ali recimo imaš dosta puta ovlašteni servis koji nema prodaju

robisierra92 sri 21.9.2022 20:29

Hvala svima na odgovorima. Glede Elipsa i perilice - to je jasno, neće nitko nosit perilicu u servis. Bilo mi je neobično da se preskače trgovac i da kupac sam kontaktira servis.

 

Što se tiče MR servisa i popravka perilice imam samo riječi hvale. Nekoliko sati nakon prijave zvao me serviser i najavio se za sljedeći dan u prijepodnevnim satima. Došao je u točno vrijeme, utvrdio kvar za par minuta, naručio dio i sljedeći dan riješio kvar.

 

Što se tiče iStylea tu je situacija malo drugačija. Nigdje ne piše na njihovim stranicama da se pokvareni predmet reklamira u servisu - nego piše: Svoj uređaj možete predati u bilo kojoj od naših trgovina tijekom radnog vremena. Kao što vidite rečenica je nepotpuna, vjerojatno namjerno.

 

Naravno da sam sve pročitao prije nego sam krenuo prema Areni. Ondje je radila neka nezainteresirana ženska koja mi je rekla da oni ne zaprimaju artikle, nego da dođem kad radi servis. Nakon što sam inzistirao rekla mi je: „A šta ako ja vaše slušalice odnesem kući.“

 

Kad sam došao kući napisao sam prigovor. Danas, nakon 17 dana, nakon što sam već postao ovdje, dobio sam nekakav odgovor pun floskula o tome da djelatnica u trgovini nije ovlaštena utvrditi kvar do toga da se trude kupcima pružiti najbolju uslugu.

 

Napisao sam i da kvaliteta usluge dolazi na vidjelo kada se pokuša reklamirati neispravan proizvod.

 

Premium reseller malo sutra, zapošljavaju ljude koji ne znaju čitati mailove, kojima je na prva stvar na pameti pronevjera a na telefon servisa se nitko ne javlja, vjerojatno niti to ne znaju.

 

 

 

 

 

ihush sri 21.9.2022 21:02
robisierra92 kaže...

..dobio sam nekakav odgovor pun floskula o tome da djelatnica u trgovini nije ovlaštena utvrditi kvar do toga da se trude kupcima pružiti najbolju uslugu.

 

Napisao sam i da kvaliteta usluge dolazi na vidjelo kada se pokuša reklamirati neispravan proizvod.

 

Premium reseller malo sutra, zapošljavaju ljude koji ne znaju čitati mailove, kojima je na prva stvar na pameti pronevjera a na telefon servisa se nitko ne javlja, vjerojatno niti to ne znaju.

 

..

 -rekao bi da je to poslovna politika (firma-šef..) ne nešto što djelatnik radi na svoju ruku, šteta.. tj trebalo bi to popraviti, ne zakon nego ljude i vjerojatno interna pravila.. dok za riješavanje nemam posebnih primjedbi a to je ipak (naj)važnije..

sandokan111 sri 21.9.2022 22:07
robisierra92 kaže...
Što se tiče iStylea tu je situacija malo drugačija. Nigdje ne piše na njihovim stranicama da se pokvareni predmet reklamira u servisu - nego piše: Svoj uređaj možete predati u bilo kojoj od naših trgovina tijekom radnog vremena. Kao što vidite rečenica je nepotpuna, vjerojatno namjerno.

Naravno da sam sve pročitao prije nego sam krenuo prema Areni. Ondje je radila neka nezainteresirana ženska koja mi je rekla da oni ne zaprimaju artikle, nego da dođem kad radi servis. Nakon što sam inzistirao rekla mi je: „A šta ako ja vaše slušalice odnesem kući.“

 Nisi se ni ti snasao, a ni ona najbolje. Njoj vjerojatno nista cak nije ni receno i odbila je zaprimiti uredjaj jer se boji preuzet odgovornost za tvoj uredjaj na sebe, a nisu je propisno uputili kako da to odradi. Tamo je da prodaje, nije da obavlja nista drugo. Propust vlasnika, al nista cudno. Ti se nisi snasao jer na njen odgovor "Sta ako ga ponesem kuci" onda joj odgovoris da bi je onda prijavio za kradju, jer se podrazumjeva da ako si nesto predao na reklamaciju, da isto tako imas i neku POTVRDU o tome. Samim time, ako uredjaj nestane, netko ga je ukrao a to se tebe bas i ne interesira vec je na njima da istrazuju.

Ovo dalje sta su brljali da ona nije "ovlastena utvrditi kvar", kako je navedeno, fino im javi da nitko od nje to nije ni trazio vec da ona reklamaciju ZAPRIMI. To podrazumjeva da ti da potvrdu da je uredjaj zaprimljen, u kakvom je stanju zaprimljen (koja su ostecenja, ako ih ima) i nakon toga da to prosljedi u relevantnu sluzbu koja je pak "ovlastena utvrditi kvar". Nakon toga im fino da zapapris jos i citiras clanak zakona, ovisno na sto si se pozvao, jamstvo ili mat. nedostatak gdje se vidi da se reklamira trgovcu, a da su oni zaduzeni dostaviti uredjaj tamo gdje su "ovlasteni utvrditi kvar".

mzopg čet 22.9.2022 00:05
robisierra92 kaže...

Nakon što sam inzistirao rekla mi je: „A šta ako ja vaše slušalice odnesem kući.

 neki se ljudi stvarno rađaju bez mozga. Još dok sam bio mali naučili su me onu staru "ispeci pa reci", ova izgleda nije čula za to. 

 

Sad im napiši prigovor i neka lijepo pošalju dostavnu službu po uređaj, pa nisi ni ti besposleni majmun da obilaziš njihove poslovnice u nadi da će zaprimiti uređaj na servis.

 

sandokan111 kaže...
robisierra92 kaže...
Što se tiče iStylea tu je situacija malo drugačija. Nigdje ne piše na njihovim stranicama da se pokvareni predmet reklamira u servisu - nego piše: Svoj uređaj možete predati u bilo kojoj od naših trgovina tijekom radnog vremena. Kao što vidite rečenica je nepotpuna, vjerojatno namjerno.

Naravno da sam sve pročitao prije nego sam krenuo prema Areni. Ondje je radila neka nezainteresirana ženska koja mi je rekla da oni ne zaprimaju artikle, nego da dođem kad radi servis. Nakon što sam inzistirao rekla mi je: „A šta ako ja vaše slušalice odnesem kući.“

 Nisi se ni ti snasao, a ni ona najbolje. Njoj vjerojatno nista cak nije ni receno i odbila je zaprimiti uredjaj jer se boji preuzet odgovornost za tvoj uredjaj na sebe, a nisu je propisno uputili kako da to odradi. Tamo je da prodaje, nije da obavlja nista drugo. Propust vlasnika, al nista cudno. Ti se nisi snasao jer na njen odgovor "Sta ako ga ponesem kuci" onda joj odgovoris da bi je onda prijavio za kradju, jer se podrazumjeva da ako si nesto predao na reklamaciju, da isto tako imas i neku POTVRDU o tome. Samim time, ako uredjaj nestane, netko ga je ukrao a to se tebe bas i ne interesira vec je na njima da istrazuju.

Ovo dalje sta su brljali da ona nije "ovlastena utvrditi kvar", kako je navedeno, fino im javi da nitko od nje to nije ni trazio vec da ona reklamaciju ZAPRIMI. To podrazumjeva da ti da potvrdu da je uredjaj zaprimljen, u kakvom je stanju zaprimljen (koja su ostecenja, ako ih ima) i nakon toga da to prosljedi u relevantnu sluzbu koja je pak "ovlastena utvrditi kvar". Nakon toga im fino da zapapris jos i citiras clanak zakona, ovisno na sto si se pozvao, jamstvo ili mat. nedostatak gdje se vidi da se reklamira trgovcu, a da su oni zaduzeni dostaviti uredjaj tamo gdje su "ovlasteni utvrditi kvar".

 Snašao ili ne u pitanju je renomirana trgovina koja radi dugi niz godina i teško je za vjerovati da je kolega prvi kojemu je nešto crklo, pa prema tome ako nisu u stanju educirati svoje djelatnike onda neka snose sad odgovornost.

 

Osobno većinu toga kupujem online i kad nešto crkne samo obavijestim trgovca i zatražim da pošalje dostavu, do sada sam imao samo jednu situaciju kad nisu htjeli poslati dostavu i kad su muljali razloge zašto, svi ostali su poslali bez problema i to o svoj trošak.

sandokan111 čet 22.9.2022 03:32
mzopg kaže...
Snašao ili ne u pitanju je renomirana trgovina koja radi dugi niz godina i teško je za vjerovati da je kolega prvi kojemu je nešto crklo, pa prema tome ako nisu u stanju educirati svoje djelatnike onda neka snose sad odgovornost.

 Mislim da u tome i je problem. Ljudi im dolaze/odlaze a oni drze svoj dio "trzista" i tu imaju ekskluzivu te se ne moraju posebno bojat konkurencije. Samim time im reputacija nista ne znaci, jer taj dio za njih obavlja "brand" koji predstavljaju u svijetu. A ovi prodavaci ko na traci sad ih ima sad ih nema. Uglavnom nakon prijave ce se vadit da su ga uputili u servis (jer je to zakonski moguce) i da je samo trebao odlucit, tako je brze, kolegica se nije snasla blabla, tipicne gluposti, sumnjam da bu kaznu za ovo dobili. Al svakako bi svi trebali educirat svoje osoblje, al rjetko tko radi. Iste situacije sam dozivio vise puta u recimo Sancti. Cak i voditelj nema veze s vezom.

mzopg čet 22.9.2022 13:30
sandokan111 kaže...
mzopg kaže...
Snašao ili ne u pitanju je renomirana trgovina koja radi dugi niz godina i teško je za vjerovati da je kolega prvi kojemu je nešto crklo, pa prema tome ako nisu u stanju educirati svoje djelatnike onda neka snose sad odgovornost.

 Mislim da u tome i je problem. Ljudi im dolaze/odlaze a oni drze svoj dio "trzista" i tu imaju ekskluzivu te se ne moraju posebno bojat konkurencije. Samim time im reputacija nista ne znaci, jer taj dio za njih obavlja "brand" koji predstavljaju u svijetu. A ovi prodavaci ko na traci sad ih ima sad ih nema. Uglavnom nakon prijave ce se vadit da su ga uputili u servis (jer je to zakonski moguce) i da je samo trebao odlucit, tako je brze, kolegica se nije snasla blabla, tipicne gluposti, sumnjam da bu kaznu za ovo dobili. Al svakako bi svi trebali educirat svoje osoblje, al rjetko tko radi. Iste situacije sam dozivio vise puta u recimo Sancti. Cak i voditelj nema veze s vezom.

Sve to stoji, ali treba im dati do znanja da nisu odradili posao kako treba. Ne trebaju sad glave padati, ali uz znak isprike i kao dokaz profesionalnosti trebaju pokazati nekakvu dobru gestu.

 

Kolega kaže da im na webu piše "Svoj uređaj možete predati u bilo kojoj od naših trgovina tijekom radnog vremena.".

 

Pa onda lijepo napisati prigovor, priložiti screenhot sa njihovog weba i reći da je kupac potrošio sat dva vremena dolazeći do njhove trgovine, da bi dobio odbijenicu unatoč tome što je pratio njihove vlastite upute. Nije posao kupca natezanje sa prodavačem u trgovini, već je posao trgovca educirati svoje djelatnike. Da se meni kao trgovcu to desi, a greške se dešavaju, isti tren bi organizirao da netko kontaktira kupca i direktno od njega preuzme uređaj i isto tako nakon servisa da mu ga osobno isporuči.

ihush čet 22.9.2022 13:36

-da.. bilo bi lijepo .. ali realno neće im se ništa dogoditi kao kazna i zato to rade (ne vjerujem slučajno, neznanje djelatnika i sl.).

-u svakoj trgovini postoji knjiga žalbi.. treba to upsiati ali tad imamo problem da većina šuti, opet realno nije smisao svega, teme-zakona, neko natezanje upravo suprotno i ljudi nemaju vremena, žele što prije obaviti reklamaciju dok prijava i ostalo mogu tražiti dodatno vrjieme .. i opet je povezano s radnim vremenom.

-šteta što neke firme imaju takvu praksu, vjerojatno je točna konstatacija da je to zbog statusa-monopola jer će zbog jabuke kupac otrpjeti, jer nema izbor.. i tad se istyleu jebe za pojedinog kupca ili prigovor za koji realno neće dobiti kaznu .. a da dobije kaznu tad bi se priča promijenila tj ponavljanje tad povlači višu kaznu itd.

Damir22 čet 22.9.2022 14:09

Ja bih samo dao prijedlog, pravo ozbiljan....

Da se kolegi ihushu dodjelo barem tromjesecna pretplata na bug (ako vec nemoze cijela godina), zbog pretposljednjeg posta.

Mislim da nikada dosada nisam procitao kraci post od njega, pa si mislim, zasluzio je covjek priznanje i nagradu ;)

Salim se....nhf.. ali priznanje bi bilo lijepo..

ihush čet 22.9.2022 15:08

-hvala, ali hvala-ne.. :)

-uskoro će božić (trgovci kreću nekoliko mjeseci ranije) pa ako će neka donacija usmjeriti prema potrebitima, djeca, sabor..

 

*btw, postoji nekoliko kraćih (kao ovaj) dok najkraći ima par slova ('ne') uz par znakova kao povlaka i točka..

robisierra92 uto 27.9.2022 09:33

Update moje prepiske s iStyleom. 

 

Nakon što sam, ukratko, napisao da znam koja su moja prava i da mene kao kupca ne zanima servis, nego me zanima odonos s trgovcem, dobio sam mail jutros da dođem kad god mi odgovara u Arenu i predam slušalice na popravak. Bez obzira ako i ne radi servis, a oni će napraviti iznimku i zaprimit ih. 

 

Naravno da nije bilo spomena o tome da dostavna služba dođe po slušalice. 

 

 

 

 

 

 

sandokan111 uto 27.9.2022 09:38
robisierra92 kaže...
a oni će napraviti iznimku 

 Haha, kakvi jadni trgovci. Koliko sam puta dobio odgovor u ovom stilu. Kao, nismo mi izgubili bitku nego cemo vam izaci u susret, a zaboravlja se da prije toga nisu htjeli izaci u susret, vec su jednostavno bili primorani "izaci u susret" jer tako nalaze zakon.  Jadno.

mzopg uto 27.9.2022 13:48
robisierra92 kaže...

Update moje prepiske s iStyleom. 

 

Nakon što sam, ukratko, napisao da znam koja su moja prava i da mene kao kupca ne zanima servis, nego me zanima odonos s trgovcem, dobio sam mail jutros da dođem kad god mi odgovara u Arenu i predam slušalice na popravak. Bez obzira ako i ne radi servis, a oni će napraviti iznimku i zaprimit ih. 

 

Naravno da nije bilo spomena o tome da dostavna služba dođe po slušalice. 

 Toliko o tome koliko cijene svoje kupce i njihovo slobodno vrijeme. 

 

Vrh bi bio da sad opet dođeš u Arenu i prodavačica opet odbije primiti uređaj na servis, a iskreno ne bi me uopće iznenadilo. Nažalost ne možeš ih prisiliti da ti pošalju dostavu, ali ih možeš prekrižiti za buduće kupovine i to im lijepo poručiti kroz pisani prigovor.

ihush uto 27.9.2022 14:02
mzopg kaže...
.. Nažalost ne možeš ih prisiliti da ti pošalju dostavu, ali ih možeš prekrižiti za buduće kupovine i to im lijepo poručiti kroz pisani prigovor.

 -ekšli može.. tj može poslati dostavom i plaćanje preuzimanjem-pouzećem.. (to ovisi o dostavi-firmi da zaprime pošiljku, odnosno u slučaju odbijanja-povrata tad opet pošiljatelj plaća sve).. tj kad se to baš 'želi' tad se pošalje dostavom i priloži račun, potraživanje naknade troška, koji će tad trgovina morati nadoknaditi .. no to je 'papirologija' (komplicirano za većinu..).

-kao što u svakoj trgovini postoji knjiga žalbi, treba zatražiti i upisati prigovor.. čak ako se tad opet 'opamete' i 'izađu u susret', to treba zapisati i tek tad će možda nadležni-šef promijeniti priču-pravilo tj početi poštivati zakon na način kako bi to trebalo biti, no realno osoba samo želi što prije obaviti.. (pa i ja... mada to sugeriram, nisam se recimo sjetio u tom trenu tražiti knjigu žalbi..).

 

-druga stvar je kao što imamo posljednji primjer mailom, bolje nego razgovor-telefon i sl. .. tad se to može kao nešto pisanog iskoristiti, tj ne treba se natezati nego sve riješavati nekim putem koji ima trag, pisano.. mail pa i sms .. tad je daleko lakše-brže, tad ćemo možda doći do pomaka u kvaliteti odnosa takvih bahatih trgovina, koje kao čine 'izuzetak' .. umjesto da im damo čvrgu i kažemo da nam ne daju ništa nego prodaju robu dok zakon moraju poštivati ako već ne poštuju kupca... ništa ne daju, čak ni dobru volju..

ihush uto 27.9.2022 14:47
bunker kaže...

Knjiga žalbe više nemora zakonski postojati otkako je u zakon o zaštiti potrošača uveden pojam obavijesti o načinu podnošenja pisanog prigovora ( čl 10 ).

Nemoj i u ovoj temi dezinformirati čitatelje....


https://www.zakon.hr/z/193/Zakon-o-za%C5%A1titi-potro%C5%A1a%C4%8Da

 -vidiš da kad želiš možeš.. to je kvalitetan primjer (dok je nešto sasvim drugo razlog, animozitet?) :) .. baš si sladak, onak, pokazat ćeš ti meni nešto, kul. .. pa čak eto, pohvalno-korisno kao potvrda one stare jing-jang poslovice da u svakom zlu ima i nešto dobro. :))

 

-ok, novo, postoji i pošta, digitalizacija itd.. no to je i dalje ista stvar, pisani prigovor i mora ga čuvati godinu dana, kao što mora biti jasno istaknut način itd..

pa evo čitavog čl.10

 

Pisani prigovor

Članak 10.

(1) Trgovac je dužan omogućiti potrošaču podnošenje pisanog prigovora u svojim poslovnim prostorijama, putem pošte i elektroničke pošte.

(2) Trgovac može omogućiti potrošaču podnošenje pisanog prigovora i putem drugih sredstava mrežne komunikacije koja omogućuju pohranu vremena i sadržaja komunikacije na trajnom mediju.

(3) Trgovac je dužan bez odgađanja u pisanom obliku putem pošte, elektroničke pošte ili na način određen stavkom 2. ovoga članka ako je trgovac iskoristio mogućnost podnošenja pisanog prigovora i putem drugih sredstava mrežne komunikacije, potvrditi primitak prigovora iz stavaka 1. i 2. ovoga članka.

(4) Trgovac je dužan jasno, vidljivo i čitljivo istaknuti obavijest o načinu podnošenja pisanog prigovora iz stavaka 1. i 2. ovoga članka u svojim poslovnim prostorijama i na mrežnoj stranici ako je uspostavljena.

(5) Osim obveze iz stavaka 1. i 2. ovoga članka, trgovac koji pruža javnu uslugu dužan je na ispostavljenom računu vidljivo istaknuti obavijest o načinu podnošenja pisanog prigovora.

(6) Trgovac je dužan u pisanom obliku putem pošte, elektroničke pošte ili na način određen stavkom 2. ovoga članka ako je trgovac iskoristio mogućnost podnošenja pisanog prigovora i putem drugih sredstava mrežne komunikacije, odgovoriti na prigovore iz stavaka 1. i 2. ovoga članka u roku od 15 dana od dana zaprimanja prigovora sukladno obavijesti trgovca o načinu podnošenja pisanog prigovora iz stavka 4. ovoga članka, jasno se izjašnjavajući prihvaća li osnovanost prigovora potrošača.

(7) Trgovac je dužan voditi i čuvati evidenciju pisanih prigovora potrošača iz stavaka 1. i 2. ovoga članka na trajnom mediju godinu dana od dana primitka pisanog prigovora potrošača.

-nastavlja ulogu knjige žalbi, tj ne eliminira, ne isključuje je.. (a mora li je trgovina i dalje imati možemo pitati inspektorat pri izdavanju dozvola za rad, npr kasa, obavijesti o izlazu za nuždu, protupožarni aparat itd..)

 

tj to je iz zakona o zaštiti potrošača, pravo potrošača za prigovor, kao i način.. no tko zna što stoji u zakonu npr zoo .. i mora li imati knjigu žalbi i dalje ili ne ako je ovo pravni pandan, tj ne vidim da to nešto bitno mijenja na stvari, tj fizički format knjige koji može biti u recimo biblijsko-klnjižnom ili fileformat-stikić formatu kao baza. Pa ako netko ima info, tumačenje (da se ne listaju tisuće članaka..) mora li i dalje postojati knjiga žalbi na kasi, ili ne ako postoji ovakva modernija verzija, elektronička-digitalna.. tj mora li postojati nešto ili ništa.. za pisani prigovor potrošača? Vjerojanto mora, dok se primarno gleda ZOO tek dodatno ZoZP...

bunker uto 27.9.2022 16:01


Ihush , jedno od temeljnih pravnih načela je da se primjenjuje onaj zakon koji je povoljniji za okrivljenika .

Obzirom da po zakonu o zaštiti potrošača knjiga žalbi više nije obavezna fizički postojati u poslovnici, može u 1000 drugih zakona pisati da je obvezna ali kazne neće biti jer će se primjeniti zakon povoljniji za okrivljenika.


Nemoj obmanjivati čitatelje bedastoćama i tumačiti zakone po svome. Pravno smo neuređeni , nije rijetkost da su neki zakoni u suprotnosti , no točno je propisano kako će se tada postupati. To kaj ti to neznaš neznači da trebaš obmanjivati svojim neznanjem...



njuskac uto 27.9.2022 17:24

Pozdrav, trebao bi savjet šta napraviti, nije ducan nego usluge.

Građevinska firma mi je poslala ponudu za jedan posao betoniranja i tražili su 50% predujam, to sam uplatio na račun firme, na ponudi piše da će poceti raditi  u roku od 7 dana, ni nakon 10 dana natezanja nista.. svaki dan je sutra,pa sutra pa sutra..  da bi se nakraju  prestali javljati na telefon.Zovem sa drugog broja i kazem da odustajem i zelim novac nazad.. opet krece natezanje ,uplatiti cemo danas, sutra , pa opet sutra itd. znaci ne žele mi vratiti novce.. prijavio sam policiji  sa svim dokazima (ponuda i uplata), sutra idem na građevinsku inspekciju .. kome da se još obratim.. kako da to riješim?

ihush uto 27.9.2022 18:13
bunker kaže...

Ihush , jedno od temeljnih pravnih načela je da se primjenjuje onaj zakon koji je povoljniji za okrivljenika .

Obzirom da po zakonu o zaštiti potrošača knjiga žalbi više nije obavezna fizički postojati u poslovnici, može u 1000 drugih zakona pisati da je obvezna ali kazne neće biti jer će se primjeniti zakon povoljniji za okrivljenika.


Nemoj obmanjivati čitatelje bedastoćama i tumačiti zakone po svome. Pravno smo neuređeni , nije rijetkost da su neki zakoni u suprotnosti , no točno je propisano kako će se tada postupati. To kaj ti to neznaš neznači da trebaš obmanjivati svojim neznanjem...


 -gdje? citat? čemu takvo vrijeđanje?

-dao si link na novi zakon, od 8.2022.. kad je nešto novo nije općepoznato i to je sasvim ok, tj ono što kao forumaš u temi možeš-trebaš napraviti, no čemu tad vrijeđanje ili moje tumačenje? Odnosno, tumačenje nije stvar što mislimo mi nego nadležni koji će nam u slučaju nejasnoća-tumačenja dati odgovor, tumačenje, kao inspektorat.. nešto pogrešnog ili nešto što opravdava vrijeđanje?

sandokan111 uto 27.9.2022 18:30
njuskac kaže...

Pozdrav, trebao bi savjet šta napraviti, nije ducan nego usluge.

Građevinska firma mi je poslala ponudu za jedan posao betoniranja i tražili su 50% predujam, to sam uplatio na račun firme, na ponudi piše da će poceti raditi  u roku od 7 dana, ni nakon 10 dana natezanja nista.. svaki dan je sutra,pa sutra pa sutra..  da bi se nakraju  prestali javljati na telefon.Zovem sa drugog broja i kazem da odustajem i zelim novac nazad.. opet krece natezanje ,uplatiti cemo danas, sutra , pa opet sutra itd. znaci ne žele mi vratiti novce.. prijavio sam policiji  sa svim dokazima (ponuda i uplata), sutra idem na građevinsku inspekciju .. kome da se još obratim.. kako da to riješim?

 Dovoljno si napravio.

njuskac uto 27.9.2022 19:14
sandokan111 kaže...
njuskac kaže...

Pozdrav, trebao bi savjet šta napraviti, nije ducan nego usluge.

Građevinska firma mi je poslala ponudu za jedan posao betoniranja i tražili su 50% predujam, to sam uplatio na račun firme, na ponudi piše da će poceti raditi  u roku od 7 dana, ni nakon 10 dana natezanja nista.. svaki dan je sutra,pa sutra pa sutra..  da bi se nakraju  prestali javljati na telefon.Zovem sa drugog broja i kazem da odustajem i zelim novac nazad.. opet krece natezanje ,uplatiti cemo danas, sutra , pa opet sutra itd. znaci ne žele mi vratiti novce.. prijavio sam policiji  sa svim dokazima (ponuda i uplata), sutra idem na građevinsku inspekciju .. kome da se još obratim.. kako da to riješim?

 Dovoljno si napravio.

 Dovoljno za šta? to mi neće vratiti novac