Općenito o ICT biznisu

posao u grafičkoj / dizajnerskoj struci

miller1985 čet 26.7.2018 17:31

Nadam se da može ovdje,

Htio bi početi tražiti posao u gore navedenoj struci

Završio sam srednju grafičku školu za grafičkog tehničara pripreme (DTP), radio bi u bilo kojem grafičko dizajnerskom studiju,

Da odmah napomenem, nemam portfolio.

Zanima me što je važno da dobiti posao, kakve su plaće, iskustva s poslodavcima, radno iskustvo itd...

Ps isto pitanje sam stavio i na forum.hr ali tamo nema komentara

Ajar čet 26.7.2018 18:01

ja sam to radil godinama ali je to bilo skoro pa silom prilika (početak rata, bio na frontu, vratio se, još radio ...). ako nemaš portfelj (not good) barem imaj (puuuuuuno) znanja rada u svim programima za dtp: čitav adobe creative suite (sve!, uključiv i acrobat) + temeljito office + neke starije tipa freehand, framemaker, corel (načelno neupotrebljiv za išta suvislo ali ima ih koji dave s tim), quark, sve o fontovima, grafičkoj struci (filmovi, tisak, boje - na zaslonu i u tisku, papiri, vrste tiska i priprema u skladu s tim ...), rad na macu i pc-u + prebacivanje s jednog na drugo i takve stvari. to ti je tehnički dio. kreativno ne možeš naučiti nego ili si talent ili ne. nota bene portfelja, načini neke radove na već postojeće teme (tipa: "ovo sad izgleda ovako a ja mislim da bi trebalo izgledati ovako ..."). još moraš znati što je i kako se radi tzv. "knjiga standarda" i npr. koje su boje i/ili likovi primjereniji za koju svrhu (npr. što je najbolje za prehranu, što za tehniku, građevinu, medicinu itd.). ovo što sam ti sad napisao je dovoljno da učiš još godinama prije nego što se ohrabriš tražiti posao. u toj industriji moraš biti faca i (ako je moguće) originalan. no negdje valja početi. kad budeš dovoljno siguran u sebe (znanje!), jednostavno pokucaš na vrata dizajnerskog studija (jednog, drugog ...) nema tu baš nekih natječaja. a možeš biti i freelancer no to je drugi par kobasa i tema za posebne upute. 

miller1985 čet 26.7.2018 22:54

Sve što si naveo od Photoshopa, corela, quarxpress, Adobe paketa ( mislim da se sad indesign više koristi od corela i quarka) znam, znam raditi u njima, znam dosta tajni, itd...

A talent, talent imam samo ga nisam uspio usmjeriti na pravi put, zbog faksa, bolovanja i privatnih obaveza... inače sve što treba učiniti mogu.

Kakva je situacija u dizajnu interijera i eksterijera te namještaja i industrijskom dizajnu.

Portfolio mi je trenutno u fazi izrade.

Ajar pet 27.7.2018 04:06

za to ćeš trebati autoCAD i slične programe i biti freelancer. u nas ništa. jedino u inozemstvu. i budi spreman na jednu ružnu stvar: dok ne stvoriš ime, drugi će potpisivati tvoje radove kad su dobri. tek ako pokupiš kakvu nagradu ili ti se ime pročuje ... tako je to, nažalost. 

miller1985 pet 27.7.2018 09:04
Ajar kaže...

za to ćeš trebati autoCAD i slične programe i biti freelancer. u nas ništa. jedino u inozemstvu. i budi spreman na jednu ružnu stvar: dok ne stvoriš ime, drugi će potpisivati tvoje radove kad su dobri. tek ako pokupiš kakvu nagradu ili ti se ime pročuje ... tako je to, nažalost. 

 Zašto autocad kad ima namjenski programi za interijer eksterijer i namještaj, to za krađu znam, ništa nije novo 

Mladen pet 27.7.2018 11:11
miller1985 kaže...
Ajar kaže...

za to ćeš trebati autoCAD i slične programe i biti freelancer. u nas ništa. jedino u inozemstvu. i budi spreman na jednu ružnu stvar: dok ne stvoriš ime, drugi će potpisivati tvoje radove kad su dobri. tek ako pokupiš kakvu nagradu ili ti se ime pročuje ... tako je to, nažalost. 

 Zašto autocad kad ima namjenski programi za interijer eksterijer i namještaj, to za krađu znam, ništa nije novo 

Što si točno mislio sa tim pitanjem za interijer/eksterijer/produkt dizajn ... na vizualizacije ili samo grafičku pripremu kataloga/reklama od već postojećih rendera (slika) ?

Ajar je spomenuo AutoCAD, pa me asociralo na 3D što je posebna priča, iako se mjestimično preklapaju, odnosno korisna su slična znanja i talenti (kompozicija, boje, digitalni formati i sl.).

 

Za krađu, osim što stvarno ima i slučajeva da wannabe veliki investitori ne plate napravljeni posao, uglavnom se odnosi na razne marketinške i agencije za nekretnine koje prisvajaju autorstvo u smislu da se kite tuđim perjem i bez imalo srama stave svoj watermark na rendere.

 

miller1985 pet 27.7.2018 17:04
Mladen kaže...
....

Što si točno mislio sa tim pitanjem za interijer/eksterijer/produkt dizajn .....

 

 na nešto kao ona InDizajn Mikulec, i kao ona dva Amera (ona braća) 

znaći dizajn, ne zanima me gdje ide struja, voda, vrata, prozori, (to ovisi o stana do stana i to je briga investitora i majstora)

 

 

Update: kakvo je stanje u modnom dizajnu (dizajn krpica)

Mladen pet 27.7.2018 19:27
miller1985 kaže...
Mladen kaže...
....

Što si točno mislio sa tim pitanjem za interijer/eksterijer/produkt dizajn .....

 

 na nešto kao ona InDizajn Mikulec, i kao ona dva Amera (ona braća) 

znaći dizajn, ne zanima me gdje ide struja, voda, vrata, prozori, (to ovisi o stana do stana i to je briga investitora i majstora)

Mislim da bi te ipak trebalo zanimati :) ... projekt uređenja interijera nije samo onaj fensi-šmensi dio biranja uzoraka i boja, moraš imati i dobru tehničku a posebno arhitektonsku podlogu.

Prvo da bi razumio sva ona mehanička i elektronička čuda od uređaja i opreme u interijeru a drugo, da imaš osjećaj za prostor, rasvjetu, kompoziciju, ergonomske standarde i osnovne principe arhitektonskog projektiranja.

Možda bi u većem timu, sa specijalistima za razna područja, mogao računati samo na taj uski dio ali većina arhitektonskih ureda kod nas su mali, do 4-5 ljudi (često i one-man show) i rijetki mogu živjeti samo od interijera, odnosno moraju pokrivati puno više područja ... kraće rečeno, teško da ćeš naći takvo stalno radno mjesto kod nas, eventualno angažman po projektu a i to sa opako dobrim portfoliom.

 

miller1985 pet 27.7.2018 21:34
Mladen kaže...
miller1985 kaže...
Mladen kaže...
....

Što si točno mislio sa tim pitanjem za interijer/eksterijer/produkt dizajn .....

 

 na nešto kao ona InDizajn Mikulec, i kao ona dva Amera (ona braća) 

znaći dizajn, ne zanima me gdje ide struja, voda, vrata, prozori, (to ovisi o stana do stana i to je briga investitora i majstora)

Mislim da bi te ipak trebalo zanimati :) ... projekt uređenja interijera nije samo onaj fensi-šmensi dio biranja uzoraka i boja, moraš imati i dobru tehničku a posebno arhitektonsku podlogu.

Prvo da bi razumio sva ona mehanička i elektronička čuda od uređaja i opreme u interijeru a drugo, da imaš osjećaj za prostor, rasvjetu, kompoziciju, ergonomske standarde i osnovne principe arhitektonskog projektiranja.

Možda bi u većem timu, sa specijalistima za razna područja, mogao računati samo na taj uski dio ali većina arhitektonskih ureda kod nas su mali, do 4-5 ljudi (često i one-man show) i rijetki mogu živjeti samo od interijera, odnosno moraju pokrivati puno više područja ... kraće rečeno, teško da ćeš naći takvo stalno radno mjesto kod nas, eventualno angažman po projektu a i to sa opako dobrim portfoliom.

 

 Naravno da je važno, ali sam mislio u smislu da me ne zanimaju detalji koja je struja, koja je voda, ono što investitor traži ja bih mu napravio

 

Znači praktički mogu radi sve od običnog dizajna, do dizajna interijera i eksterijera te namještaja i industrijskog dizajna kao i modnog uz uz uvjet da imam dobar, izvrstan portfolio 

Mladen pet 27.7.2018 23:11
miller1985 kaže...

 

Znači praktički mogu radi sve od običnog dizajna, do dizajna interijera i eksterijera te namještaja i industrijskog dizajna kao i modnog uz uz uvjet da imam dobar, izvrstan portfolio 

Ne znam da li za projekt interijera moraš biti ovlašteni arhitekt, ali za poslovne klijente (firme) sigurno nećeš moći direktno raditi jer uz projekt idu troškovnici i ostala potpisana dokumentacija da bi se moglo legalno financirati i izvesti. Možda bi privatni investitori pristali i na fuš za nešto manje vidiljivo ako im se svidi to što radiš, ili se priključiš nekom arhitektonskom uredu kao vanjski suradnik nakon što ih uspiješ uvjeriti da imaš stvarno dobre ideje - opet portfolio !.

 

Ne postoje bezveze fakulteti za sva ta zanimanja, ne kužim baš kako misliš sa grafičkog dizajna samo tako skočiti na interijer i eksterijer (arhitekti), namještaj (produkt dizajner) ili modu !? ... ili nisam skužio tvoj post :). Jedno je imati ideje, ali trebaš imati i sva ostala znanja iz tog područja da bi mogao nešto realizirati odnosno da bi te netko uopće ozbiljno shvatio i dao priliku da nešto radiš.

 

Npr. možeš ti imati ideju i skicirati super kul lebdeću staklenu kuću, ali zbog nepoznavanja konstrukcija, tehnologije materijala i ostalih pravila struke možda ju je nemoguće izvesti (ili bude suludo skupa) a onda na kraju ne zadovoljiš neki od stotinu propisa i regula struke pa ju investitor ne može sagraditi ni da hoće. Ne možeš preskočiti cijeli lanac :)

Postoje naravno i rijetki izuzeci, npr. radio sam vizualizacije odnosno 3D model za jednu crkvu a autor je bio akademski kipar sa kojim sam pomalo oblikovao i razrađivao model da bi što vjernije zadržali njegovu ideju ali istovremeno poštovali funkcionalnost i sveli to na točne, realne dimenzije. Iako sam bio katalizator prema projektantima (u osnovi sam IT guy, ali sam studirao arhitekturu) i prilično smo pripitomili oblikovno zahtjevnu ideju, tek onda je došla u ruke projektantima (arhitektima i građevinarima) da bi oni onda od svega toga napravili pravi projekt a u konačnici i izgradili.

Poanta je da smo autor i ja, pravno i strukovno u svemu tome bili uljezi iako smo iznijeli dobar komad posla, ali eto, bar je on sačuvao autorstvo nad idejom (ali samo idejom, projektant je i dalje ovlašteni arhitekt).

 

jozef pet 27.7.2018 23:36

da je sve tako jednostavno kao što si zamislio svi bi to radili.
Za dizajn tekstila ne znam koja ti sve znanja trebaju, ali svakako treba znanost boja, tekstilna tehnologija, materijali... 
Za industrijski dizajn ti treba poznavanje materijala, standarda, proizvodnih procesa i tehnologija...+ sve vezano za vizualno, jer čemu služi npr. dizajn kućišta u kojem se uređaj pregrijava i koji je nemoguće proizvesti ili je proizvodnja jako skupa?
Za dizajn interijera sigurno moraš poznavati bar arhitektonske i ergonomske standarde, i opet tu dolaze boje i štošta drugo. Naravno i neke osnove građevine da znaš što je moguće napraviti kojom tehnikom i za kakav budžet.
Teoretski možeš raditi sve, ali bolje ti je da se specijaliziraš za jedno područje i u tome budeš maksimalno kvalitetan. Jer ćeš tako zaraditi puno više nego ako svaštariš. Te nekakve programe specijalizirane za interijer i slično zaboravi, sve što je komercijalno dostupno je jedva dostatno za kućnu, subamatersku upotrebu.

miller1985 sub 28.7.2018 11:20

jozef i Mladen kao i Ajar hvala na savjetima, onda ništa

onda su se orijentirati na DTP (od vizitki do kataloga), kao i na dizajn namještaja (industrijskog dizajna), neću odustati, to ću isto razvijati , a modni dizajn i dizajn interijera/eksterijera ću ostaviti drugima

 

 

 

Mladen  "ne kužim baš kako misliš sa grafičkog dizajna samo tako skočiti na interijer i eksterijer (arhitekti), namještaj (produkt dizajner) ili modu !? ... ili nisam skužio tvoj post :)

isto kao i ostali, rade ono što nisu šklovani ali su se našli u tome i to je njihovo područje :D , znam dosta ljudi koji ne rade ono što su završili jer ne mogu ili ne žele 

Mladen sub 28.7.2018 13:15
miller1985 kaže...

isto kao i ostali, rade ono što nisu šklovani ali su se našli u tome i to je njihovo područje :D , znam dosta ljudi koji ne rade ono što su završili jer ne mogu ili ne žele 

Nitko ti to ne želi zabraniti ili te obeshrabriti, dapače, radi, napravi nekakav portfolio sa kojim ćeš pokazati svoj talent.

Komentirao sam nešto opširnije zato jer sam stekao dojam da još nisi sagledao sve aspekte tih poslova, odnosno što sve uključuju i podrazumijevaju da znaš.

 

Formalno obrazovanje ne mora biti prepreka samo daje lakši pristup jer se smatra da već imaš neku podlogu, ali u praksi, ni svježe diplomiranom arhitektu nitko neće odmah dati da nešto bitno projektira, najprije će par godina peći zanat, crtati i razrađivati ono što stariji (iskusniji) kolege naprave. Slična stvar je i u drugim poslovima.

IT je tu malo specifičan jer školstvo jednostavno ne može pratiti taj tempo pa obrazovanje za neka zanimanja jednostavno ne postoji ali su zato sami proizvođači tih tehnologija (Microsoft, Cisco, Autodesk), osigurali tečajeve i certifikate da se nečije znanje ipak može valorizirati. Npr. za 3D, kod nas tek zadnjih par godina postoje certificirani tečajevi iako ja i puno mojih kolega to radimo puno duže a istovremeno Komora arhitekata još uvijek ne spominje da takvi poslove uopće postoje - kao da od pisca očekuješ da usput napravi prijelom i dizajn korica knjige :). Uz to još moram zagaziti i u tvoje područje kad sa tim renderima moram složiti neku brošuru za projekt, katalog stanova ili plakat za gradilište pa me tvoje kolege grafičari razapnu jer nisam pogodio pravu reviziju PDF-X standarda i CMYK boje :)