Opće teme i ostali operateri

4G/5G routeri, mobilni hotspot, antene

croGOREatia uto 21.3.2023 21:42

Pozdrav,u potrazi sam za routerom huawei!

Nasao sam ih par na marketplace al svi me traze prethodnu uplatu novca sto ne zelim!

Zanima me dalnima igdje za kupit novi router!(ebay,ona finska neka stranica....)

Ili ima tko na grupi da bi prodo pouzecem,preuzimanje itd

JohnMatrix uto 21.3.2023 22:36
croGOREatia kaže...

Pozdrav,u potrazi sam za routerom huawei!

Nasao sam ih par na marketplace al svi me traze prethodnu uplatu novca sto ne zelim!

Zanima me dalnima igdje za kupit novi router!(ebay,ona finska neka stranica....)

Ili ima tko na grupi da bi prodo pouzecem,preuzimanje itd

 

Google AI chatbot Bard ipak radi kod nas a rekli su da ne dolazi u Hrvatsku.

JohnMatrix sub 25.3.2023 18:55

Nabavio sam sa Satshop.fi ZTE MC8020,nisam još detaljno testirao(planiram na viksi za uskrs) ali u Zg je brži u downloadu za 60-80mbita od 801a (ista soba,na auto postavkama jedan i drugi) a upload im je isti.Simpa kartica,internet tjedan 5G brzine su išle do 600mbita.801a ima tcom firmware, 8020 finski DNA pa vjerujem da na njemu rade sve agregacije kod nas.Po papirima ima nešto jače unutarnje antene od 801a.Nema priključke za vanjske antene.APN se mora ručno promijeniti na 8020.

Jedino bootanje od 8020 je minimalno duplo sporije.

DDavorin ned 26.3.2023 13:05
JohnMatrix kaže...

Nabavio sam sa Satshop.fi ZTE MC8020,nisam još detaljno testirao(planiram na viksi za uskrs) ali u Zg je brži u downloadu za 60-80mbita od 801a (ista soba,na auto postavkama jedan i drugi) a upload im je isti.Simpa kartica,internet tjedan 5G brzine su išle do 600mbita.801a ima tcom firmware, 8020 finski DNA pa vjerujem da na njemu rade sve agregacije kod nas.Po papirima ima nešto jače unutarnje antene od 801a.Nema priključke za vanjske antene.APN se mora ručno promijeniti na 8020.

Jedino bootanje od 8020 je minimalno duplo sporije.

 Jel ti se spajaju na isti toranj? Jesu im agregacije frekvencija iste na oba routera kad si testirao sa Simpom? Zbog čega je na 8020 veći DL nego na 801a? Ima 8020 cell lock?

Hamanu ned 26.3.2023 17:45

Pošto ne mogu dobiti optiku na adresi, a mogu dobiti 5g wireless internet preko t-coma zanima me mora li nužno antena biti instalirana vani? Meni iz t-coma govore da mora, odnosno da se zahtjev stornira u slučaju "nemogućnosti vanjske instalacije antene", a mom frendu je instalater donio u ured router i antenu, položio ih oboje na ormar i to je bilo to.
Frend veli da ima 200Mbit vezu i da radi super.

Sad, je li moj frend jedini u Hrvatskoj koji je naletio na tehničara kome se nije dalo bušiti zidove, pa je prošlo tako ili se može i inače postaviti oboje unutar stana, pod uvjetom da antena hvata baznu stanicu? U t-centru mi je tip pričao o nekim zdravstvenim razlozima, pa sad ne znam je li to priča ili ne.

Hamanu ned 26.3.2023 19:19

Hvala. Frend je rekao da ima 200 download, pa sam mislio da je možda izvedivo i tako. Ja imam novogradnju s energetskom fasadom, pa mi bušenje zidova ne dolazi u obzir, te sam se ponadao da je i ovako moguće :)

dado16 ned 26.3.2023 19:22

teoretski je izvedivo ali prvenstveno ce svaki tehnicar odbiti jer postoji velika šansa da ce biti problema sto dovodi do prijava smetnja pa ce se prvo kriviti tehničara koji je bio na instalaciji, rijec majke mi necu prijaviti smetnju ne pomaze :)

chorba69 pon 27.3.2023 09:54

Kakvo je trenutno stanje s 4G routerima, ima li sta novo i bolje od Netgear MR2100 M2?

 

Koristim ga sa 4G antenama, ali mi ne radi 1+3+3+20 CA na HTu, zna se nekad spojit na 1+3+20+28, gdje je ovaj B28 daleko i na drugom tornju pa mi kvari kvalitetu signala.

Znaci 4CA radi, ali ili je do HTa ili do routera, iako bih rekao do HTa, jer 3+3 radi...

 

Nema mogucnost za Cell-Lock, koja bi dobro dosla za upload, jer Upload CA ne podrzava.

 

Nije da sam nezadovoljan, jer uglavnom imam 100Mbit DL i 40MBit UL, sto mi je dovoljno, ali me "zivcira", sto sam ulozio novce router, antene, kablove, access points a ipak nisam izvukao maksimum iz toga svega.

Nije problem izdvojiti jos koji euro, ako ce pomoci.

Hvala.

Tirkiz pon 27.3.2023 10:52
chorba69 kaže...

Kakvo je trenutno stanje s 4G routerima, ima li sta novo i bolje od Netgear MR2100 M2?

 

Koristim ga sa 4G antenama, ali mi ne radi 1+3+3+20 CA na HTu, zna se nekad spojit na 1+3+20+28, gdje je ovaj B28 daleko i na drugom tornju pa mi kvari kvalitetu signala.

Znaci 4CA radi, ali ili je do HTa ili do routera, iako bih rekao do HTa, jer 3+3 radi...

 

Nema mogucnost za Cell-Lock, koja bi dobro dosla za upload, jer Upload CA ne podrzava.

 

Nije da sam nezadovoljan, jer uglavnom imam 100Mbit DL i 40MBit UL, sto mi je dovoljno, ali me "zivcira", sto sam ulozio novce router, antene, kablove, access points a ipak nisam izvukao maksimum iz toga svega.

Nije problem izdvojiti jos koji euro, ako ce pomoci.

Hvala.

 

Ja koristim ZTE MF289F sa Iskra P-60, isto HT, toranj 3 km od mene, već samo na bandu 1+3 imam 250/107 Mbps, selo.

Na samo B3 upload gura oko 40-70 Mbps.

 

Ovaj moj ZTE MF289F isto nema cell lock i ne podržava 3+3 CA kod downloada koji ima HT ali zato ima 2CA upload i veću upload modulaciju, u kombinaciji sa vanjskim antenama dobiješ do 140 Mbps upload ako se spaja na ćelije koje direktno gledaju prema tebi a toranj nije dalje od 5 km.

 

Povremeno se prebacim i na jedan HT toranj u suprotnom smjeru na 9 km udaljenosti gdje ovaj ZTE sa vanjskim P-56 na 3+20 daje upload do 90 Mbps.

 

Na Telemach tornju koji je isto udaljen 3 km daje mi još veći upload, do 135 Mbps i to samo na 1+3.

Uz napomenu da sam ja dignuo visoki stup sa dva para antena koje imaju čistu optičku vidljivost prema svakom tornju.

 

Tako da se ja uglavnom držim 1+3 agregacije, bar kada mi HT upali B1 jer je uglavnom ugašen ("štednja energije") pa sam većinom na 3+20 ili samo B3 zbog uploada.

Imam i B28 al taj mi pokvari sve brzine pa ga ni ne koristim.

 

 

 

Jesi probao na Netgearu ručno testirati pojedinačno bandove i agregacije?

Obično bi ti na B3 trebao biti najveći upload.

 

chorba69 pon 27.3.2023 11:12
Tirkiz kaže...
chorba69 kaže...

Kakvo je trenutno stanje s 4G routerima, ima li sta novo i bolje od Netgear MR2100 M2?

 

Koristim ga sa 4G antenama, ali mi ne radi 1+3+3+20 CA na HTu, zna se nekad spojit na 1+3+20+28, gdje je ovaj B28 daleko i na drugom tornju pa mi kvari kvalitetu signala.

Znaci 4CA radi, ali ili je do HTa ili do routera, iako bih rekao do HTa, jer 3+3 radi...

 

Nema mogucnost za Cell-Lock, koja bi dobro dosla za upload, jer Upload CA ne podrzava.

 

Nije da sam nezadovoljan, jer uglavnom imam 100Mbit DL i 40MBit UL, sto mi je dovoljno, ali me "zivcira", sto sam ulozio novce router, antene, kablove, access points a ipak nisam izvukao maksimum iz toga svega.

Nije problem izdvojiti jos koji euro, ako ce pomoci.

Hvala.

 

Ja koristim ZTE MF289F sa Iskra P-60, isto HT, toranj 3 km od mene, već samo na bandu 1+3 imam 250/107 Mbps, selo.

Na samo B3 upload gura oko 40-70 Mbps.

 

Ovaj moj ZTE MF289F isto nema cell lock i ne podržava 3+3 CA kod downloada koji ima HT ali zato ima 2CA upload i veću upload modulaciju, u kombinaciji sa vanjskim antenama dobiješ do 140 Mbps upload ako se spaja na ćelije koje direktno gledaju prema tebi a toranj nije dalje od 5 km.

 

Povremeno se prebacim i na jedan HT toranj u suprotnom smjeru na 9 km udaljenosti gdje ovaj ZTE sa vanjskim P-56 na 3+20 daje upload do 90 Mbps.

 

Na Telemach tornju koji je isto udaljen 3 km daje mi još veći upload, do 135 Mbps i to samo na 1+3.

Uz napomenu da sam ja dignuo visoki stup sa dva para antena koje imaju čistu optičku vidljivost prema svakom tornju.

 

Tako da se ja uglavnom držim 1+3 agregacije, bar kada mi HT upali B1 jer je uglavnom ugašen ("štednja energije") pa sam većinom na 3+20 ili samo B3 zbog uploada.

Imam i B28 al taj mi pokvari sve brzine pa ga ni ne koristim.

 

 

 

Jesi probao na Netgearu ručno testirati pojedinačno bandove i agregacije?

Obično bi ti na B3 trebao biti najveći upload.

 

 Ja imam P56 antene, okrenute prema HT tornju koji je udaljen ca. 500m zracne linije gdje bih rekao da imam mozda i opticku vidljivost tornja. Antene su na vrhu krovu i jos podignute na stup od 3m tako da nemogu sa sigurnoscu reci jel opticka vidljivost.

Ali i ako nije vidljivo, onda nema nista puno izmedu.

 

Mozda je kod mene veca zagusenost? Ja znam imati ujutro oko 7:00 220/60, ali popodne i navecer kad su ljudi doma ide i ispod 100/40.

S tim da se ujutro isto spaja na 1+3+20 ili 1+3+3 ili 3+3+20 kao i popodne, ali 1+3+3+20 nece, iako oba B3 rade i Netgear bi to morao odraditi, kao sto je DDavorin rekao kad sam prosli put trazio rjesenje.

Zalio sam se HTu vec ali su rekli da zbog ustede energije ne radi B3 cijelo vrijeme, ali lazu jer vidim u CMD preko telneta da sam spojen npr. na 1+3+3, ali neda mi 4CA agregaciju sa 1+3+3+20, iako nekad uhvati 1+3+20+28...

 

Testirao sam rucno agregacije samo je na Netgearu to malo teze nego npr na Huawei B818 koji sam imao, jer moras "isprogramirat" i spremit HEX code za odredenu frekvenciju ili agregaciju.

Sto sam i napravio samo iz nekog razloga nemogu spremit vise od 4 dodatna profila agregacija, pa sam si ostavio "all", 1+3, 3+,20+1,+20, 3+3. Vidio sam na netgear forumu da je netko imao slican problem, tak da pretpostaljam da je to do rutera.

Ali svejedno, vidio sam preko telneta da se spaja na sve ali maksimalno 3 banda

 

Mislis da bi sa ZTE-om imao vise srece? Pretpostavljam da P60 antene nebi nista pretjerano pomogle.

I.. Jel moguce da ZTE kosta 70ak eura? Mogu ga iz Njemacke nabavit po toj cijeni, polovno naravno.

Cudno bi mi bilo da radi bolje od Netgeara koji sam platio 250€, pa zato pitam.

 

EDIT: I jel bi uopce radile P56 antene sa ZTE-om? Znam da je negdje bila prica da s nekim ruterom antene rade samo za 5G i da s p56 onda nebih nista dobio. Samo se ne sjecam jel to bio ovaj ZTE ili neki drugi ruter.

Tirkiz pon 27.3.2023 11:45
chorba69 kaže...

 Ja imam P56 antene, okrenute prema HT tornju koji je udaljen ca. 500m zracne linije gdje bih rekao da imam mozda i opticku vidljivost tornja. Antene su na vrhu krovu i jos podignute na stup od 3m tako da nemogu sa sigurnoscu reci jel opticka vidljivost.

Ali i ako nije vidljivo, onda nema nista puno izmedu.

 

Mozda je kod mene veca zagusenost? Ja znam imati ujutro oko 7:00 220/60, ali popodne i navecer kad su ljudi doma ide i ispod 100/40.

S tim da se ujutro isto spaja na 1+3+20 ili 1+3+3 ili 3+3+20 kao i popodne, ali 1+3+3+20 nece, iako oba B3 rade i Netgear bi to morao odraditi, kao sto je DDavorin rekao kad sam prosli put trazio rjesenje.

Zalio sam se HTu vec ali su rekli da zbog ustede energije ne radi B3 cijelo vrijeme, ali lazu jer vidim u CMD preko telneta da sam spojen npr. na 1+3+3, ali neda mi 4CA agregaciju sa 1+3+3+20, iako nekad uhvati 1+3+20+28...

 

Testirao sam rucno agregacije samo je na Netgearu to malo teze nego npr na Huawei B818 koji sam imao, jer moras "isprogramirat" i spremit HEX code za odredenu frekvenciju ili agregaciju.

Sto sam i napravio samo iz nekog razloga nemogu spremit vise od 4 dodatna profila agregacija, pa sam si ostavio "all", 1+3, 3+,20+1,+20, 3+3. Vidio sam na netgear forumu da je netko imao slican problem, tak da pretpostaljam da je to do rutera.

Ali svejedno, vidio sam preko telneta da se spaja na sve ali maksimalno 3 banda

 

Mislis da bi sa ZTE-om imao vise srece? Pretpostavljam da P60 antene nebi nista pretjerano pomogle.

I.. Jel moguce da ZTE kosta 70ak eura? Mogu ga iz Njemacke nabavit po toj cijeni, polovno naravno.

Cudno bi mi bilo da radi bolje od Netgeara koji sam platio 250€, pa zato pitam.

 

EDIT: I jel bi uopce radile P56 antene sa ZTE-om? Znam da je negdje bila prica da s nekim ruterom antene rade samo za 5G i da s p56 onda nebih nista dobio. Samo se ne sjecam jel to bio ovaj ZTE ili neki drugi ruter.

 

I moj ZTE je polovni (i to ravno od Davorina), svakak si nabavi ako ti je bitan upload, iako možeš čekati još Davorina da da svoj komentar ako ima nešto bolje.

Mislim da baš MF289F slovi kao najbolji za upload brzine na 4G.

 

Ma, antene su nebitne, ja imam dva para antena, jedne P-56 i druge P-60 koja je svaka okrenuta na svoj toranj pa samo preštekavam kabele na routeru kad mi rikne bliži toranj ili postane preopterećen pa padnu brzine na dulje :D

Jer mi je stup visok 10 metara, nema šanse da se penjem i okrećem antene svako malo a imam samo dva tornja u dometu.

 

Na ZTE MF289F možeš spojiti bilo koje Iskre, tu nemaš brige, radit će ti i postojeće P-56.

Jedino taj ZTE koristi TS-9 konektore, moraš kupiti adapter na SMA ako već nemaš.

 

 

 

A ti si i preblizu tornja, čak ti ne bi ni trebale vanjske antene, jesi isprobavao bez vanjskih kakve su brzine i agregacije?

Možda isprobao okrenuti antene na neki drugi i udaljeniji toranj?

Moguće je i do zagušenosti, kod mene po noći su najveće brzine i rano ujutro na HT-u.

 

 

Jesi isprobao browser skriptu za taj Netgear za bandove i agregacije da se ne mučiš HEX-ovima?

Vidi YT link, u opisu zadnji link ti je browser skripta.

Sad samo ne znam jel to univerzalna skripta za sve Netgeare ili ćeš morati malo njuškati da nađeš za M2.

 

 

EDIT: Moj ZTE MF289F ima Vodafone DE firmware

 

chorba69 pon 27.3.2023 12:01
Tirkiz kaže...
chorba69 kaže...

 Ja imam P56 antene, okrenute prema HT tornju koji je udaljen ca. 500m zracne linije gdje bih rekao da imam mozda i opticku vidljivost tornja. Antene su na vrhu krovu i jos podignute na stup od 3m tako da nemogu sa sigurnoscu reci jel opticka vidljivost.

Ali i ako nije vidljivo, onda nema nista puno izmedu.

 

Mozda je kod mene veca zagusenost? Ja znam imati ujutro oko 7:00 220/60, ali popodne i navecer kad su ljudi doma ide i ispod 100/40.

S tim da se ujutro isto spaja na 1+3+20 ili 1+3+3 ili 3+3+20 kao i popodne, ali 1+3+3+20 nece, iako oba B3 rade i Netgear bi to morao odraditi, kao sto je DDavorin rekao kad sam prosli put trazio rjesenje.

Zalio sam se HTu vec ali su rekli da zbog ustede energije ne radi B3 cijelo vrijeme, ali lazu jer vidim u CMD preko telneta da sam spojen npr. na 1+3+3, ali neda mi 4CA agregaciju sa 1+3+3+20, iako nekad uhvati 1+3+20+28...

 

Testirao sam rucno agregacije samo je na Netgearu to malo teze nego npr na Huawei B818 koji sam imao, jer moras "isprogramirat" i spremit HEX code za odredenu frekvenciju ili agregaciju.

Sto sam i napravio samo iz nekog razloga nemogu spremit vise od 4 dodatna profila agregacija, pa sam si ostavio "all", 1+3, 3+,20+1,+20, 3+3. Vidio sam na netgear forumu da je netko imao slican problem, tak da pretpostaljam da je to do rutera.

Ali svejedno, vidio sam preko telneta da se spaja na sve ali maksimalno 3 banda

 

Mislis da bi sa ZTE-om imao vise srece? Pretpostavljam da P60 antene nebi nista pretjerano pomogle.

I.. Jel moguce da ZTE kosta 70ak eura? Mogu ga iz Njemacke nabavit po toj cijeni, polovno naravno.

Cudno bi mi bilo da radi bolje od Netgeara koji sam platio 250€, pa zato pitam.

 

EDIT: I jel bi uopce radile P56 antene sa ZTE-om? Znam da je negdje bila prica da s nekim ruterom antene rade samo za 5G i da s p56 onda nebih nista dobio. Samo se ne sjecam jel to bio ovaj ZTE ili neki drugi ruter.

 

I moj ZTE je polovni (i to ravno od Davorina), svakak si nabavi ako ti je bitan upload, iako možeš čekati još Davorina da da svoj komentar ako ima nešto bolje.

Mislim da baš MF289F slovi kao najbolji za upload brzine na 4G.

 

Ma, antene su nebitne, ja imam dva para antena, jedne P-56 i druge P-60 koja je svaka okrenuta na svoj toranj pa samo preštekavam kabele na routeru kad mi rikne bliži toranj ili postane preopterećen pa padnu brzine na dulje :D

Jer mi je stup visok 10 metara, nema šanse da se penjem i okrećem antene svako malo a imam samo dva tornja u dometu.

 

Na ZTE MF289F možeš spojiti bilo koje Iskre, tu nemaš brige, radit će ti i postojeće P-56.

Jedino taj ZTE koristi TS-9 konektore, moraš kupiti adapter na SMA ako već nemaš.

 

 

 

A ti si i preblizu tornja, čak ti ne bi ni trebale vanjske antene, jesi isprobavao bez vanjskih kakve su brzine i agregacije?

Možda isprobao okrenuti antene na neki drugi i udaljeniji toranj?

Moguće je i do zagušenosti, kod mene po noći su najveće brzine i rano ujutro na HT-u.

 

 

Jesi isprobao browser skriptu za taj Netgear za bandove i agregacije da se ne mučiš HEX-ovima?

Vidi YT link, u opisu zadnji link ti je browser skripta.

Sad samo ne znam jel to univerzalna skripta za sve Netgeare ili ćeš morati malo njuškati da nađeš za M2.

 

 Hvala, nisam znao za tu novu skriptu. Malo "ljepse" izgleda. Jedino kod njega, i kod slicnih videa od prije kod mene ne pise ovaj dio "4G Bands: xxxxxx", znaci ja toga nemam uopce, vidi OVDJE. Tak da ne vidim direktno na koje sam spojen, vidim samo da je +2CA, znaci 3CA.

 

I ta browser skripta ne radi svejedno kao kak je radila na Huawei. Znaci kad stisnem gore na "BANDS", on mi otvori standardne postavke routera gdje mogu samo iz dropdowna odabrati predefinirane CA, koje sam nariktao pomocu HEXova (SCREENSHOT) a ne da odaberem npr 1+3+3 kao sto mi je bilo na Huawei. Ne znam sad kak je tebi na ZTE

 

Gledao sam za M2 i nema nikakav firmware update ili slicno. Tak da ne znam vise do cega je.

Mogu eventualno probati za ZTEom, i budem pricekao sta DDavorin  kaze.

 

EDIT:
TS9 imam, treba mi i za Netgear, tak da je to ok.

Probao sam i bez antena ali je dosta losije, iako sam blizu. 

Posto Netgear ima bateriju u sebi sam ga ponio u ruksaku i otisao pod toranj i tam mi je bila ista kvaliteta signala kao i doma s antenama, tak da su antene super.

Mozd debeli zidove i ostale kuce stvarno dosta smanje kvalitetu signala.

 

EDIT2:
Evo sad sam nasao ovo za ZTE sto sam maloprije rekao da antene rade samo na 5G. to je bio ZTE MC801A. Na njemu navodno radi Cell-Lock, ali ak ne rade antene na 4G onda nemam koristi, nazalost.

JohnMatrix pon 27.3.2023 16:44
DDavorin kaže...
JohnMatrix kaže...

Nabavio sam sa Satshop.fi ZTE MC8020,nisam još detaljno testirao(planiram na viksi za uskrs) ali u Zg je brži u downloadu za 60-80mbita od 801a (ista soba,na auto postavkama jedan i drugi) a upload im je isti.Simpa kartica,internet tjedan 5G brzine su išle do 600mbita.801a ima tcom firmware, 8020 finski DNA pa vjerujem da na njemu rade sve agregacije kod nas.Po papirima ima nešto jače unutarnje antene od 801a.Nema priključke za vanjske antene.APN se mora ručno promijeniti na 8020.

Jedino bootanje od 8020 je minimalno duplo sporije.

 Jel ti se spajaju na isti toranj? Jesu im agregacije frekvencija iste na oba routera kad si testirao sa Simpom? Zbog čega je na 8020 veći DL nego na 801a? Ima 8020 cell lock?

 Prva tri odgovora su "Ne znam" a četvrti ima cell lock,slika u prilogu. Meni najbliži toranj je eNB ID 350330 - LTE.

 Hack od 801a djelomično radi pa jedini cell id je iz slike u prilogu ali on ima jednu decimalu manje od cell identifiera u Cellmaper-u pa nemogu skužiti na koji toranj se spaja 8020.

5CA radi na 4G+.

Adoon pon 27.3.2023 21:01

Zna li netko rade li ovi Huawei B818-263 sa logom Vodafonea na naše mreže? Imam 2 koja sam naručio iz Finske i rade mi besprijekorno na vikendici već 2 godine. E sad, prijatelj mi je u susjednoj uvali u kojoj ima signal samo od A1 ali ga onaj njihov vulgaris router zeza i stalno gubi signal. Isprobali smo A1 karticu u Huaweiu i radi ko raketa. Problem je što ih nema više za kupiti tako lako, našao sam u njemačkoj po amazonu i ebayu ali svi imju onaj logo od Vodafonea pa ne znam hoće li raditi na naše mreže? Ima li neki noviji model Huaweia da je stabilan i pouzdan kao 818-ca? 

gladni pon 27.3.2023 22:33

Pozdrav, trenutno imam b818-263 sa p-56. Trazim neki 5g router, uzeti zte mc 7010 ili ima nesto bolje u tom rangu do oko 300€.

I mogu li spojit bilo koji router na ovaj zte 7010 za wifi imam neki od pokucnog tele 2 huawei ili moram uzimat jos neku unutarnju jedinicu?

Ovo hvatam sa honor magic 5 light.

JohnMatrix pon 27.3.2023 23:25
DDavorin kaže...

JohnMatrix   Sliku si stavio od band lock treba cell lock. Koliko vidim radi 5CA na HT sa 4 frekvencije znači agregacije su ok na 8020. Jel ti na 801a ima 5CA na tom tornju i na koji toranj ti se spaja 801a kod njega možeš vidjeti sa skriptom. 

Budem sutra probao sa 801a.

Hack od 801a djelomično radi na 8020 ali ne otvara debug page.

U DNA meniju nema cell lock ali pojavi se sa hackom od 801a.

Vjerujem da će onaj talijan izbaciti i hack za 8020 kad ga nabavi pa bi trebalo sve raditi.

chorba69 ned 9.4.2023 23:17

Tirkiz 

posto znam da imas ZTE MF289F, imam pitanje...

 

Danas mi je stigao ZTE i u usporedbi s Netgearom M2 je sve losije, cak i upload koji bi trebao odradjivat CA - ne odradjuje, tj bar ne vidim po brzini.

Cak i download CA ne radi kako treba tj ne odradjuje 1+3+20 cijelo vrijeme nego se spaja ili na 1+3 iil 3+20 ili 1+20. Tu i tamo se spoji na 1+3+20 ali brzo se opet vrati na 2 CA.

Screenshot

Trenutno sam na 50/10, nekad ode na 80/25, ali na netgearu ide puno vise/bolje.

 

Jesi ti nesto dodatno riktao na routeru?

Trenutno nemam B818 da i njega usporedim ali za sad nazalost nemam srece.

Ili su mozda ovi u HTu pogasili tornjeve.

Naravno budem opet sutra pokusao pa cemo vidjet, mozda je do tornjeva...

 

EDIT:

Ponovni test jutros oko 7:30...

Totalno inkonzistentno, ali uspio sam dobiti 140/90. Ali jaaaako rijetko je preko 50/30.

Sad sam ponovno spojio Netgear i cijelo vrijeme je 3CA i 150/30+. 

Uglavnom kad upload CA radi onda je ok i kad je 3CA na downloadu, ali i dalje ne radi kao netgear.

 

DDavorin pon 10.4.2023 08:27
gladni kaže...
Pozdrav, trenutno imam b818-263 sa p-56. Trazim neki 5g router, uzeti zte mc 7010 ili ima nesto bolje u tom rangu do oko 300€.

I mogu li spojit bilo koji router na ovaj zte 7010 za wifi imam neki od pokucnog tele 2 huawei ili moram uzimat jos neku unutarnju jedinicu?

Ovo hvatam sa honor magic 5 light.

 Da možeš spojiti bilo koji 4G router na ZTE MC 7010 i da ima 1Gbps lan portove i ovaj B818 može da glumi AP. Mogao bi imati dobre brzine na Telemach 5G pošto ima toranj 4 frekvencije.

Tirkiz pon 10.4.2023 10:23
chorba69 kaže...

Tirkiz 

posto znam da imas ZTE MF289F, imam pitanje...

 

Danas mi je stigao ZTE i u usporedbi s Netgearom M2 je sve losije, cak i upload koji bi trebao odradjivat CA - ne odradjuje, tj bar ne vidim po brzini.

Cak i download CA ne radi kako treba tj ne odradjuje 1+3+20 cijelo vrijeme nego se spaja ili na 1+3 iil 3+20 ili 1+20. Tu i tamo se spoji na 1+3+20 ali brzo se opet vrati na 2 CA.

Screenshot

Trenutno sam na 50/10, nekad ode na 80/25, ali na netgearu ide puno vise/bolje.

 

Jesi ti nesto dodatno riktao na routeru?

Trenutno nemam B818 da i njega usporedim ali za sad nazalost nemam srece.

Ili su mozda ovi u HTu pogasili tornjeve.

Naravno budem opet sutra pokusao pa cemo vidjet, mozda je do tornjeva...

 

EDIT:

Ponovni test jutros oko 7:30...

Totalno inkonzistentno, ali uspio sam dobiti 140/90. Ali jaaaako rijetko je preko 50/30.

Sad sam ponovno spojio Netgear i cijelo vrijeme je 3CA i 150/30+. 

Uglavnom kad upload CA radi onda je ok i kad je 3CA na downloadu, ali i dalje ne radi kao netgear.

 

 

I kod mene se isti problemi događaju i uglavnom krivim HT (iako nije isključeno da postoji i neki problem u firmwareu).

Imam taj ZTE godinu i pol dana i sve je bilo super sa brzinama do prošle jeseni kada je HT počeo sa svojom "štednjom energije" i otada imam svaki dan džumbus sa brzinama, agregacijama i ćelija na koje se spaja.

Jer gase ili smanjuju signal pojedinih ćelija koje gledaju prema meni pa mi se spaja na ćelije koje ne gledaju prema meni i tako mi propadnu brzine i u agregaciji.

 

Od početka sam primijetio da ZTE ne radi dobro agregacije, jer na jednom tornju 2CA tipa B3+B20 ne agregira upload a na drugom tornju ista kombinacija daje upload do 90 Mbps. Ne mogu zaključiti jel to problem u firmwareu ili na tornjevima na koje se spaja.

 

Sad me u zadnje vrijeme HT dobrano naživcirao sa tim paljenjem/gašenjem ćelija i smanjenjem signala da sam zadnjih mjesec dana praktički stalno samo na B3 bandu, bez ikakvih agregacija di mi stabilno drži 50-70 Mbps upload.

 

 

Pošto si tek dobio router, prvo nekoliko tjedana testiraj i bilježi main ćelije na koje se spaja, neovisno dal si mu zadao agregacije ili ne i gledaj na cellmapperu dal te ćelije gledaju na tebe ili se spaja na ćelije koje ne gledaju prema tebi.

To bi isto trebao i kod Netgeara da imaš za usporedbu jel se ZTE većinom spaja na "krive" (udaljenije) ćelije ili pak iste kao Netgear.

Inače, ti si preblizu tornja, vjerojatno ćeš vječno imati probleme jer ti sigurno lovi ćelije koje ne gledaju prema tebi pa kad se u agregaciji spoji na neku takvu ćeliju, propadnu brzine.

 

 

Testiraj i rad na samo B3 bandu, gdje bi ti upload trebao biti najveći.

 

Testiraj i bez vanjskih antena dan-dva.

 

3CA i kod mene jako rijetko radi, ne znam zašto. Svega mi je par dana prošlo ljeto bio na 3CA di je download letio na 300 Mbps a upload oko 25 Mbps... Otada više ne vidim da se spaja na 3CA, nebitno jel stavim AUTO ili ručno unesem 1+3+20, on je stalno na 2CA.

 

 

Ako se i na kraju odlučiš riješiti tog ZTE-a, ne brini, brzo ćeš ga prodati, tražen je

 

chorba69 pon 10.4.2023 22:10
Tirkiz kaže...
chorba69 kaže...

Tirkiz 

posto znam da imas ZTE MF289F, imam pitanje...

 

Danas mi je stigao ZTE i u usporedbi s Netgearom M2 je sve losije, cak i upload koji bi trebao odradjivat CA - ne odradjuje, tj bar ne vidim po brzini.

Cak i download CA ne radi kako treba tj ne odradjuje 1+3+20 cijelo vrijeme nego se spaja ili na 1+3 iil 3+20 ili 1+20. Tu i tamo se spoji na 1+3+20 ali brzo se opet vrati na 2 CA.

Screenshot

Trenutno sam na 50/10, nekad ode na 80/25, ali na netgearu ide puno vise/bolje.

 

Jesi ti nesto dodatno riktao na routeru?

Trenutno nemam B818 da i njega usporedim ali za sad nazalost nemam srece.

Ili su mozda ovi u HTu pogasili tornjeve.

Naravno budem opet sutra pokusao pa cemo vidjet, mozda je do tornjeva...

 

EDIT:

Ponovni test jutros oko 7:30...

Totalno inkonzistentno, ali uspio sam dobiti 140/90. Ali jaaaako rijetko je preko 50/30.

Sad sam ponovno spojio Netgear i cijelo vrijeme je 3CA i 150/30+. 

Uglavnom kad upload CA radi onda je ok i kad je 3CA na downloadu, ali i dalje ne radi kao netgear.

 

 

I kod mene se isti problemi događaju i uglavnom krivim HT (iako nije isključeno da postoji i neki problem u firmwareu).

Imam taj ZTE godinu i pol dana i sve je bilo super sa brzinama do prošle jeseni kada je HT počeo sa svojom "štednjom energije" i otada imam svaki dan džumbus sa brzinama, agregacijama i ćelija na koje se spaja.

Jer gase ili smanjuju signal pojedinih ćelija koje gledaju prema meni pa mi se spaja na ćelije koje ne gledaju prema meni i tako mi propadnu brzine i u agregaciji.

 

Od početka sam primijetio da ZTE ne radi dobro agregacije, jer na jednom tornju 2CA tipa B3+B20 ne agregira upload a na drugom tornju ista kombinacija daje upload do 90 Mbps. Ne mogu zaključiti jel to problem u firmwareu ili na tornjevima na koje se spaja.

 

Sad me u zadnje vrijeme HT dobrano naživcirao sa tim paljenjem/gašenjem ćelija i smanjenjem signala da sam zadnjih mjesec dana praktički stalno samo na B3 bandu, bez ikakvih agregacija di mi stabilno drži 50-70 Mbps upload.

 

 

Pošto si tek dobio router, prvo nekoliko tjedana testiraj i bilježi main ćelije na koje se spaja, neovisno dal si mu zadao agregacije ili ne i gledaj na cellmapperu dal te ćelije gledaju na tebe ili se spaja na ćelije koje ne gledaju prema tebi.

To bi isto trebao i kod Netgeara da imaš za usporedbu jel se ZTE većinom spaja na "krive" (udaljenije) ćelije ili pak iste kao Netgear.

Inače, ti si preblizu tornja, vjerojatno ćeš vječno imati probleme jer ti sigurno lovi ćelije koje ne gledaju prema tebi pa kad se u agregaciji spoji na neku takvu ćeliju, propadnu brzine.

 

 

Testiraj i rad na samo B3 bandu, gdje bi ti upload trebao biti najveći.

 

Testiraj i bez vanjskih antena dan-dva.

 

3CA i kod mene jako rijetko radi, ne znam zašto. Svega mi je par dana prošlo ljeto bio na 3CA di je download letio na 300 Mbps a upload oko 25 Mbps... Otada više ne vidim da se spaja na 3CA, nebitno jel stavim AUTO ili ručno unesem 1+3+20, on je stalno na 2CA.

 

 

Ako se i na kraju odlučiš riješiti tog ZTE-a, ne brini, brzo ćeš ga prodati, tražen je

 

 

Hvala, tocno isti problem imam i ja. 

Budem probao jos kao sto si rekao, ali mislim da cu ostati na Netgearu, jer je on izgleda najbolje sto mogu imati za sad.

Stavio sam ga sad na 3+20 i drzi ga konstantno na preko 100/30, sto mi je realno dovoljno za sve sto koristim, samo sam "lud" pa hocu najbolje izvuc iz toga, ali izgleda da bolje ne ide trenutno.  

 

MUĆAK uto 11.4.2023 16:48

Stručnjaci trebam pomoć koristim HT Unlimited tarifu na SIM 099 .....  koja inače radi normalno na mobitelima , tabletu Samsung S8+  ALI

neće radit u mobilnom routeru 

TP-LINK M7350 4G LTE .

Da napomenem da su u njemu uredno radile sve SIM  kartice sa podatkovnom i glasovnom tarifom od

A1, Telemach ,Bonbon čaj sa SIMPA SIM je sve bilo OK  ali sa ovom HT SIM 099 koja je u pretplati

ni slučajno ne radi u čemu je problem i usput ako netko zna postoji li razlika u signalu i brzinana kod HT  sa SIM 098 i 099 , ni sam be znam zašto sam dobio 099 a kupio tablet i sa tarifom Unlimited .

Tirkiz uto 11.4.2023 16:53
MUĆAK kaže...

Stručnjaci trebam pomoć koristim HT Unlimited tarifu na SIM 099 .....  koja inače radi normalno na mobitelima , tabletu Samsung S8+  ALI

neće radit u mobilnom routeru 

TP-LINK M7350 4G LTE .

Da napomenem da su u njemu uredno radile sve SIM  kartice sa podatkovnom i glasovnom tarifom od

A1, Telemach ,Bonbon čaj sa SIMPA SIM je sve bilo OK  ali sa ovom HT SIM 099 koja je u pretplati

ni slučajno ne radi u čemu je problem i usput ako netko zna postoji li razlika u signalu i brzinana kod HT  sa SIM 098 i 099 , ni sam be znam zašto sam dobio 099 a kupio tablet i sa tarifom Unlimited .

 

Pa jesi li provjerio APN koji je?

 

Treba biti internet.ht.hr

 

 

Koristim i ja tu tarifu, isto 099 broj mreže, skoro dvije godine u routeru

 

098 i 099 su HT-ovi brojevi, nema nikakve razlike, bar koliko ja znam

DDavorin uto 11.4.2023 17:01

chorba69   Kao prvo ne testiraš dobro ako hoćeš usporediti i pravilno testirati na oba routera moraš zadati iste frekvencije tj agregacije koje oba routera podržavaju. Kad se spoje pratiti jesu li na istom tornju i istim ćelijama jer nije svejedno ako imaš na jednom routeru agregaciju sa B3(10Mhz) a na drugom sa B3(20Mhz). A koliko sam vidio po slici koju si postao MF 289f ti se spajao na B3(10Mhz)+B1(15Mhz) znači 2CA a Netgear isto kažeš B3+B1 samo na koju B3 od 10 Mhz ili od 20Mhz se spajao. Možda su obje spojene sa B1 znači B3(10Mhz)+B3(20Mhz)+B1(15Mhz) i to je 3CA