Opće teme i ostali operateri

4G/5G routeri, mobilni hotspot, antene

gamer001 čet 22.7.2021 15:53

Što mislite je li mi bolje kupiti Huawei 5G CPE Pro (H112-370) ili Huawei 5G CPE Pro 2 (H122-373). Dosta su slični, s time da Pro 2 podržava ipak malo više 5G bandova što mi ne znači ništa danas, ali moglo bi značiti kroz pola godine. S druge strane, jako sam udaljen od odašiljača, vjv oko 8-9km (ali sam u jako dobrom položaju prema odašiljaču te je konfiguracija terena povoljna jer je odašiljač na uzvisini, a ja u dolini) pa ću vjerojatno trebati vanjske antene, a samo H122-370 podržava vanjske antene dok H122-373 ne podržava. Cilj mi je imati barem stabilnih 30-ak Mb/s jer na mobitelu na pojedinim mjestima u kući imam i više preko, ali moje želje su za sada skromne. 

Baš zbog ovih navedenih razloga bih išao na ovaj "stariji" model, a možda i na B818, a ovaj Pro 2 mi se čini super za ljude u gradu i urbanije sredine, ali opet me zanima vaše mišljenje.

Ne da mi se kupovat sad noviji model pa da shvatim da mi ipak treba onaj na kojeg mogu zakačit antene pa da ovaj moram prodavat i puno kemijat...

 

Unaprijed hvala na mišljenjima!

srcipesak pet 23.7.2021 13:38

Ja se osobno ne bih bacao u toliki trošak (300tinjak eur dok sam gledo te 5G krumpire) za mizernih 30mbit. B818 se da nabaviti vani za normalne novce, 4CA ili koliko već podržava, sa vanjskim antenama možda samo 2CA. Možda neki mobitel za prvu silu žrtvovat kao hotspot, pričekati jesen (rujan najranije) dok završe 5G dražbe i tobože krene 5G fiksni pristup. Vidjet ćemo koje uređaje će provideri ponuditi, a možda će ih i biti po oglasnicima za manje od 2000kn :D

Losh sub 24.7.2021 16:47

Pozdrav
Pitanje za iskusnije,
u dolasku mi je Zyxel LTE5388-M804-EUZNV1F (https://service-provider.zyxel.com/global/en/products/5g-nr4g-lte-cpes/4g-lte-cpes/idus/lte5388-m804#), maloprije sam naletio na novu 5G Logaritamsku antenu P60 Unicom MIMO LTE 700-LTE 5G 3.8GHz, 7.5-10.5dB, e sad dali mi se isplati uzeti tu antenu pošto ruter ne podržava 5G frekvencije(u buducnosti ga namjeravam promjeniti za 5G model kad dođu i frekvencije) ili da idem na Logaritamsku antenu P56 Unicom MIMO 790-2700MHz, 9.5-11.5dBi, dal bi ta 5G antena stvarala ikakve probleme ovom 4G ruteru ili bi jednostavno odradila svoje ali je malko slabija od P56 sto mi vjeovatno nebi stvaralo neku preveliku razliku?
Ugl. namjeravam uzeti od A1 super homebox ali samo SIM karticu, za informaciju udaljen sam od repetitora cca 1.5km, repetitor je vidljiv sa krova kuce i na njemu su otvorene 4 frekvencije B1, B3, B7 i B20, mjesto je na moru i tokom ljeta zna biti teži krkljanac na repetitoru.
Hvala unaprijed na savjetima

turista ned 25.7.2021 10:57

  Pozdrav!

  Potpuni sam laik u ovom polju, pa molim savjet. Da li je router ZTE MF286R Cat6, A1 homebox, dobar router? Neki nude TP-TL-MR6400. Ili neki treći u rangu do 600 - 700 kn? Odašiljač je blizu tako da signal nije problem.

horihoro ned 25.7.2021 12:00
turista kaže...

  Pozdrav!

  Potpuni sam laik u ovom polju, pa molim savjet. Da li je router ZTE MF286R Cat6, A1 homebox, dobar router? Neki nude TP-TL-MR6400. Ili neki treći u rangu do 600 - 700 kn? Odašiljač je blizu tako da signal nije problem.

 Onda uzmi Huawei b535 odlican ruter podržava 2 frekvencije 

DDavorin ned 25.7.2021 19:32
Losh kaže...
Pozdrav
Pitanje za iskusnije,
u dolasku mi je Zyxel LTE5388-M804-EUZNV1F (https://service-provider.zyxel.com/global/en/products/5g-nr4g-lte-cpes/4g-lte-cpes/idus/lte5388-m804#), maloprije sam naletio na novu 5G Logaritamsku antenu P60 Unicom MIMO LTE 700-LTE 5G 3.8GHz, 7.5-10.5dB, e sad dali mi se isplati uzeti tu antenu pošto ruter ne podržava 5G frekvencije(u buducnosti ga namjeravam promjeniti za 5G model kad dođu i frekvencije) ili da idem na Logaritamsku antenu P56 Unicom MIMO 790-2700MHz, 9.5-11.5dBi, dal bi ta 5G antena stvarala ikakve probleme ovom 4G ruteru ili bi jednostavno odradila svoje ali je malko slabija od P56 sto mi vjeovatno nebi stvaralo neku preveliku razliku?
Ugl. namjeravam uzeti od A1 super homebox ali samo SIM karticu, za informaciju udaljen sam od repetitora cca 1.5km, repetitor je vidljiv sa krova kuce i na njemu su otvorene 4 frekvencije B1, B3, B7 i B20, mjesto je na moru i tokom ljeta zna biti teži krkljanac na repetitoru.
Hvala unaprijed na savjetima

 Bolje da si uzeo odmah 5G router jer ovaj Zyxel LTE5388-M804-EUZNV1F to je 2CA router ,a ti imaš dostupne 4 frekvencije 4CA. Bolje bi bilo da si uzeo B818 osim  ako je ovaj Zyxel bio petstotinjak kn onda ok. 5G će kroz dva mjeseca biti već pušten.

lord22 pon 26.7.2021 17:18

Stigli mi adapteri i  nebudi ljen odmah sam ih ugradio u ruter huawei h112-370 jer dotični ima vanjske antene koje rade isključivo samo za 5g mrežu.

Imam vanjske antene za 4g ali ih nisam mogao iskoristiti. Odspoio sam unutarnju antenu i sa adapterom premostio na kučište rutera i tako spojio na vanjsku antenu. Stvar radi.

To sam napravio jer mi je upload bitan.

Rocki pon 26.7.2021 17:45

Postižem brzinu do 320 mbps sa b818 i antenama p56. Sistem radi sa 4 frekvencije (800, 1800, 2100 i 2600 Mhz) dosta stabilan. Ma meni i ne treba 5G onaj pravi?
www.speedtest.net/my-result/a/7343371224

DDavorin pon 26.7.2021 20:06
Rocki kaže...
Postižem brzinu do 320 mbps sa b818 i antenama p56. Sistem radi sa 4 frekvencije (800, 1800, 2100 i 2600 Mhz) dosta stabilan. Ma meni i ne treba 5G onaj pravi?
www.speedtest.net/my-result/a/7343371224

 Dosta ti je opterećena bazna korisnicima. Ili ti je lošiji signal, Naravno da ti ne treba 5G ako si zadovoljan time što imaš.

Rocki uto 27.7.2021 16:07

Da mi je opterećena bazna stanica brzina bi bila i 10 puta manja. Ti vidiš negdje da to ni dobra brzina?... ma signal je bomba. Ali..... 5G je 5G, brzine trebaju ići i preko 1000 Mbps (na pravi 5G), to je već nešto.

DDavorin uto 27.7.2021 17:09
Rocki kaže...
Da mi je opterećena bazna stanica brzina bi bila i 10 puta manja. Ti vidiš negdje da to ni dobra brzina?... ma signal je bomba. Ali..... 5G je 5G, brzine trebaju ići i preko 1000 Mbps (na pravi 5G), to je već nešto.

 Ja vidim ako ti ne vidiš da nije opterećena treba ići preko 550Mbps. I kod mene je opterećena samo u sitne sate noću ide preko 500Mbps.

imsonotgonnatellyoumyname uto 27.7.2021 17:59

Pozz ekipa.

 

Treba mi nešto da imam Wi-Fi gore na katu. Poželjno da mi ne dođe razbiti prozor od latencije u igricama, no realno najbitnije da 6-7 uređaja budu spojena te da mogu gledati FHD video na barem dva uređaja istovremeno (inače imam 7-8 MB/s down). Vidim da mi ovi ekstenderi stvaraju novu mrežu, kao hotspot na računalu. Postoji li opcija da se širi ista mreža, bez potrebe za (automatskim) prebacivanjem u slučaju gubitka signala? Dali je to onaj mesh wifi koji košta 15 puta više?

 

Gledam ovo tu čudo jer mi se sviđa to što ne gubim utičnicu. Vrijedi li ovakvo nešto ili postoje bolje opcije? Ne bi baš išao preko 200-250kn.
https://www.links.hr/hr/wireless-range-extender-tp-link-tl-wa860re-300mbps-802-11b-g-n-2-vanjske-antene-dodatna-uticnica-zidni-053515028

 

AF139 uto 27.7.2021 19:03

LAN kabal na kat pa spoji žično na PC a ako ih je više spoji preko switch-a.

I Mesh i extenderi dodatno smanje radnu brzinu i latenciju jer su WIFI koji ovise o nivou smetnji , preprekama i broju korisnika koji djele istu "žicu" tj eter.

AF139 uto 27.7.2021 19:31

 @lord22

Antene se ne djele na 3G/4G/5G već po frekvenciji .

Kod spajanja gledaj da vanjske antene ne spojiš na unutarnje od WIFI 2,4 ili 5GHz ...bilo je i takvih slučajeva.

Frekvencije za 5G će se tek saznati u slijedećem mjesecu kad završi nadmetanje u HAKOM-u a izgleda da će se koristiti i 700MHz band.

AF139 uto 27.7.2021 22:12

Ako nemožeš provuć LAN kabal na sprat ostaje samo rješenje ako je struja provučena na sprat da koristiš Powerline adapter koji ima ugrađen wifi AP.

Inače za provuć LAN kabal ljudi su se snalazili sa cjevima od telefona , antenske instalacije , ventilacije pa i dimnjacima koji se ne koriste .

Svakako na tih pola metra betona niti jedan wifi neće raditi kako treba pa ni taj 300Mbps sa tvog linka koji u idealnim uvjetima bez prepreka i smetnji okolnih korisnika može dostići radnu brzinu do 75Mbps maksimalno.

Skuplji dual band još gore jer prepreke (beton) na 5,8GHz imaju veće gušenje nego na 2,4GHz.

DDavorin sri 28.7.2021 08:19

imsonotgonnatellyoum U tvom slučaji jedino trajno rješenje je lan kabel i na katu kvalitetan Access point i to ovaj AP . Time si riješio kat za sva vremena neovisno jel mobilni internet bakar ili optika. A pola metra betona za pravu udarni bušilici nikakav problem...... Sa svim drugim opcijama možda ćeš u početku biti zadovoljan ali s vremenom trebat ćeš veću propusnost i 70Mbps ti neće biti dovoljno na katu.

imsonotgonnatellyoumyname sri 28.7.2021 08:34
DDavorin kaže...

imsonotgonnatellyoum U tvom slučaji jedino trajno rješenje je lan kabel i na katu kvalitetan Access point i to ovaj AP . Time si riješio kat za sva vremena neovisno jel mobilni internet bakar ili optika. A pola metra betona za pravu udarni bušilici nikakav problem...... Sa svim drugim opcijama možda ćeš u početku biti zadovoljan ali s vremenom trebat ćeš veću propusnost i 70Mbps ti neće biti dovoljno na katu.

 Ne pada mi na pamet ništa razbijati i provlačiti žicu. U sobi na katu, direktno iznad routera, imam solidan signal. Tamo ću postaviti extender. Samo me zanimalo koji da uzmem. Ne treba mi ništa fensi, ništa preko 200kn jer ionako i toj kući nemam preko 6-7 MB/s.

 Extender će se koristiti za mobitele i tablete. Tu mi latencija nije bitna jer će se koristiti samo za YouTube, Netflix i sl.
 PC ima dosta jaku antenu pa hvaća signal s kata ispod sam po sebi. Dosad sam njega koristio kao hotspot.

 

 One Powerline adaptere ne mogu koristiti jer je kat, na posebnom strujnom krugu.

AF139 sri 28.7.2021 22:30

Nema informacije koliko imaš brzine na ISP modemu/ruteru žično i ima li vanjske antene ?

Ako provučeš kabal na kat i koristiš wifi adapter koji može raditi u AP modu može s na wifi dobiti duplo veća brzina (npr. 150Mbps na 2,4GHz) nego sa wifi adapterom u repeater modu ( extender). Svakako ako od ISP imaš samo 10-20 Mbps da tu razliku nećeš ni primjetiti.

Imao sam dvaput slučaj da Powerline radi bez problema među etažama koje imaju zasebna brojila ali kad su na istoj fazi....dakle bez probe se još nezna ništa.

DDavorin pet 30.7.2021 10:57
Losh kaže...
Pozdrav DDavorin

Jeftino dobivam taj ruter, a hitno mi treba.
Uglavnom ruter podržava u DL 3CA a u UL 2CA, UL mi nije toliko bitan.

 Javi kad ti dođe router baš me zanima koje agregacije podržava.

bezimeni ned 1.8.2021 14:34

Koristim Huawei B818-263 router (vodafone software) i vip karticu. Prije par dana me poceo zezat internet, malo ga ima malo nema. Otkrio sam da je problem kad se router spoji na Band 7. Kad iskljucim tu frekvenciju router na ostale 3 radi normalno. Ako je dodam opet sve radi normalno dok je primarna frekvencija jedna od ostale tri (cak je i brzina veca nego kad su samo 3 frekve.), ali nakon nekog vremena router postavi Band 7 kao primarnu (otkad su na toranj dodali band 7 router nju postvalja kao zadanu) i onda nema neta. Ako postavim router da radi samo na band 7 huactrl app pokazuje pun signal kao da je spojen ali nema neta. Moje pitanje je dali je tehnicki moguce da na routeru neradi samo jedna frekvencija dok ostale rade ili je to nesto do vipa (radovi na tornju ili tak nesto)? Takodjer dali mogu nekako sprijecit router da postavlja band 7 kao primarni? Nazalost nemogu isproubat kartice drugih operater jer jedino vip ima tu frekvenciju na mome podrucju. Hvala

 

matotheBUG ned 1.8.2021 16:04

Pozdrav,

 

Trenutno koristim MF 286 B3.0 i software je na 1.0.0...

Kupljen je pred 2-3godine sa UO tele2 pokucno 1TB(neograniceno)... prosle godine UO je istekla i trenutno placam bezbrojgb opciju 200kn/mj preko bona i idalje ide okej brzina za uvjete kakvi su u mom malom mjestu gdje je vecinom bakrena linija od max 10Mbit/s ili poneka ulica gdje je MagicNet provuko optiku i do 1Gbit/s... 

Mjesto: Prelog, medjimurje.

Nalazim se na nekih 2km zracne linije od odasiljača koji po mapi onoj prikazuje da je 1 i 3, nerazumijem se u frekvencije i neznam kako da vidim koje frekvencije mogu sa njega, snaga signala je trenutna -83dBm iako vjerujem da ga stavim na stranu kuce gdje je odasiljac bilo bi bolje ako sam dobro shvatio prijasnjih 10tak i prvih 10tak stranica teme. Brzinu koju imam trenutno prikazuje na xboxu i na PCu preko kabla oko 80/50 do 90/80 sa najmanjom 45/25 na wifiu 2.4Ghz (5Ghz je iskljucen manualno jer mi je smetao za wifi slusalice na xboxu-krckanja i white noise). Ovaj mj bih htio nadograditi router na nesto bolje od ovog jer vec je polako i utor za SIM otisao(moram sa čačkalicom nabit SIM u utor da ucitava...) 

 

E sad budzet je nekih 200€ za taj projekat i ako moze pojašnjenje i malo bolji uvod u frekvencije i ostalo neciljam na brzine od 500 ali ako poduplam brzinu i kvalitetu same veze vec sam na konju :-) 

 

Takodjer problem koji imam od danas je da sam pred 10dana otisao sa ruterom na more i tamo uredno koristio mrežu i danas se vratio i prikazuje mi na xboxu DoubleNAT strict... i nikako ga se rijesit taj problem prije nije bio nego ne bio NAT type 2 (srednji ni ok ni lose)... prikazuje da koristim ukljucen NAT na ruteru i na switchu te da iskljucim jednog ili u brigde mode, a koristim zapravo samo Zte 4g ruter😂... 

 

Ako treba kakav info od mene slobodno mi napisite i malo objasnite kako doc do tog podatka.

 

Lp, Matija

Lil Dice ned 1.8.2021 19:54

Prema cellmaperu kod tebe su samo 2 banda tako da nećeš ni imati koristi od routera koji kombinira 3 frekvencije, a to bi bili b715, b818, mf286d... Trenutno baš i nema nešto routera u prodaji, njuškalo i lihvari nisu ni vrijedni spomena, ebay isto ništa. Jedina opcija satshop.fi B818 160€.

 

U vezi xboxa, da bi dobio nat open treba sve portove forwardirati, nat type - cone i cgnat od strane operatera isključen.

GrimReaperKC ned 1.8.2021 20:12

znam da nije tema prodaja i kupnja, al ako ce netko trebat imam huawei b818 na prodaju. 

slobodno se javite u box s ponudom pa se dogovorimo oko cijene.

 

moze i proba ako ste u/oko koprivnice.

 

preselio se i konacno OPTIKA u pogonu 

subi91 ned 1.8.2021 21:35

Imam par pitanja za ove koji imaju B818 VODAFONE (kupljen u DE) , zanima me dali im puca učestalo veza? Koja je razlika između ovog brendiranog i običnog (vodafone je 50-ak eura jeftiniji).

matotheBUG ned 1.8.2021 21:41
Lil Dice kaže...

Prema cellmaperu kod tebe su samo 2 banda tako da nećeš ni imati koristi od routera koji kombinira 3 frekvencije, a to bi bili b715, b818, mf286d... Trenutno baš i nema nešto routera u prodaji, njuškalo i lihvari nisu ni vrijedni spomena, ebay isto ništa. Jedina opcija satshop.fi B818 160€.

 

U vezi xboxa, da bi dobio nat open treba sve portove forwardirati, nat type - cone i cgnat od strane operatera isključen.

 

A kako da namjestim sa ovim ZTE mf268 da ukombinira te dve frekvenvije imam opciju Auto 4g 3g 2g ako to mislis

 

A sto trebam uradit da otvorim sve portove ili da mi gostopa iz Teletine2 sada telemacha iskljuce? Ako mozes objasnit pa da ih sutra zovnem.

 

P.S. Otvorio te portove u ruteru jucer i nepomaze kome i sta javit da mi maknu NAT od strane ISP?

Hvala