Fanu uto 15.3.2016 12:47

Imam od bneta technicolor router (ne znam tocno koji model, dali su mi ga prije tjedan dana tako da pretpostavljam da je zadnji koji imaju u ponudi) i super+ internet (20/5Mbit)

 

prvi dan preko wirelessa (2.4GHz) - download 19Mbit, upload 5.1Mbit

zadnjih dana 3.6/1.9 max

prebacim mrezu na 5GHz/40MHz, download ode na 18.7Mbit ali upload ne prelazi 1.9 

 

preko zice nema nikakvih problema, samo wireless kenja

koliko vidim po netu i drugi se zale na navedeni problem

 

plan mi je stoga nabaviti drugi router kojeg bi spojio na tog technicolora i koji bi mi sluzio samo za wireless konekciju (po mogucnosti 802.11ac) 

 

kako bih trebao spojiti ta 2 routera (samo preko lan portova ili preko wan porta?) te koji 802.11ac router najbolje uzeti za takvo sta? zivim u manjem stanu u stambenoj zgradi, tako da domet nije neki prioritet ali zato 5ghz/40mhz jest zbog brdo drugih signala u zgradi..

 

tnx

Valentin17 uto 15.3.2016 18:41
Fanu kaže...

Kupiš si uređaj koji ti podržava repeater mod, odnosno da ga spojiš na WLAN postojećega uređaja. Moja preporuka je TP-Link TL-WA701ND.

Uređaj koji ti imaš vjerojatno ima slabu antenu, e sad ako signal taj hvataš sa jačom antenom, ne bi trebalo biti problema, nećeš

se ograničavati nekakvim kabelom nego možeš novi uređaj postaviti gdje hoćeš, još dodatno proširiti opseg WLAN signala, podešavanje

repeater moda je krajnje jednostavno, ukoliko zatrebaš pomoć, tu sam.

AF139 uto 15.3.2016 21:05

:D ...nogometna utakmica, a vidiš prijatelja 50m dalje i hoćeš pričat sa njim...pa ti netko na 25m pomaže i prenosi riječi ...koliko će to biti sporije nego direktno jer kad riječi ne prođu mora se stalno ponavljati ?, a za direktno od smetnji i galame neide :(

 

Za brzinu od tih 20/5Mbit/s  je dovoljan neki prastari "g" wifi adapter iako se danas bez problema jeftino nađe i "n" , samo birati wifi adaptere sa vanjskom antenicom a ne one koji izgledaju kao memory-stick :(

 

Poznato je da 5GHz daleko lošije prolazi kroz prepreke ( zidovi itd.) naprema 2,4GHz pa se 5GHz koristi većinom za linkove pri optičkim vidljivostima.

 

Još poznatije je da je WiFi nužno zlo samo radi smartfona, tableta i "nekima" laptopa.

Sve ostalo se može riješiti smetnji korištenjem LAN kabla koji nema smetnje i do 100m imaš 100/100 Mbit/s.

 

Preporuka je za wifi pronaći kanal sa najmanje smetni okolnih korisnika wifi uređaja koji su uglavnom na 1 i 11 kanalu i na ruteru dobar kanal postaviti fiksno.

Fanu sri 16.3.2016 10:45

mislim da me obojica niste razumjeli

 

zivim u stambenoj zgradi sa jedno 15+ mreza oko mene - pretpostavljam da je velika vecina njih (ako ne i sve) podesena na standardnih 2.4GHz/20MHz (jos ako se uzmu u obzir sve mikrovalne i bluetooth uredjaji zagusenje je veliko) 

 

nemam problema sa samom jacinom signala na 2.4GHz - ono s cime trenutno imam problema jest sa izrazito sporom brzinom prijenosa na 2.4GHz (3/1Mbit - na 2m sam od rutera) dok na 5GHz/40MHz sve fercera bez problema (19/5Mbit)

 

posto svi uredjaji koje imam u stanu podrzavaju 5GHz (i 802.11ac), nije mi problem prijeci na tu frekvenciju - no jedini "problem" jest sto bnet technicolor ruter nema podrska za 802.11ac standard, vec samo 802.11n 

pa sam mislio disejblati wlan na technicoloru, uzeti 802.11ac router i spojiti ga preko wan porta (ili lan, stogod) na technicolora

 

onda bi mi taj novi router sluzio samo i iskljucivo kao wlan uredjaj a technicolor kao uredjaj koji ce njemu davati pristup na internet

 

rado bih izbacio technicolor ruter iz cijele price da na trzistu postoji koji normalan 802.11ac router sa koaksijalnim prikljuckom (koji je potreban za bnet)...ovako sam prisiljen yebati se sa 2 routera da bih dobio 802.11ac ili koristiti 802.11n na 5ghz/40mhz ili moliti bnet da mi daju 802.11ac router (sto sumnjam da uopce imaju u ponudi)

 

 

naravno da bi najbolja opcija bila sve uredjaje spojiti preko LANa, ali nisam u mogucnosti to napraviti (kako da spojim mobitel i tablet..) niti mi se da provlaciti lan kabel preko cijele sobe do kompa (zato sam i uzeo: http://www.tomshardware.com/reviews/ac1200-usb-wifi-adapter-roundup,4241-3.html koji je izgleda trenutno najbolji wlan stick na trzistu)

 

 

i svjestan sam ogranicenja 5GHz frekvencije, ali zivim u stanu od 50m2 i vecinu vremena su mi svi uredjaji u istoj sobi kao i router tako da problema nema.

 

 

suma sumarum:

 

1) wireless uredjaji (mobiteli, tableti) mi imaju ocajne brzine prijenosa trenutno preko wlan mreze zbog brdo uredjaja u zgradi koje koriste 2.4ghz frekvenciju

2) 5ghz nije problem jer imam mali stan i vecinom su svi ti uredjaji u istoj sobi kao i router

3) zanima me ima li 802.11ac router sa koaksijalnim prkljuckom kojeg mogu koristiti kao zamjenu za trenutni technicolor router kojeg sam dobio od bneta ili moram kupiti 802.11ac router bez koaksijalnog prikljucka, njega spojiti na technicolora i da mi sluzi samo za wlan mrezu 

ITman sri 16.3.2016 11:30
Fanu kaže...

mislim da me obojica niste razumjeli

 

zivim u stambenoj zgradi sa jedno 15+ mreza oko mene - pretpostavljam da je velika vecina njih (ako ne i sve) podesena na standardnih 2.4GHz/20MHz (jos ako se uzmu u obzir sve mikrovalne i bluetooth uredjaji zagusenje je veliko) 

 

nemam problema sa samom jacinom signala na 2.4GHz - ono s cime trenutno imam problema jest sa izrazito sporom brzinom prijenosa na 2.4GHz (3/1Mbit - na 2m sam od rutera) dok na 5GHz/40MHz sve fercera bez problema (19/5Mbit)

 

posto svi uredjaji koje imam u stanu podrzavaju 5GHz (i 802.11ac), nije mi problem prijeci na tu frekvenciju - no jedini "problem" jest sto bnet technicolor ruter nema podrska za 802.11ac standard, vec samo 802.11n 

pa sam mislio disejblati wlan na technicoloru, uzeti 802.11ac router i spojiti ga preko wan porta (ili lan, stogod) na technicolora

 

onda bi mi taj novi router sluzio samo i iskljucivo kao wlan uredjaj a technicolor kao uredjaj koji ce njemu davati pristup na internet

 

rado bih izbacio technicolor ruter iz cijele price da na trzistu postoji koji normalan 802.11ac router sa koaksijalnim prikljuckom (koji je potreban za bnet)...ovako sam prisiljen yebati se sa 2 routera da bih dobio 802.11ac ili koristiti 802.11n na 5ghz/40mhz ili moliti bnet da mi daju 802.11ac router (sto sumnjam da uopce imaju u ponudi)

 

 

naravno da bi najbolja opcija bila sve uredjaje spojiti preko LANa, ali nisam u mogucnosti to napraviti (kako da spojim mobitel i tablet..) niti mi se da provlaciti lan kabel preko cijele sobe do kompa (zato sam i uzeo: http://www.tomshardware.com/reviews/ac1200-usb-wifi-adapter-roundup,4241-3.html koji je izgleda trenutno najbolji wlan stick na trzistu)

 

 

i svjestan sam ogranicenja 5GHz frekvencije, ali zivim u stanu od 50m2 i vecinu vremena su mi svi uredjaji u istoj sobi kao i router tako da problema nema.

 

 

suma sumarum:

 

1) wireless uredjaji (mobiteli, tableti) mi imaju ocajne brzine prijenosa trenutno preko wlan mreze zbog brdo uredjaja u zgradi koje koriste 2.4ghz frekvenciju

2) 5ghz nije problem jer imam mali stan i vecinom su svi ti uredjaji u istoj sobi kao i router

3) zanima me ima li 802.11ac router sa koaksijalnim prkljuckom kojeg mogu koristiti kao zamjenu za trenutni technicolor router kojeg sam dobio od bneta ili moram kupiti 802.11ac router bez koaksijalnog prikljucka, njega spojiti na technicolora i da mi sluzi samo za wlan mrezu 

 

 

Najjeftinije rješenje ti je kupiti 802.11ac router, njega zaštekat u LAN port Technicolora i isključiti wireless na istom (Technicoloru). Best buy ti je kakti TP-Link Archer C2 AC750 oko 350 kn (imaš i skupljih TP-L Archera, npr. Archer C7 za 800-tinjak novaca hrvatskih) zavisi koliko love misliš potrošit, al i ovaj jeftiniji bi prema review-ima trebal bit i više nego dovoljan za tvoj stan. Za neki ADSL WiFi router sa koaksijalnim jack-om ne znam, a ako ga i najdeš koštal te bu sigurno više nego ovaj setup Technicolor + TP-Link za Wireless.

Fanu sri 16.3.2016 12:30

tnx na prijedlogu

 

da, kontam i kad bi nasao router sa koaxijalnim prikljuckom da bi mi i dalje bio beskoristan posto ne bi imao bnet konfiguraciju (firmware) u sebi za internet..

 

provjerim onda TP-Link Archer C2 AC750 (znaci dovoljno ga je spojiti preko obicnog LAN porta sa technicolorom, ne mora biti WAN port? u tom slucaju ne moram ni petljati oko DHCP i ostalih postavki?)- ako ima neki drugi best buy 802.11ac router do 500kn javite

 

 

btw mogu li taj technicolor router koristiti iskljucivo za internet passthrough, tj da on samo prosljedjuje internet konekciju na TP-Link router koji ce onda procesuirati i enkapsulirati sav promet (LAN+WLAN)? ili ce technicolor i dalje morati trositi svoje resurse za obradu tog internet prometa? 

zelim izbjeci situaciju gdje se technicolor gusi kad je na njega spojeno vise uredjaja i kad je pokrenut torrent klijent koji koristi sav bandwidth - pa ako tp-link ima kvalitetniji hardver da on to sve onda obradjuje

ITman sri 16.3.2016 13:59
Fanu kaže...

tnx na prijedlogu

 

da, kontam i kad bi nasao router sa koaxijalnim prikljuckom da bi mi i dalje bio beskoristan posto ne bi imao bnet konfiguraciju (firmware) u sebi za internet..

 

provjerim onda TP-Link Archer C2 AC750 (znaci dovoljno ga je spojiti preko obicnog LAN porta sa technicolorom, ne mora biti WAN port? u tom slucaju ne moram ni petljati oko DHCP i ostalih postavki?)- ako ima neki drugi best buy 802.11ac router do 500kn javite

 

 

btw mogu li taj technicolor router koristiti iskljucivo za internet passthrough, tj da on samo prosljedjuje internet konekciju na TP-Link router koji ce onda procesuirati i enkapsulirati sav promet (LAN+WLAN)? ili ce technicolor i dalje morati trositi svoje resurse za obradu tog internet prometa? 

zelim izbjeci situaciju gdje se technicolor gusi kad je na njega spojeno vise uredjaja i kad je pokrenut torrent klijent koji koristi sav bandwidth - pa ako tp-link ima kvalitetniji hardver da on to sve onda obradjuje

 U WAN port inače ide telefonska linija kod combo modem+router koji dobiješ od ISP-a, ali s obzirom da ti je Technicolor spojen na Internet, na njemu isključiš WiFi i DHCP i kabel zaštekaš u jedan LAN port na njemu a na novom routeru kabel probaš piknut u WAN port da ti LAN portovi budu slobodni ako ti trebaju svi (trebalo bi funkcionirati, ako ne prebaciš kabel iz WAN-a u LAN port), na novom routeru postaviš IP adresu da bude na istom subnetu ko i na Technicolor-u (npr. ak je na njemu 192.168.5.1 na novom routeru nek bude 192.168.5.2), default gateway nek bude IP adresa Tehnicolora, također na novom routeru uključiš DHCP da onda on hendla IP-e za sve uređaje koji trebaju pristup Internetu. ISP-i obično okljaštre software routera, pa ako sve uređaje spojiš preko novog routera na njemu bi trebalo biti naprednih opcija poput QoS-a da moreš imat bolju kontrolu nad korištenjem i raspodjelom Internet bandwidtha.

Fanu čet 17.3.2016 19:16
ITman kaže...

 

izbor je pao na Asus RT-AC56U kojeg cu koristiti kao access point - ima 802.11ac, usb3 i beamforming tako da bi trebao biti future proof 

 

naisao sam i na jeftinijeg Asus RT-AC55U ali vidim da se ljudi zale na probleme sa konekcijom i na spore brzine prijenosa preko USBa..

Fanu pon 21.3.2016 20:34

btw cisto da javim da sam kontaktirao bnet tehnicku podrsku, rekao im da bih zelio da mi prebace TC7200 u bridge mode, rekao je lik da mora bit valjan razlog za to - rekao sam im da imam vlastiti router, nakon cega je on rekao da ce jedan od tehnicara napraviti trazenu izmjenu iduci dan..

 

ako bi technicolor onda bio u bridge modu, pretpostavljam da po njemu onda ne moram nista konfigurirati (DHCP, port forwarding, itd)? vec on doista samo prosljedjuje net Asus routeru? samo ih spojim preko WAN porta i to je to?

ITman sri 23.3.2016 13:14
Fanu kaže...

btw cisto da javim da sam kontaktirao bnet tehnicku podrsku, rekao im da bih zelio da mi prebace TC7200 u bridge mode, rekao je lik da mora bit valjan razlog za to - rekao sam im da imam vlastiti router, nakon cega je on rekao da ce jedan od tehnicara napraviti trazenu izmjenu iduci dan..

 

ako bi technicolor onda bio u bridge modu, pretpostavljam da po njemu onda ne moram nista konfigurirati (DHCP, port forwarding, itd)? vec on doista samo prosljedjuje net Asus routeru? samo ih spojim preko WAN porta i to je to?

Na Technicolor-u isključi DHCP, on ti sad ima samo ulogu modema, a s obzirom da se svi uređaji budu spajali na Asus - na njemu uključi DHCP. 
Spajaš kabel na Technicolor-u u LAN port, a na Asus-u zaštekaj u WAN port (plavi) i onda laptop ili komp sa kablom spojiš u LAN port od Asus-a da ga iskonfiguriraš (DHCP, port forwarding ako ti treba, promjeniš defaultnu lozinku za pristup routeru - to nije nužno ali sigurnosti radi je preporučljivo, složiš Wireless: SSID ako nećeš da bude defaultni, pass za wireless (obavezno WPA2)). I onda se probaš spojit prek wireless-a pa buš videl kak dela. 
Dok složiš javi kak je prošlo.
Pozz

Fanu sri 23.3.2016 13:56
ITman kaže...
Fanu kaže...

btw cisto da javim da sam kontaktirao bnet tehnicku podrsku, rekao im da bih zelio da mi prebace TC7200 u bridge mode, rekao je lik da mora bit valjan razlog za to - rekao sam im da imam vlastiti router, nakon cega je on rekao da ce jedan od tehnicara napraviti trazenu izmjenu iduci dan..

 

ako bi technicolor onda bio u bridge modu, pretpostavljam da po njemu onda ne moram nista konfigurirati (DHCP, port forwarding, itd)? vec on doista samo prosljedjuje net Asus routeru? samo ih spojim preko WAN porta i to je to?

Na Technicolor-u isključi DHCP, on ti sad ima samo ulogu modema, a s obzirom da se svi uređaji budu spajali na Asus - na njemu uključi DHCP. 
Spajaš kabel na Technicolor-u u LAN port, a na Asus-u zaštekaj u WAN port (plavi) i onda laptop ili komp sa kablom spojiš u LAN port od Asus-a da ga iskonfiguriraš (DHCP, port forwarding ako ti treba, promjeniš defaultnu lozinku za pristup routeru - to nije nužno ali sigurnosti radi je preporučljivo, složiš Wireless: SSID ako nećeš da bude defaultni, pass za wireless (obavezno WPA2)). I onda se probaš spojit prek wireless-a pa buš videl kak dela. 
Dok složiš javi kak je prošlo.
Pozz

 

spojio sam kabel u lan port na technicoloru i u wan port na asusu

na asusu je ukljucen DHCP i podesio sam wireless i sve ostalo sto sam mislio - sve radi bez problema

 

doduse asus nije u PPPoE nacinu rada vec u wireless router (automatic) nacinu rada - mogu na njemu enejblati PPPoE ali ne znam sta da upisem pod detalje konekcije (user/pass) posto to bnet izgleda automatski pusha na modem (technicar ni ne mora to upisivati, vec samo javi ovima u centrali da konfiguriraju modem)

 

 

jedini je problem sad sto vise ne znam kako pristupiti technicolor admin pageu - prije sam to radio preko 192.168.0.1 a sad vise nece (asusu pristupam preko 192.168.1.1 ako se ne varam)

ITman čet 24.3.2016 12:05
Fanu kaže...
ITman kaže...
Fanu kaže...

btw cisto da javim da sam kontaktirao bnet tehnicku podrsku, rekao im da bih zelio da mi prebace TC7200 u bridge mode, rekao je lik da mora bit valjan razlog za to - rekao sam im da imam vlastiti router, nakon cega je on rekao da ce jedan od tehnicara napraviti trazenu izmjenu iduci dan..

 

ako bi technicolor onda bio u bridge modu, pretpostavljam da po njemu onda ne moram nista konfigurirati (DHCP, port forwarding, itd)? vec on doista samo prosljedjuje net Asus routeru? samo ih spojim preko WAN porta i to je to?

Na Technicolor-u isključi DHCP, on ti sad ima samo ulogu modema, a s obzirom da se svi uređaji budu spajali na Asus - na njemu uključi DHCP. 
Spajaš kabel na Technicolor-u u LAN port, a na Asus-u zaštekaj u WAN port (plavi) i onda laptop ili komp sa kablom spojiš u LAN port od Asus-a da ga iskonfiguriraš (DHCP, port forwarding ako ti treba, promjeniš defaultnu lozinku za pristup routeru - to nije nužno ali sigurnosti radi je preporučljivo, složiš Wireless: SSID ako nećeš da bude defaultni, pass za wireless (obavezno WPA2)). I onda se probaš spojit prek wireless-a pa buš videl kak dela. 
Dok složiš javi kak je prošlo.
Pozz

 

spojio sam kabel u lan port na technicoloru i u wan port na asusu

na asusu je ukljucen DHCP i podesio sam wireless i sve ostalo sto sam mislio - sve radi bez problema

 

doduse asus nije u PPPoE nacinu rada vec u wireless router (automatic) nacinu rada - mogu na njemu enejblati PPPoE ali ne znam sta da upisem pod detalje konekcije (user/pass) posto to bnet izgleda automatski pusha na modem (technicar ni ne mora to upisivati, vec samo javi ovima u centrali da konfiguriraju modem)

 

 

jedini je problem sad sto vise ne znam kako pristupiti technicolor admin pageu - prije sam to radio preko 192.168.0.1 a sad vise nece (asusu pristupam preko 192.168.1.1 ako se ne varam)

ISP ti mora dat podatke za PPPoE, uređaj/router koji je u PPPoE modu ti obično radi i NAT, pa bi na njemu trebal bit enable-an i DHCP, s obzirom da ti je Technicolor u bridge modu (zato mu nemreš pristupit) na njemu je disable-an NAT i DHCP (tak i treba bit) onda traži od BNeta podatke za PPPoE i Asus stavi u PPPoE mod sa uključenim DHCP-om. Ako ti iz nekog razloga ne budu htjeli dat podatke za PPPoE onda moreš i dalje koristit Asus tak kak je (ako sve radi kak veliš).

Markić7 čet 21.4.2016 01:35

Da ne otvaram bezveze drugu temu pa ako moze nek bude to ovdje. 

 

Htio bi povezati 2 rutera koji su međusobno udaljeni 200 metara. i naravno ima puno prepreka tj objekata izmedu njih pa bezično preko njih znam da ne dolazi u obzir. Davno sam čuo da postoje gubici ako se koriste antene koje bi stavio kraj krova ali i ovako ruteri nemaju mogučnost stavljanja antene. Nego mi je davno netko spomenuo neko drugačije rješenje, koristeči wifi uređaj koji se stavlja kraj krova i on je povezan sa ruterom preko lan kabla.

 

Koliko bi to koštalo tj koji bi bio najjeftiniji ? 

 

Na drugom objektu mi nije potreban ruter ali buduči da više nemam slobognih priklučaka, jel bi switcher bio isto dobar ? mislim ne trebam sa modemom. Htio bih barem 7 priklučaka. Na njih bi kopčao kamere za videonazdor. Sve bi to htio primati u kući koja je udaljena 200metara dalje. 

 

 

dankec pon 2.5.2016 13:19

Budući da ću biti u istoj kaši (technicolor u bridge + moj router na njega) zanima me kako se ova priča iznad završila, tj, da li BNet daje PPPoE podatke ili se router koji se kači na Technicolora namješta u DHCP?

 

 

ITman pon 9.5.2016 10:24
Markić7 kaže...

Da ne otvaram bezveze drugu temu pa ako moze nek bude to ovdje. 

 

Htio bi povezati 2 rutera koji su međusobno udaljeni 200 metara. i naravno ima puno prepreka tj objekata izmedu njih pa bezično preko njih znam da ne dolazi u obzir. Davno sam čuo da postoje gubici ako se koriste antene koje bi stavio kraj krova ali i ovako ruteri nemaju mogučnost stavljanja antene. Nego mi je davno netko spomenuo neko drugačije rješenje, koristeči wifi uređaj koji se stavlja kraj krova i on je povezan sa ruterom preko lan kabla.

 

Koliko bi to koštalo tj koji bi bio najjeftiniji ? 

 

Na drugom objektu mi nije potreban ruter ali buduči da više nemam slobognih priklučaka, jel bi switcher bio isto dobar ? mislim ne trebam sa modemom. Htio bih barem 7 priklučaka. Na njih bi kopčao kamere za videonazdor. Sve bi to htio primati u kući koja je udaljena 200metara dalje. 

 

 

 

200 metara ti je puno, ja sam nedavno imal sličan problem samo sa manjom udaljenosti (oko 70-tak metara) i to skoro čiste zračne linije (izuzev par drveća). Uzel sam Ubiquiti UniFi 2.4 GHz UAP LR (on se spaja na lokalnu mrežu sa kablom PoE) iako je deklarirana pokrivenost 183 metra na drugoj strani sam imal signal 30% i to samo na prozoru koji gleda prema njemu, u ostatku kuće stativa, pa sam kupil još jedan router koji sam stavio u wireless bridge i na taj način ostvaril pokrivenost i u kući, al niti to nije baš idealno. Trošak je sve skupa bil nešto preko 1000 kn.

 

A tebi za "200 m s preponama" trebaju bar dva eksterna Wireless Access Pointa, i to sa usmjerenom antenom, koje ćeš okrenut jedan prema drugom, nešto poput TP-LINK access point TL-WA7510N (oko 450kn) ili TP-LINK CPE510 (oko 650 kn). Al računaj na to da wireless na toj udaljenosti i nije najsretnije rješenje, pogotovo kad su na drugom kraju kamere, trebaju ti AP-ovi sa bar 300Mbps, na toj udaljenosti 5 GHz ne znam kakav će domet imat, a 2.4 GHz bude, zavisno od okolnih WiFi-eva, mikrovalnih, Bluetooth-a, bežićnih telefona i još svašta nešta, imal dosta interferencija.

Nije da to nije izvedivo ali to ti nebu jeftino...

SatManijac sub 7.1.2017 17:09

Ne znam da li je ovo pravo mjesto za moje pitanje, ali probati ću ovdje.

 

Dobili smo kod Bnet-a router Technicolor TC 7200 koji je spojen direktno s sobi sa TV-om i tamo su prebačeni telefoni i internet. Prije mi je "stari" router Thomson bio u hodniku od kuda se moglo telefonirati i puniti strujom telefone što mi je bilo praktičnije. Da li postoji način vraćanja telefona i interneta u hodnik (na primjer putem drugog routera nešto ala TP link TL WR843N), a da Technicolor ostane u sobi?

 

Ako da, molim nekoga da mi pomogne kako bi se to konkretno trebalo napraviti...nadam se da se možda ovaj signal iz koaksijalnog kabela u hodniku može najprije spojiti na WAN utor TP Link routera (koji bi se ujedno koristio za telefone i internet), a ostatak signala bi opet koaksijalcem išao u sobu na Technicolor router, pa iz njega u TV.

 

 

Veliko hvala unaprijed.

Solidsnake pet 20.1.2017 18:18

Pozz ekipa! Imam od H1 fritza 7330 i na njemu sam napravio port forward. Prije nekoliko dana sam prijavio smetnju sa slikom na TV-u i dns je dosao tehnicar i promijenio STB i kaze da je moguce da su problemi upravo radi port forwarda sta cisto sumnjam. Zanima me mogucnost kupnje dodatnog rutera i kako ga spojit sa tim istim fritzom i da preko novog rutera bude spojen laptop i naravno port forward pa ako neko moze pomoci.

piro.80 pon 26.6.2017 21:58

Pozdrav,

 

nadam se da mi netko moze pomoci sa spajanjem 2 rutera.

Imam od B-neta njihov standardni Technicolor 7200 ruter i jedan stari TP-Linkov (model: TL-WR41N)

 

Pošto zivim u zgradi velika je zagusenost 2.4GHz spektra, a kako sam uzeo opciju brzine interneta od 120mb/s htio bi ju maksimalno iskoristiti i preko wirelessa.

Problem je u tome sto bih htio staviti Technicolor ruter u 5GHz mod ali 5GHz ne podrzavaju 2 mobitela i laptop koji moraju stalno biti spojeni na Wi-Fi

 

Moja ideja je da spojim ta 2 rutera tako da TP-linkov radi na 2.4GHz i da ima svoje ime tako da ga je lakse naci na mrezi, a da Technicolorov ruter radi na 5GHz i da ima drugo ime kako bi ih znao razlikovati na popisu kada uređaje spajam.

Pokusao sam ih spojiti LAN to LAN i WAN to LAN. Ispočetka sve radi kako sam i zamislio. Dobijem 2 mreze razlicitog imena gdje na jednu spajam uređaje koji ne podrzavaju 5GHz, a na drugu mrezu spajam sve ostale uređaje.

Problem sto nakon određenog vremena cca. 1 sat, veza puca, nestane interneta na 2-3 minute i onda opet sve bude u redu iducih sat vremena kada opet mreza pukne nakratko.

 

Ne znam sto trebam napraviti kako bi veza bila stabilna i kako ne bi dolazilo do kratkotrajnih prekida veze

Nadam se da netko ima neko rješenje

BlackMoon uto 27.6.2017 00:25

Daj prvom adresu 192.168.1.1, drugom 192.168.1.254. Jedan ti mora biti glavni, onaj di ti je kabel upiknut u WAN. U drugome upiši gateway kao IP adresu prvog rutera, dakle 192.168.1.1 i isključi mu DHCP server. Kabelom ideš iz LAN4 prvog rutera u LAN1 drugoga, WLAN možeš ostaviti na istom SSID-u, samo neka budu različiti kanali. Potraži s nekim wifi analizerom, one najmanje zagušene. Svaki će uređaj znati gdje će se spojiti. Bilo bi dobro i uređajima dodijeliti fiksne IP adrese, uz gateway 192.168.1.1

zdsal sri 5.7.2017 09:07

Pozdrav,

 

Identičnu situaciju imam i ja. Uzeo sam u Bneta za 10kn 120Mb/s i normalno da želim maksimalno je iskoristiti. Istu stvar sam napravio, postavio Tehnicolor na 5Ghz i mobiteli koji imaju dual band mrežnu karticu mogu se spojiti. Na Sonyu Z5 hvata mi 109Mb/s što je super, ali problem je kao i kod tebe, modem se ruši na 5Ghz. Dodao sam dodatni router i postavio ga u repeater mode, na njemu su uključene obje frekvencije i to šljaka, ali ne mogu dobiti brzinu preko 60Mb/s na 5Ghz. Moguce da ovaj D-link od 220kn je smeće, ali on radi na 2.4 uredno. 

 

Znaci moj problem je što fck Bnet odnosno njihovi modemi se ruše na 5Ghz, što je katastrofa. Da ne zaboravim, prijavio sam kvar Bnetu jer bi mi padala brzina navečer i taj 5Ghz se rušio. S novim modemom je ista stvar. 

 

Pomagajte :)

grofzg sub 29.7.2017 22:04

Situacija je sljedeća.

Imam dva routera.

Zyxel je primarni, ip adrese 192.168.5.1

Linksys je sekundarni, ip adrese 192.168.1.1

Međusobno su povezani kablom, iz Zyxel LAN porta u WAN port na Linksys(dd-wrt).

E sad, stvari funkcioniraju idealno glede interneta, dvije su bezicne mreze, zbog osobnih potreba, pa je zato takva podjela.

Ono što mene zanima kako sad srediti port forward pošto mi je iza linksys-a DVR za nadzor pa bih volio van kuće doprijeti do njega.

Probao sam DMZ, probao sam DDNS, međutim, nemogu doprijeti do Linksys-a nikako. Čak i kad pogasim sve firewallove i sve ostalo.

Kad je DDNS na zyxelu, ping prolazi, a kad je na Linksysu ne prolazi.

O B O ned 30.7.2017 08:33

Znači prvo staviš linksysu fiksnu ip adresu na wan portu (znači 192.168.5.x), zatim u njemu (linksysu) forwardiraš sve portove koje trebaš za video nadzor

 

onda odeš u zyxel i za tu adresu od linksysa (192.168.5.x) forwardiraš opet iste portove koje trebaš za video nadzor

 

DDNS postaviš na Zyxelu

krofna pet 29.9.2017 01:06

Evo da malo osvježim temu. I meni je palo na pamet proširiti tj. pojačati wifi signal po kući prebacujući stari router TP-Link TD-W8951NB u bridge mode. Da ne duljim, sve sam ja to skockao (opcija: 1483 Bridged IP LLC), no kad su routeri na bežičnoj vezi ne mogu se spojiti na internet. Kad TP-Link spojim u glavni router LAN kabelom, stvar šljaka, no kad odštekam LAN kabel, internet je ćao. Bežično se mogu spojiti na bridge router, mogu ga i konfigurirat preko browsera, ali prolaza na internet nema. Postavke očito nisu problem jer se pretpostavljam ne bi mogao spajati na net kad su mi routeri spojeni LAN kabelom. Jeli problem u repeater modu?  Treba li bridge router imati opciju wireless repeater mode? Jeli ovaj model tp-linka uopće podržava bežični bridge mode?

 

hvala.

krtola uto 31.10.2017 16:12

Pozdrav. Imam 2 rutera od bneta. Oba su na istoj mrezi (valjda) i oba rade. S time da jedan ima dobru brzinu. Tipa ping 15, download 22Mbps, upload 10.35Mbps dok drugi ruter ima jako losu brzinu ping 238, download 1.38 Mbps, upload 0.34Mbps. Sad mi nije jasno u cemu je problem. Taj drugi ruter sluzi kako bi tv imao signal od bneta. Dali trebam nesto promijenuti u konfiguraciji kako bi dobio istu brzinu na oba rutera???

ihush uto 31.10.2017 16:46

-to nisu routeri nego (cable) modemi (s router, dhcp, wlan itd. serverima).

-oprema ISPa je ogranićena.

-zašto dva modema-uređaja? TV prijemnik s tim nema veze. (po dijelu opisa izgleda da brkaš stvari, na kabeslkoj je spliterom odvojen signal, prijemnik nema veze s internetom, ali pošto je to sve godinama vipovo, tko zna koji se operater krije, možda tel.linija.. svašta).

-loša linija, žica, port-priključak ili neispravan uređaj.. pa opet, zašto su dva, drugi je trebalo vratiti-baciti ako je dobiven novi.

 

ili nazovi operatera, pitaj.

krtola uto 31.10.2017 17:09

Oba modema su nova i oba su ista tehnicolor. Donesena prilikom ukjucivanja nove usluge. Jedan od njih sluzi za wifi i zicno spajanje 2 racunala. Dok je drugi modem sa slabim signalom spojen sa antenom (kabelskom) i spojen je sa reciverom bnet preko kojeg se mijenjaju programi.

ihush uto 31.10.2017 17:16

tv prijemnik nije modem-router.. proizvođač je isti, kutija nije. potraži spliter prateći žicu-antenski-coax kabel, bit će ti jansije. Na kabelskoj, jedna usluga nema veze s drugom, jer je primarno to bila kabelska TV, ne kao na telefoniji, linija.. i priča nema veze s tim. Imaš TV i kad nemaš npr internet priključak ili telefon (osim što su to paketi pa je sve zajedno).

-za razliku, npr tcom, s telefonske linije koja se spaja u modem (adsl/optika-router) se jedan port (kao mreža) odvaja za IPTV prijemnik, pa ni ta dva uređaja nemaju jedan s drugim veze niti ih se pinga i sl.

 

-da imaš dva ista uređaja, tad bi preko drugog npr mogao također na wlan.. a to bi bilo besmilseno, tj čemu tad dva 'ista'.. a odgovor je, nisu to isti uređaji, samo je isti operater i proizvođač kutije.

 

ili.. zapravo tko zna što imaš, moguće je svašta.. vjerojatno ne razumijem pa trkeljam bezveze.. :) ignoriraj.

Mario023 ned 18.9.2022 09:26

Kupio sam novi ruter Xiaomi 4A koji podrževa 5 ghz,dobio sam pristupne podatke za mrežnog operatera za pristup ruteru i spojio spojio ga wan utoron na wan utor od rutera optime. Sve je prošlo glatko mreža od novog rutera je vidljiva signal odličan ali mi piše da zahtjeva pristup tj. mada sam spojen ne mogu se spjiti na wifi. Ima ko kakav prijedlog što da napravim ? Hvala.

ihush ned 18.9.2022 10:44

-vjerojatno sigurnosni fičer za prvo-inicijalno podešavanje.. tj defaultno (stari eu zakon..) wifi mora biti isključen, korisnik ga uključi itd..

.. tj prvo se spojiš žicom, kao siguran-dozvoljen način, podesiš modem, save-reboot i sl. kako kod kojeg ide procedura ili wizzard i tad će vjerojatno raditi i wlan.

 

-podešavanje.. soft se mijenja, neki imaju klasičan routerski pristup, neki tamaguči-juzerski.. neki nude izbor.

-ovisno o tome trebaš proći 'sve stavke'-opcije redom, barem vidjeti npr uključen-isključen wlan + postavke kao wpa-wep-psk.. i postojanje passa kao i koji standardi se nude za mrežu-wlan od abgn-ac-an.. tj što računalo-uređaj podržava, npr 5g kao i ax.. stariji uređaji nemaju, podržavaju starije-sporije protokole-standarde i ponekad moraš to spustiti-prilagoditi starjiem jer se pokušava spojijti na novo i ne kuži problem jer je inicijalna komunikacija (hendshake) zajednička i to prolazi ali ne i veza-konekcija-rad.. tj ovisi o genraciji-driveru-updateovima.

 

+ovisi s kojim osom-verzijom se spajaš prvi put na neki wlan.. npr win unazad par generacija umjesto wlan-passa nudi pin ... mada je to funkcionalno isto, razlikuje se sama autentifikacija tj pass i pin nisu isti i juzer se čudi kako neće mada je točno natipkao pass... a svaki idući pokušaj zaključava ili produži vrijeme ponovnog pokušaja itd.. banalne sitnice ili previd.

 

-polako, redom, prvo žica pa ostalo ili stisni reset button na novom routeru, npr ako je već netko kupio-vratio i već ima neki netvornički pass-postavku.. drž reset dok se ne isključi, pustiš.. cca 4-7sec. kao rutina za svaki 'nepoznat' uređaj kad prvi put nešto radiš.

-ako neće, manual u ruke pa nešto pronađeš u koracima .. ili je moguć kvar mada nije logično za novo, može biti svašta, vraćena roba i sl.

 

-kao i recimo slobodni kanali, zauzeti-gužva.. to ovisi o tvojoj lokaciji, npr u zgradi možeš imati desetke susjeda s wlanovima, kao i svojih kućnih i moguće da su neki kanali zauzeti, smetnje po širini kanala 20-40-80hz itd.. ili nešto slično pa možda kod tebe ne radi, dok bi 50m dalje radilo normalno.

 

.. ali .. vidim jedan problem, kažeš, spojio sam ga wan utorom na wan routera.. ne tako.. modem (optima router je modem), njegov lan port, 1-2-3-4.. kao za računalo, spojiš na wan port novog routera, modem daje liniju routeru na wan portu ako je ta rečenica jasnija.. modem na wan port ne spajaš tj on je modem i ima liniju a wan port na njemu je beskoristan tj to je routere u modemu i to bi koristio da nemaš optima liniju tj da imaš neki treći modem-liniju a da je optima-modem samo router bez linije-operatera. (modem ima npr tel. paricu, optiku, coax, satelit-antena.. to su linije, to je operater-linija, dok je router uređaj koji nema liniju nego je dobije od modema.. i to je nekad bilo odvojeno, dvije 'kutijice'.. sad je spojeno i u 'kutijici' može biti svašta, čisti router ili mediaplayer ili modem dok su ostali dijelovi switch-4portni, wlan server, print-server, media-server itd..).

 

-nakon tog će ti vjerojatno proraditi, jer je to vjerojano defaultno ok..