DangerousB ned 3.4.2022 22:07

pozz drustvo renoviram trenutno kucu i zelim da u svakoj sobi imam uticnice za mrezu. Svaki mrezni kabal iz uticnica bi isao u prizemlje u jednu "tehnicku sobu" gdje mi stoji trenutno router od telemacha. Sad me interesuje jel dovoljno da u tu tehnicku sobu stavim jedan gigabitni switch 16 izlaza ili patch panel pa onda switch? malo me buni za sta sluzi patch panel? Jer koliko vidim mrezni kabal se spaja na patch panel direktno preko zica i onda iz njega mrezni kabal sa zabicama u switch? pa ako moze neko pomoci oko toga

ihush ned 3.4.2022 22:11

patch panel služi preštekavanju po potrebi.. možeš čak reći višak, ali kad je potrebno to je urednije (kad se govori o više desetaka-stotina spojeva..).

-switch je uvjek iza.. tj isti rezultat dobiješ ako prespojiš žice u switchu.. i tad je panel višak, tj za kućnu je višak sigurno, dok za firme s telefonijom (centrala-prebacivanje) imaš potrebu za više palarelnih-odvojenih mreža pa i par switcheva (ili smart s vlanom) .. itd.

DangerousB ned 3.4.2022 22:17
ihush kaže...

patch panel služi preštekavanju po potrebi.. možeš čak reći višak, ali kad je potrebno to je urednije (kad se govori o više desetaka-stotina spojeva..).

-switch je uvjek iza.. tj isti rezultat dobiješ ako prespojiš žice u switchu.. i tad je panel višak, tj za kućnu je višak sigurno, dok za firme s telefonijom (centrala-prebacivanje) imaš potrebu za više palarelnih-odvojenih mreža pa i par switcheva (ili smart s vlanom) .. itd.

 znaci u mom slucaju najbolje da uzmem switch 16 ili 24 kanala spojim direktno i miran? hvala na odgovoru u svakom slucaju