ZdravacVZ ned 22.2.2015 13:10

Pozdrav!

 

Molim znalce za mišljenje kako pojačati LTE signal (T-com). Imam usb 4G stick Huawei E3372 i on ima ulaz za 2 vanjske antene.

 

E sad, da li je netko to već isprobavao, i koliko se zapravo može pojačati/poboljšati signal?

 

Koliko bi ovo pomoglo?

http://www.ebay.com/sch/i.html?_from=R40%7CR40&_sacat=0&_nkw=4G+Antenna+35dBi+TS9&_sop=15

 

 

Što znači oni decibeli (35 dBi) i da li je više bolje?

Iskreno, mogu se pomiriti i s postojećom brzinom, i ne bih dao više novaca od ovih s eBaya. Da li je netko možda već kupio ove s linka?

Ili možda imate preporuku za neku drugu?

 

S obzirom da ima ulaz za 2 antene, da li treba kupiti 2 iste, ili možda jednu vertikalnu i jednu horizontalnu?

 

Eto, puno pitanja za početak teme...   :)

AF139 ned 22.2.2015 14:32

Ovu nebi uzeo ni da mi poklanjaju....veritkal polarizacija sa 35 dBi pojačanja kružnog zračenja (omni) .... LOL

...svi već znamo da je pojačanje = usmjerenje a toliko decibela nemože ni satelitski tanjur na toj frekvenciji postić.

Druga stvar, njihov menađer za prodaju nezna što piše jer VSWR od preko 1,5:1 je loš pa napisao da je min. 2,5 :D a idealno bi bilo 1:1 tj. sva snaga dovedena na antenu bi bila izračena.

 

Mislim da bi ti bilo dovoljno naći neku logaritamsku od desetak elemenata...bar će onih 8-9 dBi biti točna informacija.

 

ps: jedinice pojačanja se izražavaju u dB tj 3 decibela je duplo veča snaga , 10 db je deset puta veća snaga, 13 dB je 20 puta veća snaga itd.

     Kod antena se za osnovnu jedinicu koristi dBd dakle pojačanje upoređeno sa stvarnom dipol antenom a dBi je pojačanje upoređeno sa izotropnom antenom ( koja se nikad nije mogla napraviti niti se može sa "ničim" uporediti) pa se zbog tog razloga uzelo da je dBi slabija jedinica za 2,5 dB od dBd. Danas oni koji hoće lagati o pojačanju antene koriste dBi dok profesionalna antena ima podatak u dBd.

ZdravacVZ ned 22.2.2015 14:44
AF139 kaže...

Ovu nebi uzeo ni da mi poklanjaju....veritkal polarizacija sa 35 dBi pojačanja kružnog zračenja (omni) .... LOL

...svi već znamo da je pojačanje = usmjerenje a toliko decibela nemože ni satelitski tanjur na toj frekvenciji postić.

Druga stvar, njihov menađer za prodaju nezna što piše jer VSWR od preko 1,5:1 je loš pa napisao da je min. 2,5 :D a idealno bi bilo 1:1 tj. sva snaga dovedena na antenu bi bila izračena.

 

Mislim da bi ti bilo dovoljno naći neku logaritamsku od desetak elemenata...bar će onih 8-9 dBi biti točna informacija.

 

ps: jedinice pojačanja se izražavaju u dB tj 3 decibela je duplo veča snaga , 10 db je deset puta veća snaga, 13 dB je 20 puta veća snaga itd.

     Kod antena se za osnovnu jedinicu koristi dBd dakle pojačanje upoređeno sa stvarnom dipol antenom a dBi je pojačanje upoređeno sa izotropnom antenom ( koja se nikad nije mogla napraviti niti se može sa "ničim" uporediti) pa se zbog tog razloga uzelo da je dBi slabija jedinica za 2,5 dB od dBd. Danas oni koji hoće lagati o pojačanju antene koriste dBi dok profesionalna antena ima podatak u dBd.

 

E hvala. Daj neki link na ove logaritamske koje si predložio. Može i u hrv (još bolje nego ebay). Čisto da znam što tražiti jer sam malo tražio, ali uglavnom piše da "guše" frekvenciju rezerviranu za lte, da se dobije kvaliteta DVB-T, a meni treba baš obratno!

3 d corner fan sri 25.2.2015 22:19

Pošto si napisao da si " malo tražio" i da ti treba da neguši LTE frekvenciju onda mora da se napravi YAGI antena za točno tu frekvenciju. to može svaki radio amater, da ti izračuna dimenzije antene i ako ima volje može da ti napravi za malo novaca.

momak pet 17.7.2020 11:06

Pozdrav ljudi,

 

kupio sam ruter TP-LINK TL-MR6400 (ima 2x SMA )te bih htio kupiti vanjsku LTE (4G) antenu koju bih postavio na krov zajedno sa TV antenama.

Imate li preporuku za takvu antenu za kućnu upotrebu?

Preferirao bih unidirectional antenu jer je zračenje okoline vjerojatno manje u odnosu na omidirectional antenu.

AF139 pet 17.7.2020 16:18

Ne pomišljaj da bude skupa sa TV antenama , što veći razmak napravi radi smetnji jer za TV se zato kupuju antene sa LTE filterima iako bazne stanice nisu ni blizu.

Drugi problem je koaksijalni kabal sa svojim gušenjem pa gledaj da je što kraći i deblji ( 3mm nemoj koristiti ni da je 1m ).

Jedine antene koje su širokopojasne za više LTE bandova (700-2700MHz) su LPDA ( Logaritamske) , dakle ne dolazi u obzir Yagi antena (jedino ako trebaš samo jedan band)  , a ni panel antenice veličine mobitela.

Najčešće se uzimaju logaritamske P56 dvije antene od Iskre  jer ih ima i u Kermana a i direktno se mogu naručiti iz SLO.

 

 

becks_23 ned 19.12.2021 21:49

Pozdrav!

Trebao bih preporuku za vanjsku 4g antenu.

Koristim HT-ov Huawei hibridbox router, download mi se kreće oko 25 mbit/s, a upload oko 20 mbit/s. Jačina signala kad se spojim u postavke routera mi piše da je oko 40 (good) a ponekad zna doći i do 50 i tad piše da je excellent. No više od toga neide.

Imam optičku vidljivost prema baznoj stanici (udaljena je točno 900m od kuće) a i sam router bi bio postavljen nekih 5m od mjesta gdje bih postavio vanjsku antenu.

Znači cilj je pojačati signal, a ne bi bilo loše ni povećati download.

Neko nekakav prijedlog, preporuku, bilo što?

Hvala

AF139 ned 19.12.2021 23:00

Antenama se pojača signal u prijemu i odašiljanju a kao "nus pojava" je ako nije preopterećena bazna stanica može se dobiti veća brzina.

Pošto su radne frekvencije  za mobilni internet 700-2700MHz dakle velika širina to jedino mogu LPDA (log. periodične) antene kao npr. Iskra P56.

AF139 pon 20.12.2021 09:27

Ova prva NE , pišu pogrešne i netočne perfomanse uz gluposti u opisu za sve Televes antene i pojačala uz nerealne cijene.

Ova druga kod Kerman-a je OK i vidiš po postovima u forumu da je provjereno dobra.

BinaryJesus pon 20.12.2021 09:46
becks_23 kaže...
Imam optičku vidljivost prema baznoj stanici (udaljena je točno 900m od kuće)

Mislim da ti vanjska antena tu puno neće pomoći. Ja imam 4 km do bazne stanice s optičkom vidljivošću i na B3 (1800 MHz) imam download 30-40 Mbps po noći i po danu. Jedino padne na 15-20 u večernjim satima.

 

Mislim da je kod tebe jedino problem zagušenost mreže koji možda možeš riješiti kupnjom 5G routera ako su već dodali 5G opremu na tu baznu stanicu.

becks_23 pon 20.12.2021 13:29
BinaryJesus kaže...

Mislim da ti vanjska antena tu puno neće pmoći. Ja imam 4 km do bazne stanice s optičkom vidljivošću i na B3 (1800 MHz) imam download 30-40 Mbps po noći i po danu. Jedino padne na 15-20 u večernjim satima.

 Tak nekak su i kod mene brzine, zna ići i do 60-70 al to tek kasno navečer.

Što dovodi u pitanje jesu li antene uopće i potrebne...

Trawis sub 15.1.2022 09:47

Pozdrav,

 

da ne otvaram novu temu, može li netko preporučiti neki 4g/lte repeater? Kod mene je signal skoro pa nikakav u kući i ne mogu obavit niti poziv, a i imam neograničeni internet u mobilnoj tarifi pa bih to htio iskoristit. Kada izađem van onda se situacija jako puno popravi pa sam pomislio na taj repeater, gledao sam na AliExpressu pa me zanima ima li netko iskustva s tim i kako se to pokazalo u praksi?

Tipa ovako nešto: https://www.aliexpress.com/item/1005002259457592.html