Mrežni hardver

Kupovina novog routera sa podrškom OpenWRT

Fixcar pet 9.6.2017 02:08

Pozdrav,
Cilj mi je zamijeniti ISP-ov modem/router combo i njihov postaviti u bridge mode.
Tražim router do nekih 600kn koji bi podržavao flashanje nekog od custom firmware-a (OpenWrt, dd-WRt i sl.)
Sad našao sam neke routere koji mi se čine ok, ali nisam siguran oko određenih modela i podrške za pojedini firmware, pa bi trebao pomoć.

  • Tp-LINK Archer C1200LINK
U dućanu su mi rekli da je verzija 1.0, ali sam ja na OpenWRT stranici našao da je podržana verzija 1.2 i 1.x pa ne znam je li to ok ili ne
Također sam na netu vidio da je moguće flashat ovu verziju routera u Archer C7 jer imaju isti hardware (vrijedi za verziju 1.2)
  • Tp-LINK TL-WR1043NDLINK

  • Tp-LINK Archer C50LINK

  • D-LINK DIR810LLINK

  • Asus RT-AC1200G+LINK


Za njega nisam našao podržani firmware, ali mi se čini ok router
Netko mi je rekao da Mikrotik radi dobre routere pa bi i to bila opcija.
dadnnn pon 3.10.2022 18:24

dobar dan svima, nadam se da nisam fulao temu, nov sam, učim se

 

ne znam da li ću se dobro izraziti, pa me slobodno ispravite, rekli su mi da bi mi trebao neki router sa openWRT i da se onda instalira podrška za Wireguard (mislim da bazirani na openWRT ne odgovaraju, openWRT mora biti sa podrškom instalacije Wireguarda). da li ima neki router za to? koliko mogu očekivati manju brzinu preko Wireguard ako mi je brzina 100 Mbps. hvala.

ihush uto 4.10.2022 20:04
Nuclear_Phoenix kaže...

Wireguard je dosta CPU intenzivan i ne očekuj bajne performanse ako je slab uređaj. Recimo, HAP ac2 od mikrotika daje nekih 200-240 download na gigabit linku koji je inače radio na 900-950mbit.

 -da, jer to je 'soft' i ekšli to radi cpu.. recimo jači x86 (računalo, server..) dok su 'kutijice' ipak slabe tj njihov cpu.. (kutijica=mrežni uređaj, router-modem, nas, player....), npr neki cortex za mobitel i zato su rezultati 30% ili manji..

-mikrotik je skup + naravno opet ovisno o klasi (cpu-cijena.. top model i obični-jeftiniji.. kao u gornjem slučaju daje slične rezultate ostatku tržišta) prosječan router na našem tržištu kao npr tplink-archer.. je ok, zadovoljava, cca 20-25% brzine i to je recimo max za tu klasu.. možda probati s relativno jeftinim xomijima.. nisam siguran koji cpu je u kojoj seriji ali su nešto jači od prosječnih 'kutijica' i više rama pa bi moglo biti ok... isplati se probati i ako su 20-30% to je ok.

dadnnn sri 5.10.2022 10:34

Hvala na odgovorima... znači zainteresirao sam se za TP-Link Archer... molim vas još da li mi možete potvrditi da li koji od ovih može da se instalira WireGuard da ne bacam novac bezveze?

TP-LINK AC-1200 Archer C50

TP-LINK AC-1200 Archer C6

TP-LINK AX-1500 AX10

Nuclear_Phoenix sri 5.10.2022 10:53

Googlaj, traži... Ja radim samo sa mikrotikom tako da ti baš ne mogu pomoći oko tplinka ali kako su dosta popularni, ne bi ti trebao biti problem pronaći konkretan benchmark.

 

Inače, neki routeri imaju "hardversku" podršku za VPN, ipsec je dosta uobičajen i ako ti baš ne treba wireguard, daju se izvući jako dobre performanse iz drugih tipova VPNa.