Mrežni hardver

Kućni NAS? Iskustva? Preporuke?

djigibao sub 3.9.2022 08:56

Ja sam isto novi u ovom svijetu i prije mozda god dana sam uzeo WD EX2 ULTRA.

Koristim ga prvenstveno za spremanje mjuze ali i ostalih stvari.

Dosta je sve jednostavno i automatski.

Mogu se staviti neke aplikacije (pogledaj slike) i PLEX radi sasvim OK iako sam ga koristio samo za mjuzu a ne i za filmove.

 

Evo slika samog sucelja do kojeg se dolazi preko web preglednika:

 

 

Striko2009 uto 22.11.2022 20:17

ekipa, koji bi bio best buy, cijenovno su tu negdje, da li neki od ova 3 iskace po kvaliteti/buci/itd?

 

6 TB, WESTERN DIGITAL Red Plus, SATA3, 5400 rpm, 128 MB, WD60EFZX

6 TB, WESTERN DIGITAL Red, SATA3, 5400 rpm, 256 MB, WD60EFAX

6 TB, SEAGATE IronWolf NAS, SATA3, 5400 rpm, 256MB, ST6000VN001

 

 

Mladen sri 23.11.2022 16:26

Da, dapače, korisna lista, nisam htio komplicirati sa odgovorom :)

Veselje je počelo kad je WD napravio rusvaj i 4TB Red diskove prebacio sa CMR na SMR bez najave i ostavio staru oznaku EFRX.

Kad su ih skužili onda su promijenili oznaku u EFAX i uveli Red Plus modele.

 

mateo uto 31.1.2023 16:12

Pozdrav,
Odlučio sam nabaviti Synology DS220+ (stari model, sa Intel CPU).
Zanima me gdje ste kupovali NAS uređaje?

Pitam iz razloga što ne vidim da itko prodaje npr. Synology RAM ili išta osim same "kutije". Sumnjam da bi od tih trgovaca imao ikakve koristi u slučaju kvara uređaja ili reklamacije...

Quantum sri 1.2.2023 16:56

Nije direktan odgovor na tvoje pitanje, ali samo savjet - oprezno sa stari(ji)m modelima NAS-ova. Mnogi od njih vise ne dobijaju security updates i rizik problema poput ransomwarea se povecava. Ako NAS nije izlozen internetu i pristupa mu se sa zicom, problem je minimiziran - ipak, jos uvijek je tu.

 

Oprez.

mateo sri 1.2.2023 20:07

Synology mi baš i nema smisla ako nije izložen internetu. Koristim njihove mobilne aplikacije i na mobitelu vrtim dosta toga sa starog DS115, uključujući i VPN server preko kojeg sam sad spojen iz Saudijske Arabije :)

DS220+ ima dobru mogućnost transcodiranja videa i streamanja. To sada ne mogu sa starim DS115, a koliko vidim ni novi DS223 s AMD procesorom ne briljira u transcodingu. Potrošnja mu je također veća, što je bitan faktor za uređaj koji se nikad ne gasi.

Ne treba mi snaga novog AMD procesora. Nisam neki power user.
Sad koristim download station za torrente, Photos za slike, Drive kao osobni cloud, DS note, backup i VPN.

DS220+ bi mi poboljša upravljanje slikama (face recognition), da mogućnost video streaminga, a podržava i docker koji je pun zanimljivih aplikacija (piHole i home assistant su mi trenutno interesantni).

mateo sri 1.2.2023 20:07

Synology mi baš i nema smisla ako nije izložen internetu. Koristim njihove mobilne aplikacije i na mobitelu vrtim dosta toga sa starog DS115, uključujući i VPN server preko kojeg sam sad spojen iz Saudijske Arabije :)

DS220+ ima dobru mogućnost transcodiranja videa i streamanja. To sada ne mogu sa starim DS115, a koliko vidim ni novi DS223 s AMD procesorom ne briljira u transcodingu. Potrošnja mu je također veća, što je bitan faktor za uređaj koji se nikad ne gasi.

Ne treba mi snaga novog AMD procesora. Nisam neki power user.
Sad koristim download station za torrente, Photos za slike, Drive kao osobni cloud, DS note, backup i VPN.

DS220+ bi mi poboljša upravljanje slikama (face recognition), da mogućnost video streaminga, a podržava i docker koji je pun zanimljivih aplikacija (piHole i home assistant su mi trenutno interesantni).

Lewis sri 1.2.2023 22:22
Quantum kaže...

Nije direktan odgovor na tvoje pitanje, ali samo savjet - oprezno sa stari(ji)m modelima NAS-ova. Mnogi od njih vise ne dobijaju security updates i rizik problema poput ransomwarea se povecava. Ako NAS nije izlozen internetu i pristupa mu se sa zicom, problem je minimiziran - ipak, jos uvijek je tu.

 

Oprez.

DS220+ svakako nije jedan od tih jer je podrzan DSM 7.x Synology OS na njemu tako da problema sa patchevima nema.. Staviti BRTFS na njega i upaliti Snapshote i mir...

A odgovor za matea:
Sto se tice kupovine ima par tregovina koje se bave time (NAS/serveri opcenito) pa pogeldaj TecomTrade i Xenon-Forte recimo. Oni ti imaju svasta za Synology.....

mateo čet 2.2.2023 07:05

Imate li preporuku za diskove? Čini mi se da je 6TB najbolji omjer cijene i kapaciteta.

Seagate ironwolf 6TB - 180 EUR
WD RED - 180 EUR
WD RED PLUS - 200 EUR

U čemu je kvaka s ovim plusem koji košta 20EUR više?
Meni se stari WD RED 2TB vrti već 5+ godina, ali vidim da se i Seagate često spominje... ako imate kakva iskustva volio bi čuti.

picajzla0707 čet 2.2.2023 07:11
mateo kaže...
U čemu je kvaka s ovim plusem? Meni se stari WD RED 2TB vrti već 5+ godina pa gledam WD, ali vidim da se seagate često spominje pa ako imate kakva iskustva volio bi oh čuti.

 doslovno par postova iznad imaš odgovor

mateo čet 2.2.2023 08:05

Kakvo debilno pitanje, ispričavam se.
Još mi je tab s ovom temom na ovoj stranici otvoren već danima na mobu... 🤦‍♂️

Naša sam dobro objašnjenje:
"Both CMR hard drives and SMR hard drives are used for data storage. Both are good. But it is better to use CMR to record active data, such as NAS"

hrka11 čet 2.2.2023 08:23

Ej ekipa...i ja kao i kolega sto spominje imam synology ovaj stariji DS115j meni je to odlicna stvar taman za sto mi treba(sluzi mi najvise za slike i filmove koje gledam preko Kodija na tv).Uzeo sam ga davno ima 5g sigurno radi perfektno i danas,ali to je dosta slab model,sto se tice plex,emby ili nesto tako to mogu zaboravit radi transcodinga jednostavno slab je.

 

Mene sad zanima dali je netko od vas stari pc slozio kao nas i podigao na njemu synology sustav jer vidim na netu da se to moze?Je li mi to ok rjesenje jer vec imam i5 4690k procesor,ram dd3,maticnu da ubacim u neko malo kuciste i vrtim sve na tom ili da predjem na jaci synology koji nije bas ni jeftin.

Trawis čet 2.2.2023 09:15
hrka11 kaže...

Ej ekipa...i ja kao i kolega sto spominje imam synology ovaj stariji DS115j meni je to odlicna stvar taman za sto mi treba(sluzi mi najvise za slike i filmove koje gledam preko Kodija na tv).Uzeo sam ga davno ima 5g sigurno radi perfektno i danas,ali to je dosta slab model,sto se tice plex,emby ili nesto tako to mogu zaboravit radi transcodinga jednostavno slab je.

 

Mene sad zanima dali je netko od vas stari pc slozio kao nas i podigao na njemu synology sustav jer vidim na netu da se to moze?Je li mi to ok rjesenje jer vec imam i5 4690k procesor,ram dd3,maticnu da ubacim u neko malo kuciste i vrtim sve na tom ili da predjem na jaci synology koji nije bas ni jeftin.

Nisam još, ali imam u planu kroz par dana pa javim rezultate, doduše nikad nisam imao pravi Synology nas pa ne znam koliko će to biti relevantno.

Zasad koristim Proxmox VM s OpenMediaVaultom i Dockerom koji je isto dobar NAS OS. Koristim OMV i kao samostalan OS, možeš i tako nešto probati. Imaš tu još i TrueNAS koji je jednako dobar.

 

EDIT: što se diskova tiče koristim najviše Toshiba P300 6TB, cijena u HR je oko 115-130 EUR, u DE zna biti po 89-90 EUR pa uzmem tamo par komada. Možda nije idealan za NAS, ali ionako mi je sve skoro pa cold storage

hrka11 čet 2.2.2023 10:10
Trawis kaže...

Nisam još, ali imam u planu kroz par dana pa javim rezultate, doduše nikad nisam imao pravi Synology nas pa ne znam koliko će to biti relevantno.

Zasad koristim Proxmox VM s OpenMediaVaultom i Dockerom koji je isto dobar NAS OS. Koristim OMV i kao samostalan OS, možeš i tako nešto probati. Imaš tu još i TrueNAS koji je jednako dobar.

 

EDIT: što se diskova tiče koristim najviše Toshiba P300 6TB, cijena u HR je oko 115-130 EUR, u DE zna biti po 89-90 EUR pa uzmem tamo par komada. Možda nije idealan za NAS, ali ionako mi je sve skoro pa cold storage

Ma ja sam ga kupio davno slucajno naletio bila je ok cijena i ajde kontam da oprobam.Stvarno za moje potrebe je odlican,jednostavan za podesit i sve ima sto mi treba,nema bas nikakve zajebancije s podesavanjem,samo bi volio da je sad to malo brze,mislim na synology.

 

Da vrti Emby ili slicno nesto bez ikakvih problema,to sam probao na svom pc-u ali ne zelim ga drzat upaljena non stop radi toga,zato planiram preci na jaci uredjaj ili skombinirat nesto s ovim sto imam,a mislim da su sasvim dovoljne komponente za neki kucni nas koji ce sluzit za filmove,slike.

Veliki Brat čet 2.2.2023 10:45
mateo kaže...
Imate li preporuku za diskove? Čini mi se da je 6TB najbolji omjer cijene i kapaciteta.

Seagate ironwolf 6TB - 180 EUR
WD RED - 180 EUR
WD RED PLUS - 200 EUR

U čemu je kvaka s ovim plusem koji košta 20EUR više?
Meni se stari WD RED 2TB vrti već 5+ godina, ali vidim da se i Seagate često spominje... ako imate kakva iskustva volio bi čuti.

Ma cijene su katastrofa, radije bi iz DE preko Mindfactorya naručio ovu Toshibu MG08, 16TB za 225 EUR (plus dostava iz MF do HR).

mateo čet 2.2.2023 16:03

Gleda sam ta rješenja s neta, ima na YT raznih tutoriala kako složit vlastiti NAS PC. Čak možeš na takav PC instalirati i Synology OS... ali doša sam do zaključka da to nema smisla za moje potrebe.
Sve što mi treba imam na Synology, bez komplikacija vezanih za slaganje takve konfiguracije i štelanja svega toga da radi kako treba.

Osim toga, takav PC bi ima daleko veću potrošnju energije od Synologya (pogotovo ovog DS115 sa smiješnim CPU od 700MHz). Potrošnja mi je bitna za uređaj koji se nikad ne gasi.

Slažem sad narudžbu, ispalo me 810 EUR.
Synology DS220+
2x WD RED Plus 6TB
4 GB RAM (Crucial - kažu na netu da 100% radi u Synologyu)

I ja želim da ima mogućnost transcodinga, da ga mogu koristiti za streaming filmova, uz ove ostale funkcionalnosti koje ima.
Uz to ovi jači modeli mogu vrtiti Docker, a to otvara hrpu novih mogućnosti.

Stari DS115 ću prebaciti na drugo mjesto i koristit ga za backup foldera sa slikama i clouda, tako da imam na 2 mjesta backup svega što mi je bitno. Odlično radi, šteta je ne koristit ga i dalje.

hrka11 čet 2.2.2023 20:11
mateo kaže...
Gleda sam ta rješenja s neta, ima na YT raznih tutoriala kako složit vlastiti NAS PC. Čak možeš na takav PC instalirati i Synology OS... ali doša sam do zaključka da to nema smisla za moje potrebe.

 Pa s obzirom da imam sve viska i to ubacim u malo kuciste koje je malo vece od tog synologya dodje mi na isto,samo sto imam puno snazniji uredjaj.Znam za tutorijale ali me zanimalo je li netko bas to radio i kako funkcionira,a mislim da nebi trebalo bit problema nego eto.A inace koristim Kodi ali ovako cak mi transkoding ne treba,ali pokrenio bi plex ili emby pa da mogu sherat nekom.

Hoggy čet 2.2.2023 20:27

Imam kucni Qnap TS230, s dva 8GB NAS diska u Raidu. Zadovoljan, aplikacija ko u prici, mobilne isto ok i sve rade. Potpuno mi zamjenio sve cloud servise ovim privatnim NASom sa vlastitim VPN serverom . Kljuc je i u izboru diskova ne samo NASa.Najveca mana ovog je 2GB rama koji su daleko vise od konkurencije za istu cijenu tada, ali kod ovog modela nije prosirivo. Ima izvrsne AI aplikacije za klasifikaciju fotografija i pretrazivanje, a sluzi i kao plex server. Uglavnom sam se brine za sebe i nemam nikakvih problema. Doduse jedan disk mi je poceo javljati health probleme i koristim ga sada u PCu za manje bitne stvari tipa igre, a hot swap s drugim je odradio sve i obnovio RAID.( Od pocetka je disk bio sumnjiv). Raid mirroring nije backup,ali je osnova. Bitno ide i na remote backup kopiju.Toolovi koje Qnap nudi su meni prilicno dobri i najvaznije rade ok. Uglavnom sam zaboravio na NAS , a koristi se svaki dan.
Edit: Glede diskova pazite da je CMR ne SMR za NAS i da je NAS tip diska. Koji disk je dobar se pokazalo subjektivno, meni recimo WD EFZX CMR bolje i tise radi od Toshibe HDWQ koja je i toplija. Glede brzine HDD su dovoljni,a jeftiniji, ali mogu biti bucni sto je meni isto bitan faktor.

mateo čet 2.2.2023 23:00

Ne kužim te priče "RAID nije backup". Jednom mi je krepa disk i bilo bi baš super da sam ima kopiju tog diska, tako da...

Sad mi ne treba, jer imam Synology viška pa će on služiti kao remote backup, ali da ga nemam stavia bi dva diska u RAID i bio mirniji nego da je sve samo na jednom.

Mislim da je najveća prednost NAS uređaja to što ga koristiš svaki dan, a zaboraviš da i postoji. Teško da bi to mogao sam napraviti bez puno vremena, truda i znanja o networkingu kojeg nemam.

Mladen čet 2.2.2023 23:54

RAID  sam po sebi nije backup nego samo redundancija (ovisno o načinu uparivanja diskova), omogućava ti da i dalje koristiš te diskove i podatke na njima bez zastoja (i "na živo" zamjeniš pokvareni disk).

Npr. neka imaš RAID 1 (mirror) ... sve što se događa na prvom disku, događa se i na drugom - promijenjen file, greškom obrisan, napadnut virusom ... zato nije backup.

Ne miješati sa situacijom da NAS već jest backup aktualnih/zadnjih verzija fileova za nekog drugog uređaja.

Valentin17 pet 3.2.2023 05:23
mateo kaže...
Ne kužim te priče "RAID nije backup".

Backup je npr. bezobzira što se dogodilo sa sustavom da imaš kopiju, tu nije samo problem crkavanja diska (raid spašava) nego i problem moguće krađe servera (diskova), požar, poplava, da se dogodi bilo što, ti moraš imati svoje podatke, a za to je jako dobar npr. eksterni disk, iskopiraš i spremiš na neko drugo mjesto.

A najbolja opcija je enterprise riješenje u vidu backup servera koji čak i nije na istoj lokaciji.

Quantum pet 3.2.2023 17:52
mateo kaže...
Ne kužim te priče "RAID nije backup". Jednom mi je krepa disk i bilo bi baš super da sam ima kopiju tog diska, tako da...

Sad mi ne treba, jer imam Synology viška pa će on služiti kao remote backup, ali da ga nemam stavia bi dva diska u RAID i bio mirniji nego da je sve samo na jednom.

 

Problem je sto stvari postaju ubrzo tesko predvidljive i predocive, sto je recept za neugodna iznenadjenja u najgorem trenutku. Na kraju se sve svodi na ono sto je u prijasnjim postovima vec prije naglaseno - koliko ti vrijede podaci? Koliko si voljan kockati se?

 

Stvar koja se cesto previdja je da diskovi ne mogu citati bez greske beskonacno - znaci, ako su tri diska u RAID-5 polju i jedan disk umre, stavljas novi i radis resilver polja. Da bi se ta operacija izvrsila uspjesno, podatke treba rekonstruirati iz preostala dva diska koja su zdrava, a to se moze napraviti iskljucivo citanjem svih sektora sa ta preostala dva diska. Ta dva diska mogu, a i ne moraju svoje podatke tijekom resilver operacije procitati bez greske; proizvodjaci obicno tu ocekivanu pogresku mjere u BER (Bit Error Rate) i problem osoibito pocinje biti izrazen kod diskova iznad 10 TB. To je zato jer je uobicajen BER obicnih, consumer diskova oko 1 bit na 10^14 bitova, a 10 TB je 8 * 10^13 bitova, dakle je vec tu prilicno sigurno (80% sansi) da ce rebuild RAID polja ovdje zavrsiti s greskom.

 

Sad, ovisno o implementaciji RAID kontrolera ili softvera, moguce je da ce kontroler/softver tu gresku:

0. ignorirati i nastaviti (to se, nadam se, danas vise ne desava)

1. prijaviti i nastaviti => povoljniji ishod, iako to znaci gubitak nekih podataka

2. prijaviti i stati bez markiranja cijelog polja kao palog => manje povoljan ishod, jer to znaci da ces morati ponoviti cijeli rebuild polja

3. prijaviti, stati i cijelo polje oznaciti kao invalid => najgori ishod, cijelo polje je izgubiljeno i podaci se moraju restorati iz backupa

 

Ljudi se obicno nemaju vremena ili ne zele previse udubiti u istrazivanje ovih ishoda, zato ce netko kome su podaci bitni raditi backup, a netko kome podaci nisu bitni i moze si priustiti bacanje kockice nece.

Oba izbora su ok, samo treba znati unaprijed sto se i zasto radi.