Mrežni hardver

Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH

dennocro sri 15.6.2022 14:20

nabavio deco e4 3 komada za 400kn, tek ih stavio u rad i za sada prva liga, pokriva gornji kat 100m2 i dole jedno 150 objekta i plus cijelo dvoriste. moram još malo bolje postaviti lokacije trenutno je u test fazi. postavke su 2.4/5ghz, ali kada trazim mrezu vidim samo jedan SSID, sta on sam onda bi kako ce biti spojen? jer na ruteru glavnom vidim dva SSID-a

 

koliko sam skuzio prvi deco mora biti spojen kablom ako ga stavim u AP mode? 

Tirkiz sri 15.6.2022 15:37
dennocro kaže...

nabavio deco e4 3 komada za 400kn, tek ih stavio u rad i za sada prva liga, pokriva gornji kat 100m2 i dole jedno 150 objekta i plus cijelo dvoriste. moram još malo bolje postaviti lokacije trenutno je u test fazi. postavke su 2.4/5ghz, ali kada trazim mrezu vidim samo jedan SSID, sta on sam onda bi kako ce biti spojen? jer na ruteru glavnom vidim dva SSID-a

 

koliko sam skuzio prvi deco mora biti spojen kablom ako ga stavim u AP mode? 

 

Upravo jučer podešavao jedan Deco X20 tri komada...

 

Jedan Deco mora biti glavni (main) i taj mora biti kabelom spojen na router/modem s kojeg će dobivati Internet.

Ostali se samo uparuju sa glavnim Decom za proširenje WiFi pokrivenosti.

 

Bilo da se Deco podesi u router ili AP mode, mora biti mrežnim kabelom spojen na router/modem, uređaj koji daje Internet.

Na tom uređaju koji daje Internet treba isključiti WiFi jer to sada radi Deco.

 

Što se tiče WiFi mreže, mobiteli ih vide kao jedan SSID.

Samo posebnom aplikacijom za skeniranje WiFi mreža vidite da Deco emitira čak tri WiFi mreže, dvije su vidljive našim mobitelima/tabletima/laptopima kao jedna koja radi na 2,4 i 5 GHz a treća je skrivena i služi za internu komunikaciju među Deco uparenim satelitima na 5GHz (barem u mom slučaju kod Deco X20).

 

Mobiteli/laptopi/tableti se preferirano spajaju na 5GHz ako ga podržavaju i ako je signal dovoljno jak.

Ako ne, onda se spajaju na 2,4 GHz.

 

Inače, mesh wifi je zakon.

 

DarK.xy čet 7.7.2022 14:28

Što uzeti? Ima li neki jeftini Xiaomi wifi nešto...?  :)

 

Opis - Dakle, kuća na kat, sobe kablirane sa gigabit mrežom, ormar u kojem je router je dolje i na katu je slab wifi.

 

Što mi treba - jel to AP, extender ili Mesh ne znam, ali trebam nešto što bih spojio u sobi na katu na kablom na gigabit mrežu i da to glumi router sa istim SSID i pass, te da se uređaji tipa mobitel automatski prebace na jaču mrežu.

 

Koji bi to bio uređaj?

marko1z sri 17.8.2022 10:51

Pozdrav, trebam savjet u vezi prosirenja mreze po kući.

 

Radi se o tome da bih trebao 1 access point u prizemlju i dva na katu u suprotnim dijelovima kuće.

Imam 1gbps optiku i 16 portni gigabitni switch.

e sad ...

 

Je li pametnije uzeti 3 xiaomi 4a gigabit rutera pa ih prebaciti u AP mode i preko switcha ih spojiti i pobacati po kući.

 

Ili vidim da se ovdje dosta spominje Deco m4 mesh . ali vidim da jedan mora biti main pa se drugi povezuju na njega bežično ili kablom. ( Ja bih morao koristiti žičanu vezu između Deco satelita jer je udaljenost velika a i radi same brzine i stabilnosti).

Sad me zanima mogu li svi deco raditi kao AP koji se povezuju na ISPov ruter preko switcha ili mora biti jedan main pa ostali na njega?

 

Hvala

JackIsBack sri 17.8.2022 11:20
marko1z kaže...

Pozdrav, trebam savjet u vezi prosirenja mreze po kući.

 

Radi se o tome da bih trebao 1 access point u prizemlju i dva na katu u suprotnim dijelovima kuće.

Imam 1gbps optiku i 16 portni gigabitni switch.

e sad ...

 

Je li pametnije uzeti 3 xiaomi 4a gigabit rutera pa ih prebaciti u AP mode i preko switcha ih spojiti i pobacati po kući.

 

Ili vidim da se ovdje dosta spominje Deco m4 mesh . ali vidim da jedan mora biti main pa se drugi povezuju na njega bežično ili kablom. ( Ja bih morao koristiti žičanu vezu između Deco satelita jer je udaljenost velika a i radi same brzine i stabilnosti).

Sad me zanima mogu li svi deco raditi kao AP koji se povezuju na ISPov ruter preko switcha ili mora biti jedan main pa ostali na njega?

 

Hvala

Kao što možeš samo jedan deco povezati sa switcom/routerom tako možeš i više njih međutim mislim da onda gubiš dio funkcionalnosti jer bi onda svaki deco morao imati svoj (drugačiji wifi) ili možda nebi. To mi pada ovako u teoriji na pamet da bi mogao biti problem ali možda bolje da ti odgovori netko tko je to radio u praksi.

 

Kada imaš jedan centralni deco i satelite zapravo taj centralni glumi router a ovi ostali su "sateliti" (takoreči extenderi signala). Ako bi svakog zasebno spojio na ISPa onda bi zapravo dobio nekoliko routera.

Tirkiz sri 17.8.2022 11:27

Jedan Deco je glavni (main) i taj kada je uparen sa svim ostalim Deco uređajima kopira na njih sve postavke i međusobno mogu i bežićno i žičano komunicirati (preko switcha).

Ako vide da imaju žičani backhaul, to će svakako preferirati i davati maksimalne brzine, bilo preko WiFi-ja ili preko još jednog na sebi slobodnog gigabitnog porta.

 

Na jedan Deco LAN port spajaš mrežni kabel sa switcha a drugi LAN port ti ostaje dostupan pa u svakoj prostoriji možeš imati dostupan gigabitni port za dodatni switch ili spajanje jednog uređaja gigabitnom brzinom.

Stavio sam ti jednu brzinsku slikicu.

 

U Deco aplikaciji za postavke imaš opciju da li će Deco raditi kao router ili kao AP.

 

Ako si zadovoljan ISP-ovim routerom - stavit ćeš da ti Deco radi kao AP i ta postavka će se automatski primijeniti na sve Deco uređaje s kojim je main Deco uparen. 

A na ISP-ovom routeru ćeš isključiti njegov WiFi i to je to.

 

Ovo vjerojatno isto vrijedi i za Xiaomi.

marko1z sri 17.8.2022 11:55

Deco bi radili u AP modu

Dakle kratka shema mreže bi bila.

 

ISP ruter -- switch --  svaki AP u svoj port.

 

U principu sam tako i planirao dok nisam vidio da je taj način prekrižen na njihovoj stranici. Ali to je samo za kada Deco radi u ruter modu ostali kao AP na main deco.

U mojem slučaju svi bi bili AP-ovi pa bi tvoja shema trebala radit.

 

Ja sam krivo shvatio njihove crteže na webu.

 

Hvala na brzim odgovorima

Tirkiz sri 17.8.2022 12:23

Ok, ova tvoja shema i moja slika će ti raditi jer ja imam kod sebe takav setup.

 

A ako bi Deco išao u router mod, onda bi samo sitnica bila drugačija:

ISP router (ali služi samo da daje Internet, sve ostalo isključeno) > Deco (main, radi kao router, dodjeljuje IP adrese svim spojenim uređajima) > gigabitni switch (spojen u jedan jedini slobodni port na main Decou, tj. Deco router) > dalje sve ostale uređaje uključujući i ostale Deco satelite spajaš na switch ili bežično :)

 

I main Deco koji radi kao router isto radi i kao AP, tj. emitira WiFi, dakle ne gubiš jedan WiFi uređaj.

Pic pet 2.9.2022 22:35

Poz svima. Evo ovo je ukratko moja situacija i planirano rješenje:

 

Imam kuću (prizemlje i dva kata). U prizemlju mi je ISP-ev router (ugovoren trio paket - optika internet, tel i IPTV) te planiram proširiti i žično i bežično mrežu na ostatak kuće.

Mislio sam kupiti mesh sustav deco m4 (3 kom) i povezati sve na sljedeći način:

 

Na ISP-evom ruteru ugasio bi wifi.

 

PRIZEMLJE:

Iz prvog porta ISP routera žičano bi povezao 1. deco uređaj koji bi pokrivao prizemlje bežičnom vezom.

Iz drugog porta ISP routera ide mi kabel do IPTV resivera koji je isto u prizemlju.

 

PRVI KAT:

Na 1. deco uređaj žičano bi spojio 2. deco uređaj i time riješio wifi prvog kata.

 

DRUGI KAT:

Na 2. deco uređaj žičano bi spojio 3. deco uređaj i time riješio wifi drugog kata. Na 3. deco uređaj dodatno bi žičano povezao gigabitni switch i na njega određene uređaje po potrebi (komp, raspberry, tv...).

 

Eventualno bi još na etaže povezao bežično dodatne deco m4 uređaje ako bi to bilo potrebno. Zanima me hoće li to tako dobro raditi?

Shema u privitku.

 

Ako bi dodatno na sve tri etaže želio dodati 3 IPTV resivera, da li bi na port 2. (IPTV) mogao spojiti switch i onda na taj switch spojiti dodatna 3 IPTV resiver (za svaku etažu). Mogu li se ta tri IPTV resivera dodati nekako jednostavnije da ne razvlačim dodatne kabele od switcha na sve tri etaže?

 

Hvala!

Tirkiz sub 3.9.2022 05:28

Što se tiče umrežavanja, ovo tvoje bi trebalo uredno raditi.

 

Jedino si moraš paziti da ti neće biti veliko zagušenje kroz drugi Deco na prvom katu pošto ćeš za zadnjem Decou imati switch sa puno uređaja.

Ako i ne bude u početku, bit će u budućnosti kada naraste broj spojenih uređaja na prvom i drugom katu.

 

 

Što se tiče IPTV-a - IPTV je kao odvojena virtualna mreža (VLAN) i zato IPTV ne radi kada spojiš na onu mrežu preko koje ide Internet.

Zato za IPTV moraš odvojeno provlačiti mrežni kabel od routera (sa onog porta koji je označen za IPTV) do IPTV receivera.

Moguće je to sve složiti kupnjom switcheva koji podržavaju VLAN-ove ali samo zbog VLAN-ova su skuplja investicija (od običnog switcha koji pod normalno ne podržava VLAN-ove) i treba imati znanja konfigurirati VLAN tagove.

 

A jesi uopće provjerio i koliko možeš maksimalno uzeti IPTV-a kod ISP-a?

Jer obično je limit maksimalno dva IPTV uređaja, dva porta na routeru za IPTV.

 

 

Prvi Deco u prizemlju (to bi trebao biti main Deco) bi stavio da radi kao router, jel?

Jer ako će biti u AP modu, onda se bojim da ti ISP-ov router neće biti sposoban gurati toliko uređaja na tri etaže (još kada svi istovremeno navale na YouTube i to....) i još je opterećen dodatno IPTV-om.

Opće je poznato da ISP-ovi dijele sranje od routera koji nisu snažni za ozbiljan rad sa toliko uređaja.

 

 

Ja sam ti na brzake složio svoju sliku kako bi to idealno trebao složiti s obzirom na veliki prostor a time vjerojatno i veliki broj ljudi - a u budućnosti i veliki broj spojenih uređaja, bilo WiFi-jem ili mrežnim kabelima.

Pic sub 3.9.2022 12:37

Hvala na savjetima!

 

Ako bi 1. deco uređaj konfigurirao u router mode-u, onda na ISP-evom uz wifi moram ugasiti i DHCP i to prepustit 1. deco uređaju da hendla i dodjeljuje IP adrese za cijelu mrežu?

Trebam li još nešto isključiti na ISP routeru?

Samarzija sub 3.9.2022 14:36

Zašto bi uopće žicom spajao deco uređaje? Ne trebaš..

Ja sam na T Com routeru isključio WiFi, žicom ga povezao sa Main Decom. Main Deco je u router mode. Ostale Deco samo dodaješ kroz app. App ti napravi optimizaciju mreže. IPTV bi ti trebao raditi samo kroz ISP router. Inače oko toga IPTV su kemije i uvijek neke zaje... kako upogoniti preko switchewa..

MissMachine sri 12.10.2022 16:10

Bok svima, ne kužim se baš u mreže pa ak možete pomoći kaj da kupim a da nije preskupo.


Imam a1 1gb internet i Fritz box 6660, soba u kojoj radim je udaljena jedno 7m od rutera i kupila sam Mi extender pro koji mi skoro niš ne pomaže.


Ovaj deco super izgleda al mislim da mi nije potrebno i nemam baš toliki budžet.


Tenks 

Samarzija sri 12.10.2022 16:36

@MissMachine

Pojasni da ti ništa ne pomaže...imaš problema sa signalom? Sa brzinom?

Jesi odradila speedtest bez extendera?
Jesi odradiča speedtest sa extenderom?
Di si stavila extender u odnosu na router i radnu sobu? Kraj routera, na pola puta ili u radnu sobu?

Ja dok nisam imao Deco, sam krostio TP-Linkov extender od 189kn, koji je bio na pola puta između rutera i radne sobe i radio mi je odlično...
ALI, extender ruši brzinu, to si već mogla pročitati u prijašnjim postovima ...
Pišeš da imaš A1 1GB - jel to znači u prevodu gigabitna optika??

I da ti sruši extender brzinu, bit će ti više nego dobro, kad već nemaš budget za mesh. Ali čini mi se da si to krivo iskonfigurirala...


Zaporožac čet 13.10.2022 14:32
Pero Dinamit kaže...
Ja bih na tvom mjestu uzeo powerline adapter. Meni je slično udaljeno i s powerlineom mi skroz dobro radi, brzina je kao da je komp spojen na router.
Imam tp link neki, av600 ili tako nesto.

Znači, s powerline adapterom se ne gubi brzina ?

Da li se može uštekati u svaku strujnu mrežu, ili ima nekakve preduvjete ?

 

Nrgdje sam pročitao da nije pogodan za svaku kuću, ima nekakvih problema, ne znam što, pa sam uzeo Mesh od T-coma.

Rado bih im to govno vratio, ne valja ništa, a sve je dobro konfigurirano, često loadaju live programi do besvijesti.

Veliki Brat čet 13.10.2022 15:11
Zaporožac kaže...
Pero Dinamit kaže...
Ja bih na tvom mjestu uzeo powerline adapter. Meni je slično udaljeno i s powerlineom mi skroz dobro radi, brzina je kao da je komp spojen na router.
Imam tp link neki, av600 ili tako nesto.

Znači, s powerline adapterom se ne gubi brzina ?

Da li se može uštekati u svaku strujnu mrežu, ili ima nekakve preduvjete ?

Nije baš, ima svoja ograničenja, naravno.

Prije svega moraju utičnice biti na istoj fazi a najviše što sam ja uspio dobiti na mojima (neki TP-linkovi) je bilo cca. 75 MB/s.

No najveći problem koji sam s njima imao je redovito ispadanje iz mreže. Znači sve je OK dok radi, ali nakon min. 1 do max. 6 mjeseci, odjednom je server nedostupan i ne mogu ga ponovo dobiti na mreži dok ga ne resetiram (baš server, ne samo ukopčat/iskopčat kabel iz powerline adaptera. Možda postoji neki drugi način kako da se pokrene komunikacija kroz njih, ali ja ga nisam našao.

Pero Dinamit čet 13.10.2022 21:09

Ne znam, ja nemam brz net pa ne znam koliki je max, ali ja nemam gubitaka.
Ali ovo sto spominjes za gubitak signala, to je meni bilo na pocetku i nakon nekog vremena mi se to vise ne dogada, ne znam zasto, ali ne bunim se. Znao sam ga samo iskljuciti i ukljuciti u struju i to bi bilo to.
Ali vecih problema nemam.

Veliki Brat čet 13.10.2022 22:11

A gle, ne tvrdim da je tako svima, to je samo moje iskustvo. Moze biti do kucne strujne mreze, moze do power adaptera, mozda cak i mrezne kartice ili rutera (iako sumnjam), nemam pojma.

Ali sto se brzine tice, to sam bas mjerio dd-om, s adapterima na razlicitim uticnicama. Na nekima mi je bilo 20-tak MB/s, ovih 75 mi je bila najbolja opcija i nema veze s brzim netom, nego bas prebacivanje datoteka izmedju dva racunala povezana na ruter  LAN kabelom (od kojih jedno, naravno, preko powerline adaptera).

MissMachine sri 19.10.2022 09:13

Bok, hvala na odgovorima, evo mene opet.

Imam A1 turbo internet, parica, na wifiju 2m od rutera mi je brzina 753.20 mbps.

 

Ekstender na pola puta rutera i sobe je 42.20 mpbs. 

Ekstender u sobi mi daje mizernih 1.12 mbps, brže mi je bez njega jer mi je normalan wifi 5.52 mpbs upravo.

 

Uglavnom, htjela bih imati normalan internet, je li možda do toga da taj Mi extender ne može više povući?

Ne želim dati 400-500kn za nešto pa da mi opet bude mizerija.

 

Mislite da bi powerline extender pomogao i radio bolje?

 

Tnx.

JackIsBack sri 19.10.2022 13:40
MissMachine kaže...

Bok, hvala na odgovorima, evo mene opet.

Imam A1 turbo internet, parica, na wifiju 2m od rutera mi je brzina 753.20 mbps.

 

Ekstender na pola puta rutera i sobe je 42.20 mpbs. 

Ekstender u sobi mi daje mizernih 1.12 mbps, brže mi je bez njega jer mi je normalan wifi 5.52 mpbs upravo.

 

Uglavnom, htjela bih imati normalan internet, je li možda do toga da taj Mi extender ne može više povući?

Ne želim dati 400-500kn za nešto pa da mi opet bude mizerija.

 

Mislite da bi powerline extender pomogao i radio bolje?

 

Tnx.

 Za 400-500 kn uzmeš dva deco 4 uređaje i nemaš nikakvih problema. Radit će ti bolje od bilo kakvih powerlineova.