Mrežni hardver

Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH

dax-lax pon 23.5.2022 10:20
Patrik Sonny kaže...
Posmatrač kaže...
markma kaže...
Striko2009 kaže...

jal ima netko od vas tp-link deco e4/m4? 

kako to funkcionira u stvarnosti? gledam po netu, nije komplicirano za sloziti pa me zanima u praksi kako funkcionira...

I ja sam se u ovo zagledao pa ako ima netko da napiše super bi bilo. Zidova puno nemam, a problem bi mi bio svako provlačenje kablova tako da ovo gledam.

 Evo moje iskustvo sa TP LINK E4. Zivim u kuci na 3 etaze 8,5x10m. U dvoristu imam objekat koji je metalne konstrukcije. Od uredjaja sam imao router od IPTV i adsl, dokupio linskys router dual band, kupio neki xiaomijev jež sa milion antena, kupio unify AP LRi jos hrpu drugoh utredjaja probao i nikako nisam mogao dobiti da mi mreza pokriva dvoriste i kucu na zadovoljavajuci nacin. Kupio 3pack E4 i preporodio se. Stabilna veza puna brzina na sva tri uredjaja ali malo slabiji signal u dvoristu iako je jedan uredjaj na prozoru koji gleda na dvoriste. Dokuppio jos 2 i sada su mi 3 na srednoj etazi jedan na spratu i jedan u dvoristu. Rezultat je da mi je sada svugdje jedna mreza na obje frekvencije i signal je pun bez primjetnog gubitka na brzini. Mozda par % ali zanemarivo. Ukupni trosak 150 EUR za svih 5 uredjaja i sada konacno imam punu pokrivenos i svi uredjaji vide jednu mrezu i svaki se kaci na E4 koji mu daje najjaci signal i na frekvenciju koju podrzava. U procesu sam pravljenja smart homea i trenutno je na mrezi skoro 30 uredjaja sto zicno sto bezicno. Jedina "mana" E4 je sto ima 100mb portove i na wifi mi je 85/85 brzina a na zici je 225/125 ali meni to ne smeta jer svi uredjaji koji bi imali koristi od vece brzine su na lan-u. TO je moje iskustvo i toplo preporucujem E4 a ako nekome treba 1 gbps neka ide na M4. Ja cu to rijesiti tako sto cu jedan E4 zamijenuti sa M4 i problem rijesen jer su E4 i M4 kompatibilni i na WIFI nema razlike. Samo je razlika u LAN portovima. Suma sumarum cijeli prostor jedna mreza na obje frekvencije bez primjetnog gubitka na brzini iako su neki uredjaji spojeni direktno na glavni E4 a neki idu preko drugog E4 koji je spojen na glavni E4.....

 Ok, ti imaš 5 Deco E4 uređaja za kuću od 3 etaže po 80 m2. Dali i ruter sudjeluje u raspoređivanju signala? Pod raspoređivanje mislim dali i on zamjenjuje jedan deco? Čitam forum ali tamo ne biše baš, pa ni na netu ne nalazim - slike na netu pokazuju nacrte kuće i samo deco uređaje. Npr imaš kuću od 3 kata i onda u prizemlju imaš ruter (on širi signal), na 1 katu jedan deco (on prima i također širi signal), na 2 katu drugi deco (...itd.)

 

I drugo pitanje: kolika je udaljenost kod tebe ako npr imaš 2 deco na istoj etaži. Koliki je razmak jedan od drugog, tj. do kud ti hvata?

 Isp-ov router ne sudjeluje u mesh sustavu. Najbolje je isključit njegov wifi a pored njega staviti mesh node. "Hvatanje" signala ovisi o hrpu varijabli. Zidovi, stropovi, oblik kuće.... Generalno node ne hvata ništa kraće/dalje nego većina routera. Ja bi i za mesh osigurao lan konekciju među nodeovima.

AF139 pon 23.5.2022 10:37

Da, jer snaga Mesh uređaja je ista kao kod drugih wifi uređaja većinom 17dBm +/- 2dBm a prostiranje kroz prepreke stambenog prostora je jednako jer i oni rade na istim frekvencijama 2,4 i 5,8GHz.

Posmatrač pon 23.5.2022 13:18
Patrik Sonny kaže...
,,,,

 Ok, ti imaš 5 Deco E4 uređaja za kuću od 3 etaže po 80 m2. Dali i ruter sudjeluje u raspoređivanju signala? Pod raspoređivanje mislim dali i on zamjenjuje jedan deco? Čitam forum ali tamo ne biše baš, pa ni na netu ne nalazim - slike na netu pokazuju nacrte kuće i samo deco uređaje. Npr imaš kuću od 3 kata i onda u prizemlju imaš ruter (on širi signal), na 1 katu jedan deco (on prima i također širi signal), na 2 katu drugi deco (...itd.)

 

I drugo pitanje: kolika je udaljenost kod tebe ako npr imaš 2 deco na istoj etaži. Koliki je razmak jedan od drugog, tj. do kud ti hvata?

 1. Ne. Svo ostali uredjaji ne daji WIFI. Kada bi davali opet bih imao vise mreza a to zelim izbjeci....

2. kuca je 8,5x10. Razmak je nekih 7 metara max. 3 su mi na srednjoj etazi, jedan je na drugom spratu (nije mi bio neophodan gore ali sam imao pa zasto ne) a 5. je u dvorisnoj prostoriji i on se  kaci na uredjaj u kuhinji a taj u kuhunji je nakacen na glavni....

mzopg pon 23.5.2022 13:55
Patrik Sonny kaže...

Ok shvaćam. Ako nemaš mogućnosti (novaca) za mesh, kakva je onda korist koristiti AP-ove, ako se ne prebacuju automatski? Npr imaš 2 etažnu kuću i jedan AP je na katu? To doslovno možeš otići na krov, da bi izgubio vezu sa prizemljem i potom te spoji sa bližom mrežom na katu! S AP jedini + što može napraviti zasebnu mrežu koja ne vidi npr tvoj smatr tv u prizemlju i to onda koriste oni koji imaju turiste ili sl. Ako je tvoja kuća i imaš LAN do 1. kata i možeš sativi AP, onda definitivno jedino treba razmišljati o Unifyu inače nema smisla, jer i ako staviš isti SSID, bez unifyja to nije automatski.

 Pa prebaciš ručno, nije nekakav problem, dva klika i spojiš se ručno na wifi koji ima najjači signal. Naravno da je bolje kad se automatski prebacuje, ali može i ručno. Problem prebacivanja je samo kod mobilnih uređaja, TV ne šeće po kući tako da njega jednom spojiš na najjači wifi i to je to. Mobitele i laptope treba ručno prebacivati, odeš na jedan kraj kuće i odabereš nabolji signal, odeš na drugi i ponovno odabereš najbolji signal.

 

Imsovcanin kaže...

Imam jedno pitanje u vezi Powerline opcije. Da li on mora biti direktno prikopčan u zid? Imam problem gdje imam samo jednu utičnicu na koju sam prikopčao produžni kabl (u koji je uštekan još jedan produžni jer nema dovoljno utora). Da li mogu ukopčati powerline u produžni ili mora biti direktno u zid? Znam da postoje Powerline jedinice koje imaju u sebi utičnicu, ali ukoliko želim da druga jedinica ima WiFi i žicu (želio bih imati žicu ukoliko ikad uzmem neku TV opciju pa mi treba internet, a WiFi za bolju pokrivenost jer sada imam AP ili Extender koji mi daju jako loše brzine) moram platiti preko 1000kn, a ako nema utičnicu, onda bih mogao proći puno jeftinije. Ima neko iskustva? Ne znam da li ima kakvog utjecaja što imam optiku? Pretpostavljam da je ista stvar :S

 Boldano treba izbjegavati. Čak i piše kao upozorenje na mnogim produžnim kabelima (strujnim letvama). Ako koristiš powerline treba paziti i što se spaja na isti strujni krug jer mnogi uređaji mogu izazvati razne smetnje koje će utjecati na kvalitetu i brzinu veze, obično su to uređaji sa jačim elektromotorima, mikser, blender, fen za kosu...

AF139 pon 23.5.2022 15:04

@mzopg

 

Da ponovim može preko el. produžnih kablova jer je ista stvar bili u zidu ili ne. Problem je samo ako je u letvi ugrađen filter.

To što razni uređaju stvaraju smetnje isto je i kod kablova u zidu i kod produžnih kablova. Samo izbjegavaj one kablove koji su kružno namotani na motalicu jer tada  se ponaša kao zavojnica sa induktivitetom što guši signal.

mzopg pon 23.5.2022 16:38
AF139 kaže...

@mzopg

 

Da ponovim može preko el. produžnih kablova jer je ista stvar bili u zidu ili ne. Problem je samo ako je u letvi ugrađen filter.

To što razni uređaju stvaraju smetnje isto je i kod kablova u zidu i kod produžnih kablova. Samo izbjegavaj one kablove koji su kružno namotani na motalicu jer tada  se ponaša kao zavojnica sa induktivitetom što guši signal.

Nisam tebe demantirao, niti pisao da ne može, već sam se osvrnuo na dio gdje je kolega napisao da ima razvodnu u koju je spojio drugu razvodnu... Puno ljudi to radi i uglavnom nema problema, ali treba biti svjestan rizika. Strujna instalacija često nije pravilno izvedena i dimenzionirana, posebno kod starije gradnje, a da ne govorim kod kućanstava koja i dalje koriste rastalne osigurače koje ljudi imaju naviku sami "krpati" kad nit pukne i onda pretvore 10A u 20A. Pa s druge strane imaš razvodnu sa 6 utičnica, pa u njoj još 6 utičnica, pa dođe žena i spoji na nju peglu i grijalicu... 

 

https://portablepowerguides.com/can-you-plug-an-extension-cord-into-another-extension-cord/

Imsovcanin pon 23.5.2022 19:16
mzopg kaže...
Patrik Sonny kaže...

Ok shvaćam. Ako nemaš mogućnosti (novaca) za mesh, kakva je onda korist koristiti AP-ove, ako se ne prebacuju automatski? Npr imaš 2 etažnu kuću i jedan AP je na katu? To doslovno možeš otići na krov, da bi izgubio vezu sa prizemljem i potom te spoji sa bližom mrežom na katu! S AP jedini + što može napraviti zasebnu mrežu koja ne vidi npr tvoj smatr tv u prizemlju i to onda koriste oni koji imaju turiste ili sl. Ako je tvoja kuća i imaš LAN do 1. kata i možeš sativi AP, onda definitivno jedino treba razmišljati o Unifyu inače nema smisla, jer i ako staviš isti SSID, bez unifyja to nije automatski.

 Pa prebaciš ručno, nije nekakav problem, dva klika i spojiš se ručno na wifi koji ima najjači signal. Naravno da je bolje kad se automatski prebacuje, ali može i ručno. Problem prebacivanja je samo kod mobilnih uređaja, TV ne šeće po kući tako da njega jednom spojiš na najjači wifi i to je to. Mobitele i laptope treba ručno prebacivati, odeš na jedan kraj kuće i odabereš nabolji signal, odeš na drugi i ponovno odabereš najbolji signal.

 

Imsovcanin kaže...

Imam jedno pitanje u vezi Powerline opcije. Da li on mora biti direktno prikopčan u zid? Imam problem gdje imam samo jednu utičnicu na koju sam prikopčao produžni kabl (u koji je uštekan još jedan produžni jer nema dovoljno utora). Da li mogu ukopčati powerline u produžni ili mora biti direktno u zid? Znam da postoje Powerline jedinice koje imaju u sebi utičnicu, ali ukoliko želim da druga jedinica ima WiFi i žicu (želio bih imati žicu ukoliko ikad uzmem neku TV opciju pa mi treba internet, a WiFi za bolju pokrivenost jer sada imam AP ili Extender koji mi daju jako loše brzine) moram platiti preko 1000kn, a ako nema utičnicu, onda bih mogao proći puno jeftinije. Ima neko iskustva? Ne znam da li ima kakvog utjecaja što imam optiku? Pretpostavljam da je ista stvar :S

 Boldano treba izbjegavati. Čak i piše kao upozorenje na mnogim produžnim kabelima (strujnim letvama). Ako koristiš powerline treba paziti i što se spaja na isti strujni krug jer mnogi uređaji mogu izazvati razne smetnje koje će utjecati na kvalitetu i brzinu veze, obično su to uređaji sa jačim elektromotorima, mikser, blender, fen za kosu...

 Nažalost ne mogu izbjeći. Jedna utičnica, treba mi produžni kabal od 9 utora. Max koliko sam našao je 8 (https://www.links.hr/hr/prenaponska-zastita-cyberpower-p0820suf0-8x-suko-2x-usb-150600253). btw da li takav produžni spada pod "klasične" i mogao bih u njega ukopčati powerline? Ukoliko sam dobro upućen, zar nije da powerline mora raditi na istom strujnom krugu kao i X utičnica u koju će biti uštekana druga jedinica? Mislim da imam samo jedan strujni krug (jedan veliki osigurač). Ne znam da li ovaj powerline (https://www.links.hr/hr/powerline-adapter-tp-link-av1000-tl-pa7017p-kit-dodatna-strujna-uticnica-av2-g-lan-duplo-pakiranje-060500009) podržava žicu i WiFi na drugoj strani? VIdim da ima jedan UTP port, ali to je ona jedinica koja ide u modem, dok za drugu ne vidim (niti na official stranici ima slika gdje se vidi dno obje jedinice).

dax-lax kaže...

Ili jednostavno ne bit cicija i platit malo više za napucan powerline sa štekerom na sebi 

 Ne znam jesam cicija ako mi nije svejedno hoću li potrošiti 300-400kn ili +700kn. Možda je za neke to kikiriki, ali ja ne želim potrošiti 400-500kn više ako ne moram. Radije ću za tu razliku kupiti nešto drugo.

Patrik Sonny pon 23.5.2022 20:13
Posmatrač kaže...
Patrik Sonny kaže...
,,,,

 Ok, ti imaš 5 Deco E4 uređaja za kuću od 3 etaže po 80 m2. Dali i ruter sudjeluje u raspoređivanju signala? Pod raspoređivanje mislim dali i on zamjenjuje jedan deco? Čitam forum ali tamo ne biše baš, pa ni na netu ne nalazim - slike na netu pokazuju nacrte kuće i samo deco uređaje. Npr imaš kuću od 3 kata i onda u prizemlju imaš ruter (on širi signal), na 1 katu jedan deco (on prima i također širi signal), na 2 katu drugi deco (...itd.)

 

I drugo pitanje: kolika je udaljenost kod tebe ako npr imaš 2 deco na istoj etaži. Koliki je razmak jedan od drugog, tj. do kud ti hvata?

 1. Ne. Svo ostali uredjaji ne daji WIFI. Kada bi davali opet bih imao vise mreza a to zelim izbjeci....

2. kuca je 8,5x10. Razmak je nekih 7 metara max. 3 su mi na srednjoj etazi, jedan je na drugom spratu (nije mi bio neophodan gore ali sam imao pa zasto ne) a 5. je u dvorisnoj prostoriji i on se  kaci na uredjaj u kuhinji a taj u kuhunji je nakacen na glavni....

1. Ok, znači po mom primjeru bi morao staviti 3 deco - svaki za jednu etažu ako imam 3 etaže. Samo u prizmelju di mi je ruter moram spojiti LAN do privog tj. glavnog Deco-a, a ostali idu bežićno ako sam dobro te shvatio.

2. Znači za veće etaže dobro je imati više deco-a po etaži

Samarzija pon 23.5.2022 20:55

@patrik sonny

Tako je. Samo se 1 Deco spaja na ISP router. To je main Deco. Onda dodaješ dalje koliko ih imaš. App je jednostavan da ne može biti jednostavniji. Samo slijediš. Imaš optimizaciju mreže i app ti kaže jesu li ti Deco dobro postavljeni ili ne preblizu ili predaleko. Na ISP routeru isključiš wifi, kreiraš novu mrežu u Deco app i to je to. Ja nedavno uzeo u Mikronisu za 1200kn Deco M4 3 komada. Odlična stvar. Preporuka.

Posmatrač pon 23.5.2022 21:47
mzopg kaže...
.....

 Pa prebaciš ručno, nije nekakav problem, dva klika i spojiš se ručno na wifi koji ima najjači signal. Naravno da je bolje kad se automatski prebacuje, ali može i ručno. Problem prebacivanja je samo kod mobilnih uređaja, TV ne šeće po kući tako da njega jednom spojiš na najjači wifi i to je to. Mobitele i laptope treba ručno prebacivati, odeš na jedan kraj kuće i odabereš nabolji signal, odeš na drugi i ponovno odabereš najbolji signal.

 ...

 Pa jeste problem ako ne moras....

Patrik Sonny kaže...
Posmatrač kaže...
Patrik Sonny kaže...
,,,,

 Ok, ti imaš 5 Deco E4 uređaja za kuću od 3 etaže po 80 m2. Dali i ruter sudjeluje u raspoređivanju signala? Pod raspoređivanje mislim dali i on zamjenjuje jedan deco? Čitam forum ali tamo ne biše baš, pa ni na netu ne nalazim - slike na netu pokazuju nacrte kuće i samo deco uređaje. Npr imaš kuću od 3 kata i onda u prizemlju imaš ruter (on širi signal), na 1 katu jedan deco (on prima i također širi signal), na 2 katu drugi deco (...itd.)

 

I drugo pitanje: kolika je udaljenost kod tebe ako npr imaš 2 deco na istoj etaži. Koliki je razmak jedan od drugog, tj. do kud ti hvata?

 1. Ne. Svo ostali uredjaji ne daji WIFI. Kada bi davali opet bih imao vise mreza a to zelim izbjeci....

2. kuca je 8,5x10. Razmak je nekih 7 metara max. 3 su mi na srednjoj etazi, jedan je na drugom spratu (nije mi bio neophodan gore ali sam imao pa zasto ne) a 5. je u dvorisnoj prostoriji i on se  kaci na uredjaj u kuhinji a taj u kuhunji je nakacen na glavni....

1. Ok, znači po mom primjeru bi morao staviti 3 deco - svaki za jednu etažu ako imam 3 etaže. Samo u prizmelju di mi je ruter moram spojiti LAN do privog tj. glavnog Deco-a, a ostali idu bežićno ako sam dobro te shvatio.

2. Znači za veće etaže dobro je imati više deco-a po etaži

 Jos jedna od prednosti mesha jeste skalabilnost. Ako vidis da ti je malo 2 kupis jos jedan ukljucis u struju gdje ti je slab signal i poslije minut imas full signal.... 

mzopg pon 23.5.2022 21:50
Posmatrač kaže...
mzopg kaže...
.....

 Pa prebaciš ručno, nije nekakav problem, dva klika i spojiš se ručno na wifi koji ima najjači signal. Naravno da je bolje kad se automatski prebacuje, ali može i ručno. Problem prebacivanja je samo kod mobilnih uređaja, TV ne šeće po kući tako da njega jednom spojiš na najjači wifi i to je to. Mobitele i laptope treba ručno prebacivati, odeš na jedan kraj kuće i odabereš nabolji signal, odeš na drugi i ponovno odabereš najbolji signal.

 ...

 Pa jeste problem ako ne moras....

 To sam kolegi odgovorio jer se on pitao koja je uopće korist imati više APova kad se ne prebacuju automatski pa mora čekati da se izgubi signal da ga prebaci na drugi, pa sam mu napisao da može i sam prebaciti kad želi. Možda sam krivo shvatio njegov post, ne znam, ali djelovalo mi je kao da ne razmišlja da može sam ručno prebaciti.

Patrik Sonny uto 24.5.2022 16:57
mzopg kaže...
Posmatrač kaže...
mzopg kaže...
.....

 Pa prebaciš ručno, nije nekakav problem, dva klika i spojiš se ručno na wifi koji ima najjači signal. Naravno da je bolje kad se automatski prebacuje, ali može i ručno. Problem prebacivanja je samo kod mobilnih uređaja, TV ne šeće po kući tako da njega jednom spojiš na najjači wifi i to je to. Mobitele i laptope treba ručno prebacivati, odeš na jedan kraj kuće i odabereš nabolji signal, odeš na drugi i ponovno odabereš najbolji signal.

 ...

 Pa jeste problem ako ne moras....

 To sam kolegi odgovorio jer se on pitao koja je uopće korist imati više APova kad se ne prebacuju automatski pa mora čekati da se izgubi signal da ga prebaci na drugi, pa sam mu napisao da može i sam prebaciti kad želi. Možda sam krivo shvatio njegov post, ne znam, ali djelovalo mi je kao da ne razmišlja da može sam ručno prebaciti.

 Ne ne, to mi je bilo jasno da možeš sam prebaciti, samo ako gledaš nešto i šetaš u svoju sobu koja je na katu malo smeta ručno prebacivanje

Patrik Sonny sri 25.5.2022 10:57

Još nešto... ako imam npr 1 extender, dali se preabcivanje vrši automatski s uređaja na uređaj? Za AP sam shvatio da ne - to ste jasno rekli. Ako je netko koristio extender neka kaže. Čitao sam svih 5 strana foruma ali nisam baš shvatio a na internetu imam obije verzije. Neki kažu da radi automatski, neki kažu da ne (ako sam dobro prevodio si sa engleskog).

 

Jasno mi je da MESH to vrši automatski jer "je instalacija neusporediva".

mzopg sri 25.5.2022 11:31
Patrik Sonny kaže...

Još nešto... ako imam npr 1 extender, dali se preabcivanje vrši automatski s uređaja na uređaj? Za AP sam shvatio da ne - to ste jasno rekli. Ako je netko koristio extender neka kaže. Čitao sam svih 5 strana foruma ali nisam baš shvatio a na internetu imam obije verzije. Neki kažu da radi automatski, neki kažu da ne (ako sam dobro prevodio si sa engleskog).

 

Jasno mi je da MESH to vrši automatski jer "je instalacija neusporediva".

 Ovisi o uređaju, kao i kod APa ima modela koji podržavaju automatsko prebacivanje. Ovi koje sam ja koristio to nisu imali i radili su isto kao klasični AP, moraš ručno prebaciti.

 

Evo dva modela koja podržavaju automatsko prebacivanje, naravno i cijena je daleko veća od klasičnog extendera:

https://www.linksys.com/us/r/resource-center/new-technologies/traditional-range-extension-vs-seamless-roaming/

https://www.netgear.com/home/wifi/range-extenders/ex6400/

Posmatrač sri 25.5.2022 12:59
Patrik Sonny kaže...

Još nešto... ako imam npr 1 extender, dali se preabcivanje vrši automatski s uređaja na uređaj? Za AP sam shvatio da ne - to ste jasno rekli. Ako je netko koristio extender neka kaže. Čitao sam svih 5 strana foruma ali nisam baš shvatio a na internetu imam obije verzije. Neki kažu da radi automatski, neki kažu da ne (ako sam dobro prevodio si sa engleskog).

 

Jasno mi je da MESH to vrši automatski jer "je instalacija neusporediva".

 Jel ti trolas ili ti stvarno to treba? Svi ti kazu kupi mesh i rijesi se muka a ti i dalje sa AP i extenderima....

Patrik Sonny čet 26.5.2022 20:11
mzopg kaže...
Patrik Sonny kaže...

Još nešto... ako imam npr 1 extender, dali se preabcivanje vrši automatski s uređaja na uređaj? Za AP sam shvatio da ne - to ste jasno rekli. Ako je netko koristio extender neka kaže. Čitao sam svih 5 strana foruma ali nisam baš shvatio a na internetu imam obije verzije. Neki kažu da radi automatski, neki kažu da ne (ako sam dobro prevodio si sa engleskog).

 

Jasno mi je da MESH to vrši automatski jer "je instalacija neusporediva".

 Ovisi o uređaju, kao i kod APa ima modela koji podržavaju automatsko prebacivanje. Ovi koje sam ja koristio to nisu imali i radili su isto kao klasični AP, moraš ručno prebaciti.

 

Evo dva modela koja podržavaju automatsko prebacivanje, naravno i cijena je daleko veća od klasičnog extendera:

https://www.linksys.com/us/r/resource-center/new-technologies/traditional-range-extension-vs-seamless-roaming/

https://www.netgear.com/home/wifi/range-extenders/ex6400/

 E super, hvala, jer to nisam znao. Ako je mesh preskup i ako imaš stari ruter kojeg pretvoriš u AP nije mi ok imati ga na drugom djelu kuće a da moram ručno mrežu mjenjati. Pa tako ni za Extender!

 

Posmatrač kaže...
Patrik Sonny kaže...

Još nešto... ako imam npr 1 extender, dali se preabcivanje vrši automatski s uređaja na uređaj? Za AP sam shvatio da ne - to ste jasno rekli. Ako je netko koristio extender neka kaže. Čitao sam svih 5 strana foruma ali nisam baš shvatio a na internetu imam obije verzije. Neki kažu da radi automatski, neki kažu da ne (ako sam dobro prevodio si sa engleskog).

 

Jasno mi je da MESH to vrši automatski jer "je instalacija neusporediva".

 Jel ti trolas ili ti stvarno to treba? Svi ti kazu kupi mesh i rijesi se muka a ti i dalje sa AP i extenderima....

Ne trolam, do prošlog tjedna nisam znao ništa o AP-ovima, tj. nisam ni znao da postoji razlika između njih i extendera... Čuo sam samo da postoji nešto što širi signal (nikad mi to nije trebalo niti sam ikome radio)!

 

Prijatelj me zamolio da mu pogledam mrežu u kući, ima i turiste kojima iznajmljuje apartmane ali ima slab internet. Našao sam temu na forumu, pročitao svih 4 strana postova, pogledao par videa i sebi prvo objasnio šta se može i kako funkcjonira (Zato sam i 19.5 pitao dali može na AP isti SSID, jer ima veliku kuću, dj. dugu, pa da može biti na istoj mreži u svome prizemlju - odgovor je bio da može, ali ne prebacuje automatski... itd. To mi je pomoglo). Druga opcija je da stavi extender na po put od rutera pošto netreba kabel, ali komentari su bili da ne podnosi puno uređaja i gubi na brzini zbog duple komunikacije i također itd... i to mi je pomoglo da odlučim jer to ima svoje predosti (osim cijene naravno) ali ne za puno ljudi ... pogotovo jer ima veliku obitelj.

 

Druga stvar, čovjek ima ruter u priz, na 1. katu Extender jer nema lan kanalicu do njega, a na 2 katu AP koji ima kanalicu sa 1. katom. Gledam šta se može iskoristi a ne da kupuje 4 mesha koji koštaju 1200 kn, ako baš netreba kad već ima nešto opreme. Neka je on dobar i kvalitetan, ali postavljam pitanja da vidim sve opcije za njega. Naravno access point i extender su jefiniji, a ako ih treba kupiti više da bi pokrio cijelu kuću, onda dođem na cijenu mesha ... a mesh je kvalitenije rješenje. Napravio sam sve varijante (vidi uploadanu sliku PowerPointa), sa meshem i AP-ovima i Extenderima.

 

Evo svi ste mi pomogli, samo budite strpljivi. I ja sam mislio pomoć: Stavio sam na papir sve što se ovdje pisalo (mesh, AP, Ext...) i prezentirao prijatelju, a mogu i tu podjetli. S obzirom da sam početnik nakon što to podijelim sa ostalma slobodno kometirajte dali sam dobro sve shvatio (a ako ne ću ispraviti i editirati), jer tekst može pomoći ljudima poput mene koji o tome ništa neznaju, a nemoraju čitati svih sada 5 str foruma.

 

I može novo pitanje, ako netko tko ima to koristi ili da mi učini uslugu i čekira postavke:

Znači, na netu piše za mesh da dozvoljava "guest network" sa drugim SSID tako da se međusobno ne miješaju. Nisam uspio shvatiti dali to svi modeli podržavaju ili samo kvalitetniji. Ako netko zna npr za E4 ili M4 pa bi molio da provjeri samo i pomogne. Guess network bi pomogao da turisti ne vide njegov smart tv u prizemlju (ako bi odabaro najskupju opciju od 4 mesha u kući)!

Posmatrač sub 28.5.2022 08:15
Patrik Sonny kaže...
...

I može novo pitanje, ako netko tko ima to koristi ili da mi učini uslugu i čekira postavke:

Znači, na netu piše za mesh da dozvoljava "guest network" sa drugim SSID tako da se međusobno ne miješaju. Nisam uspio shvatiti dali to svi modeli podržavaju ili samo kvalitetniji. Ako netko zna npr za E4 ili M4 pa bi molio da provjeri samo i pomogne. Guess network bi pomogao da turisti ne vide njegov smart tv u prizemlju (ako bi odabaro najskupju opciju od 4 mesha u kući)!

 I E4 ima guest network i radi tako da ukljucis podesis SSID tj naziv, oznacis hoces li 2,4 ili 5 ili oboje pass ili open i to je to. ne moze jednostavnije....Cak imas i opciju share gdje porukom podijelis naziv i pass....

Patrik Sonny pet 3.6.2022 23:34

Evo kako sam ja shvatio razlike između raznih modela kućne mreže. Dobrodošli su svi komentari da se tekst poboljša, a stavio sam na papir prvenstveno za prijatelja, a neka služi i svima koji ne žele čitati svu raspravu.

 

Rekapitulacija (Mesh vs Access point (AP) vs Extenderi):

Kada ruter signal ne pokriva cijelu kuću, postoje više rješenja, žičnih i bežičnih za povećanje pokrivenosti.

 

Kratice:

SSID (Service Set IDentifier) – tj. Naziv mreže

 

Tipovi uređaja:

MESH

Najbolje rješenje je MESH (npr: TP-LINK Deco E4 ili M4), samo što je malo skupo rješenje, no iskustva su da za velike kuće to radi super. Mesh je odlična opcija ako nemaš mogućnost provlačenja kabela. Kod mesh-a svaki od tih dodatnih uređaja stvara svoju WiFi mrežu, no sve su identične, istog naziva (Isti SSID), istog passworda, a ti mesh uređaju međusobno komuniciraju na zasebnom kanalu namijenjenom samo za to. Prijelaz sa uređaja na uređaj je neosjetan, a signal je pun bez primjetnog gubitka i npr: mobitel se spaja na najbolji signal automatski. Ruter ne sudjeluje u raspoređivanju signala (treba njegov wifi ugasiti) nego svaki Deco tome služi i komentar - ne hvata ništa kraće/dalje nego većina rutera. (Inače ruteri su u zatvorenom do 10m signal, a mesh bi bilo dobro jedan od drugoga nek' je 7-8m). Mesh uređaji također podnose više uređaja na sebi za razliku od extendera. Prvi deco (main Deco) treba žično spojiti sa ruterom, a ostali su bežićni. Instalira se aplikacija koja ti kaže dali su uređaji dobro postavljeni (preblizu ili predaleko), a lagano se dodaje novi po potrebi.

Razlika Deco E4 i M4 piše da je za 3-4 bedroom houses a M4 za 3-5, s time da a E4 ima 2x 10/100 Mbps porta (RJ45), a M4 ima 2x Gigabit port (RJ45). WiFi speed je za oba 867 Mbps at 5 GHz, i 300 Mbps at 2.4 GHz [vidi official web page]

Jedino komentar je da je upitno koliko na ljudsko zdravlje utječe mreža WiFi primopredajnika „razasutih“ po cijeloj kući.

Što se tiče IPTV-a preko drugog deco uređaja odgovor je ovo: „For some Deco models such as Deco M5, the Custom mode supports to set the IPTV port on the satellite deco units. You can set 3 IPTV ports most for your Deco system.“ Moguće da svi modeli deco uređaji ne podržavaju IPTV, nego su naveli tek Deco M5.

Dodatak – može se stvoriti i dodatna mreža (guest network) s novim SSID-om tako da se odvoji od ostatka mreže!

 

Access Point

Jeftinije rješenje je Access Point (AP) ali ako imate LAN kabel do njega (npr: na 1. kat). AP (samo ime kaže: pristupna točka) stvara svoju mrežu (drugi SSID), pa tako i npr. treći AP stvara svoju mrežu (treći SSID). Zaseban SSID je dobro jer možete odvojiti mreže po kući, pogotovo ako iznajmljujete dio kuće turistima pa ne želite da vide vaš smartTV na mreži. Ako šećete po kući, problem je prebacivanje sa rutera na AP pa na treći AP i tako redom jer se prebacivanje mora vršiti ručno. Npr: tek kad mobitel izgubi signal sa prvom mrežom, traži drugu, bezobzira ako ste bliže drugoj mreži koja već daje bolji signal.

Ako ne želite više mreža po kući, AP-ovi se mogu namjesti na isti SSID (uz različite kanale da se međusobno ne smetaju). Ali čak i da se stavi isti SSID za AP-ove na katu i drugdje, prebacivanje sa uređaja na uređaj (AP) se ne vrši automatski. Znači treba ručno otići na mobitel i odabrati mrežu kojoj smo bliže. Doduše postoje neke aplikacije na mobitelima koje omogućavaju da se automatski mobitel prebacuje na najbolju mrežu.

Jedno rješenje je koristiti Unify AP, jer je cijela kuća u jednoj mreži i prebacivanje se vrši automatski na najbolji signal. No to je manjak za turiste, kao što sam napisao – tako da jedno je dobro za jedno, a drugo za drugo. Također manjak Unifiy-a je komplicirano postavljanje za početnika i treba ga montirati na plafon.

Dodatak (komentar): Neki AP-ovi mogu raditi i u client modu tako da bežično primaju signal i šalju ga žično ili obratno. Drugo, ne postoji mogućnost za IPTV preko Access Pointa.

 

Range extender (tj. extenderi ili repeateri)

Extenderi ili repeateri su najjeftinije rješenje, (netko bi mogao pomisliti slično mesh-u, jer je bežičan i može se postaviti na udaljena mjesta), no ne podnose puno uređaja te nisu tako profi napravljeni, a prebacivanje na njega ne ide automatski – znači treba ručno kao kod AP iako postoje i kvalitetniji uređaji koji glume „mesh“ i automatski se prebacuju s rutera na extender, naravno i cijena je daleko veća od klasičnog extendera. Također gube brzinu (do 50% jer mora primati sa rutera i slati npr. do mobitela - dok na meshu imamo preko 90% zbog zasebnih kanala komunikacije). Jedan komentar je bio da na repeateru bi prebacivanje s puno korisnika bilo gotovo nemoguće + da je instalacija mesha i extendera potpuno drugačija. Oni su za npr. manji dio kuće gdje je signal slab, pa ga se stavi na po puta! Za veće površine i više korisnika te postavljanje više njih da glumi mesh nema smisla. Komentari su također da netko nije imao gubitka, ali nije spajao više uređaja na njega!

Također bitno reći SSID je isti kao na ruteru, ali postoje mali broj proizvođača koji proizvode extendere koji mogu tvoriti i drugačiji (zaseban) SSID. Naravno postoje multifunkcijski uređaji koji nisu samo extenderi nego mogu biti i AP i extender ovisno kako ih se podesi.

 

Powerline

Postoji i powerline, uređaji koji se spajaju u utičnicu i putem strujnih instalacija putuju podaci, ali nisam puno o tome istraživao. Nekima radi to, neki imaju problema, često ovisi o stanju kućnih instalacija...

Neka proučava tko ga zanima:

https://forum.bug.hr/forum/topic/mrezni-hardver/powerline-adapter/270995.aspx

https://forum.bug.hr/forum/topic/mrezni-hardver/wifi-extender-powerline/275996.aspx

 

 

Dodatak koji sam negdje pročitao na webu - prvi put čujem:

Većina novih WiFi uređaja (mobitela) spaja se automatski na bolju mrežu (apropo AP i Extendera – dok mesh to radi sam).

dax-lax sub 4.6.2022 12:03

Za kućne korisnike je mesh najjednostavnija i najbolja opcija. Power useri i network hw junkies će i dalje preferirati AP zbog pune propusnosti, a u skupljim varijantama nude i neke funkcije koje su kod mesha glavni adut, kao seamless roaming, iliti automatsko prebacivanje s ap-a na ap. 

Ap takožer može imati sve ssid-jeve identične kao kod mesha. 

 

Repeater/extender je verzija za pod mus, kad ništa drugo ne prolazi zbog tko zna kojih razloga. Powerline je mnogo bolja opcija, ali i košta više.

 

Osobno radije sve fiksne uređaje spajam na lan, a za mobitele skombiniram mesh ili moćniji ap setup.

 

Kakvi sve mrežni setupi postoje za enterprise korisnike, mesh je mala bebica.

 

EDIT: ili još bolje na neki bijesni mesh sustav spojit nodove lanom

Posmatrač sub 4.6.2022 12:22
dax-lax kaže...

Za kućne korisnike je mesh najjednostavnija i najbolja opcija. Power useri i network hw junkies će i dalje preferirati AP zbog pune propusnosti, a u skupljim varijantama nude i neke funkcije koje su kod mesha glavni adut, kao seamless roaming, iliti automatsko prebacivanje s ap-a na ap. 

Ap takožer može imati sve ssid-jeve identične kao kod mesha. 

 

Repeater/extender je verzija za pod mus, kad ništa drugo ne prolazi zbog tko zna kojih razloga. Powerline je mnogo bolja opcija, ali i košta više.

 

Osobno radije sve fiksne uređaje spajam na lan, a za mobitele skombiniram mesh ili moćniji ap setup.

 

Kakvi sve mrežni setupi postoje za enterprise korisnike, mesh je mala bebica.

 

EDIT: ili još bolje na neki bijesni mesh sustav spojit nodove lanom

 Koliki su gubici kod mesha? Manje od 10%? Kod mene recimo na E4 je manje od 10%.....E sad da li je do uredjaja ili do wifi kao takvog? Ne znam ima li ijedan wifi uredjaj koji ima 100% propusnost....

Posmatrač sub 4.6.2022 12:23
Hexfire kaže...
Koji bi bio best buy mesh sustav? 2 jedinice su mi dovoljno. Taj Deco E4 je ok?

 Idi radje na M4 jer ima gigabitne portove Ili na 1 M4 a ostale E4.... Ako imas link od preko 100mbps na e4 ces imati ogranicenje na 100 mbps....

Crocopzmaj12 sub 11.6.2022 15:52

kako je ova tema trenutno najaktivnija, da tu pitam...

 

uzeo sam xiaomijev mesh

 

imam iskon net...

 

postoji li mogućnost ikakvog podešavanja uređaja da mi radi iskon tv...

 

naime, postavio sam mesh na kraj kuće gdje mi je potreban, i gdje imam doveden mrežni kabel, međutim kada ubodem mrežni iz mesha prema stb, započne sa detekcijom mreže i jednostavno se zaustavi i tv-a nema

AF139 pon 13.6.2022 22:11

Antena sa većom dobiti(dBi) nekada bude lošija od dipola (2,15dBi) kakav je kod D-Linka jer domet puno ovisi o refleksijama u stambenom prostoru a sa većom dobiti je kut vertikalni manji i manje je dobrih refleksija. Antene na TP-Link su dimenzijama isto dipoli (2,15dBi) na 2,4GHz iako u specifikacijama ne piše.

Normalno da bi sa većom dobiti antene vani npr. u polju imao veći domet.

Na D-Link se može probati sa antenama veće dobiti jer ima RP-SMA konektore.

Ali prije probaj sa postojećim  antenama postaviti jednu u horizontalni položaj ili pronaći poziciju extendera za bolji signal, nekad i po metra pomak puno znači.