Mrežni hardver

Dodatni router (povećanje brzine na 5GHz kanalu)

mateo pet 25.2.2022 15:07

Dobar dan,

 

Ne mogu nigdje naći odgovor koja je realna brzina koju mogu očekivati preko WiFi-a u kućnoj mreži.

 

Moja kućna mreža (LAN) izgleda ovako:

- Router Ubee (Bnet) - sposoban za AC brzinu prijenosa podataka
- NAS Synology DS115, kabelom spojen na Ubee router.
- Laptop Asus Zenbook (također podržava AC)

 

Znači, problem mi je mala brzina prijenosa podataka između Laptopa i NAS-a, preko WiFi-a.
kopanjem po internetu i postavkama routera shvatio sam da trebam pronaći kanal koji nije zagušen. To sam napravio. Onda sam proširio propustnost (bandwidth) tog 5GHz kanala na 80MHz i tu sam osjetio razliku. Brzina prijenosa sa NAS na Laptop je porasla sa prijašnjih 13 MB/s na trenutnih 35 MB/s u prosjeku.

 

Tada sam malo računao i shvatio da je čak i to daleko od IDEALNE brzine koju bi AC standard trebao nuditi. Nije čak ni pola od toga tj. realna očekivana brzina. Na Synology forumu ljudi tvrde da imaju brzine preko 60MB/s koristeći opremu AC standarda (WiFi-5)

 

To sam probao riješiti dodavanjem Asus RT-AC1200G+ routera (kao access point) iza Ubee routera. Pretpostavka je bila da fancy router sa 4 antene mora biti bolji od standardnog Ubee routera koji mi je dao ISP, ali time nisam dobio ništa.

 

- Sad me zanima radim li nešto krivo? Trebam li nazvati Bnet i reći da stave Ubee router u "bridge mode", da radi samo kao modem, a da ASUS radi kao router? Iako ne vidim kakve to veze ima s prometom koji se odvija unutar kućne mreže i mislim da ne bi pomoglo.

- Ima li netko slično iskustvo? Koliku brzinu prijenosa imate preko WiFi-a (pod uvjetom da je AC)?
- Je li realno očekivati brzine iznad 40MB/s preko WiFi, bez obzira što je 5 GHz, nije zagušen kanal, bandwidth 80MHz.

 

Hvala

CyberDemonVZ pet 25.2.2022 15:53

Za početak spoji laptop kablom na router i onda probaj kopiranje.

Možda otkriješ da je disk u laptopu usko grlo. Ili ubee ne može dovoljno brzo obrađivati podatke.. itd.

 

Ako će brzina biti drastično veća, onda kreni dalje u istraživanje.

mateo pet 25.2.2022 17:03
AF139 kaže...

Teoretska brzina za 802.11ac od 867Mbps u praksi iznosi u idealnom slučaju bez smetnji i više korisnika do 400Mbps što je 50MB/s.

 U tom slučaju, mojih 40 MB/s je "close enough", s obzirom da ima i drugih spojenih uređaja na tom routeru.

ASUS router onda ni ne može ubrzati prijenos, tako da ću ga isključiti i vratiti sve kako je bilo.

Hvala na odgovoru.

ihush pet 25.2.2022 17:26

.. da (zaključak) + ali, može i pomoći kad je veće opterećenje, npr mimo-antene i više uređaja, tad je možđda 'jači' router u prednosti ili bliži max propustnosti (u jednom-oba smjera kao i trik da zbroje kanale-standarde kao ukupno 800+400.. i reklamiraju kao naziv uređaja 1200).

mateo pet 25.2.2022 18:00
ihush kaže...

.. da (zaključak) + ali, može i pomoći kad je veće opterećenje, npr mimo-antene i više uređaja, tad je možđda 'jači' router u prednosti ili bliži max propustnosti (u jednom-oba smjera kao i trik da zbroje kanale-standarde kao ukupno 800+400.. i reklamiraju kao naziv uređaja 1200).

 Pa da, vjerojatno je marketinški trik zbrajanja antena, a taj MiMo nisam primjetia da radi niti sam našao u postavkama neku opciju kojom bi ga mogao uključiti / isključiti.

Upravo sam napravio test:

ASUS router, 4GB file, brzina 30 MB/s

Bnet router, 4GB file, brzina 38 MB/s

 

Svaka čast ASUSu na lijepom sučelju i mogućnostima lakog podešavanja, ali cini mi se da ovaj Bnet-ov router nije ništa lošiji.

Jedino što mogu je kupiti AX router, jer mi laptop podržava WiFi-6, pa dodati njega kao access point, ali s obzirom da ASUS RT-AX53U košta 650kn mislim da to nema smisla...